Εθνικισμός

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Circadian (circle?), Ο Β.Ραιχ εχει ασχοληθει πολυ διεξοδικα μ'αυτο το θεμα. Για εμενα, ειναι ο μονος που μπορεσε και εξηγησε απολυτα και με σαφηνεια την ανοδο του ναζισμου.


Δεν τον έχω διαβάσει (ακόμα), αλλά προς αποφυγή παραξεγήσεων να ξεκαθαρίσω ότι αναφερόμουν στον Μουσολίνι κι όχι στον Χίτλερ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Δεν τον έχω διαβάσει (ακόμα), αλλά προς αποφυγή παραξεγήσεων να ξεκαθαρίσω ότι αναφερόμουν στον Μουσολίνι κι όχι στον Χίτλερ. ;)
Ε ναι,εσύ μίλησες για φασισμό και ο bisbis για ναζισμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.

Ετσι μπραβο...Τωρα εισαι καλο παιδι...

Παντως, αυτοι που εγραψαν τη μελετη, πρεπει να ξαναδιαβασουν τη θεωρια της εξελιξης. Η οποια θεωρια της εξελιξης αναφερει (διορθωστε με αν κανω λαθος) οτι ο κυνηγος ειναι που αναπτυσσει τις νοητικες λειτουργιες του κι οχι ο κυνηγομενος...ο κυνηγομενος (επαναλαμβανω οτι εαν κανω λαθος, διορθωστε με) αναπτυσσει κυριως τα σωματικα του χαρισματα.

Εαν ισχυουν τα παραπανω, θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον να μαθαιναμε γιατι κανενας δεν αντεδρασε στην παραπανω μελετη. (νομιζω ομως οτι εχει εξαιρετικο ενδιαφερον ακομα κι ετσι...Κατι αναλογο δεν ελεγε κι ο Χιτλερ για τους Γερμανους?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Διαφορές μεταξύ των φυλών υπάρχουν!
Είναι ανόητος όποιος δεν τις βλέπει (δεν είναι προσωπικός χαρακτηρισμός)!
Δεν μιλάω για ανισότητες η ανωτερότητα,απλά για διαφορετικότητα!
Αποδυκνείεται και ιστορικά αλλά και σωματοτυπικά και γονιδιακά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Διαφορές μεταξύ των φυλών υπάρχουν!
Είναι ανόητος όποιος δεν τις βλέπει (δεν είναι προσωπικός χαρακτηρισμός)!
Δεν μιλάω για ανισότητες η ανωτερότητα,απλά για διαφορετικότητα!
Αποδυκνείεται και ιστορικά αλλά και σωματοτυπικά και γονιδιακά!

Ναι, υπάρχουν φυλές. Η διαφορά είναι αυτονόητη, αλλιώς δε θα μιλάγαμε για φυλές. Αλλά δεν έχει να λέει κάτι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Niki

αυτά που γράφεις συνθέτουν μία κατάντια (μαρξιστικής ιδεοληψίας ή τουρκολαγνείας) ισοδυνάμου περίπου εκείνης που παρουσίασαν αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι.

Πάλι καλά που δεν χόρεψες και κανένα "καρσιλαμά"...
Ίσως γιατί δεν θα ήταν και τόσο Μαρξιστικό....


Συγχαρητήρια κορίτσι μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ναι, υπάρχουν φυλές. Η διαφορά είναι αυτονόητη, αλλιώς δε θα μιλάγαμε για φυλές. Αλλά δεν έχει να λέει κάτι αυτό.

