Σχετικά με τον ελληνικό στρατό

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Τελειώνοντας την στρατιωτική μου θητεία διαπίστωσα ότι ήταν αλήθεια αυτό που λέγαν ότι όταν βρίσκεσαι με αντροπαρέα θα συζητάς για στρατό κι έτσι απόρησα που δεν υπήρχε τέτοιο thread!

Φυσικά και οι γυναίκες καλοδεχούμενες στην κουβέντα!

Ποια είναι η γνώμη σας λοιπόν?
Πρέπει να υπάρχει?
Έχετε πάει?
Αν ναι,που υπηρετήσατε?
Πως περάσατε?
Εμπειρίες,αναμνήσεις?
Όσοι είναι να πάτε θέλετε να ρωτήσετε κάτι?

Όοοολα αυτά σε αυτό το thread!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σε όσους έχετε κάνει στρατό ή θα κάνετε σύντομα, ίσως σας αρέσει αυτό εδώ το κόμικ (το είχε φτιάξει ένας συνάδελφος κατα τη θητεία του) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Σε όσους έχετε κάνει στρατό ή θα κάνετε σύντομα, ίσως σας αρέσει αυτό εδώ το κόμικ (το είχε φτιάξει ένας συνάδελφος κατα τη θητεία του) ;)


Χαχαχαχα!!!

Πολύ καλό πραγματικά!
Και η πλάκα είναι ότι κάτι τέτοια αστεία περιστατικά δεν απέχουν και πολύ από την πραγματικότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πότε πρόλαβες και το διάβασες; :blink: (έχει κι άλλα επεισόδια βρε, δεν είναι μόνο αυτό στην αρχική)
Αυτός το ανανεώνει σχεδόν κάθε μέρα, οπότε βάλτο στα favorites αν σου άρεσε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω ειμαι μικρος βεβαια ακομα αλλα εχω μια πορωση με τον στρατο!Απο τους λιγους που θελουνε να πανε φανταροι (βασικα εγω θελω να παω στρατιωτικες σχολες, να κατσω μια για παντα:P). Δυστιχος δεν εχω ιστοριες απο τον σταρτο αλλα μου αρεσει πολυ οταν ακουω ιστοριες απο τον πατερα μου, τον θειο μου, τα ξαδερφια μου και απο τον παπου μου (ιδικα απο τον παπου μου παραπολυ... αυτος ητανε στρατος...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Εγω ειμαι μικρος βεβαια ακομα αλλα εχω μια πορωση με τον στρατο!

Όταν πας θα σου φύγει μάλλον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Όταν πας θα σου φύγει μάλλον....

...και θα αναρωτιέσε... "Μα τι μαλ@κας ήμουν που γούσταρα πιτσιρικάς το στρατο...." :P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
...και θα αναρωτιέσε... "Μα τι μαλ@κας ήμουν που γούσταρα πιτσιρικάς το στρατο...." :P;)

Έτσι....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Founes που υπηρέτησες?
Εγώ Κόρινθο 2 μήνες,Κύπρο 9 μήνες και 1 μήνα Γιάννενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας λοιπόν?
μια μ@λακια και μιση, σου κοβει τη ζωη στα δυο για κανενα προφανη (η εστω μη προφανη) λογο

Πρέπει να υπάρχει?
οχι ΒΕΒΑΙΑ, εμεις, οι φιλανδοι που κανουν 6 μηνες, οι γερμανοι που κανουν 9 οι κυπριοι και το ισραήλ εχουμε μείνει με υποχρεοτικη θητεια. Btw προσφατα αλλος ενας φανταρος αυτοκτονησε σε θητεια, αλλα αυτα δεν βγαινουν στις εφημεριδες...

Έχετε πάει?
οχι ακομα υποτιθεται πως παρουσιαζομαι το μαιο, αλλα αν με δουν ποτε να μου σφυριξουν κλεφτικα

καραγκιοζηδες καραβαναδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Εμένα η γνώμη μου είναι η εξής...

