Προγαμιαίο συμφωνητικό

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Κάπου υπάρχει αυτό, αλλά δεν το βρίσκω:(
Τι γνώμη έχετε; Θα ζητούσατε ποτέ από τον σύντροφό σας να υπογράψει ότι σε περίπτωση διαζυγίου δεν έχει καμία οικονομική απαίτηση από εσάς; Παρόλο που ο νόμος ορίζει άλλο; Αν σας το ζητούσε ο σύντροφός σας πώς θα αντιδρούσατε? Η προσφορά της γυναίκας - μάνας στο σπίτι δεν "αξίζει" κάτι;
Η ερώτηση δυστυχώς δεν είναι υποθετική, γι'αυτό την έβαλα στο συγκεκριμένο subforum
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Η ερώτηση δυστυχώς δεν είναι υποθετική, γι'αυτό την έβαλα στο συγκεκριμένο subforum

Τι εννοείς δεν είναι υποθετική? :hmm:

έχω λόγο που ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
εννοώ ότι ο σύντροφος μου θέλει πράγματι να υπογράψω
Δεν είναι δηλ. μια θεωρητική ερώτηση που μου ήρθε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δύσκολα θα το δεχόμουν. Και θα θεωρούσα πως ο άλλος είναι αρνητικά προκατειλλημένος απέναντί μου, συνεπώς θα προβληματιζόμουν πάρα πολύ για το αν θέλω να παντρευτώ κάποιον που βασικά δεν με εμπιστεύεται..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αν μη τι άλλο δείχνει πιστεύω μια κάποια έλλειψη εμπιστοσύνης....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Θα τον έβρηζα και θα τον χώριζα χοντρό άλλα αυτό θα έκανα, δεν έχει κανένα δικαίωμα να προσβάλει τον χαρακτήρα σου, την νοημοσίνη σου με ποιο δικαίωμα σε προσβάλει έτσι; πόσο καιρό εισαστε μαζί για να σου πεί κάτι τόσο ταπινοτικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν ξέρω. Έχω στο μυαλό μου πως όταν κάνουμε οικογένεια και φτιάχνουμε πράγματα μαζί, αυτά πρέπει να είναι κοινά.
Από την άλλη δεν θα ήθελα ούτε έχω σκοπό να έχει ο μέλλων σύζυγός μου οποιαδήποτε απαίτηση από αυτά που έφτιαξα πριν από αυτόν και κυρίως από ότι μου έδωσαν οι γονείς μου. Φυσικά ούτε εγώ θα απαιτήσω τίποτα από αυτά. Αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται προγαμιαίο συμβόλαιο γι'αυτό.:worry:

Κι επειδή μάλλον δεν απάντησα πλήρως: αν μου ζήταγε προγαμιαίο συμβόλαιο θα απογοητευόμουν. Αν και τόσα ακούς που δεν μπορώ να αδικήσω πλήρως έναν άνθρωπο. Θα συζητούσα και θα έβλεπα πώς ακριβώς θέλει την κατάσταση. Κι αν αυτά που μου έλεγε μου φαίνονταν παράλογα θα έκανα πίσω.:/: Αλλά όπως είπα και πιο πάνω θεωρώ πώς αυτά που ο καθένας έκανε προ γάμου είναι δικά του και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
4 χρόνια είμαστε μαζί. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είπε ΤΟΣΟ άκομψα αλλά το είπε. Δηλ. το γενικό νόημα είναι αυτό. Ουφ, δεν ξέρω θα το ξανασυζητήσουμε αυτές τις μέρες και θα σας πω τα αποτελέσματα γιατί έχω μπερδευτεί. Το είπα και στους γονείς μου και φρίξανε ελαφρώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Από την άλλη δεν θα ήθελα ούτε έχω σκοπό να έχει ο μέλλων σύζυγός μου οποιαδήποτε απαίτηση από αυτά που έφτιαξα πριν από αυτόν και κυρίως από ότι μου έδωσαν οι γονείς μου. Φυσικά ούτε εγώ θα απαιτήσω τίποτα από αυτά. Αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται προγαμιαίο συμβόλαιο γι'αυτό.:worry:

Εννοείται, ο νόμος ορίζει ότι όσα έχουν αποκτηθεί μετά το γάμο διαιρούνται διά του δύο. Επίσης με προβληματίζει το ότι αυτό δείχνει ότι το θεωρεί πολύ πιθανόν να χωρίσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
4 χρόνια είμαστε μαζί. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είπε ΤΟΣΟ άκομψα αλλά το είπε. Δηλ. το γενικό νόημα είναι αυτό. Ουφ, δεν ξέρω θα το ξανασυζητήσουμε αυτές τις μέρες και θα σας πω τα αποτελέσματα γιατί έχω μπερδευτεί. Το είπα και στους γονείς μου και φρίξανε ελαφρώς.

