Σχέσεις μετά το διαζύγιο

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
  • Θα κάνατε σοβαρή σχέση μαζί του/της? Εφήμερη?
  • Κι αν είχε παιδί/παιδιά?
  • Πιστεύετε θα αντιμετωπίζατε προβλήματα με το οικογενειακό σας περιβάλλον? Τι είδους? Πως θα τα αντιμετωπίζατε?
  • Κι αν είσασταν εσείς γονείς κάποιου/κάποιας που αγαπά χωρισμένο/η? Τι θα τον/την συμβουλεύατε?
  • Αν είσαστε εσείς αυτός/ή που έχει παιδιά από προηγούμενο γάμο (πιθανότατα αρκετά μεγάλα), θα θέλατε να αποκτήσετε κι άλλα με τη νέα σχέση σας που δεν έχει κανένα?

1) ναι..γιατι οχι?οσο για το εφημερο,δεν προδικαζονται αυτα,αναλογα το πως θα παει η σχεση,θα τυχει και της αναλογης διαρκειας,ασχετα απο το παρελθον του συντροφου μου;) οπως σε ολες τις σχεσεις...
2)αν ειχε παιδια,τι?απο μονο του σαν παραγοντας δεν μου λεει κατι,καλως να τα ειχε...
3)το περιβαλλον πεταγεται παντα σαν την φουτσα:redface: σε οποιαδηποτε επιλογη μας,αλλα στο χερι μας ειναι το ποσο θα πεταχτει και το αν θα προλαβει;)
4)εαν ζηταγε την συμβουλη μου εννοεις?;)
5)εχει δεν εχει,εχω δεν εχω,εαν θελαμε να αποκτησουμε μαζι παιδια,θα το καναμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι θα γινόταν εάν είχα παιδιά αλλά ένα χρόνο χωρισμένος δεν αντιμετώπισα διαφορετική αντιμετώπιση στον τομέα τον σχέσεων από το να είχα χωρίσει από μια μακροχρόνια σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Καταλαβαίνω πως δεν έχετε εμπειρίες αλλά ας το συζητήσουμε.
Γνωρίζετε αύριο μια κοπέλα ή έναν άντρα που είχε ήδη στη ζωή του ένα ή δύο (ή τρεις-τέσσερις :P ) γάμους:


  • Θα κάνατε σοβαρή σχέση μαζί του/της? Εφήμερη?
  • Κι αν είχε παιδί/παιδιά?
  • Πιστεύετε θα αντιμετωπίζατε προβλήματα με το οικογενειακό σας περιβάλλον? Τι είδους? Πως θα τα αντιμετωπίζατε?
  • Κι αν είσασταν εσείς γονείς κάποιου/κάποιας που αγαπά χωρισμένο/η? Τι θα τον/την συμβουλεύατε?
  • Αν είσαστε εσείς αυτός/ή που έχει παιδιά από προηγούμενο γάμο (πιθανότατα αρκετά μεγάλα), θα θέλατε να αποκτήσετε κι άλλα με τη νέα σχέση σας που δεν έχει κανένα?

Απαντήστε σε ό,τι από τα παραπάνω σας ενδιαφέρει ή προσθέστε και δικά σας που δεν σκέφτηκα.

1.Θα έκανα.Σοβαρή , εφήμερη και όπου τραβήξει.
2.Κανένα πρόβλημα
3.Απο μακριά και αγαπημένοι
4.Τίποτα
5.Εννοείται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι θα γινόταν εάν είχα παιδιά αλλά ένα χρόνο χωρισμένος δεν αντιμετώπισα διαφορετική αντιμετώπιση στον τομέα τον σχέσεων από το να είχα χωρίσει από μια μακροχρόνια σχέση.

εχεις ένα μεγάλο αβαντάζ...
είσαι άντρας :P
οι γυναίκες πιο δύσκολα στραβομουτσουνιάζουν με ένα διαζύγιο του συντρόφου τους... πόσο μάλλον όταν δεν έχει και παιδια...
αλλα και παιδια να εχει... συνήθως δεν έχουν προβλημα... ένα σουκου ειναι αυτο που θα εχουν τα παιδια του στα "ποδια τους" ;) δεν μεγαλώνουν ΑΥΤΕΣ ξένα παιδια....

απ την άλλη ο άντρας όταν βρει γυναικα με παιδι ξυνίζει ΠΟΛΥ...
"εγω θα μεγαλώσω το παιδί του αλλου???" ;)


άστα να πάνε φίλε μου... αστα να πάνε!!!
Τα βλέπω συνεχώς σε μια φιλη η οποία έχει παιδάκι... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
εγω εχω τρια παιδια, η καλη μου εχει και αυτη ενα απο τον πρωτο της Γαμο, προβλημα δεν υπαρχει, τα παιδια τα εχουν βρει μεταξυ τους και παιζουν μερα νυχτα μαζι, προχθες μαλιστα τους βρηκα και τους τεσσερεις στο ιδιο κρεβατι να κοιμουνται, μετα απο προβολης ταινιας.

