Ενθουσιασμός στο ξεκίνημα μιας σχέσης

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
.... ο ενθουσιασμό όταν ξεκινάει σχέση?? :redface: Είναι βασικός ο ενθουσιασμός στο ξεκίνημα μιας σχέση η είναι άλλα τα στοιχεία που πρέπει να κοιτάξουμε? :hmm:



[edit by emufear: Ο τίτλος έγινε κάπως σαφέστερος]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Προσωπικά, ο δικός μου είναι τεράστιος, πάντα, όταν ξεκινάω μία σχέση, διαφορετικά δεν μπορώ να λειτουργήσω. ;)

Ο έρωτας (γιατί εγώ έτσι μεταφράζω τον λεγόμενο "ενθουσιασμό") είναι η κινητήριος δύναμη σε μία σχέση. Αν δεν υπάρχει ο έρωτας, η σχέση δεν έχει λόγο ύπαρξης. Δεν παύει να αποτελεί κακό σύμβουλο, γιατί τα αρνητικά του άλλου, ξαφνικά γίνονται χαριτωμένες και γλυκούλικες ιδιοτροπίες και όλα είναι αγγελικά πλασμένα, αλλά αν δεν το ζήσεις και αυτό τι μένει να ζήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ...πραγματικά τεράστιος...να πω την αλήθεια πρώτα ενθουσιάζομαι και μετά ερωτεύομαι...Αλλά ενθουσιάζομαι τόσο πολύ σε βαθμό να νομίζω ότι έχω ερωτευθεί....

Το θεωρώ βασικό στοιχείο...προσωπικά από εκεί ξεκινάω, μου δίνει λόγο για να κοιτάξω και να μάθω τον άλλον καλύτερα....άντε τώρα που είναι καλοκαίρι να μας έρθει για τα καλά 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τόσο μεγάλος που τον πατάει και ο άλλος απέναντι :bleh:
Αν δεν είναι τόοοοοοσο μεγάλος δεν μπαίνω καν στην διαδικασία :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Την μονοι φορα που εγινε ηταν τεραστιος... Αλλα δεν ξερω αν θα ισχυσει το ιδιο και στο μελλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen :
Προσωπικά, ο δικός μου είναι τεράστιος, πάντα, όταν ξεκινάω μία σχέση, διαφορετικά δεν μπορώ να λειτουργήσω. Wink

Ο έρωτας (γιατί εγώ έτσι μεταφράζω τον λεγόμενο "ενθουσιασμό") είναι η κινητήριος δύναμη σε μία σχέση. Αν δεν υπάρχει ο έρωτας, η σχέση δεν έχει λόγο ύπαρξης. Δεν παύει να αποτελεί κακό σύμβουλο, γιατί τα αρνητικά του άλλου, ξαφνικά γίνονται χαριτωμένες και γλυκούλικες ιδιοτροπίες και όλα είναι αγγελικά πλασμένα, αλλά αν δεν το ζήσεις και αυτό τι μένει να ζήσεις?

:worship: :yahoo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Θα ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ :redface: :<3: :<3: :<3:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Όπως το βλέπω εγώ υπάρχουν 2 περιπτώσεις σχέσεων...Αυτες που ξεκινούν με μεγάλο ενθουσιασμό και οι άλλες που πας και λες "δεν πεθαίνω, αλλά θα δούμε"... Έχω βρεθεί σε μακροχρόνια σχέση που ξεκίνησε και με τους 2 τρόπους και δεν ξέρω...Όταν ξεκινάς με ενθουσιαμό είναι προφανώς όλα πιο...στρουμφοωραία αλλά, αναλόγως της φάσης που είσαι δεν λέω, πλέον, ότι είναι απαραίτητο...Πολλές φορές μπορει κάποιος που δεν το περιμένεις, γιατί ξκινάς κάτι με τη διάθεση "μωρέ, πάμε και βλέπουμε", να σου προκύψει πολύ καλός,οκ, κτλ και τελικά να κολλήσεις και να σου έρθει και ο έρωτας και όλα...Τι να σου πω..γενικά πιστεύω ότι είναι καλό να υπάρχει, αν "τύχει" ας πούμε, αλλά όχι ότι θα απέκλεια πιθανότητες για κάτι καλό αν δεν υπάρχει από την αρχή...δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ :
Όπως το βλέπω εγώ υπάρχουν 2 περιπτώσεις σχέσεων...Αυτες που ξεκινούν με μεγάλο ενθουσιασμό και οι άλλες που πας και λες "δεν πεθαίνω, αλλά θα δούμε"... Έχω βρεθεί σε μακροχρόνια σχέση που ξεκίνησε και με τους 2 τρόπους και δεν ξέρω...Όταν ξεκινάς με ενθουσιαμό είναι προφανώς όλα πιο...στρουμφοωραία αλλά, αναλόγως της φάσης που είσαι δεν λέω, πλέον, ότι είναι απαραίτητο...Πολλές φορές μπορει κάποιος που δεν το περιμένεις, γιατί ξκινάς κάτι με τη διάθεση "μωρέ, πάμε και βλέπουμε", να σου προκύψει πολύ καλός,οκ, κτλ και τελικά να κολλήσεις και να σου έρθει και ο έρωτας και όλα...Τι να σου πω..γενικά πιστεύω ότι είναι καλό να υπάρχει, αν "τύχει" ας πούμε, αλλά όχι ότι θα απέκλεια πιθανότητες για κάτι καλό αν δεν υπάρχει από την αρχή...δεν ξέρω...

