Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

Είναι ο γάμος προορισμός του ανθρώπου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Είμαι άντρας και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι άντρας και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
:worry: ΟΦφτόπικ: νόμιζα ότι ΟΛΟΣ ο κόσμος έχει δει τη σειρά "Σ'αγαπώ,μ'αγαπας" (Μεγκα πριν κάποια χρόνια-Δ.Παπαδοπούλου, Θοδωρής Αθερίδης) , έπαιζαν το ζευγάρι(στα 30+, χρόνια μαζί, ανύπαντροι) και μια από τις "αγαπημένες" ατάκες της "Δήμητρας" ήταν το "Θοδωρή, εγώ πότε θα γίνω μάνα?" σόρρυ, στην [live] παρέα μου τη χρησιμοποιούμε αρκετά και... παρασύρθηκα :)

Μαγική ατάκα και πασίγνωστη σε όλους τους τρελαμένους!:P

on topic:
Προορισμός τελικός και αναπόφευκτος κάθε ανθρώπου είναι ο θάνατος!
Όλα τα άλλα είναι επιλογές,σταυροδρόμια και προσωρινοί σταθμοί!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Θέλω να εστοιάσω σε ένα σημείο, άν κάποια κοπέλα αποφασεισει να κάνει παιδί χωρίς σχέση να πάει με κάποιον και να μήνει έγκυος λόγο του ρολογιού πές μου πειρατάκο δεν ειναι κατακριτέο; γιατί δεν το κάνουν; θα σου πώ εγώ παρόλο που πέρασαν κάπιες ιδέες στην ιστορία ακόμα υπάρχει η ιδέα ότι η γυναίκα θα κάνει το παιδί έστω μέσα στην μακροχρόνια σχέση ξέρεις γιατί; κόψανε στα μέτρα τους ότι εντάξει άς κάνει ένα παιδί εκτώς γάμου άλλα όχι να κάνεις παιδί γιατί το ρολόι σου χτύπησε κόκκινο. Σκέψου το και θα δείς ότι και αυτό με την σχέση και το παιδί σε μια μακροχρόνια σχέση καλό ειναι, άλλα όχι με τον πρώτο τυχόντα ή σε σχέση ενώς μήνα, γιατί; δεν έχει δικαίομα κάποια που ειναι π.χ 35 χρονών και κάνει ένα πρίν χτύπησει ένα άλλο ρολόι και δεν μπορεί να κάνει παιδί ξέρεις πώς θα την έθαβάν; :)
Μάνια μου, όσες φορές κι αν διάβασα το μήνυμα σου δυστυχώς δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, ίσως να φταίει το οτί σήμερα είμαι και λίγο κουρασμένος.
Αν θέλεις να συνεχίσουμε την κουβέντα please επανέλαβε...


:worry: ΟΦφτόπικ: νόμιζα ότι ΟΛΟΣ ο κόσμος έχει δει τη σειρά "Σ'αγαπώ,μ'αγαπας" (Μεγκα πριν κάποια χρόνια-Δ.Παπαδοπούλου, Θοδωρής Αθερίδης) , έπαιζαν το ζευγάρι(στα 30+, χρόνια μαζί, ανύπαντροι) και μια από τις "αγαπημένες" ατάκες της "Δήμητρας" ήταν το "Θοδωρή, εγώ πότε θα γίνω μάνα?" σόρρυ, στην [live] παρέα μου τη χρησιμοποιούμε αρκετά και... παρασύρθηκα :)
:confused: :confused: :confused:
Σορρυ είναι που δεν παρακολουθώ καθόλου τηλεόραση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια μου, όσες φορές κι αν διάβασα το μήνυμα σου δυστυχώς δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, ίσως να φταίει το οτί σήμερα είμαι και λίγο κουρασμένος.
Αν θέλεις να συνεχίσουμε την κουβέντα please επανέλαβε...

