Βγαίνετε πάντα μαζί με τον/την σύντροφό σας;

Πόσες φορές βγαίνετε μόνοι/ες σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Σεν πάω πουθενά χωρίς εκέινη/νο :inlove:

    Ψήφοι: 14 17.3%
  • Μια φορά τον μήνα καλά ειναι

    Ψήφοι: 8 9.9%
  • 2 φορές με τρείς ειναι αρκετές

    Ψήφοι: 15 18.5%
  • 6-7 φορές για να ξεδώσω

    Ψήφοι: 7 8.6%
  • 3 φορές την εβδομάδα περίπου

    Ψήφοι: 14 17.3%
  • Κουμπάκιας όποτε κάτσει....

    Ψήφοι: 16 19.8%
  • Δεν είναι στο χέρι μας :(

    Ψήφοι: 7 8.6%

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Πάντως φυσικά και βάζω τη σχέση πάνω απο τη φιλία, η σχέση περιέχει και φιλία, η φιλία δεν περιέχει σχέση.

Όταν θα τελειώσει όμως η σχέση δεν θέλεις να έχεις κάποιον δίπλα σου?
Όταν σε πληγώσει η σχέση δεν θέλεις να έχεις έναν άνθρωπο να του πεις το παράπονό σου?

Εγώ πάντως δεν βάζω κανέναν γκόμενο πάνω από μια φίλη μου.

Γιατι βρε ρουμανα; Οι γυναικες μονο τη μερα εμφανιζονται;!

Εγω ΘΕΛΩ να βγαινω μονη μου και να βγαινει και μονος του. Περναμε πολυ ωραια ολοι μαζι με τις παρεες μας, γελαμε κτλ, αλλα εχω την αναγκη (κι εκεινος το ιδιο) να βγω με τους φιλους μου και να μαστε "μονοι" μας, να πουμε ο,τι σαχλαμαρα θελουμε, να μην νιωθουν την αναγκη να αυτολογοκριθουν(δεν ειναι μπαμπουλας, αλλα ποια φιλεναδα μου θα αρχισει να λεει λεπτομερειες για τη σχεση της με τον φιλο μου μπροστα?)(Ναι ειμαι στην οικτρη κατηγορια γυναικων που εχω φιλες :redface:).

Συμφωνώ απόλυτα :)
Δεν θα μπορούσα να το πω καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Παντως εγω, αν με πληγωσει η σχεση μου, θα το πω πρωτα στη σχεση μου και μετα ισως σε καποιον φιλο μου. Ειναι σαν να σου κανει κατι ο ενας σου ο φιλος και εσυ να πηγαινεις και να το λες στον αλλον, πισω απο την πλατη του, αντι να τον πεις σε εκεινον που σε πληγωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Προφανώς και θα τον πεις σε εκείνον πρώτα, εγώ μιλάω για περιπτώσεις προδοσίας, χωρισμού κλπ.

Και τελοσπάντων εγώ τη ζωή μου χωρίς σχέση μπορώ να τη φανταστώ, χωρίς φίλους όμως όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παντως εγω, αν με πληγωσει η σχεση μου, θα το πω πρωτα στη σχεση μου και μετα ισως σε καποιον φιλο μου. Ειναι σαν να σου κανει κατι ο ενας σου ο φιλος και εσυ να πηγαινεις και να το λες στον αλλον, πισω απο την πλατη του, αντι να τον πεις σε εκεινον που σε πληγωσε.

Συμφωνώ απόλυτα!!! +1000!

Όταν θα τελειώσει όμως η σχέση δεν θέλεις να έχεις κάποιον δίπλα σου?
Όταν σε πληγώσει η σχέση δεν θέλεις να έχεις έναν άνθρωπο να του πεις το παράπονό σου?

Εγώ πάντως δεν βάζω κανέναν γκόμενο πάνω από μια φίλη μου.
Ούτε εγώ βάζω κανέναν γκόμενο πάνω απο τους φίλους μου. Το σύντροφο μου όμως τον βάζω πιο πάνω. ;)
Άλλωστε το οτι δεν τους βάζω πρώτη πρωτεραιότητα δεν σημαίνει οτι δεν είναι σημαντικοί για μένα, ούτε οτι πρέπει να διαλέξω μεταξύ αυτών και της σχέσης! Δηλαδή πρέπει να τους βάζω πάνω απο τη σχέση για να μην μου φύγουν;;; Αυτό δεν είναι φιλία, είναι συναισθηματικός εκβιασμός!

