Δικαίωμα ψήφου στους απόδημους Έλληνες

Δικαίωμα ψήφου στους απόδημους Έλληνες;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)
  • Ναι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν ξέρω...

    Ψήφοι: 0 0.0%

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
~~~~~~~~~Σημείωση από Γιώργος~~~~~~~~
Έγινε ένωση θεμάτων.
Εδώ θα βρείτε την αρχική δημοσίευση του
δεύτερου θέματος.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Η είδηση:
Πάνω από πέντε εκατομμύρια Έλληνες σε Αμερική, Αυστραλία, Ευρώπη και ενδεχομένως και Νότια Αφρική θα μπορούν πλέον να ψηφίσουν στις επόμενες εθνικές εκλογές το 2012, όπως προβλέπει το νέο νομοσχέδιο που θα παρουσιάσει η κυβέρνηση τις επόμενες εβδομάδες.
Όπως αναφέρει δημοσίευμα του «Ελεύθερου Τύπου», δικαίωμα ψήφου θα έχουν μόνο όσοι έχουν κρατήσει την ελληνική ιθαγένεια. Οι 5,5 εκατομμύρια απόδημοι Έλληνες θα ψηφίσουν με τα ίδια ψηφοδέλτια που θα χρησιμοποιηθούν για όλους, ενώ οι κάλπες θα τοποθετηθούν στις πρεσβείες και τα προξενεία των χωρών, όπου διαμένουν οι απόδημοι.
Το νομοσχέδιο προβλέπει δύο φάσεις: κατʼ αρχήν θα ψηφίσουν οι Έλληνες όλων των ευρωπαϊκών κρατών, των ΗΠΑ, της Αυστραλίας και της Νότιας Αφρικής, ενώ σε πέντε έτη αναμένεται να έχουν δικαίωμα ψήφου όλοι οι Έλληνες του εξωτερικού που διαμένουν σε χώρες όπου υπάρχουν ελληνικές πρεσβείες και προξενεία.
Οι εκλογικοί κατάλογοι αναμένεται να είναι έτοιμοι έως τα τέλη του 2009, αλλά θα ενημερώνονται συνεχώς έως τις εκλογές του 2012.
Απόδημοι Έλληνες υπάρχουν σχεδόν παντού ανά τον κόσμο, σε Ασία, Αμερική, Ευρώπη, Ωκεανία και Αφρική. Αναλυτικά, ο ομογενειακός πληθυσμός - ο οποίος ανέρχεται συνολικά στους 5.514.403


Το σχόλιο μου:


Εδώ υπάρχουν 2 απόψεις.

Η μία είναι ότι οι Έλληνες ομογενείς(μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού) πρέπει να ψηφίζουν και να έχουν έμπρακτο λόγο για τα τεκταινόμενα στην μητέρα-πατρίδα.
Η άλλη άποψη είναι ότι δεν μπορούν να ψηφίζουν γιατί δεν μπορούν να αποφασίζουν για το ποιά κυβέρνηση θα εξουσιάζει τις τύχες των μόνιμων κατοίκων της Ελλάδας,αφού αυτοί δεν ζουν εδώ,δεν γνωρίζουν το βιοτικό μας επίπεδο και τις ανάγκες μας.



Υποσημείωση: Οι Έλληνες της ομογένειας είναι τόσοι ώστε μπορούν να βγάλουν αυτοδύναμη κυβέρνηση μόνοι τους.



Εσείς τι λέτε?




