Υπάρχει σχέση των IQ tests με τη μαθηματική σκέψη;

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Να σας ρωτήσω κάτι; Εγώ στα μαθηματικά ήμουν γ@μησέ τα. Παρόλα αυτά, όταν κάνω αυτά τα χαζονοημοtest με σχήματα παίρνω καλό σκορ. Αυτό δεν σημαίνει πώς έχει μια λογική η σκέψη μου; Επίσης πώς μπορώ να φρεσκάρω τα μαθηματικά μου (βασικά πράγματα:D ); Ο λόγος είναι καθαρά λόγω ανάγκης (δουλειάς). Αν και λόγω της φύσης των παιδιών με τα οποία ασχολούμαι χρησιμοποιώ πολυαισθητηριακές μεθόδους και θυμάμαι πράγματα, μερικές φορές αισθάνομαι ανεπαρκής.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Να σας ρωτήσω κάτι; Εγώ στα μαθηματικά ήμουν γ@μησέ τα. Παρόλα αυτά, όταν κάνω αυτά τα χαζονοημοtest με σχήματα παίρνω καλό σκορ. Αυτό δεν σημαίνει πώς έχει μια λογική η σκέψη μου;

Αν και δεν είμαι ειδικός για αυτά τα τεστ,θα έλεγα...probably!;)

Αρχική Δημοσίευση από underwater:
Επίσης πώς μπορώ να φρεσκάρω τα μαθηματικά μου (βασικά πράγματα:D ); Ο λόγος είναι καθαρά λόγω ανάγκης (δουλειάς
Αν θές βασικά πράγματα ξεσκόνισε τα σχολικά σου βιβλία η ακόμα καλύτερα ψάξε στο νετ,υπάρχουν άπειρες σελίδες σχετικές.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
η ακόμα καλύτερα ψάξε στο νετ,υπάρχουν άπειρες σελίδες σχετικές.:)

Δηλαδή; Πώς τις ψάχνω;:P 1-2 ενδεικτικές;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Τα iq τεστ δεν βασιζονται σε γνωσεις μαθηματικων, αλλα λογικης, οποτε δεν εχει σχεση με τις επιδοσεις σου στα μαθηματικα στο σχολειο! Ασε που αυτα τα τεστ μαθαινονται ευκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Τα μαθηματικά όμως δεν θέλουν λογική σκέψη; Είναι άλλο η μαθηματική από την λογική σκέψη; Εξηγείστε στην Φιλοσοφικάρια.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Το οτι δεν ησουν καλη στα μαθηματικα στο σχολειο δεν σημαινει οτι δεν εχεις λογικη σκεψη. Ναι, τα μαθηματικα απαιτουν λογικη σκεψη, αλλα μπορει να μην τα καταφερνες για αλλους 1002 λογους! Μπορει να τα ειχες παρει στραβα, λογω κακου καθηγητη, να τα αφησες σε καποια φαση και μετα να ειχες κενα, να ενιωθες οτι δεν τα καταφερνεις και να απογοητευοσουν, η απλα να μην τα συμπαθουσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Διάβασε προσεκτικά τι είπε η io-io και θα καταλάβεις.;)

Αυτά τα τεστ δεν βασίζονται σε γνώσεις μαθηματικών,δηλ πως να λύνεις μια εξίσωση πχ.

Σίγουρα βασίζονται σε έναν βαθμό με την λογική σκέψη και σίγουρα τα μαθηματικά έχουν να κάνουν με την λογική,απλά αν κάποιος δυσκολευόταν στο σχολείο να λύσει συστήματα για παράδειγμα,δεν σημαίνει αυτόματα ότι δεν μπορεί να τα καταφέρει σε αυτά τα τεστ (τα οποία λίγα είναι αξιόπιστα πάντως) και το ανάποδο.

Σελίδες θα σου πω πολλές με μεγάλη μου χαρά αλλά όταν ξαναμπώ,φεύγω τώρα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Το οτι δεν ησουν καλη στα μαθηματικα στο σχολειο δεν σημαινει οτι δεν εχεις λογικη σκεψη. Ναι, τα μαθηματικα απαιτουν λογικη σκεψη, αλλα μπορει να μην τα καταφερνες για αλλους 1002 λογους! Μπορει να τα ειχες παρει στραβα, λογω κακου καθηγητη, να τα αφησες σε καποια φαση και μετα να ειχες κενα, να ενιωθες οτι δεν τα καταφερνεις και να απογοητευοσουν, η απλα να μην τα συμπαθουσες!

