Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
...οχι γιατι τοτε θα ηταν αποδειξη και οχι ενδειξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εδώ δεν έχουμε ένδειξη βρε συ, αλλά κατάφωρη παραβίαση κοπιράιτ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Για καθίστε ρε παιδιά δηλαδή!Γιατί όλοι μα όλοι ανεξαιρέτως από εμάς πιστεύουμε ελαφρά τη καρδία ότι υπήρξαν όλοι αυτοί οι κατά τα άλλα υπέροχοι αρχαίοι ημών προγονοι φιλόσοφοι(βλ. Σωκράτης,Πλάτωνας κτλ) και αμφιβάλλουμε διαρκώς για την ύπαρξη του Χριστού; Σε όλους αυτούς (τους φιλόσοφους) μας είναι αρκετά στοιχεία για να πιστέψουμε ότι υπήρχαν, κάποια βιβλία που έχουν γραφτεί για αυτους και μερικοί μαθητες που είχαν ενώ τα άπειρα βιβλία που έχουν γραφτεί σχετικά με τον Χριστό και τον Χριστιανισμό καθώς επίσης και οι αναρίθμητοι άγιοι και μάρτυρες, τα αμέτρητα θαύματα και οι χιλιάδες άνθρωποι που βρίσκονται στο Άγιον Όρος και σε άλλα πραγματικά καταπληκτικά μοναστήρια και αφιερώνουν τη ζωή τους στο Χριστό, δεν μας λένε απολύτως τίποτα;Εγώ προσωπικά πιστεύω σε όλα αυτά που διακυρρήτει ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός όσον αφορά βέβαια την ιδεολογία του, το δόγμα του και την ύπαρξη όχι μόνον του θεσπιστή της αλλά και των γνήσιων απογόνων του.Άλλωστε η μόνη Θρησκεία σήμερα που δεν είναι στάσιμη αλλά έχει ακόμα πιστούς που εξακολουθούν πραγματικά να κάνουν θαύματα είναι ο Χριστιανισμός!
Σε τελική ανάλυση όλοι μας έχουμε -πιστεύω- την ανάγκη να πιστεύουμε σε κάποια ανώτερη δύναμη η οποία δεν είναι τιμωρός και εξουσιαστής αλλά Θεός αγάπης και κατανόησης.Κι αυτός ακριβώς είναι ο Χριστός που κηρύττει η Ορθοδοξία(Ορθή δόξα)!
Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι όλα στην Χριστιανική Εκκλησία σήμερα είναι τέλεια και σίγουρα υπάρχουν και τρομερά άσχημες περιπτώσεις όπως και σε κάθε άλλο χώρο άλλωστε(κυβέρνηση, χώροι εργασίας κτλ).Αλλά για αυτό κατά την ταπεινή μου άποψη δεν φταίει ούτε ο ιδρυτής, ούτε οι κανόνες και η ιδεολογία της Θρησκείας αυτής αλλά κάποια πραγματικά διεστραμμένα μυαλά που διαφθείρουν το χώρο με τον οποίο ασχολούνται εξαιτίας της εξουσίας ή της δύναμης που νομίζουν ότι τους δίνουν κάποια αξιώματα...
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά θα με ενδιέφερε να δω και της δικές σας απόψεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Marmaths περι χριστιανισμού και άλλων θρησκειών έχουμε κάμποσα θέματα στην παρούσσα κατηγορία. Το παρόν δεν είναι ένα απο αυτά. Αφορά μόνο την ύπαρξη ή μη του Χριστού. ΔΕΝ αφορά αν ήταν θεάνθρωπος, δεν αφορά αν είναι καλή ή όχι θρησκεία ο χριστιανισμός και δεν αφορά αν ο άνθρωπος έχει ή δεν έχει ανάγκη να πιστεψει κάπου.
Μην μου π**άτε το θέμα. Ευχαριστώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Εντάξει Michelle!Μην μας δείρεις!Νομίζω ότι απάντησα και σε αυτό ακριβώς που ρώτησες αν κατάλαβες όλα αυτά που είπα...Έμμεσα βέβαια αλλά νομίζω ότι η απάντησή μου ήταν ξεκάθαρη!Ηρέμησε όμως λίγο αν θες να εξακολουθήσουν άνθρωποι να επισκέπτονται και να συμμετέχουν στο θέμα ΣΟΥ(;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η πλάκα είναι οτι απάντησα και ήρεμα. :confused:
Όσο για το αν θα συνεχίσουν να γράφουν άνθρωποι στο θέμα, σχώρα με αν θα σε ενοχλήσει αυτό, αλλά αν είναι να γράφουν άσχετα, ας μην γράφουν καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jigsaw

