Συμφωνείτε με την καύση των νεκρών;

Να επιτραπεί η καύση των νεκρών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 152)
  • Ναι, συμφωνώ.

    Ψήφοι: 120 78.9%
  • Όχι, διαφωνώ.

    Ψήφοι: 11 7.2%
  • Συμφωνώ μόνο για όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους.

    Ψήφοι: 13 8.6%
  • Δεν έχω άποψη/Δε με ενδιαφέρει/Δε ξέρω

    Ψήφοι: 8 5.3%

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ακούγεται πως σύντομα θα επιτραπεί η καύση των νεκρών και μάλιστα με τη σύμφωνη γνώμη της εκκλησίας.

Εσείς τι πιστεύετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Νομίζω πως ήδη έχει επιτραπεί η καύση από την εκκλησία, αλλά δεν υπάρχουν μονάδες που να μπορεί να γίνει η καύση ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
συμφωνώ απόλυτα και κακώς που δεν έχει θεσπιστεί ακόμα κάτι τέτοιο στην Ελλάδα είτε το επιτρέπει η Εκκλησία είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Και εγώ θα συμφωνήσω με την καυση, άλλωστε είναι καλύτερο και απο άποψη δημόσιας υγείας.
Πέρα απο την εξεικονόμιση χώρου και τα λιγότερα έξοδα (παράνομα και μη!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφωνώ....
Δηλαδή γιατί να τους καίνε?
Πρόσφατα έχασα την αδερφή μου. Αν είχε οριστεί αυτό πριν απο αυτό θα επεφτα σε κατάθλιψη. Μα είναι δυνατόν να βλέπεις τον ανθρωπό σου να καίγετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Επιτέλους να εφαρμοστεί.Μακάρι δηλαδή, εφ'όσον θεωρητικά η καύση των νεκρών δε συνάδει με τις θεωρίες του χριστιανισμού.
Νομίζω ο κα8ένας πρέπει να έχει το δικαίωμα να αποφασίζει τι θα γίνει το σώμα του...
Όσο για του συγγενείς (είναι και αυτο σημαντική παράμετρος) τρελένομαι όταν σκεφτόμαι τον πόνο που βίωνουν κατά τη διάρκεια των εκταφών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
δε ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά στο resident evil: apocalypse όταν περνάγανε από το νεκροταφείο, έπρεπε να διασχίσουν όλη τη διαδρομή κλωτσοπλακώνοντας ζόμπι που έβγεναν από τους τάφους.

άρα

καύση νεκρών ---> λιγότερα ζόμπι.

fair trade.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφωνώ....
Δηλαδή γιατί να τους καίνε?
Πρόσφατα έχασα την αδερφή μου. Αν είχε οριστεί αυτό πριν απο αυτό θα επεφτα σε κατάθλιψη. Μα είναι δυνατόν να βλέπεις τον ανθρωπό σου να καίγετε???

δε μιλάμε για υποχρεωτική καύση αλλά για το δικαίωμα της επιλογής ανάμεσα στην καύση και την ταφή.
νομίζω ότι δεν παρακολουθείται η διαδικασία η οποία γίνεται σε ειδικούς χώρους και όχι σε κοινή θέα.

υγ.τα συλληπητήριά μου για την αδερφή σου:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ ήξερα πως η εκκλησία μας το απαγορεύει, κι ότι ο τρόπος για να το κάνεις είναι να πας να ξεδηλωθείς ως ΧΟ και να δηλώσεις άθεος ή άλλη θρησκεία. Θα χαρώ πολύ αν μάθω πως η εκκλησία το επέτρεψε, αν και δεν το πολυθεωρώ δυνατό.

Και είμαι υπέρ, δεν βρίσκω κανένα λόγο να λιώνουμε στοιβαγμένοι ο ένας πάνω στον άλλον. Και για λόγους υγιεινής μου φαίνεται καλύτερη η καύση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφωνώ....
Δηλαδή γιατί να τους καίνε?
Πρόσφατα έχασα την αδερφή μου. Αν είχε οριστεί αυτό πριν απο αυτό θα επεφτα σε κατάθλιψη. Μα είναι δυνατόν να βλέπεις τον ανθρωπό σου να καίγετε???

