Απόλυση: Δικαιώματα - Αποζημίωση.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

Μετά την ανακοίνωση απόλυσης σε πολύ κοντινό μου πρόσωπο και θέλοντας να τη βοηθήσω ανοίγω αυτό το θέμα ζητώντας τις γνώσεις σας.

Μετά από δυόμιση χρόνια δουλειάς της ανακοίνωσαν πως την απολύουν διότι δεν έφερε τα αποτελέσματα (σε πωλήσεις) που της ζήτησε η εταιρεία.

Η σύμβαση που είχε ήταν αορίστου χρόνου. Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω άμεσα είναι αν ξέρετε τί ύψος αποζημίωση δικαιούται και από τί εξαρτάται αυτή;

:hmm: Το ύποπτο στην όλη υπόθεση είναι ότι ο προϊστάμενός της που της ανακοίνωσε την απόλυση πριν 4 μέρες, της είπε ότι (με δικές του ενέργειες) μπορεί να πάρει ολόκληρο και το μισθό του Μαρτίου και (αν καταφέρει και πείσει το διευθυντή ο ίδιος) μέρος από το μισθό Απριλίου. Δηλαδή να την κρατήσουν για περίπου ένα μήνα ακόμη, ενώ της είπε ότι η απόλυσή της έχει ήδη υπογραφεί. Παρολαυτά της είπε ότι από την επόμενη μέρα της απόλυσής της αν θέλει μπορεί να μη δουλέψει καθόλου μέχρι την μέρα που θα παραδώσει. Αυτό που υποψιάστηκε η ίδια είναι μήπως μετά από ένα χρονικό διάστημα από την υπογραφή (και ανακοίνωση) της απόλυσης χάσει το δικαίωμα να πάρει την αποζημίωση. Τέλος ο προϊστάμενός της, της είπε ότι θα την ενημερώσει για το πότε ακριβώς (τέλος Μαρτίου ή μέσα Απριλίου) θα λήξει η συνεργασία τους.

Αν σας έχει τύχει περιστατικό απόλυσης ή έχετε γνώσεις στο συγκεκριμένο θέμα θα βοηθούσατε πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πραγματικα ιδεα δεν εχω, συγνωμη! :(
το μονο που μπορω να σκεφτω, ειναι να ρωτησει εργασιακο συμβουλο του οαεδ η να τσεκαρει στην επιθεωρηση εργασιας! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Το πρώτο πράγμα που θα κάνει αύριο είναι να βρεθεί με τον επόπτη εργασίας της περιοχής της που τυγχάνει να είναι και συγγενής της για να της δώσει κάποιες πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

Μετά την ανακοίνωση απόλυσης σε πολύ κοντινό μου πρόσωπο και θέλοντας να τη βοηθήσω ανοίγω αυτό το θέμα ζητώντας τις γνώσεις σας.

Μετά από δυόμιση χρόνια δουλειάς της ανακοίνωσαν πως την απολύουν διότι δεν έφερε τα αποτελέσματα (σε πωλήσεις) που της ζήτησε η εταιρεία.

Η σύμβαση που είχε ήταν αορίστου χρόνου. Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω άμεσα είναι αν ξέρετε τί ύψος αποζημίωση δικαιούται και από τί εξαρτάται αυτή;

Όταν λές αορίστου τι ενωεις;
Άν έχει λείξει η σύμβαση μια μέρα πρίν δικαιούτε 1,50 μισθό άν η α΄πόλυση γινει μια μέρα μετά την λίξη δεν πέρνει τίποτα. Το σίγουρό ειναι ότι δεν χάνει τίποτα απο αποζημείωση εφόσον ειναι εντός σύμβασης. Άν δεν εχει σύμβαση καθόλου και απλά έχει κάνει πρόσληψη δικαιούτε στάνταρ επίδόματα που τιχών δεν έχει πάρει και το 1,50 μισθό σαν αποζημίωση άν όμος έχει πρόσληψη που λέει ότι όποτε θέλει ο εργοδότης τον δειώχνει τότε πέρνει κάποια επιδόματα που τιχόν δεν έχει λάβει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αν έχει αορίστου χρόνου και εξαρτημένη εργασία τα πράγματα είναι πολύ απλά και ορίζονται στην εργατική νομοθεσία. Τώρα η αποχημίωση δεν θυμάμαι πόσο είναι αλλά αν πάρεις την επιθεώρηση εργασίας θα σου πει στάνταρ.