Νεοφερμένος

Ο Jigsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Σύμφωνα με μια θεωρία ο Ιησούς Χριστός υπήρξε, αλλά δεν ήταν το άτομο που αρχικά πιστευόταν ότι ήταν ο Μεσσίας. Αυτό το άτομο ήταν ο Ιωάννης ο Βαπτιστής που γεννήθηκε το έτος 0. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι ο Ιωάννης ήταν ο αδερφός του Ιησού Χριστού που γεννήθηκε το 7 π.χ. Εκείνη την εποχή ήταν ευρέως διαδεδομένο ότι θα έρθει ένας Μεσσίας στη περιοχή και μόλις ο Ιωάννης πρωτοπαρουσιάστηκε σαν Μεσσίας, τον ακολούθησαν πολλοί οπαδοί. Στη συνέχεια ο Ιωάννης δολοφονήθηκε και καρατομήθηκε κατ επιθυμία της Σαλώμης κόρης της συζήγου του Ηρώδη Αντίπα και κυβερνήτη της περιοχής διορισμένου από τους Ρωμαίους. Ο Ιωάννης εκστόμιζε κατηγορίες εναντίον της συζήγου του Κυβερνήτη ηθικής υπόστασης και αυτή συνομώτησε με την κόρη της Σαλώμη για να τον βγάλουν από τη μέση. Η Σαλώμη απαίτησε το κεφάλι του Ιωάννη από τον Κυβρνήτη-πατριό της ως αντάλλαγμα για ένα χορό. Εκείνος δέχτηκε -με όχι όμως μεγάλη προθυμία. Έτσι τελείωσε άδοξα η ζωή του Ιωάννη.

Μόλις ο Ιωάννης έφυγε από τη μέση οι οπαδοί του στράφηκαν προς τον Ιησού Χριστό. Ο Ιησούς μέχρι τότε ναι μεν διέδιδε ότι ήταν ο Μεσσίας αλλά είχε πολύ λιγότερους οπαδούς. Με το θάνατο του Ιωάννη πιστευόταν πλέον ευρέως ότι ήταν ο ένας και μοναδικός Μεσσίας και πολλοι προσέτρεξαν προς αυτόν.

Δεν λέω ότι συμφωνώ με το παραπάνω - ούτε διαφωνώ. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή ψέμμα. Απλά το αναφέρω ως μια θεωρία που υποδηλώνει ότι ο Ιησούς Χριστός υπήρξε πραγματικά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΙΡΗ2399

Νεοφερμένος

Η ΜΑΙΡΗ2399 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Απο ότι εχω διαβασει υπηρξε συγουρα ως ιστορικο προσωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Απο ότι εχω διαβασει υπηρξε συγουρα ως ιστορικο προσωπο.
Θα ήθελες να μας δώσεις ένα link ή τον τίτλο του βιβλίου/περιοδικού που το είδες; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει από ένα μόνο δημοσίευμα σε περιοδικό ή κάποιο βιβλίο. Αυτό προέρχεται από κείμενα και ιστορικούς της εποχής. Δλδ ανθρωποι που δεν είχαν σχέση με τον Ιησού, αλλά κατέγραφαν την Ιστορία της εποχής τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Το ότι υπήρχε σαν υπαρκτό πρόσωπο δεν νομίζω ότι αμφισβητείται από κανέναν σήμερα.Τώρα,από εκεί και πέρα,το τι ήταν πραγματικά,είναι μια άλλη ιστορία που σηκώνει πολύ κουβέντα...