αλλα ποια φιλεναδα μου θα αρχισει να λεει λεπτομερειες για τη σχεση της με τον φιλο μου μπροστα?)
Εμένα πάντως δεν έχει πρόβλημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής δεν μου έχει τύχει να θέλει να μοιραστεί κάτι ΜΟΝΟ μαζί μου και να την/τον πειράζει να το μάθει ο φίλος μου. Άλλωστε ούτως ή άλλως, μιας και μένουμε μακριά, δεν βγαίνω συνέχεια μαζί του διότι δεν μπορώ. Πάντως φυσικά και βάζω τη σχέση πάνω απο τη φιλία, η σχέση περιέχει και φιλία, η φιλία δεν περιέχει σχέση.

Σχέσεις μπορείς να κάνεις πολλές στην ζωή σου Μισέλ, φιλίες όμως λίγες. Και ναι, δεν λέω πως πρέπει να διαλέξεις ένα από τα δύο, ενώ μπορείς να έχεις και τα δύο.. αλλά εσάς σας "βοηθάει" πολύ το ότι δεν μένετε στην ίδια πόλη. Οι φίλες σου δεν έχουν ανάγκη να πουν κάτι ΜΟΝΟ σε σένα, τη στιγμή που ξέρουν πως αν περιμένουν δέκα μέρες ή ένα μήνα ή δεν ξέρω πόσο, θα σε πετύχουν μόνη σου. Αν όμως μιλάμε για σχέση μόνιμη όπου τα μέλη της μένουν μαζί.. ε, νομίζω αλλάζουν τα πράγματα κάπως! (και στο λέω εξ' ιδίας πείρας, πριν συζήσω, ήμουν κι εγώ της δικής σου άποψης.. κι εξακολουθώ να είμαι δηλ, αλλά όχι τόσο απόλυτα!) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε οτι απλά αντιμετωπίζουμε διαφορετικά τα πράγματα;
Εγώ θέλω να έχω χρόνο και για τον εαυτό μου. Απλά εμένα αυτό μου αρέσει, το γουστάρω, νιώθω καλά με αυτό. Άλλοι νιώθουν καλά με άλλα και καλά κάνουν. Θέμα γούστου είναι στο κάτω κάτω της γραφής και στα γούστα δεν υπάρχει σωστό ή λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν μίλησα για λάθος και σωστό, αν αναφέρεσαι σε μένα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σχέσεις μπορείς να κάνεις πολλές στην ζωή σου Μισέλ, φιλίες όμως λίγες.

Μα δεν τα θεωρώ αυτά αμοιβαίως αποκλειόμενα. Τη σχέση μου τη θεωρώ και φίλο μου. Γιατί να τον βάλω πιο κάτω απο τους άλλους φίλους μου, τη στιγμή που έχουμε κάτι παραπάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μα δεν τα θεωρώ αυτά αμοιβαίως αποκλειόμενα. Τη σχέση μου τη θεωρώ και φίλο μου. Γιατί να τον βάλω πιο κάτω απο τους άλλους φίλους μου, τη στιγμή που έχουμε κάτι παραπάνω;


Δεν είπα ποτέ να τον βαλεις πιο κάτω. Λέω απλά πως όταν συζείς πιθανόν να νιώσεις την ανάγκη να βγεις μόνη σου με μια φίλη σου ένα απόγευμα χωρίς εκείνον, ενώ τώρα επειδή έχεις τον "άπειρο" χρόνο μακριά του δεν υπάρχει περίπτωση να νιώσεις κάτι αντίστοιχο! :) (Στην ουσία το ίδιο λέμε, απλά εγώ το πάω μισό σκαλί πιο κάτω) :)

Και φυσικά εννοείται πως τα άλλα δεν είναι αμοιβαίως αποκλειόμενα, απλά συνήθως η εμπειρία λέει πως οι σχέσεις φθίνουν κάποια στιγμή ενώ οι φιλίες δυναμώνουν με το πέρασμα του χρόνου (φυσικά χωρίς να είναι τπτ από αυτά απόλυτο). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
kajira όχι δεν αναφέρομαι σε σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Δεν μπορω να φανταστω καν το να βγαινω μονο με την εκαστοτε σχεση μου εξω, ακομα και αν ειναι η γυναικα μου! Και δεν θα ηθελα με τιποτα να το κανει και αυτη!