Έλληνες - ανά κράτος είναι:
ΑΣΙΑ
Αζερμπαϊτζάν 250 Αρμενία 5.000 Ιαπωνία 100 Ιορδανία 400 Ιράν 60 Ισραήλ 1.500 Καζακστάν 20.000 Λίβανος 1.500 Ουζμπεκιστάν 6.000 Συρία 1.000 Σαουδ. Αραβία 1.300 Χονγκ Κονγκ 150 Γεωργία 40.000 Κουβέιτ 150 Μπαχρέιν 150 Ην. Αραβικά Εμιράτα 200 Κιργιζία 50 Ομάν 1.500 Κατάρ 40 Σύνολο 79.350 ΑΜΕΡΙΚΗ
Αργεντινή 20.000 Βενεζουέλα 2.500 ΗΠΑ 3.000.000 Καναδάς 350.000 Κολομβία 200 Κόστα Ρίκα 80 Μεξικό 1.000 Ουρουγουάη 1.000 Παναμάς 800 Χιλή 1.000 Βραζιλία 25.000 Περού 150 Κούβα 30 Παραγουάη 20 Ισημερινός 20 Βολιβία 100 Μπαχάμες 300 Γουατεμάλα 20 Σύνολο 3.402.220 ΕΥΡΩΠΗ
Ην. Βασίλειο 212.000 Αυστρία 6.500 Βέλγιο 25.000 Βουλγαρία 25.000 Γαλλία 35.000 Γερμανία 354.000 Σερβία-Μαυροβούνιο 1.100 Δανία 500 Ελβετία 8.500 Ιρλανδία 200 Ισπανία 300 Ιταλία 21.000 Λιθουανία 250 Λουξεμβούργο 1.200 Μολδαβία 4.000 Νορβηγία 350 Ολλανδία 12.448 Ουγγαρία 2.500 Ουκρανία 250.000 Πολωνία 4.300 Πορτογαλία 150 Ρουμανία 14.000 Ρωσία 180.000 Σουηδία 20.000 Φινλανδία 400 Τσεχική Δημοκρατία 2.500 Μάλτα 25 Λετονία 400 Σλοβακία 50 Λευκορωσία 750 Εσθονία 50 Σύνολο 1.182.973 ΩΚΕΑΝΙΑ
Αυστραλία 700.000 Ν. Ζηλανδία 10.000 Παπούα Νέα Γουινέα 70 Σύνολο 710.070 ΑΦΡΙΚΗ
Αίγυπτος 5.000 Αιθιοπία 700 Ερυθραία 30 Ζαϊρ 5.000 Ζάμπια 700 Ζιμπάμπουε 4.000 Καμερούν 1.200 Μαδαγασκάρη 60 Μαλάουι 800 Μαρόκο 180 Μποτσουάγα 150 Δημ. του Νίγηρα 300 Δημ. Νοτ. Αφρικής 120.000 Σενεγάλη 50 Σουδάν 700 Τανζανία 300 Τζιμπουτί 150 Τυνησία 50 Αλγερία 30 Κένυα 200 Ακτή Ελεφαντοστού 60 Μοζαμβίκη 20 Ναμίμπια 20 Δημ. Κεντρ. Αφρικής 40 Τσαντ 20 Δημ. του Κογκό 10 Τόγκο 20 Σύνολο 139.790



Το σχόλιό μου: Παράξενο μου φαίνεται που δεν υπάρχουν Έλληνες στην Αλβανία ,στα Σκόπια και στη Τουρκία!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ να πω οτι ό,τι κι αν γίνει με αφήνει παγερά αδιάφορο.
Θεωρώ μεγαλύτερο και σημαντικότερο προβληματισμό το που θα πάω αποψε για ποτό, παρά το παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν πιστευω πως πρεπει να τους αφαιρεθει το δικαιωμα της ψηφου.Απο τη στιγμη που ειναι Ελληνες και νοιαζοντα για τον τοπο τους γιατι να μην ασκουν το εκλογικο τους δικαιωμα;

Η άλλη άποψη είναι ότι δεν μπορούν να ψηφίζουν γιατί δεν μπορούν να αποφασίζουν για το ποιά κυβέρνηση θα εξουσιάζει τις τύχες των μόνιμων κατοίκων της Ελλάδας,αφού αυτοί δεν ζουν εδώ,δεν γνωρίζουν το βιοτικό μας επίπεδο και τις ανάγκες μας.
