Lurkers

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έχετε υπάρξει ποτέ lurker* σε forum? Τι λόγους είχατε; Πως σκεφτόσασταν; Μετά απο πόσο καιρό αποφασίσατε να γράψετε (αν γράψατε τελικά);

*lurker: Άτομο που αν και εγγεγραμμένο μέλος, απλώς διαβάζει για πολύ καιρό τα θέματα του forum χωρίς να ποστάρει πουθενά (πουθενά όμως, όχι απλά σπάνια). Ωστόσο το επισκέπτεται συχνότατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ναι.Σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον φόρουμ για το παραφυσικό και το ανεξήγητο που δεν μπορούσες να διαβάσεις τίποτε αν δεν ήσουν register user.Μέσα σε μια μέρα είχα διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα.Δεν συμμετέχω όμως γιατί δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις για να κάνω κάποιο σχόλιο ή να ανοίξω θέμα, επίσης οι περισσότερες απορίες που είχα είχαν ήδη συζητηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμμ πιο πολύ αναφέρομαι σε fora που μπορείς να διαβάσεις χωρίς να γραφτείς και δεν έχουν κάποιο εξειδικευμένο θέμα ώστε να θεωρείς οτι "λύθηκαν οι απορίες σου". Πχ σαν το e-steki. Pleaase διαφωτίστε με!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
:D
αυτή είμαι εγώ
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τώρα με γυρνάς καιρόοοοοοο πίσω.:)


Ήταν ένα ωραίο μεσημέρι στις αρχές Νοέμβρη του 2006 νομίζω. Γυρνάω απ' τη σχολή και μου λέει η γιαγιά μου πως άκουσε στην τηλεόραση ότι η eurobank θα δίνει από δω και στο εξής τα 1000 ευρά. Συνδέομαι λοιπόν στο internet με την πάλαι ποτέ dial-up μου και κάνω ένα search. Το ζώον, δεν σκέφτηκα το google και έψαξα μέσω του in.gr. Τα αποτελέσματα της έρευνας είναι συννημένα στο ποστ. Βλέπω λοιπόν στην πρώτη σελίδα ως τρίτο αποτέλεσμα "Η μεγαλύτερη χυλόπιτα που έχετε φάει/ρίξει;". "Jesus", λέω. :confused:


Ανθρώπινη περιέργεια όμως... Το πάτησα και μ' έβγαλε σ' αυτό το ποστ. Βλέπω αρχικά το ροζ φόντο και φρικάρω. "Πού βγήκα, σε κάνα cosmopolitan;". :P Βλέπω τα ΧΥ σε κάποια ποστς και (άγνωστο γιατί) ησυχάζω. Διαβάζω το θρεντ. Έπειτα διαβάζω πολλά άλλα θρεντς από το φόρουμ των ερωτικών σχέσεων.

Το κλίμα με τραβάει σιγά-σιγά. Δεν γράφομαι όμως. Ποτέ μου δεν είχα ασχοληθεί με fora στο παρελθόν. Μπαίνω όμως τακτικά ως guest και διαβάζω. Διάβαζα μόνο το φόρουμ των ερωτικών σχέσεων, με τράβηξε. Πώς σκεφτόμουν ως lurker; Θα μπω να διαβάσω τα ποστς των παιδιών. Γράφουν ωραία πράματα. Μάλιστα είχα σώσει - και έχω ακόμα - δύο σελίδες με αγαπημένα ποστς που μου άρεσαν. :)

Σκεφτόμουν να γραφτώ, όσο πέρναγε ο καιρός, αλλά δεν το έκανα. Γενικά τότε, που ήταν οι σχολές ανοιχτές, ξόδευα περισσότερο χρόνο εκεί έξω. Ώσπου μια μέρα κανονίζω να βγω στα Βριλήσσια μ' έναν φίλο μου απ' το σχολειό (2 χρόνια μικρότερος) και δυο φίλες του. Είχα το γνωστό προαίσθημα: ότι κάτι θα τύχει. Είχε κανονιστεί για το Σάββατο 25/11/2006. Λέω μέσα μου: "αν δεν γίνει κάτι, γράφομαι αυθημερόν στο steki".

