Μια ματιά στο "δημοκρατικό" μας μέλλον! Ελλάδα 2013!

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
ΕΛΛΑΔΑ, 2013 μ.Χ. ( Ο George Papandreou εχει κερδίσει τις εκλογές απ'ο το 2008,τα δύο μεγάλα κόμματα εχουν γίνει ένα-τι τούς χωρίζει άλλωστε?- και η Ελλάδα προχωρεί προς την "σοσιαλιστική" ολοκλήρωση!)


Ήταν περασμένα μεσάνυχτα, μια βροχερή νύχτα του Μάρτη και πατούσα ξανά τα χώματα της πατρίδας, έξι χρόνια μετά. Πλάι στη συγκίνηση η περιέργεια για το τι μπορεί να άλλαξε έπειτα από τόσο καιρό απουσίας. Βροχή, ανελέητη βροχή μαστίγωνε τους ταξιδιώτες καθώς βγαίναμε από την έξοδο του ΑTATURK ATHENS INTERNATIONAL AIRPORT. Το πρώτο που παρατήρησα ήταν οι πινακίδες, όπου κυριαρχούσαν τα λατινικά, αφού η κυβέρνηση πριν δυο χρόνια απαγόρευσε δια νόμου το ελληνικό αλφάβητο, κατόπιν πρότασης της υπουργού πολιτισμού, κ. Αννας Διαμαντοπούλου. Ακολουθώντας τις πινακίδες "pros Athina" κινηθήκαμε με το ταξί προς την πόλη και περνώντας τα προάστια Νέα Ιωνία, Νέα Ρόδος, και Νέα Λεμεσσός, μέσω της Babis Vovos Avenue (πρώην Κηφισίας) έφτασα στο πατρικό μου.



Η συνέχεια επεφύλασσε πολλές εκπλήξεις. Όλα είχαν αλλάξει, μια μεταμόρφωση κυριολεκτικά οβιδιακή. Μία βδομάδα μετά την άφιξή μου θέλησα να επισκεφθώ μια φίλη μου, στη Σάμο, αλλά δυστυχώς η τουρκική Πρεσβεία αρνήθηκε να μου χορηγήσει την απαιτούμενη βίζα. Παρέμεινα στη Αθήνα και προσπάθησα να παρηγορήσω τον ανηψιό μου: Μόλις είχε αποβληθεί από το σχολείο επειδή κοντράρισε την φιλόλογό του, όταν αυτή εξήγησε στα παιδιά ότι παλιά - τότε που το ελληνικό κράτος ήταν σωβινιστικό - συνήθιζαν να εορτάζουν κάθε 25η Μαρτίου μία θλιβερή επέτειο, αυτήν του 1821. Τότε που Έλληνες τρομοκράτες εθνικιστές ξεσηκώθηκαν κατά της ειρηνικής συνύπαρξης των λαών της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.


Κάτι άλλο που μου προξένησε εντύπωση στην πατρίδα μετά την εξάχρονη απουσία μου, ήταν πως είχαμε γίνει πλέον πολυφυλετικοί και πολυπολιτισμικοί. Η υπουργός Δημόσιας Τάξης Μαρία Δαμανάκη, μάλιστα, σε συνεργασία με τον υπουργό Εξωτερικών κ. Μπίστη (το κόμμα τους στήριζε την κυβέρνηση) κατάργησαν πλήρως τον έλεγχο στις εισόδους της χώρας, ώστε ελεύθερα και ανεμπόδιστα να έρχονται στην Ελλάδα οικονομικοί πρόσφυγες από όλον τον κόσμο. Διασχίζοντας την Aharnon Avenue από Vathis Square μέχρι τα Ano Patissia δεν άκουσα πουθενά ελληνικά. Αργότερα πληροφορήθηκα ότι η περιοχή που λεγόταν παλιά Αγιος Παντελεήμων μετονομάστηκε κι επίσημα με απόφαση του μικτού πολυφυλετικού δημοτικού συμβουλίου, σε Νέα Τίρανα.



