Χάσμα γενεών;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Και όμως Μισέλ...
η διαφορά από όταν ήμουν εγώ 13 και όταν ήσουν εσύ 13 είναι τεράστια!!!

Από πότε είχες κινητό;
Πότε βγήκες πρώτη φορά μέχρι αργά;
Υπολογιστής;
Internet;

Ακόμα και με τον αδερφό μου που μας χωρίζουν 2 χρόνια (μικρότερος αυτός) βλέπω κάποιες διαφορές...όχι μεγάλες, αλλά υπάρκτές!
Εγώ θεωρώ ότι ανήκω στη γενιά λίγο πριν τις μεγάλες αλλαγές...
Αυτά που λέει ο Γιάννης τα περισσότερα τα θυμάμαι...(τις ποδιές τις έχασα για 1 ή 2 χρόνια...ευτυχώς)

Πιστεύω ότι τότε ήμασταν πιο αθώοι...
Από τα παιχνίδια που παίζαμε, από τις εκπομπές που βλέπαμε στην τηλεόραση,
υπολογιστές δεν είχαμε οι περισσότεροι (για να μην πω όλοι)...
Για το σεβασμό που είπαν κάποιοι δεν είμαι σίγουρος... πάντως είναι αρκετοι "πιτσιρικάδες" που δεν σέβονται τίποτα...

Εγώ έκανα το πρώτο μου μεγάλο ξενύχτι (εκτός σπιτιού) το καλοκαίρι που τελείωσα το γυμνάσιο (15 ήμουν; κάπου εκεί...) και αυτό ήταν σε πάρτυ ενός φίλου που τον ήξεραν οι γονείς μου και επειδή ήταν μακριά για να έρθουν να με πάρουν, έκατσα και κοιμήθηκα εκεί...

Μακιγιάζ και τέτοια άγνωστα στα κορίτσια, αν ερχόταν καμιά κοπέλα βαμένη στο σχολείο την κοίταζαν όλοι σαν εξωγήινο!!!

Το φλέρτ ήταν τελείως αθώο.... θυμάμαι με την κοπέλα που τα είχα τότε που κρυβόμασταν για να φιλιθούμε μην μας δει κάνας γνωστός και μας (αυτην βασικά...) καρφώσει!!!!

Γενικά είμασταν πιο πολύ ΠΑΙΔΙΑ!
Παίζαμε στη γειτονιά, στο δρόμο, σε αλάνες (υπήρχαν ακόμα!)...
δεν ήμασταν κλεισμένοι όλη μέρα στο σπίτι να παίζουμε video-games!!!

αυτά από μένα...

giostau,
Πήρα το πρώτο μου κινητό στα 14 με δικά μου λεφτά όμως τα οποία είχα μαζέψει μόνη μου. Κινητό με λεφτά γονιών πήρα μόνο όταν μου χάλασε το 3ο μου κινητο (το οποίο είχα επίσης πάρει με δικά μου λεφτά) και πάλι τους ξεπλήρωσα ένα μέρος.

Δεν βαφόμουν στο σχολείο παρα μόνο μια εποχή, και τώρα πια δεν βάφομαι ούτε καν όταν βγαίνω παρα πολύ σπανια (αφου μου αρέσω έτσι βρε παιδιά! :P)

Το πρώτο μου μεγάλο ξενύχτι (όλη νύχτα) ήταν... όταν ήμουν φοιτήρια. Μέχρι τότε έπρεπε να γυρνάω στις 1, άντε 2.

Πρώτη φορά που φίλησα αγόρι ήταν 3η γυμνασίου και σεξ έκανα στα 18,5.

Πιστευεις ακόμα οτι ήταν τόσο διαφορετικά? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Ας θυμηθούμε μερικά ακόμα
3. Την εποχή του τρικάναλου ΕΡΤ1, ΕΡΤ2, ΕΡΤ3 μόνο!!!

