Αγοράζετε "μαϊμού" CD;

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αυτό που λες ισχύει για το πως εμείς έχουμε ορίσει την μουσική και όχι πως αυτοί....
Τι εννοώ με αυτό;
Θέλω να πω οτι η συντελέστες της μουσικής δεν έχουν ορίσει την μουσική όπως εμείς , δλδ κάτι όμορφο , ποϊοτικό , κατί που να σου δίνει κάτι αλλά την έχουν ορίσει με το χρήμα. Με αποτέλεσμα τα παραπάνω πραγματά που να αναφέρεις να σκοτώνει την μουσική που την έχουμε ορίσει εμείς. Για αυτούς αυτά είναι μουσική για τον απλό λόγο ότι κερδίζουν χρήματα. :/

Συμφωνώ απόλυτα για αυτό και διευκρινίζω στην απάντηση μου δυο πράγματα:1.ότι το παράνομο εμπόριο cd όντως πλήττει οικονομικά τους συντελεστές τους(και δεν εννοώ τους τραγουδιστές αλλά κυρίως τους υπόλοιπους ηχολήπτες κ.τ.λ. που περιμένουν απο αυτό και μόνο να ζήσουν)γιατί το βλέπουν σαν βιοποριστικό μέσο κι όχι σαν ποιοτικό έργο.
2.Τονίζω ότι είναι η προσωπική μου άποψη και πίστεψε με μου φαίνεται γελοίο όταν βλέπω την διαφήμιση του τάδε cd της τάδε ατάλαντης και στα αριστερά το σποτάκι "η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική".Λες και το άφωνο(μη σου πω παράφωνο)κοριτσάκι με το μίνι την προάγει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
ποτε μονο καμια φορα μονο οταν δεν το βρησκω το cd
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Εγώ πάλι ναι!:)Και κατεβάζω και άπειρα απ'το νετ φυσικά!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Μία φορά αγόρασα και μου βγήκε χαλασμένο από τότε κατεβάζω μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τελίκα είμαι απο τους λίγους που αγοράζουν που και που;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Θυμάμαι παλία, όταν ήμουν πρωτοετής (δηλαδή κυριολεκτικά έναν αιώνα πριν!), στο ΑΠΘ, έξω από τη Θεολογική σχολή, υπήρχν καμιά 30αριά (!) πάγκοι με αντεγραμένα CD! Η αστυμονία δεν μπορούσε να κάνει τίποτα καθώς ήταν μέσα στο χώρο του πανεπιστημίου (άσυλο)!

Ειδικά αν συνυπολογίσουμε το ότι εκείνη την εποχή το internet δεν είχε ταχύτητες (με το 33600 μόντεμ μου ήθελα περίπου 25 λεπτά για ένα τραγούδι!) καταλαβαίνετε τι δουλειές κάνανε!!!

Και ξαφνικά ένα ωραία πρωΐ, έσκασε μύτη η κυρία Βανδή! Παιρνόντας από εκεί, είδε ότι οι πάγκοι είχαν το νέο της cd μια μέρα πριν την επίσιμη κυκλοφορία του, τα πήρε, κάλεσε κανάλια και τελικά οι πάγκοι εξαφανίστηκαν! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τελίκα είμαι απο τους λίγους που αγοράζουν που και που;:redface:

Κοίτα,κι εγώ αγοράζω αλλά πολυυυυ σπάνια,μόνο αν είναι κανένα συλλεκτικό,όπως π.χ. το live cd του μέγιστου Παπακωνσταντίνου για την συμπλήρωση 30 χρόνων καριέρας!Κατα τ'άλλα,να κάνω πιο πλούσιες τις εταιρίες που μας τα ρουφάνε?Οχι,ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Παλιά αγόραζα cd μουφιές ή τα αγόραζα από εταιρία:) ...Τώρα τα κατεβάζω...
Μου τη σπάνε φοβερά οι διαφημίσεις που λένε ότι η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική και άλλες τέτοιες...:mad: Αν θέλουν,ας κατεβάσουν τις τιμές:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επίσης και μια Porsche είναι ακριβή όμως δεν θα κλέψουμε μια μονο και μόνο επειδή είναι ακριβή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Η porsche όμως δεν κάνει την πλύση εγκεφάλου που κάνουν οι διαφημιστικές καμπάνιες των δισκογραφικών και ας μην ξεχνάμε το ένα ειναι υλικό αγαθό ενώ το άλλο πνευματικό!
Πραγματικά απορώ πως τους υπερασπίζεσαι Exposed!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και που είναι πνευματικό αγαθό τι αλλάζει; Ίσα ισα τότε ήταν που δεν επρέπε να σκεφτόμαστε την αντιγραφή.... Καταρχάς δεν υπερασπίζομαι τους συγκεκριμένους καλλιτέχνες αλλά γενικά την μουσική, για να γίνει ένα cd χρειάζονται λεφτά και τα λέφτα δεν γίνονται απο μόνα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πειρατεία και άγιος ο θεός. Κάτω τα κυκλώματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Όταν απο τα 20 Ε που δίνω το 0.25-0.5 το παίρνει ο καλιτέχνης δεν νομίζω πως του στερώ το φαΐ, και όσο για τις δισκογραφικές έχουν καλή καβάντζα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχας που ξέρεις ότι πάει μόνο 25cent στο καλλιτέχνη;
Επίσης ακόμη και έτσι αυτή την φιλοσοφία δεν την έχεις μόνο ένας αλλά πολύ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Επίσης η Porsche που ανέφερες παραπάνω αποτελεί αγαθό πολυτελείας σε αντίθεση με τη μουσική.
Το γεγονός ότι η τεράστια πλειοψηφία των καλλιτεχνών παίρνει ψιχία (σε αντίθεση με τις εταιρείες που τρώνε ακόμα και το τραπεζομάντηλο) είναι πλέον αδιαμφισβήτητο. Για του λόγου του αληθές, ρίξε μια ματιά και στο ιδιαίτερα διαφωτιστικό άρθρο του Steve Albini (έναν από του μεγαλύτερους σύγχρονους παραγωγούς και άτομο με τεράστιες γνώσεις πάνω στη μουσική βιομηχανία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το ότι η εταιρίες παίρνουν το περισσότερο μερίδιο δεν είναι λόγος για να κλέψουμε... Ώραια αυρίο θα κλέψω μια τράπεζα γιατί ο προέδρος της τράπεζας αυτής παίρνει περισσότερα από τι ο υπάλληλος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Το ότι η εταιρίες παίρνουν το περισσότερο μερίδιο δεν είναι λόγος για να κλέψουμε... Ώραια αυρίο θα κλέψω μια τράπεζα γιατί ο προέδρος της τράπεζας αυτής παίρνει περισσότερα από τι ο υπάλληλος ;)

