Ναρκωτικά και παιδιά

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες και πριγκιποπούλες και σίγουρα δεν έχουμε πλέον την πολυτέλεια να μεγαλώνουμε τα παιδιά μας με παραμύθια...
Τα παιδιά δεν είναι ηλίθια... απλά δεν έχουν εμπειρίες και συνήθως οδηγούνται σε τέτοιες καταστάσεις από περιέργεια και από αδιαφορία των γονιών τους. (γιατί η αδιαφορία των γονιών συνήθως εξιλεώνεται με ένα πολύ παχουλό και χωρίς έλεγχο χαρτζιλίκι.. έτσι φεύγουν και οι τύψεις του "έχω παρατημένο το παιδί μου αλλά δουλεύω σκληρά για να τα έχει όλα!!")
Νομίζω ότι, αν και δεν έχω παιδιά και έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε, ο πατέρας της gillie έκανε το καλύτερο...
Κάτι ανάλογο θα κάνω και γω όταν θα έρθει η ώρα....
Ανάλογα με τον χαρακτήρα του παιδιού, μεγαλώνοντας, ίσως να το πάρω και από το χεράκι να πάμε να δει μόνο του τοξικομανείς και να βγάλει τα συμπεράσματα του...
Δεν είναι δύσκολο... το παίρνεις από το χέρι και το πηγαίνεις στην πλατεία κλαθμώνος και του δείχνεις όλους τους τελειωμένους... ή το πας να μιλήσει μόνο του σε έναν που ήδη βρίσκεται σε κέντρο απεξάρτησης... δεν ξέρω...
Το σίγουρο είναι οτι δεν το μεγαλώνεις μην αφήνοντας το να δει την πραγματικότητα και κάνοντας το να ζει σε ένα ροζ συννεφάκι!

Αν μετά απ όλα αυτά, στην ηλικία των 20 έβρισκα κάτι στην τσέπη του μάλλον θα ένοιωθα εντελώς άχρηστη!
Εξαρτάται από το τι θα έβρισκα στην τσέπη του, θα δρούσα και ανάλογα... πάντως να το πετάξω απ το σπίτι χλωμό...
Απ το σπίτι θα το πετούσα αν είχα κάνει πρώτα ΌΛΕΣ τις προσπάθειες, είχα εξαντλήσει τα πάντα και είχα ένα μικρότερο παιδί σπίτι που θα έπρεπε να "σώσω" απ το άλλο μου παιδί!

Συμφωνώ απόλυτα εκτός το οτι θα τοπετούσα έξω απο το σπίτι,θα το πήγαιαν σε κάποιο ίδρυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Απ το σπίτι θα το πετούσα αν είχα κάνει πρώτα ΌΛΕΣ τις προσπάθειες, είχα εξαντλήσει τα πάντα και είχα ένα μικρότερο παιδί σπίτι που θα έπρεπε να "σώσω" απ το άλλο μου παιδί!
Δεν είναι δυνατόν να έχεις κάνει ολες τις προσπάθειες. Και δεν είναι λύση αυτη. Προσωπικά θα ένιωθα πολυ πιο χάλια γονιός αν μάθαινα ότι το παίδι μου πέθανε σε κάποιο παγκάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κοιτάξτε να δείτε...
δυστυχώς μέσα στο στενό οικογενειακό μου περιβάλλον υπάρχουν ναρκομανείς
Πιστέψτε με ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να τους βοηθήσεις ΑΝ δεν θέλουν...΄
όταν ο μεγάλος μου ξάδερφος έχει μπει 3-4 φορές σε κέντρο αποτοξίνωσης και άλλες τόσες φυλακή και έχει τελικά ξαναμπλέξει, δεν νομίζω οτι έχει γιατρειά
Αν η θεία μου, μετά την δεύτερη έστω τρίτη φορά τον είχε πετάξει τελικά έξω, δεν θα ακολουθούσαν τον δρόμο του τα δύο μικρότερα αδέρφια του τα οποία ο ίδιος έμπλεξε στην όλη φάση...
Οι περισσότεροι κάνουν τα βαποράκια για να εξοικονομήσουν την δόση τους...
όσο περισσότερους μπλέξεις μέσα στην όλη φάση, τόσο πιο εύκολα θα βρεις τη δόση σου...και όταν είσαι τελειωμένος, δεν υπολογίζεις ούτε μάνα ούτε πατέρα ούτε αδέρφια ούτε καν το παιδί σου...

