Σχετικά με τον ελληνικό στρατό

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Δεν ειναι τιποτα ο στρατος.
(Εγω δεν πηγα. Ηθελα πολυ να παω αλλα αυτοι δε με θελαν. Οσοι ενδιαφερονται πμ οκ?)

Βασικα, με τρελλαινει που ακομα και σημερα πολλοι το θεωρουν σαν την τελετη αντρειωσης. (Να πας φανταρος να γινεις αντρας, ανεξαρτητος και ξερω γω τι).
ΕΛΕΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δεν ειναι τιποτα ο στρατος.
(Εγω δεν πηγα. Ηθελα πολυ να παω αλλα αυτοι δε με θελαν. Οσοι ενδιαφερονται πμ οκ?)

Βασικα, με τρελλαινει που ακομα και σημερα πολλοι το θεωρουν σαν την τελετη αντρειωσης. (Να πας φανταρος να γινεις αντρας, ανεξαρτητος και ξερω γω τι).
ΕΛΕΟΣ.

Σε μια προταση ολο το νοημα συμφωνα με αυτα που πιστευω!
Πραγματικα respect!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
εγω δεν πηγα φανταρος στην Ελλαδα, πηγα φανταρος στην Νοτια Αφρικη σε περιοδο πολεμου μαλιστα, εχασα φιλους καλους εκει, παιδια που ειμασταν μαζι απο το νηπιαγωγειο.

αντιθετα τα αδελφια μου ολοι πηγαν φανταροι εδω στην Ελλαδα, και οι τρεις το ιδιο πραγμα μου λενε: χασιμο χρονου ειναι, τρεχεις για κανα τριμηνο και μετα αντε να σε ξαναδουνε στην μοναδα, πεφτει τοσο πολυ ρουσφετι εκει μεσα που δεν θα πιστευεις τα ματια σου.

οταν μου το ειπαν αυτο αρχισα να καταλαβαινω πραγματικα γιατι μερικα παλικαρια μας που πανε μια χαρα και γεματοι ζωη φανταροι γυρνανε μετα την θητεια τους και ειναι σαν φυτα, αντικοινωνικοι, και γενικως εκτος κοινωνιας. εκεινος ο φανταρος στην κορινθο που ειχε σκοτωσει την κοπελια μεσα στις τουαλετες στην καφετερια αυτα ακριβως θα τραβηξε πιστευω.
ξερω οτι στην Θηβα πχ υπαρχει γενικη απαγορευση σε φανταρους να μπαινουν σε καφετεριες. δεν ξερω τι υσχει σε αλλες πολεις εκτος στην τριπολη που τα (συγγνωμη για την εκφραση μου) κωλομπαρα θυσαυρηζουν με τους φανταρους.

γενικα η αποψη μου για τον Ελληνικο στρατο αυτη ειναι - ενα σαπιο καραβι - τιποτα αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
εγω δεν πηγα φανταρος στην Ελλαδα, πηγα φανταρος στην Νοτια Αφρικη σε περιοδο πολεμου μαλιστα, εχασα φιλους καλους εκει, παιδια που ειμασταν μαζι απο το νηπιαγωγειο.

αντιθετα τα αδελφια μου ολοι πηγαν φανταροι εδω στην Ελλαδα, και οι τρεις το ιδιο πραγμα μου λενε: χασιμο χρονου ειναι, τρεχεις για κανα τριμηνο και μετα αντε να σε ξαναδουνε στην μοναδα, πεφτει τοσο πολυ ρουσφετι εκει μεσα που δεν θα πιστευεις τα ματια σου.

οταν μου το ειπαν αυτο αρχισα να καταλαβαινω πραγματικα γιατι μερικα παλικαρια μας που πανε μια χαρα και γεματοι ζωη φανταροι γυρνανε μετα την θητεια τους και ειναι σαν φυτα, αντικοινωνικοι, και γενικως εκτος κοινωνιας. εκεινος ο φανταρος στην κορινθο που ειχε σκοτωσει την κοπελια μεσα στις τουαλετες στην καφετερια αυτα ακριβως θα τραβηξε πιστευω.
ξερω οτι στην Θηβα πχ υπαρχει γενικη απαγορευση σε φανταρους να μπαινουν σε καφετεριες. δεν ξερω τι υσχει σε αλλες πολεις εκτος στην τριπολη που τα (συγγνωμη για την εκφραση μου) κωλομπαρα θυσαυρηζουν με τους φανταρους.

