Windows vs Linux

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
(δεν ξέρω αν άνοιξα το θέμα στο σωστό χώρο.Αν όχι συγχωρέστε με και μετακινήστε το topic)Kαλημέρα.Χθές νόμιζα ότι είχα πρόβλημα με τα microsoft και άνοιξα τα linux. Πολύ καλό πρόγραμμα-έχει διαφορετικό στυλ από το microsfot και μπορώ να πω ότι είναι ισάξιο(αν και δεν έχει τόσο εξελιγμένο το msn,το μόνο πλιν του) αλλά δεν είναι τόσο γνωστό.Δεν ξέρω αν είναι σωστή η εκτίμηση μου για μια μέρα που το χρησιμοποιώ...Εσείς πιο προτιμάτε;Ποια είναι η γνώμη σας για τα linux και τα χρησημοποιήτε?Κάντε μια σύγκριση microsoft vs linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν μπορείς να συγκρίνεις είναι εντελώς διαφορετικά (σαν να συγρίνεις ΗΜΜΥ με πληροφορική)

Το linux είναι τσάμπα και τα windows είναι εμπορικά προγράμματα.

Αν θέλεις να συγκρίνεις τα 2 λειτουργικά χωρίς να λαμβάνεις υπόψη τα κόστος τότε τα windows είναι καλύτερα για τον μέσο χρήστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Elevestar:
Αν θέλεις να συγκρίνεις τα 2 λειτουργικά χωρίς να λαμβάνεις υπόψη τα κόστος τότε τα windows είναι καλύτερα για τον μέσο χρήστη.

Αυτό.Καλό το Linux αλλά τα windows είναι πολύ πιο εύχρηστα.Εκεί που στο Linux για να εγκαταστήσεις προγράμμτα που δεν είναι στη λίστα προγραμμάτων θες 10 εντολές τερματικού ενώ στα windows είναι υπόθεση 5 κλικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Για εμπορικό πρόγραμμα, τo Windows ποτέ δεν με βόλεψε/ικανοποίησε. Όχι ότι δεν υπάρχουν και καλά εμπορικά προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ναι χωρίς το κόστος....Χμμμμ είναι κάπως διαφορετικά και αργούν κι όλας καμια φορά...(τα λίνουξ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν μπορούν να συγκριθούν 2 εντελώς διαφορετικά λειτουργικά συστήματα. Πρώτα απ' όλα τα Windows δεν είναι δωρεάν, αντίθετα με τα Linux.... Δεύτερον, δεν έχουν τις ίδιες χρήσεις και εφαρμογές.... Οπότε, νομίζω ότι μια τέτοια σύγκριση είναι λίγο ως πολύ άτοπη.... Παρ' όλα αυτά, αν οπωσδήποτε πρέπει να διαλέξω ένα από τα δύο, τότε θα διαλέξω τα Windows, λόγω καλύτερου γραφικού περιβάλλοντος και περισσότερων δυνατοτήτων. (Φυσικά χωρίς να λαμβάνεται υπόψη το κόστος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Εάν είναι να συγκρίνουμε μία εταιρεία (microsoft) με μία κοινότητα (linux), τότε σαφώς τάσσομαι υπέρ της κοινότητας!

Σε ότι αφορά στα λειτουργικά.... έχω καταντήσει να χρησιμοποιώ περισσότερο windows, ενώ τα προηγούμενα χρόνια χρησιμοποιούσα κυρίως linux (redhat, fedora, ubuntu). Σαν νοοτροπία μ' αρέσει περισσότερο το linux!
Επίσης μόνο θετική εξέλιξη μπορεί να είναι το ότι σήμερα υπάρχει αυτό το «αντίπαλο δέος» απέναντι του εμπορικού λογισμικού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Αν θέλεις να συγκρίνεις τα 2 λειτουργικά χωρίς να λαμβάνεις υπόψη τα κόστος τότε τα windows είναι καλύτερα για τον μέσο χρήστη.

??????? Με βάση πιο κριτήριο? Το ίδιο εύχρηστα είναι και τα δύο. Μη σου πω ότι τα linux είναι πιο αποτελεσματικά.

Αυτό.Καλό το Linux αλλά τα windows είναι πολύ πιο εύχρηστα.Εκεί που στο Linux για να εγκαταστήσεις προγράμμτα που δεν είναι στη λίστα προγραμμάτων θες 10 εντολές τερματικού ενώ στα windows είναι υπόθεση 5 κλικ.