Διαφορές ως προς τις ικανότητες εννοώ!:)

tanos56 μήπως εννοείς άλλη?
Μπορώ να πω ότι την ευχαριστήθηκα την ήττα μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Φιλε μου καλε, καλε μου φιλε Wishful. :)

Θεωρεις λοιπον, οτι οντως εισαι απο "ανωτερη ρατσα"? Γιατι, λογω γονιδιων? Τα τοσο καθαρα πλεον ελληνικα γονιδια εννοεις? :)

Για προσπαθησε να φτασεις τους αρχαιους "προγονους" σου και μετα νιωσε ανωτερος.:) Αν και παλι η "ανωτεροτητα" ελεγχεται, γιατι ο,τι και να γινει δεν υπαρχει ΠΟΤΕ περιπτωση ΚΑΝΕΝΑΣ να ειναι ανωτερος απο εναν αλλον ανθρωπο λοφω φυλης!
:) Κάνεις μέγα λάθος,αλλά πίστεψέ με,δεν θέλω ν'ασχοληθώ με το θέμα εξ'αιτίας της διάσπαρτης υποτίμησης που έχουν οι ίδιοι Ελληνες για τους εαυτούς τους !
Εμένα δε με ξέρεις,για να καταλάβεις πόσο βαδίζω στα πρότυπα της αρετής (άγνωστη λέξη για νεοέλληνες) ! Αν είναι δικοί μου πρόγονοι & όχι δικοί σου,κατανοητές οι παρόλες σου !!!
Δε δίνω αναλύσεις ,οι μελέτες υπάρχουν & είμαι σίγουρος οτι θα φωτιστείς τελικά απο αλλού,επαναλαμβάνω,αν νοιώθεις Ελληνας !:) Εκείνο που μπορώ να υπογράψω πάντως,είναι το οτι πιστεύεις πως η Ελληνική ιστορία είναι μόνο οι μάχες & ποτέ δεν έλαβες γνώση κλασσικής μόρφωσης .Γιατι Ελληνες είναι όλοι οσοι μετέχουν της Ελληνικής παιδείας;).Φιλικά πάντα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
:) Γιατι Ελληνες είναι όλοι οσοι μετέχουν της Ελληνικής παιδείας;).Φιλικά πάντα:)

Μη μου το χαλάς!:)


[SIZE=-1]Ώστε, εφεξής, Έλλην δεν είναι μόνον ο έλκων την καταγωγή από το γένος των Ελλήνων αλλά και ο μετέχων της ελληνικής ανθρωποκεντρικής παιδείας. ...[/SIZE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Μη μου το χαλάς!:)


[SIZE=-1]Ώστε, εφεξής, Έλλην δεν είναι μόνον ο έλκων την καταγωγή από το γένος των Ελλήνων αλλά και ο μετέχων της ελληνικής ανθρωποκεντρικής παιδείας. ...[/SIZE]
:D Γιατι θελεις να με ξαναβάλεις στο θέμα ? Το είπα & θα παραιτηθώ ! Δε μάχομαι με...νεοέλληνες ! Ναι,το ξέρεις οπως κι εγώ ! Μην παραθέτεις εμένα,αλλά κάποια παιδιά που ...χάνονται.Ομως μεταξύ μας πρόσεχε τις ακρότητες οκ ?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Δεν τον ειδα να γραφει οτι θεωρει τον εαυτο του και τους Ελληνες ανωτερη ρατσα...Βασικα, πουθενα δε μεσα δεν εχω κανεναν να λεει κατι τετοιο.
Το αντιθετο το εχω δει πολλες φορες γραμμενο (τι σκ@τα που ειμαστε κτλ κτλ).

Εχω κι έναν εγωισμό ελαφρώς υπέρμετρο οταν δηλώνω Έλλην & ...ψηλώνω (απο 1,8..κάτι,νοιώθω σαν 2,..κατι:D :D )!Πιστεύω οτι εδώ ξεκίνησαν όλα ! Δεν εχω μίσος για κανένα λαό,ούτε υποτιμώ κανένα ! Μήπως είμαι εθνικιστής,εθνικόφρων...εθνικός ?:P

Αμα οταν σκεφτεσαι την καταγωγη σου ψηλωνεις, καποιος αλλος μενει κατω στο υψος του. Εσυ μπορει να λες οτι δεν υποτιμας κανεναν, αλλα και μονο με το παραπανω που λες, το κανεις. Ισως χωρις να το καταλαβαινεις.