Ξέρω ότι είναι σκληρό το να πετάς έξω το παιδί σου, όμως όταν έχεις κι άλλα παιδιά που πρέπει επίσης να σώσεις, θα πάρεις δυστυχώς κάποια στιγμή και πολύ δύσκολες αποφάσεις
Αν συνειδητοποιήσεις ότι το ένα σου παιδί το έχεις χαμένο, είναι τελειωμένο, δε θα προσπαθήσεις με κάθε τρόπο να σώσεις το άλλο αφού βλέπεις ότι προς τα εκεί πάει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
κοιτάξτε να δείτε...
δυστυχώς μέσα στο στενό οικογενειακό μου περιβάλλον υπάρχουν ναρκομανείς
Πιστέψτε με ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να τους βοηθήσεις ΑΝ δεν θέλουν...΄
όταν ο μεγάλος μου ξάδερφος έχει μπει 3-4 φορές σε κέντρο αποτοξίνωσης και άλλες τόσες φυλακή και έχει τελικά ξαναμπλέξει, δεν νομίζω οτι έχει γιατρειά
Αν η θεία μου, μετά την δεύτερη έστω τρίτη φορά τον είχε πετάξει τελικά έξω, δεν θα ακολουθούσαν τον δρόμο του τα δύο μικρότερα αδέρφια του τα οποία ο ίδιος έμπλεξε στην όλη φάση...
Οι περισσότεροι κάνουν τα βαποράκια για να εξοικονομήσουν την δόση τους...
όσο περισσότερους μπλέξεις μέσα στην όλη φάση, τόσο πιο εύκολα θα βρεις τη δόση σου...και όταν είσαι τελειωμένος, δεν υπολογίζεις ούτε μάνα ούτε πατέρα ούτε αδέρφια ούτε καν το παιδί σου...

Ξέρω ότι είναι σκληρό το να πετάς έξω το παιδί σου, όμως όταν έχεις κι άλλα παιδιά που πρέπει επίσης να σώσεις, θα πάρεις δυστυχώς κάποια στιγμή και πολύ δύσκολες αποφάσεις
Αν συνειδητοποιήσεις ότι το ένα σου παιδί το έχεις χαμένο, είναι τελειωμένο, δε θα προσπαθήσεις με κάθε τρόπο να σώσεις το άλλο αφού βλέπεις ότι προς τα εκεί πάει?
Σίγουρα θα κάνεις τα πάντα να σώσεις έστω το ένα παιδί. Αλλά πιστεύω ότι μια λύσει είναι το παιδί που δεν είναι μπλεγμενό να του περάσει ο γονίος ότι αυτό που κάνει ο αδελφός του δεν είναι σωστό να του δείξει τα αποτελέσματα κτλ κτλ.

Γενικά εγώ ποτε δεν θα τον έδιωχνα από το σπίτι. Ίσως να τον απομάκρυνα και τον έβαζα να ζει σε κάποιο ξενοδοχείο ή στο εξοχικό(ε αν είχα) αλλά και πάλι θα ήμουν συνέχεια μαζί του μέχρι να τον βοηθήσω. Δεν ξέρω, πιστεύω ότι υπάρχει τρόπος να σωθούν και τα δυο παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Σίγουρα θα κάνεις τα πάντα να σώσεις έστω το ένα παιδί. Αλλά πιστεύω ότι μια λύσει είναι το παιδί που δεν είναι μπλεγμενό να του περάσει ο γονίος ότι αυτό που κάνει ο αδελφός του δεν είναι σωστό να του δείξει τα αποτελέσματα κτλ κτλ.