Αν κάποια θέλει να κάνει παιδιά, δεν ειναι παντρεμένη, δεν ειναι δεσμεβμένη και πάρει κάπιων για ένα βράδυ μόνο και μονο για να μήνει έγκυος δεν θα την κράξουν;

Περίληψή ε;;;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν κάποια θέλει να κάνει παιδιά, δεν ειναι παντρεμένη, δεν ειναι δεσμεβμένη και πάρει κάπιων για ένα βράδυ μόνο και μονο για να μήνει έγκυος δεν θα την κράξουν;

Περίληψή ε;;;;;:hmm:
Ναι πολύ πιθανό να την κράξουν.
Ομως αν αυτό είναι η επιλογή της, αν αυτό είναι αυτό που θέλει η ίδια, τι σημασία έχει κι αν την κράξουν; Θα έχει κάνει αυτό που επέλεξε. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Ναι πολύ πιθανό να την κράξουν.
Ομως αν αυτό είναι η επιλογή της, αν αυτό είναι αυτό που θέλει η ίδια, τι σημασία έχει κι αν την κράξουν; Θα έχει κάνει αυτό που επέλεξε. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση από αυτό.

Φυσικα!
Ποια θα ειναι η αντιμετωπιση/συμπεριφορα των υπολοιπων, προς στο παιδι? Και ποια τα αποτελεσματα για την ψυχουλα του? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο γάμος δεν είναι μια τελετή ή μια διαδικασία στο Δημαρχείο. Γάμος είναι πολύ βαθειά έννοια και δυο άνθρωποι παντρεύονται πολύ καιρό, ακόμα και χρόνια πριν φτάσουν στην εκκλησία. Γι'αυτό και δεν είναι καθόλου απαραίτητο για μένα να παντρευτούν και τυπικά. Κοινωνική σύμβαση και όχι αυτοσκοπός. Δεν θα παντρευτώ ποτέ αν δεν βεβαιωθώ ότι δεν θα παντρευτώ μαζί με κάποια γυναίκα και τη μαμά, το μπαμπά, τον αδελφό της ή όλο της το σόι. Αυτό με χαλάει στους γάμους, ειδικά στην χώρα μας, εμπλοκή τρίτων ατόμων. Είμαι υπέρ των προγαμιαίων συμβολαίων επίσης, αλλά και υπέρ εναλλακτικών μοντέλων συμβίωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Φυσικα!
Ποια θα ειναι η αντιμετωπιση/συμπεριφορα των υπολοιπων, προς στο παιδι? Και ποια τα αποτελεσματα για την ψυχουλα του? :/:
Δεν έχει καμία σημασία ποια θα είναι η συμπεριφορά, όσο άσχημη κι αν είναι.
Η μητέρα και το περιβάλλον της έχει χρέος να το προφυλάξει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο γάμος δεν είναι μια τελετή ή μια διαδικασία στο Δημαρχείο. Γάμος είναι πολύ βαθειά έννοια και δυο άνθρωποι παντρεύονται πολύ καιρό, ακόμα και χρόνια πριν φτάσουν στην εκκλησία. Γι'αυτό και δεν είναι καθόλου απαραίτητο για μένα να παντρευτούν και τυπικά. Κοινωνική σύμβαση και όχι αυτοσκοπός. Δεν θα παντρευτώ ποτέ αν δεν βεβαιωθώ ότι δεν θα παντρευτώ μαζί με κάποια γυναίκα και τη μαμά, το μπαμπά, τον αδελφό της ή όλο της το σόι. Αυτό με χαλάει στους γάμους, ειδικά στην χώρα μας, εμπλοκή τρίτων ατόμων. Είμαι υπέρ των προγαμιαίων συμβολαίων επίσης, αλλά και υπέρ εναλλακτικών μοντέλων συμβίωσης.

