Γενική συζήτηση για τα domains

Είναι θετική η γνώμη σας για τα domain με ελληνικούς χαρακτήρες;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
  • Ναι

    Ψήφοι: 8 34.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 15 65.2%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ποία η γνώμη σας για τα domain με ελληνικούς χαρακτήρες ;

Προσωπικά θεωρώ οτι μόνο μπάχαλο θα προκαλέσουν και συχρόνως δεν αξίζει το κόπο μιας και θα υπάρχουν πολλά προβληματα απο τους χρήστες του εξωτερικού μιας και είναι αδύνατον πολλές φορές να γράψουν ελληνικούς χαρακτήρες και αναγκαστήκα οι εταιρίες θα αναγκαστούν να έχουν 2 domains.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Εγώ είμαι υπέρ..
Καταρχάς πρέπει να πατας 2 φορές alt και shift
μέτα κάποιος μη έλληνας πως θα μπει σε αυτο το site. Άρα αν κάποιος που θέλει και μη έλληνες χρήστες πρέπει να έχει δυο domains ....

Προσωπικά το θεωρώ μη χρήσιμο .... Δεν θα προσφέρει τίποτα ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
ουτε εγω συμφωνω με τους ελληνικους χαρακτηρες στο νετ, το βρησκω υπερβολη και πιστευω οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο για εναν Ελληνα να γραφει με Λατινικους χαρακτηρες,δεν χρειαζεται να γνωριζεις καποια ξενη γλωσσα για αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
ουτε εγω συμφωνω με τους ελληνικους χαρακτηρες στο νετ, το βρησκω υπερβολη και πιστευω οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο για εναν Ελληνα να γραφει με Λατινικους χαρακτηρες,δεν χρειαζεται να γνωριζεις καποια ξενη γλωσσα για αυτο
Εγώ πιστεύω ότι έγινε για να τραβήξουν τις νέες εταιρίες να μπούν στο internet.... Δεν υπάρχει για εμένα άλλος λόγος....
Αράγε εχώ την απορία αν πότε γίνει κάτι τέτοιο στην κίνα πως θα μπορούμε πχ εμείς το επισκεφτόμαστε .... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δε θα υπάρχουν 2 domains, απλά και τα 2 θα είναι alias στο κανονικό.. και γιατί να πατάς alt shift και να μην έχεις συνέχεια ελληνικά σε ένα από τα παράθυρα σου;

Και στην τελική αφού κακό δεν κάνει τι πειράζει πια τόσο πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Δε θα υπάρχουν 2 domains, απλά και τα 2 θα είναι alias στο κανονικό.. και γιατί να πατάς alt shift και να μην έχεις συνέχεια ελληνικά σε ένα από τα παράθυρα σου;
Νομίζω ότι το ίδιο θα λέμε.....
και επίσης αν έχω συνέχεια ελληνικά σε ενα παράθυρο μου τότε πως θα γράφω www. και to .gr ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
lol, σωστός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Είδες που τελίκα μόνο προβλήματα δημιουργούν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δεν θεωρώ πρόβλημα το alt shift
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Δεν θεωρώ πρόβλημα το alt shift
Σου τρώει πιο πολυ χρόνο από τι με λατινικούς χαρακτήρες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έλα ρε άμα ήταν έτσι θα έγραφα και greeklish στο forum και αφού θα υπάρχει εναλλακτική ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Έλα ρε άμα ήταν έτσι θα έγραφα και greeklish στο forum και αφού θα υπάρχει εναλλακτική ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα;
Για να υπάρχει εναλλακτική πρέπει να αγοραστεί το domain και σε λατικούς χαρακτήρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ποία η γνώμη σας για τα domain με ελληνικούς χαρακτήρες ;

Προσωπικά θεωρώ οτι μόνο μπάχαλο θα προκαλέσουν και συχρόνως δεν αξίζει το κόπο μιας και θα υπάρχουν πολλά προβληματα απο τους χρήστες του εξωτερικού μιας και είναι αδύνατον πολλές φορές να γράψουν ελληνικούς χαρακτήρες και αναγκαστήκα οι εταιρίες θα αναγκαστούν να έχουν 2 domains.