Αλλά η ύπαρξή του σαν ιστορικό πρόσωπο είναι αποδεκτή από όλη την επιστημονική παγκόσμια κοινότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Χμ... δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό... Νομίζω πως υπάρχουν αρκετοί που αμφισβητούν ακόμη και την ύπαρξή του ως ιστορικό πρόσωπο, όπως είπαν κ μερικοί πιο πάνω (βλ. κ αρχικό post της συζήτησης)... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Χμ... δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό... Νομίζω πως υπάρχουν αρκετοί που αμφισβητούν ακόμη και την ύπαρξή του ως ιστορικό πρόσωπο, όπως είπαν κ μερικοί πιο πάνω (βλ. κ αρχικό post της συζήτησης)... :)

Να πω την μαύρη αλήθεια μου βαριόμουν να διαβάσω όλα τα posts!:P

Anyway,δεν κόβω και το χέρι μου,απλά είχα την εντύπωση ότι είχαν καταλήξει στο ότι είναι υπαρκτό πρόσωπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΙΡΗ2399

Νεοφερμένος

Η ΜΑΙΡΗ2399 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Θα ήθελες να μας δώσεις ένα link ή τον τίτλο του βιβλίου/περιοδικού που το είδες; :)

Δυστιχως δεν θυμαμαι που ακριβως το εχω διαβασει, εχει περασει καιρος. Διαβασα ομως κατι πολυ ενδιαφερον σημερα στην εφημεριδα του μετρο. Ο σκηνοθετης ΤΖειμς Αιβορι σκοπευει να γυρισει ενα ντοκυμαντερ σχετικα με τον Χρηστο.Εψαξε ,λεει,τον ταφο του Ιησου κ υποστηριζει οτι εχει ταφει μαζι με την μαρια μαγδαληνη κ τα παιδια που ειχαν αποκτησει μαζι. δεν σου θυμιζει τον κωδικα ντα βιτσι η υποθεση? ο οποιος Νταν Μπραουν που το εγραψε ανηκει στο ταγμα των υπποτων της σιων (αν θυμαμαι καλα την ονομασια) κατι μαγειρευουν οι αμερικανοι.. μηπως προσπαθουν να καταρριψουν την χριστιανικη θρησκεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
κατι μαγειρευουν οι αμερικανοι.. μηπως προσπαθουν να καταρριψουν την χριστιανικη θρησκεια?

Καιρός ήταν. 2000 χρόνια άργησαν. :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΙΡΗ2399

Νεοφερμένος

Η ΜΑΙΡΗ2399 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δεν ξερω. σορι θελω να κανω μια διορθωση ο Τζειμς Καμερον ειναι ο σκηνοθετης, εχω το αρθρο μπροστα μου: <<ο ταφος που υποστηριζουν οτι ανηκει στον Ιησου ανακαληφθηκε το 1980 στην ιερουσαλημ. Ανασκαφηκε απο την αρχαιολογικη υπηρεσια του ισραηλ κ σε αυτον βρεθηκαν 10 λαρνακες, 6 απο τις οποιες εφεραν επιγραφες με ονοματα απο την καινη διαθηκη. Διακεκριμενοι αρχαιολογοι βεβαιωνουν οτι οι οστεοθήκες γραφουν Ιησους γιος του ιωσηφ, ιουδας γιος του ιησου, μαρια, ιωσηφ, ματθαιος κ μαρια μαγδαληνη>> αυτα λεει λοιπον η εφημεριδα. εγω προσωπικα δεν τα πολυπιστευω παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
ο οποιος Νταν Μπραουν που το εγραψε ανηκει στο ταγμα των υπποτων της σιων (αν θυμαμαι καλα την ονομασια)

:worry: είσαι σίγουρη γι αυτό; Μάλλον σαν μύθος μου κάνει, που τον βγάλανε όσοι ενοχλήθηκαν από το βιβλίο...:hmm:

Υ.Γ. Η μυστική οργάνωση λέγεται "Κοινό της Σιών".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κι αυτός ακριβώς είναι ο Χριστός που κηρύττει η Ορθοδοξία(Ορθή δόξα)!


Εδώ θα σταθώ λίγο (γιατί μπάφιασα). Η Ορθοδοξία δεν κηρύττεται από τον ...Χριστό.

Ο καημένος ο Χριστός θα είχε φρίξει με την προοπτική μιας μονολιθικής οργάνωσης που θα έπραττε τα πάντα στο όνομά του.

Το ίδιο ισχύει και για τον Ιδρυτή του Χριστιανισμού, Παύλο.

Άλλωστε η "ορθή δόξα" της εποχής σταύρωσε τον Χριστό...

