Με ποιον από τους δύο γονείς σας μπορείτε να συνεννοηθείτε καλύτερα;

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
4 χρόνια μεγαλύτερος είναι ο αδελφός , οχι μικρότερος

edit: τώρα πρόσεξα το μηνύμα της michelle :o

Ε...δεν το επισημάνατε...και δεν το ήξερα :o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Οι γονείς είναι γονείς και οι φίλοι είναι φίλοι (τι φιλόσοφος είμαι ρε πστ μου :P)..
Η συνεννόηση είναι μέτρια προς καλή και με τους δύο στα ίδια επίπεδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Οι γονείς είναι γονείς και οι φίλοι είναι φίλοι (τι φιλόσοφος είμαι ρε πστ μου :P)..
Όμως γιατί είναι αδύνατον οι γονείς να είναι ΚΑΙ φίλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Όμως γιατί είναι αδύνατον οι γονείς να είναι ΚΑΙ φίλοι
Δεν είναι αδύνατον απλά είναι πολύ δύσκολο, ειδικά όταν υπάρχει μεγάλη διαφορά ηλικίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν είναι αδύνατον απλά είναι πολύ δύσκολο, ειδικά όταν υπάρχει μεγάλη διαφορά ηλικίας...

Πόσο αντικειμενικός μπορείς να είναι ένας φίλος που προσπαθεί πάντα να σε κατευθείνει ? Οι γονείς μας για χρόνια σχεδιάζουν το μέλλον μας σύμφωνα με το πως εκείνοι το θέλουν και κάνουν κάποιες φορές τα πάντα για να το πετύχουν.
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που δεν θέλει τίποτα απο εσένα δεν έχει κανένα συμφέρον, δεν έχει να περιμένει τίποτα αλλα είναι κοντά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιάννη έχεις απόλυτο δίκιο. Θέλω ωστόσο να πιστεύω οτι υπάρχουν γονείς που θέλουν απλά να είναι τα παιδιά τους ευτιχισμένα με όποιο τρόπο αυτά διαλέξουν (στα πλαίσια του θεμιτού). Και ναι, σε αυτές τις περιπτώσεις, μπορούν να είναι φίλοι με τα παιδιά τους. Εγώ τουλάχιστον όταν κάνω παιδιά αυτό θα επιδιώξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Όμως γιατί είναι αδύνατον οι γονείς να είναι ΚΑΙ φίλοι

Ο ρόλος των γονέων δεν ήταν ποτέ να είναι φίλοι μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Γιάννη έχεις απόλυτο δίκιο. Θέλω ωστόσο να πιστεύω οτι υπάρχουν γονείς που θέλουν απλά να είναι τα παιδιά τους ευτιχισμένα με όποιο τρόπο αυτά διαλέξουν (στα πλαίσια του θεμιτού). Και ναι, σε αυτές τις περιπτώσεις, μπορούν να είναι φίλοι με τα παιδιά τους. Εγώ τουλάχιστον όταν κάνω παιδιά αυτό θα επιδιώξω...

Μακάρι να το καταφέρεις και εγώ μαζί σου και εγώ θα ήθελα να είναι ευτιχισμένα αλλα πολύ φοβάμε ότι κάποια απο τα λάθη που έχουν κάνει οι δικοί μου θα τα κάνω και εγω. Στην τελική όταν σου έρχεται το 16 χρονο παιδί σου και σου λέει θέλω να γίνω συνοριοφύλακας, αστροναύτης, Ουκάς για παράδειγμα δεν νομίζω ότι θα υποστηρίξεις αυτή του την απόφαση. Σίγουρα υπάρχουν άνετοι γονείς και που είναι πολυ εντάξει με τα παιδιά τους αλλα ίσως και να είναι η εξαίρεση στον κανόνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω με τον πατεραμου παντος το εχουμε καταφερει α ειμαστε φιλοι! Αυτο ειναι πολυ καλο και πολυ ωραιο!