Μη εχοντας μονο εναν-δυο φιλους, ξερω τοι πολλοι εξ' αυτων θελουν να βγουν μονο μαζι μου ( και το ιδιο θελω να κανω και εγω με αυτους). Ισως γιατι δεν συμπαθουν τοσο την κοπελα μου οσο εμενα, ισως γιατι την ξερουν πολυ λιγοτερο καιρο απο οτι εμενα, ισως γιατι πολυ απλα ειναι γυναικα και μπορουν να εκφραστουν (και να τους καταλαβει) πολυ διαφορετικα απο οτι ενας αντρας. ;) Φυσικα ισχυει και το αντιστροφο.

Απο την δικη μου πλευρα παλι, πολλες φορες, αν εχω καποιες ανησυχιες για τη σχεση μου, προφανως θελω να δω και την αποψη ενος τριτου, χωρις να ειναι μπροστα η κοπελα μου. Τελος, δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει "δεν μπορω να λειτουργησω αν δεν ειναι ο αλλος μαζι" ή "τι νοημα εχει να βγαινω αν δεν ειναι ο αλλος εκει". :/: Δεν αυτοπροσδιοριζομαι μεσω της σχεσης μου, εκφραζομαι μεσω αυτης, και αυτη δεν ειναι ολη μου η ζωη, αλλα ενα κομματι (σημαντικο) της. Επισης, οπως καποιοι ανεφεραν, ναι μεν η κοπελα μου ειναι και φιλη (κολλητη) μου, αλλα δεν ειναι η μονη. Επομενως, οπως και με ολους τους φιλους μου, δεν θα βγαινω παντα μαζι της! Θελω καποιες φορες να εκφραστω διαφορετικα, να ακουσω διαφορετικες αποψεις, να κανω διαφορετικα πραγματα.

Υ.Γ: Για το τυπικο, βγαινω με την κοπελα μου σχεδον καθε μερα, και μερα παρα μερα με τους φιλους μου. :)

EDIT:

Ούτε εγώ βάζω κανέναν γκόμενο πάνω απο τους φίλους μου. Το σύντροφο μου όμως τον βάζω πιο πάνω. ;)