γενικα η αποψη μου για τον Ελληνικο στρατο αυτη ειναι - ενα σαπιο καραβι - τιποτα αλλο

Hunter συμφωνώ σε όλα όσα είπες εκτός από ένα μικρό σημείο στο οποίο όμως διαφωνώ κάθετα και ριζικά!Το παλικάρι που σκότωσε την κοπέλα στην Κόρινθο ήταν ψυχοπαθής και επικίνδυνος.Τον τύπο μάλιστα τον έχω δει από κοντά μέσα στην φυλακή (ήμουν Κόρινθο κέντρο,μία σειρά μετά από αυτόν,ήμουν στην ορχήστρα και είχαμε πάει στην φυλακή για να τραγουδήσουμε λίγες μέρες πριν την Πρωτοχρονιά) και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι το μάτι του γυάλιζε!

Τώρα το γιατί δεν τον απέρριψε ο στρατός με τόσα ψυχολογικά άλλο θέμα αυτό!Αλλά δεν νομίζω ότι πέρασε πια και τίποτα στους 2 μήνες φαντάρος που ήτανε που να δικαιολογεί την πράξη του!Κι εμείς πήγαμε στρατό αλλά δεν σκοτώσαμε κανέναν παρόλο που τα νεύρα μας κουρελιαστήκαν πολλές φορές!

Για το ότι είναι πάντως ο στρατός στην Ελλάδα σάπιο καράβι,έχεις δίκιο,τα έγραψα κι εγώ πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
φιλε Αλεξ, δεν διαφωνω, εσυ τον ειδες απο κοντα και μπορεις να κρινεις καλυτερα απο μενα για το συγκεκριμενο ατομο, εγω το εφερα σαν παραδειγμα το τι μπορει να προκαλεσει το φανταριλικι στην σημερινη Ελλαδα.
το ιδιο συμβαινει και στο στρατο στις ΗΠΑ, και στην Βρετανια και σε ολο τον κοσμο, αλλα ανοιξες ενα μεγαλο θεμα τωρα και συγκεκριμενα τα κριτηρια επιλογης φανταρου συμφωνα με την ψυχολογικη του κατασταση. αλλα οπως ειπες ειναι αλλο θεμα και θελει ΠΟΛΥ αναλυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
... ενα σαπιο καραβι - τιποτα αλλο

Ρώτα και μερικούς που το έχουν ζήσει μεταφορικά και κυριολεκτικά αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Eπειδη δεν εχω και πολλα να προσφερω στην συζητηση
παραθετω ενα μερος στιχων απο το τραγουδι Μπερδεμενο μειγμα απο τα μαθυσμενα ξωτικα ...

Αρκεί μια σπίθα για να γίνει το ΜΠΟΥΜ, τʼ αδέρφια να βγουν και κάποιοι άλλοι να κρυφτούν,

Αυτοί που τόσα χρόνια τα νήματα κινούν, τον έλεγχο θα χάσουν αμέσως μόλις δουν,

Το σύστημα που έφτιαχναν με μιας να καταρρέει και ο ποταμός να ρέει' ανάποδα,

Απʼ το κανονικό "το ποιό;" για δες, χτυπάω νέο συνειρμό, μα πάντα σκέφτομαι αυτά που πρόκειται να πω,

Και έτσι χτυπάω τη ρίζα αλλά και το κορμό, φτύνω στα μούτρα τους κάθε ναρκωτικό,

Σκληρό και μαλακό, χασίς και αλκοόλ, οι μάζες ενδιαφέρονται μονάχα για το σκορ,

Γαβγίζουν σα σκυλιά όταν μπαίνει το γκολ, μα νιώθουν ελεύθεροι μ΄ ένα τηλεκοντρόλ.