Το οτι παρακολουθουν απο μια τριτη ματια τη χωρα μας ισως να ειναι μια πιο αντικειμενικη σκοπια του τι ακριβως συμβαινει εδω και να ψηφιζουν αναλογα με το τί θεωρουν σωστο.

αφού αυτοί δεν ζουν εδώ,δεν γνωρίζουν το βιοτικό μας επίπεδο και τις ανάγκες μας.
Καμια φορα ουτε εμεις οι ιδιοι δεν ξερουμε τις αναγκες μας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Με μια γρήγορη σκέψη θα έλεγα ότι δεν έχει νόημα να ψηφίζουν οι Έλληνες που ζουν ΜΟΝΙΜΑ στο εξωτερικό για την κυβέρνηση της Ελλάδας γιατί απλούστατα δε ζουν εδώ...

Σα να (λέμε τώρα) να ψηφίσω π.χ. εγώ για το ποιος θα κυβερνήσει τη Μ.Βρετανία (αν υποθέσουμε ότι δεν παίζει ρόλο η ιθαγένεια).

Πού κολλάει η ιθαγένεια με την καθημερινή ζωή μιας χώρας.

Και τώρα μου ήρθε και άλλο ερώτημα: Γιατί να μην ψηφίζει και ο αλλοδαπός που δεν έχει την ελληνική υποκοότητα, αλλά ζει π.χ. στην Ελλάδα 5-10 χρόνια; (αν μπορεί να ισχύσει κάτι τέτοιο)

(Αν και εδώ που τα λέμε και πολλοί Έλληνες, κάτοικοι της Ελλάδας δε θα έπρεπε να ψηφίζουν γιατί είναι εκτός τόπου και χρόνου και δεν ξέρουν πού παν' τα 4)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι ειναι λαθος ενας Ελληνας ο οπιος χρονια τωρα ζει στο εξωτερικο και που θα συνεχισει να ζει εκει μπορει να ψηφισει για την βουλη της Ελλαδος. Εφοσων καπιος ζει σε μια αλλη χωρα προσορινα εχει λογο να θελει να ψηφισει, αφου μετα απο καπιον καιρο θα γυρισει και θα θελει συγουρα να βρει μια καλη κατασταση, αλλα καπιος ο οπιος δεν εχει ζησει ποτε του στην Ελλαδα, η εφυγε στα 20 και δεν θα ξαναγυρισει ποτε ουτε ξερει πως ειναι η κατασταση ουτε στο κατω-κατω εχει δικαιομα να επιρεασει την δικη μου ζωη, και του καθε Ελληνα πολιτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Και τώρα μου ήρθε και άλλο ερώτημα: Γιατί να μην ψηφίζει και ο αλλοδαπός που δεν έχει την ελληνική υποκόητα, αλλά ζει π.χ. στην Ελλάδα 5-10 χρόνια; (αν μπορεί να ισχύσει κάτι τέτοιο)

Θα μπορεί,μετά την αναθεώρηση,να ψηφίζει στις δημαρχιακές & νομαρχιακές εκλογές,για τις βουλευτικες & ευρωεκλογές μόνο με ελληνική υπηκοότητα(και έτσι πρέπει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Θα μπορεί,μετά την αναθεώρηση,να ψηφίζει στις δημαρχιακές & νομαρχιακές εκλογές,για τις βουλευτικες & ευρωεκλογές μόνο με ελληνική υπηκοότητα(και έτσι πρέπει).

Δεν το ήξερα αυτό.

(offtopic) ΧΑΧΑΧΑ τώρα πρόσεξα το avatar σου... πολύ γέλιο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Οσο και αν τους αγαπαω τους Ελληνες του εξωτερικου κι εχω και συγγενεις που ζουν μονιμα εκει (οπως οι περισσοτεροι Ελληνες) ειμαι εναντια του να ψηφιζουν για το τι θα γινει στην Ελλαδα.
Οπως εναναντιων και του αντιστοιχου πραγματος που συμβαινει και εγχωρια.