Επίσης για να γίνει η απόλυση ενημερώνεται και ο ΟΑΕΔ συνεπώς για ένα εξάμηνο σίγουρο δικαιούται ένα ποσό από τον ΟΑΕΔ που λέγεται επίδομα ανεργίας.

Αυτά όμως ισχύουν στην περίπτωση του ΙΚΑ.

Πρέπει να ξέρετε ότι κάθε εργοδότης για κάθε υπάλληλο κάθε μήνα πρέπει να βάζει κάποια λεφτά στην άκρη που είναι η αποζημίωση απολύσεως. Αυτό έχει υποχρέωση να το κάνει ώστε ο υπάλληλος να είναι εξασφαλισμένος αν κλείσει η εταιρία. Φυσικά στην Ελλάδα αυτό δεν γίνεται και ελπίζω να μην πέσατε από την καρέκλα γεμάτη έκπληξη.

Το ποσό αυτό όταν συνταξιοδοτήσε, δίνεται στον εργαζόμενο με την μορφή του ΕΦΑΠΑΞ. Βέβαια πρόσφατα παραθυράκια στον εργατικό νόμο μπορούν να οδηγήσουν στο να μην πληρωθεί το ΕΦΑΠΑΞ αλλά και ούτε και η αποζημίωση. Αυτό το παραθυράκι σχετίζεται με το πόσο καιρό πριν έχει ενημερωθεί κάποιος για την απόλυση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Κοίτα, δεν είμαι και η πλέον ειδική επί του θέματος, αλλά από ό,τι μου έχει πει ο φίλος μου που έχει ασχοληθεί... όταν δεν παρουσιαστείς στη δουλειά σου για 3 μέρες (χωρίς αιτία) έχει δικαίωμα ο εργοδότης να καταγγείλει τη σύμβαση εργασίας σου και να σε απολύσει χωρίς να σου δώσει αποζημίωση.

Και εμένα μου φαίνεται πολύυυυυυ ύποπτο αυτό που είπε ο προϊστάμενος στην κοπέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Μετά από δυόμιση χρόνια δουλειάς της ανακοίνωσαν πως την απολύουν διότι δεν έφερε τα αποτελέσματα (σε πωλήσεις) που της ζήτησε η εταιρεία.

Η σύμβαση που είχε ήταν αορίστου χρόνου. Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω άμεσα είναι αν ξέρετε τί ύψος αποζημίωση δικαιούται και από τί εξαρτάται αυτή; !
Αυτό εξαρτάται από το χρονικό διάστημα στο οποίο δούλευε στην εταιρεία. Συγκεκριμένα για τα 2 μισι χρόνια πρέπει να πάρει 2 (αν θυμάμαι καλά) μικτούς ολόκληρους. Δηλαδή αν τα ΜΙΚΤΑ είναι 1000€ θα πάρει 2000€. (Δεν υπάρχει παρακράτηση για ασφαλιστικές εισφορές, πιθανόν όμως να υπαρχει για Φόρο Μισθωτών). Συν την αναλογία δώρου Πάσχα, συν αποζημείωση μη ληφθείσας άδειας (αν δεν έχει πάρει τις μέρες που δικαιούται για το 2007, που μάλλον δεν τις έχει πάρει.) Η αποζημείωση μη ληφθείσας άδειας είναι προσαυξημένη κατά 100%. Αν πχ έχει υπόλοιπο αδείας 5 μερες με ημερομίσθιο 10 € τότε 5*10=50 προσάυξηση 100% άρα 100€. Εννοείται και την αναλογία μισθού για τις μέρες του Μαρτίου που θα δουλέψει.