Και οσο για τα διαζυγια που ειχε γινει λογο πιο πριν, εμενα οι γονεις μου χωρισαν βασικα πριν απο 2 χρονια, οταν η μαμα, η αδερφη μου και εγω πηγαμε στην Σουηδια και ο πατερας μου εμεινε εδω για λογους οικονομικους με αποτερο σκοπο να ερθει αργοτερα αφου βρει δουλεια (καλη, δεν παρατας ετσι μια πιτσερια). Ελα ομως που τα πραγματα δεν πηγαν ετσι, η διαμονη μου στην σουηδια ηταν ενας εφιαλτης και ο μονος που με βοηθισε ηταν ο πατερας μου. Για 2 μηνες που ανεβικε και ιδε το τι γινετε εγω περνουσα αρκετα καλα, πριν και μετα ομως.... Και ευτιχος οταν τα ιδε κανονισε, εκλεισε ισειτιρια και ενα μηνα μετα κατεβικα και εγω. Μετα απο 3-4 μηνες αρχισαν η υπικες διαδικασιες και τωρα πλεων οι γονεις μου ειναι χορισμενοι. Βεβεα το τι παιχτικε απο πισω ειναι αλλο θεμα... Αλλα οπως και να εχει μετα απο αυτα που εγιναν χαιρομαι για τον πατερα μου που χωρισε, και για το αν ειναι χωρισμενοι η οχι εμενα το ιδιο μου κανει. Αλλωστε με τετιες αποστασης χωρισμενοι ξε χορισμενοι ουσιαστικα ειανι χωρισμενοι. Εγω παντος περναω πιο καλα απο ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πάντα είναι καλύτερο να χωρίζουν οι γονεις παρά να κάνουν την ζωή κόλαση στους εαυτούς τους η και στα παιδιά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Ο αδερφούλης σου είναι ακόμα μικρός...'Αριστες σχέσεις απέκτησε με τον αδερφό μου καθώς πήγε λύκειο....Όχι είχαμε και χάλια αλλά σαν αδέλφια τσακωνόμασταν!Πάντως ποτέ δεν είχαμε καρφώματα...Πάντα ο ένας κάλυπτε τον αλλον και υπόστηρίζαμε τις αποφάσεις που πέρνει ο καθένας όταν τις θεωρούμε λογικές και οι γονεις παθαίνουν τριπλό εγκεφαλικό!

@Κλέφτρα:οι γονείς μου ειναι 45 και 50...άρα νεότατοι...Απλά έχω παρατηρήσει ότι είναι cool όταν αφορά τις φάσεις που κάνουν οι κολλητές μου και τις σχέσεις του...Σε εμένα το σκηνικό αλλάζει..Απαιτούν να βρω ένα παιδί να κάνω σοβαρότατη σχέση και να καταλήξω σε γάμο (αν και η μαμά μου το έχει ήδη βρει το γαμπρό :P)

@Michelle: Το ότι είναι γονείς δεν σημαίνουν ότι πάντα έχουν δίκαιο...Μερικά πράγματα φυσιολογικά για εμάς απλά τους φρικάρουν...Πλέον πιστεύω ότι πρέπει να ξέρουν τα πλέον απαραίτητα...εγώ πάντως τα σερβίρω σε μικρές δόσεις μην βαρυστομαχιάσουν ;)

Εμ...το σχόλιο ότι οι νέοι γονείς είναι πιο κοντά στα παιδια τους το έγραψα ειρωνικά γιατί τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση είχα περισσότερη κατανόηση απο τον πατέρα μου με τον οποίο έχω 35 χρόνια διαφορά παρα απο την μητέρα μου που έχω μόνο 23.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Με κανέναν από τους δυο γονείς μου δεν έχω πολύ καλές σχέσεις. Εντάξει δεν είναι ότι δεν μιλάμε, αλλά όσο μπορώ το αποφεύγω. Μου δημιουργούν απίστευτη πίεση! Με κάνουν να νιώθω πολύ άσχημα. Εντάξει δεν είμαι και το καλύτερο παιδί του κόσμου(ασχολίαστο), αλλά το έχουν παρακάνει! Οπότε ευτυχώς που σπουδάζω μακριά από το σπίτι και η επικοινωνία μας συνοψίζεται στα βασικά: "είσαι καλά;" "έχεις λεφτά;" "πότε θα πάρεις επιτέλους πτυχίο;" (το χειρότερό μου!). και άλλα τέτοια!

Βασικά πιστεύω ότι δεν φταίνε τόσο πολύ οι ίδιο, αλλά η κοινωνία. Οι γονείς μου είναι λίγο πάνω απο 50 και οι δύο, το οποίο σημαίνει ότι η εποχή που ήταν στην ηληκία μου (25), η κοινωνία ήταν τελείως διαφορετική και έχουν ην εντύπωση ότι πρέπει να κάνουμε όσα έκαναν αυτοί, ή ακόμα χειρότερα όσα δεν κατάφεραν να κάνουν λόγω των συνθηκών (και δεν αναφέρομαι φυσικά σε ταξίδια, διακοπές και λοιπά ευχάριστα...). Δεν μπορούν (ή δεν θέλουν;) να καταλάβουν ότι οι απαιτήσεις της εποχής είναι διαφορετικές...