Τι μου θύμισες τώρα:) Πρέπει να πήγαινα δημοτικό (ή δευτέρα ή τρίτη) όταν ξεκίνησε το Μέγκα.Θυμάμαι ότι τότε οι τηλεοράσεις ξεκινούσαν το πρόγραμμα το μεσημέρι.Και ξαφνικά βλέπαμε στο δέκτη το εναρκτήριο σήμα (πρέπει να έπαιζε κανένα μήνα πριν ξεκινήσει το κανονικό πρόγραμμα) που έδειχνε μέσα απο τα σύννεφα να σχηματίζεται το λογότυπο του σταθμού και η χαρακτηριστική μουσική.Το θυμάται κανείς άλλος αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Τι μου θύμισες τώρα:) Πρέπει να πήγαινα δημοτικό (ή δευτέρα ή τρίτη) όταν ξεκίνησε το Μέγκα.Θυμάμαι ότι τότε οι τηλεοράσεις ξεκινούσαν το πρόγραμμα το μεσημέρι.Και ξαφνικά βλέπαμε στο δέκτη το εναρκτήριο σήμα (πρέπει να έπαιζε κανένα μήνα πριν ξεκινήσει το κανονικό πρόγραμμα) που έδειχνε μέσα απο τα σύννεφα να σχηματίζεται το λογότυπο του σταθμού και η χαρακτηριστική μουσική.Το θυμάται κανείς άλλος αυτό;

Αν το θυμάμε λέει το κλασσικό πολύχρομο τρίγωνο του Mega. Η χρυσή εποχή της τηλεόρασης που τα καινούργια ιδιωτικά κανάλια ξεφύτρωναν σαν μανιτάρια ωραίες εποχές τα αρχικά χρόνια της tv
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Πιστεύω ότι τότε ήμασταν πιο αθώοι...
......................
Γενικά είμασταν πιο πολύ ΠΑΙΔΙΑ!
Παίζαμε στη γειτονιά, στο δρόμο, σε αλάνες (υπήρχαν ακόμα!)...
δεν ήμασταν κλεισμένοι όλη μέρα στο σπίτι να παίζουμε video-games!!!
Ακριβώς!!!!!!

Αρχική Δημοσίευση από blackpanther:
Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ!!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά θεωρώ ότι τη σήμερον ημέρα είναι πολλοί οι γονείς και ιδιαίτερα οι γυναίκες (φωτιά βάζω τώρα!!!) που αδιαφορούν για το τι κάνουν τα παιδιά τους κια το έχω δει σε πολλές σημερινές οικογένειες!!!
Και το λέω αυτό γιατί όταν ήμουν εγώ 12 ή 18 η μητέρα μου έκανε 2 δουλειές, αλλά εγώ δεν τόλμαγα να βγώ από το σπίτι. Θες σεβασμός, θες φόβος, δεν ξέρω τι αλλά εγώ ρούπι δεν έκανα!!! Άρα, καταλήγω στο συμπέρισμα ότι οπουδήποτε και εάν είναι η οικογένεια μπορεί να "ελέγχει" τα παιδιά!
Δεν μπορώ να πω πόσο πολύ συμφωνώ!!!
Δυστυχώς έτσι ακριβώς είναι :(

Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Τι μου θύμισες τώρα:) Πρέπει να πήγαινα δημοτικό (ή δευτέρα ή τρίτη) όταν ξεκίνησε το Μέγκα.Θυμάμαι ότι τότε οι τηλεοράσεις ξεκινούσαν το πρόγραμμα το μεσημέρι.Και ξαφνικά βλέπαμε στο δέκτη το εναρκτήριο σήμα (πρέπει να έπαιζε κανένα μήνα πριν ξεκινήσει το κανονικό πρόγραμμα) που έδειχνε μέσα απο τα σύννεφα να σχηματίζεται το λογότυπο του σταθμού και η χαρακτηριστική μουσική.Το θυμάται κανείς άλλος αυτό;
εγώ εγώ! :clapup:
τελικά το αλτσχάιμερ δεν κάνει μόνιμη βλάβη ε? :hmm:
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
κι εγώ τη θυμάμαι την ιδιωτική τηλεόραση στα πρώτα της βήματα... ε ρε παιδικά που βλέπαμε τοτε :redface: :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Πάμε ένα-ένα...