Καταρχήν λυπάμε για την απώλεια σου. Η καυση γίνεται σε ειδικό "φούρνο" χωρίς ορατότητα σε ειδική άιθουσα, είναι κάτι το οποίο μοιάζει με την κηδεια.
Άλλωστε είναι ωραίο σαν θέαμα να βλέπεις να καλύπτουν με χώμα τον άνθρωπο σου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Να'σαι καλά prime:).@
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
και μια πιο σοβαρή απάντηση:

εφόσον ισχύει η αρχή διατήρησης της ύλης.

Αποτελούμαστε από χημικά στοιχεία. Μας κάνει η μαμά μας από τροφές κλπ που λαμβάνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (ή και λίγο πριν :D:P)

Υπήρξαν πολλά δισεκατομμύρια άνθρωποι από τα αρχαία χρόνια, η ύλη όμως είναι fixed. Άρα σίγουρα έχω πάνω μου στοιχεία που άνηκαν σε άλλους κατά τη διάρκεια των αιώνων (έναν άνθρακα, ένα θείο, ένα φόσφωρο... ένα υδρογόνο βρε αδερφέ!)

Άρα το σώμα μας είναι δανεικό, εφόσον μετά θάνατον δε το χρειαζόμαστε πια, γιατί να κρατάμε τα χημικά στοιχεία του κοσμάκη και να τα περιορίζουμε?

(να δεις που μπορεί να γίνει και ποινικό αδίκημα η ταφή)

Άσε που με τη καύση δεν έχουμε διάφορα κοινωνικά προβλήματα... (δυσωσμία :P κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
όσο για του συγγενείς (είναι και αυτο σημαντική παράμετρος) τρελένομαι όταν σκεφτόμαι τον πόνο που βίωνουν κατά τη διάρκεια των εκταφών...

Σκεπτόμενη μόνο αυτό, ψηφίζω ΝΑΙ δαγκωτό στη καύση των νεκρών (αν και εφόσων το επιθυμούν φυσικά). Γενικά πιστεύω πως η διαδικασία της κηδείας είναι πολύ ψυχοθφόρα, πόσο δε η εκταφή. Απορώ γιατί η εκκλησία επιτρέπει κάτι τόσο απάνθρωπο.

Μήτσο, τα συλληπητήριά μου για τον χαμό της αδελφή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Συμφωνώ.

Ακούγεται πως σύντομα θα επιτραπεί η καύση των νεκρών και μάλιστα με τη σύμφωνη γνώμη της εκκλησίας.

Εσείς τι πιστεύετε?
Στα θρησκευτικά της Γ' λυκείου αν δεν κάνω λάθος, διδάσκουν ότι η εκκλησία είναι κατα της καύσης των νεκρών και μπλα μπλα μπλα.

και μια πιο σοβαρή απάντηση:

εφόσον ισχύει η αρχή διατήρησης της ύλης.

Αποτελούμαστε από χημικά στοιχεία. Μας κάνει η μαμά μας από τροφές κλπ που λαμβάνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (ή και λίγο πριν :D:P)

Υπήρξαν πολλά δισεκατομμύρια άνθρωποι από τα αρχαία χρόνια, η ύλη όμως είναι fixed. Άρα σίγουρα έχω πάνω μου στοιχεία που άνηκαν σε άλλους κατά τη διάρκεια των αιώνων (έναν άνθρακα, ένα θείο, ένα φόσφωρο... ένα υδρογόνο βρε αδερφέ!)

Άρα το σώμα μας είναι δανεικό, εφόσον μετά θάνατον δε το χρειαζόμαστε πια, γιατί να κρατάμε τα χημικά στοιχεία του κοσμάκη και να τα περιορίζουμε?

(να δεις που μπορεί να γίνει και ποινικό αδίκημα η ταφή)

Άσε που με τη καύση δεν έχουμε διάφορα κοινωνικά προβλήματα... (δυσωσμία :P κλπ)
Φοβερό επιχείρημα έτσι; :clapup:




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Σκεπτόμενη μόνο αυτό, ψηφίζω ΝΑΙ δαγκωτό στη καύση των νεκρών (αν και εφόσων το επιθυμούν φυσικά). Γενικά πιστεύω πως η διαδικασία της κηδείας είναι πολύ ψυχοθφόρα, πόσο δε η εκταφή. Απορώ γιατί η εκκλησία επιτρέπει κάτι τόσο απάνθρωπο.