ΥΓ.>Δεν σιχένεστε οποιαδήποτε φράση λένε η οποία ξεκινάει: "Εγώ στην ηληκία σου...";;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Με κανέναν από τους δυο γονείς μου δεν έχω πολύ καλές σχέσεις. Εντάξει δεν είναι ότι δεν μιλάμε, αλλά όσο μπορώ το αποφεύγω. Μου δημιουργούν απίστευτη πίεση! Με κάνουν να νιώθω πολύ άσχημα. Εντάξει δεν είμαι και το καλύτερο παιδί του κόσμου(ασχολίαστο), αλλά το έχουν παρακάνει! Οπότε ευτυχώς που σπουδάζω μακριά από το σπίτι και η επικοινωνία μας συνοψίζεται στα βασικά: "είσαι καλά;" "έχεις λεφτά;" "πότε θα πάρεις επιτέλους πτυχίο;" (το χειρότερό μου!). και άλλα τέτοια!

Βασικά πιστεύω ότι δεν φταίνε τόσο πολύ οι ίδιο, αλλά η κοινωνία. Οι γονείς μου είναι λίγο πάνω απο 50 και οι δύο, το οποίο σημαίνει ότι η εποχή που ήταν στην ηληκία μου (25), η κοινωνία ήταν τελείως διαφορετική και έχουν ην εντύπωση ότι πρέπει να κάνουμε όσα έκαναν αυτοί, ή ακόμα χειρότερα όσα δεν κατάφεραν να κάνουν λόγω των συνθηκών (και δεν αναφέρομαι φυσικά σε ταξίδια, διακοπές και λοιπά ευχάριστα...). Δεν μπορούν (ή δεν θέλουν;) να καταλάβουν ότι οι απαιτήσεις της εποχής είναι διαφορετικές...

ΥΓ.>Δεν σιχένεστε οποιαδήποτε φράση λένε η οποία ξεκινάει: "Εγώ στην ηληκία σου...";;;;;;

Λες να τα πείς και εσύ στα δικά σου παιδιά ? Την διαφορά που έχεις με τους γονείς σου θα την έχεις και εσύ με τα δικά σου παιδιά το κακό είναι ότι κάποιες φορές αυτά που φοβόμαστε τα λουζόμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Λες να τα πείς και εσύ στα δικά σου παιδιά ? Την διαφορά που έχεις με τους γονείς σου θα την έχεις και εσύ με τα δικά σου παιδιά το κακό είναι ότι κάποιες φορές αυτά που φοβόμαστε τα λουζόμαστε!

Δυστυχώς πολύ φοβάμαι ότι θα το κάνω (χωρίς να το θέλω)! Γι' αυτό έγραψα ότι πιστεύω πως το φταίξιμο δεν είναι εξολοκλήρου των γονιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Δυστυχώς πολύ φοβάμαι ότι θα το κάνω (χωρίς να το θέλω)! Γι' αυτό έγραψα ότι πιστεύω πως το φταίξιμο δεν είναι εξολοκλήρου των γονιών.

και εγω της ίδια άποψης έιμαι καλά έκανες και άφησες και μια πισινή! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
και εγω της ίδια άποψης έιμαι καλά έκανες και άφησες και μια πισινή! :D

χαίρομαι που συμφωνούμε!:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Νομίζω ήρθα να κάνωτην διαφορά
Με τους γονείς μου έχω ΤΕΛΕΙΑ σχέση.
Με τη μαμα μου είμαστε σαν κολητές λέμε τα πάντα,όταν λέμε τα πάντα τα πάντα.έχουμε 18 χρόνια διαφορά αυτό δεν νομίζω πως παίζει ρόλο γιατί είναι στο χαρακτήρα του ανθρώπου και η αδερφή νμου που είναι πιο μικρή 7 χρόνια και με αυτήν έτσι είναι. είναι ανοιχτόμυαλη, και οι 2 γονείς μου δεν με αντιμετώπισαν ποτέ σαν μικρό ακόμα και οταν ημουν μικρό. πάντα είχα δικες μου επίλογες και τις δεχονταν λέγοντας μόνο την γνώμη τους χωρίς να μου την επιβλαλλουν.
Με την αδερφή μου είμαστε παρα παρα πολύ δεμένες και ας έχουμε 7 χρόνια διαφορά.Πάντα υποστηρίζει η μια την άλλη αν και δεν είναι ανάγκη γιατί δεν έχουμε συγκρούσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πώωω βρε bunny εσύ πρέπει να είσαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου! (δεν το λέω ειρωνικά). :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Με κανέναν από τους δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Με τη μητέρα μου τα πάω καλύτερα, όπως τα περισσότερα αγόρια πιστεύω...

Χωρίς βέβαια να τα πάω άσχημα και με τον πατέρα μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top