Προσφέρει κάτι στην σχέση ο γάμος;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από e-stekoumenos:
Αυτή η μετατροπή του ονειρικού (όπως συνήθως ξεκινάει ο έρωτας) σε κάτι τόσο τετρημένο μου φέρνει μάλλον αηδία....και βλέπω οτι τελικά ο γάμος φυλακίζει μια σχέση σε συμβατικότητες και σιγά σιγά της αφαιρεί την ουσία.
Από τι βλέπω τώρα η συζήτηση πέρνει την τροποί αν ο γάμος χάλαει την σχέση; Χμμ ενδιαφέρον οφείλω να ομολογήσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Από τι βλέπω τώρα η συζήτηση πέρνει την τροποί αν ο γάμος χάλαει την σχέση; Χμμ ενδιαφέρον οφείλω να ομολογήσω :)

:D Πολλές φορές ούτε αυτό προλαβαίνει να το κάνει μιας και υπάρχουν και γάμοι που δεν στηρίζονται καν σε σχέση ,και μεταξύ μας αυτούς τους γάμους τους θεωρώ πιο ειλικρινείς καθώς εστιάζονται στο εμπορικό σκέλος (δούναι και λαβείν σε υλικά αγαθά) που εκ των πραγμάτων μάλλον είναι και το πιο ουσιαστικό σε έναν γάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από anjelinio:
Θα έλεγα κι εγώ οτι μάλλον η σχέση κάνει καλό στο γάμο παιδιά ...

Θεωρώ κι εγώ οτι το να πείς ένα πρωί στην / στον σύντροφό σου "Σε αγαπώ, θέλω να σε παντρευτώ και να σε αγαπώ τόσο για πάντα" συμπεριλαμβάνει διάφορες υπο-βόσκουσες δηλώσεις και παραδοχές αγάπης.

E αυτο ειναι που εγώ δε μπόρεσα ποτέ μου κ μάλον δε θα μπορέσω κιόλας ποτέ να καταλάβω...

Γιατί δηλαδή μια πρόταση γάμου να είναι απόδειξη αγάπης;
Το ότι είναι μαζί μου - με τη βούλα ή χωρίς- δεν είναι απόδειξη;
Διάφορες μικρές κ μεγάλες καθημερινές του κινήσεις δεν είναι απόδειξη;
Η συμπεριφορά του απέναντι μου δεν είναι απόδειξη;
Γιατί μια πρόταση γάμου να είναι ύστατη απόδειξη;(εκτός κι αν ερμηνεύεται στα πλαίσια της αυτοθυσίας οπότε ναι θα μπορούσε να ειναι απόδειξη :P :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Δεν αναφερε κανείς μια άλλη αιτία που γίνονται οι γάμοι:

Για να κάνει το ζευγάρι παιδιά και να προσπαθήσει να τους προσφέρει ένα σωστό οικογενειακό περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Δεν αναφερε κανείς μια άλλη αιτία που γίνονται οι γάμοι:

Για να κάνει το ζευγάρι παιδιά και να προσπαθήσει να τους προσφέρει ένα σωστό οικογενειακό περιβάλλον.
Μα γιατί το ανύπαντρο ζευγάρι να έχει διαφορετική συμπεριφορά στο παιδί του; Το μόνο που αλλάζει είναι μόνο τα σχόλια από τους άλλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα εκτός θέματος μηνύματα διαχωρίστηκαν σε νέα συζήτηση και βρίσκονται εδώ. Ας συνεχίσουμε στο θέμα μας παρακαλώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
  • Πόλλοι λένε ότι δυναμώνει την σχέση...
    Πως είναι δυνατών να μια βέρα, μια τελετή , να δυναμώνει την σχέση;
  • Πόλλοι λένε ότι κρατάει περισσότερο την σχέση, και τα ζευγάρια δεν χώριζουν για γέλοιους λόγους ή γενικά δεν χωρίζουν εύκολα..
    Και κάλο είναι αυτό να κρατάμε μια τελειωμένη σχέση με νύχια και με δόντια;
Δεν είμαι κατά του γάμου απλώς δεν βρίσκω διαφόρα σε ένα παντρεμένο ζευγάρι από ένα ζευγάρι που συζεί

Συμφωνώ 100% σε όλα αυτά. Μάλλον σε νομικό επίπεδο μόνο αλλάζουν κάποια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristalia

Νεοφερμένος

Η kristalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Όχι φυσικά δεν αλλάζει η συμπεριφορά στα παιδιά είναι η ίδια, όσο για το νομικό επίπεδο δεν αλλάζει κάτι εφόσον το αναγνωρίσει το παιδί ο πατέρας ……. Απλά ο γάμος είναι πλέον θέμα συμφερόντων ….. διευκολύνει σε φορολογικά σε δάνεια ……..


