Θέματα συγκατοίκησης

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Τι θα προτιμούσατε, να μένετε μόνοι ή με συγκάτοικο?
Από ποια ηλικία και μετά, θεωρείτε ότι πρέπει κάποιος να φύγει από το σπίτι των γονιών του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μόνη, εκτός αν έμενα με τον σύντροφό μου. Θεωρώ τα 25 με 28 την καταλληλότερη ηλικία για να μείνει κανείς μόνος του (άλλωστε σε μικρότερες ηλικίες, οι περισσότεροι σπουδάζουν ακόμα), αλλά δυστυχώς τα οικονομικά δεδομένα είναι τέτοια που ελάχιστοι μπορούν να συντηρήσουν ένα σπίτι μόνοι τους σε αυτές τις ηλικίες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantazis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 61 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Από ποια ηλικία και μετά, θεωρείτε ότι πρέπει κάποιος να φύγει από το σπίτι των γονιών του? _______

...από τα 18.. να ξεκολλάνε ...

εάν σπουδάζουν ..επιβάλλεται ...

μετά επιβάλλεται ....να μάθει να τα καταφέρνει μόνος του/της ..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προσωπικα η καλυτερη ηλικια ειναι τα 18,αν συνδυαζεται με σπουδες σε αλλη πολη.Μαθαινεις να τα βγαζεις περα μονος σου.Αρχικα ισως ειναι λιγο δυσκολα αλλα συνηθιζεις.Τωρα για συγκατοικιση..μαλλον μονος ειναι καλυτερα(απο προσωπικη εμπειρια).Εκτος βεβαια αν ο συγκατοικος ειναι καποιος συγγενης και εχεις συμβιωσει μαζι του,οποτε εκει ισως η συγκατοικιση ειναι καλη ιδεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
και μονη, και με συγκατοικο.
δεν εχω τετοιο προβλημα, βολικος ανθρωπος ειμαι.
με τη μονη προσοχη, στην καθαριοτητα και στην ησυχια τις ωρες που πρεπει :)

τα οικονομικα δεδομενα ομως δεν το επιτρεπουν γενικα, δυστυχως, οπως λεει και η kajira.

δε ξερω ποια ειναι η καταλληλοτερη ηλικια, καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος.

μου τη σπανε παντως κατι πιτσιρικια που στα 18 πανε far away για σπουδες και ζουν la vida loca χαρη στην βαθια (η και ρηχη) τσεπη των γονιων.

αντιστοιχα, μου τη σπανε και κατι μεγαλυτεροι σε ηλικια που το παιζουν σε περιπου ιδια φαση..

Η φευγεις, η μενεις.

Και τα δυο θα κοστισουν κατι, αποφασισε και παρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantazis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 61 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
γενικά καλό είναι να είσαι ανεξάρτητος ..........

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Σίγουρα είναι καλό. Αλλά ανεξαρτησία δεν είναι να μένεις σε ένα σπίτι που πληρώνουν οι γονείς σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για να φυγει κανεις απο το σπιτι εξαρτατε απο πολους τομεις... το 18 που ειπανε καπιοι, σε περιπτωση που δεν υπαρχουν σπουδες σε αλλη πολη, κατα την γνωμη μου ειναι υπερβολικα μικρη ηλικια. Πρωσοπικα θα μπορουσα να ζω με τον πατερα μου μεχρι να παντρευτω, η αν δεν παντρευτω για παντα, αλλοι περιμενουν πως και πως να πανε πανεπιστιμιο σε αλλη πολη για να μην ζουν με τους γονεις... Και ειναι και οικονομικο το θεμα.. .Το να ζεις σε αλλο σπιτι αλλα να σε συντιρουν οι γονεις σου ειναι κατα την γνωμη μου απλα ηλιθιο και πεταμενα λευτα, πρεπει να τα βγαζεις περα τελιος μονος...