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
giostau,
Πήρα το πρώτο μου κινητό στα 14 με δικά μου λεφτά όμως τα οποία είχα μαζέψει μόνη μου. Κινητό με λεφτά γονιών πήρα μόνο όταν μου χάλασε το 3ο μου κινητο (το οποίο είχα επίσης πάρει με δικά μου λεφτά) και πάλι τους ξεπλήρωσα ένα μέρος.

Κινητό μου πήραν (χωρίς να το ζητήσω) στο πρώτο έτος επειδή θα έφευγα από το σπίτι για να με βρίσκουν! Μάλιστα σε όλο το πρώτο έτος ήμουν ο μόνος που είχε κινητό στην παρέα!!! (δικά σου ή δικά τους τα λεφτά δεν έχει σημασία...)

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν βαφόμουν στο σχολείο παρα μόνο μια εποχή, και τώρα πια δεν βάφομαι ούτε καν όταν βγαίνω παρα πολύ σπανια (αφου μου αρέσω έτσι βρε παιδιά! :P)

Και εδώ εξαίρεση βρε παιδί μου; :P
Μην μου πεις ότι οι συμμαθήτριές σου δεν βάφονταν!!!

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Το πρώτο μου μεγάλο ξενύχτι (όλη νύχτα) ήταν... όταν ήμουν φοιτήρια. Μέχρι τότε έπρεπε να γυρνάω στις 1, άντε 2.

Πάλι καλά... εδώ ίσως να μην έχουν αλλάξει πολλά πράγματα!


Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πρώτη φορά που φίλησα αγόρι ήταν 3η γυμνασίου και σεξ έκανα στα 18,5.

Δεν σχολίασα την ηλικία που έκανε κάποιος κάτι, αλλά το ότι τότε θεωρούνταν "κάπως" και ψιλο-κρυβόμασταν...

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πιστευεις ακόμα οτι ήταν τόσο διαφορετικά? ;)

Φυσικά και το πιστεύω!!! Το βλέπω κάθημερινά!

Βασικά έχω αρκετά ξαδερφάκια περίπου στην ηλικία σου... (μάλλον τα περισσότερα είναι στην ηλικία του Πάνου, που δεν απέχει πολλύ) και βλέπω τι γίνεται...

Δεν μου σχολίασες όμως τα θέματα παιχνίδι, υπολογιστής, Internet, τηλεόραση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Περι video-games διαφωνώ καθέτως με αυτό που γίνεται. Πιστευω οτι αποβλακώνει τελείως τα παιδιά να είναι όλη μέρα σε ένα νετκαφέ και να παίζουν και να μην μπορούν να συζητήσουν για τίποτε άλλο παρα μόνο για το πότε βγαίνει το τάδε παιχνίδι.
Επίσης όσον αφορά το κινητό, θεωρώ οτι υπάρχει διαφορά. Άλλο να λες στους γονείς σου κάθε τοσο να σου πάρουν το τάδε κινητό κι άλλο να μαζευεις καιρό για να το πάρεις μόνη σου. Αν δηλαδή ξόδευα τα χρήματα που είχα μαζέψει σε ρούχα θα ήταν καλύτερα? Επίσης, μην ξεχνάς οτι ήμουν απο τα πρώτα παιδιά που είχαν κινητό, και δεν το πήρα για να κάνω επίδειξη ή οτιδήποτε άλλο αλλά γιατί είχα απο τότε κόλλημα με την τεχνολογία.
Όσον αφορά το βάψιμο, όχι δεν βάφονταν πολλές συμμαθήτριες μου. Πιο πολύ το παρατηρώ τώρα στο πανεπιστήμιο που βάφονται ΟΛΕΣ.
Βέβαια μην ξεχνάς οτι μέχρι 1η λυκείου ζούσα στην επαρχία... Λογικά στην Αθήνα δεν θα ήταν το ίδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Ας θυμηθούμε μερικά ακόμα
1. Τις ασπρόμαυρες τηλεοράσεις
2. Τις ποδιές
3. Την εποχή του τρικάναλου ΕΡΤ1, ΕΡΤ2, ΕΡΤ3 μόνο!!!
4. Το Σισμίκ
5. Το γιαπι της ακρόπολης! (χε χε αυτό είναι πολύ παλιό)
6. Τα πάρτυ (11 η ώρα πίσω)
7. Τους κινηματογράφους που δεν έχουν 456.287 αίθουσες.