Ακόμη ένας που ψάχνει για εναλλακτικά μοντέλλα! Μαζί σου γιατρέ.:D

Η παρατήρησή σου, ότι δλδ δύο άνθρωποι στην πραγματικότητα παντρεύονται πολύ καιρό πριν φτάσουν στην εκκλησία ή δημαρχείο (έχω παρατηρήσει συχνά ότι εκεί φτάνουν όταν η σχέση έχει πια ξοφλήσει) συμφωνεί με αυτά που κουβεντιάζαμε με τον Nosaltres κανά δυο μέρες πριν. Εκεί λέγαμε ότι θα πρέπει να δίνεται το επίκεντρο στη σχέση και όχι στα τυπικά του γάμου.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει η θέση σου για την εμπλοκή των οικογενειών των συζύγων στη συμβίωση εντός του γάμου. Έχω κι εγώ αναφέρει το συγκεκριμένο πρόβλημα ως πολύ σοβαρό, στη συζήτηση "γιατί από μια ηλικία και μετά..." όπου συζητιόταν κάτι παρόμοιο.
Έχεις απόλυτο δίκιο να σε χαλάει αυτό στις ελληνικές οικογένειες. Πολύ πρόσφατα άκουσα τις ιστορίες δύο ζευγαριών <30 ετών, τα οποία μόλις αποφάσισαν να παντρευτούν, αυτομάτως αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα με τους γονείς τους, με αποτέλεσμα να περάσουν κρίση οι σχέσεις τους και να κινδυνεύουν να διαλυθούν. Αυτό είναι μόνο η αρχή! Στατιστικές δείχνουν ότι το 60% των διαζυγίων οφείλεται στην εμπλοκή των γονέων.:knife:

Συμφωνώ μάλλον και με την άποψη για συμβόλαιο, αλλά θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις περί του τι είδους συμβόλαιο εννοείς και τι θα πρέπει αυτό να περιλαμβάνει.

Ανακεφαλαιώνοντας, :studying:στην αναζήτησή μας για ένα εναλλακτικό μοντέλλο οικογένειας έχουμε μέχρι στιγμής καταλήξει (?) στις παρακάτω παραδοχές (με τη βοήθεια και της underwater)
1) Η οικογένεια νοείται μόνον ως σχέση αγάπης και μόνο με αυτόν τον τρόπο προσφέρει ευτυχία. Καμία σχέση εξουσίας δε χωρά ανάμεσα σε ανθρώπους που πραγματικά αγαπιούνται.
2) Η προσοχή θα πρέπει να επικεντρώνεται στην ουσία της σχέσης, αν δλδ συντελεί στην ευζωία και στην ολοκλήρωση των μελών της και όχι στα τυπικά του γάμου (που μπορεί να τηρούνται ή όχι). Κανένας δεν έχει δέσει κανένα γάιδαρο. Η σχέση πρέπει να αποδεικνύει το δικαίωμά της στην επιβίωση.
3) Το ζευγάρι θα πρέπει απαραιτήτως να συμφωνεί εκ των προτέρων ότι η σχέση είναι αυστηρά μεταξύ τους και δεν θα επιτραπεί σε κανένα συγγενή, όσο αγαπητός και καλός κι αν είναι κατά τ' άλλα, να αναμιχθεί και να παρεμβληθεί. Οι σχέσεις με τους γονείς θα πρέπει να προκαθοριστούν και ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του. :boxing:
Αλλιώς... :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Συμφωνώ μάλλον και με την άποψη για συμβόλαιο, αλλά θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις περί του τι είδους συμβόλαιο εννοείς και τι θα πρέπει αυτό να περιλαμβάνει.

Το συμβόλαιο ως ιδέα δεν έχει πάρει ακόμα μορφή στο μυαλό μου, αλλά είμαι υπέρ. Θα ετοιμάσω ένα :D Ο Πανταζής δεν υπέγραψε κάποτε τέτοιο συμβόλαιο? Αλλά βέβαια απ'όσο ξέρω δεν τον έσωσε κι αυτόν.