:hmm: Το ύποπτο στην όλη υπόθεση είναι ότι ο προϊστάμενός της που της ανακοίνωσε την απόλυση πριν 4 μέρες, της είπε ότι (με δικές του ενέργειες) μπορεί να πάρει ολόκληρο και το μισθό του Μαρτίου και (αν καταφέρει και πείσει το διευθυντή ο ίδιος) μέρος από το μισθό Απριλίου. Δηλαδή να την κρατήσουν για περίπου ένα μήνα ακόμη, ενώ της είπε ότι η απόλυσή της έχει ήδη υπογραφεί. Παρολαυτά της είπε ότι από την επόμενη μέρα της απόλυσής της αν θέλει μπορεί να μη δουλέψει καθόλου μέχρι την μέρα που θα παραδώσει. Αυτό που υποψιάστηκε η ίδια είναι μήπως μετά από ένα χρονικό διάστημα από την υπογραφή (και ανακοίνωση) της απόλυσης χάσει το δικαίωμα να πάρει την αποζημίωση. Τέλος ο προϊστάμενός της, της είπε ότι θα την ενημερώσει για το πότε ακριβώς (τέλος Μαρτίου ή μέσα Απριλίου) θα λήξει η συνεργασία τους.

Αν σας έχει τύχει περιστατικό απόλυσης ή έχετε γνώσεις στο συγκεκριμένο θέμα θα βοηθούσατε πολύ!
Τώρα αυτό μου βρωμάει. Υπάρχουν 2 περιπτώσεις (αν υποθέσουμε ότι κάτι παίζει από πίσω).
α) ας υποθέσουμε ότι η κοπέλα ΔΕΝ πάει να δουλέψει, δεδομένου ότι της κοινοποιήθηκε η απόλυση με ημερομηνία 10/3. Τότε μπορεί ο εργοδότης να κάνει τρελή κομπίνα και να δηλώσει στις 3 μέρες απουσίας της ότι έλειπε αδικαιολόγητα και να το περάσει σαν οικειοθελή αποχώρηση, με αποτέλεσμα να μην της δώσει αποζημείωση.
β)Αν η κοπέλα πάει για δουλειά μπορεί να το περάσει σαν απόλυση κατόπιν προειδοποιήσεως και να γλυτώσει έτσι η μισή αποζημείωση.

Η αποψή μου...η κοπέλα να ζητήσει ΕΓΓΡΑΦΩΣ κοινοποίηση της απόλυσης της. Από την ημερομηνία που αναγράφεται στην καταγγελία σύμβασης (=απόλυση) και μετά ΔΕΝ θα παέι για δουλειά και ΔΕΝ θα υπογράψει ΚΑΝΕΝΑ χαρτί αν δεν πάρει στο χέρι ΟΛΑ τα χρήματα που της οφείλονται.
Αυτά ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Το πρώτο πράγμα που θα κάνει αύριο είναι να βρεθεί με τον επόπτη εργασίας της περιοχής της που τυγχάνει να είναι και συγγενής της για να της δώσει κάποιες πληροφορίες.
Απορώ γιατί αγχώνεστε μετά από αυτό:)
Αυτό πρέπει να κάνει κάθε εργαζόμενος και τίποτε άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
γνωμη μου ειναι να δουλεψει μεχρι την ημερα ΑΚΡΙΒΩΣ που θα ληξει η συνεργασια τους, ημερομηνια η οποια ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ θα πρεπει να κοινοποιηθει στον ΟΑΕΔ εγγραφως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους :)

Βοηθήσατε πάρα πολύ!

Τα νεότερα είναι (πιο ξεκάθαρα ίσως) ότι από την εταιρεία δεν έχουν υπογράψει απόλυση.

Η σύμβασή της για όσους ρώτησαν ήταν αορίστου χρόνου και ασφαλιζόταν στο ΙΚΑ.

