ΑΣΕΠ και λοιπά

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Το θέμα το ανοίγω με αφορμή αυτό που είπε τρομοκρατημένη σχεδόν μια συναδελφος και φίλη μου..

Μου είπε οτι τσέκαρε τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ στον προσφατο διαγωνισμό που μας αφορούσε (ΤΕ φυσικοθεραπεία) και συνειδητοποίησε οτι άτομα με ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ μόρια απο εμάς, και χωρίς εμπειρία, προσλήφθηκαν. Όχι Αθήνα, επαρχία.

ΑΣΕΠ εγω δεν εχω δώσει ποτε και δεν ξερω καθόλου τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί..

Μια γνωστη μου μου είπε οτι απορρίπτουν αβέρτα, ειδικά αν εχεις κανει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ λαθος στην αίτηση (δε μιλάω να εχεις δωσει λαθος στοιχεία, αλλα πχ να μην εχεις βαλει τα δικαιολογητικα σου με σειρα απο το προσφατο στο πιο παλιο και κατι τετοια κουλα!)

Πείτε εδω παιδιά, τι ξερετε για ΑΣΕΠ και γενικά δημόσιο..
Πχ, ξερει κανεις, αν παω πχ σε ένα νοσοκομείο επαρχια, ποτε και πως μπορω να παρω μεταθεση για Αθήνα, οπου μενω τωρα μονιμα? Πρέπει να περάσουν οπωσηποτε καποια χρόνια εκει?

Γενικά πείτε τι ξέρετε... απο εσάς τους ίδιους, απο γνωστους σας η ό,τι άλλο!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι παίζει στον κλάδο σου καθόλου Gio αλλά δεν μου κάνει καμία εντύπωση ότι προσλήφθηκαν άτομα με λιγότερα μόρια!Στην χώρα του μέσου ζούμε,δεν το ήξερες?Αν έχεις βύσμα διάβαινε!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
το καλύτερο κόλπο που έχω δει, είναι από ένα συνάδελφο της μάνας μου. Πήγε σε ακριτικό νησί (δάσκαλος) και πήρε εκπεδευτική (ή δε ξέρω και εγώ τι) άδεια για να κάνει μεταπτυχιακό στο ίδιο νησί.

Μεχρι να τελειώσει το μεταπτυχιακό του είχε μαζέψει τα μόρια για μετάθεση στην αθήνα

:/

υποθέτω ότι εάν προσπαθήσεις θα βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μου είπε οτι τσέκαρε τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ στον προσφατο διαγωνισμό που μας αφορούσε (ΤΕ φυσικοθεραπεία) και συνειδητοποίησε οτι άτομα με ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ μόρια απο εμάς, και χωρίς εμπειρία, προσλήφθηκαν. Όχι Αθήνα, επαρχία.

Βασικά δεν τους πάω καθόλου τους διαγωνισμούς και γενικά ό,τι αφορά πρόσληψη στο δημόσιο.
Πρόσεξε όμως πως πάει.Όταν πας να κάνεις αίτηση σου λένε για πόσες περιφέρειες(συνήθως μία) μπορείς να δηλώσεις, δεν είναι πανελλαδική η αίτηση σου.Φυσικά η Αθήνα συγκεντρώνει τις περισσότερες υποψηφιότητες έτσι είναι πιθανό άτομο με λιγότερα μόρια που είχε δηλώσει πχ Μεσσηνία να προσληφθεί γιατί επαρκούν οι θέσεις ενώ άτομο με τα ίδια ή περισσότερα μόρια στην Αθήνα να το ξεπερνούν σε μόρια περισσότεροι που επίσης έχουν δηλώσει Αθήνα.
Μετάθεση μπορείς να ζητήσεις μετά απο συγκεκριμένα χρόνια προυπηρεσίας ανάλογα με τον φορέα που δουλεύεις.Κάθε προκήρυξη τα περιγράφει αναλυτικά όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το καλύτερο κόλπο που έχω δει, είναι από ένα συνάδελφο της μάνας μου. Πήγε σε ακριτικό νησί (δάσκαλος) και πήρε εκπεδευτική (ή δε ξέρω και εγώ τι) άδεια για να κάνει μεταπτυχιακό στο ίδιο νησί.

Μεχρι να τελειώσει το μεταπτυχιακό του είχε μαζέψει τα μόρια για μετάθεση στην αθήνα

:/

υποθέτω ότι εάν προσπαθήσεις θα βρεις.