[/quote] 3) Το ζευγάρι θα πρέπει απαραιτήτως να συμφωνεί εκ των προτέρων ότι η σχέση είναι αυστηρά μεταξύ τους και δεν θα επιτραπεί σε κανένα συγγενή, όσο αγαπητός και καλός κι αν είναι κατά τ' άλλα, να αναμιχθεί και να παρεμβληθεί. Οι σχέσεις με τους γονείς θα πρέπει να προκαθοριστούν και ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του. :boxing:
Αλλιώς... :wall:[/quote]

Αυτό ξέρεις όμως δεν είναι στο χέρι του ζευγαριού πάντα.Το ξεκαθαρίζεις απ'την αρχή με την σύζυγο, αλλά καμμιά εγγύηση ότι τα πεθερικά θα μείνουν σε απόσταση από το ζευγάρι. Σε ακραίες περιπτώσεις πρέπει να γινόμαστε και λίγο άγριοι και να το ξεκόβουμε από την αρχή με πεθερές, πεθερούς κλπ. Παράδειγμα, έρχεται ξαφνική απρόσκλητη επίσκεψη η μαμά της γυναίκας σου πρωί πρωί Σαββάτου και συ στραβομουτσουνιάζεις. Το επαναλαμβάνει και συ της το λες άμεσα, βρε μαμά (ή μητέρα ή όπως την αποκαλείς) είσαι χρυσή, αλλά εμείς έχουμε την δική μας ζωή. Αν η μαμά έμεινε πρόσφατα χήρα τότε τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα γιατί η θλίψη της είναι πολύ επικίνδυνο να μεταδοθεί στο ζευγάρι και η θλίψη είναι αντιερωτική και σκοτώνει το γάμο.
'Ασε που πολλοί γονείς λόγω έλλειψης χρόνου τα πρωινά, παραδίδουν το παιδί τους σε μια μαυροφορεμένη γιαγιά που κλαίει ή μουρμουρίζει. Σ'αυτές τις περιπτώσεις δεν κινδυνεύει μόνο το ζευγάρι, αλλά και το παιδί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Για συμβόλαια δεν ξέρω αλλά ένα τέτοιο χαρτί θα σας χρειαστεί σίγουρα! :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::D:D:D:D:D:D:clapup::clapup::clapup:XAAAAAAXAXAXAXA XAXA XAXA
ΦΟΒΕΡΟΟΟΟΟΟ !!!!:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Δεν έχει καμία σημασία ποια θα είναι η συμπεριφορά, όσο άσχημη κι αν είναι.
Η μητέρα και το περιβάλλον της έχει χρέος να το προφυλάξει.:)

Δεν ειναι παντα τοσο ευκολο. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τι σημασία έχει αν είναι εύκολο;
Μόνο τα εύκολα πρέπει να κάνουμε;
Δεν υπάρχουν εύκολα και δύσκολα.
Υπάρχουν πράγματα που θέλουμε να τα κάνουμε πάρα πολύ, και άλλα που τα θέλουμε λιγότερο ή και καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Για συμβόλαια δεν ξέρω αλλά ένα τέτοιο χαρτί θα σας χρειαστεί σίγουρα! :D

Πολύ καλό, αλλά απ' όσο βλέπω η ισχύς του τελείωσε μαζί με την δεκαετία του '80! :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Πολύ καλό, αλλά απ' όσο βλέπω η ισχύς του τελείωσε μαζί με την δεκαετία του '80! :P:D

Είναι το παλιό αυτό! Τώρα έχει βγει σε νέα έκδοση με μονοτονικό κ.λπ.!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Για συμβόλαια δεν ξέρω αλλά ένα τέτοιο χαρτί θα σας χρειαστεί σίγουρα! :D




:D:D:D:D:D:D:D:D καλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τι σημασία έχει αν είναι εύκολο;
Μόνο τα εύκολα πρέπει να κάνουμε;
Δεν υπάρχουν εύκολα και δύσκολα.
Υπάρχουν πράγματα που θέλουμε να τα κάνουμε πάρα πολύ, και άλλα που τα θέλουμε λιγότερο ή και καθόλου.