Πληροφορήθηκα επίσης ότι πλέον οι Έλληνες ανερχόμαστε στο 32% του συνολικού πληθυσμού της χώρας μας, από το 37% που είμασταν πέρυσι. Κάποιοι πολιτικοί και πολίτες που προσπάθησαν να αντισταθούν στην κατάσταση αυτή, βρίσκονταν από το 2008 στον Κορυδαλλό, βάσει του νέου νόμου "περί υποκίνησης και διάδοσης ρατσιστικής προπαγάνδας", που απαγορεύει ρητά την διασπορά φυλετικού μίσους στην κοινωνία. Ένας μάλιστα, προφανώς φασίστας κι εθνικιστής, βουλευτής που πρότεινε την επαναλειτουργία των συνοριακών σταθμών κι ελέγχων, όπως γίνεται σε όλον τον υπόλοιπο κόσμο, καταδικάστηκε σε πολυετή κάθειρξη.



Εντύπωση ακόμη μου προκάλεσε η εκσυγχρονισμένη όψη της πρωτεύουσας. Όλα τα σωβινιστικά απομεινάρια του παρελθόντος είχαν αφαιρεθεί. Στη Stadiou μάλιστα, εκεί όπου κάποτε στέκονταν ένα μνημείο μίσους, κάποιος σφαγέας αθώων Τούρκων ονόματι Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, τώρα, με την ευγενή χορηγία της τουρκικής πρεσβείας αναγέρθηκε το μνημείο "ελληνοτουρκικής φιλίας", που δείχνει τον πρωθυπουργό μας να χορεύει ζεϊμπέκικο, όπως έκανε παλιά, ως υπουργός Εξωτερικών.



Στα περίχωρα της πρωτεύουσας, που άλλοτε ασφυκτιούσαν από εκκλησίες, σύμβολα της θρησκευτικής μισαλλοδοξίας και φανατισμού που χαρακτήριζε παλιότερα τους νεοέλληνες, υψώνονταν τώρα αγέρωχοι μιναρέδες, σημάδι ανοχής προς το διαφορετικό και ολοκληρωμένης πολυπολιτισμικής κουλτούρας που επιτέλους απέκτησαν οι συμπατριώτες μας. Δυστυχώς στη Θράκη έμαθα ότι εθνικιστικοί κύκλοι αντιστάθηκαν στον εκτουρκισμό των χριστιανών, όμως το τουρκικό Προξενείο εντόπισε τους εθνικιστές, οι οποίοι καταδικάστηκαν σε βαριές ποινές.



Ξέχασα να πω ότι πέρυσι, το 2012, συνδιοργανώσαμε με επιτυχία το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου (EURO 2012) με τη φίλη Τουρκία. Δυστυχώς κι εδώ κάποιοι αλήτες Κύπριοι σωβινιστές θέλησαν να αμαυρώσουν το γεγονός. Στην τελετή έναρξης μάλιστα, στις 20 Ιουλίου, στο ATHENS MULTICULTURAL SPORT CENTER (πρώην Ολυμπιακό Στάδιο), δημιούργησαν απαράδεκτα έκτροπα, με αφορμή την επέτειο της τουρκικής ειρηνευτικής επιχείρησης του 1974. Ευτυχώς οι ομάδες περιφρούρησης του Συνασπισμού που προσφέρθηκαν ευγενώς να περιφρουρήσουν τους αγώνες εντόπισαν αμέσως τους ταραξίες και τους παρέδωσαν στην Αστυνομία. Αίτημα έκδοσής τους στην Τουρκία εκκρεμεί και εξετάζεται από την κυβέρνηση.



Ελπίζω να μην σας κούρασα, σίγουρος ότι θα βρήκατε ελκυστική ή έστω ενδιαφέρουσα την εικόνα της χώρας μας. Μιας Ελλάδας ειρηνικής, μοντέρνας, εκσυγχρονισμένης, πολυφυλετικής και ανοιχτής προς όλους και σε όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
κάτι μου θυμίζει....

α ναι ! v for vendetta
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
αν αυτό δεν ειναι προπαγάνδα τότε τι ειναι ???