Μμμμ....κατι μου θυμήζουν αυτά.....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Eγω θα συμφωνησω με τα λεγομενα του giostau,καθως εχω εναν αδελφο μικροτερο κατα 5 χρονια και μπορω να πω οτι οι διαφορες μας,λογω ηλικιας,ειναι πολυ μεγαλες.

Λιγο πολυ εζησα ολα αυτα με τα ιδιωτικα καναλια (θυμαμαι χαρακτηριστικα μονο τα 2 κρατικα),την εκρηξη των ηλεκτρονικων (ουφαδικα),για υπολογιστη δεν υπηρχε καν (pc) και τα πρωτα βιντεοπαιχνιδια στο σπιτι ηταν το atari!!

Επισης ολες τις διαφορες τις διαπιστωνα απο ολους τους φιλους μου και του αδελφου και στο τι καναμε εμεις εκεινα τα χρονια,κατι που δεν ισχυει πλεον.
Απο μπιλιες,ποδοσφαιρο στα παρκα,μουσικη στο παρκο με κασετοφωνο και αλλα πολλα...

Σε γενικες γραμμες εχω να πω οτι οι "ακραιες" γενιες ηταν μεχρι και την γενια του 1982-3 καθως ξαφνικα απο τοτε αρχισαν να φλωρευουν πολυ τα πραγματα.
Απο το πως περνουσαμε και τι καναμε εμεις στο σχολειο ,με το κολλεγιο που ειναι την εποχη του αδελφου μου.
Ειχαμε επισης αλλη επαφη με το γυναικειο φυλο,ηταν πιο αγνα τα πραγματα τοτε και οι γυναικες δεν ηταν τοσο αγριες και μιγιαγκιχτες οπως σημερα.

Εχουν αλλαξει παρα πολλα και ευχαριστω τον Θεο που προλαβα και περασα τελεια (πραγματικα τελεια) τα εφηβικα μου χρονια,τεραστιος λογος ηταν η μικρη εξαπλωση της τεχνολογιας τοτε που μας αναγκαζε να ερχομαστε πιο πολυ σε φυσικη επαφη με τον περιγυρο μας,παρα να του μιλησουμε στο msn ή να του στειλουμε μηνυμα.
Εχουμε χασει το ενδιαφερον μας για τους φιλους μας,γιατι ξερουμε πολυ καλα οτι με μια κληση θα τον βρουμε αναπασα στιγμη οπου και να ειναι...αλλα αυτο δυστυχως μας εκανε να χασουμε την εκτιμηση μας στις ανθρωπινες επαφες,οπως ηταν μερικα χρονια πριν...