Κοίταξε εδώ λέμε και ξαναλέμε για τα δικαιωματα άλλα και τα ψυχολόγικά προβλήματα που έχουν ή που είχαμε σαν παιδιά, εδώ εξώγαμο ειναι το παιδί και το βρήζουν και του φέροντε άσκημα, ξέρεις η υχή αυτού του παιδιού τι θα πάθει όταν του λένε ότι η μάνα του ειναι "ιερόδουλή΄" γιατί έτσι λένε μια γυναίκα που έχει παιδί χωρίς σχέση, δεν μπορείς πάντα να εισαι απο άνω απο το παιδί πάντα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κοίταξε εδώ λέμε και ξαναλέμε για τα δικαιωματα άλλα και τα ψυχολόγικά προβλήματα που έχουν ή που είχαμε σαν παιδιά, εδώ εξώγαμο ειναι το παιδί και το βρήζουν και του φέροντε άσκημα, ξέρεις η υχή αυτού του παιδιού τι θα πάθει όταν του λένε ότι η μάνα του ειναι "ιερόδουλή΄" γιατί έτσι λένε μια γυναίκα που έχει παιδί χωρίς σχέση, δεν μπορείς πάντα να εισαι απο άνω απο το παιδί πάντα:worry:
Μπορείς.
Το θέμα είναι αν θέλεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μπορείς.
Το θέμα είναι αν θέλεις.:)

Μην επιμένεις δεν γίνετε πάντα να εισαι απο πάνω, μια γυναίκα που μεγαλώνει μόνη της ένα παιδί τρέχει με την δουλειά, δεν ειπα ότι το παρατάει άλλα δεν μπορείς πάντα να εισαι απο πάνω, άν και το παιδί ειναι κληστός χαρακτήρας άστο:hmm:

Πάντος βάζουν σε όλους την ιδέα άσχετα με το άν καταφέρνεις ή όχι να το θρέψεις ότι πρέπει να εισαι εντός γάμου για να εισαι νορμάλ παιδί, ειχαμε παιδιά στο λυκειο που τα κατακρίνανε επιδή η μάνα ήταν ανήπαντρή παρά τα παιδιά που ήταν χορισμένων παιδιών, αυτά τους μαθαίνουν οι γονείς γάμος =συνέχεια της ζωής:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κοίταξε εδώ λέμε και ξαναλέμε για τα δικαιωματα άλλα και τα ψυχολόγικά προβλήματα που έχουν ή που είχαμε σαν παιδιά, εδώ εξώγαμο ειναι το παιδί και το βρήζουν και του φέροντε άσκημα, ξέρεις η ψυχή αυτού του παιδιού τι θα πάθει όταν του λένε ότι η μάνα του ειναι "ιερόδουλή" γιατί έτσι λένε μια γυναίκα που έχει παιδί χωρίς σχέση, δεν μπορείς πάντα να εισαι απο άνω απο το παιδί πάντα:worry:
Μάνια εδώ λες μία μεγάλη και σωστή κουβέντα. Όσο "ελεύθερων απόψεων" κι αν είμαστε, ακόμα κι αν δεν μας νοιάζει καν τι θα πει η κοινωνία (αυτά που ανέφερες εσύ), υπάρχουν και τα παιδιά στη μέση. Ακόμα κι αν δεν μας ενδιαφέρει εμάς τι θα πει η κοινωνία για μία ανύπαντρη μητέρα πουχου, το παιδί θα πληγωθεί. Ό,τι και να του πούμε εμείς οι γονείς, το παιδί θα πληγωθεί πολύ εάν ακούσει έστω και το παραμικρό πικρόχολο σχόλιο για τη μητέρα του ή τον πατέρα του. :(


Να πω εδώ κάτι γενικότερο.. Βλέπω γενικά ότι σε πολλά θέματα που συζητάμε ("συζητάμε" με την ευρεία έννοια, αναφέρομαι γενικότερα κι όχι κατ' ανάγκην εδώ μέσα) λίγοι σκεφτόμαστε τα παιδιά... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top