Εγω συναντω καθε εβδομαδα πολλους ανθρωπους απο αλλες χωρες, και απο υψος νιωθω ισος.

Δεν ειπα οτι δεν μου αρεσει να ειμαι ελληνας, ουτε κατι τετοιο. Δεν νοιωθω ελληνας, αλλα ειμαι ελληνας. Ναι, εχει ενδοξο παρελθον η Ελλαδα. Αλλα δεν θα το καπηλευτω εγω, που δεν μοιαζω καθολου με τους τοτε Ελληνες, για να νοιωσω οτι ειμαι κατι...

Αυτο το τελευταιο που λες Wishful, οτι δηλαδη ξερω μονο για μαχες, και δεν ξερω τιποτα αλλο, που το ονειρευτηκες? Που ξερεις τι γνωριζω και τι οχι? Να μην λες πραγματα που δεν γνωριζεις κατα ποσο ισχυουν. Στην τελικη τι κανουμε εδω, διαγωνισμο γνωσεων?

Και περι διαφορετικοτητας, ναι, υπαρχει διαφορετικοτητα μεταξυ των λαων και οχι ανωτεροτητα. Σε αυτο συμφωνω απολυτως. Και αυτη η διαφορετικοτητα, η "πολυχρωμια" οπως προτιμω να την λεω, ειναι κατι πολυ ομορφο. Το εχω ξαναπει: "πολυχρωμια ενωμενη, ποτε νικημενη". :)

Παντα φιλικα, εννοειται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αμα οταν σκεφτεσαι την καταγωγη σου ψηλωνεις, καποιος αλλος μενει κατω στο υψος του. Εσυ μπορει να λες οτι δεν υποτιμας κανεναν, αλλα και μονο με το παραπανω που λες, το κανεις. Ισως χωρις να το καταλαβαινεις.

Εγω συναντω καθε εβδομαδα πολλους ανθρωπους απο αλλες χωρες, και απο υψος νιωθω ισος.

Δεν ειπα οτι δεν μου αρεσει να ειμαι ελληνας, ουτε κατι τετοιο. Δεν νοιωθω ελληνας, αλλα ειμαι ελληνας. Ναι, εχει ενδοξο παρελθον η Ελλαδα. Αλλα δεν θα το καπηλευτω εγω, που δεν μοιαζω καθολου με τους τοτε Ελληνες, για να νοιωσω οτι ειμαι κατι...

Αυτο το τελευταιο που λες Wishful, οτι δηλαδη ξερω μονο για μαχες, και δεν ξερω τιποτα αλλο, που το ονειρευτηκες? Που ξερεις τι γνωριζω και τι οχι? Να μην λες πραγματα που δεν γνωριζεις κατα ποσο ισχυουν. Στην τελικη τι κανουμε εδω, διαγωνισμο γνωσεων?

Και περι διαφορετικοτητας, ναι, υπαρχει διαφορετικοτητα μεταξυ των λαων και οχι ανωτεροτητα. Σε αυτο συμφωνω απολυτως. Και αυτη η διαφορετικοτητα, η "πολυχρωμια" οπως προτιμω να την λεω, ειναι κατι πολυ ομορφο. Το εχω ξαναπει: "πολυχρωμια ενωμενη, ποτε νικημενη". :)

Παντα φιλικα, εννοειται :)
:) Βρε καλό μου παλληκάρι ! "Εσύ μου λές φτάσε πρώτα..", "για καθαρά γονίδια..." & άλλα με χαμογελάκια,δεν είναι πρόκληση ? Συμφωνώ μαζί σου οτι δεν κάνουμε επίδειξη γνώσεων & πάντα εδω μέσα,ακόμη & σε πολύ σημαντικά θέματα,το απέφυγα.Δεν υποτιμώ τις γνώσεις σου,αλλά κατάλαβα οτι, το πέρασες γι'αδυναμία το οτι εγώ αποφεύγω ακριβώς την επίδειξη.:) Τέλος πάντων,λύεται ! ΟΚ ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Nosaltres
Μα'ιστα...κι εγω που φουσκωνα οποτε επαιζα με κανα συγκροτημα τι ημουν?...