Και κατι ακομα...το online multiplayer της εποχης ηταν να πηγαινουμε ολοι στα ηλεκτρονικα (ακομα και πολλες κοπελες!!,για τα αγορια ερχοντουσαν
:P) για ατελειωτες ωρες,βρισκοντας συνεχως μαζι τους,οχι πισω απο μια οθονη και ενα πληκτρολογιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Είναι σίγουρο πως έχουν αλλάξει πολλά πράγματα από την εποχή που είμουν εγώ έφηβη, ο τρόπος διασκέδασης, ο τρόπος επικοινωνίας μεταξύ μας, η μόδα, η τεχνολογία....πιστεύω πως οι σημέρινοι έφηβοι έχουν πολλά να σκεφτούν για το μέλλον τους και μπαίνουν στα βαθιά από πολύ μικροί. Έχουν λίγοτερο ελεύθερο χρόνο και πολύ περισσότερο άγχος....Νομίζω πως τα νέα παιδιά τα καταφέρνουν μια χαρά πάρολη την πίεση που έχουν και πως είναι το ίδιο "καλά παιδιά" με τους παλαιότερους. Θεωρώ ότι η νέα γενιά είναι η "βελτιωμένη" εκδοσή μας ακόμη και αν πολλά που κάνουν μας φαίνοντε κάπως....διαφορετικά.

Αφήστε που είστε όλοι πιό όμορφοι ψηλοί, γυμνασμένοί
:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
Αφήστε που είστε όλοι πιό όμορφοι ψηλοί, γυμνασμένοί :mad::mad::mad:

εδώ έχω μια μικρή διαφωνία....
τα σημερινά παιδιά είναι Ή αδύνατα Ή παχιά!!!
δεν υπάρχει μέσος όρος ... κανονικό βάρος.... στην πλειοψηφία μιλάω ε?
ή θα είναι ανορεξικά τα κοριτσάκια και θέλουν να είναι μοντέλες ή θα είναι παχύσαρκα απ το πολύ junk food (μιας που η μαμά λόγω εργασίας δεν έχει βάλει κατσαρόλα στο σπίτι εδώ και ένα 6μηνο)

άλλη κατηγορία διαφοράς... η διατροφή!
εμείς τρώγαμε σουβλάκι μια φορά το μήνα κι άν!
... goodys τι είναι αυτό? (κάτι βρωμο fast food στο μοναστηράκι για τους τουρίστες θυμάμαι!)
πίτσες τρώγαμε μια στο 6μηνο.... και όχι φιρμάτη... αυτή της συνοικίας.... ή την είχε κάνει στην ταψάρα η μαμά!
τώρα πια το κακό φαγητό έχει γίνει τρόπος ζωής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Eγω θα συμφωνησω με τα λεγομενα του giostau,καθως εχω εναν αδελφο μικροτερο κατα 5 χρονια και μπορω να πω οτι οι διαφορες μας,λογω ηλικιας,ειναι πολυ μεγαλες.

Λιγο πολυ εζησα ολα αυτα με τα ιδιωτικα καναλια (θυμαμαι χαρακτηριστικα μονο τα 2 κρατικα),την εκρηξη των ηλεκτρονικων (ουφαδικα),για υπολογιστη δεν υπηρχε καν (pc) και τα πρωτα βιντεοπαιχνιδια στο σπιτι ηταν το atari!!

Επισης ολες τις διαφορες τις διαπιστωνα απο ολους τους φιλους μου και του αδελφου και στο τι καναμε εμεις εκεινα τα χρονια,κατι που δεν ισχυει πλεον.
Απο μπιλιες,ποδοσφαιρο στα παρκα,μουσικη στο παρκο με κασετοφωνο και αλλα πολλα...

Σε γενικες γραμμες εχω να πω οτι οι "ακραιες" γενιες ηταν μεχρι και την γενια του 1982-3 καθως ξαφνικα απο τοτε αρχισαν να φλωρευουν πολυ τα πραγματα.
Απο το πως περνουσαμε και τι καναμε εμεις στο σχολειο ,με το κολλεγιο που ειναι την εποχη του αδελφου μου.
Ειχαμε επισης αλλη επαφη με το γυναικειο φυλο,ηταν πιο αγνα τα πραγματα τοτε και οι γυναικες δεν ηταν τοσο αγριες και μιγιαγκιχτες οπως σημερα.