Ψιλο off topic, αλλα sorry, ο γκομενος και ο συντροφος ειναι το ιδιο πραγμα, ασχετο αν πολλοι χαλιουνται με το ενα ή το αλλο. Ειτε αναφερεται σε σενα ως γκομενα, η δικη μου, η κοπελα μου, η συντροφος μου, η Μισελ, ή οτιδηποτε αλλο, δεν λεει αλλο πραγμα, ουτε εισαι αλλο πραγμα! ;) Το θεωρω συντηρητισμο να χαλιεται καποια αν την αποκαλουν ετσι, αλλα να αποκαλει πχ τον γκομενο της "φιλο μου" (που ειναι και αυτο, αλλα σιγουρα δεν ειναι μονο αυτο, αρα ειναι πολυ περισσοτερο λαθος απο τα υπολοιπα) Απλα ηθελα να το αναφερω, μιας και το ειδα καπου αλλου γραμμενο αυτο! :redface: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@adespoto: Κι εγώ την άποψη μου εκφράζω, δεν σε κατέκρινα. Τόσο πολυ΄σε ενοχλεί η διαφορετική άποψη;
@Kajira: Πιθανόν να έχεις δίκιο και να συμβεί αυτό όταν συζήσουμε, δεν το αποκλείω καθόλου. Αλλά δεν μπορώ και να το προδικάσω.
@Insomniac: Χμμμ δεν μου έχει συμβεί κάποιος φίλος να έχει πρόβλημα να είναι και ο σύντροφος μου μαζί. Αν είχε πάντως, δεν θα είχα πρόβλημα να βγω μόνο μαζί του. Πάντως συμβουλές για τη σχέση μου δεν ζητάω απο τρίτους παρα πολύ πολύ σπάνια. Στο 99% των περιπτώσεων προσπαθώ να τα λύνω είτε μόνη μου είτε με το σύντροφο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
όπως κ να έχει καλό είναι να βγαίνετε κ λίγο μόνοι. εγώ τουλάχιστον το έκανα. άλλωστε χρειαζόμουν χώρο μερικές φορές με τις φίλες μου κ ο ίδιος το ίδιο με τους φίλους του. ακόμα κ διακοπές ξεχωριστά, αν δεν είστε παντρεμένοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ειναι θεμα καταστασεων βασικα..
Σε καποιες περιστασεις ειναι αδιανοητο να εισαι ΜΟΝΙΜΩΣ με "τη σχεση σου", οπως και να το κανουμε..
Δεν μπορει ο αλλος να βγαινει για μπυρες με τα συφανταρα κι εγω απο μεσα μου να παρακαλαω να με παρει μαζι.
Δεν μπορει η φιλη μου να εχει κατι προσωπικο να μου πει κι εγω να κουβαλαω μαζι τον φιλο μου γιατι δεν μπορω να πιω εναν καφε μακρια του!
Απο ενα σημειο και μετα πια δεν τιθεται θεμα "κι αυτος φιλος μου ειναι, γιατι να μην ερθει μαζι", αλλα "θελω να δω την κολλητη μου μια φορα ΜΟΝΗ ΤΗΣ, ΤΟΣΟ δυσκολο ειναι να ξεκολλησει?!".
Καποια στιγμη μ'αυτη την κατασταση, δεν μπορει, θα στραβωσει το συμπαν μαζι σου και θα μεινεις εσυ κι ο καλος σου να βγαινετε εντελως μονοι!
Εξαιρεση για μενα αποτελει η περιπτωση που το ζευγαρι ειναι παντρεμενο και ειναι λογικο πια τα περισσοτερα να γινονται "μαζι" η σε περιπτωση που ο κυκλος των φιλων ειναι "χλιαρος". Αλλιως δεν μπορω να καταλαβω πως συμβαινει.
(Νομιζω σε ενα αλλο θεμα τα χαμε ξαναπει, κατι μου θυμιζουν αυτες οι συζητησεις!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
@Insomniac: Χμμμ δεν μου έχει συμβεί κάποιος φίλος να έχει πρόβλημα να είναι και ο σύντροφος μου μαζί. Αν είχε πάντως, δεν θα είχα πρόβλημα να βγω μόνο μαζί του. Πάντως συμβουλές για τη σχέση μου δεν ζητάω απο τρίτους παρα πολύ πολύ σπάνια. Στο 99% των περιπτώσεων προσπαθώ να τα λύνω είτε μόνη μου είτε με το σύντροφο μου.

Αν και πανω κατω τα αναφερει και η Corpse Bride, να πω και εγω πως μου φαινεται "δυσκολο" το σεναριο βγαινουμε παντα μαζι, γιατι αλλιως πχ θα εισαι αν πας στο γηπεδο με την κοπελα σου, αλλιως με τρεις μαντραχαλους. Επισης, ισως οι δικοι σου φιλοι/φιλες να μην εχουν προβλημα, αλλα ειλικρινα αμφιβαλλω αν η δικη σου κατασταση αποτελει την πλειοψηφια. Οι περισσοτεροι φιλοι/φιλες μου δεν ηξεραν και την κοπελα μου πριν τα φτιαξουν και φυσικα δεν ειναι υποχρεωμενοι να ακουν και τις αποψεις της ιδιας οταν βγαινουν μαζι μου (αφου εμενα θελουν για φιλο) Εκτος και αν θα εβγαιναν και μονοι τους για καφε μαζι της, χωρις εμενα. ;) Ή ας πουμε, δεν νομιζω να παιζει βασικο ρολο η αποψη μου οταν οι φιλες της κοπελας μου συζητουν για τους πονους περιοδου τους ή το τι χρωμα να βαψουν τα μαλλια τους, πως να κανουν αποτριχωση, κτλ :whistle:

Για τα προβληματα, σιγουρα θα τα συζητησεις και με τον συντροφο σου ή θα τα σκεφτεις μονος, αλλα και η αποψη ενος αλλου ατομου, πολυ πιο αντικειμενικου και ασχετου με το ολο ζητημα, παντα καλο κανει. Οποτε τους συμβουλευομαι συχνα, χωρις φυσικα να κανω ο,τι μου λενε! :)

Ειναι θεμα καταστασεων βασικα..
Σε καποιες περιστασεις ειναι αδιανοητο να εισαι ΜΟΝΙΜΩΣ με "τη σχεση σου", οπως και να το κανουμε..
Δεν μπορει ο αλλος να βγαινει για μπυρες με τα συφανταρα κι εγω απο μεσα μου να παρακαλαω να με παρει μαζι.
Δεν μπορει η φιλη μου να εχει κατι προσωπικο να μου πει κι εγω να κουβαλαω μαζι τον φιλο μου γιατι δεν μπορω να πιω εναν καφε μακρια του!
Απο ενα σημειο και μετα πια δεν τιθεται θεμα "κι αυτος φιλος μου ειναι, γιατι να μην ερθει μαζι", αλλα "θελω να δω την κολλητη μου μια φορα ΜΟΝΗ ΤΗΣ, ΤΟΣΟ δυσκολο ειναι να ξεκολλησει?!".
Καποια στιγμη μ'αυτη την κατασταση, δεν μπορει, θα στραβωσει το συμπαν μαζι σου και θα μεινεις εσυ κι ο καλος σου να βγαινετε εντελως μονοι!
Εξαιρεση για μενα αποτελει η περιπτωση που το ζευγαρι ειναι παντρεμενο και ειναι λογικο πια τα περισσοτερα να γινονται "μαζι" η σε περιπτωση που ο κυκλος των φιλων ειναι "χλιαρος". Αλλιως δεν μπορω να καταλαβω πως συμβαινει.
(Νομιζω σε ενα αλλο θεμα τα χαμε ξαναπει, κατι μου θυμιζουν αυτες οι συζητησεις!)

....Yeap! Εκτος του παντρεμενου ζευγαριου, που ειναι λογικο να ειναι περισσοτερο μαζι απο ο,τι ενα πιο "νεο" ζευγαρι, αλλα και παλι οχι συνεχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για τα προβληματα, σιγουρα θα τα συζητησεις και με τον συντροφο σου ή θα τα σκεφτεις μονος, αλλα και η αποψη ενος αλλου ατομου, πολυ πιο αντικειμενικου και ασχετου με το ολο ζητημα, παντα καλο κανει. Οποτε τους συμβουλευομαι συχνα, χωρις φυσικα να κανω ο,τι μου λενε! :)

Διαφωνώ, χωρίς να κατακρίνω όσους το κάνουν, εγώ δεν μπορώ. Απο τη στιγμή που δεν θεωρώ τη σχέση μου συνηθισμένη και στερεότυπη, δεν θα με βοηθήσει μια συμβουλή που προορίζεται για τέτοιες σχέσεις. Μόνο να με αποπροσανατολίσει και να με επηρεάσει αρνητικά μπορεί. Η μόνη περίπτωση που λέω σε τρίτα άτομα κάποιο προβληματάκι στη σχέση μου είναι απλά να θέλω να εκτονωθώ, να τα πω κάπου, χωρίς να περιμένω ή να πρόκειται να εφαρμόσω κάποια συμβουλή τους. Και αυτό βοηθάει, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Διαφωνώ, χωρίς να κατακρίνω όσους το κάνουν, εγώ δεν μπορώ. Απο τη στιγμή που δεν θεωρώ τη σχέση μου συνηθισμένη και στερεότυπη, δεν θα με βοηθήσει μια συμβουλή που προορίζεται για τέτοιες σχέσεις. Μόνο να με αποπροσανατολίσει και να με επηρεάσει αρνητικά μπορεί. Η μόνη περίπτωση που λέω σε τρίτα άτομα κάποιο προβληματάκι στη σχέση μου είναι απλά να θέλω να εκτονωθώ, να τα πω κάπου, χωρίς να περιμένω ή να πρόκειται να εφαρμόσω κάποια συμβουλή τους. Και αυτό βοηθάει, ναι.