Τώρα το πώς τα συνέδεσα αυτά τα δύο, ούτε εγώ ξέρω. :P

Το Σάββατο φτάνει, η ώρα περνάει. Ο άνθρωπος δεν απαντάει στο κινητό του, οπότε παίρνω κατά τις 8 το βράδυ σπίτι του. Τον πιάσανε στο σχολείο να καπνίζει και έφαγε 7ήμερο αποκλεισμό στο σπίτι και αφαίρεση κινητού. Το όλο πράμα ακυρώθηκε βέβαια. :/:

Και πήρα έτσι τη μεγάλη απόφαση να γραφτώ. Και να 'μαι. :)


------
Η συνάντηση αυτή δεν έγινε ποτέ.
------
Η έρευνα αυτή για τα 1000 ευρά έμεινε στη μέση.
------
Ο νορμάλ άνθρωπος θα έκανε την αναζήτηση με το γούγλη. Εγώ το ούφο την έκανα με το in.gr. Το αποτέλεσμα αυτό ήταν στην πρώτη σελίδα, 3η επιλογή.
Έκανα σήμερα την ίδια αναζήτηση στο γούγλη. Το αποτέλεσμα δεν ήταν μέσα στις 25 πρώτες σελίδες. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
:D
αυτή είμαι εγώ
:D

Θες να μου αναλύσεις λίγο γιατί; Πως σκέφτεσαι και το κάνεις αυτό; Γενικά, την ψυχολογία του lurker? Pleaaase! Δεν ρωτάω για να "στην πω" ή οτιδήποτε, απλά χρειάζομαι τις πληροφορίες αυτές για κάτι. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Έχει λίγη πλάκα, είναι σα να παρακολουθείς από την κλειδαρότρυπα.
Σας ξέρω όλους :angelnot:
Γενικά βαριέμαι να γράφω πράγματα, προτιμάω να μιλάω στην καθημερινότητα μου και μιλάω πολύ...

Δουλεύω όμως και πολύ και σας διαβάζω λίγο σαν τις ειδήσεις στο in.gr, "κοιτά βρε παιδάκι μου τι της συνέβη αυτής πάλι!". Πρέπει ένα θέμα να με ενδιαφέρει αρκετά για να κάνω τον "κόπο" να γράψω κάτι σχετικά.

Ακόμη και τώρα βαριέμαι να γράψω γιατί το κάνω :P

Θα το σκεφτώ και θα σου απαντήσω πιο σοβαρά, αλλά πάνω κάτω αυτό είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πχ όταν γράφεται κάτι με το οποίο διαφωνείς κάθετως και έχεις επιχειρήματα να υποστηρίξεις την άποψη σου πως συγκρατείσαι και δεν το κάνεις;
Επίσης, όταν γράφεται ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει κάποιος και μπορείς να βοηθήσεις, πως συγκρατείσαι και δεν το κάνεις;
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ο κυριότερος λόγος που δεν απαντάς είναι γιατί βαριέσαι; Γενικά πληκτρολογείς γρήγορα; Παίζει ρόλο αυτό; Μήπως δεν σου αρέσει γενικώς το γράψιμο;
Χμμ δεν μου ρχεται κάτι άλλο να ρωτήσω για να καταλάβω καλύτερα αυτή τη συμπεριφορά :(
Πάντως ευχαριστώ πολύ όλους όσους απάντησαν και θα απαντήσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Δύο τρεις φορές που διαφώνησα πολύ έτυχε και απάντησα γιατί όντως έλεγα θέλω να μιλήσω!