Π.Χ. ζω μονιμα Παγκρατι και κατεβαινω στις δημοτικες να ψηφισω στο χωριο του πατερα μου χωρις να ξερω καλα καλα που πεφτει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κανονικά θα πρέπει ο καθένας να ψηφίζει στον τόπο στον οποίο μένει μόνιμα. Κανένας δεν ξέρει τα προβλήματα ενός τόπου καλύτερα από τον πολίτη που μένει μόνιμα εκεί. Όσοι μένουν σε άλλον τόπο έχουν τα δικά τους προβλήματα εκεί πέρα που μένουν, οπότε είναι λογικό ότι πρέπει με αυτά να ασχοληθούν πρώτα και όχι με αυτά του τόπου στον οποίο ψηφίζουν. Εάν πάλι πάει κάποιος να ψηφίσει χωρίς να ξέρει καν τα προβλήματα του τόπου του (aka δεν ξέρει γιατί ψηφίζει αυτό που ψηφίζει) δεν θα έπρεπε να ψηφίζει.

Γιατί ναι, ας πούμε ότι με νοιάζει πουχου τι γίνεται στον δήμο της Νίκαιας (τυχαία περιοχή) όπου ψηφίζω, αλλά τι να τα κάνω εάν ο δρόμος έξω/γύρω απ' το σπίτι μου έχει τα μαύρα του τα χάλια λόγω κακού σχεδιασμού από το Δήμαρχο;

Αντίστοιχα με τους Έλληνες του εξωτερικού. Οκ, λογικό να τους ενδιαφέρει σε κάποιον βαθμό η ανεργία στη μητέρα-πατρίδα, αλλά δεν θα πρέπει να κοιτάξουν να εξασφαλιστούν αυτοί πρώτα; Δεν είναι θέμα εγωισμού/αδιαφορίας για τα κοινά της πατρίδας σου, αλλά θέμα "επιβίωσης". Τι να το κάνω αν ψηφίσω μία κυβέρνηση που θα "βοηθήσει" (όπως υποστηρίζει) στην ίαση του προβλήματος της ανεργίας στην Ελλάδα, εάν εγώ που μένω μόνιμα στη Γερμανία είμαι άνεργος;


Οπως εναναντιων και του αντιστοιχου πραγματος που συμβαινει και εγχωρια.
Π.Χ. ζω μονιμα Παγκρατι και κατεβαινω στις δημοτικες να ψηφισω στο χωριο του πατερα μου χωρις να ξερω καλα καλα που πεφτει...
Ακριβώς. Αυτό που είπα, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα απ' τη στιγμή που:
  • Δεν ξέρεις τα προβλήματα του χωριού - εδώ δεν ξέρεις πού πέφτει.
  • Έχει και το Παγκράτι τα προβλήματά του. Ποιος θα ασχοληθεί; Δεν πας να ψηφίσεις εσύ, που μένεις Παγκράτι και ξέρεις όσο να'χει τα προβλήματά του, και πάει να ψηφίσει στο Παγκράτι ο κάτοικος του Περιστερίου; (τυχαία ονόματα δήμων όλα αυτά)
Μυστήρια πράγματα...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μου θυμίζει αυτό που λέγανε παλιά:
"20 χρόνια με το Πασοκ μια χαρά περνάμε εδώ στην Γερμανία"
Ο νοών νοείτω.















@Φυσικά το παραπάνω μπορεί να αντικατασταθεί με το εκάστοτε κυβερνών κόμμα για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ε ναι... εδώ κοτζαμ fame story και ένα σωρό άλλα show παίρνουν άτομα από Αυστραλία και ΗΠΑ και λοιπά... δεν θα γινόταν και οι εκλογές? :P


Ναι διαφωνώ... καλά καταλάβατε...
Τι δουλειά έχει να ψηφίσει στην Ελλάδα για κόμμα αυτός που δεν ζει εδώ?
Αντιθέτως θα έπρεπε να ψηφίζουν όλοι οι μετανάστες που έχουμε εδώ ανεξαρτήτως εθνικότητας.