Μα σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει τρόποςς να το πείς όπως και να ειναι προσβολή ειναι, άς σου το φέρει με ένα ταξίδι στις μπαχάμες πάλι άκομψο ειναι, παντρεβόμαστε με σκοπό να ειμαστε μαζί για πάντα όχι για να χωρίζουμε τα τσανάκια μας για μετά:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εννοείται, ο νόμος ορίζει ότι όσα έχουν αποκτηθεί μετά το γάμο διαιρούνται διά του δύο. Επίσης με προβληματίζει το ότι αυτό δείχνει ότι το θεωρεί πολύ πιθανόν να χωρίσουμε

Τώρα μπερδεύτηκα.:redface: Ας πούμε εννοεί πως αν χτίσετε σπίτι και χωρίσετε αυτό θα πάει σε αυτόν;:ermm: Αυτό μου φαίνεται λίγο τρελό.:worry: Θα έλεγα να του πεις για τα συναισθήματά σου και να τον βάλεις να σου πει αναλυτικά για ποιό λόγο έχει αυτές τις σκέψεις και πώς βλέπει την σχέση σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Υποθέτω Παλλαντινάκι, ότι ο φίλος σου έχει πολλά χρήματα και επίσης έχεις τις προδιαγραφές να αποκτήσει πολλά περισσότερα. Ίσως να είναι επηρρεασμένος από τους γονείς του, ίσως από όλα αυτά που ακούμε να συμβαίνουν σε τέτοιες περιπτώσεις. Και ξέρεις και κάτι άλλο? Δεν νομίζω πως προσπαθεί να προφυλαχτεί από την Palladin που γνωρίζει ΣΗΜΕΡΑ, αλλά από την (υποθετικά πάντα) πληγωμένη, στεναχωρημένη και ίσως με τάσεις εκδίκησης Palladin του μέλλοντος. Πάντως, είναι ένα γεγονός που νομίζω ότι θα πλήγωνε οποιαδήποτε γυναίκα (ή και άντρα, γιατί όχι) αλλλά σκέψου ότι ίσως και εκείνος πληγώθηκε πολύ περισσότερο για να στο πει. Ίσως να είμαι πολύ καλοπροέραιτη και ρομαντική, αλλά τέτοια θέματα δεν κολλάνε με τον έρωτα και την αγάπη, αλλά τι να γίνει που κάποιες φορές είναι υποχρεωτικά να γίνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τώρα μπερδεύτηκα.:redface: Ας πούμε εννοεί πως αν χτίσετε σπίτι και χωρίσετε αυτό θα πάει σε αυτόν;:ermm: Αυτό μου φαίνεται λίγο τρελό.:worry: Θα έλεγα να του πεις για τα συναισθήματά σου και να τον βάλεις να σου πει αναλυτικά για ποιό λόγο έχει αυτές τις σκέψεις και πώς βλέπει την σχέση σας.

Ο,τι πάρουν όσο είναι παντρεμένοι, πάει διά δύο. Η περιουσία που είχε ο καθένας από πριν δεν θίγεται.


...ρε συ Palladin μου, τι νομίζει; Έχουν χρήματα ή έχει σκοπο να χτίσει κανα χωριό όσο είστε παντρεμένοι; (Αν τελικά το κάνεις, μιας και είναι τόσο τσιφούτης, φρόντισε να υπάρχει όρος πως θα πάρεις συγκεκριμένο ποσό για κάθε χρόνο που είστε παντρεμένοι.. να δω αν θα του αρέσει! :mad:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Υποθέτω Παλλαντινάκι, ότι ο φίλος σου έχει πολλά χρήματα και επίσης έχεις τις προδιαγραφές να αποκτήσει πολλά περισσότερα. Ίσως να είναι επηρρεασμένος από τους γονείς του, ίσως από όλα αυτά που ακούμε να συμβαίνουν σε τέτοιες περιπτώσεις. Και ξέρεις και κάτι άλλο? Δεν νομίζω πως προσπαθεί να προφυλαχτεί από την Palladin που γνωρίζει ΣΗΜΕΡΑ, αλλά από την (υποθετικά πάντα) πληγωμένη, στεναχωρημένη και ίσως με τάσεις εκδίκησης Palladin του μέλλοντος. Πάντως, είναι ένα γεγονός που νομίζω ότι θα πλήγωνε οποιαδήποτε γυναίκα (ή και άντρα, γιατί όχι) αλλλά σκέψου ότι ίσως και εκείνος πληγώθηκε πολύ περισσότερο για να στο πει. Ίσως να είμαι πολύ καλοπροέραιτη και ρομαντική, αλλά τέτοια θέματα δεν κολλάνε με τον έρωτα και την αγάπη, αλλά τι να γίνει που κάποιες φορές είναι υποχρεωτικά να γίνουν?

