Γιατί από κάποια ηλικία και μετά θέλουμε απελπισμένα να παντρευτούμε;

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Σκεφτείτε ότι είστε γυναίκα γύρω στα 35 ή άντρας γύρω στα 40. Με μερικές αποτυχημένες σχέσεις στο ενεργητικό σας και λίγο ή πολύ "επιλεκτικοί" στις επιλογές συντρόφων. Πόσο πιθανό θεωρείτε στην συγκεκριμένη ηλικία να θελήσετε τόσο απελπισμένα να παντρευτείτε που να γνωρίσετε ένα άτομο που δεν σας εμπνέει πάρα πολύ σαν εμφάνιση και προσωπικότητα, αλλά σας φέρεται καλά και μέσα σε λίγους μήνες γνωριμίας να αποφασίσετε γάμο;:/:

Έχω αρκετές τέτοιες περιπτώσεις στο μυαλό μου και 1-2 πολύ πρόσφατες. Μου είπαν κάτι για ένα άτομο του περιβάλλοντός μου που εκτιμώ πολύ και είμαι να σκάσω. Για ποιό λόγο να υποβιβάζουν έτσι ορισμένοι άνθρωποι τον εαυτό τους; Στα 35-40 δεν είσαι πολύ νέος για να ξεχάσεις έννοιες όπως έρωτας κι αγάπη και να βάλεις στην θέση τους βόλεμα και "συντροφικότητα";:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πόσο πιθανό θεωρείτε στην συγκεκριμένη ηλικία να θελήσετε τόσο απελπισμένα να παντρευτείτε που να γνωρίσετε ένα άτομο που δεν σας εμπνέει πάρα πολύ σαν εμφάνιση και προσωπικότητα, αλλά σας φέρεται καλά και μέσα σε λίγους μήνες γνωριμίας να αποφασίσετε γάμο;:/:

Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ επιπόλαιο και δεν αξίζει τον κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εχω παρατηρησει κι εγω αυτο το φαινομενο σε ατομα τα οποια ηταν απογοητευμενα,φοβοντουσαν μηπως και μεινουν στο ραφι.

Για ποιό λόγο να υποβιβάζουν έτσι ορισμένοι άνθρωποι τον εαυτό τους; Στα 35-40 δεν είσαι πολύ νέος για να ξεχάσεις έννοιες όπως έρωτας κι αγάπη και να βάλεις στην θέση τους βόλεμα και "συντροφικότητα";:worry:

Υπαρχει και η περιπτωση του συμβιβασμου στο μυαλο τους.Απο το να μεινεις μονος σου προτιμας το "βολεμα".

φυσικα και δεν ασπαζομαι αυτη την αποψη.Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πώς σκεφτονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Παρατηρώντας τις ηλικίες σας ,25,20...princess αγνώστου(μάλλον μικρή),καταλαβαίνω τις απορίες σας.
Μεγαλώνοντας και αφού θα είστε "μόνοι¨στην ηλικία των 35-40 (ανάλογα με το φύλο) οι απαντήσεις θα έρθουν μόνες τους...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αυτο δεν κλειδωθηκε?
πως και ξεκλειδωθηκε?:clapup:


πσ. α, και για να μη μου μεταφερουν ΠΑΛΙ το θεμα μου στα οφτοπικ οπως κανουν συνηθως καποιοι, να σου πω και οτι περα απο συντροφικοτητα αγαπη και αλλα τετοια ομορφα, καποιοι επιζητουν να γινουν και γονεις.
ειδικα γυναικες, που παιζει και ενα οριο ηλικιας ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Παρατηρώντας τις ηλικίες σας ,25,20...princess αγνώστου(μάλλον μικρή),καταλαβαίνω τις απορίες σας.
Μεγαλώνοντας και αφού θα είστε "μόνοι¨στην ηλικία των 35-40 (ανάλογα με το φύλο) οι απαντήσεις θα έρθουν μόνες τους...:)