Εχμ... δεν είναι ο μόνος τρόπος... Για όσα μου έχουν χρειαστεί μέχρι τώρα η διαδικασία είναι απλούστατη, και μέχρι τώρα μόνο μια φορά έχω ανοίξει τερματικό για πρόγραμμα...
Τα windοws φαίνονται πιο εύχρηστα μόνο και μόνο γιατί μέχρι τώρα αυτά είναι που διδάσκονταν και απαιτούνται...

Για να μην αναφέρω τις πιθανότητες να κολλήσεις ιό...

Και φυσικά προτιμούμε τη νοοτροπία του linux!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ναι χωρίς το κόστος....Χμμμμ είναι κάπως διαφορετικά και αργούν κι όλας καμια φορά...(τα λίνουξ)

Πλάκα θα κάνεις..Αν έχεις καινούργιο Λίνουξ πετάνε από ταχύτητα..Δεν κολλάνε καθόλου..Αντιθέτως αυτό γίνετε με τα Windows αν και ο τίτλος που έδωσες στο θέμα είναι λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πλάκα θα κάνεις..Αν έχεις καινούργιο Λίνουξ πετάνε από ταχύτητα..Δεν κολλάνε καθόλου..Αντιθέτως αυτό γίνετε με τα Windows αν και ο τίτλος που έδωσες στο θέμα είναι λάθος


Δυτηχώς τα linux δεν είναι ακόμα να αναμετρηθούν με τα windows

το πρόβλημα της ασυμβατότητας με πολλές σύσκευες είναι το πρόβλημα των Linux
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Πλάκα θα κάνεις..Αν έχεις καινούργιο Λίνουξ πετάνε από ταχύτητα..Δεν κολλάνε καθόλου..Αντιθέτως αυτό γίνετε με τα Windows αν και ο τίτλος που έδωσες στο θέμα είναι λάθος

Mάλλον επειδή τα άνοιξα πρώτη φορά.Εγώ είμαι αρχάρια από αυτά.Είδα δύο λειτουργικά συστήματα στο λάπτοπ και ρώτησα πιο είναι το καλύτερο.Δεν καταλαβαίνω γτ ο τίτλος είναι λάθος.Επίσης τι ενοείτε πληρώνουμε;Αφού εμείς δεν πληρώνουμε.....τεσπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Για όποιον έχει όρεξη να διαβάσει στην wikipedia αναλυτική σύγκριση.

Υ.Γ.: Μιλάμε για 2 λειτουργικά συστήματα, όχι για 2 προγράμματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πρώτον, δεν είναι προγράμματα, είναι λειτουργικά συστήματα. Και ο τίτλος είναι λανθασμένος γιατί συγκρίνεις μια εταιρία λογισμικού με ένα λειτουργικό σύστημα, είναι σαν να λέω εγώ "Παπαδοπούλου vs Mars", η πρώτη είναι εταιρία που παράγει διάφορα σοκολατοειδή ενώ το δεύτερο είναι συγκεκριμένο προϊόν. Θα έπρεπε να είναι "Windows vs Linux".
Τα Windows τα πληρώνεις όταν αγοράζεις καινούργιο υπολογιστή και είναι ήδη εγκατεστημένα, είναι μέσα στην τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δυτηχώς τα linux δεν είναι ακόμα να αναμετρηθούν με τα windows
το πρόβλημα της ασυμβατότητας με πολλές σύσκευες είναι το πρόβλημα των Linux

Η ασυμβατότητα έχε να κάνει με το μονοπώλειο της microsoft, όχι με τις ικανότητες των διανομών linux... Το αυτό ισχύει και για προγράμματα όπως τα προϊόντα της autodesk, που είναι και ο μόνος λόγος που χρησιμοποιώ ακόμα τα windows...

Mάλλον επειδή τα άνοιξα πρώτη φορά.Εγώ είμαι αρχάρια από αυτά.Είδα δύο προγράμματα στο λάπτοπ και ρώτησα πιο είναι το καλύτερο.Δεν καταλαβαίνω γτ ο τίτλος είναι λάθος.Επίσης τι ενοείτε πληρώνουμε;Αφού εμείς δεν πληρώνουμε.....τεσπα

Εσείς δεν πληρώσατε ούτε τη συσκευή γιατί την πήρατε μέσω της επιδότησης, αυτό δεν σημαίνει ότι τα laptops διανέμονται δωρεάν:P:D
'Πληρώνουμε' σημαίνει ότι ένα πακέτο windows 7 αυτή τη στιγμή κοστίζει περί τα 200 ευρώ κανονικά.