εννοεις οτι δουλευε και εκανε μεταπτυχιακο ταυτοχρονα?:hmm:

η, αφου ειχε αδεια, δεν δουλευε? και αν δε δουλευε, πως συγκεντρωσε τα μορια?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Βασικά δεν τους πάω καθόλου τους διαγωνισμούς και γενικά ό,τι αφορά πρόσληψη στο δημόσιο.
Πρόσεξε όμως πως πάει.Όταν πας να κάνεις αίτηση σου λένε για πόσες περιφέρειες(συνήθως μία) μπορείς να δηλώσεις, δεν είναι πανελλαδική η αίτηση σου.Φυσικά η Αθήνα συγκεντρώνει τις περισσότερες υποψηφιότητες έτσι είναι πιθανό άτομο με λιγότερα μόρια που είχε δηλώσει πχ Μεσσηνία να προσληφθεί γιατί επαρκούν οι θέσεις ενώ άτομο με τα ίδια ή περισσότερα μόρια στην Αθήνα να το ξεπερνούν σε μόρια περισσότεροι που επίσης έχουν δηλώσει Αθήνα.
Μετάθεση μπορείς να ζητήσεις μετά απο συγκεκριμένα χρόνια προυπηρεσίας ανάλογα με τον φορέα που δουλεύεις.Κάθε προκήρυξη τα περιγράφει αναλυτικά όλα αυτά.


Καλο μου θα ηταν οτι καλυτερο αν ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΠΟΥ να κανω αιτηση. δυστυχως, ταχυδρομικως τη στελνεις στον ειδικο ΑΣΕΠ-φακελο.
υπαρχει καποιος αρμοδιος να στα πει αυτα?:confused:


Που βρε κλεφτρα μου και τις εχω ξεκοκκαλισει και δε βλεπω τιποτα τετοιο?
ασε που δε μου φαινεται και λογικο.
πιο λογικο μου φαινεται να αναφερεται στον εσωτερικο κανονισμο του νοσοκομειου η του υπουργειου υγειας η εργασιας η μεταθεση, παρα στην αιτηση του ασεπ για διορισμο/προσληψη.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Gio, καταρχάς αν σε ενδιαφέρει συγκεκριμένος διαγωνισμός, μπορείς να πάρεις στο ίδιο το ΑΣΕΠ και να ρωτήσεις (www.asep.gr, www.diorismos.gr για θέσεις στο Δημόσιο γενικά, επίσης πολύ καλό τέτοιο τμήμα που αφορά τους διορισμούς έχει το site της Forthnet - www.forthnet.gr)

Απ' όσο ξέρω, πρέπει να περάσουν το λιγότερο 2 χρόνια πριν ζητήσεις μετάθεση. Και αυτά "τρέχουν" κανονικά είτε δουλεύεις είτε έχεις εκπαιδευτική άδεια (όπως είπε κάποιος πιο πάνω) είτε έχεις άδεια εγκυμοσύνης.. Δηλ τα μόρια τα μαζεύεις σε κάθε περίπτωση, ακόμα κι αν δεν πατάς (πχ αν έχεις άδεια εγκυμοσύνης!) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Πολυ χρησιμα αυτα που μου λες!!!

ναι, αν μπορω να ερθω σε επαφη με καποιον αρμοδιο, θα το προτιμουσα... να μαθω δυο τρια πραγματα ΣΙΓΟΥΡΑ!

ομως οπως ηδη ειπα, στο ΑΣΕΠ στελνεις τα χαρτια σου με ΕΛΤΑ... δεν τα καταθετεις...
ουτε ξερω σε ποια διευθυνση ειναι για να παω, μονο ταχυδρομικη θυριδα ξερω, ελεος.

τι να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Να πας σε ενα ΚΕΠ να ρωτησεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μμμμ.. έχει διευθυνση τελικα, και μαλλον θα το επιχειρησω να παω κι απο κει. καπου στους αμπελοκηπους ειναι, κοντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
ειναι 4:50 το πρωί
στον ύπνο σου
βλέπεις
τον ΑΣΕΠ?

κοιμήσου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ελα μου ντες!
δε θα κοιμηθω αποψε, ντιαρ.
παενε εσυ,Ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το καλύτερο κόλπο που έχω δει, είναι από ένα συνάδελφο της μάνας μου. Πήγε σε ακριτικό νησί (δάσκαλος) και πήρε εκπεδευτική (ή δε ξέρω και εγώ τι) άδεια για να κάνει μεταπτυχιακό στο ίδιο νησί.

Μεχρι να τελειώσει το μεταπτυχιακό του είχε μαζέψει τα μόρια για μετάθεση στην αθήνα

:/

υποθέτω ότι εάν προσπαθήσεις θα βρεις.

εκπαιδευτικη αδεια μπορεις να παρεις στα καπακια? νομιζω οτι ειναι μετα απο καποιο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα...
αν ξερει καποιος, ας πει!!

επισης, μετα απο ποσο καιρο μπορεις να κανεις χαρτια για μεταταξη?

εχουμε κανα δασκαλο εδω?? νομιζω ο o'zorgnax ηταν...εε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εκπαιδευτικη αδεια μπορεις να παρεις στα καπακια? νομιζω οτι ειναι μετα απο καποιο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα...
αν ξερει καποιος, ας πει!!

επισης, μετα απο ποσο καιρο μπορεις να κανεις χαρτια για μεταταξη?

εχουμε κανα δασκαλο εδω?? νομιζω ο o'zorgnax ηταν...εε?