Συμφωνώ.. αν και έχουν δίκιο που λένε πως δεν αξίζει τον κόπο! Η ζωή είναι πολύ ωραία για να την ζεις συμβιβασμένος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Συμφωνώ.. αν και έχουν δίκιο που λένε πως δεν αξίζει τον κόπο! Η ζωή είναι πολύ ωραία για να την ζεις συμβιβασμένος!
Και πολύ μικρή και άχαρη αν την ζεις μόνος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
αυτο δεν κλειδωθηκε?
πως και ξεκλειδωθηκε?:clapup:

:jumpy: :whistle:

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι σε αυτά που έγραψα. Μπορώ να καταλάβω αυτό που λέμε "κατεβάζω στα στάνταρ μου" επειδή αγχώνομαι ή θέλω να κάνω παιδί. ΑΛΛΑ: για ποιό λόγο να κάνω κάτι με κάποιον που δεν με ενθουσιάζει ΒΙΑΣΤΙΚΑ (έχω 2 περιπτώσεις στο μυαλό μου που πήραν την απόφαση για γάμο σε ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ μήνες); Επίσης όταν θες να γίνεις γονιός δεν σε ενδιαφέρει η οικογένεια να είναι φτιαγμένη σε ατμόσφαιρα αγάπης; Αν είστε "μπάτε σκύλοι αλέστε" δεν εξομοιώνεις τον πατέρα/μητέρα με έναν δωρητή σπέρματος;:worry: Καλύτερο μου φαίνεται να κάνεις εξώγαμο, όσο κι αν φαίνεται ακραίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και πολύ μικρή και άχαρη αν την ζεις μόνος...

Καλύτερα ελεύθερος και μόνος, παρά τυπικα δεσμευμένος και δυστυχισμένος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Καλύτερα ελεύθερος και μόνος, παρά τυπικα δεσμευμένος και δυστυχισμένος!

Κι εγώ έτσι λέω. Άλλωστε αν παντρευτείς κάποιον που από την αρχή δεν σε τρελαίνει, δεν είναι πολλές οι πιθανότητες να τον βλέπεις σε λίγα χρόνια και να ξενερώνεις; Δεν δημιουργείς εξαρχής μια οικογένεια με περιορισμένες πιθανότητες ευημερίας;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ στο υπογράφω κιόλας. Δεν αξίζει τον κόπο. Αν και από την άλλη δικαιολογώ και την ξαφνική ανάγκη κάποιων μετά από κάποια ηλικία να μη μένουν άλλο μόνοι.. δεν παύει όμως να είναι λάθος επιλογή αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
[..] και αφού θα είστε "μόνοι¨στην ηλικία των 35-40 (ανάλογα με το φύλο) οι απαντήσεις θα έρθουν μόνες τους...:)

Βασικα αν ειμαι μονος τοτε αντι για απαντησεις θα ερχονται ερωτησεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Δε χρειάζεται να παντρευτείς για να έχεις συμβιβαστεί με κάποια κατάσταση νομίζω. Έχω δει αρκετούς να είναι με κάποιον άνθρωπο χρόνια και χρόνια και να είναι μαζί γιατί απλώς συμβιβάστηκαν (άνθρωποι < 30 χρονών). Το ότι είσαι νέος δεν πάει να πει ότι ζεις και τον έρωτα και τις ελευθερίες των σχέσεων.

