Συμφωνείτε με την καύση των νεκρών;

Να επιτραπεί η καύση των νεκρών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 152)
  • Ναι, συμφωνώ.

    Ψήφοι: 120 78.9%
  • Όχι, διαφωνώ.

    Ψήφοι: 11 7.2%
  • Συμφωνώ μόνο για όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους.

    Ψήφοι: 13 8.6%
  • Δεν έχω άποψη/Δε με ενδιαφέρει/Δε ξέρω

    Ψήφοι: 8 5.3%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως κάτι πολύ απλό που μπορείς να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τον δήμο και να ρωτήσεις σε ποιά υπηρεσία να απευθυνθείς.

Τώρα σώθηκες! Στο δήμο Μυτιλήνης είμαι γραμμένη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως πρεπει να επιτραπει και απο εκει και περα αναλογα την επιθημια του καθενα να θαβετε η να καιγετε. Εγω πχ μαλλον θα ηθελα να θαυτω, αλλα γιατι να μην καουν οσοι θελουν; Αλλωστε ουσιαστικα δεν κανει και καμια ιδιετερη διαφορα... μνημα απο οσο ξερω και παλι στινετε, απλα μικροτερων διαστασεων, οποτε για την μνημη κατι υπαρχει, το σωμα και στης δυο περιπτωσης καπια στιγμη δεν θα εχει μεινει τπτ οποτε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Κρίμα που δεν έχει θεσπιστεί ακόμα...
Ειλικρινά θα το προτιμούσα για τη μαμά μου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Προσωπικά θα προτιμούσα ταφη. Δεν διαφωνώ όμως με την καύση των νεκρών. Δικαίωμα του κα8ενός είναι να κάνει ό,τι 8έλει.

Το θέμα που θα διαφωνήσω είναι αυτό της υγιεινής. Ο άνθρωπος θάβεται και λιώνει μέσα στο χώμα. Πού είναι λοιπόν το πρόβλημα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Προσωπικά θα προτιμούσα ταφη. Δεν διαφωνώ όμως με την καύση των νεκρών. Δικαίωμα του κα8ενός είναι να κάνει ό,τι 8έλει.​


Το θέμα που θα διαφωνήσω είναι αυτό της υγιεινής. Ο άνθρωπος θάβεται και λιώνει μέσα στο χώμα. Πού είναι λοιπόν το πρόβλημα?:hmm:

Ένα νεκρό σώμα ειδικά αν έχει πεθάνει απο μεταδοτικές ασθένειες μπορεί να κρύβει πιθανούς κινδύνους και μολισματικές ασθένειες για αυτούς που το περιβάλουν.
Η καύση ειναι οριστική λύση σε οποιαδήποτε μορφή ασθένειας (για αυτό πάντα προχωράνε σε καύση όταν υπάρχει κίνδυνος πανδυμία και τα πτώματα είναι πάρα πολλά.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
"Ο Μακαριώτατος επισήμανε ότι η Εκκλησία αντιτίθεται για λόγους σεβασμού της παράδοσης στην καύση των νεκρών, πού τίθεται ως ζήτημα από την Κυβέρνηση, και θα συστήσει, ως έχει καθήκον, στους πιστούς να μην την αποδεχθούν, λαμβάνοντας ενδεχομένως, δια της Ι.Σ.Ι., μέτρα ποιμαντικής αντιμετώπισης του φαινομένου. Όμως δεν δύναται να απαγορεύσει το απαραβίαστο δικαίωμα οποιουδήποτε να αποφασίσει σχετικά για τον εαυτό του, όπως ακριβώς έπραξε και στο θέμα του πολιτικού γάμου. "

βλακειες....ακου απο σεβασμο στην παραδοση.....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ένα νεκρό σώμα ειδικά αν έχει πεθάνει απο μεταδοτικές ασθένειες μπορεί να κρύβει πιθανούς κινδύνους και μολισματικές ασθένειες για αυτούς που το περιβάλουν.
Η καύση ειναι οριστική λύση σε οποιαδήποτε μορφή ασθένειας (για αυτό πάντα προχωράνε σε καύση όταν υπάρχει κίνδυνος πανδυμία και τα πτώματα είναι πάρα πολλά.)

Πέρα από αυτά που εντάξει, δεν είναι και συνηθισμένα, υπάρχουν και πιο άμεσες αιτίες. Τα νεκροταφεία αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα χωρητικότητας, επομένως έχουμε αναγκαστικά εκταφές στο πόδι, κάτι που εμένα δεν μου φαίνεται πολύ υγιεινό. Επίσης, πολλά νεκροταφεία δεν είναι σε σωστή απόσταση από κατοικημένες περιοχές.
Η σκέψη πως το νερό που πίνει κάποιος μπορεί να έχει μολυνθεί από υγρά νεκρού με ανατριχιάζει (κι έχω ακούσει περιπτώσεις που υπήρχαν υποψίες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Δίκιο έχετε. Δεν είχα σκεφεί ποτέ για τις πι8ανές αρρώστειες:hmm:
thnx;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Συμφωνώ με την καύση, για όλους τους λόγους που προαναφέρθηκαν. Και κυρίως γιατί δεν θέλω να με ψάλει κανένας παπάς.