Ξεφεύγω λοιπόν από τα μέσα καταστολής μα ξέρω πως μια φάκα και για μένα θα βρεις,

Γιʼ αυτό έχω πάντα τα μάτια μου ανοιχτά παλεύουν στο πλευρό μου μεθυσμένα ξωτικά,

Μεθάνε μονάχα με τη μουσική, διψάνε για ελευθερία, διψάνε για ζωή,

Μα θέλουνε δυο χρόνια να μου κλέψουν απʼ αυτή, θέλουν με το ζόρι να με ντύσουν στο χακί,

Να υπακούω στη καύλα του κάθε διοικητή, να κοιτάω τη σημαία και να σφάζω γιʼ αυτή,

Κάποιο παιδί από μια άλλη χώρα, που ίσως ήταν φίλος μου πριν γίνουμε πιόνια,

Σε μια παρτίδα που παίζονται ζωές για να φτιάχνουν οι ηγέτες μας μεγάλες κοιλιές,

Μα εντάξει λοιπόν αν δεν μπορέσω να κρυφτώ, θα τους κάνω τη χάρη και θα καταταχτώ,

Μα σαν έρθει η στιγμή θα σʼ εκμεταλλευτώ, αυτά που μουʼμαθε ο στρατός θα χρησιμοποιώ,

Για ένα σκοπό πραγματικά ιερό, θα φέρω τη λύτρωση που χρόνια ζητώ,

Το όπλο θα στρέψω και θα σε σημαδέψω, τότε θα καταλάβεις πως έπεσες έξω,

Τότε θα καταλάβεις πως ο κόσμος αλλάζει, αδέρφια μου ενωθείτε η ώρα πλησιάζεi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Τελειώνοντας την στρατιωτική μου θητεία διαπίστωσα ότι ήταν αλήθεια αυτό που λέγαν ότι όταν βρίσκεσαι με αντροπαρέα θα συζητάς για στρατό κι έτσι απόρησα που δεν υπήρχε τέτοιο thread!

Φυσικά και οι γυναίκες καλοδεχούμενες στην κουβέντα!

Ποια είναι η γνώμη σας λοιπόν?
Πρέπει να υπάρχει?
Έχετε πάει?
Αν ναι,που υπηρετήσατε?
Πως περάσατε?
Εμπειρίες,αναμνήσεις?
Όσοι είναι να πάτε θέλετε να ρωτήσετε κάτι?

Όοοολα αυτά σε αυτό το thread!

Ποια είναι η γνώμη σας λοιπόν? 12 μήνες είναι αρκετός,μετά είναι χαμένος χρόνος
Πρέπει να υπάρχει? Πρέπει να υπάρχει γιατί τότε κάποιος αρχίζει να συναναστρέφετε πραγματικά με διάφορους ανθρώπους και πραγματικά είναι μια εμπειρία ζωής
Έχετε πάει? Ναι,έχω πάει
Αν ναι,που υπηρετήσατε?Τρίπολη,Καλαμωτή Χίου,Γουμένισσα και Πολύκαστρο Κιλκίς
Πως περάσατε? Ήμουνα σε μάχιμα στρατόπεδα,πήγα σε ασκήσεις,ανέβηκα σε ελικόπτερο,έκανα σκοπιά σε βραχονησίδα,με έστειλαν σε άσκηση με τις ειδικές δυνάμεις .
Εμπειρίες,αναμνήσεις? Πολλές,ευχάριστες και δυσάρεστες.Ο στρατός στην 18μηνη θητεία που έκανα δεν περνάγε γρήγορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και στο φινάλε φινάλε εγώ πήγα στα 24 μου.Αν περίμενα από τον στρατό στα 24 να με κάνει άνθρωπο ενώ μένω μόνος από τα 18...ζήτω που κάηκα!
Εσύ πήγες στα 24, όπως και εγώ. Είχαμε ζήσει ήδη φοιτητές, οπότε είχαμε ζήσει "ανεξάρτητοι". Τι ποσοστό των στρατιωτών νομίζεις ότι μπαίνει σε αυτήν την ηλικία; Ούτε το 50% σου λέω εγώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DEMETRIOS