Εχουν αλλαξει παρα πολλα και ευχαριστω τον Θεο που προλαβα και περασα τελεια (πραγματικα τελεια) τα εφηβικα μου χρονια,τεραστιος λογος ηταν η μικρη εξαπλωση της τεχνολογιας τοτε που μας αναγκαζε να ερχομαστε πιο πολυ σε φυσικη επαφη με τον περιγυρο μας,παρα να του μιλησουμε στο msn ή να του στειλουμε μηνυμα.
Εχουμε χασει το ενδιαφερον μας για τους φιλους μας,γιατι ξερουμε πολυ καλα οτι με μια κληση θα τον βρουμε αναπασα στιγμη οπου και να ειναι...αλλα αυτο δυστυχως μας εκανε να χασουμε την εκτιμηση μας στις ανθρωπινες επαφες,οπως ηταν μερικα χρονια πριν...

Και κατι ακομα...το online multiplayer της εποχης ηταν να πηγαινουμε ολοι στα ηλεκτρονικα (ακομα και πολλες κοπελες!!,για τα αγορια ερχοντουσαν
:P) για ατελειωτες ωρες,βρισκοντας συνεχως μαζι τους,οχι πισω απο μια οθονη και ενα πληκτρολογιο...

Θα συμφωνήσω μαζί σου με τον Κρόνο με την Κακκή Επιρροή μην γράφω πάλι τα ίδια
Είμαι του 83 γεννημένη, βλέπω τεράστιες διαφορές ανάμεσα σε εμένα και στην αδερφή μου(90 γεννημένη)
όχι συγκεκριμένα στην αδερφή μου αλλά στην ηλικία της αδερφής μου, εδώ υπάρχουν διαφορές στου 84 δεν θα υπάρχουν ανάμεσα σε 7 χρόνια και 5??
Αυτό το αθώο δεν υπάρχει πια,
τα σημερινά παιδιά έχουν ξεσαλώσει αλλά περισσότερο φταίνε οι γονείς που τα αφήνουν πολύ λάσκα για εμένα.
Δεν είναι δυνατόν ρε παιδιά να βγαίνω 21 χρονών πρωτοχρονιά στι 1 το βράδυ και να βλέπω 13χρονα με τον γκόμενο να φιλιούνται μέσα στο κλαμπ και να φεύγουν τα ξημερώματα.
και δεν μιλάω για μια 2 περιπτώσεις, έχω γράψει κι άλλα παρόμοι σε άλλο ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Υπάρχει χάσμα γενεών?
Και δεν μιλάω μεταξύ των γονιών σας και εσάς αλλα μεταξύ ... εμάς και εσάς!
Εμείς είμαστε τα άτομα (παππούδες) απο 28 και πάνω και εσείς οι μικρότερες ηλικίες. Ας γράψουμε το πως μεγαλώσαμε εμείς και πως μεγαλόνεται εσείς. Ας δούμε τα θετικά και αρνητικά μιας εποχής πρίν απο 15 χρόνια περίπου. Τι έχει αλλάξει και τι όχι. Ποιές σειρές είναι κοινές, πως ήταν κάποτε ο τάδε η η τάδε. Γράψτε ελέυθερα ότι θυμάστε και ρωτήστε ελέυθερα ότι είχατε απορία!

Υπάρχει διαφορά τεράστια στον τρόπο που μεγάλωσε ένας άνθρωπος που είναι σήμερα 20 ετών και ένας που είναι 30. Αυτό είναι προφανές και με τα όσα γράφτηκαν παραπάνω.
Όμως, δεν πιστεύω ότι υπάρχει χάσμα γενεών. Οι 30άρηδες έχουν παρόμοιες αντιλήψεις με τους νεότερους ανθρώπους, χρησιμοποιούν πχ. το ίντερνετ και τις νέες τεχνολογίες άνετα και γενικά είναι προσαρμοσμένοι πλήρως στα νέα δεδομένα. Μεγάλωσαν αλλιώς όμως δεν έχουν πρόβλημα να επικοινωνήσουν με τα άτομα μικρότερης ηλικίας.