οτι πρεπει πιστευω ε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ασε ... εσύ καλύτερα να πας να παιξεις και στο super deal....
έχεις μεγάλη τύχη φίλε μου.... και να το προσέχεις το κορίτσι να μην το χασεις!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
δεν την χανω καλε, η ετσι τουλαχιστον πιστευω, εκτος βεβαια εαν βαλει το χερι του ο διαολος και γινει καμια στραβη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι θέμα συγκυριακό καθαρά. Κι εγώ προσωπικά δεν θα έδειχνα προτίμηση σε κάποια με παιδί χωρίς να αποκλείω τίποτε.Ισως αν είχα κι εγώ παιδιά θα ήταν διαφορετικά αλλά θεωρώ ότι γάμος που διαλύεται χωρίς παιδιά ουσιαστικά είναι μη γενόμμενος . Πάντως αν Θα ξανακάνω το βήμα , θα είναι αποκλειστικά με αυτό το κριτήριο (παιδιά , οικογένεια) αλλιώς δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
η προκαταληψη και ο ρατσισμος σε κοινωνικα προβληματα καλα παει ! τελικα δεν αλλαζουμε μυαλα εμεις [γενικα]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
η προκαταληψη και ο ρατσισμος σε κοινωνικα προβληματα καλα παει ! τελικα δεν αλλαζουμε μυαλα εμεις [γενικα]
Κούλα δεν ξέρω αν πρόκειται για ρατσισμός και προκατάληψη όσο για ρεαλισμός. Δεν είναι εύκολο να πετύχεις μια σχέση όταν υπάρχουν παιδιά από άλλο γάμο. Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Αν εγώ μαλώνω την κόρη μου για μια βλακεία που είπε…είμαι η μάνα της, και λάθος να είναι, το παίρνει σαν λάθος. Αν την μαλώνει η μητριά …είναι άδικη και ακαρδη, και θα νιώθει ότι δεν την αγαπάει κτλ κτλ…
Πρέπει το ζευγάρι να έχει απόλυτη χημεία, μέγιστη ισορροπία, τέλεια επικοινωνία.(όπως παρατήρησες, όλα στο υπερθετικό) για να μην υποφέρουν τα παιδιά.

(Και σίγουρα, μεγάλο ποσοστό ανθρώπων, απλά δεν θέλουν να κουράζονται για ξένα παιδιά. Δεν είναι ρατσισμός νομιζω, μαλλον εγωισμός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τα παιδιά θέλουν κατανόηση άν έρχομαι εγώ σαν την γυναίκα που απαγορέυει να δούν την μάνα τότε θα τα τσατίσω αλλα άν προσπαθώ να φέρω τα παιδιά στην θέση της κατανόησης και γίνω (όσο μπορώ) φιλή με τα παιδιά τότε πιστέυω οτι δεν είναι πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Με κάποιον που έχει ένα διαζυγιο ναι, χωρίς προβληματισμό, με κάποιον που έχει στο ενεργητικό του σειρά απο αποτυχημένους γάμους,αρραβώνες, λογοδοσίματα όχι, κάθετα όχι κι αυτό γιατί τέτοιες καταστάσεις είναι ενδεικτικές για το πόσο χαλαρά κι ανεύθυνα αντιλαμβάνεται ο άλλος το θεσμό της οικογένειας και την δέσμευση.
Τα παιδιά δεν θα ήταν ανασταλτικός παράγοντας θα ήταν όμως σίγουρα ένα σημείο της σχέσης που θα έπρεπε να δώσω ιδιαίτερη βάση.
Νομίζω πως τα παραπάνω καλύπτουν και τα υπόλοιπα ερωτήματα.