στην σχέση που είμαι έτσι άρχισε και έχει κρατήσει και συνεχίζει ακάθεκτη, οι υπόλοιπες ήταν με ενθουσιασμό και.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes :


Τελικά, έχουμε τόσα κοινά....... :inlove: :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ΩΩπ τί γίνεται με την crazyhelen και τον Founes :inlove:
κι άλλο ζευγάρι στο φόρουμ?? :lol:

Αρε στέκι η καλύτερη προξενίτρα είσαι :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ :
Όπως το βλέπω εγώ υπάρχουν 2 περιπτώσεις σχέσεων...Αυτες που ξεκινούν με μεγάλο ενθουσιασμό και οι άλλες που πας και λες "δεν πεθαίνω, αλλά θα δούμε"...
Συμφωνω, εχω βρεθει κι εγω σε αντιστοιχη φαση! Παντως συνηθως ειμαι ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ! Τοσο, σε σημειο να μην βλεπω καμια φορα και τα ελαττωματα του αλλου! Η να μην ξεκολλαω απο πανω του (αυτο ειναι μεγαλη βλακεια, ολα πρεπει να γινονται με μετρο..) σε σημειο να βαριεμαι μετα απο ενα διμηνο! Παντως και σαν ατομο γενικα, οχι μονο στις σχεσεις, ειμαι φοβερα ενθουσιωδης..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Συνήθως ξεκινάω με ενθουσιασμό! Αν δεν υπάρχει ενθουσιασμός και μπόλικος μάλιστα δεν το τολμώ... Και δεν ενθουσιάζομαι εύκολα... Γιάυτό και οι σχέσεις μου είναι μετρημένες σρα δάχτυλα του ενός χεριού... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ :
Τόσο μεγάλος που τον πατάει και ο άλλος απέναντι :bleh:
Αν δεν είναι τόοοοοοσο μεγάλος δεν μπαίνω καν στην διαδικασία :redface:

κάτσε για να καταλάβω κι εγώ, για ενθουσιασμό μιλάμε ακόμα ή για κάτι άλλο :rofl:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless :
κάτσε για να καταλάβω κι εγώ, για ενθουσιασμό μιλάμε ακόμα ή για κάτι άλλο :rofl:;

Πονηρό μυαλό εσύ... :bleh: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
χαχαχαχ!!!
μ' αρέσει ο τρόπος που θέτεις τα πράγματα Κακή Επιρροή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
πιστεύω είναι βασικότατος... δεν μπορώ να φαντάστω σχέση που να μην υπάρχει ενθουσιασμός, έστω στην αρχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αν δεν υπαρχει ενθουσιασμος απο την πρωτη γνωριμια ή απο τις πρωτες επαφες με σκοπο την σχεση ή το κατι παραπανο απο φιλικο,τοτε κανεις εκ των 2 δεν θα εκανε κινηση.

Αν υπαρξει ενθουσιασμος,ιδιως για τις πρωτες συναντησεις,τοτε σημαινει οτι οντως αυτο το ατομο ειναι καταλληλο για σενα,εξου γιατι σε ενθουσιαζει.

Οταν μιλαμε για ενθουσιασμο εννοουμε σαν προσωπικοτητα και χαρακτηρας περα της εξωτερικης ομορφιας,καθως τον ενθουσιασμο μερικοι τον μεταφραζουν διαφορετικα.

Αν ειναι κοινος,τοτε λογικα μετατρεπεται σε ερωτας και κατα συνεπεια σε φλογερη σχεση.

Χωρις ενθουσιασμο στην αρχη,τοτε δειχνουν για ακομα μια φορα οτι η υποψηφια επιλογη ειναι καταδικασμενη να χαρακτηριστει για ακομη μια φορα "συμβιβασμος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ο ενθουσιασμός είναι ένα μπαλόνι που ξεφουσκώνει πόλυ γρήγορα...είναι όμως και το συναίασθημα που μας παρασέρνει χώρις περιθώρια πολλών σκέψεων και προβληματισμών. Αυτό είναι πολύ γοητευτικό στο ξεκίνημα μιας σχέσης όταν το "μπαλόνι" όμως ξεφουσκώσει ανακαλύπτεις (ευτυχώς όχι πάντα) πως δεν ήταν όλα όσο ιδανικά νόμιζες....Εμένα πάντως μου αρέσει όταν μου συμβαίνει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Oτιδηποτε ξεκινω στην ζωη μου και με ενθουζιαζει, με "παρασερνει" δηλαδη, για εμενα μεταφραζεται σαν κατι που αξιζει να κανω...
Πριν μπω στην σχολη που ειμαι ημουν σε διαφορες αλλες, μεχρι και Ιατρικη...
Ειδα οτι δεν με ενθουσιαζε...δεν τιν ειχα "ερωτευτει" δηλαδη....αρα δεν αξιζε τον κοπο.
Ετσι και με μια κοπελα.
Ο ενθουσιασμος ειναι το πρωτο σκαλοπατι και ο ακρογωνιαιος λιθος για εμενα για να ακολουθησει ο ερωτας.(και υποψην ειμαι να ατομο που πιστευει στον κεραυνοβολο ερωτα)
Ειναι αυτη η σπιθα που θα αναψει την φωτια.
Εαν βγαινω με μια κοπελα και δεν με ενθουσιασει (δεν μιλαμε να με ενθουσιαζει σαν φιλη, αλλα σαν ατομο-προσωπικοτητα κτλ κτλ),δεν γινεται να θελησω να κανω κατι μαζι της.
Το μονο κακο ειναι ο υπερμετρος ενθουσιασμος, ο οποιος πολλες φορες σε κανει να περιμενεις παρα πολλα απο τον αλλο, χωρις ομως να εισαι σιγουρος εαν ο αλλος μπορει να στα δωσει, με αποτελεσμα την "απογοητευση".
Απλως στον ολο ενθουσιασμο, να μην παραμεριζουμε τελειως την "λογικη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top