Γενικά πάντως, έχω πολύ ευρύ κύκλο ανθρώπων στην καθημερινότητα μου και αυτό με γεμίζει αρκετά, δεν νιώθω έντονη την ανάγκη για έκφραση απόψεων λοιπόν, άσε που το γραπτό διάλογο σε τέτοια μέσα δεν το θεωρώ πραγματικά "διαλεκτικό" και δημιουργεί μεγενθυμένες αντιπαραθέσεις. Αρκούμαι λοιπόν στο να σκέφτομαι, "Τι λέει πάλι ο μαλάκας! :redface:"

Το γράψιμο μου αρέσει πολύ αλλά όπως προείπα, δε βρίσκω μεγάλη αμοιβαιότητα στη συζήτηση μέσω φόρουμ (χωρίς να καταδικάζω το μέσον of course, σε άλλους παίζει να ταιριάζει).

Γράφω αστραπιαία και με τυφλό σύστημα :P, δε με επηρρεάζει καθόλου αυτό.

Παραμένω κατά συνέπεια ένας μικρός, φανερός και ύπουλος λαθραναγνώστης!
Δεν ήξερα πάντως ότι έχω και όνομα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Στην καθημερινή σου ζωή μπλέκεις σε αντιπαραθέσεις αν κάποιος πει κάτι που διαφωνείς πολύ; Ή σκέφτεσαι κι εκεί "τι λέει ο μ@λακας" για να αποφύγεις τις εντάσεις; (συγγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη :redface: )
Γενικά τι χαρακτηριστικό θα μπορούσες να σου αποδώσεις που πιστευεις οτι δεν το έχουν όσοι γράφουν αρκετά σε φόρα; (αυτό ψάχνω να βρω!)
Και πάλι, ευχαριστώ που απαντάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Συνηθίζω να εκφράζω την άποψη μου ακόμη και αν διαφωνώ εξαιρετικά με τον περιβάλλον μου γιατί καταπιέζομαι να μην το κάνω. Δεν υποχωρώ συνήθως, εκτός αν πραγματικά δεν την παλεύω με την ασυνεννοησία οπότε θα πω και πάλι αντίστοιχη φράση με την προηγούμενη (που μάλλον έπρεπε να βάλω κανά παπί όπως κατάλαβα :)). Με ενδιαφέρει πολύ να διαφωνώ με τους άλλους, αρκεί να μην τους θεωρώ πολύ ηλίθιους οπότε τότε, ναι εγκαταλείπω.

Περισσότερη κατάθεση ψύχης άυριο γιατί τώρα έχει νάνι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν μου απάντησες όμως στο κυριότερο :(
Γενικά τι χαρακτηριστικό θα μπορούσες να σου αποδώσεις που πιστευεις οτι δεν το έχουν όσοι γράφουν αρκετά σε φόρα; (αυτό ψάχνω να βρω!)

Οκ σε καταλαβαίνω, δεν θες να κάνεις τη ζωή μου εύκολη :P :P
Ευχαριστώ πολύ πάντως! Καληνύχτα! :bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ναι.Σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον φόρουμ για το παραφυσικό και το ανεξήγητο