Γενικά εγώ ποτε δεν θα τον έδιωχνα από το σπίτι. Ίσως να τον απομάκρυνα και τον έβαζα να ζει σε κάποιο ξενοδοχείο ή στο εξοχικό(ε αν είχα) αλλά και πάλι θα ήμουν συνέχεια μαζί του μέχρι να τον βοηθήσω. Δεν ξέρω, πιστεύω ότι υπάρχει τρόπος να σωθούν και τα δυο παιδιά

Και όταν η οικονομική κατάσταση δεν επιτρέπει ξενοδοχεία εξοχικά κλπ?
Και όταν όλα τα χρήματα που διαθέτει η οικογένεια έχουν ήδη ξοδευτεί σε άκαρπες προσπάθειες διάσωσης (τα κέντρα αποτοξίνωσης κοστίζουν ΠΟΛΛΑ!!!!)?
Και όταν ότι τελευταίο έχει απομείνει στην οικογένεια (κοσμήματα πχ) τα κλέβει το παιδί για την δόση του?

Ναι σίγουρα υπάρχει λύση... το κλειδώνεις σε ένα δωμάτιο... και μετά περνάς στη βία που θα φέρει αντίθετα αποτελέσματα...

Παιδιά... υπάρχουν πρεζάκια που Ο,ΤΙ και να κάνεις δε μπορείς να τα σώσεις...ΔΥΣΤΥΧΩΣ!
Και όταν μια οικογένεια έχει τόσο σοβαρό πρόβλημα μέσα στο σπίτι της, τα ψυχικά αποθέματα δύναμης είναι πολύ πολύ περιορισμένα

Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω ζήσει απο πολύ κοντά και πρώτο χέρι πολλές καταστάσεις τέτοιου είδους...
Ούτε εγώ θα ήθελα να πετάξω το παιδί μου από το σπίτι μου... δε θα το έκανα με μεγάλη μου χαρά ή ανακούφιση... στο κάτω κάτω γνωρίζω ότι την μεγαλύτερη ευθύνη για την κατάσταση του την έχω εγώ...
Το παιδί που θα πετάξω στο δρόμο θα είναι ήδη πεθαμένο... δεν έχει σημασία αν θα πεθάνει στο παγκάκι ή στο σπίτι πέρνοντας μαζί του και όλη την άλλη οικογένεια. Εγώ σαν μάνα, θα έχω ήδη πεθάνει πολλές φορές πριν πεθάνει το παιδί μου όπου κι αν πεθάνει.

