Η Αθλιότητα του ΚΤΕΛ

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολο κάποιος να ανταγωνιστή τα ΚΤΕΛ και να τα ξεπεράσει, ίσα ίσα το αντίθετο, γιατί κανείς δεν το επιχειρεί όμως; Ισχύουν αυτά περί μονοπωλίου;
Αν ναι τι συμφέρον έχει το κράτος να προστατεύει ένα τέτοιο μονοπώλιο;


Κάθε φόρα που χρειάζεται να ταξιδέψω με ΚΤΕΛ μετανιώνω τα λεφτά που όχι μόνο αναγκάζομαι να ταξιδεύω υπό άθλιες συνθήκες αλλά και η μιζέρια που υπάρχει μου την δίνει στα νεύρα. Είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι ο μόνος που μισεί τα κτελ :) Ας ενωθούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
ok και εγώ συμφωνώ... άθλια... αλλά να ενωθούμε γιατί? Ετσι για να πούμε τις άθλιες εμπειρίες μας στα ΚΤΕΛ? Τι θα λέγατε να φτιάξουμε μια επιστολή με το τι μας χαλάει και σαν πελάτες, θα θέλαμε να βελτιωθεί, αλλάξει...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πιστεύεις ότι θα μας ακούσει κάνεις;
Όλοι οι υπάλληλοι εκεί το μόνο που κοιτάνε είναι απλώς να πάρουν το μισθό τους.

Πάντως είμαι περίεργος στο τι θα απαντούσαν στην επιστολή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Χμ... ανάλογα... αν ήταν οργανωμένο σωστά με μεγάλη συμμετοχή και φυσικά δεν ειχε παραλήπτες μόνο τα ΚΤΕΛ αλλά και άλλους φορείς, οπως πχ. τηλεοπτικές εκπομπές που ασχολούνται με διάφορα τέτοια θέματα, τότε πιστεύω οτι θα είχε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Πονεμένη ιστορία.Μιζέρια.Σε πολλές περιοχές είναι τόσο παλιά ...απο το 70.Σε εκείνα που γύριζε ταινίες η Βουγιουκλάκη ..:lol: :down: :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Κάποιες γραμμές των κτελ είναι ιδιωτικές αν όχι όλες πάντως, άρα το κράτος χeστηκε. Αν τις είχε το κράτος θα ήταν καλύτερα. Τώρα προκειμένου να έχουν κέρδος οι εταιρίες καθυστερούν την αγορά καινούργιουν λεωφορείων κλπ κλπ τα γνωστά. Ότι γίνεται πχ και με την ιδιωτικοποίηση του αγγλικού σιδηρόδρομου όπου μετά την Θάτσερ εποχή αυξήθηκαν δραματικά τα ατυχήματα, διότι οι ιδιωτικές εταιρίες έκαναν περικοπές. Φυσικά όπου τα δρομολόγια των κτελ είναι εμπορικά οι συνθήκες είναι καλύτερες τα κλασικά και τα γνωστά δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Kαλά όλα αυτά βρε παιδιά αλλά μέχρι στιγμής κανείς δεν έχει αναφέρει κάτι που δεν του αρέσει στο ΚΤΕΛ. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ, σπάνια έχει τύχει να ταξιδέψω με ΚΤΕΛ, αλλά τουλάχιστον για την Πάτρα που γνωρίζω δεν έχω ακούσει κανέναν να παραπονιέται, το αντίθετο θα έλεγα.
Τα λεωφορεία είναι σύγχρονα και καινούργια, τα δρομολόγια είναι πάντα στην ώρα τους, οι υπάλληλοι το μεγαλύτερο ποσοστό ευγενικοί.... ε, τι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Σε "άγονες" γραμμές αυτά που περιγράφεις είναι ψιλά γράμματα :/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι αλλά μέχρι τώρα κανείς δεν αναφέρει εδώ ούτε ένα πρόβλημα.
Πείτε τα λοιπόν να τα μάθουμε κι εμείς που δεν τα γνωρίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα λεωφορεία είναι σύγχρονα και καινούργια, τα δρομολόγια είναι πάντα στην ώρα τους, οι υπάλληλοι το μεγαλύτερο ποσοστό ευγενικοί.... ε, τι άλλο;