Αλλά το θέμα είναι η Ορθοδοξία. Λεπόν... Ένα παραδειγματάκι για το πώς και ποιοί θεσμοθετούν
τι είναι "Ορθόδοξο" και τι όχι.

Κατά την Α' Οικουμενική Σύνοδο, ο Χριστιανισμός ήταν οτιδήποτε πάρα ενιαίος. Αντιθέτως, οι φραξιες είχαν στραφεί η μία εναντίον της άλλης, με αποκορύφωμα την Αλέξάνδρεια και τις ληστρικές συμμορίες των Άρειου και Αγ. Αθανάσιου (να τονιστεί το Άγιος παρακαλώ), που έφτασαν στο σημείο να σκοτώνουν οπαδούς και να καίνε τις Εκκλησίες των άλλων.

(Ιντερλούδιο: Μέσα σε αυτό το κλίμα ο Άγιος προέτρεψε τον όχλο ενάντια στην Υπατία - ο όχλος πήρε το αίμα που ήθελε, και ο Άγιος την περιουσία της).

Και είμαστε στην Οικουμενική Σύνοδο... Ο Αθανάσιος, χρησιμοποίσε την κλίση του στις παρασκηνιακές δολοπλοκίες, παρά να προσπαθήσει να αντιμετωπίσει με θεολογικά επιχειρήματα τον σαφέστατα πιο μορφωμένο Άρειο.

Και τα κατάφερε να οριοθετήσει την "Ορθοδοξία" - σε αυτή την κατεύθυνση, τουλάχιστον...


Αυτό ήταν μόνο ένα παράδειγμα του ποιοί μας επέβαλαν την "Ορθοδοξία" (τους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Εγώ, σαν έφηβος με πολύ μικρή εμπειρία, πιστεύω ότι σαν Πρόσωπο υπήρξε. Ίσως, να είχε κάτι το ξεχωριστό και γι'αυτό τον λόγο κάποιοι να του έδωσαν πρόσθετες ιδιότητες τις οποίες δεν είχε. Αυτή είναι η γνώμη μου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Πάντως φαντάσου τι χαμός έχει να γίνει αν αποδειχθεί οτι δεν υπάρχει Ιησούς, πέρα απο κάθε αμφιβολία... Μέχρι και το έτος που έχουμε έχει βασιστεί στην ύπαρξη του...
Πάντως κάτι μου λέει οτι σε 100-300 χρόνια θα έχουν εξαφανιστεί οι περισσότερες θρησκείες, και ειδικά ο χριστιανισμός...

Μπα, δεν νομιζω να συγκινησει τους φανατικους χριστιανους οποιαδηποτε αποδειξη μη-υπαρξης. Εδω οι μουσουλμανοι προσκυνουν ακομα στη Μεκκα την πετρα που ειναι αποδεδειγμενο οτι ειναι μετεωριτης... Οσο για το δευτερο σκελος του ποστ σου, μακαρι να εξαφανιστουν, αλλα να μην αντικατασταθουν απο καποια αλλη βλακεια...

Άλλωστε όλοι μας δεν λέμε οτι θα ήταν υπέροχο να ήταν όλοι οι άνθρωποι καλοί, να μοιράζονται οι πλούσιοι τα αγαθά τους με τους φτωχούς, να βοηθούν τους αδύναμους και τους αρρώστους κλπ. κλπ. ;;;;

Μπα, οχι ολοι μας. Υπαρχουν στον κοσμο και φασιστες και καπιταλιστες, μην το ξεχνας αυτο.

... υπαρχει και αλλη μια ενδειξη (οχι αποδειξη) οτι ο Ιησους ηταν υπαρκτο προσωπο. Και αυτη ειναι η αναφορα του στο μουσουλμανικο κορανι στο οποιο μαλιστα τιμαται σαν προφητης προγενεστερος του Μωαμεθ. Ειναι φοβερα ενδιαφερον να συνειδητοποιει κανεις οτι το μεγαλυτερο μερος της Παλαιας Διαθηκης γινεται δεκτο σαν ιερο κειμενο απο Χριστιανους, Εβραιους (φυσικα) και Μουσουλμανους. Μαλλον ολοι ειχαμε μια κοινη αρχη και καπου στην πορεια υπηρξαν διαφοροποιησεις.

