Τα σύμβολα και η σημασία τους

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Τα εθνη, αμα δεν ειναι μεταξυ τους εχθρικα, αλλα σεβεται και ενδιαφερεται ο ενας για την κουλτουρα του αλλου, δεν ειναι κακο πραγμα. Η πολυχρωμια και η διαφορετικοτητα ολων των ανθρωπων μαζι εναντιον της Νεας Παγκοσμιας ταξης της παγκοσμιοποιησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα εθνη, αμα δεν ειναι μεταξυ τους εχθρικα, αλλα σεβεται και ενδιαφερεται ο ενας για την κουλτουρα του αλλου, δεν ειναι κακο πραγμα. Η πολυχρωμια και η διαφορετικοτητα ολων των ανθρωπων μαζι εναντιον της Νεας Παγκοσμιας ταξης της παγκοσμιοποιησης.
Αυτό είναι σχεδόν αδύνατον και το αποδεικνύει περίτρανα και το παρελθόν και το παρόν. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Οι επαναστάσεις αυτές έγιναν για την ελευθερία, όχι για το κράτος (τόσο). Ειδικά η εξέργερση του Πολυτεχνείου.
Και οι σημαίες δεν συμβολίζουν ελευθερία και ανεξαρτησία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Δεν ειναι αδυνατον, γιατι το νιωθω εγω και ξερω και πολλους αλλους που το νιωθουν. Η πολυχρωμια ενωμενη ειναι το ποιο ωραιο πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Δηλαδή θεωρείς ότι η Ελληνική Επανάσταση του 1821 ,που έγινε από ένα έθνος,κάτω από ένα μπαϊράκι(σημαία) και δημιούργησε αυτο το κράτος,μόνο κακό έκανε?
Θάπρεπε να είμαστε όλοι πολίτες μιας Οθωμανικής αυτοκρατορίας?
Η πολίτες ενός ενιαίου παγκόσμιου "κράτους"?

την ιδια απορια εχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και οι σημαίες δεν συμβολίζουν ελευθερία και ανεξαρτησία?


:P Aς μη σχολιάσουμε πόση ελευθερία και ανεξαρτησία συμβολίζει η δικιά μας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Και οι σημαίες δεν συμβολίζουν ελευθερία και ανεξαρτησία?
Μιλάμε για έννοιες που δεν είναι καν ίδιες για τον καθένα.
[FONT=&quot]
[/FONT]Οι άνθρωποι πεθαίνουν για να έχουν τα παιδιά τους μια ζωή καλύτερη. Ούτε για σημαίες, ούτε για abstract έννοιες. Αν ήταν χορτάτοι δεν θα σήκωναν καν το κεφάλι τους να πουν λέξη.

(η πολιτικη περναει απο το στομαχι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Αν ήταν χορτάτοι δεν θα σήκωναν καν το κεφάλι τους να πουν λέξη.

(η πολιτικη περναει απο το στομαχι)

Αν αυτό πάει στην Ελληνική Επανάσταση του '21 σε πληροφορώ ότι κάνεις λάθος!
Ο ι Έλληνες που ξεκίνησαν την επανάσταση ήταν προύχοντες,κοτζαμπάσηδες,οι Έλληνες είχαν το εμπόριο,την ναυτιλία και μην ξεχνάς ότι οι πλουσιότεροι Έλληνες ξεκίνησαν την επανάσταση από την Μολδοβλαχία(κοντά στη πατρίδα σου)!
Άλλωστε και σήμερα δεν βλέπω να πολεμάνε οι φτωχοί λαοί του κόσμου αλλά οι πλουσιότεροι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
ναι αλλά οι φτωχοί λαοί πολεμάν μεταξύ τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Γεια σας κι απο εμενα, αυτο ειναι το πρωτο μου post! Χαιρετω τους παντες στο φορουμ!

Λοιπον, στο θεμα μας. Ενα συμβολο οπως η Ελληνικη σημαια, εκφραζει διαφορετικα πραγματα, ή μαλλον καλυτερα να πω οτι την ερμηνευει αλλιως ο καθε ενας απο εμας.

Για καποιους ειναι το συμβολο ενος εθνους, για το οποιο πολλοι εδωσαν τη ζωη τους στο παρελθον ωστε να μην υποταχθουν σε κανεναν εισβολεα.