Επειδή λόγο δουλειάς έρχονται στο γραφείο μου πολλοί για να φτιάξουν ένα χαρτάκι για την α’ συζήτηση και β’ συζήτηση του διαζυγίου τους και άτομα με παιδιά και χωρίς παιδιά, μικρότερα η μεγαλύτερα άτομα σε ηλικία από εμένα… είναι τραγικό να βλέπεις να μπαίνει πρώτα ο ένας να υπογράφει και μετά από λίγο να έρχεται και ο άλλος να υπογράφει ……. Ή να πλακώνονται μπροστά μου και να βλέπω διάφορες σκηνές ………


Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν τρεις διαδικασίες γάμου….
Α) Στο Δημαρχείο
Β) Στην Εκκλησία
Γ) Στο Σπίτι….

Ο καθένας κάνει αυτό που πιστεύει ότι είναι καλύτερο για εκείνον και τον σύντροφο του.

Υ.Γ. Άραγε η Μαρία και ο Ιωσήφ πως παντρεύτηκαν???? :hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ίσως μια επιπλέον αίσθηση δέσμευσης και τίποτα παραπάνω, είναι μια μικρή δοκιμασία στην σχέση σου καθώς δεσμέυεσε και οικονομικά και φορολογικά και το να πεις ότι χωρίζω δεν είναι απλά μια απόφαση.
Πάντως αλλάζει κάποια πράγματα όσο επιτρέπεις εσύ να αλλάξουν και σε επιρρεάζει στον βαθμό που θές να σε επιρρεάσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Η σκέψη του γάμου για μένα είναι εφιαλτική. Μου φαίνεται πολύ πιο ρομαντικό να λέω 'ο αγαπημένος μου' από το να λέω 'ο άντρας μου'. Δεν ξέρω ρε σεις, χαλιέμαι!:/: Μου βγάζει κάτι ο γάμος στυλ "δέσαμε τον γάιδαρό μας". Πόσες φορές τα ζευγάρια αφήνονται εμφανισιακά ή αρχίζουν να αδιαφορούν ο ένας για τον άλλον, γνωρίζοντας ότι "τώρα είμαστε παντρεμένοι" και ότι ο άλλος είναι δεδομένος.

Στενοχωριέμαι που το βλέπω έτσι, επειδή αν και με χαλάει ο γάμος αγαπώ πάρα πολύ τα παιδιά και θα ήθελα σε λίγα χρόνια.Και παιδιά χωρίς γάμο δεν είναι η καλύτερη ιδέα στην Ελλάδα.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
λοιπον σαν παντρεμενη να σας πω κι εγω τη γνωμη μου....:) συμφωνω με τον exposed οτι ο γαμος γινεται καθαρα για γραφειοκρατικους λογους και οτι δεν υπαρχει διαφορα αναμεσα σε ενα ζευγαρι που ειναι παντρεμενο και σε ενα που απλα συζει. Επισης συμφωνω και στο οτι υπαρχουν παρα πολλες σχεσεις μεσα σε γαμο που ειναι τελειωμενες για χρονια και δεν υπαρχει επικοινωνια αλλα μενουν μαζι για τα παιδια τους και απλα υπομενουν καταστασεις. αυτο συμβαινει κυριως στα ζευγαρια των προηγουμενων γενεων.στη δικη μας τη γενια τα πραγματα ειναι διαφορετικα ομως ισως και χειροτερα οσον αφορα το θεμα χωρισμος μεσα σε γαμο. καλα ε αυτο το θεμα σηκωνει παρα πολυ συζητηση και πληθωρα αποψεων και δεν φτανει ενα ποστ για να το αναλυσεις.εγω προσωπικα για το γαμο πιστευω οτι αν εχεις βρει το καταλληλο ατομο και υπαρχει επικοινωνια κυριως μεσα στη σχεση του ζευγαριου ο γαμος παει πολυ καλα χωρις ιδιαιτερα προβληματα. στις μερες μας ομως ειναι λιγο δυσκολο να βρεις κατι πραγματικα καλο γιατι τα πραγματα και τα κριτηρια μεταξυ των ανθρωπων εχουν αλλαξει παρα πολυ.σας ζαλισα ε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
o γάμος προσφέρει....

λιγότεροι φόροι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
1)έννομα αποτελέσματα πχ κληρονομική δυνατότητα
2)γνήσια τέκνα -γεννημένα εντός γάμου-(όχι νόθα)
3)περισσότερα προβλήματα ίσως
4) γραφειοκρατικές διαδικασίες σε περίπτωση χωρισμού.
5)φορολογικές απαλλαγές
6)επιδόματα
7)κοινωνική αποδοχή της σχέσης.