Εκεί που φαντάζομαι ότι όντως υπάρχει χάσμα είναι ανάμεσα σε αυτούς που είναι 30 και αυτούς που είναι 40. Η απόσταση πρέπει να είναι μεγάλη.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλες τις απαντήσεις, αλλά γενικά... ναι... υπάρχει διαφορά νοοτροπίας από γενιά σε γενιά...

Δεν είναι απαραίτητα κάτι το επαναστατικό, όπως με τους εφήβους του 60, ούτε κάτι το ορίσιμο.
Αλλά το έχω ζήσει, με άτομα όχι πολύ μικρότερα ή μεγαλύτερά μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ειδικα εδω, οσο περναει ο καιρος αυξανονται τα μελη και κατα συνεπια γινονται πιο πολυ και οι "γεροι" και τα "πιτσιρικια" του forum. Εχουμε και μερικα μελη που ειναι σε αρκετα μεγαλες ηλικιες (αυτην την στιμγη μου ερχονται δυο στο μυλαο, 47 και 50 ετων) αλλα και σχετικα μικρους σαν εμενα αλλα και αλλους 15 χρονους και πιο μικρους, 14 και 13 ετων.. Τις διαφορες μας σε οπιοδηποτε θεμα της βλεπουμε και μεσα απο τις συζιτησεις μας... Διαφορα νοοτροπιας που λεει το γιδακι δεν υπαρχει λογο ηλικιας, καθος και με αλλους 15χρονους εδω μεσα εγω εχω αλλη νοοτροπια, αλλα διαφορες στην νοοτροπια που προερχονται απο την ηλικια, ναι υπαρχουν και ειναι αρκετες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά με τα άτομα που είναι 3-4 χρόνια μικρότερα ή μεγαλύτερά μου δεν αισθάνομαι ότι υπάρχουν και πολλές διαφορές στον τρόπο που μεγαλώσαμε. Λίγες με τους δεύτερους πιθανώς, λόγω τεχνολογικών εξελίξεων. Αλλά με την αδερφή μου και την φουρνιά της (3 χρόνια μικρότερη) δεν αισθάνομαι καμία διαφορά. Οι αναμνήσεις μας είναι πανομοιότυπες, εντάξει, ας πούμε αυτή είχε κινητό στο σχολείο στην Ά Λυκείου, εγώ στην ΄Γ δεν το χρησιμοποιούσα πολύ!

Με τους 30άρηδες πάλι, αν και μπορώ να συζητήσω για πολλά, αισθάνομαι ότι είναι σε άλλη φάση. Τα βλέπουν αλλιώς και πολλοί μου βγάζουν μια γκρίνια που με χαλάει. Δεν ξέρω αν ήταν η συγκεκριμένη γενιά!:P

Όσο για τους σημερινούς έφηβους, επειδή έχω πολλά ξαδέρφια στην εφηβεία, θα έλεγα ότι πάνω-κάτω τα ίδια μυαλά και προβληματισμούς έχουν με αυτούς που είχαμε εμείς. Δεν διακρίνω ιδιαίτερες διαφορές. Είναι βέβαια πιο κοντά στην τεχνολογία, κάτι που με κάνει να διαπιστώνω κι έναν πιο κλειστό τρόπο ζωής. Εκεί που εμείς ψάχναμε ευκαιρία για μεθύσι και ξενύχτι, αυτοί κάθονται με τις ώρες μπροστά στον υπολογιστή. Παρόλα αυτά, νομίζω πως οι γονείς δίνουν πολύ περισσότερες ελευθερίες στα παιδιά από αυτές που είχα εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εκεί που εμείς ψάχναμε ευκαιρία για μεθύσι και ξενύχτι, αυτοί κάθονται με τις ώρες μπροστά στον υπολογιστή.
Κι εμείς τι κάνουμε τώρα; :P