προφανός μιλάς με πολύ φαντασία απο τα άκρα...

σου βγάζω γλώσσα λοιπον.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
αν αυτό δεν ειναι προπαγάνδα τότε τι ειναι ???

προφανός μιλάς με πολύ φαντασία απο τα άκρα...

σου βγάζω γλώσσα λοιπον.... :P

Και καλά κάνεις!:D
Δεν είναι προπαγάνδα...ένα σουρεαλιστικό-χιουμοριστικό κειμενάκι είναι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
ΕΛΛΑΔΑ, 2013 μ.Χ. ( Ο George Papandreou εχει κερδίσει τις εκλογές απ'ο το 2008,

Μπαααα...... Μπααααα....8)

Γενικά το κειμενάκι είναι χιουμοριστικό αλλά ακραίο. Καλό είναι να διατηρείται μια ισορροπία ανάμεσα σε ένα κράτος που δε θα σέβεται τους πολίτες, ημεδαπούς και αλλοδαπούς και σε ένα κράτος "μπάτε σκύλοι αλέστε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Καθόλου χιουμοριστικό και πολύ ακραίο... :down:

Δυστυχώς δεν γέλασα σε κανένα σημείο του. Πιο πολύ ξινίλα έβγαλες παρά γέλιο... :(

Οπότε θα συμφωνήσω με τον Founes και θα σου βγάλω και εγώ την γλώσσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δικό σου είναι το εν λόγω πόνημα; Ελπιζω όχι...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Mαλλον το χουμορ μου κυμαινεται σε αλλο μηκος κυμματος...:|
Δεν ξερω ποιος το εγραψε το παραπανω αλλα ειναι μεγαλη μπαρουφα.:sick: :mpliaks:
Τhumbs karadown αι απο εμενα!:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και να βγώ πάλι οφφ-τόπικ. Δεν μπορείς να λες "δεν είμαι ρατσιστής" επειδή σέβεσαι τον έγχρωμο. Πρέπει να σέβεσαι και τον Αλβανό επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Και να βγώ πάλι οφφ-τόπικ. Δεν μπορείς να λες "δεν είμαι ρατσιστής" επειδή σέβεσαι τον έγχρωμο. Πρέπει να σέβεσαι και τον Αλβανό επίσης.

Δεν σέβομαι κανέναν (η και το αντίθετο) με κριτήριο το χρώμα,την γλώσσα η την καταγωγή του!!!
Σέβομαι όσους με σέβονται και το αντίθετο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
:confused: To ...αντίθετο πως το εννοείς; :confused:

Όπως το κατάλαβα; :hmm: Μάιστα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Σέβομαι όσους με σέβονται και το αντίθετο!

Και πως ακριβώς καταλαβαίνεις εάν σε σέβεται ο άλλος?
T3H 1MB4 J3D1 M1N|> H4X?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Απάντηση: Aν δέχεται να δουλέψει στο χωράφι σου με τον μισό μισθό, τότε σε σέβεται...

Αν όχι, είναι κ...αλβανός :P :P :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Χωρις να θελω να απαντω για κανεναν αλλον,
αυτο που νομιζω οτι λεει ο Ειλικρινης ειναι οτι:

Οσο ρατσιστικο/φασιστικο (κτλ κτλ) ειναι να φερεσαι ασχημα σε καποιον για το χρωμα/πεποιθησεις/θρησκεια (κτλ κτλ) , αλλο τοσο φασιστικο/ρατσιστικο (κτλ κτλ) ειναι να του φερεσαι καλυτερα για τους ιδιους λογους...

Συμφωνω
μ'αυτο παντως αν (επαναλαμβανω: ΑΝ) αυτο θελει να πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Οσο ρατσιστικο/φασιστικο (κτλ κτλ) ειναι να φερεσαι ασχημα σε καποιον για το χρωμα/πεποιθησεις/θρησκεια (κτλ κτλ) , αλλο τοσο φασιστικο/ρατσιστικο (κτλ κτλ) ειναι να του φερεσαι καλυτερα για τους ιδιους λογους...