Επίσης στα windows πληρώνεις την άδεια να τα χρησιμοποιείς μόνο, χωρίς να έχει πρόσβαση στο να μετατρέψεις το σύστημα, ενώ στα linux έχεις αυτή τη δυνατότητα, αν έχεις τις γνώσεις βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν μπορούν να συγκριθούν 2 εντελώς διαφορετικά λειτουργικά συστήματα. Πρώτα απ' όλα τα Windows δεν είναι δωρεάν, αντίθετα με τα Linux.... Δεύτερον, δεν έχουν τις ίδιες χρήσεις και εφαρμογές.... Οπότε, νομίζω ότι μια τέτοια σύγκριση είναι λίγο ως πολύ άτοπη.... Παρ' όλα αυτά, αν οπωσδήποτε πρέπει να διαλέξω ένα από τα δύο, τότε θα διαλέξω τα Windows, λόγω καλύτερου γραφικού περιβάλλοντος και περισσότερων δυνατοτήτων. (Φυσικά χωρίς να λαμβάνεται υπόψη το κόστος)

Δεν ισχύει αυτό. Απλά έχεις συνηθίσει τα Win, όπως άλλωστε κι οι περισσότεροι...




Εάν είναι να συγκρίνουμε μία εταιρεία (microsoft) με μία κοινότητα (linux), τότε σαφώς τάσσομαι υπέρ της κοινότητας!

Σε ότι αφορά στα λειτουργικά.... έχω καταντήσει να χρησιμοποιώ περισσότερο windows, ενώ τα προηγούμενα χρόνια χρησιμοποιούσα κυρίως linux (redhat, fedora, ubuntu). Σαν νοοτροπία μ' αρέσει περισσότερο το linux!
Επίσης μόνο θετική εξέλιξη μπορεί να είναι το ότι σήμερα υπάρχει αυτό το «αντίπαλο δέος» απέναντι του εμπορικού λογισμικού!

Κι απ'τις διανομές του linux πολλές (όπως το ubuntu) από εταιρίες που συμμετέχουν στην κοινότητα αναπτύσσονται. Για κάποιον που μπορεί ν'ασχοληθεί λίγο πιο ουσιαστικά με ενα λειτουργικό σύστημα απ'το να πατάει 5 κλικ σε ερασιτεχνικό επίπεδο, ειναι αρκετά πιο βολικό το να μπορεί να έχει πρόσβαση σε ανοιχτό κώδικα που δεν προστατεύεται από εμπορικό πατεντάρισμα.
Συγκρίνουμε προιόντα εδώ...αν μια εταιρία καταφέρει να βγάλει κάτι ανταγωνιστικότερο, σαφώς και θα προτιμηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Nαι..Ένα όμως αρκετά καλό είναι ότι δεν κολλάει ιούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
τα windows τα χειρίζεται ακόμα και ένας άσχετος ενό τα Linux δεν μπορεί (θα υπάρξουν προβλήματα που στα windows είναι απλά π.χ. συγχρονισμός εκτυπωτών, ρύθμιση hdmi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Εντάξει υπάρχουν αρκετά αρνητικά στα Linux αλλά αργά η γρήγορα θα αρχίσουν να τα χρησιμοποιούν...Για μένα τα συγκεκριμένα που έχω έναι γελοία στην χρήση..Έχουν και Μοζίλα,μσν και σκάιπ..Τι άλλο θέλει ένας webakias;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Για την hdmi δεν ξέρω, αλλα ο εκτυπωτής μου πλεον στα windows... δεν έχει drivers ενώ στο linux απλά τον συνδέω με usb και είναι έτοιμος.

Σοβαρά τώρα, η σύγκριση δεν έχει νόημα. Ανάλογα το τι εφαρμογές χρησιμοποιεί ο καθένας. Ακόμα και η πιπίλα περι «ευκολίας» έχει πάψει εδώ και μια πενταετία τουλάχιστον να έχει νόημα.

Πχ εγώ (το χω ξαναπεί νομίζω) έχω το partition με τα 7 - evaluation μέχρι Ιούνη νομίζω- για games, που φυσικά τα windows είναι άπιαστα, αλλα για οτιδήποτε άλλο το linux μου είναι σχεδόν μονόδρομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Εντάξει υπάρχουν αρκετά αρνητικά στα Linux αλλά αργά η γρήγορα θα αρχίσουν να τα χρησιμοποιούν...Για μένα τα συγκεκριμένα που έχω έναι γελοία στην χρήση..Έχουν και Μοζίλα,μσν και σκάιπ..Τι άλλο θέλει ένας webakias;
Εννοεί οτι μπορεί να χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις terminal για mount πχ η διάφορα άλλα που μπορεί να προκύψουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top