Στην διάρκεια της στρατιωτικής μου θητείας σιχάθηκα το 95% των στρατιωτικών!Προσοχή,υπάρχουν και εξαιρέσεις,το 95% λέω,αλλά οι περισσότεροι καραβανάδες είναι κομπλεξικοί,ανήθικοι,παντελώς άχρηστοι στην κοινωνία,τεμπέληδες που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στην ζωή τους και δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτε σωστά κι έτσι κατατάχτηκαν στον στρατό....

Παρόλαυτά...
Η αλήθεια είναι ότι από τον στρατό παίρνεις κάποιες εμπειρίες (όπως και να το κάνουμε δεν ρίχνεις με όπλο ή χειροβομβίδα κάθε μέρα),ειδικά για τους πιο μικρούς πήζει λίγο το μυαλό τους (και επίσης πιάνουν και καμιά σκούπα αντί να το κάνει η μαμά τους που το πιθανότερο το έκανε μέχρι τουλάχιστον τα 18 τους) και το κυριότερο για μένα,δημιουργείς πολύ δυνατές φιλίες εκεί μέσα.

Όμως...

1) 12 μήνες είναι παααρα πολλοί (ό,τι είναι να μάθεις θα το μάθεις τους πρώτους 4 μήνες,μετά μετράς και σαπίζεις) και
2) Σίγουρα η δομή του στρατού και η λογική που τον διέπει είναι...για γέλια επιεικώς.

Για ιδεολογίες (για ποιές??) στυλ πατρίδα,σημαία κτλ δεν συζητάω καν,όποιος έχει κάνει στρατό ξέρει ότι είναι γελοιότητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λογικη που διεπει τον στρατο; Ο στρατος δεν εχει λογικη, ειναι μια τεραστια παρανοια, και ετσι πρεπει να ειναι... Ο στρατος ειναι οργανο πολεμου, και ο πολεμος απαιτει παρανοια, ετσι και ο στρατος ειναι καθαραπαρανοικος χωρις ιχνος λογικης.

Η ιδεολογιες ειναι γελιοτιτες για εναν φανταρο. Ειτε θα της εχει παρει απο το σπιτι του ειτε δεν θα της εχει ποτε, στον στρατο δεν μπαινουμε για να γινουμε Ελληνες ουτε για να δειξουμε οτι ειμαστε Ελληνες. Μπαινουμε για να μαθουμε να χειριζομαστε (ας πουμε...) τα οπλα, για να μαθουμε να συγκρατουμε τα νευρα μας, για να πειξει το μυαλο μας και για να μαθεις στο σαπισμα. Λες οτι σε 4 μηνες μαθενεις οτι ειναι να μαθεις, κανεις ομως λαθος. Στους 4 μηνες μαθενεις τα οπλα, την οργανωση και τα βασικα. η ψυχολογικη πιεση, το σαπισμα(που αναφερεις εσυ), το να πρεπει να υπακους στην παρανοια του καθε @@ αξιοματικου, το οτι πρεπει να εισαι συνεχια σκημενος ειναι ενα μαθημα πολυ πιο χρησιμο για την ζωη σου απο οτι το να πυροβολας, και θα σου χρειαστει πολυ περισσοτερο σε περιπτωση πολεμου.Γιατι οπως ειπα και πιο πανω ο πολεμος ειναι παρανοια, οποτε αν δεν δεν εισαι παρανοΐκος ο μονος τροπος για να αντεξεις τον πολεμο ειναι να σε εχουν κανει ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Λογικη που διεπει τον στρατο; Ο στρατος δεν εχει λογικη, ειναι μια τεραστια παρανοια, και ετσι πρεπει να ειναι... Ο στρατος ειναι οργανο πολεμου, και ο πολεμος απαιτει παρανοια, ετσι και ο στρατος ειναι καθαραπαρανοικος χωρις ιχνος λογικης.

