"Υποβαθμισμένα" επαγγέλματα και κοινωνικές σχέσεις

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μα καλά οι πιο μεγάλοι δεν ξέρουν τι θα πεί αγραμματος άνθρωπος θέλει να ζήσει την οικογένεια του;
Δεν καταλαβένω τι πρόβλημα υπάρχει;:mad:
.

Ισως παιζει ρολο κι ο παραγοντας οτι θελουν να εξασφαλισουν στο παιδι τους ενα πιο σιγουρο αυριο(οικονομικα κυριως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η ίσως να θέλουν να το δουν δίπλα σε έναν μεγαλοεπιστήμονα, μόνο και μόνο για να καμαρώνουν οι ίδιοι.....:mad: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εχεις ιδέα πόσα πέρνουν; ο πατέρας μου πέρνει κάπου 1600 και ο αδερφός μου 1000 ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα να φτάσω τέτειο μισθό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τα αξίζουν μέχρι τελευταίου λεπτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εγώ το ξέρω πολλύ καλά αυτό ιδικά στις μεγαλουπόλεις θα υπήρχε πρόβλημα αν δεν υπήρχαν αυτοί:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εχεις ιδέα πόσα πέρνουν; ο πατέρας μου πέρνει κάπου 1600 και ο αδερφός μου 1000 ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα να φτάσω τέτειο μισθό;)

Ξερω ατομα που κανουν αυτη τη δουλεια.Αυτο δεν το ξερουν οι αλλοι ομως..
Θελουν ακουνε για γαμπρους δικηγορους και γιατρους ,τρομαρα τους.(για παραδειγμα αναφερω αυτες τις δουλειες λογω του οτι εχουν "μεγαλυτερη αποδοχη").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ξερω ατομα που κανουν αυτη τη δουλεια.Αυτο δεν το ξερουν οι αλλοι ομως..
Θελουν ακουνε για γαμπρους δικηγορους και γιατρους ,τρομαρα τους.(για παραδειγμα αναφερω αυτες τις δουλειες λογω του οτι εχουν "μεγαλυτερη αποδοχη").

Διλαδή να τους σκοτώσουμε τους σκουπιδιάρηδες έ; θέλουν σκότωμα άν νομίζουν ότι οι γιατροί ή οι επιστήμονε ςειναι καλύτεροι άπο τα φτωχαδάκια που τιμούν το ψωμί που ιδρώνουν για να ο φάνε:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Διλαδή να τους σκοτώσουμε τους σκουπιδιάρηδες έ; θέλουν σκότωμα άν νομίζουν ότι οι γιατροί ή οι επιστήμονε ςειναι καλύτεροι άπο τα φτωχαδάκια που τιμούν το ψωμί που ιδρώνουν για να ο φάνε:worry:

Οχι παιδι μου:).Δεν εχω καμια προκαταληψη ετσι(για την αποφυγη παρεξηγησεων).Το επαγγελμα δεν ειναι ντροπη.Το οτι καποιος παλευει για να ζησει την οικογενεια του τον καθιστα αξιο σεβασμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οχι παιδι μου:).Δεν εχω καμια προκαταληψη ετσι(για την αποφυγη παρεξηγησεων).Το επαγγελμα δεν ειναι ντροπη.Το οτι καποιος παλευει για να ζησει την οικογενεια του τον καθιστα αξιο σεβασμου.

Δεν το ειπα για σένα γενικά μηλούσα σόρυ αν φάνηκε ότι απευθήνθηκα σε σένα, μηλάω για εκείνους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν το ειπα για σένα γενικά μηλούσα σόρυ αν φάνηκε ότι απευθήνθηκα σε σένα, μηλάω για εκείνους:)

Σορυ επειδη ετσι μου φανηκε.:) .Ειδικα οταν ακουω κουβεντες που απορριπτουν τον αλλο για τη δουλεια του φορτωνω ασχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Έχω ξαναπεί μέσα στο φόρουμ ότι μία από τις μάστιγες που μας δέρνει σαν λαός είναι ότι το ψώνιο κάθε Έλληνα γονιού είναι να δει το παιδί του δικηγόρο,γιατρό,επιστήμονα κλπ (αν και με τα φειμ και άλλες λαλακίες έχει γίνει trendy και ο τραγουδιστής τώρα).Είναι και ένας από τους λόγους που έχουμε τόσους αιώνιους φοιτητές στην Ελλάδα.