Μάλιστα... Αν έχεις ένα γαϊδούρι που είναι εκ γεννησιμιού του κουτσό και το χτυπάνε 3 φορές την ημέρα και ένα άλλο γαϊδούρι που γεννήθηκε αρτιμελές και δεν έχει φάει τόσο ξύλο στη ζωή του, είναι λάθος να φέρεσαι στο πρώτο γαϊδούρι με περισσότερη συμπόνια και να το βοηθήσεις να φτάσει σε ένα επίπεδο να μπορεί να παράγει το ίδιο έργο με το αρτιμελές γαϊδούρι.

ΟΚ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ξαναδιαβασε το σε παρακαλω...
Μιλαω για χρωμα/πεποιθησεις/θρησκεια.
Οχι για οικονομικους μεταναστες...

Αλλα για εξηγησε μου, βλεπεις αντιστοιχια μεταναστων-αναπηρων πουθενα?

Γιατι δε βλεπω να γινονται και πολλα για τους αναπηρους πχ.
Ουτε να θεωρουν καποιοι ρατσιστικο κι απανθρωπο να παει ο αλλος να παρκαρει στη μπαρα που περνουν τα καροτσακια και να πρεπει να κανει ολοκληρο κυκλο για να βγει απο το λαβυρινθο...

Αν οντως θες να εισαι αντικειμενικος σ'αυτο που λες, να φωναζεις και για τους αναπηρους/φτωχους/απολυμενους/ανεργους και κατι χιλιαδες συνανθρωπους μας...Τοτε θα εισαι δικαιος ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
[ψοφ-τοπικ]Αυτό που βασικά ενοχλεί τους έλληνες, είναι το πως οι αλβανοί από εργάτες του μεροκάματου, έφτασαν να αγοράζουν σπίτια και αυτοκίνητα και να τους έχουν γείτονες[/ψοφ-τοπικ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ξαναδιαβασε το σε παρακαλω...
Μιλαω για χρωμα/πεποιθησεις/θρησκεια.
Οχι για οικονομικους μεταναστες...

Αλλα για εξηγησε μου, βλεπεις αντιστοιχια μεταναστων-αναπηρων πουθενα?

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζει κάποιος κ τον κάνει να είναι "κουτσό γαϊδούρι" δεν ειναι το οικονομικό. Μιλάω για την ίδια κακιά αντιμετώπιση που βλέπουμε απέναντι κ στην κάθε μειονότητα, όπως π.χ. οι ανάπηροι που ανέφερες.

Γιατι δε βλεπω να γινονται και πολλα για τους αναπηρους πχ.

κακώς! ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ! Μια κοινωνία που θέλει να λέγεται πολιτισμένη προστατεύει τις μειονότητες της και προσφέρει ίσες ευκαιρίες σε όλα τα μέλη, με την ανάλογη στήριξη εκεί που πρέπει.

Ουτε να θεωρουν καποιοι ρατσιστικο κι απανθρωπο να παει ο αλλος να παρκαρει στη μπαρα που περνουν τα καροτσακια και να πρεπει να κανει ολοκληρο κυκλο για να βγει απο το λαβυρινθο...

Εγώ το θεωρώ όλα αυτά που είπες, όπως και ο κάθε φυσιολογικός άνθρωπος νομίζω...

Αν οντως θες να εισαι αντικειμενικος σ'αυτο που λες, να φωναζεις και για τους αναπηρους/φτωχους/απολυμενους/ανεργους και κατι χιλιαδες συνανθρωπους μας...Τοτε θα εισαι δικαιος ε?

Ποιος σου είπε ότι δεν φωνάζω για όλους αυτούς;:confused: Η κοινωνική ανισότητα και η κακομεταχείριση των μειονοτήτων γενικότερα δεν με αφήνει ΚΑΘΟΛΟΥ, μα ΚΑΘΟΛΟΥ αδιάφορο. Ίσα - ίσα μπορώ να πω πως αυτός είναι ίσως ο τομέας στον οποίο προσφέρω τα περισσότερα αυτόν τον καιρό.