Το τι κόμμα υπάρχει στην εξουσία αφορά τους πολίτες - κατοίκους μιας χώρας κι όχι αυτούς που είναι μακρυά και εκ του ασφαλούς για τα όποια νομοσχέδια περνάει το εκάστοτε κόμμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Συγνώμη ρε παιδιά αυτοί που ζούν ελλάδα και ψηφίζουν ξέρουν τι ψηφήσαν; πιο καλά να έρθει ο "άσχετός" μπάς και ψηφήσει στην τύχη μπάς και δούμε κάτι καλό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Συγνώμη ρε παιδιά αυτοί που ζούν ελλάδα και ψηφίζουν ξέρουν τι ψηφήσαν; πιο καλά να έρθει ο "άσχετός" μπάς και ψηφήσει στην τύχη μπάς και δούμε κάτι καλό:P

Λαθος σκεπτικο Μανια μου...:redface:
Ο Ελληνας ειναι μεσα στα πραγματα θελοντας και μη και θα επωμιστει ο ιδιος την οποια ηλιθια αποφαση του.
Ο Ελληνας απο την Αυστραλια (π.χ. η θεια μου) θα ερθει να ψηφισει αυτο που θα της πλασαρουν (συγγενεις ή κομματα) και πισω στην χωρα της οπου θα ζει με την εκει κυβερνηση, την εκει κατασταση και τα εκει προβληματα.
Αλλα εδω η ψηφος της μεταφραζεται σε πολλα.
Και φυσικα ο Ελληνας του εξωτερικου δεν μπορει να ξερει ακριβως τι γινεται εδω ουτε να εχει την σφαιρικη αποψη που μπορει να εχει ο εδω Ελληνας.
Γιατι οσο κατευθυνομενα και να ειναι εδω τα πραγματα μια βολτα σ'ενα κεντρικο περιπτερο να παω θα βρω εφημεριδες απο καθε "παραταξη" και καθε ιδεολογιας.
Στην Αυστραλια π.χ. κατι τετοιο ειναι ανεφικτο.Οποτε τι θα ψηφισει;
Οτι της πει ο πατερας μου (αν το εκανε που δεν θα ψηφισει) ή οτι της ερθει σαν εμπνευση μιας και σιγουρα δεν θα ειναι σε θεση να νωριζει τα + και - απο καθε πλευρα.
Με λιγα λογια το θεωρω λαθος καποιος που ειναι εξω απο τον χορο κι εξω απο την πιστα να δινει "παραγγελειες" για τραγουδια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λαθος σκεπτικο Μανια μου...:redface:
Ο Ελληνας ειναι μεσα στα πραγματα θελοντας και μη και θα επωμιστει ο ιδιος την οποια ηλιθια αποφαση του.
Ο Ελληνας απο την Αυστραλια (π.χ. η θεια μου) θα ερθει να ψηφισει αυτο που θα της πλασαρουν (συγγενεις ή κομματα) και πισω στην χωρα της οπου θα ζει με την εκει κυβερνηση, την εκει κατασταση και τα εκει προβληματα.
Αλλα εδω η ψηφος της μεταφραζεται σε πολλα.
Και φυσικα ο Ελληνας του εξωτερικου δεν μπορει να ξερει ακριβως τι γινεται εδω ουτε να εχει την σφαιρικη αποψη που μπορει να εχει ο εδω Ελληνας.
Γιατι οσο κατευθυνομενα και να ειναι εδω τα πραγματα μια βολτα σ'ενα κεντρικο περιπτερο να παω θα βρω εφημεριδες απο καθε "παραταξη" και καθε ιδεολογιας.
Στην Αυστραλια π.χ. κατι τετοιο ειναι ανεφικτο.Οποτε τι θα ψηφισει;
Οτι της πει ο πατερας μου (αν το εκανε που δεν θα ψηφισει) ή οτι της ερθει σαν εμπνευση μιας και σιγουρα δεν θα ειναι σε θεση να νωριζει τα + και - απο καθε πλευρα.