Για να μην βγούμε οφ τόπικ όμως,καταρχήν συμφωνώ με τον πειρατή ότι τα περισσότερα από αυτά είναι στημένα.Θυσία στον βωμό της trash tv.

Κατα δεύτερον,ΕΙΔΙΚΑ το επάγγελμα του σκουπιδιάρη το σέβομαι απεριόριστα.Είναι πολλοί πιο χρήσιμοι από πολλούς άλλους στην κοινωνία μας και είναι σίγουρα οι πιο εργατικοί δημόσιοι υπάλληλοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κατα δεύτερον,ΕΙΔΙΚΑ το επάγγελμα του σκουπιδιάρη το σέβομαι απεριόριστα.Είναι πολλοί πιο χρήσιμοι από πολλούς άλλους στην κοινωνία μας και είναι σίγουρα οι πιο εργατικοί δημόσιοι υπάλληλοι!

Το αυτό ισχύει και για μένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
o alex κι εμενα με καλυπτει απολυτα!
ο μπαμπας μιας φιλης μου ειναι σκουπιδιαρης, οεο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
o alex κι εμενα με καλυπτει απολυτα!
ο μπαμπας μιας φιλης μου ειναι σκουπιδιαρης, οεο :P

Επιδη ακούω τα τρελά πιστέυεις όταν τον βλέπεις ότι ειναι γλυώδεις ή βρώμικός ή έχεις ακούσει άνθρωπο να πεί τον συχαίνωμαι;:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κατα δεύτερον,ΕΙΔΙΚΑ το επάγγελμα του σκουπιδιάρη το σέβομαι απεριόριστα.Είναι πολλοί πιο χρήσιμοι από πολλούς άλλους στην κοινωνία μας και είναι σίγουρα οι πιο εργατικοί δημόσιοι υπάλληλοι!
Σωστός. :)
Και ξέρεις πού φαίνεται; Στις πολυήμερες απεργίες τους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Η δουλειά δεν ειναι ποτέ ντροπή. Τα κλειστά μυαλά είναι! :mad:

+1 Τα είπε όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ε καλά δηλαδή, δουλειά δεν είναι και αυτή του σκουπιδιάρη?? Η δουλειά δεν είναι ντροπή. Και στο κάτω κάτω να πω την αλήθεια πιο χρήσιμοι είναι οι σκουπιδιάριδες στην κοινωνία μας παρά οι βουλευτές που είναι κηφήνες.Θα μπορούσαμε να ζήσουμε χωρίς τους σκουπιδιάριδες??? Όχι. Άρα οι κυρία που αναφέρεις καλά θα κάνει να αναθεωρήσει τις απόψεις της. Με ποιο επάγγελμα θα είχα πρόβλημα με αυτό του ΜΑΤατζή και του ασφαλίτη και δεν εννοώ με αυτό τους αστυνομικούς. Ε δεν είναι δυνατόν ρε παιδιά, ο μεν έχει μάθει να μην σκέφτεται και να βαράει μέχρι και συνταξιούχους, ο δε είναι επαγγελματίας ρουφιάνος-προβοκάτορας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Oχι δεν ειναι δουλεια με "αξιοπρεπεια" αυτη του σκουπιδιαρη!
Ουτε η δουλεια αυτου που αδειαζει βοθρους!
Ουτε η δουλεια του τσαγκαρη!
Ουτε η δουλεια του βοσκου!
Ουτε κι εγω δεν ξερω ποιες αλλες!
Δεν αξιζουν καμια αναγνωριση και πρπει να τους χλευαζουμε ναι!:mad:
Γι΄αυτο απο αυριο, προτεινω να μαζευουμε μονοι μας τα σκουπιδια μας και να τα πηγαινουμε στις χωματερες, να τα αδειαζουμε εκει, αλλα και μετα να παιρνουμε τα γρεηντερ και να τα φτιαγνουμε σε στιβες.(Να μην μενουν μαζεμενα μονο στο σημειο προσβασης μαζεμενα.)
Μετα θα παρουμε (οσοι χρειαζονται και ναι υπαρχουν ακομα περιοχες στην Ελλαδα) και απο εναν βυτιοφορο, θα μαζεψουμε μονοι τα σκ@τα μας και θα παμε να τα αδειασουμε κι αυτα...
Και φυσικα θα κανουμε το ιδιο και με τα αλλα...:mad:
Φυσικα ολο το παραπανω ειναι ειρωνικο με σκοπο να δειξω οτι πλεον εχει καταντησει αηδια πολλοι να σκευτονται τον αλλο μονο βαση του ΤΙ ειναι (Γιατρος,σκουπιδιαρης,δικηγορος,βοσκος) και να μην δινει δεκαρα ΠΟΙΟΣ ειναι!(ανθρωπος σωστος,κaλος κτλ κτλ)
Καθε δουλεια ειναι απαραιτητη και καθε δουλεια εχει την σημασια της και την σημαντικοτητα της.
Το οτι εγω,εσυ ή ο οποιοσδηποτε επελεξα να φαω τα νιατα μου στα βιβλια π.χ. δεν μου δινει κανενα διακιωμα να βλεπω υπεροπτικα εναν αλλο ο οποιος για τον οποιοδηποτε λογο επελεξε (πολλες φορες δεν εχουν την πολυτελεια επιλογης) να φροντιζει ωστε η δικια μου η ζωη να ειναι πιο ανετη.
Και αναλογικα να το παρεις τετοιο επαγγελμα ειναι καθολικα αναγκαιο, ενω αλλα οχι.
Τελως παντως, δεν θελω να μακρυγορισω αλλο.
Εκει που θελω να καταλληξω ειναι οτι ολα τα τιμια επαγγελματα ειναι σεβαστα και καθε ανθρωπος που τα εξασκει ειναι αξιος συγχαρητηριων.
Για εμενα τουλαχιστον.
Αλλοι πρεπει να ντρεπονται οχι (-μονο-) για το επαγγελμα τους, αλλα για τον τροπο που το εξασκουν!
.&-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάριο δεν μπορείς να πιστέψεις πώς με έκανες αυτή την στιγμή με γέμισες ικανοποιηση και χαρά.

ΜΠΡΑΒΟ στα λόγια που είπες με έκαναν να χέρομαι που υπάρχουν άνθρωποι με τόσο υπέροχες αποψεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exophrenic

Νεοφερμένος

Ο exophrenic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Θα πω κι εγώ την γνώμη μοθ πάνω στο θέμα. Εγώ για παράδειγμα είχα πάει να δοθλέψω σε οικοδομή για κάποιο διάστημα (γιατί ήθελα ρευστό :D ). Τέλος πάντων εκτός από τα γενικά σχόλια μετά από λίγο κερο με φώναζαν Αλβανό γιατί εκεί δούλευαν και άλλοι αλβανοί. Αυτό που έχο να πω είναι πως στην Ελλάδα υπάρχοθν ακόμα τέτοιες αντιλίψεις όσο και αν κανένας δεν το παραδέχετε. Όσο γι'α μένα απλά έσπασα τα μούτρα ένος συμμαθητή που κοροίδευε και στο μέλλον πολύ ευχαρίστως θα ξαναδούλευα στο μέλλον. Υπάρχει γενικά μια τάση υποβαθμισης των χειρονακτικών επαγγελμάτων διότι όλοι ψάχνουν τα γραφεία για να αράζουν. Πιστεύω πως με αφτο το χλεβασμό πολλποι δικεολογουν την τεμπελιά τους. Ελπίζω να μιν ξέφυγα απτο topic :)

ουψ sry για τα ορθογραφικά γραφω πολύ greeklish γιαυτό :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top