Το κορανι δεν ειναι ιστορικο βιβλιο. Οποτε δεν μπορει να θεωρηθει ως ιστορικη αποδειξη.

Ειναι οντως φοβερα ενδιαφερον να συνειδητοποιει κανεις οτι τοσος πολυς κοσμος (χριστιανοι, μουσουλμανοι και σημερινοι εβραιοι) εχουν πεσει θυματα της τοτε ιουδαικης προπαγανδας που ηθελε να πεισει τους ανθρωπους οτι ειναι θεικη φυλη και οτι η γη της Παλαιστινης τους εχει δωθει απο το Θεο...

Για καθίστε ρε παιδιά δηλαδή!Γιατί όλοι μα όλοι ανεξαιρέτως από εμάς πιστεύουμε ελαφρά τη καρδία ότι υπήρξαν όλοι αυτοί οι κατά τα άλλα υπέροχοι αρχαίοι ημών προγονοι φιλόσοφοι(βλ. Σωκράτης,Πλάτωνας κτλ) και αμφιβάλλουμε διαρκώς για την ύπαρξη του Χριστού; Σε όλους αυτούς (τους φιλόσοφους) μας είναι αρκετά στοιχεία για να πιστέψουμε ότι υπήρχαν, κάποια βιβλία που έχουν γραφτεί για αυτους και μερικοί μαθητες που είχαν ενώ τα άπειρα βιβλία που έχουν γραφτεί σχετικά με τον Χριστό και τον Χριστιανισμό καθώς επίσης και οι αναρίθμητοι άγιοι και μάρτυρες, τα αμέτρητα θαύματα και οι χιλιάδες άνθρωποι που βρίσκονται στο Άγιον Όρος και σε άλλα πραγματικά καταπληκτικά μοναστήρια και αφιερώνουν τη ζωή τους στο Χριστό, δεν μας λένε απολύτως τίποτα;Εγώ προσωπικά πιστεύω σε όλα αυτά που διακυρρήτει ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός όσον αφορά βέβαια την ιδεολογία του, το δόγμα του και την ύπαρξη όχι μόνον του θεσπιστή της αλλά και των γνήσιων απογόνων του.Άλλωστε η μόνη Θρησκεία σήμερα που δεν είναι στάσιμη αλλά έχει ακόμα πιστούς που εξακολουθούν πραγματικά να κάνουν θαύματα είναι ο Χριστιανισμός!
Σε τελική ανάλυση όλοι μας έχουμε -πιστεύω- την ανάγκη να πιστεύουμε σε κάποια ανώτερη δύναμη η οποία δεν είναι τιμωρός και εξουσιαστής αλλά Θεός αγάπης και κατανόησης.Κι αυτός ακριβώς είναι ο Χριστός που κηρύττει η Ορθοδοξία(Ορθή δόξα)!
Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι όλα στην Χριστιανική Εκκλησία σήμερα είναι τέλεια και σίγουρα υπάρχουν και τρομερά άσχημες περιπτώσεις όπως και σε κάθε άλλο χώρο άλλωστε(κυβέρνηση, χώροι εργασίας κτλ).Αλλά για αυτό κατά την ταπεινή μου άποψη δεν φταίει ούτε ο ιδρυτής, ούτε οι κανόνες και η ιδεολογία της Θρησκείας αυτής αλλά κάποια πραγματικά διεστραμμένα μυαλά που διαφθείρουν το χώρο με τον οποίο ασχολούνται εξαιτίας της εξουσίας ή της δύναμης που νομίζουν ότι τους δίνουν κάποια αξιώματα...
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά θα με ενδιέφερε να δω και της δικές σας απόψεις....

Σωκρατης, Πλατωνας κλπ, ειναι ιστορικα αποδεδειγμενο οτι υπηρξαν καθως οι μαρτυριες για τη ζωη τους ηταν απο επισης ιστορικα υπαρκτους συγχρονους τους και αλλωστε οι περισσοτεροι εγραψαν οι ιδιοι γραπτα.

Ορθοδοξια... Μου γυριζουν τ' αντερα και μονο στο ακουσμα της λεξης. Ειδικα δε στο ακουσμα της "ελληνορθοδοξης πιστης". Θα μπορουσα να γραψω παρα πολλα γι αυτο αλλα ειναι αργα και λεω να παω για υπνο. Τα λεμε προσεχως... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top