Η ιδεολογιες ειναι γελιοτιτες για εναν φανταρο. Ειτε θα της εχει παρει απο το σπιτι του ειτε δεν θα της εχει ποτε, στον στρατο δεν μπαινουμε για να γινουμε Ελληνες ουτε για να δειξουμε οτι ειμαστε Ελληνες. Μπαινουμε για να μαθουμε να χειριζομαστε (ας πουμε...) τα οπλα, για να μαθουμε να συγκρατουμε τα νευρα μας, για να πειξει το μυαλο μας και για να μαθεις στο σαπισμα. Λες οτι σε 4 μηνες μαθενεις οτι ειναι να μαθεις, κανεις ομως λαθος. Στους 4 μηνες μαθενεις τα οπλα, την οργανωση και τα βασικα. η ψυχολογικη πιεση, το σαπισμα(που αναφερεις εσυ), το να πρεπει να υπακους στην παρανοια του καθε @@ αξιοματικου, το οτι πρεπει να εισαι συνεχια σκημενος ειναι ενα μαθημα πολυ πιο χρησιμο για την ζωη σου απο οτι το να πυροβολας, και θα σου χρειαστει πολυ περισσοτερο σε περιπτωση πολεμου.Γιατι οπως ειπα και πιο πανω ο πολεμος ειναι παρανοια, οποτε αν δεν δεν εισαι παρανοΐκος ο μονος τροπος για να αντεξεις τον πολεμο ειναι να σε εχουν κανει ετσι.
Αυτό πώς το κάνεις χώρις ίχνος λογικής; :confused:
Γενικά κατάλαβες, το βρίσκω ανόητο όλο αυτό, ειδικά την πρώτη παράγραφο σου. Ο πόλεμος όπως και κάθε τι άλλο, είναι επιχείρηση και εξυπηρετεί συμφέροντα. Δεν είναι αυτο το παρανοϊκό που ίσως έχεις στο μυαλό σου. Επίσης πόσο ευεργετικός θα σου φαινόταν ο στρατός αν ήθελες να πιάσεις δουλειά ή να κάνεις οικογένεια; Μήπως ξέρεις πώς αντιμετωπίζεται στην αγορά εργασίας ο άντρας που δεν έχει τελειώσει τις στρατιώτικες του υποχρεώσεις; Ή μήπως ξέρεις πόσο παιδεύονται αυτοί που θέλουν να κάνουν ένα μεταπτυχιακό για να πάρουν αναβολή;
Η γνώμη μου είναι να μην είναι υποχρεωτική η θητεία. Ούτε σε εμπόλεμη κατάσταση είμαστε, ούτε προβλέπεται κάτι τέτοιο στο μέλλον. Και πολλοί πολύ απλά δε γουστάρουν να στρατευτούν.
Αν και συμφωνώ να μάθουν όλοι έστω τα βασικά, αλλά με την υποχρεωτική θητεία διαφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Λογικη που διεπει τον στρατο; Ο στρατος δεν εχει λογικη, ειναι μια τεραστια παρανοια, και ετσι πρεπει να ειναι... Ο στρατος ειναι οργανο πολεμου, και ο πολεμος απαιτει παρανοια, ετσι και ο στρατος ειναι καθαραπαρανοικος χωρις ιχνος λογικης.

Η ιδεολογιες ειναι γελιοτιτες για εναν φανταρο. Ειτε θα της εχει παρει απο το σπιτι του ειτε δεν θα της εχει ποτε, στον στρατο δεν μπαινουμε για να γινουμε Ελληνες ουτε για να δειξουμε οτι ειμαστε Ελληνες. Μπαινουμε για να μαθουμε να χειριζομαστε (ας πουμε...) τα οπλα, για να μαθουμε να συγκρατουμε τα νευρα μας, για να πειξει το μυαλο μας και για να μαθεις στο σαπισμα. Λες οτι σε 4 μηνες μαθενεις οτι ειναι να μαθεις, κανεις ομως λαθος. Στους 4 μηνες μαθενεις τα οπλα, την οργανωση και τα βασικα. η ψυχολογικη πιεση, το σαπισμα(που αναφερεις εσυ), το να πρεπει να υπακους στην παρανοια του καθε @@ αξιοματικου, το οτι πρεπει να εισαι συνεχια σκημενος ειναι ενα μαθημα πολυ πιο χρησιμο για την ζωη σου απο οτι το να πυροβολας, και θα σου χρειαστει πολυ περισσοτερο σε περιπτωση πολεμου.Γιατι οπως ειπα και πιο πανω ο πολεμος ειναι παρανοια, οποτε αν δεν δεν εισαι παρανοΐκος ο μονος τροπος για να αντεξεις τον πολεμο ειναι να σε εχουν κανει ετσι.