Οπότε δεν βλέπω να διαφωνούμε πουθενά..

Υ.Γ. Το "δαρμένο γαϊδούρι" ήταν φυσικά σχήμα λόγου κ δεν αναφερόμουν σε ανάπηρους, έτσι;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ...ΕΜΠΝΕΕΤΑΙ!
Σέβομαι τον μαύρο που γυρνάει όλο το λεκανοπέδιο με τα πόδια πουλώντας μικροαντικείμενα και που ιδρώνει για ένα μεροκάματο.
Δεν σέβομαι τον μαύρο που έχει μετατρέψει το σπίτι του σε παράνομο στούντιο και αντιγράφει cd's γιατί παρανομεί!
Σέβομαι τον Αλβανό (η όποιας εθνικότητας) που δουλεύει στο λιοπύρι η στο κρύο για να εξασφαλίσει το φαϊ των παιδιών του.
Δεν σέβομαι τον Αλβανό (η άλλον) που σκοτώνει μια γριά για 100 ευρά!
Σέβομαι τις θέσεις και τις απόψεις των Τούρκων,Αμερικανών κ.λπ.(ακόμα και Ελλήνων που διαφωνούμε)
Δεν σέβομαι αυτούς που προσπαθούν να μου τις επιβάλλουν!

Δεν σέβομαι κάποιον για τη γλώσσα του,την καταγωγή του η το χρώμα του!
Σέβομαι κάποιον ανεξάρτητα από αυτά!

Δεν θα σεβαστώ κάποιον επειδή είναι μαύρος η Αλβανός,θα σεβαστώ κάποιον επειδή είναι σωστός άνθρωπος!
Και πολλούς Έλληνες δεν ΄σεβομαι!
Οι μόνοι άνθρωποι που έχουν τον σεβασμό μου επειδή είναι κάτι διαφορετικό από μένα είναι οι γέροντες και δη οι συνταξιούχοι που δούλεψαν δεκαετίες και πολύ σκληρότερα απ'ότι σήμερα και πρέπει να ζήσουν με μια σύνταξη των 400 ευρω!
Γι'αυτούς να φωνάξω κι εγώ και να βγω στους δρόμους!

Υ.Γ. Μοναχε δεν ξέρω τι συνειρμός ήταν αυτός με τα γαϊδούρια (και που κολλάει με το θέμα), αλλά είναι άστοχος!
Ένα γαϊδούρι όπως το περιγράφεις θα είχε πεθάνει πολύ νωρίς
(ίσως και από τα αφεντικά του).
Και στην τελική κι εγώ θα το λυπόμουνα και θα έκανα ότι περνάει από το χέρι μου για να περάσει όσο καλύτερα γινόταν αλλά αλλο "λύπηση" και άλλο "σεβασμός"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν αναφερόμουν σε εσένα ειλικρινή... Το που απαντάω και που κολλάει φαίνεται απότο quote που έκανα. :)

Το γαϊδούρι ρε παιδιά σχήμα λόγου ήταν.. Ελεος! Εννοούσα πως ένα άτομο που έχει περάσει Χ και έχει Χ+Ψ προβλήματα θα το βοηθήσω παραπάνω για να ορθοποδήσει (όπως π.χ. οι συνατξιούχοι που αναφέρεις ή οι μακροχρόνιοι άνεργοι που αναφέρθηκαν πιο πάνω) σε σχέση με ένα άτομο που έχει λιγότερα προβλήματα και άρα λογικά θα θέλει λιγότερη βοήθεια . Για εμένα αυτό δεν είναι άνιση μεταχείριση ή ρατσισμός.

That´s all...

(Το σχήμα με το γαϊδούρι δεν είναι δική μου έμπνευση. Το χρησιμοποιούν συχνά σε συζητήσεις σχετικά με το θέμα της ίσης μεταχείρισης μειονοτήτων και σε συζητήσεις σχετικά με τα δικαιώματα και την ιδιαίτερη μεταχείριση των γυναικών. Από τέτοιες διαλέξεις το έκλεψα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top