Επίσης της είπαν ότι θα ανήκει στο δυναμικό της εταιρείας μέχρι να την καλέσουν στην έδρα της εταιρείας για να υπογράψει ( και να υπογράψουν και αυτοί) την απόλυσή της το οποίο θα γίνει τέλος Μάρτη ή μέσα Απρίλη. Το περιθώριο χρόνου που της δίνουν (της είπε ότι το διεκδίκησε και το πήρε για λογαριασμό της ο προϊστάμενος) είναι για να μπορέσει να βρεί αλλού δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
υπάρχει μια λούμπα όμως που επιβάλεται να προσέξει....
όταν σου δίνουν Χ χρόνο ανακοίνωση για την απόλυση σου, ΔΕΝ δικαιούσαι αποζημίωση. Δεν ξέρω ποιός είναι αυτός ο αριθμός Χ.
Ο λόγος είναι ότι, σου δίνω αποζημίωση γιατί σε αφήνω ΞΑΦΝΙΚΑ ξεκρέμαστο.
Αν υπάρχει ενημέρωση λοιπόν, δεν είναι ξαφνικό και άρα.... δεν υπάρχει θέμα αποζημίωσης. (όχι ολόκληρη τουλάχιστον)
Να το ψάξει καλά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
σήμερα μου είπε το αφεντικό ότι μάλλον θα το κλείσει το γραφείο, επειδή πρέπει πια να ξεκουραστεί. αποζημίωση να μην περιμένω, ε;:hmm:

(δουλεύω από τον Νοέμβρη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
σήμερα μου είπε το αφεντικό ότι μάλλον θα το κλείσει το γραφείο, επειδή πρέπει πια να ξεκουραστεί. αποζημίωση να μην περιμένω, ε;:hmm:

(δουλεύω από τον Νοέμβρη)


Εννοείται θα πάρεις κάποιο ποσό για αποζημίωση.
Και 1 εβδομάδα να δούλευες πάλι θα έπαιρνες.
Εφόσον είσαι ασφαλισμένη.
Και δώρο Πάσχα και χριστουγέννων και επίδομα αδείας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Εννοείται θα πάρεις κάποιο ποσό για αποζημίωση.
Και 1 εβδομάδα να δούλευες πάλι θα έπαιρνες.
Εφόσον είσαι ασφαλισμένη.
Και δώρο Πάσχα και χριστουγέννων και επίδομα αδείας.:)

σοβαρά;;;
κ ας μην λεχω κλείσει ούτε χρόνο;:confused:
δεν το ήξερα αυτό!

ναι είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
σοβαρά;;;
κ ας μην λεχω κλείσει ούτε χρόνο;:confused:
δεν το ήξερα αυτό!

ναι είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ
Ναι θα πάρεις κι ας μην έχεις κλείσει χρόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
υπάρχει μια λούμπα όμως που επιβάλεται να προσέξει....
όταν σου δίνουν Χ χρόνο ανακοίνωση για την απόλυση σου, ΔΕΝ δικαιούσαι αποζημίωση. Δεν ξέρω ποιός είναι αυτός ο αριθμός Χ.
Ο λόγος είναι ότι, σου δίνω αποζημίωση γιατί σε αφήνω ΞΑΦΝΙΚΑ ξεκρέμαστο.
Αν υπάρχει ενημέρωση λοιπόν, δεν είναι ξαφνικό και άρα.... δεν υπάρχει θέμα αποζημίωσης. (όχι ολόκληρη τουλάχιστον)
Να το ψάξει καλά....
Αυτό όντως ισχύιε, αλλά νομίζω ότι για να το κανουν πρέπει να έχουν κοινοποιήσει εγγράφως την απόλυση. Και τότε δίνουν μόνο τη μισή αποζημείωση.

Εννοείται θα πάρεις κάποιο ποσό για αποζημίωση.
Και 1 εβδομάδα να δούλευες πάλι θα έπαιρνες.
Εφόσον είσαι ασφαλισμένη.

Δυστυχώς δεν είναι έτσι. Αν δουλεύεις λιγότερο από 2 μήνες δεν δικαιούσαι αποζημείωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Κακή Επιρροή πιστεύω ότι αυτό που λες ισχύει από τη στιγμή της κοινοποίησης και της υπογραφής.