Σε ποιο αναφερεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Πχ όταν γράφεται κάτι με το οποίο διαφωνείς κάθετως και έχεις επιχειρήματα να υποστηρίξεις την άποψη σου πως συγκρατείσαι και δεν το κάνεις;
Επίσης, όταν γράφεται ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει κάποιος και μπορείς να βοηθήσεις, πως συγκρατείσαι και δεν το κάνεις;
Κι εγώ σας διάβαζα πολύ καιρό πριν γίνω τελικά μέλος. Κάποιες φορές διάβαζα πράγματα με τα οποία διαφωνούσα ή θα μπορούσα να βοηθήσω, αλλά όταν βλέπεις μια ομάδα ανθρώπων που ήδη έχουν συζητήσει πολύ και έχουν αναπτύξει μεταξύ τους κώδικες επικοινωνίας, σκέφτεσαι ότι ίσως θα είναι κάπως σαν να παρεμβάινεις στη σύζήτησή τους. (Ξέρω ακούγεται χαζό, αλλά εγώ έτσι το έβλεπα). Πολύ δε περισσότερο ισχύει αυτό σε θέματα προσωπικά, όπου σκέφτεσαι ότι ο άλλος μπορεί να το δει "κάπως" να εμφανιστείς ξαφνικά από το πουθενά και να του δίνεις συμβουλές. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου Youki.
Μια απορία: Όσοι είστε lurkers εδώ, είστε και σε άλλα fora ή μόνο στο e-steki;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και εγω διαβαζα για αρκετο καιρο χωρις να γραφω, και το εκανα κυριως για το λογο που λεει η Youki. Επισης, ειμαι lurker στο cosmo οποτε το θυμηθω, αλλα εκει δεν γραφω γιατι θα πεσουν να με φανε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Και σε άλλα.Απλά σε αυτά που τελικά μου αρέσουν (βλέπε Στεκι) κάποια στιγμή γράφω κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soraya

Νεοφερμένος

Η Soraya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Χαζευω και αυτο και αλλα και blogs, ξενα κυριως.
Σε ολα εχω γραψει μερικα μηνυματα αλλα παρα πολυ περιστασιακα.
Γενικα βαριεμαι να γραφω συστηματικα σε ενα φορουμ. Δεν μου εχει δημιουργηθει καμια τετοια αναγκη.

Οσο για το αν θελω να επεμβω σε περιπτωση που δω κατι που διαφωνω, αυτο γινεται σε εξαιρετικα σπανιες περιπτωσεις. Γενικα δε με ενδιαφερει αν ατομα αγνωστα σε εμενα εκφραζουν μια αποψη η οποια δε με βρισκει συμφωνη.
Και αυτη μου η σταση δεν εχει καμια σχεση με τη real life, εκει απολαμβανω το διαλογο και υποστηριζω με σθενος τις αποψεις μου, αν χρειαστει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Σε αρκετα φορουμς εμπαινα η μπαινω ακομη χωρις να γραφω..
Καμια φορα δεν εχω τιποτα να πω, καποιες αλλες θελω απλα να διαβασω γνωμες, δεν μου λενε τιποτα οι αποψεις που ηδη λεγονται κτλ.. ειναι 'επισκεψεις' αποκλειστικα για σκοτωμα χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Έχετε υπάρξει ποτέ lurker* σε forum? Τι λόγους είχατε; Πως σκεφτόσασταν; Μετά απο πόσο καιρό αποφασίσατε να γράψετε (αν γράψατε τελικά);

*lurker: Άτομο που αν και εγγεγραμμένο μέλος, απλώς διαβάζει για πολύ καιρό τα θέματα του forum χωρίς να ποστάρει πουθενά (πουθενά όμως, όχι απλά σπάνια). Ωστόσο το επισκέπτεται συχνότατα.

Δεν υπήρξα ποτέ lurker, αντίθετα υπήρξα moderator. 'Οπου πάω, αν με ενδιαφέρει μένω αρκετά, αλλιώς φεύγω από την πρώτη μέρα και δεν ξαναγυρναω ποτέ πια. Είναι σαν να έχω κάνει διατριβή στο διαδίκτυο πια, αλλά έχω τις χειρότερες εντυπώσεις και εμπειρίες τόσο από τη συμμετοχή μου ως μέλος όσο και ως συντονιστής. Η ψυχολογία των μελών, και δυστυχώς ακόμα και κάποιων συντονιστών ή διαχειριστών είναι σε μερικές περιπτώσεις τελείως απαράδεκτη και έτσι το να μπορείς να παραμένεις lurker σε κάποια sites είναι μεγάλο συν. 'Εχω πολλά χρόνια εμπειρικής έρευνας του διαδίκτυου και δυστυχώς τα συμπεράσματα μου είναι επώδυνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top