Αλλαγή τρόπου υπολογισμού του κάρμα

Να μπει και μέτρο αντιφατικότητας στο κάρμα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 38)
  • Ναι, καλή ιδέα

    Ψήφοι: 20 52.6%
  • Όχι, διαφωνώ

    Ψήφοι: 2 5.3%
  • Ούτε κρύο, ούτε ζέστη

    Ψήφοι: 16 42.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω παντως δεν το χω πολυκαταλαβει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Να μπει και μέτρο αντιφατικότητας στο κάρμα

αυτο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να μπει και μέτρο αντιφατικότητας στο κάρμα

αυτο..:)
Λοιπόν, από τις (όποιες :P) γνώσεις μου στη στατιστική: Έστω πουχου ότι έχεις μέσο όρο 2,2. Πώς μπορεί να έχει προέλθει αυτός ο μέσος όρος; Μπορεί να σου έχουν δώσει οι περισσότεροι χρήστες ψήφους που είναι κοντά στο 2 (όπως +1,+2,+3). Δηλαδή οι περισσότερες ψήφοι να είναι "συγκεντρωμένοι" κοντά στο 2.


Μπορεί πάλι να σου έχουν δώσει πολλοί +4 και +5 και μπόλικοι -2 ή -3 και ο μέσος όρος να βγαίνει πάλι 2,2. Ποια όμως η διαφορά από την προηγούμενη περίπτωση; Ότι εδώ οι ψήφοι δεν είναι "συγκεντρωμένοι" κοντά στο δύο, αλλά "απομακρυσμένοι" από αυτό (aka ακραίες τιμές).

Αυτά τα μέτρα αντιφατικότητας δείχνουν αυτό: κατά πόσον οι ψήφοι είναι "συγκεντρωμένοι" κοντά στο μέσο όρο σου. :)




Δεν σε μπέρδεψα, ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
οχι. και σε τι θα εξυπηρετει αυτο αν μπει?
δε μου πολυαρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
και σε τι θα εξυπηρετει αυτο αν μπει?
Θα σου δείχνει πουχου ή με χρωματάκι ή με αριθμό κατά πόσον το "δείγμα" των ψήφων σου είναι ομοιογενές. Τι εννοώ ομοιογενές; Κατά πόσον οι ψήφοι που έχεις πάρει είναι συγκεντρωμένες κοντά στο μέσο όρο σου.



Ένα παράδειγμα: Έχουμε δύο τμήματα με 4 παιδάκια στο καθένα. Σε ένα διαγώνισμα έγραψαν:
  • Στο Α' τμήμα 14, 14, 16, 16
  • Στο Β' τμήμα 10, 11, 19, 20
Και στις δύο περιπτώσεις ο ΜΟ βγαίνει 15. Όμως παρατηρείς ότι οι βαθμοί έχουν μεγαλύτερη "διασπορά" γύρω από το 15 στο Β' τμήμα. Δηλαδή στην πρώτη περίπτωση έχουμε ένα "τμήμα του 15", ενώ στη δεύτερη ένα τμήμα "του ύψους και του βάθους". Στην δεύτερη περίπτωση λοιπόν έχουμε μεγάλη αντιφατικότητα, γιατί ο μέσος όρος δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα της τάξης. Όμως στην πρώτη περίπτωση ο μέσος όρος αντικατοπτρίζει σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό την κατάσταση.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός :) (αλλιώς θα σκίσω τα πτυχία μου :P)




Στη γλώσσα του φόρουμ: Έστω ότι έχεις κάρμα 0 και έχεις πάρει 10 ψήφους. Το μέτρο αντιφατικότητας θα σου "δείξει" κατά κάποιον τρόπο αν σου έδωσαν +5 οι μισοί και -5 ή άλλοι μισοί ή +1 οι μισοί και -1 οι άλλοι μισοί.
Φαντάζομαι ότι δεν θα στο λέει αναλυτικά, αλλά εάν σου δείξει ότι έχεις μεγάλη αντιφατικότητα θα καταλάβεις ότι σου έδωσαν +5 οι μισοί και -5 ή άλλοι μισοί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι βρε, το πχιασα, αλλα πραγματικα δε βρισκω λογο ΓΙΑΤΙ να υπαρχει αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ναι βρε, το πχιασα, αλλα πραγματικα δε βρισκω λογο ΓΙΑΤΙ να υπαρχει αυτο!