συμφωνώ μαζί σου. τζάμπα κόπος είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι σας πειράζει πια; Απορώ... Προσωπικά χαίρομαι που θα είναι και στα ελληνικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Ρε παιδιά τι σας πειράζει πια; Απορώ... Προσωπικά χαίρομαι που θα είναι και στα ελληνικά!
Για να είναι και στα ελληνικά πρέπει να έχει το domain και στα ελληνικα
Τελος πάντων , εγώ αν και είμαι κατά πιστευώ μια δυνατότητα είναι , ας υπάρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Λοιπόν, εμενα αρχικά τα ελληνικά domains μου φάνηκαν καλή ιδέα. Έχουν όμως πάμπολα τεχνικά προβλήματα κυρίως για το λόγο οτι δέν αποφασίζουμε μόνο για την ελλαδίτσα αλλά για ΟΛΟ τον κόσμο. Υποστιρίζουν όλοι οι DNS servers, όλοι οι browsers (αυτοι νομιζω υποστιρίζουν οι περισσότεροι), ολοι οι mail clients, mail servers, ολα τα network εργαλεία σε όλο τον κόσμο unicode domains; Μάλλον όχι, δεδομένου οτι κυρίως οι servers δεν ενημερόνωνται σε λογισμικό τόσο συχνά όσο τα δικά μας PCια.
Ξέρω οτι ο hoster μου δεν θα μου δώσει domain γιατι το cPanel (πρόγραμμα διαχείρησης του server) δεν υποστιρίζει μάλλον unicode ακομα (τσεκαρισμένα δεν υποστιρίζει unicode user names στα mail). Μάλλον το ίδιο θα κάνουν όλοι σε πρώτη φάση. Και στην τελική άμα βάλουμε εμείς ελληνικά domains λεμε οτι θέλουμε και κινέζικα, γιαπονέζικα, αραβικά εβραικά σουαχίλι domains. Πώς θα σας φαινόταν εσάν άν ένα mail με γιαπονέζικο from σας έσκαγε το mail client, η χειρότερα, έσκαγε το mail server.
To mail (και το DNS στο οποιο βασίζεται είναι απο τις ελάχιστες εφαρμογές του internet που είναι ακόμα συμβατές οπου και να είσαι και ο,τι σύστημα και να τρέχεις γιατι τα πρωτόκολλα τα φτιάξανε πανεπιστήμια και δεν ηταν αποτελεσμα standards war μεταξυ εταιριών. Θελεις unicode domains φιλε; Οκ, φτιαξε αλλο στάνταρ (έστω DNS2) αν θελεις συμβατό με το προηγούμενο και βάλε όλους να χρησιμοποιούν αυτο, έτσι ωστε ο καθένας να κάνει συνειδητά την αλλαγή για να μπορεί να πάρει τα μέτρα του και να ελέγξει αν θα έχει πρόβλημα. Το αρχικό στάνταρ του DNS δεν υποστιρίζει unicode και αν θέλουν να το αλλάξουν πρέπει να το πουνε (κατι που προφανώς δεν θα γίνει, εδώ δεν μπορούμε τόσα χρόνια να βάλουμε IPv6).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Οκ, φτιαξε αλλο στάνταρ (έστω DNS2) αν θελεις συμβατό με το προηγούμενο και βάλε όλους να χρησιμοποιούν αυτο, έτσι ωστε ο καθένας να κάνει συνειδητά την αλλαγή για να μπορεί να πάρει τα μέτρα του και να ελέγξει αν θα έχει πρόβλημα. Το αρχικό στάνταρ του DNS δεν υποστιρίζει unicode και αν θέλουν να το αλλάξουν πρέπει να το πουνε (κατι που προφανώς δεν θα γίνει, εδώ δεν μπορούμε τόσα χρόνια να βάλουμε IPv6).
Τι επιπτόσεις θα υπάρχουν να δημιουργηθεί καινούριο στάνταρ; γιατί εμένα προσωπικά δεν μου ακούγεται καθολού θετικό...
Επίσης, νομίζω οτι ήδη υπάρχουν κάποια ελληνικά domain , αυτά πως δουλευούν..... ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η άποψη μου είναι ότι πρέπει να βρεθεί ένας άλλος πιο ουσιαστικός και ουσιώδης τρόπος για την διάδοση της Ελληνικής γλώσσας και να αφήσουν τους σωβινισμούς για τους Αγγλους τους Γάλλους και τους Ιταλούς...

Δε μπορούμε να ζητάμε να χρησιμοποιείται η γλώσσα μας σε παγκόσμιο επίπεδο όταν εμείς οι ίδιοι ως έθνος δεν μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε σωστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Αρχικά όταν είχε ανακοινωθεί σιγά σιγά ότι θα γίνει μου φάνηκε καλή ιδέα.. Μετά όταν είδα όμως πως θα υλοποιηθεί και σκέφτηκα τα προβλήματα που θα δημιουργήσει άλλαξα γνώμη..!
π.χ. να αν έχεις το www.κατσαρίδα.gr δικαιούσαι μόνο εσύ να πάρεις και το www.katsarida.gr αλλά θα πρέπει να το αγοράσεις και αυτό.. Μην αναφερθούμε σε τεχνικά προβλήματα που είναι άπειρα..! Γενικώς είμαι κατά..

ΥΓ: Κάποιοι κατοχύρωσαν το www.microsoft.com με κυριλλικούς χαρακτήρες.. (και φυσικά δεν είναι η ίδια η microsoft)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top