Όντως..Οσο καιρο το χρησιμοποιω δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Kαλά όλα αυτά βρε παιδιά αλλά μέχρι στιγμής κανείς δεν έχει αναφέρει κάτι που δεν του αρέσει στο ΚΤΕΛ. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ, σπάνια έχει τύχει να ταξιδέψω με ΚΤΕΛ, αλλά τουλάχιστον για την Πάτρα που γνωρίζω δεν έχω ακούσει κανέναν να παραπονιέται, το αντίθετο θα έλεγα.
Τα λεωφορεία είναι σύγχρονα και καινούργια, τα δρομολόγια είναι πάντα στην ώρα τους, οι υπάλληλοι το μεγαλύτερο ποσοστό ευγενικοί.... ε, τι άλλο;

Ναι όντως το 85-90% των λεωφορείων είναι αρκετά σύγχρονα. Εμένα με ενοχλούν:
1. Όταν το λεωφορείο σταματάει να πάρει επιβάτη ενώ δεν υπάρχουν ελεύθερες θέσεις. Το αποτέλεσμα είναι ο διάδρομος να είναι γεμάτος κόσμος.
2. Τα κυλικεία των κτελ είναι αίσχος από εξυπηρέτηση και κυρίως ποιότητα.
3. Οι σταθμοί απαίσιοι και διακοσμητικά και από θέμα καθαριότητας
4. Οι υπάλληλοι συχνά δεν είναι καθόλου ευγενικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το τρενο λατρευω εγω, αλλα για νοτια ελλαδα ειναι Ο,ΤΙ χειροτερο, οποτε, μονο ΚΤΕΛ. και η δυτικη. κοινως, μονο σαλονικα και προς τα κει χρησιμοποιω το τρενο, αλλιως ΠΑΝΤΟΥ ΚΤΕΛ.

Απο το οποιο, δεν εχω κανενα απολυτως παραπονο. (παιζει να μου το βγαλουν οφτοπικ τωρα επειδη δεν εχω κανενα παραπονο, η να βαλω ετσι, ενα μικρουλι να υπαρχει? αισθητικη του χωρου.)

Τα δρομολογια τηρουνται, οι υπαλληλοι ειναι αναλογα τα κεφια οπως παντου αλλωστε, αλλες φορες ευγενικοτατοι αλλες φορες αδιαφοροι-μα ετσι κι αλλιως, δε μιλας με κανεναν απο αυτους για πανω απο 5 λεπτα:P
απο οσες φορες ταξιδεψα, για να ειμαι ειλικρινης, δε θυμαμαι ποτε να ηταν καποιος αγενης.

τα κυλικεια ειναι ακριβα συνηθως, και οχι τοσο ποιοτικα, οπως και σε λιμανια και σε τρενα αλλα παντου συνηθως εχεις την επιλογη να πας 50μ πιο κατω και να βρεις και ποιοτητα και ποσοτητα και τιμη.
εγω προσωπικα αυτο κανω, δεν αρκουμαι να αγορασω κατι αν δε μου αρεσει.

επισης, μετα την εμπειρια μου στην αυστρια, τη γερμανια και τη σλοβενια, μπορω να σας πω οτι τα βρισκω ΠΟΙΟΤΙΚΟΤΑΤΑ και με ΠΟΛΥ καλη τιμη.

Τα λεωφορεια της Βουγιουκλως, τα δωσαμε στους Γερμανους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Kαλά όλα αυτά βρε παιδιά αλλά μέχρι στιγμής κανείς δεν έχει αναφέρει κάτι που δεν του αρέσει στο ΚΤΕΛ. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ, σπάνια έχει τύχει να ταξιδέψω με ΚΤΕΛ, αλλά τουλάχιστον για την Πάτρα που γνωρίζω δεν έχω ακούσει κανέναν να παραπονιέται, το αντίθετο θα έλεγα.
Τα λεωφορεία είναι σύγχρονα και καινούργια, τα δρομολόγια είναι πάντα στην ώρα τους, οι υπάλληλοι το μεγαλύτερο ποσοστό ευγενικοί.... ε, τι άλλο;
Και εγώ για όσα χρόνια τα χρησιμοποιόύσα της Πάτρας μάλλον ήταν τα καλύτερα.