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Απ όσο ξέρω, οι κύπριοι κάνουν τη θητεία τους με το που τελειώνουν το λύκειο. Κι αυτό είναι το καλύτερο για μένα. Ο στρατός είναι χρήσιμος ακόμα και σήμερα για κάθε Έλληνα. Σε βάζει σε πνεύμα πειθαρχίας που είναι εξαιρετικά σημαντική στη ζωή μας. Επίσης είναι καλό να είμαστε σε εγρήγορση γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι κι επικίνδυνοι. Αρκεί βέβαια να υπάρχει αξιοκρατία κι όχι βύσματα και ρουσφέτια. Ούτε να γίνεται κατάχρηση εξουσίας από ορισμένους στρατιωτικούς που κάνουν καψώνια. Απλά, καλά θα ήταν να πηγαίνουμε στρατό αμέσως μετά το λύκειο για να μη διακόπτουμε σπουδές ή δουλειά αλλά και γιατί θα βοηθούσε να πήξει το μυαλό σε μια κρίσιμη ηλικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αμα περιμέναμε φίλε μου Δημήτρη να πήξει το μυαλό μας από το στρατό και να μάθουμε εκεί πειθαρχία, θα το είχαμε χάσει από νωρίς το ματς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Στρατός χαχαχαχα
Δεν έχω πάει ( ούτε πρόκειται ) Καθαρά πλύση εγκεφάλου και χάσιμο χρόνου .
Σε προετοιμάζει για να βγεις στην κοινωνία ως ρομπότ (Έχεις έναν μαλ…… από πάνω να σου λέει τι θα κάνει αλλιώς τιμώρησε. Πολύ δημοκρατικά λειτουργεί ο στρατός ).
Εδώ είναι ένα πολύ ενδιαφέρον link για τους νεκρούς που μετράμε στον στρατό.
https://www.antirrisies.gr/?q=death
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σε βάζει σε πνεύμα πειθαρχίας που είναι εξαιρετικά σημαντική στη ζωή μας. Επίσης είναι καλό να είμαστε σε εγρήγορση γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι κι επικίνδυνοι. Αρκεί βέβαια να υπάρχει αξιοκρατία κι όχι βύσματα και ρουσφέτια. Ούτε να γίνεται κατάχρηση εξουσίας από ορισμένους στρατιωτικούς που κάνουν καψώνια. Απλά, καλά θα ήταν να πηγαίνουμε στρατό αμέσως μετά το λύκειο για να μη διακόπτουμε σπουδές ή δουλειά αλλά και γιατί θα βοηθούσε να πήξει το μυαλό σε μια κρίσιμη ηλικία.
Συμφωνώ για τη μη κατάχρηση εξουσίας.Το πνεύμα πειθαρχίας δεν το αποκτάει κάποιος ντε και καλά μόνο στο στρατό.Το πανεπιστήμιο της ζωής φροντίζει να τα μάθουμε και να προσαρμοστούμε σε όλα.
Η σκεψη για στρατο μετα το λύκειο φαίνεται αρκετά σωστή.Δε διακόπτει τις σπουδές και επίσης μπορεί να μειώσει και το πρόβλημα των υπεράριθμων εισακτέων , αφού θα πηγαίνουν να σπουδασουν αυτοί που το θελουν πραγματικά.

Αμα περιμέναμε φίλε μου Δημήτρη να πήξει το μυαλό μας από το στρατό και να μάθουμε εκεί πειθαρχία, θα το είχαμε χάσει από νωρίς το ματς.
+1