όταν ο ασθενής (οικογένεια) έχει καρκίνο (παιδί στα ναρκωτικά) τον κόβουμε και τον πετάμε και ελπίζουμε με χημειοθεραπείες να μην κάνει μετάσταση (στα άλλα παιδιά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν ξέρω όντως είναι πολυ δύσκολη η κατάσταση δεν ξέρω. Μου φαίνετε υπερβολικά σκληρό να πετάξω έξω το παιδί μου.
Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι υπάρχει λύση. Π.χ. κάτι που σκέφτηκα τώρα τι θα μπορούσα να κάνω εγω σε τέτοια περίπτωση είναι το παιδί που δεν είναι μπλεγμένο ζήσει για λίγο καίρο στους γονείς μου έτσι ώστε να μπορώ να ελέγχο τον μπλεγμένο χωρίς να επηρεαστεί ο μη μπλεγμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
τι να πεις, είναι δύσκολη η κατάσταση... εμένα ο θείος μου και η θεία μου όταν κατάλαβαν πως ο μεγάλος ξάδερφος μου είχε μπλέξει και αφού αυτός το αρνιόταν πεισματικά για ένα σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα (αν και κάποιες ενέργειες του "καλούσαν" για βοήθεια...), το πήραν απόφαση και του είπαν "ή μας αφήνεις να σε βοηθήσουμε και να σε βάλουμε σε θεραπευτική κοινότητα ή φεύγεις από το σπίτι". ευτυχώς δε συνέβη το δεύτερο... το πόσο απότομα γέρασαν οι θείοι μου δεν περιγράφεται όμως, σαν να έχασαν 10 χρόνια από τη ζωή τους σε μια στιγμή μέσα. εγώ ήμουνα μικρός τότε και πήρα ένα καλό μάθημα :|.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Eπισης υπαρχει η περιπτωση που το να διωξεις το αρρωστο παιδι απο το σπιτι *ως εσχατη* λυση και αφου εξαντληθουν αλλες μεθοδοι, μπορει να λειτουργησει αφυπνιστικα, εστω και την τελευταια στιγμη. Υπαρχει η περιπτωση μεχρι εκεινη τη στιγμη το ατομο να πονταρει στην αδυναμια των δικων του και να πιστευει πως ο,τι και αν κανει εχει παντοτε καταφυγιο το σπιτι του. Αν αυτη η διεξοδος κοπει, δεν ειναι απαραιτητο οτι θα χαθει και θα πεθανει σε καποιο παγκακι. Σε καποιες περιπτωσεις ξυπναει το ενστικτο της επιβιωσης και συνταρασσονται δραματικα απο το σοκ του η οικογενεια εκλεισε τις πορτες του σπιτιου και το εννοει αυτη τη φορα.
Και οπως λεει και η κακη επιρροη, υπαρχουν πρεζακια τελειωμενα. Οσο σκληρο κι αν ειναι, οσο και να φερουν ευθυνες αλλοι παραγοντες, τα ατομα αυτα δεν θελουν να βοηθηθουν και θα γινουν στατιστικες και κλισε[το ζακι που πεθανε με την ενεση στο χερι, στο παγκακι]. Δεν γινεται να τους σωσουμε ολους. Οποτε οταν ειμαστε σε τετοια περιπτωση και υπαρχουν και αλλα παιδια, προστατευεις αυτα, οσο απανθρωπο και να φανταζει σε καποιον που ειναι εξω απο την τραγωδια. Διαλεγεις τις μικροτερες απωλειες αναγκαστικα οταν ο αλλος ειναι σε αποστολη αυτοκτονιας και εχει τελματωσει.[και επειδη αναφεροσαστε τακτικα στο requiem for a dream, και πολυ ομορφα το εχει δοσμενο το θεμα ο σκηνοθετης, η πραγματικοτητα ειναι ακομη πιο εφιαλτικη. Παραδειγμα στα γρηγορα, στην περιοχη μου: Ζευγαρι που εκαναν χρηση και στην πορεια εμποριο-βαπορακια-για να βγαζουν τη δοση, γιατι καποια στιγμη και η επιχειρηση που ειχαν δεν αντεχε τα εξοδα του εθισμου τους. Μιλαμε για ανθρωπους που μεχρι που εσκασε το προβλημα δεν ειχαν δωσει δικαιωμα και ψωνιζε πολυς κοσμος απο το μαγαζι τους, σε κεντρικοτατο σημειο-εκαναν χρηση περιοδικη αρχικα και δεν φαινοταν, αλλα ακριβη γιατι μιλαμε για κοκα πριν αρχισουν την κατρακυλα και με αλλα-. Ειχαν προβλημα να αποκτησουν παιδια, και μετα απο εξαντλητικες θεραπειες και επωδυνες εξωσωματικες, απεκτησαν διδυμα. Η τυπισα λοιπον, επαιρνε τα μωρα για το ξεκαρφωμα βολτα, και μεσα στα μωρουδιακα, εκρυβε τα φιξακια ηρωινης που μετα φυτευε σε ζαρντινιερες και αλλα σημεια σε σχολεια και φροντιστηρια. Ποσο τελειωμενη ειναι η γυναικα που κανει τα παντα να κανει παιδια, και μετα τα χρησιμοποιει για να πουλαει και να μοιραζει θανατο σε αλλα παιδια?!!!!Αναλογιστειτε καταντια. Τους επιασαν φυσικα καποια στιγμη και εσκασε το σκανδαλο. Η οικογενεια της τη βοηθησε κρατωντας τα παιδια μεχρι να βγει απο φυλακη, και της εστειλε τελεσιγραφο οτι αν δεν καθαριζε και αν δεν καθαριζε και ο αντρας της, παιδια δεν θα εβλεπε. Σκληρο? Δουλεψε ομως. Και εφοσον ο πρωην πια αντρας της δεν ακολουθησε θεραπεια-συνεχιζει να ειναι τελειωμενος και βγηκε μια φημη οτι μπορει και να πεθανε δεν ξερω, ζει σε αλλη πολη πια-αυτη εκανε ο,τι μπορουσε μονη της και τωρα ζει με την οικογενεια της και τα παιδια της. Και εφοσον μετανιωσε και το δειχνει εμπρακτα, εχει παρει συγχωρεση και απο το ευρυτερο κοινωνικο περιβαλλον και εργαζεται και ειναι ανθρωπος και οχι τελειωμενη τοξικομανης. ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εδώ θα συμφωνήσω. Μπορεί να δείχνω ανοχή στους Ναρκομανείς αλλά στα βαποράκια δεν είμαι σίγουρος οτί δείχνω ανοχή. Για τον απλό λόγο πλέον κοιτάνε μόνο την πάρτη τους. Όμως και πάλι θα προσπαθούσα, αλλά δεν ξέρω αν ήταν γίος μου και δεχόνταν την βοήθεια μου το πιο λογικό ήταν να τον οδηγούσα στην φυλακή :/::/::ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
btw οι περισσοτεροι ναρκομανεις γινονται βαπορακια η καταληγουν στην πορνεια[γυναικες και αντρες]για την εξασφαλιση της δοσης, δεν ειναι για να βγαλουν κερδος. Οι μεγαλεμποροι κανουνε τα κουμαντα και ειναι για εκτελεστικο αποσπασμα. Τα πρεζακια ζουν τετοια εξαθλιωση απο τον εθισμο που στηνουν και κ*** [να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους]για τη δοση, δεν σκεφτονται κερδος.