Οσο για την συγκατικιση, μονος και παντα μονος... ΠΟτε δεν ειμουν ιδιετερα κοινονικος, παντα θα εχω της παραξενιες μου και ποτε δεν θα μπορουσα να βρω συγκατικο με τον οπιο να μην εχω προβληματα. Ακομα και για κολλιτο φιλο να προκειτε, οχι στην συγκατικιση. Αναφερθικε βεβαια για συγκενεις, πρωσοπικα δεν εχω ξαδερφια σε ηλικιες ιδιετερα κοντα μου (βασικα εχω αλλα ειναι οι σουηδοι οποτε δνε υπαρχει λογος να το συζιταμε), η πιο κοντινη ειναι 18, και ποτε δεν θα μπορουσα να συγκατικισω μαζι της. Εχω μια ιδιετρη σχεση με τον εναν ξαδερφο μου, αλλα και λογο της διαφορας ηλικιας αλλα και αλλα δεν θα μπορουσα να ζησω μαζι του. Με την αδερφη μου παλι δεν θα μπορουσα καθος ειμαστε τελιος διαφορετικοι χαρακτιρες και τιθετε και το οτι δεν θελω να ξερω τι ωρα γυρναει και απο που, αν εχει πιει και ιδικα αν ερθει και με καπιον αντρα. Θα με πειτε φαλοκρατη, πουριτανο η δεν ξερω και εγω τι.... Απλα ρε παιδια δεν γουσταρω... Ξερω οτι κοπελα ειναι, οπως ολες η κοπελες θα πραξει και αυτη, και παντα την βοηθαω οταν εχει προβληματα με αγορια, αλλα δεν γουσταρω ετσι... Απο εκει και περα με τον πατερα μου ειπα και πιο πανω οτι θα μπορουσα να ζω μαζι του για παντα, με την μανα μου αποκλειετε.... Και με θειους και θειες μονο προσορινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ πάνω κάτω με τους προλαλήσαντες.

Θεωρώ ότι τα 18 είναι μια καλή ηλικία να μείνει κανείς μόνος του συνδυάζοντας το με σπουδές ίσως.

Όσον αφορά συγκατοίκιση....δεν είναι για μένα αυτά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Eγώ δεν έφυγα εγκαίρως, με αποτέλεσμα να παιδευτώ, όταν πια στα 22 μου έμεινα μόνη.
Το ψιλομετανιώνω, που στα 18-20 μου δεν έπιασα μόνη διαμέρισμα!!

Όσο για το θέμα συγκατοίκηση...
Εγώ συγκατοικώ τον τελευταίο ενάμιση χρόνο. Και μπορώ να πω ότι ήταν μία υπέρβαση για μένα, για΄τι όπως πολλοί "περίεργοι", "αντικοινωνικοί", "μοναχικοί" εδώ μέσα, είμαι κι εγώ περίεργη, αντικοινωνική, μοναχική. Αλλά μπορώ να πω ότι μέσα από της δυσκολίες της συγκατοίκησες, έμαθα πολλά και μεγάλωσα πολύ...

Δεν είναι το ιδεώδες μου, για τον τρόπο ζωής, και σίγουρα όταν το ευνοούν οι συνθήκες, όπως στη Γερμανία πχ, όπου εννοείται ότι θα συγκατοικήσεις... και δε θα 'σαι σαν κάτι γνωστούς μου στην Πάτρα, που έχει διάρι έκαστος... είναι καλή εμπειρία...

ΤΟ συνιστώ, έστω για τη δοκιμασία...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
στο μεταπτυχιακό αναγκάστηκα να ζήσω μακρυά από το σπίτι μου, και να συγκατοικήσω με άλλα δύο παιδιά. Για μένα αυτό ήταν το πραγματικό σχολείο: έμαθα πολλά για τον χαρακτήρα μου, και άλλαξα επίσης αρκετά που θα μου δημιουργούσαν προβλήματα στη συνέχεια.
Γυρίζοντας Ελλάδα είχα βρει το δρόμο μου, είχε έρθει η ώρα να πετάξω από τη φωλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εύγε, παιδιά εγώ με την Ντού!