Για καποιους αλλους ειναι το συμβολο της ρατσας τους, η οποια πιστευουν οτι ειναι ανωτερη απο τις αλλες. Πιστευουν σε συνορα, σε ρατσισμους, σε διαχωρισμους μεταξυ των λαων και χρησιμοποιουν την Ελληνικη σημαια με τετοια εννοια

Αυτοι οι τελευταιοι ουσιαστικα ειναι που εχουν δωσει κακη εννοια στη σημαια και οι οσοι αναρχικοι καινε την σημαια, το κανουν λογο αυτης της εννοιας. Κακως ομως το κανουν, γιατι προσβαλλουν και ολους αυτους που βλεπουν την σημαια ως συμβολο αγνων πραγματων και οχι ως συμβολο μισους.

Και οι σημαίες δεν συμβολίζουν ελευθερία και ανεξαρτησία?

:P Aς μη σχολιάσουμε πόση ελευθερία και ανεξαρτησία συμβολίζει η δικιά μας :P

Πάντως είναι γνωστό ότι το κάθε σύμβολο μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον καθένα για διαφορετικούς λόγους. Πέραν της αρχικής του σημασίας.
Π.χ. η σβάστικα, ένα απλό θρησκευτικό σύμβολο, είναι σήμερα μισητό στους περισσότερους φιλελεύθερους ανθρώπους.



... Άλλοι νιώθουν δέος και άλλοι καίνε τη σημαία επειδή έχασε η ομάδα τους στο γήπεδο.

Έχει γίνει και αυτό; Πότε; και γιατί; Έγώ πάντως δεν μπορώ να φανταστώ καποια αιτιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αν αυτό πάει στην Ελληνική Επανάσταση του '21 σε πληροφορώ ότι κάνεις λάθος!
Πάει στην φύση του ανθρώπου.
[FONT=&quot]
[/FONT](Πάει να πεθάνει όταν δεν έχει να χάσει τίποτα. Ως τότε…θέλει να ζήσει. Ασήμαντη λεπτομέρεια ποιος θα του δίνει φαΐ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Πάει στην φύση του ανθρώπου.
[FONT=&quot]
[/FONT](Πάει να πεθάνει όταν δεν έχει να χάσει τίποτα. Ως τότε…θέλει να ζήσει. Ασήμαντη λεπτομέρεια ποιος θα του δίνει φαΐ.)
Εγώ στην ελληνική ιστορία (παλαιότερη η νε'ωτερη) δεν έχω τέτοια παραδείγματα!
Αντιθέτως μια χαρά περνούσε και το 1821 και το 1897,1905,1912,1918,1920,1940 και θα μπορούσε να περνάει ακόμα καλύτερα αν δεν έκανε τους πολέμους αυτούς...και δεν νομίζω ότι ο Έλληνας ένοιωθε ποτέ "ικανοποιημένο σκυλί" που κάποιος του έδινε να φάει και δεν γαύγιζε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Πάει στην φύση του ανθρώπου.

(Πάει να πεθάνει όταν δεν έχει να χάσει τίποτα. Ως τότε…θέλει να ζήσει. Ασήμαντη λεπτομέρεια ποιος θα του δίνει φαΐ.)

Έχεις απόλυτο δίκιο.Το πιο ισχυρό ένστικτο είναι αυτό της επιβίωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
@Μισέλ: Είναι σαφής η απέχθεια σου που είσαι Ελληνίδα και από αυτό αλλά και από πολλά άλλα threads αλλά η γνώμη μου είναι ότι αυτήν την φορά ειδικά είσαι παντελώς ισοπεδωτική και τελείως λάθος και δεν σου κρύβω ότι μου κάνει εντύπωση για ένα άτομο της δικής σου εξυπνάδας(γιατί σε θεωρώ έξυπνη).Φιλικά πάντα.:)Η παγκοσμιοποίηση που με τόση ευλάβεια ενστερνίζεσαι και υποστηρίζεις,καταρχήν είναι ουτοπία.Δεν μπορεί ποτέ μα ποτέ να υπάρξει για άπειρους λόγους αλλά ο πιο απλός είναι αυτός που δεν μπορείς να δεχθείς: ότι οι λαοί του κόσμου ΕΙΝΑΙ διαφορετικοί μεταξύ τους με τελείως διαφορετική ιδιοσυγκρασία και νοοτροπία.Υποθετικά λοιπόν μιλώντας,για χάρη της κουβέντας,ακόμη και αν γινόταν ένα τέτοιο σενάριο δεν καταλαβαίνω τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα λύνονταν όλα τα παγκόσμια προβλήματα!Ειλικρινά δηλαδή θες να μου πεις ότι πιστεύεις ότι θα επικρατούσε παγκόσμια ειρήνη και ευημερία?Αυτό είναι τουλάχιστον αφελές!