Ευχαριστώ. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα για το που είμαστε φακελωμένοι ας στείλει πμ ή ας τα γράψει εδώ. Δεν μπορώ να το διανοηθώ οτι κάπου με γράφει ΧΟ! Τα νεύρα μου! :mad:
Ληξιαρχείο, δημοτολόγιο. Δες εδώ: https://www.cityofathens.gr/portal/s...toid=eacc7a4bb850ef00VgnVCM1000000500000aRCRD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Απάντησα οτι συμφωνώ για τον εξής λόγο, υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να έχουν την στάχτη του ανθρώπου που αγαπούν παράδειγμα η μάνα της αεροσίνοδου που το σκάφος δεν βρηκε στόχο στην επίθεση στις 17 στην αμερική φέρανε διαμελημένο το παιδί της έκανε το σώμα της στάχτη και φοράει ένα μενταγιόν στο λαιμο με λίγο απο αυτό, γιατι τα λέω αυτά θα πείτε; γιατι άσχετα την θρησκεία και τα ιερά του καθένα θέλουμε το κομμάτι του ανθρώπου κοντά μας σε όποια μορφή, εκείνη η γυναίκα ήταν χαρούμενη που είχε το παιδί της κοντά της με αυτό τον τρόπο.
Συμφωνώ λοιπόν άσχετα θρησκείας. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
είμαι υπέρ!!!!!!!! άσε που εμένα θέλω ή να με κάψουν ή να με κάνουν μούμια! δηλαδή ταρίχευση. και η μάνα μου θέλει να καεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν.
Η ταφή των νεκρών δεν εξυπηρετεί κανένα σκοπό πλεον. Το καλύτερο θα ήταν να αρχίσει η καύση των νεκρών και στη Ελλάδα.
Άλλωστε δεν υπάρχει και χώρος πια για τόσους που χρειάζεται να ταφούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν.
Η ταφή των νεκρών δεν εξυπηρετεί κανένα σκοπό πλεον. Το καλύτερο θα ήταν να αρχίσει η καύση των νεκρών και στη Ελλάδα.
Άλλωστε δεν υπάρχει και χώρος πια για τόσους που χρειάζεται να ταφούν.


Άν γινόταν κάτι τέτοιο θα ήταν υποχρεωτικό; ή επιλογή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Άν γινόταν κάτι τέτοιο θα ήταν υποχρεωτικό; ή επιλογή;


Πιστεύω ότι σε πρώτη φάση στην Ελλάδα θα είναι επιλογή. Δηλαδή κανονικά θα γίνεται καύση αλλά αν κάποιος ή οι συγγενείς του επιθυμούν την ταφή του θα θάβεται. Με το περασμα τον χρόνων όμως λογικά όλο και περισσότερο θα οδηγούμαστε στην καύση.

Αν έννοεις σε περίπτωση που δεν υπήρχε χώρος, πολλά από τα υπάρχοντα νεκροταφεία είναι ασφυκτικά γεμάτα, εντάξει υπάρχει χώρος για νέα αλλά θα ήταν καλύτερα να μην τον γεμίσουμε με νεκροταφεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λένε οτι μετά απο κάποια χρόνια βγένει ο ένας και μπένει σε κάποιο χώρο και κάποιος άλλος πέρνει τη θέση του. Είναι αλήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Λένε οτι μετά απο κάποια χρόνια βγένει ο ένας και μπένει σε κάποιο χώρο και κάποιος άλλος πέρνει τη θέση του. Είναι αλήθεια;

Ναι; Αυτό δεν το ήξερα. Τότε μπορεί να λέω και ανακρίβειες. Πάντως στα νεκροταφεία των χωριών μου δεν γίνεται κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βασικά τον παπού μου στη Λέρο έτσι κάνανε, αλλα τη γιαγιά μου στη Ρόδο την έχουν 10 Χρόνια μέσα δεν ξέρω τι διαφορά έχουν οι δύο τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ρε γμτ το βρίσκω λίγο μακάβριο όχι οτι είμαι κατά αλλά ούτε και υπερ ουδέτερη βασικα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ρε γμτ το βρίσκω λίγο μακάβριο όχι οτι είμαι κατά αλλά ούτε και υπερ ουδέτερη βασικα:worry:

Όλα είναι μέσα στη ζωή, δεν πρέπει να σκέφτεσε ότι είναι κάτι κακό απλά είναι μία ροή που κάπου τελειώνει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Λένε οτι μετά απο κάποια χρόνια βγένει ο ένας και μπένει σε κάποιο χώρο και κάποιος άλλος πέρνει τη θέση του. Είναι αλήθεια;

Μετα απο 3 χρονια γινεται εκταφη, και φυσικα ο ταφος δε μενει ακατοικητος :|
Μαλιστα αν θες να κρατησεις τον νεκρο μεσα για περισσοτερο καιρο πληρωνεις κατι σαν νοικι..

Και στο θεμα, συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top