Ο στρατός αγαπητέ κρόνε δεν έχει λογική,έχεις δίκιο.Βασίζεται όμως σε κανόνες και οτιδήποτε βασίζεται σε κανόνες θα έπρεπε να έχει κάποια λογική.

Η ψυχολογική πίεση που αναφέρεις και που είναι και αυτή χρήσιμη,και αυτή στους πρώτους 4 μήνες υφίσταται περισσότερο.Μετά "παλιώνεις" και απλά βαριέσαι.

Για τα νεύρα και το πήξιμο του μυαλού συμφωνώ,τα ανέφερα κι εγώ νομίζω.Όσο για τα όπλα που υποτίθεται θα μάθεις να χειρίζεσαι,απλά μια εμπειρία παίρνεις.Καταρχήν με αυτά τα όπλα που έχουμε στην Ελλάδα κάνεις τον σταυρό σου απλά να πάει μπροστά η σφαίρα και να μην πάθει καμιά ανάφλεξη το χρέπι.

Τέλος την χρησιμότητα του να σαπίζεις,δηλαδή να κάθεσαι να τα ξύνεις με κασμά ενώ θα μπορούσες να κάνεις κάτι χρήσιμο για την κοινωνία και για τον εαυτό σου,το μυαλό μου αδυνατεί να καταλάβει που την εντοπίζεις...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η λογικη υπαρχει στα κεφαλια, στο χαος που βρησκετε πιο χαμηλα δεν υπαρχει;) Και μεσα σε αυτην την παρανοια μαθενεις ολα αυτα, καθως αν δεν ητανε παρανοια πως θα τα μαθενες;
Μολις εχω βγαλει το πανεπιστιμιο θα θελω να καν ωοικογενια; Και οπως λες και μονος σου αυτος που δεν εχει κανει στρατο δεν αντιμετωπιζετε καθολου καλα στην αγορα εργασιας, γιατι λοιπον να μην παω; Αν ειναι οικονομικο το θεμα πηγενε σαν δοκιμος να πληρωσε και να εχεις και τα απογευματα ελευθερα...
Οσο για την εμπολεμη κατασταση μην εισαι σιγουρος... εχουμε ξαγριπνη την Τουρκια διπλα και δεν ξερουμε πως θα αντιδρασει αν αποδυναμοθει ο στρατος μας...
Συμφωνω οτι πολυ δεν θελουνε να πανε, αλλα και εγω δεν θελω να παω σχολειο. Το σχολειο γιατι συμφωνουμε ολοι οτι ειναι απαρετιτο καθος μαθενεις πολλα απο εκει, ενω στον στρατο δεν δεχομαστε οτι ειναι και αυτος ενας σχολειο στο βαθος;