Παρόλα αυτά, νομίζω πως οι γονείς δίνουν πολύ περισσότερες ελευθερίες στα παιδιά από αυτές που είχα εγώ.
Κυρίως στα δεύτερα παιδιά, όταν η διαφορά ηλικίας είναι μικρή (πχ έως 6 χρόνια). Αυτό γιατί έχει προηγηθεί το μεγάλο παιδί, το οποίο έχει κάνει την επανάστασή του κι έχει πάρει τις "ελευθερίες" που δικαιούται... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι εμείς τι κάνουμε τώρα; :P

Κάτσε να κατέβω σε 1,5 μήνα κι αν με πετυχαίνεις τα βράδια μέσα σφύρα μου κλέφτικα!:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με τους 30άρηδες πάλι, αν και μπορώ να συζητήσω για πολλά, αισθάνομαι ότι είναι σε άλλη φάση. Τα βλέπουν αλλιώς και πολλοί μου βγάζουν μια γκρίνια που με χαλάει. Δεν ξέρω αν ήταν η συγκεκριμένη γενιά!:P

Εμένα πάλι παραδόξως, περισσότερη γκρίνια μου βγάζουν οι 22-30 παρά οι 30+... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
βρε παιδιά εγώ ακόμα ούτε τα 23 δεν έχω κλείσει (σε ένα μήνα πάρτυ ετοιμαστείτε!!!) αλλά βλέπω κάτι διαφορές να σου βγει το μάτι με άτομα με τα οποία θεωρούμαστε ίδια γενιά με διαφορά 5-6 χρόνων.

εγώ κινητό απέκτησα στα 18 μου, δλδ ως φοιτήτρια (γιατί πολύ απλά δεν ήταν απαραίτητο)!
οι γονείς σε πηγαινοέφερναν μέχρι κ τα 16-17 σε πάρτυ τα οποία τελείωναν το πολύ στις 1.
το να βγώ με το έτερον ήμισυ μόνη μου, περιοριζόταν στον καφέ τουλάχιστον μέχρι τα 17.
πρώτη φορά βγήκα σε κλαμπ στα 17 με συνοδεία καθηγητών (είμασταν εσώκλειστοι) κ στην ελλαδα πρώτη φορά κλαμπ στα 19!
το να γυρίσεις 1 η ώρα θεωρούταν ξενύχτι κ όχι πάνω από μια φορά τον μήνα ίσως κ το δίμηνο.
σε ακόμα μικρότερες ηλικίες μέχρι κ τα 15 βασική διασκέδαση ήταν το κρυφτό, η μακριά γαϊδούρα, τα επιτραπέζια, το κυνηγητό.
φυσικά ακόμα πιο μικρή έπαιζα αταρι (για όσους το θυμούνται)!!!!
το να μιλάμε για σεξ με την απλότητα κ την φυσικότητα που μιλούν τώρα τα 13χρονα...εεεεμ! στα 13 μου η ερώτηση ήταν "τι είναι το σεξ"; κ με 10000 κοκκινίσματα για να προφέρουμε την λέξη.
εγκληματικότητα; εντάξει πάντα υπήρχε, αλλά τουλάχιστον κανείς δεν φοβόταν συνομίληκους του!
α ναι! κομπιούτερ κ internet, ήταν η πολυτέλεια μου ως δώρο με την αποφοίτηση από το σχολείο!!!χαχαχα!

τι ναπώ...παίζει να είχα μείνει εγώ λίγο πίσω, αλλά δεν το νομίζω εκτός από κάποιες εξαιρέσεις.
ωχ! μήπως γέρασα;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top