Travel_lover νομίζω ότι μέχρι να περάσει το πρώτο δίμηνο δεν δικαιούσαι αποζημίωση γιατί υποτίθεται ότι προσλαμβάνεσαι δοκιμαστικά (για τους 2 πρώτους μήνες).

Η γνωστή μου μίλησε με τον συγγενή της (που είναι επόπτης εργασίας) και της είπε το ποσό που δικαιούται. Της είπε επίσης ότι αν στο χαρτί (της απόλυσης) που της δώσουν να υπογράψει δεν γράφει το ποσό που της είπε ή αν δεν την αφήσουν να διαβάσει το έγγραφο, τότε πάνω από την υπογραφή της να γράψει: «Με επιφύλαξη για κάθε νόμιμο δικαίωμά μου».

Αυτά. Ελπίζω να βοηθάω κι εγώ στο συγκεκριμένο ζήτημα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εννοείται θα πάρεις κάποιο ποσό για αποζημίωση.
Και 1 εβδομάδα να δούλευες πάλι θα έπαιρνες.
Εφόσον είσαι ασφαλισμένη.
Και δώρο Πάσχα και χριστουγέννων και επίδομα αδείας.:)
Με αρκετή μεγάλη σιγουριά σας λέω δεν ισχύει αυτο. Νομίζω ότι για να δικαιούσαι αποζημίωση 1 μήνα πρέπει να έχεις δουλέψει τουλάχιστον 10 μήνες. Αν βρω χρόνο θα μάθω.

υπάρχει μια λούμπα όμως που επιβάλεται να προσέξει....
όταν σου δίνουν Χ χρόνο ανακοίνωση για την απόλυση σου, ΔΕΝ δικαιούσαι αποζημίωση. Δεν ξέρω ποιός είναι αυτός ο αριθμός Χ.
Ο λόγος είναι ότι, σου δίνω αποζημίωση γιατί σε αφήνω ΞΑΦΝΙΚΑ ξεκρέμαστο.
Αν υπάρχει ενημέρωση λοιπόν, δεν είναι ξαφνικό και άρα.... δεν υπάρχει θέμα αποζημίωσης. (όχι ολόκληρη τουλάχιστον)
Να το ψάξει καλά....
Έχει δίκιο σε αυτό η ΚΟΥΕ και από όσο ξέρω είναι δίμηνο.Παραπάνω είχα πει κάτι για παραθυράκια και ένα από αυτά είναι το δίμηνο.

Κακή Επιρροή πιστεύω ότι αυτό που λες ισχύει από τη στιγμή της κοινοποίησης και της υπογραφής.

Travel_lover νομίζω ότι μέχρι να περάσει το πρώτο δίμηνο δεν δικαιούσαι αποζημίωση γιατί υποτίθεται ότι προσλαμβάνεσαι δοκιμαστικά (για τους 2 πρώτους μήνες).
Από την στιγμή κοινοποίησης της απόλυσης. Τώρα το πως βεβαιώνεται η ημερομηνία δεν ξέρω
Για το δεύτερο εξαρτάται τις συμβάσεις που κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κακή Επιρροή πιστεύω ότι αυτό που λες ισχύει από τη στιγμή της κοινοποίησης και της υπογραφής.

Travel_lover νομίζω ότι μέχρι να περάσει το πρώτο δίμηνο δεν δικαιούσαι αποζημίωση γιατί υποτίθεται ότι προσλαμβάνεσαι δοκιμαστικά (για τους 2 πρώτους μήνες).

Λάθος δοκιμαστικά 2 μήνες ειναι χωρίς ένσημα, με ένσημα και ένα μήνα τα πέρνεις, έχω απολυθεί πολές φορές και ξέρω τι σου λέω, δούλεβα σε αντιπρωσοπία και το λοξό αφεντικό μου δεν με πολυπήγενε δούλεψα ακριβός ένα μήνα και πήρα τα πάντα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ακούστε κι εναν εργοδοτη...:) απο την πρώτη βδομάδα (τωρα πια) δικαιούσαι αποζημίωση!
Τέρμα τα "δοκιμαστικά" δίμηνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top