Όσο για το αρχικό σου ερώτημα, πιστεύω ότι όσο μεγαλώνει κάποιος, επιζητεί την ηρεμία σε μια σχέση και την κατά κάποιο τρόπο "μονιμότητα", όπως επίσης και την πατρό/μητρό-τητα πράγμα που δύσκολα μπορεί να ισχύσει έξω από μια "οργανωμένη" σχέση (δλδ γάμος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
θα επανέλθω.
ωραίο θεματάκι!!!!
πάω για σουβλάκια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όταν είσαι 25 χρειάζεσαι χρόνια για να διαπιστώσεις αυτά που στα 35 σου τα διαπιστώνεις σε μήνες στον σύντροφο σου. Αυτός λοιπόν είναι ο λόγος που βλέπεις τα άτομα σε αυτές τις ηλικίες να προχωράνε σε τέτοια βήματα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα
Στα 35 σου έχεις άλλες αξίες και άλλες προταιρεότητες... τα μακρυά του μαλλιά ξέρεις ότι είναι κάτι του παρελθόντος καθώς και οι κοιλιακοί... Αχνοφαίνεται η καραφλίτσα καθώς και η δική σου κοιλίτσα... μαθαίνεις να ζεις με αυτά, δεν είναι συμβιβασμός το να ψάχνεις συντροφικότητα κι όχι κεραυνοβόλο έρωτα με την πρώτη ματιά και σαρανταδύο κολωτούμπες
Στα 35 σου βλέπεις καθαρά ότι η μοναξιά στο κρεβάτι δεν σημαίνει "ευκαιρία για ξεσάλωμα" γιατί έχεις ήδη ξεσαλώσει αρκετά
Δεν είναι συμβιβασμός... είναι αλλαγή προταιρεοτήτων..
Πιστεύω ότι αυτοί οι γάμοι έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να πετύχουν απ ότι ένας γάμος στα 25 μετά από τρελό έρωτα στα 20....
Ο λόγος? Γιατί τα άτομα αυτά ξέρουν ότι παντρεύονται γιατί θέλουν να κάνουν οικογένεια και να έχουν για πάντα δίπλα τους έναν άνθρωπο που δεν θα καίγονται από έρωτα και πάθος για πάρτη του αλλά θα αγαπούν θα εκτιμούν το άτομο το οποίο είδαν ότι μπορούν να βρούν ΠΛΕΟΝ αυτά που δεν βρήκαν σε όλες τις σχέσεις των 25 τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
ΚΕ είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες επειδή είσαι και στην ανάλογη ηλικία (αν και μου έχεις δώσει την εντύπωση της γυναίκας που αποζητά έρωτα/αγάπη και που δεν θα έμενες με κάποιον που δεν σε εμπνέει). Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις από τον κύκλο σου άτομα που προχώρησαν σε τέτοιους γάμους κι αν αυτοί πέτυχαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
τον άντρα μου δεν τον ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά... ούτε καν με τη δεύτερη και το ξέρει :P δεν είναι ο ΚΟΥΚΛΟΣ .. έχει όμως άλλα πράγματα που με έλκυσαν και τον ερωτεύτηκα τελικά ναι, αλλά πολύ μετά... αφού πρώτα τον είχα αγαπήσει... τον είχα εκτιμήσει! (ο πρώτος μου άντρας δε, ήταν σαν μοντέλο)
Αρραβωνιαστήκαμε μετά από μερικούς μήνες συμβίωσης και παντρευτήκαμε κάπου στον 1,5 χρόνο...
Πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θα έλεγα.... αν λάβεις υπόψη σου ότι τον πρώτο μου άντρα τον παντρεύτηκα μετά από 7 χρόνια σχέσης :P


Ναι στο περίπου θα μπορούσε να πει κάποιος που δεν με ξέρει ότι με έπιασε η κωλοπιλάλα, ότι είδα το ράφι να έρχεται, ότι φοβήθηκα τη μοναξια κι όλα αυτά τα καθόλου όμορφα....
Όμως αυτή είναι η οπτική ενός τρίτου κι απ έξω απ τη σχέση μας...
Εμείς μέσα στην σχέση μας, σε αυτή την ηλικία, μετά τους 6 μήνες συμβίωσης ΞΕΡΑΜΕ ότι μπορούμε να πάμε παρακάτω... και ΘΕΛΑΜΕ και οι δύο να κάνουμε οικογένεια...
Αυτό στον πρώτο μου γάμο το ανακάλυψα σκέφτηκα μετά απο τα 6 πρώτα χρόνια της σχέσης 20-26 και στα 27 παντρευτήκαμε.

Είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένη και βλέπω και ξέρω ότι ο γάμος μου θα πετύχει... όπως ήξερα στον πρώτο μου γάμο απ το πρώτο εξάμηνο ότι ΔΕΝ θα πετύχει!

Κι επειδή εγώ είμαι φρεσκοπαντρεμένη κι ίσως να μην μετράει τόσο πολύ, ναι ξέρω κι άλλα ζευγάρια στην ηλικία μου που ΕΠΕΛΕΞΑΝ να διαλέξουν σύντροφο για τη ζωή τους κι όχι εραστή και τελικά κατέληξαν πολύ ερωτευμένα με έναν σύντροφο-εραστή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Οντας 35 ετων εχω να πω τα εξης:

Μ'εχουν πρηξει ολοι να παντρευτω. Λιγο καιρο πριν, χωρισα απο μια σχεση 7 ετων...Ολοι (μα ολοι ρε γαμωτο) ηταν σιγουροι οτι ο Μικρουλης τους θα παντρευοταν. Αμ δε. Μολις χωρισαμε τους ηρθε νταμπλας. Εγιναν απειρες προσπαθειες απο τους γονεις μου να τα ξαναβρω με την πρωην μου αλλα ακαρπες (αμα ΔΕ θελει η νυφη κι ο γαμπρος, τυφλα να'χει ο πεθερος).
Εκτοτε (πως τα λεω το ατιμουλικο), ακομα κι ο οδοντιατρος μου μου εκανε προξενιο. Τελειως τυχαια την τελευταια φορα που πηγα, ηταν εκει και μια συμπατριωτισσα του. Και "κοιτα την Αλεξανδρα τι ωραια κοπελα ειναι, και σε ηλικια γαμου η Αλεξανδρα" μπλα μπλα μπλα.
ΕΛΕΟΣ.

Τελικα μου φαινεται οτι σαν κενωνια ειμαστε πολυ ανωριμοι. Το να μη θελει να παντρευτει καποιος ειναι μαλλον δειγμα αντικοινωνικοτητας (με τα δικα τους κριτηρια). Ή μπορει να ισχυει το "γιατι πουλακιμ' δεν παντρευισι? Εχς κανα προβλημα?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μωρέ δεν είναι ωραίο, να αφήσεις μία οικογένεια πίσω σου; Είναι.
Δεν είναι ωραίο, να έχεις έναν σταθερό, αποκλειστικό και "χαρτογραφημένο" σύντροφο δίπλα σου, για την υπόλοιπη ζωή σου; Είναι.
Δεν είναι παντρεμένοι οι περισσότεροι μεγαλύτεροι σε ηλικία συγγενείς μας; Είναι. Ή χωρισμένοι.
Δεν υπάρχει το Sex and the city; Υπάρχει.
Δεν έχει επιβεβαιωθεί, ότι τα παιδιά (που θα σε φροντίζουν όταν γεράσεις, κλπ κλπ) τα φέρνει η γυναίκα και όχι ο πελαργός; Έχει.
Πώς να μη νιώθει μία γυναίκα ανάμεσα στα 25 και 40, ότι πρέπει να "βάλει μπρος"; Ειδικά στην Ελλάδα.

Τώρα, άλλο το ανησυχώ και το υπολογίζω, άλλο το φρικάρω και αγχώνομαι. Κι ελπίζω να μπορούμε όλες μας να δούμε ότι μπροστά στην αιωνιότητα, ή έστω τα υπόλοιπα 50 χρόνια της ζωής μας, μία απόφαση γάμου στα 30 μπορεί να είναι πολύ μοιραία, και δεν πρέπει να είναι βιαστική... Κι ας τις θείες να λένε ό,τι θέλουνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χαχαχαχαχα!!!
αυτό που λες είναι γεγονός!!! μόνο που εδώ εξετάζουμε τις περιπτώσεις ακριβώς αντίθετες με σένα... αυτούς που ΘΕΛΟΥΝ να παντρευτούν :P



edit
στον bisbiriko Πάει αυτό γιατι με πρόλαβε και μπήκε ανάμεσα μας το γιδάκι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top