Σε προετοιμάζει για να βγεις στην κοινωνία ως ρομπότ (Έχεις έναν μαλ…… από πάνω να σου λέει τι θα κάνει αλλιώς τιμώρησε. Πολύ δημοκρατικά λειτουργεί ο στρατός ).
Εδώ είναι ένα πολύ ενδιαφέρον link για τους νεκρούς που μετράμε στον στρατό.
https://www.antirrisies.gr/?q=death
Γι αυτό υπάρχει και ο εργασιακός τομέας.:P
Πολύ ενδιαφέρον το λινκ που παραπέμπεις , γιατι συνήθως αυτά δεν τα βρίσκεις ευκολα μαζεμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Στρατός χαχαχαχα
Δεν έχω πάει ( ούτε πρόκειται ) Καθαρά πλύση εγκεφάλου και χάσιμο χρόνου .
Σε προετοιμάζει για να βγεις στην κοινωνία ως ρομπότ (Έχεις έναν μαλ…… από πάνω να σου λέει τι θα κάνει αλλιώς τιμώρησε. Πολύ δημοκρατικά λειτουργεί ο στρατός ).
Εδώ είναι ένα πολύ ενδιαφέρον link για τους νεκρούς που μετράμε στον στρατό.
https://www.antirrisies.gr/?q=death
Χάσιμο χρόνου συμφωνώ οτι είναι. Αλλά πλύση εγκεφάλου; Σε καμία περίπτωση. Θα πρέπει να είναι πολύ ευάλωτος ο εγκέφαλός σου σε τέτοιου είδους ερεθίσματα ώστε να επηρεαστεί. Αλλιώς, από το ένα μπαίνει και από το άλλο βγαίνει.
Αν κάποιος αντιμετωπίζει την κοινωνία ως ρομπότ, δεν το μαθαίνει από το στρατό, αλλά από οπουδήποτε αντλεί τα ερεθίσματά του (οικογένεια, παρέες, σχολείο, κλπ)
Επίσης κανείς δεν υποστήριξε οτι ο στρατός είναι δημοκρατικός. Δεν θα μπορούσε να είναι άλλωστε. Αν ήταν θα έπρεπε να ψηφίζουν τα φανταράκια για τα πάντα,
Τι θέλετε να κάνουμε σήμερα; Γυμναστική ή καθαριότητα; Ψηφίστε
Πράγματι, στο στρατό έχουμε θρηνήσει κατά καιρούς πολλά παλληκάρια χωρίς λόγο, κι αυτό είναι εξοργιστικό.
Δεν είναι όμως ο στρατός που κατέχει το μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας των νέων.
Γιατί να μην πούμε και μια κουβέντα για τα τροχαία ατυχήματα, τις αρρώστιες, και τα ναρκωτικά, εφ' 'οσον πρόκειται να μιλήσουμε για θανάτους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Γι αυτό υπάρχει και ο εργασιακός τομέας.
Προφανώς, διότι στον εργασιακό τομέα ισχύει το ίδιο ( Έχεις ένα αφεντικό πάνω από το κεφάλι σου να σου λέει τι θα κάνεις ). Σε προετοιμάζει να βγεις ο μελλοντικός υπάκουος εργαζόμενος που δεν θα διεκδικεί.
Δεν είναι όμως ο στρατός που κατέχει το μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας των νέων.
[FONT=&quot]Ούτε οι φασίστες (Νέο ναζί) σκοτώνουν πολλούς (20 άτομα το χρόνο περίπου) αυτό δεν σημαίνει ότι τους αφήνουμε να κάνουν ότι θέλουν επειδή παθαίνουν πιο πολύ από τροχαία ατυχήματα. ([/FONT]Για κάθε φασίστα, για κάθε εθνικιστή υπάρχει μια θέση στην εντατική.[FONT=&quot])
[/FONT][FONT=&quot]
Στον στρατό μιλάμε για δολοφονίες όχι για αυτοκτονίες. Αφού δεν λειτουργεί δημοκρατικά ο στρατός γιατί να υπάρχει σε μια “δημοκρατική” κοινωνία?[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
[FONT=&quot]Ούτε οι φασίστες (Νέο ναζί) σκοτώνουν πολλούς (20 άτομα το χρόνο περίπου) αυτό δεν σημαίνει ότι τους αφήνουμε να κάνουν ότι θέλουν επειδή παθαίνουν πιο πολύ από τροχαία ατυχήματα. ([/FONT]Για κάθε φασίστα, για κάθε εθνικιστή υπάρχει μια θέση στην εντατική.[FONT=&quot])
[/FONT][FONT=&quot]
Στον στρατό μιλάμε για δολοφονίες όχι για αυτοκτονίες. Αφού δεν λειτουργεί δημοκρατικά ο στρατός γιατί να υπάρχει σε μια “δημοκρατική” κοινωνία?[/FONT]
Αν θέλεις να τις αποκαλείς δολοφονίες, το ίδιο συμβαίνει και με τα τροχαία.
Δεν αλλάζει κάτι. Δολοφονίες είναι και αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Τώρα θέλεις να ανοίξουμε συζήτηση για της δολοφονίες που κάνει το αστικό κράτος? Θα βγούμε off topic και δεν το θέλω.
Δεν απαντάς ώμος σε τίποτα από αυτά που ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ρώτησες κάτι;
Που;
Ξαναρώτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
[FONT=&quot]Αφού δεν λειτουργεί δημοκρατικά ο στρατός γιατί να υπάρχει σε μια “δημοκρατική” κοινωνία?
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
[FONT=&quot]Αφού δεν λειτουργεί δημοκρατικά ο στρατός γιατί να υπάρχει σε μια “δημοκρατική” κοινωνία?
[/FONT]
Που είδες εσύ οτι η κοινωνία μας λειτουργεί δημοκρατικά;
Σωστά λένε οτι ο στρατός είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top