Όσο για τα σύμβολα τώρα θα συμφωνήσω κι εγώ ότι για τον καθέναν διαφορετικά σύμβολα βγάζουν διαφορετικά συναισθήματα.Σύμβολα και συμβολισμούς χρησιμοποιούμε όλοι μας καθημερινά,είναι ανάγκη έκφρασης.

Και για να ξεφύγω από σημαίες και λοιπά εθνικά,εγώ ανατριχιάζω στο σύμβολο και τον ύμνο των Ολυμπιακών Αγώνων!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο.Το πιο ισχυρό ένστικτο είναι αυτό της επιβίωσης.
Οχι λάθος! Το πιο ισχυρό ένστικτο είναι αυτό της μητρότητας,πατρότητας!
Πας στον πόλεμο η πέφτεις μπροστά σε μιά σφαίρα για να σώσεις το παιδί σου...όχι για να φας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα εγώ να πω είναι ότι δεν θα μάθω ποτέ τα παιδιά μου να δέχονται να πεθάνουν για ένα σύμβολο. Όποιο και αν είναι αυτό.
Το πιο ισχυρό ένστικτο είναι αυτό της μητρότητας,πατρότητας!
τα παιδια σου εισαι εσυ...ζεις μεσα τους...αρα της επιβιωσης ειναι το πιο δυνατο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα εγώ να πω είναι ότι δεν θα μάθω ποτέ τα παιδιά μου να δέχονται να πεθάνουν για ένα σύμβολο. Όποιο και αν είναι αυτό.

Κανένας δεν πολεμάει για ένα σύμβολο απλά ρουμάνα μου.Πολεμάνε για τις ιδέες που συμβολίζει ένα σύμβολο.

Παιδιά πείτε με ρομαντικό δεινόσαυρο αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι κααααποιες αξίες υπάρχουν ακόμη και σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα εγώ να πω είναι ότι δεν θα μάθω ποτέ τα παιδιά μου να δέχονται να πεθάνουν για ένα σύμβολο. Όποιο και αν είναι αυτό.

τα παιδια σου εισαι εσυ...ζεις μεσα τους...αρα της επιβιωσης ειναι το πιο δυνατο...:)

μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα... μην πέφτουμε στην παγίδα των εικονολατρών και των εικονομάχων!

δεν πεθένει κανεις για το σύμβολο, αλλά για ότι συμβολίζει... ιδεολογία, τρόπος ζωής, ιδανικό κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εγώ στην ελληνική ιστορία (παλαιότερη η νε'ωτερη) δεν έχω τέτοια παραδείγματα!
Αντιθέτως μια χαρά περνούσε και το 1821

το ΄21 ο έλληνας ήταν πολίτης Β’ κατηγορίας, μιας αυτοκρατορίας υπό κατάρρευση.

δεν νομίζω ότι ο Έλληνας ένοιωθε ποτέ "ικανοποιημένο σκυλί" που κάποιος του έδινε να φάει και δεν γαύγιζε!

Γιατί αυτή είναι η ακριβής εντύπωση που μου δίνει ο σημερινός έλληνας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
δεν πεθένει κανεις για το σύμβολο, αλλά για ότι συμβολίζει... ιδεολογία, τρόπος ζωής, ιδανικό κτλ.
Στις ημέρες μας δεν πάει κανένας να πεθάνει για ιδανικά και ιδεολογίες. Παρά μόνο για οικονομικό όφελος. Που στο κάτω κάτω της γραφής ήταν η μόνη αιτία σχεδον όλων τον πολέμων του κόσμου καλά περιτυλιγμένα σε χαρτί δώρου: ιδανικά, ιδεολογίες, πατριωτισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top