αν ήταν το ίδιο εύκολο να κλέψουμε μια τράπεζα με το να αγοράσουμε ένα cd από πλανόδιο, τότε προσωπικά πιστεύω, ότι το 90% του πληθυσμού θα το είχε κάνει, θα είχε πολλά χρήματα και θα αγόραζε τα cd κανονικά :P

στο θέμα μας τώρα.... έχω σταματήσει εδώ και καιρό να αγοράζω cd...
ακούω μόνο ραδιόφωνο και αν θέλω κάποια κομμάτια σε cd, τα μετατρέπω από mp3 και κάνω τις δικές μου επιλογές - συλλογές!
Θα αγοράσω κάποιο cd μόνο αν έχω κάποιο "κόλλημα" με κάποιο κομμάτι και κυρίως για συναισθηματικούς λόγους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Το ότι η εταιρίες παίρνουν το περισσότερο μερίδιο δεν είναι λόγος για να κλέψουμε... Ώραια αυρίο θα κλέψω μια τράπεζα γιατί ο προέδρος της τράπεζας αυτής παίρνει περισσότερα από τι ο υπάλληλος ;)
Όντως δεν είναι λόγος να κλέψουμε η ανισοκατανομή των κερδών μεταξύ εργοδότη και εργαζόμενου (αν και θα έπρεπε να μας δημιουργεί διάφορα ηθικά διλήμματα). Το ανέφερα επειδή σε πρηγούμενο post αναρωτήθηκες πως είναι δυνατόν ο καλλιτέχνης να παίρνει μόνο 25 cents από κάθε CD (ή κάτι τέτοιο, δε θυμάμαι ακριβώς).
Αυτό που είναι λόγος για να κλέψουμε, είναι ότι αυτή η απληστία των εταιρειών, οδηγεί σε εξωφρενικές και εν τέλει πλασματικές τιμές στην αγορά των CD. Είναι το ίδιο που θα (έπρεπε να) κάναμε αν από αύριο το ψωμί έκανε 10 ευρώ το καρβέλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχάς απο τα post μου δείχνει ότι έχω μόνο αυθεντίκα cd, δεν έχω μόνο αυθεντίκα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το θεωρώ σωστό, άσχετα αν θα ήθελα είχαν χαμηλότερη τιμή, όπως επισής θα ήθελα να είχαν και οι Porsche χαμηλότερη τιμή.
Αυτο που μου την δίνει είναι όσο λένε οτι αγοράζω αντιγραμμένα γιατί οι εταιρίες παίρνουν περισσότερα(Δεν έχω δει κάνεναν τραγουδίστη να φωνάζει για αυτό), γιατί δεν έχουν ποίοτητα τα τραγούδια (τότε γιατί να τα αγοράσουμε;) και διάφορα αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Οι Porsche (και γενικότερα τα πολυτελή αυτοκίνητα) είναι μεν πολύ ακριβά αλλά αρχικά προσφέρουν ένα συγκεκριμένο υψηλό επίπεδο υπηρεσιών (οπότε μπορεί η υψηλή τιμή να είναι δικαιολογημένη) και ύστερα δεν είσαι αναγκασμένος να αγοράσεις Porsche. Υπάρχουν αυτοκίνητα για όλα τα βαλάντια, κάτι που δεν ισχύει για τη μουσική. Αν οι εξωφρενικές τιμές υπήρχαν μόνο για λίγα CD, τότε θα είχε νόημα αυτή η σύγκριση.
Αντιθέτως, η απληστία των εταιρειών έχει οδηγήσει συνολικά τις τιμές σε μια ξέφρενη άνοδο με αποτέλεσμα συνολικά το αγαθό της μουσικής σήμερα να είναι οικτρά υπερτιμημένο.
Πρόκειται δηλ. για μια οικονομική πρακτική που δεν έχει αντίστοιχο της στην αγορά (από όσο μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή) και γι' αυτό ακριβώς το λόγο παρατηρούνται αυτές οι ακραίες αντιδράσεις ("κλέψιμο" μουσικής). Δε βλέπεις κανένα να κλέβει Porsche όμως (καλά υπάρχουν κάποιοι, αλλά σίγουρα όχι σε τέτοιο βαθμό και σίγουρα όχι για τα ίδια αίτια:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top