έχω ακούσει πολλές φορές να λέγεται ότι σκοπός του ανθρώπου είναι να παντρευτεί και να κάνει οικογένεια...δεν ξέρω από πού ξεκίνησε όλη αυτή η παραφιλολογία.
για μένα ο γάμος είναι ένας θεσμός που έχει δοκιμαστεί και έχει αποτύχει στην πλειοψηφία του.
ο μόνος λόγος πλέον για να παντρευτεί κανείς όπως το βλέπω εγώ είναι για να μην έχει κοινωνικό πρόβλημα το παιδί που θα φέρει στον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
ο μόνος λόγος πλέον για να παντρευτεί κανείς όπως το βλέπω εγώ είναι για να μην έχει κοινωνικό πρόβλημα το παιδί που θα φέρει στον κόσμο.

+1 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristalia

Νεοφερμένος

Η kristalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
1)έννομα αποτελέσματα πχ κληρονομική δυνατότητα
2)γνήσια τέκνα -γεννημένα εντός γάμου-(όχι νόθα)
3)περισσότερα προβλήματα ίσως
4) γραφειοκρατικές διαδικασίες σε περίπτωση χωρισμού.
5)φορολογικές απαλλαγές
6)επιδόματα
7)κοινωνική αποδοχή της σχέσης.


έχω ακούσει πολλές φορές να λέγεται ότι σκοπός του ανθρώπου είναι να παντρευτεί και να κάνει οικογένεια...δεν ξέρω από πού ξεκίνησε όλη αυτή η παραφιλολογία.
για μένα ο γάμος είναι ένας θεσμός που έχει δοκιμαστεί και έχει αποτύχει στην πλειοψηφία του.
ο μόνος λόγος πλέον για να παντρευτεί κανείς όπως το βλέπω εγώ είναι για να μην έχει κοινωνικό πρόβλημα το παιδί που θα φέρει στον κόσμο.




Δεν θα έχει κανένα κοινωνικό πρόβλημα αν οι γονείς ξέρουν να το προστατεύσουν σωστά το παιδί τους.

Ένα παιδί ειναι πάντα γνήσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πιστέυω οτι ο γάμος είναι ένας λόγος να γιορτάσεις την αγάπη σου αλλα διαφωνώ οτι το παιδί εκτώς γάμου είναι "νοθο" λαθος μεγάλο και αυτά εχουν γονείς άσχετα αν είναι εντώς ή εκτός γάμου.
Θεωρώ οτι το να κάνεις το βήμα για ένα γάμο είναι ευτυχία, σε κάνει ο γάμος μαχητικό σε κάνει να πολέμας κάθε μέρα για έναν άνθρωπο που θεωρείς ότι το αξίζει και το άξιζει πραγματικά γιατί είναι επιλογή σου να είσαι με αυτόν τον άνθρωπο. Η βέρα δεν δεσμέυει αντίθετα σε κάνει να κοιτάς μακριά, σε βοηθάει να κάνεις όνειρα με το έτερον ήμιση που άν το θέλουν και οι δύο είναι πραγματικότητα.:galliko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Θεωρώ οτι το να κάνεις το βήμα για ένα γάμο είναι ευτυχία, σε κάνει ο γάμος μαχητικό σε κάνει να πολέμας κάθε μέρα για έναν άνθρωπο που θεωρείς ότι το αξίζει και το άξιζει πραγματικά γιατί είναι επιλογή σου να είσαι με αυτόν τον άνθρωπο. Η βέρα δεν δεσμέυει αντίθετα σε κάνει να κοιτάς μακριά, σε βοηθάει να κάνεις όνειρα με το έτερον ήμιση που άν το θέλουν και οι δύο είναι πραγματικότητα.:galliko:

Αυτά τα όνειρα που λες μια χαρά γίνονται και χωρίς τις βέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Συμφωνώ, αλλα όπως είπα πολεμάς για την σχέση σου, όταν είσαι ελέυθερος λές έλα μωρε θα έρθει άλλη. Αφου λοιπόν η βέρα δεν είναι τίποτα γιατί πολοί φοβούντε να την βάλουν; τι φτέει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Συμφωνώ, αλλα όπως είπα πολεμάς για την σχέση σου, όταν είσαι ελέυθερος λές έλα μωρε θα έρθει άλλη. Αφου λοιπόν η βέρα δεν είναι τίποτα γιατί πολοί φοβούντε να την βάλουν; τι φτέει

Πιο ρομαντικό και ουσιαστικό βρίσκω να πολεμάς για μια σχέση για την οποία δεν έχουν πέσει υπογραφές και ρύζια για να τη στηρίξεις και να τη βλέπεις να εξελίσεται.
Απο την άλλη το να βάλεις βέρα είναι το πιο εύκολο.
Το δύσκολο είναι να αντισταθείς και να τα βγάλεις πέρα χωρίς αυτά τα προνόμια που απλόχερα δίνονται στους παντρεμένους.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top