Να θέσω τώρα και μια δική μου ερώτηση;
Αν ήσασταν στην απέναντι πλευρά, δλδ ο/η πρώην σύζυγος που για τον αβ λόγο δεν ξανάφτιαξα την ζωή του σε αντίθεση με τον/ην πρώην.Πως θα αντιμετωπίζατε το γεγονός ότι ένας άλλος άντρας ή μια άλλη γυναίκα θα ξεκινούσε με τον/ην πρώην σας οικογένεια(πτυχή 1 θα κατάφερνε αυτό που δεν κατορθώσατε εσείς) και θα βρισκόταν πλέον στην καθημερινότητα των παιδιών σας(πτυχή 2, εστώ και σαν πατριος/μητριά θα είχε μέρους επιρροής ηθελημένα ή άθελα στα παιδιά, θα τον/ην βοηθούσατε ή θα υψώνατε ένα απαγορευτικό τείχος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
εξαρταται απο την σχεση μητριας - μπαμπας και πατριος -μαμα . οταν αποφασισεις να φτειαξεις μια οικογενεια και υπαρχουν και αλλα παιδια απο προηγουμενο γαμο ειναι πως θα δεση η χημεια αν καταλαβει το παιδι οτι η μητρια το αγαπαει πραγματικα δεν θα την κατηγορησει οταν την μαλωσει και εχω χασει την μανα μου εχει πεθανει και εχω καταπληκτικη μητρια την λατρευω και το ξερει οπως με λατρευει και το ξερω εχει δυο κορες απο τον πλοηγουμενο γαμο ειμαστε σαν αδελφες ενω με την πραγματικη μου αδελφη καμμια σχεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
εγω μιλαω για εναν αποτυχημενο γαμο που να εχεις μαθει τον λογο του χωρισμου και να εχεις ζησει και τον αλλον για καποιο διαστημα ξερεις ποσες φορες εχω ακουσει την φραση ''χωρισμενη? καλη π........εισαι τοτε! ''η ''χωρισμενη ? ε! για ενα πραγμα αξιζεις μονο τωρα''και απο μορφωμενους οχι απο αμορφωτους ανθρωπους[ που δεν εχουν βγαλαει το δημοτικο ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Να θέσω τώρα και μια δική μου ερώτηση;
Αν ήσασταν στην απέναντι πλευρά, δλδ ο/η πρώην σύζυγος που για τον αβ λόγο δεν ξανάφτιαξα την ζωή του σε αντίθεση με τον/ην πρώην.Πως θα αντιμετωπίζατε το γεγονός ότι ένας άλλος άντρας ή μια άλλη γυναίκα θα ξεκινούσε με τον/ην πρώην σας οικογένεια(πτυχή 1 θα κατάφερνε αυτό που δεν κατορθώσατε εσείς) και θα βρισκόταν πλέον στην καθημερινότητα των παιδιών σας(πτυχή 2, εστώ και σαν πατριος/μητριά θα είχε μέρους επιρροής ηθελημένα ή άθελα στα παιδιά, θα τον/ην βοηθούσατε ή θα υψώνατε ένα απαγορευτικό τείχος;)

Σε καμία περίπτωση δεν θα με ενοχλούσε όταν ο άλλος ξαναφτιάχνει πετυχημένα την ζωή του. Βασικά θα ευχόμουν να πετύχει, διότι όταν το παιδί βλέπει τους γονείς του να είναι καλά, δεν τον πληγώνει τόσο πολύ το γεγονός ότι δεν μένουν στο ίδιο σπίτι.

Εάν η καινούρια οικογένεια παίζει θετικό ρόλο στην ψυχολογία των παιδιών, και αυτό θα φαινόταν αμέσως από την αντίδραση και τα λεγόμενα τους, το πιο λογικό είναι να μην εμποδίζεις τα παιδιά σου να έχουν επαφές με την καινούρια οικογένεια. Χωρίς όμως να αφήσω να αποξενωθούν, με την δικαιολογία ότι εκεί περνάνε καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Να θέσω τώρα και μια δική μου ερώτηση;
Αν ήσασταν στην απέναντι πλευρά, δλδ ο/η πρώην σύζυγος που για τον αβ λόγο δεν ξανάφτιαξα την ζωή του σε αντίθεση με τον/ην πρώην.Πως θα αντιμετωπίζατε το γεγονός ότι ένας άλλος άντρας ή μια άλλη γυναίκα θα ξεκινούσε με τον/ην πρώην σας οικογένεια(πτυχή 1 θα κατάφερνε αυτό που δεν κατορθώσατε εσείς) και θα βρισκόταν πλέον στην καθημερινότητα των παιδιών σας(πτυχή 2, εστώ και σαν πατριος/μητριά θα είχε μέρους επιρροής ηθελημένα ή άθελα στα παιδιά, θα τον/ην βοηθούσατε ή θα υψώνατε ένα απαγορευτικό τείχος;)

εξαρτάται... ποιά θα είναι η νύν του...
η πρώην ξαδέρφη μου ας πούμε? :whistle:
εκεί αν είχα παιδιά θα προσπαθούσα μέχρι και να βρω δικαστικά μέσα ώστε να μην τα παίρνει ΠΟΤΕ στο χώρο του και ΠΟΤΕ χωρίς την παρουσία μου....