Με λιγα λογια το θεωρω λαθος καποιος που ειναι εξω απο τον χορο κι εξω απο την πιστα να δινει "παραγγελειες" για τραγουδια.:)

όπως το θέτεις εισαι σωστος άλλα έλα μου που καλό δεν βρίσκεις με κανέναν όλοι τους τα ίδια σκ*τα ειναι, άρα....
Δεν μπορώ να πιστέψω κανέναν να λέει ότι θα ψηφίσω κάτι νέο όλοι το ίδιο λάθος κάνουν πιστέυουν ότι αυτό που επιλέγουν ειναι σωστό επιδή έχουν κέρδος και εμείς που λέμε να ξυλοθούν όλοι αυτοί και να έρθει νέο αίμα πληρώνουμε τις λαλακιες αυτων που διαλέγουν τα στάνταρ, έτσι κι αλλίώς ο ξένος τις ίδιες μπαρούφες με τους άλλους θα ψηφίσει άρα τι αγχωνεσε; άς παραγκίλει τραγούδι άφου της στάνταρ παραγκελιές θα δώσει σαν τους άλλους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.


Έλληνες - ανά κράτος είναι:
ΑΣΙΑ
Αζερμπαϊτζάν 250 Αρμενία 5.000 Ιαπωνία 100 Ιορδανία 400 Ιράν 60 Ισραήλ 1.500 Καζακστάν 20.000 Λίβανος 1.500 Ουζμπεκιστάν 6.000 Συρία 1.000 Σαουδ. Αραβία 1.300 Χονγκ Κονγκ 150 Γεωργία 40.000 Κουβέιτ 150 Μπαχρέιν 150 Ην. Αραβικά Εμιράτα 200 Κιργιζία 50 Ομάν 1.500 Κατάρ 40 Σύνολο 79.350 ΑΜΕΡΙΚΗ
Αργεντινή 20.000 Βενεζουέλα 2.500 ΗΠΑ 3.000.000 Καναδάς 350.000 Κολομβία 200 Κόστα Ρίκα 80 Μεξικό 1.000 Ουρουγουάη 1.000 Παναμάς 800 Χιλή 1.000 Βραζιλία 25.000 Περού 150 Κούβα 30 Παραγουάη 20 Ισημερινός 20 Βολιβία 100 Μπαχάμες 300 Γουατεμάλα 20 Σύνολο 3.402.220 ΕΥΡΩΠΗ
Ην. Βασίλειο 212.000 Αυστρία 6.500 Βέλγιο 25.000 Βουλγαρία 25.000 Γαλλία 35.000 Γερμανία 354.000 Σερβία-Μαυροβούνιο 1.100 Δανία 500 Ελβετία 8.500 Ιρλανδία 200 Ισπανία 300 Ιταλία 21.000 Λιθουανία 250 Λουξεμβούργο 1.200 Μολδαβία 4.000 Νορβηγία 350 Ολλανδία 12.448 Ουγγαρία 2.500 Ουκρανία 250.000 Πολωνία 4.300 Πορτογαλία 150 Ρουμανία 14.000 Ρωσία 180.000 Σουηδία 20.000 Φινλανδία 400 Τσεχική Δημοκρατία 2.500 Μάλτα 25 Λετονία 400 Σλοβακία 50 Λευκορωσία 750 Εσθονία 50 Σύνολο 1.182.973 ΩΚΕΑΝΙΑ
Αυστραλία 700.000 Ν. Ζηλανδία 10.000 Παπούα Νέα Γουινέα 70 Σύνολο 710.070 ΑΦΡΙΚΗ
Αίγυπτος 5.000 Αιθιοπία 700 Ερυθραία 30 Ζαϊρ 5.000 Ζάμπια 700 Ζιμπάμπουε 4.000 Καμερούν 1.200 Μαδαγασκάρη 60 Μαλάουι 800 Μαρόκο 180 Μποτσουάγα 150 Δημ. του Νίγηρα 300 Δημ. Νοτ. Αφρικής 120.000 Σενεγάλη 50 Σουδάν 700 Τανζανία 300 Τζιμπουτί 150 Τυνησία 50 Αλγερία 30 Κένυα 200 Ακτή Ελεφαντοστού 60 Μοζαμβίκη 20 Ναμίμπια 20 Δημ. Κεντρ. Αφρικής 40 Τσαντ 20 Δημ. του Κογκό 10 Τόγκο 20 Σύνολο 139.790



Το σχόλιό μου: Παράξενο μου φαίνεται που δεν υπάρχουν Έλληνες στην Αλβανία ,στα Σκόπια και στη Τουρκία!:hmm:

Σ'αυτό δεν βλέπω να έχετε κάποια γνώμη!