στείλε πμ στον drteddy ;)
δάσκαλος είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
και ο o zorg νομιζα οτι ειναι...οκεικ, θα του στειλω!ευχαριστω καλο μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Επειδή ανήκω κι εγώ σε αυτόν τον κλάδο, οτιδήποτε θέλετε να ρωτήσετε μπορώ να βοηθήσω.
Το αν θα πάρεις μετάθεση για Αθήνα εξαρτάται μόνο από το μέσον που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.
Μετάθεση μπορέις να πάρεις δυο χρόνια αφού διοριστείς, μπορείς όμως να πάρεις απόσπαση από την πρώτη κιόλας μέρα.
Για την εκαπίδευση ο χρόνος δεν είναι δυο χρόνια αλλά σύμφωνα με τα μόρια που μαζεύεις όπου έχεις δουλέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εισαι ο ανθρωπος μου μαλλον :)

1. Το αν θα πάρεις μετάθεση για Αθήνα εξαρτάται μόνο από το μέσον που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.
2. Μετάθεση μπορέις να πάρεις δυο χρόνια αφού διοριστείς, μπορείς όμως να πάρεις απόσπαση από την πρώτη κιόλας μέρα.
3. Για την εκαπίδευση ο χρόνος δεν είναι δυο χρόνια αλλά σύμφωνα με τα μόρια που μαζεύεις όπου έχεις δουλέψει.

1.τι μεσον δλδ? ελα παναγια μου. μεσον στο εκαστοτε υπουργειο? στον ασεπ? η στον φορεα που θελω τελικα να παω, στην αθηνα?

2.τι ειναι η αποσπαση?:redface: ποια η διαφορα με τη μεταθεση?

3.ο κλαδος μου ειναι ιατρικος, μιλαμε μονο για νοσοκομεια λοιπον (και συναφη)... αν γνωριζεις για συγκεκριμενα, πες μου :) αν παλι οχι, επειδη ξερεις καλυτερα τον εκπαιδευτικο τομεα και πως λειτουργουν εκει τα πραγματα, πες μου για αυτο (τουλαχιστον να χω μια ιδεα..)


και ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
εισαι ο ανθρωπος μου μαλλον :)



1.τι μεσον δλδ? ελα παναγια μου. μεσον στο εκαστοτε υπουργειο? στον ασεπ? η στον φορεα που θελω τελικα να παω, στην αθηνα?

2.τι ειναι η αποσπαση?:redface: ποια η διαφορα με τη μεταθεση?

3.ο κλαδος μου ειναι ιατρικος, μιλαμε μονο για νοσοκομεια λοιπον (και συναφη)... αν γνωριζεις για συγκεκριμενα, πες μου :) αν παλι οχι, επειδη ξερεις καλυτερα τον εκπαιδευτικο τομεα και πως λειτουργουν εκει τα πραγματα, πες μου για αυτο (τουλαχιστον να χω μια ιδεα..)


και ευχαριστω πολυ!
Ελα msn να τα πούμε...... έχεις πολλα να μάθεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι, υποθετω. :redface:


το μσν σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
εισαι ο ανθρωπος μου μαλλον :)



1.τι μεσον δλδ? ελα παναγια μου. μεσον στο εκαστοτε υπουργειο? στον ασεπ? η στον φορεα που θελω τελικα να παω, στην αθηνα?

2.τι ειναι η αποσπαση?:redface: ποια η διαφορα με τη μεταθεση?

3.ο κλαδος μου ειναι ιατρικος, μιλαμε μονο για νοσοκομεια λοιπον (και συναφη)... αν γνωριζεις για συγκεκριμενα, πες μου :) αν παλι οχι, επειδη ξερεις καλυτερα τον εκπαιδευτικο τομεα και πως λειτουργουν εκει τα πραγματα, πες μου για αυτο (τουλαχιστον να χω μια ιδεα..)


και ευχαριστω πολυ!
Μέχρι να έρθεις σου τα γράφω εδώ:
1. Θα χρειαστείς οπωσδήποτε κάποιο μέσον, έτσι ώστε να πιέσει τη διοίκηση της υπηρεσίας σου να σε αποδεσμεύσει.
Επειδή η θέση που θα καταλάβεις, δύσκολα θα αναπληρωθεί αν φύγεις με μετάθεση, κανείς μα κανείς διοικητής δεν θα είναι πρόθυμος να σε αποδεσμεύσει αν δεν δεχθεί πίεση άνωθεν.
2. Μετάθεση μπορείς να ζητήσεις 2 χρόνια μετά το διορισμό σου ( με το τέλος της δοκιμότητας δηλαδή) και αν την πάρεις, φεύγεις και πας όπου ζητήσεις (και έχει κενή οργανική θέση) μόνιμα.
Με απόσπαση μπορείς να φύγεις από την ίδια κιόλας μέρα (όσο κι αν επιμένουν για δύο χρόνια), για όπου θέλεις (ακόμα κι αν εκεί που θέλεις δεν υπάρχει κενή οργανική θέση), αλλά για περιορισμένο χρονικό διάστημα (από 1 μήνα, μέχρι 2 χρόνια μέγιστο). Μετά επιστρέφεις πίσω στην οργανική σου θέση.
Ο,τι άλλες λεπτομέρειες χρειαστείς, εδώ είμαι:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top