Σε πλάθει, σε μεγαλώνει... είναι εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ μένω ακόμα με τους δικούς μου, εκτός από Γλασκώβη που συγκατοικώ με τα αποτελέσματα που έχω αναφέρει αναλυτικά.:P

Καλά είναι να μείνεις μόνος σου στα 18, αλλά είτε αν σπουδάσεις, είτε αν πιάσεις δουλειά και συντηρήσεις μόνος σου σπίτι. Το να θες την "αυτονομία" σου με τις τσέπες των γονιών σου το θεωρώ ΕΛΕΕΙΝΟ.

Τώρα που πλησιάζω αισιώς τα 26 θα ήθελα να βρω δικό μου σπίτι. Βέβαια δε νομίζω να το καταφέρω ΑΜΕΣΑ, αλλά είναι από τους πρώτους μου στόχους. Συγκατοίκηση αν εξαιρέσουμε εξωτερικό που είναι ωραίο να έχεις άτομα και να υποστηρίζετε ο ένας τον άλλον δεν την προτείνω. Κυρίως αν σε ενοχλούν τα στάνταρ καθαριότητας και σεβασμού που έχουν οι άλλοι. Βασικά θα ήθελα να συγκατοικήσω με τον φίλο μου (όταν και αν βρω μια σχέση της προκοπής:P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Απορια: Οταν λετε οτι αν ειναι να μεινεις μονος σου πρεπει να εισαι και οικονομικα ανεξαρτητος, εννοειτε και τους φοιτητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
φοιτητης και οικονομικα ανεξαρτητος λιγο δυσκολο να γινεται.

μεταπτυχιακος φοιτητης ισως, αλλα και παλι δυσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Καλά είναι να μείνεις μόνος σου στα 18, αλλά είτε αν σπουδάσεις, είτε αν πιάσεις δουλειά και συντηρήσεις μόνος σου σπίτι. Το να θες την "αυτονομία" σου με τις τσέπες των γονιών σου το θεωρώ ΕΛΕΕΙΝΟ.
Εντάξει, είναι λίγο αντιφατικό αυτό, αλλά στην πράξη συμβαίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
το θέμα είναι να μείνει κάποιος μόνος ή με συγκατοικο αφού βρει μία δουλειά που να μπορεί να συντηρισει τον εαυτό του και να μην ζητά λεφτά από γονείς, είτε αυτό είναι στα 18 είτε στα 28
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Προσγειωθείτε... :D
ΔΕΝ ΜΕΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ/ΜΟΝΗ ΠΟΤΕ!
Ισως η αυτοδιάθεση(η οποία είναι συνεπαγόμενη του ξεχωριστού σπιτιού και όχι κατ'ανάγκην) να θεωρείται από ορισμένους "ανεξαρτησία" αλλά δεν είναι έτσι!
Είμαι πατέρας και ξέρω/καταλαβαίνω!
Είμαι 41 χρ. , έχω 2 παιδιά και ακόμα αν και μένω μόνος μου από τα 19.5 που απολύθηκα από τον στρατό (πήγα εθελοντής στα 17.5 μου),ακόμα κι αν έκανα οικογένεια δική μου...ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν..."ανεξαρτηκοποιήθηκα"!

Τα παραπάνω σαν απάντηση στα μέλη που μιλάνε για ανεξαρτηκοποίηση(νεολογισμός)!

Όσο για το ερώτημα του topic...στα 18 είναι καλά να "φεύγει" κάποιος και να αλλάζει παραστάσεις,συνήθειες κ.λπ. αλλά πάντα με συγκάτοικο για πολλούς και διάφορους λόγους (ασφαλείας) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Προσγειωθείτε... :D
ΔΕΝ ΜΕΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ/ΜΟΝΗ ΠΟΤΕ!
Γιατί? Δεν το πολυκατάλαβα αυτό...

αλλά πάντα με συγκάτοικο για πολλούς και διάφορους λόγους (ασφαλείας) :D
??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Γιατί? Δεν το πολυκατάλαβα αυτό...


??:hmm:
Αν και εξηγώ παρακάτω να στο θέσω αλλιώς...ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ (δεν βρήκα άλλη λέξη) ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ΠΑΝΤΑ!!! ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ? ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top