Τι εξήγηση δίνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Οι Έλληνες που ζουν στην Κων/πολη δεν θεωρούνται ότι ζουν στην Τουρκία;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Οι Έλληνες που ζουν στην Κων/πολη δεν θεωρούνται ότι ζουν στην Τουρκία;:confused:
Γιατί οι 300.000 (απογραφή των Σκοπιανών) Έλληνες που ζουν στο Μοναστήρι,στη Γευγελή κ.λπ. ή οι 450.000 Βορειοηπειρώτες,ή οι Ίμβριοι και οι Τενέδιοι που είναι?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
~~Σημείωση από Γιώργος~~
Έγινε ένωση θεμάτων.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Καλησπέρα παιδιά. Με αφορμή ένα poll που ξεκίνησε στην κεντρική σελίδα του pathfinder θέλω να να ακούσω γνώμες πάνω στο θέμα της νέας -ηλίθιας κατ'εμέ- ιδέας της κυβέρνησης να ψηφίζουν από εδώ και πέρα οι Έλληνες που ζουν έξω από τα σύνορα της χώρας μας. Στην ψηφοφορία αυτή του pathfinder μέχρι στιγμής το 49.3% απαντά "Όχι" και το 49,0% απαντά "Ναι"(και τα νούμερα αλλάζουν συνεχώς). (Και αναφέρω τον pathfinder γιατί είναι ένα portal με τεράστια επισκεψιμότητα κάθε μέρα).

Ποιά είναι λοιπόν η γνώμη σας; Να ψηφίζουν οι Έλληνες του που ζουν μόνιμα στο Εξωτερικό ή όχι;

Η δικιά μου πάντως άποψη είναι σαφέστατα όχι. Δεν μπορείς να συμμετέχεις στα πολιτικά πράγματα της χώρας σου και να διαμορφώνεις πολιτικές συνειδήσεις όταν δεν βιώνεις καθημερινά το "πρόγραμμα" της εκάστοτε κυβέρνησης.

(ΥΓ: Το poll θα το βρείτε κάτω αριστερά στην κεντρική σελίδα του pathfinder).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Ψήφισα κι εγώ όχι. Γιατί να καθορίσουν σε οποιονδήποτε βαθμό τη πολιτική της Ελλάδας από τη στιγμή που ζουν μόνιμα εκτός αυτής; Άντε να ψηφίζουν τα κόμματα που υποστηρίζουν οι εδώ -αν έχουν- συγγενείς τους.

Γενικά το να ψηφίζουν άτομα για μια περιοχή/χώρα που δεν μένουν μόνιμα σε αυτή είμαι ανέκαθεν κατα [όπως και το να πηγαίνει κάποιος στο χωριό του να ψηφίσει καθώς είναι εκεί δημότης χωρίς να πατάει το πόδι του πάνω από δυο φορές το χρόνο].




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Υποτίθεται οτι ψηφίζεις για να εκλέξεις αντιπρόσωπους των πολιτικών σου απόψεων, ώστε να εξασφαλίσεις έτσι αυτό που θέλεις στην καθημερινή σου ζωή, στον ιδωτικό σου χώρο. Αλλά επειδή υποτίθεται, και δεν ισχύει, ας κάνουν ό,τι θέλουν. Προσωπικά είμαι ουδέτερη, δεν υπάρχουν λάθη σε κάτι που εξ ολοκλήρου είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top