Γιατί να γίνουν δεν καταλαβένω, στο κάτω κάτω ξέρει ότι παντρέβετε μια γυναίκα φτωχή ή πλούσια και την παντρέυετε απο αγάπη όχι γιατί συμφωνήσανε να μην του τα πάρει όλα, εξάλου άς την βάλει στην δουλειά του για να μην αγχώνετε να παλέψουν μαζί για να πλουτήσουν, την παντρέυετε για να μηραστούν λύπες και χαρές όχι πλούτη και λευτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Απλά είναι πολύ ειλικρινής και λειτουργεί με αμερικάνικα πρότυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Γιατί να γίνουν δεν καταλαβένω, στο κάτω κάτω ξέρει ότι παντρέβετε μια γυναίκα φτωχή ή πλούσια και την παντρέυετε απο αγάπη όχι γιατί συμφωνήσανε να μην του τα πάρει όλα, εξάλου άς την βάλει στην δουλειά του για να μην αγχώνετε να παλέψουν μαζί για να πλουτήσουν, την παντρέυετε για να μηραστούν λύπες και χαρές όχι πλούτη και λευτά

Μάνια μου, δεν διαφωνώ, αλλά μην ξεχνάς ότι το χρήμα έχει καταστρέψει πολλές οικογένειες, που στο κάτω κάτω κυλάει το ίδιο αίμα στις φλέβες τους. Πόσο λοιπόν περισσότερο ανάμεσα σε δύο "ξένους" που στα πρόθυρα του διαζυγίου ξεχνούν οτιδήποτε καλό και όμορφο τους είχε ενώσει κάποτε με τον σύντροφό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια μου, δεν διαφωνώ, αλλά μην ξεχνάς ότι το χρήμα έχει καταστρέψει πολλές οικογένειες, που στο κάτω κάτω κυλάει το ίδιο αίμα στις φλέβες τους. Πόσο λοιπόν περισσότερο ανάμεσα σε δύο "ξένους" που στα πρόθυρα του διαζυγίου ξεχνούν οτιδήποτε καλό και όμορφο τους είχε ενώσει κάποτε με τον σύντροφό τους.

Τότε γιατί παντρέυοντε;:( :(

Δεν μπορώ να φανταστώ ο άνθρωπός μου που του έδωσα τα πάντα να με διαχωρίζει, εξάλου άν θέλει προγαμιέο ας κάνει απογραφή της τώρα περιουσίας αθόριβα και να κάνει ένα συμβόλαιο που θα λέει ότι μόνο εκείνα δεν αγκίζει άλλα και πάλι θα με πονούσε:(
Μα ειναι ο άνθρωπός μου!!! πώς μπορεί να μην μου έχει εμπιστωσίνη; πώς ξεκινάς ένα καλό γάμο άν ήδη τον καταδηκάζεις:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Ο,τι πάρουν όσο είναι παντρεμένοι, πάει διά δύο. :mad:)


πάει δια δύο εφόσον έχουν 1/2 εξ αδιαιρέτου κυριότητα, νομή και κατοχή στον τίτλο κτήσεως.
αν κύριος είναι μόνο ο ένας τι γίνεται ο άλλος παίρνει το μισό? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Υποθέτω Παλλαντινάκι, ότι ο φίλος σου έχει πολλά χρήματα και επίσης έχεις τις προδιαγραφές να αποκτήσει πολλά περισσότερα. Ίσως να είναι επηρρεασμένος από τους γονείς του, ίσως από όλα αυτά που ακούμε να συμβαίνουν σε τέτοιες περιπτώσεις. Και ξέρεις και κάτι άλλο? Δεν νομίζω πως προσπαθεί να προφυλαχτεί από την Palladin που γνωρίζει ΣΗΜΕΡΑ, αλλά από την (υποθετικά πάντα) πληγωμένη, στεναχωρημένη και ίσως με τάσεις εκδίκησης Palladin του μέλλοντος. Πάντως, είναι ένα γεγονός που νομίζω ότι θα πλήγωνε οποιαδήποτε γυναίκα (ή και άντρα, γιατί όχι) αλλλά σκέψου ότι ίσως και εκείνος πληγώθηκε πολύ περισσότερο για να στο πει. Ίσως να είμαι πολύ καλοπροέραιτη και ρομαντική, αλλά τέτοια θέματα δεν κολλάνε με τον έρωτα και την αγάπη, αλλά τι να γίνει που κάποιες φορές είναι υποχρεωτικά να γίνουν?

Είσαι πολύ διορατική:)
Δεν κατάλαβα όμως τι προτείνεις; Ότι μάλλον είναι αναπόφευκτο να υπογράψω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
πάει δια δύο εφόσον έχουν 1/2 εξ αδιαιρέτου κυριότητα, νομή και κατοχή στον τίτλο κτήσεως.
αν κύριος είναι μόνο ο ένας τι γίνεται ο άλλος παίρνει το μισό? :hmm:

Νομίζω πως πάει μισό σε όποιον κι αν ανήκει.. ας μιλήσει και κανείς που ξέρει καλύτερα, αλλά είμαι 99% σίγουρη πως αυτό ισχύει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top