Μήτσο, τα συλληπητήριά μου για τον χαμό της αδελφή σου.

Θα συμφωνήσω μαζί μου crazyhelen και με τη σειρά μου να σου πω Μήτσο ζωή σε σάς.
Η όλη διαδικασία που γίνεται μέχρι την ταφή ενός ατόμου και όλη η διαδικασία που σε βάζουν για την εκταφή και αν θα έχει γίνει σωστή δουλειά (να έχει λιώσει δηλαδή ο άνθρωπος, συγνώμη που το λέω τόσο ωμά αλλά έτσι είναι) είναι ψυχοφθόρα και αποκρουστική. Καλύτερα δεν είναι να θυμάσαι τον άνθρωπο σου όπως ήταν από το να αναγκαστεις να δεις ένα θέαμα που μπορεί να σου προκαλέσει απέχθεια και πολλά γενικά αρνητικά συναισθήματα;

ΥΠΕΡ της καύσης φυσικά.... καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει το σώμα ότι θέλει. Το σώμα μας είναι κτήμα μας και εμείς θα αποφασίσουμε τι θα γίνει. Αυτά που λέγονται από την μεριά της εκκλησίας, το άκουσα σε μια συζήτηση, ότι το σώμα προέρχεται από το χώμα και εκεί πρέπει να επιστρέψει, δεν με πείθει και πολύ. Θεωρώ πως μεγαλύτερη θα είναι η οικονομική απώλεια που θα υπάρξει από μεριάς της εκκλησίας αν ξεκινήσει η καύση γιατί έτσι κάθε τρεις και λίγο δεν θα πηγαίνουμε να κάνουμε τρισάγια κλπ. και να δίνουμε τον οβολό μας.

Στο θέμα της υγειινής θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για να μην επαναλαμβάνομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ ήξερα πως η εκκλησία μας το απαγορεύει, κι ότι ο τρόπος για να το κάνεις είναι να πας να ξεδηλωθείς ως ΧΕ και να δηλώσεις άθεος ή άλλη θρησκεία.

Πως μπορείς να το κάνεις αυτό; Με ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πως μπορείς να το κάνεις αυτό; Με ενδιαφέρει.

Νομίζω στο ληξιαρχείο ή κάπου στον δήμο σου τέλος πάντων!Κάπου είμαστε φακελωμένοι στο θέμα θρησκείας αλλά δεν είμαι σίγουρη που.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Νομίζω στο ληξιαρχείο ή κάπου στον δήμο σου τέλος πάντων!Κάπου είμαστε φακελωμένοι στο θέμα θρησκείας αλλά δεν είμαι σίγουρη που.:/:

Ευχαριστώ. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα για το που είμαστε φακελωμένοι ας στείλει πμ ή ας τα γράψει εδώ. Δεν μπορώ να το διανοηθώ οτι κάπου με γράφει ΧΟ! Τα νεύρα μου! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
να τους καίνε. γιατί να κάνεις εκταφή κάθε 3 χρόνια, να βιώνεις πόνο, να τον ξαναθάβεις αν δεν έχει λιώσει. αν είναι η τάφοι μόνο για την μνήμη, πιστεύω ότι μια χαρά τους θυμόμαστε τους νεκρούς μας κ χωρίς λουλούδια...

ζωή σε σας μίτσο. η αδελφή σου πιστεύω ότι πήγε σε καλύτερο κόσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα για το που είμαστε φακελωμένοι ας στείλει πμ ή ας τα γράψει εδώ. Δεν μπορώ να το διανοηθώ οτι κάπου με γράφει ΧΟ! Τα νεύρα μου! :mad:

Πάντως κάτι πολύ απλό που μπορείς να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τον δήμο και να ρωτήσεις σε ποιά υπηρεσία να απευθυνθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top