Γιατι οι φιλοι σου μπορουν να σκεφτουν μονο τυπικα και στερεοτυπα; :hmm: Ή οταν σου δινουν συμβουλες για αλλες πτυχες της ζωης σου, σημαινει οτι εκεινα τα προβλημα τα σου ειναι συνηθισμενα; :| Εμενα παντως οι φιλοι μου προσεγγιζουν το θεμα οχι οπως θα το εκαναν για ολες τις υπολοιπες σχεσεις, αλλα οσον αφορα τη δικη μου, και βασει της δικης μου προσωπικοτητας (και ενιοτε και της κοπελας μου) :)

EDIT: Τωρα που το σκεφτηκα: Εδω πολλοι μεσα στο φορουμ αναφερουν τα προβληματα των σχεσεων τους στους υπολοιπους μας, δεν θα τα αναφερουν μονο στον κολλητο τους, χωρις την παρουσια του συντροφου τους; ;)

(Φυσικα δεν κατηγορω κανεναν που ειτε κανει το παραπανω, ειτε πολυ απλα δεν συμβουλευεται τους φιλους του για τετοια θεματα, απλα λεω τι ειναι το συνηθες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατι οι φιλοι σου μπορουν να σκεφτουν μονο τυπικα και στερεοτυπα; :hmm: Ή οταν σου δινουν συμβουλες για αλλες πτυχες της ζωης σου, σημαινει οτι εκεινα τα προβλημα τα σου ειναι συνηθισμενα; :| Εμενα παντως οι φιλοι μου προσεγγιζουν το θεμα οχι οπως θα το εκαναν για ολες τις υπολοιπες σχεσεις, αλλα οσον αφορα τη δικη μου, και βασει της δικης μου προσωπικοτητας (και ενιοτε και της κοπελας μου) :)
Ε όσο να πεις, ο καθένας όταν είναι να δώσει συμβουλές επηρεάζεται απο τα δικά του βιώματα και απο αυτά που βλέπει γύρω του. Λογικό δεν είναι;

EDIT: Τωρα που το σκεφτηκα: Εδω πολλοι μεσα στο φορουμ αναφερουν τα προβληματα των σχεσεων τους στους υπολοιπους μας, δεν θα τα αναφερουν μονο στον κολλητο τους, χωρις την παρουσια του συντροφου τους; ;)

(Φυσικα δεν κατηγορω κανεναν που ειτε κανει το παραπανω, ειτε πολυ απλα δεν συμβουλευεται τους φιλους του για τετοια θεματα, απλα λεω τι ειναι το συνηθες)

Με έχεις δει ποτέ να κάνω τέτοιο θέμα; Ούτε εδώ ούτε σε άλλο φόρουμ έχω κάνει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ε όσο να πεις, ο καθένας όταν είναι να δώσει συμβουλές επηρεάζεται απο τα δικά του βιώματα και απο αυτά που βλέπει γύρω του. Λογικό δεν είναι;

Προφανως! Και αυτο (υποτιθεται οτι) ζητας! να σου δωσει την προσωπικη του αποψη για το δικο σου θεμα. Δηλαδη να προσπαθησει να μπει στη θεση σου, και στην συγκεκριμενη κατασταση και σχεση, αλλα υπο το δικο του πρισμα. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα σκεφτει τυποποιημενα.

Με έχεις δει ποτέ να κάνω τέτοιο θέμα; Ούτε εδώ ούτε σε άλλο φόρουμ έχω κάνει ποτέ.

Οχι. Γιατι εσυ καταλαβες οτι μιλαω για σενα; :worry: Απλα οπως αναφερω και πιο πανω, αναφερομαι στην πλειονοτητα των ανθρωπων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι να σου πω, προσωπικά δεν έχω βοηθηθεί ποτέ απο συμβουλές τρίτων. Άσε που δεν το θεωρώ και σωστό απέναντι στο σύντροφο μου. Δεν κατακρίνω όποιον το κάνει, απλά εμένα δεν μου ταιριάζει, δες το σαν μια παραξενιά μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top