@Αλεξ Οπως ειπα και στον ifrit η λογικη υπαρχει στα κεφαλια και πιο χαμιλα γινετε της ποπης. Βεβαια και τα κεφαλια δεν ξερουμε ποσο λογικα ειναι, γιατι για να φτασουν εκει σιγουρα εχουν μια παρανοια με την πατριδα κλπ.
Συμφωνω για την κακη κατασταση των οπλων, και ειναι μεγαλο λαθος απο τον στρατο που δεν κανει κατι για αυτο.
Οσο την χρησιμοτιτα του να τα ξυνεις και να βαριεσε, ισως οντως να μην μπορεις να την καταλαβεις, εγω ομως επειδη τυχενει αυτο να κανω και στο σχολειο και στο σπιτι μου της περισσοτερες ωρες εχω καταλαβει οτι με βαζει σε μια φαση αδρανιας, κατα την οπια οντως θα μπορουσα να προσφερω κατι σε εμενα και την κοινονια, αλλα με το να ειμαι στην αδρανια θελω να κανω κατι, αποκτω ορεξη για ζωη και δεν εχω προβλημα οταν δεν εχω κατι να κανω, αντεχω περισσοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Σε όσους έχετε κάνει στρατό ή θα κάνετε σύντομα, ίσως σας αρέσει αυτό εδώ το κόμικ (το είχε φτιάξει ένας συνάδελφος κατα τη θητεία του) ;)
Πολύ καλό!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Οσο την χρησιμοτιτα του να τα ξυνεις και να βαριεσε, ισως οντως να μην μπορεις να την καταλαβεις, εγω ομως επειδη τυχενει αυτο να κανω και στο σχολειο και στο σπιτι μου της περισσοτερες ωρες εχω καταλαβει οτι με βαζει σε μια φαση αδρανιας, κατα την οπια οντως θα μπορουσα να προσφερω κατι σε εμενα και την κοινονια, αλλα με το να ειμαι στην αδρανια θελω να κανω κατι, αποκτω ορεξη για ζωη και δεν εχω προβλημα οταν δεν εχω κατι να κανω, αντεχω περισσοτερο

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να σχολιάσω την αντιφατικότητα αυτής της παραγράφου!Σαν να λέμε "κάντε ναρκωτικά για να εκτιμήσετε την ζωή χωρίς αυτά" ένα πράγμα!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Βασικά και εγώ περιμένω να φύγω στην επόμενη σειρά….χαμένος χρόνος, θέλω να πάω για μεταπτυχιακό, να ψάξω για δουλειά…και μένω 12 μήνες πίσω γιατί? Ας το κάνουν 3 μήνες καλοκαιράκι ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εκπαίδευση όχι βιλαριμπες και djs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Υπηρέτησα 19 μήνες στο Ναυτικό. 1 μήνα στον Πόρο, 9 μήνες στην φρεγάτα Φάντασμα του ΠΝ και 9 μήνες εξοχή στην Σχολή Ναυτικών Δοκίμων.

19 Μήνες χαμένοι για την υπόλοιπη ζωή μου. Στον Πόρο ήμασταν οι "Στραβοί". Μεγάλη ψυχολογική βία της οποίας ο στόχος είναι να σε μάθει στο σκυμμένο κεφάλι και την απόλυτη και τυφλή υποταγή στους ανωτέρους στον βαθμό. Ξαφνικά βρίσκεσαι σε ενα χώρο με άλλους ανθρώπους, ομοιόμορφα ντυμένους, σχεδόν το ίδιο κουρεμένους και πραγματικά χανεις την μπάλα. Οι μόνιμοι με άθλια συμπεριφορά η οποία έχει σκοπό να σου σπάσει το τσαμπουκά και να σου πει οτι "κοίτα να δεις... εδω είναι στρατός, ας ήσουν ότι θες έξω, εδώ είσαι αναλώσιμος... απλά, αναλώσιμος"