Ελεος...Δεν ειπε οτι νοιωθει ανωτερος ο ανθρωπος. Περηφανια νοιωθει. Κακο ειναι? Κι αν δεν κανω λαθος, ειπε νοιωθει περηφανος για την αρχαια Ελλαδα.

Μη κυνηγας φαντασματα...Αλλα θα μου πεις, χωρις φαντασματα, τι θα κυνηγαμε? Σωστα. Εχεις δικιο.


Μπαι δε γουει, για την μελετη που παρεθεσα για την ανωτεροτητα των Ασκεναζι, τι εχεις να πεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και περι διαφορετικοτητας, ναι, υπαρχει διαφορετικοτητα μεταξυ των λαων και οχι ανωτεροτητα. Σε αυτο συμφωνω απολυτως. Και αυτη η διαφορετικοτητα, η "πολυχρωμια" οπως προτιμω να την λεω, ειναι κατι πολυ ομορφο. Το εχω ξαναπει: "πολυχρωμια ενωμενη, ποτε νικημενη". :)
+10 από μένα στο συγκεκριμένο. :thumbup:


Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να πούμε πως δεν υπάρχουν διαφορετικότητες. Αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να μας χωρίζουν αυτές. :)



Και πάνω στον εθνικισμό τώρα... Υπάρχει μία άλλη, "ομόηχη" λέξη: εθνισμός. Ο εθνισμός είναι η αγάπη προς στην πατρίδα και το να είσαι υπερήφανος για την πατρίδα σου. Πότε ο εθνισμός μεταπηδάει στον εθνικισμό; Όταν δεν δεχόμαστε τη διαφορετικότητα των άλλων και θέλουμε να γίνουν σαν εμάς.

Έτσι είμαι υπέρ του εθνισμού, αλλά κατά του εθνικισμού.


ΥΓ: Το ότι είμαι υπέρ του εθνισμού σημαίνει ότι δεν το καταδικάζω. Δεν θεωρώ αναγκαστικά ότι πρέπει ο οποιοσδήποτε να είναι υπερήφανος για την πατρίδα του. Απλώς δεν το "καταδικάζω" το να είσαι υπερήφανος για την πατρίδα σου, σεβόμενος παράλληλα τις διαφορές των άλλων λαών. :)


//edit: Προσθέτω τις ετυμολογίες τους: :)


εθνισμός (ο) (ουσ. αρσ.) (απο το ουσ. έθνος) η εθνική συνείδηση, η φιλοπατρία

εθνικισμός (ο) (ουσ. αρσ.) (απο το επιθ. εθνικός) η υπέρμετρη προσήλωση στην παράδοση και στα εθνικά ιδεώδη.​



Το site όπου το πέτυχα αναφέρει ως πηγή το "Λεξικό της Ελληνικής Γλώσσας" της Υδρίας - Cambridge - Ήλιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
εθνισμός (ο) (ουσ. αρσ.) (απο το ουσ. έθνος) η εθνική συνείδηση, η φιλοπατρία

εθνικισμός (ο) (ουσ. αρσ.) (απο το επιθ. εθνικός) η υπέρμετρη προσήλωση στην παράδοση και στα εθνικά ιδεώδη.

Ούτε το ένα είναι κακό ούτε το άλλο!
Και επειδή ούτως η αλλέως θα χαρακτηριστώ εθνικιστής (αν δεν έχω χαρακτηριστεί ήδη),επανέρχομαι με αναλυτικό ποστ μόλις τελειώσει η Εθνική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
εθνικισμός (ο) (ουσ. αρσ.) (απο το επιθ. εθνικός) η υπέρμετρη προσήλωση στην παράδοση και στα εθνικά ιδεώδη.