Ταυτόχρονο post και τα ίδια πράγματα περίπου....

Hey,get out of my mind!!!:confused:
:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ρε συ τα τεστ αυτα εχουν να κανουν με την ευστροφια και τη δυνατοτητα συνδιαστικοτητας και οχι με μαθηματικους τυπους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ταυτόχρονο post και τα ίδια πράγματα περίπου....

Hey,get out of my mind!!!:confused:
:P:D

Οχι και ταυτοχρονο!
Προηγουμαι τουλαχιστον 2 λεπτα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ! Ναι βρε, το ξέρω ότι δεν είναι αξιόπιστα τα test και ξέρω πού θα απευθυνθώ αν θελήσω να μετρήσω την νοημοσύνη μου. Αλλά όλο και κάτι δείχνουν. Και το ανέφερα επειδή έχει τύχει ας πούμε να σκοράρω καλύτερα από άτομο που ήταν καλό στα μαθηματικά και μου φάνηκε περίεργο!

Άλεξ:

Ναι, δώσε μου μερικά links όταν μπεις πάλι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το IQ πάντως έχει πάνω από ένα δείκτες....
κάποιος μπορεί να έχει μουσική ευφυία... άλλος συναισθηματική ευφυία...
δεν μετριέται έτσι απλά....
μπορεί κάποιος που να "φαίνεται" χαζος επειδή δεν μπορεί να λύσει μια μαθηματική εξίσωση, να μπορεί να κάνει σε άλλα πράγματα σπουδαία επιτεύγματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Τα έγκυρα τεστ νοημοσύνης αξιολογούν πολλά διαφορετικά πράγματα, όπως γλωσσική ικανότητα ή λογική σκέψη, επειδή χωρίζονται σε υποενότητες. Τα χορηγεί ψυχολόγος εκπαιδευμένος, ο οποίος κάνει και την ερμηνεία. Βέβαια μουσική και καλλιτεχνική νοημοσύνη δεν μετράνε, μου φαίνεται και αδύνατο να αξιολογήσει κάποιος πράγματα ΤΟΣΟ υποκειμενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εμένα με άφηναν στα μαθηματικά άν και σωστά που ήταν γιατί δεν έγραφα τις πράξεις άλλα δούλευα με την λογική όσο δίσκολα και να ήταν έβγαζα σωστό αποτέλεσμα αυτό σημαίνει κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από mania;:
αυτό σημαίνει κάτι;

οτι βαριοσουν να γραφεις τις πραξεις!:P:P:P
Αυτο το ειχα και γω αλλα δεν ξερω τί σημαινει..
Ειχα φαει κι εγω πολυ κατσαδιασμα μεχρι που τελικα αρχισα να τις γραφω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η ελληνική Mensa έχει εδώ ένα IQ Workout (δεν το ονομάζει τεστ και μάλιστα γράφει: Επισημαίνεται ότι το τεστ αυτό είναι προπαρασκευαστικό και δεν αντικατοπτρίζει επίσημα αποτελέσματα ενός τεστ ευφυίας της ΜΕΝΣΑ) που όπως θα δείτε έχει διαφόρων ειδών ερωτήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
οτι βαριοσουν να γραφεις τις πραξεις!:P:P:P
Αυτο το ειχα και γω αλλα δεν ξερω τί σημαινει..
Ειχα φαει κι εγω πολυ κατσαδιασμα μεχρι που τελικα αρχισα να τις γραφω.

Δέν ειναι αλήθεια τουλάχιστον για μένα δεν ειχα χρόνο να διαβάσω και μου έπερνε πολλύ χρόνο να κάνω την πράξη στο μυαλό μου απλά δεν ειχα την πολυτέλεια του χρόνου να μάθω τίπους απλά σκευτόμουν πολλύ και έβγενάν σωστα, βασή λογικής όχι βαρεμάρας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εμένα με άφηναν στα μαθηματικά άν και σωστά που ήταν γιατί δεν έγραφα τις πράξεις άλλα δούλευα με την λογική όσο δίσκολα και να ήταν έβγαζα σωστό αποτέλεσμα αυτό σημαίνει κάτι;