Αν επρόκειτο για μια ξένη.. μια αγνωστη... πιστευω οτι επειδη θα τον αγαπούσα σαν άνθρωπο (τι θκατα, μαζί του παιδιά εχω, δεν τον αγαπάω σαν άνθρωπο?) θα χαιρομουν για λογαριασμό του που επιτελους φτιάχνει ξανά τη ζωή του....
Θα ελπιζα μόνο, οτι η σύντροφος του, είναι άξια και καλη ώστε να είναι μια ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΤΗ μητριά... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
εξαρτάται... ποιά θα είναι η νύν του...
η πρώην ξαδέρφη μου ας πούμε? :whistle:
εκεί αν είχα παιδιά θα προσπαθούσα μέχρι και να βρω δικαστικά μέσα ώστε να μην τα παίρνει ΠΟΤΕ στο χώρο του και ΠΟΤΕ χωρίς την παρουσία μου....

Αν επρόκειτο για μια ξένη.. μια αγνωστη... πιστευω οτι επειδη θα τον αγαπούσα σαν άνθρωπο (τι θκατα, μαζί του παιδιά εχω, δεν τον αγαπάω σαν άνθρωπο?) θα χαιρομουν για λογαριασμό του που επιτελους φτιάχνει ξανά τη ζωή του....
Θα ελπιζα μόνο, οτι η σύντροφος του, είναι άξια και καλη ώστε να είναι μια ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΤΗ μητριά... :)
συγνωμη,γιατι μαλλον κατι δεν καταλαβα καλα:worry:

απο την στιγμη που το παιδι εχει μητερα-δεν εχει πεθανει,ουτε το εχει εγκαταλειψει-,γιατι μπαινει στην ζωη του ο ορος" μητρια"?
επειδη υπαρχει νεα συντροφος στην ζωη του πατερα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
συγνωμη,γιατι μαλλον κατι δεν καταλαβα καλα:worry:

απο την στιγμη που το παιδι εχει μητερα-δεν εχει πεθανει,ουτε το εχει εγκαταλειψει-,γιατι μπαινει στην ζωη του ο ορος" μητρια"?
επειδη υπαρχει νεα συντροφος στην ζωη του πατερα?:hmm:


Μα αν ο πατέρας ξαναπαντρευτεί το παιδί πως θα φωνάζει την νέα του γυναίκα;Η σύζυγος του μπαμπά μου ή με το μικρό της;Μητριά δεν θεωρείται;;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Μα αν ο πατέρας ξαναπαντρευτεί το παιδί πως θα φωνάζει την νέα του γυναίκα;Η σύζυγος του μπαμπά μου ή με το μικρό της;Μητριά δεν θεωρείται;;;:worry:

δηλαδη εσυ προτεινεις να την φωναζει μητρια?
-"καλημερα μητρια"
-"μητρια,θα μου δωσεις ενα μιλκο?"
:D :D λολ λεμεεεε:D :D

(με το ονομα της θα ηθελα να την φωναζει το παιδι μου,εαν ζουσα σε μια παρομοια περιπτωση...μητερα εχει;) μητρια εχουν τα εγκαταλελειμενα,τα ορφανα και η σταχτομπουτα,παρολα αυτα,ουτε αυτα την φωναζουν ετσι,η μαμα την λενε,η με το ονομα της...
το "μητρια ",ειναι απλα ενας ορος που υποδεικνυει κατι,ομως δεν χρησιμοποιειται στην καθημερινοτητα...)

τι σημαινει για σενα μητρια?για πες μου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
συγνωμη,γιατι μαλλον κατι δεν καταλαβα καλα:worry:

απο την στιγμη που το παιδι εχει μητερα-δεν εχει πεθανει,ουτε το εχει εγκαταλειψει-,γιατι μπαινει στην ζωη του ο ορος" μητρια"?
επειδη υπαρχει νεα συντροφος στην ζωη του πατερα?:hmm:
μα δεν έχει σημασία πως προσφωνεί κάποιος την μητριά του....
είναι το ίδιο με την συνυφάδα ή την πεθερά ή δεν ξέρω και γω ποιά άλλη ορολογία που προσδιορίζει τον βαθμό συγγένειας - σχέσης ανάμεσα σε δυο ανθρώπους.
Και την πεθερά παράδειγμα δεν την λες εεε πεθεραααα, αλλα παραμένει πάντα πεθερά... κάπως έτσι και με την μητριά.
Το ίδιο ισχύει και για τον πατριό.


Μην μπερδεύεστε με την σταχτοπούτα και την ΚΑΚΙΑ μητριά της :P


edit
όσο για την κλέφτρα, δεν αναφέρεται στο πως θα φωνάζει την ίδια (νομίζω) αλλά πως θα αναφέρεται ΓΙΑ αυτήν σε τρίτα πρόσωπα.
Νομίζω ότι τα περισσότερα παιδιά, λένε την μητριά τους με το μικρό της όνομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top