Σχετικά με τα ΚΤΕΛ, δεν είναι δημόσια. Απλά κινούνται υπό μια συγκεκριμένη άδεια που υποχρεώνει τις εταιρίες ΚΤΕΛ αν θέλεται να μην χρησιμοποιούν πουθενά αλλού τα λεωφωρεία τους. Το ξέρω γιατι το ΚΤΕΛ της Πάτρας μια έποχή ήθελε να επεκταθεί στα τουριστικά και αγόρασε κάτι λεωφορεία για τουριστικά και ότι δεν είχε τουρισμό να τα βάζει στην Πάτρα - Αθήνα αλλά τους βάλαν χέρι και πήγε περίπατο η ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και εγώ για όσα χρόνια τα χρησιμοποιόύσα της Πάτρας μάλλον ήταν τα καλύτερα.


Κατά καιρους έβαζαν και ταινίες κιόλας κατά τη διάρκεια των ταξιδιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

τα κυλικεια ειναι ακριβα συνηθως, και οχι τοσο ποιοτικα, οπως και σε λιμανια και σε τρενα αλλα παντου συνηθως εχεις την επιλογη να πας 50μ πιο κατω και να βρεις και ποιοτητα και ποσοτητα και τιμη.
εγω προσωπικα αυτο κανω, δεν αρκουμαι να αγορασω κατι αν δε μου αρεσει.
Θα συμφωνήσω ότι ο ΟΣΕ για Αθήνα προς θεσσαλονική αξίζει αλλά διαφωνήσω στο κυλικείο, θυμάμαι ότι το κυλικείο στο τρένο μέσα ήταν αρκετά αξιόλογο και οι τιμές σχετικά καλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Και εγώ για όσα χρόνια τα χρησιμοποιόύσα της Πάτρας μάλλον ήταν τα καλύτερα.

Σχετικά με τα ΚΤΕΛ, δεν είναι δημόσια. Απλά κινούνται υπό μια συγκεκριμένη άδεια που υποχρεώνει τις εταιρίες ΚΤΕΛ αν θέλεται να μην χρησιμοποιούν πουθενά αλλού τα λεωφωρεία τους. Το ξέρω γιατι το ΚΤΕΛ της Πάτρας μια έποχή ήθελε να επεκταθεί στα τουριστικά και αγόρασε κάτι λεωφορεία για τουριστικά και ότι δεν είχε τουρισμό να τα βάζει στην Πάτρα - Αθήνα αλλά τους βάλαν χέρι και πήγε περίπατο η ιδέα.
Ναι όντως αυτό το έχω ακούσει κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
οι υπάλληλοι το μεγαλύτερο ποσοστό ευγενικοί.... ε, τι άλλο;
Ευγενικοί;;;;; Καλέ, ονειρευόσουν ή ταξίδευες;
Ντάξει δε σε βρίζουν κιόλας, αλλά είναι τρομερά βαριεστημένοι, με ένα ύφος λες και σε μισούν που τους τρως χρόνο απο το ορχιδοξύσιμο. :P
Εξαίρεση αποτελούν μόνο ορισμένοι νέοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ευγενικοί;;;;; Καλέ, ονειρευόσουν ή ταξίδευες;
Ντάξει δε σε βρίζουν κιόλας, αλλά είναι τρομερά βαριεστημένοι, με ένα ύφος λες και σε μισούν που τους τρως χρόνο απο το ορχιδοξύσιμο. :P
Εξαίρεση αποτελούν μόνο ορισμένοι νέοι.
Δεν θυμάμαι να ταξιδέψαμε ποτέ μαζί.
Οσες φορές έτυχε να ταξιδέψω με ΚΤΕΛ οι υπάλληλοι ήταν ευγενικοί.
Αν διαβάσεις παραπάνω το έχουν αναφέρει κι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Οσες φορές έτυχε να ταξιδέψω με ΚΤΕΛ οι υπάλληλοι ήταν ευγενικοί.

Και για μενα ισχυει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top