:hmm::hmm::hmm:Mπερδεύτηκα λίγο.
Σίγουρα με την λογική μπορείς να λύσεις ασκήσεις ή τουλάχιστον να καταλάβεις τον τρόπο με τον οποίο θα της δουλέψεις.Όμως σε κάποιες περιπτώσεις αν δεν γνωρίζεις τύπους και μεθοδολογία πως μπορείς πχ να βρεις ένα ολοκλήρωμα.
Δεν το γράφω για να σε αμφισβητήσω αλλά ας πούμε στην δική μου περίπτωση που έχω βάσεις στα μαθηματικά αλλά τα έχω αφήσει χρόνια(πέρα απο έναν κλάδο των εφαρμοσμένων που αναγκαστικά χρησιμοποιώ στην δουλειά μου) ασκήσεις που χρειάζονται τυπολόγιο(εκτός των πολύ κλασσικών) θα δυσκολευτώ πολύ να τις λύσω γιατί δεν το θυμάμαι πια.
Και πραγματικά μου κάνει εντύπωση γιατί όσο μαθηματική σκέψη κι αν έχει κάποιος απο κάποια στιγμή και μετά δεν αρκεί για να κατανοήσει την σχολική ύλη χωρίς καθόλου διάβασμα.
Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά έχουμε ανάμεσα μας και μαθηματικούς να μου λύσουν την απορία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κλεφτρόνι μου άκου όλες οι εξισώσεις ειναι λογική απλά κα΄ποιοι την έχουν κάνει απλούστερη με τους τύπους
άν π.χ τύπος 1+1=2 στο μυαλό μας μπορεί να ειναι ένα δάχτιλο και άλλο ένα λέω κάτι απλό, ο τύπος βοηθάει σε πιο πολύπλοκα προβλήματα όπως η μέθοδος των τρειών όλοι άν το σκευτούμε μπορούμε με τον δικό μας τρόπο να το λύσουμε έτσι έκανα και εγώ δεν δούλευα με τύπους άλλα με απλή λογική, για αυτό ρωτάω άν σημαίνει κάτι, κατάλαβες τι ενοώ;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κλεφτρόνι μου άκου όλες οι εξισώσεις ειναι λογική απλά κα΄ποιοι την έχουν κάνει απλούστερη με τους τύπους
άν π.χ τύπος 1+1=2 στο μυαλό μας μπορεί να ειναι ένα δάχτιλο και άλλο ένα λέω κάτι απλό, ο τύπος βοηθάει σε πιο πολύπλοκα προβλήματα όπως η μέθοδος των τρειών όλοι άν το σκευτούμε μπορούμε με τον δικό μας τρόπο να το λύσουμε έτσι έκανα και εγώ δεν δούλευα με τύπους άλλα με απλή λογική, για αυτό ρωτάω άν σημαίνει κάτι, κατάλαβες τι ενοώ;:)

Mania μου εγώ όμως δεν μιλάω ούτε για την μέθοδο των τριών ούτε για απλές εξισώσεις.Προφανώς δεν είχα καταλάβει σε ποια σχολική τάξη αναφερόσουν και πήγε το μυαλό μου σε πιο προχωρημένη ύλη.Όμως επιμένω πως υπάρχουν ακόμα και στην γυμνασιακή ύλη θέματα που η απλή λογική χωρίς την γνώση δεν μπορεί να λύσει.Για παράδειγμα την πιο απλή ταυτότητα πως μπορείς να την λύσεις χωρίς να γνωρίζεις παραγοντοποίηση, όχι να έχεις μάθει απέξω πως λύνεται η ταυτότητα αυτό είναι κάτι που δεν έκανα ποτέ να μαθαίνω τυφλοσούρτη αποδείξεις, όμως ήξερα να παραγοντοποιώ και το έβγαζα.Εσύ, αν καταλαβαίνω καλά, υποστηρίζεις πως χωρίς να διαβάζεις(σαφώς όχι επειδή δεν το ήθελες αλλά επειδή δεν είχες χρόνο) και χωρίς να έχεις γνώσεις των μεθόδων κλπ μπορούσες να βγάλεις το σωστό αποτέλεσμα μόνο με την λογική σου.Ξαναλέω ίσως αναφέρεσαι σε πολύ πρώιμη ύλη κι αυτό είναι πιθανό αλλά απο κάποιο σημείο και μετά είναι πρακτικά αδύνατο και δεν είναι θέμα εξυπνάδας αλλά χωρίς να ξέρεις πως και τι δεν μπορείς να προχωρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top