Δες αυτό: :)
Στη γλώσσα του φόρουμ: Έστω ότι έχεις κάρμα 0 και έχεις πάρει 10 ψήφους. Το μέτρο αντιφατικότητας θα σου "δείξει" κατά κάποιον τρόπο αν σου έδωσαν +5 οι μισοί και -5 ή άλλοι μισοί ή +1 οι μισοί και -1 οι άλλοι μισοί.
Φαντάζομαι ότι δεν θα στο λέει αναλυτικά, αλλά εάν σου δείξει ότι έχεις μεγάλη αντιφατικότητα θα καταλάβεις ότι σου έδωσαν +5 οι μισοί και -5 ή άλλοι μισοί. :)



Αν τα μέλη κατά πλειοψηφία (από αυτούς που ψήφισαν) θεωρήσουν ότι είναι χρήσιμο να ξέρουν την αντιφατικότητα τους δείγματός τους, τότε θα μπει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
υπάρχει και η διάμεσος. Τι λέτε για αυτό το τρόπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jigsaw

Νεοφερμένος

Ο Jigsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ούτε κρύο ούτε ζέστη για μένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
ίσως να δίχνει με μεγαλύτερη ακρίβεια τη διασπορά ...

υποθέτω ότι ξέρετε πως λειτουργεί.

εξηγώ:

έχουμε ψηφίσει ένα άτομο με 7 ψήσους. 1,2,3,-5,-5,-5,-5

τις βάζουμε στη σειρά

-5 -5 -5 -5 1 2 3

και αρχίζουμε να σβήνουμε από την αρχή και το τέλος. Αυτό που θα μείνει είναι η διάμεσος.
-5 -5 -5 1 2
-5 -5 1
-5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
εγω λέω, αφού μας κόφτει τόσο πολύ η βαθμολογία του karma να παραμείνει ο μέσος όρος, ως έχει αλλά να μπορούν να φαίνονται οι όλες οι βαθμολογίες που έχει πάρει κάποιος, στο profile του...
πχ. +1, +3, -5, -2, +4 κτλ...

ή ακόμα καλύτερα...
23/12/2006 = +2, +5
01/01/2007 = -2, +3

ή ακόμα, ακόμα καλύτερα...
23/12/2006 = +2(Founes), +5(Hunter)
01/01/2007 = -2(Γιωργος), +3(Giovanna)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα με ενοχλεί η ανωνυμία στο κάρμα, δηλαδή κάτι σαν πισώπλατο μαχαίρωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
ή ακόμα, ακόμα καλύτερα...
23/12/2006 = +2(Founes), +5(Hunter)
01/01/2007 = -2(Γιωργος), +3(Giovanna)

+1 :thumbup:
(Και χωρις ημερομηνια, δεν υπαρχει προβλημα :P)


Εμένα με ενοχλεί η ανωνυμία στο κάρμα, δηλαδή κάτι σαν πισώπλατο μαχαίρωμα.

Κι εμενα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι αλλά όπως και να το κάνουμε, η ανωνυμία το κάνει πιο αντικειμενικό ;)
(και το λέω εγώ που το κάρμα μου έχει πάει στα τάρταρα, τι να κάνουμε, είναι άμεσο επακόλουθο του να είσαι admin και μάλιστα οξύθυμη admin :redface: :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
αντίθετα πιστεύω οτι πιο αντικειμενικό θα ήταν φανερό μιας και δεν θα κρυβόταν η ψήφος πίσω απο την ανωνυμία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω λέω, αφού μας κόφτει τόσο πολύ η βαθμολογία του karma να παραμείνει ο μέσος όρος, ως έχει αλλά να μπορούν να φαίνονται οι όλες οι βαθμολογίες που έχει πάρει κάποιος, στο profile του...
πχ. +1, +3, -5, -2, +4 κτλ...

ή ακόμα καλύτερα...
23/12/2006 = +2, +5
01/01/2007 = -2, +3

ή ακόμα, ακόμα καλύτερα...
23/12/2006 = +2(Founes), +5(Hunter)
01/01/2007 = -2(Γιωργος), +3(Giovanna)

καλο.
αν και, εμενα δεν με πολυενοχλει η ανωνυμια να σας πω την αληθεια. και να φαινοταν και να μη φαινοταν, το ιδιο μου κανει.
αυτους που συμπαθω / δεν συμπαθω τους το δειχνω και με αλλους τροπους, δεν περιμενω το καρμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
ή ακόμα καλύτερα...
23/12/2006 = +2, +5
01/01/2007 = -2, +3

ούτε εγώ πολύ καίγομαι... θα προτιμούσα αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κι εγω αυτο θα προτιμουσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Κι εγώ παίδες...

Αν είναι να ψηφίζουμε ας το κάνουμε επώνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top