Στο καράβι οι 9 μήνες πέρασαν δύσκολα, αργά και βασανιστικά ! Η υποτέλεια είναι νόμος που ο καθένας πρέπει να ακολουθεί. Η συμβίωση 230 περίπου ανθρώπων μέσα σε ενα καράβι το οποίο για είχε σχεδόν 4 μήνες συνεχόμενους πλεύσιμους, οπως καταλαβαίνετε δεν ειναι και οτι πιο εύκολο. Δυσκολότερο το κάνουν οι καραβανάδες που όλοι τους σου συμπεριφέρονται λες και είσαι απόβρασμα, αποτυχημένος, παράσιτο, αναλώσιμος... Υπάρχουν πολλές δύσκολες στιγμές, η ζωή σου όλη είναι λίγα τετραγωνικά μέτρα, αγγαρείες και στράβωμα. Όλο αυτό το σκηνικό σε κάνει να δένεσαι με άλλους που νιώθουν το ίδιο αλλά υπάρχει και η αντίθετη πλευρά που νιώθεις χάλια που κάποιοι αναπνέουν το ίδιο οξυγόνο με σένα. Το μόνο που σε κρατάει απο το να μην τρελαθείς είναι τα όνειρα για το υπόλοιπο της ζωής σου, το μετά,το στρατό. Υπάρχουν πολλοί ομως που δεν τους αρκούν αυτά και λιγίζουν. Ειχα την ατυχία κατα την διάρκεια της παρουσίας μου εκεί, να δω μπροστά μου εναν άνθρωπο να λυγίζει και να παραμένει πολύ καιρό στο νοσοκομείο σε άσχημη κατάσταση. Οταν άρχισαν να βγαίνουν προς τα έξω σχόλια για πολύ άσχημη συμπεριφορά απο κάποιον μόνιμο που ίσως έφταιγε αυτό για την αντίδραση του, ξαφνικά όλοι οι ναύτες έφυγαν με μετάθεση...

ΣΝΔ ή αλλιώς Σχολή Ναυτικών Δοκίμων. Εκεί μάθαμε πολλά πράγματα... Κατάλαβα οτι τελικά δεν ειναι και τόσο δύσκολο να μπεις ή να βγείς απο ενα στρατόπεδο. Να βάλεις ή να βγάλεις κάτι απο αυτό... Επίσης ανακάλυψα τον λόγο για τον οποίο το 95% των μόνιμων είναι μαλ@κες. ΔΕΝ μπορείτε να φανταστείτε τι κάνουν οι παλιοί δόκιμοι στους νέους. Πιστολάκι, βατραχάκια και ψαλίδι... για όσους ξέρουν! Κάποια στιγμή που νόμιζαν οτι ως ναύτης ήμουν και δούλος τους, έγινε μαλακ1α... τσακώθηκα με έναν και είχαμε πολλές απειλές, απο δυσμενή μετάθεση, μέχρι και ναυτοδικίο, επειδή τόλμησα να τσακωθώ με ενα δόκιμο που με μείωσε ως άνθρωπο και ως προσωπικότητα με ρατσιστική συμπεριφορά!!! Με δυο λόγια το θέμα έληξε και τους απέδειξα ποσο μικροί είναι όσο μεγάλο βαθμό και αν έχουν... "Η καριέρα όλων σας, είναι ενα τηλέφωνο σε τηλεοπτικό σταθμό. Μια κάμερα απ' εξω να έρθει πάει καταστραφήκατε..."

Ο Στρατός αν σου μάθει κάποια πράγματα, αυτά είναι το να είσαι υποψιασμένος για όλα και να σε κάνει να μάθεις να εκτιμάς κάποια πράγματα που ίσως δεν τους δίνουμε την σημασία που θα έπρεπε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Υπηρέτησα 19 μήνες στο Ναυτικό. 1 μήνα στον Πόρο, 9 μήνες στην φρεγάτα Φάντασμα του ΠΝ και 9 μήνες εξοχή στην Σχολή Ναυτικών Δοκίμων.

19 Μήνες χαμένοι για την υπόλοιπη ζωή μου. Στον Πόρο ήμασταν οι "Στραβοί". Μεγάλη ψυχολογική βία της οποίας ο στόχος είναι να σε μάθει στο σκυμμένο κεφάλι και την απόλυτη και τυφλή υποταγή στους ανωτέρους στον βαθμό. Ξαφνικά βρίσκεσαι σε ενα χώρο με άλλους ανθρώπους, ομοιόμορφα ντυμένους, σχεδόν το ίδιο κουρεμένους και πραγματικά χανεις την μπάλα. Οι μόνιμοι με άθλια συμπεριφορά η οποία έχει σκοπό να σου σπάσει το τσαμπουκά και να σου πει οτι "κοίτα να δεις... εδω είναι στρατός, ας ήσουν ότι θες έξω, εδώ είσαι αναλώσιμος... απλά, αναλώσιμος"