υπέρμετρος: [<αρχ. "õπέρμετρος < "õπέρ + μέτρον]που ξεπερνά το μέτρο, υπερβολικός
:P ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
υπέρμετρος: [<αρχ. "õπέρμετρος < "õπέρ + μέτρον]που ξεπερνά το μέτρο, υπερβολικός
:P ;)
Ξέρω τι σημαίνει υπέρμετρος κούκλα μου:D
Ε και?
Ποιόν ενοχλώ?
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στο δικό μου "λεξικό" το υπερβολικό δεν είναι πάντα καλό. ;)

Δεν ένοχλείς κανέναν πάντως... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Λοιπόν,ξεκινώ...
Καταρχήν να δηλώσω ότι δεν πιστεύω πως οι Έλληνες ήρθαμε από τον Σείριο,ούτε ότι είμαστε ο "εκλεκτός" λαός του Θεού! (Αυτό είναι πιστεύω άλλων!;))!
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί δεν πρέπει να είμαι περήφανος και να νοιώθω "ψηλότερος"(πόσο πια...2.04 είμαι:D) επειδή είμαι Ελληνας!!!
Είμαι περήφανος και νοιώθω ψηλότερος,όχι μόνο επειδή είμαι Έλληνας αλλά κι επειδή είμαι Σπαρτιάτης!
Άλλος νοιώθει το ίδιο επειδή είναι Κρητικός,Παναθηναϊκός η Ολυμπιακός...ε και?
Γιατί πρέπει να απολογούμαι γι'αυτό?
Γιατί πρέπει να έχω συμπτώματα "οσφυοκαμψίας"?
Γιατί να μην είμαι περήφανος για το παρελθόν μου και τα επιτεύγματα των προγόνων μου?
Γιατί μα μη με "απογειώνει" η δήλωση του Γκαίτε (αν δεν κάνω λάθος)..."αναθεματισμένε Έλληνα,δεν άφησες τίποτα για μας να ανακαλύψουμε"!
Γιατί θα πρέπει να εξομοιώνω το έθνος μου με έθνη που ακόμα κι αν αφαιρέσεις την υπαρξή τους από τον παγκόσμιο χάρτη,η ανθρωπότητα δεν θα είχε χάσει τίποτα?
Και για όσους μου πουν ότι επαναπαύομαι στις δάφνες των αρχαίων για να το παίξω "κάποιος",να του πω...
...εμείς δεν είμαστε το έθνος (πρώτο) που αντιστάθηκε στον φασισμό-ναζισμό?
...εμείς δεν είμαστε το έθνος (το μικρότερο ποτέ) που διοργάνωσε Ολυμπιακούς αγώνες με τεράστια επιτυχία πρόσφατα?
...εμείς δεν είμαστε που γίναμε Πρωταθλητές Ευρώπης σε μπασκετ και ποδόσφαιρο την ίδια χρονια?(μόνο η Σοβιετική Ένωση το είχε καταφέρει αυτό και δεν ήταν έθνος)
...εμείς δεν είμαστε το έθνος (το μοναδικό στον πληθυσμό μας) που πήραμε 2 βραβεία Νόμπελ Λογοτεχνίας?
...και τέλος εμείς δεν είμαστε το έθνος που όταν οι γείτονές μας μας χρειάστηκαν (βλ. σεισμούς Τουρκίας) ήμασταν εκεί και βοηθήσαμε χωρίς κανένα αντάλλαγμα?

Και μη μου πει κανείς ότι δεν είναι το ίδιο με τα αρχαία επιτεύγματα γιατί αν το σκεφτείτε ΕΙΝΑΙ ακόμα περισσότερα για μας αυτά!

Γιατί θα πρέπει να είμαι "ισοπεδωτής" στο όνομα μιας αμφιλεγόμενης (και από τους άλλους λαούς) παγκοσμιοποίησης?
Γιατί θα πρέπει να είμαι οσφυοκάμπτης?
Γιατί θα πρέπει (όπως κάποιος άλλος είπε πριν) να είμαι τουρκολάγνος?

Εγώ είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας!
Και μακάρι να ήσασταν κι εσείς!
Είναι ωραίο συναίσθημα...κρίμα όσοι δεν το νοιώσατε ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top