Στο καράβι οι 9 μήνες πέρασαν δύσκολα, αργά και βασανιστικά ! Η υποτέλεια είναι νόμος που ο καθένας πρέπει να ακολουθεί. Η συμβίωση 230 περίπου ανθρώπων μέσα σε ενα καράβι το οποίο για είχε σχεδόν 4 μήνες συνεχόμενους πλεύσιμους, οπως καταλαβαίνετε δεν ειναι και οτι πιο εύκολο. Δυσκολότερο το κάνουν οι καραβανάδες που όλοι τους σου συμπεριφέρονται λες και είσαι απόβρασμα, αποτυχημένος, παράσιτο, αναλώσιμος... Υπάρχουν πολλές δύσκολες στιγμές, η ζωή σου όλη είναι λίγα τετραγωνικά μέτρα, αγγαρείες και στράβωμα. Όλο αυτό το σκηνικό σε κάνει να δένεσαι με άλλους που νιώθουν το ίδιο αλλά υπάρχει και η αντίθετη πλευρά που νιώθεις χάλια που κάποιοι αναπνέουν το ίδιο οξυγόνο με σένα. Το μόνο που σε κρατάει απο το να μην τρελαθείς είναι τα όνειρα για το υπόλοιπο της ζωής σου, το μετά,το στρατό. Υπάρχουν πολλοί ομως που δεν τους αρκούν αυτά και λιγίζουν. Ειχα την ατυχία κατα την διάρκεια της παρουσίας μου εκεί, να δω μπροστά μου εναν άνθρωπο να λυγίζει και να παραμένει πολύ καιρό στο νοσοκομείο σε άσχημη κατάσταση. Οταν άρχισαν να βγαίνουν προς τα έξω σχόλια για πολύ άσχημη συμπεριφορά απο κάποιον μόνιμο που ίσως έφταιγε αυτό για την αντίδραση του, ξαφνικά όλοι οι ναύτες έφυγαν με μετάθεση...

ΣΝΔ ή αλλιώς Σχολή Ναυτικών Δοκίμων. Εκεί μάθαμε πολλά πράγματα... Κατάλαβα οτι τελικά δεν ειναι και τόσο δύσκολο να μπεις ή να βγείς απο ενα στρατόπεδο. Να βάλεις ή να βγάλεις κάτι απο αυτό... Επίσης ανακάλυψα τον λόγο για τον οποίο το 95% των μόνιμων είναι μαλ@κες. ΔΕΝ μπορείτε να φανταστείτε τι κάνουν οι παλιοί δόκιμοι στους νέους. Πιστολάκι, βατραχάκια και ψαλίδι... για όσους ξέρουν! Κάποια στιγμή που νόμιζαν οτι ως ναύτης ήμουν και δούλος τους, έγινε μαλακ1α... τσακώθηκα με έναν και είχαμε πολλές απειλές, απο δυσμενή μετάθεση, μέχρι και ναυτοδικίο, επειδή τόλμησα να τσακωθώ με ενα δόκιμο που με μείωσε ως άνθρωπο και ως προσωπικότητα με ρατσιστική συμπεριφορά!!! Με δυο λόγια το θέμα έληξε και τους απέδειξα ποσο μικροί είναι όσο μεγάλο βαθμό και αν έχουν... "Η καριέρα όλων σας, είναι ενα τηλέφωνο σε τηλεοπτικό σταθμό. Μια κάμερα απ' εξω να έρθει πάει καταστραφήκατε..."

Ο Στρατός αν σου μάθει κάποια πράγματα, αυτά είναι το να είσαι υποψιασμένος για όλα και να σε κάνει να μάθεις να εκτιμάς κάποια πράγματα που ίσως δεν τους δίνουμε την σημασία που θα έπρεπε...

Κορυφή!!!Τα είπες όλα!:)

Υ.Γ.:Σήμερα ο αυτοκράτορας επιστρέφει στον θρόνο του νομίζω,ε?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top