Αν θεωρεις τη φυλακη σωφρονιστικο ιδρυμα και μερος οπου καποιος που ειναι αρρωστος στην προκειμενη βρισκει θεραπεια και στηριξη, μπορει να το βλεπεις λυση, αλλα δεν ειναι. Αν ο τοξικομανης δεν καθαρισει και δεν δει καταματα τους λογους που τον οδηγησαν στην καταντια, δεν εχει περιθωριο σωτηριας. Απλα χαιδευουμε την συμπτωματολογια του. Η ριζα θελει κοψιμο, και εκει θελει συνεργασια απο πολλους τομεις. Δεν αρκει δηλαδη να αποτοξινωθει οργανικα. Αυτο πια ειναι το ευκολο σταδιο. Το θεμα ειναι να καταλαβει γιατι πηρε ναρκωτικα και για ποιους λογους κατεληξε να ζει το ψεμα του. Επισης ειναι τρομακτικα δυσκολο σε χρονιες περιπτωσεις να κοψουν τον ομφαλιο λωρο με τις βρωμοπαρεες τους. Ειναι δυσκολοτερη η επανενταξη και η νορμαλ ζωη που δεν ξερουν, ενω αυτο που τους ειναι οικειο[η πρεζα]ειναι πιο ελκυστικο. Εκει θελει στηριξη, και πανω απο ολα το ατομο να θελει να βοηθηθει και να αλλαξει. Και επειδη πολλοι κανουν πισωγυρισματα, ειναι δυσκολο να τους εμπιστευτει ο περιγυρος.
Βασικα, ειναι δυσκολο να σταθεις ως φιλος απο μονος σου σε εναν τοξικομανη. Μπορεις να κανεις καποια πραγματα, αλλα δεν εισαι ουτε η οικογενεια του, ουτε ειδικος και μπορει τελικα να κανεις κακο και στον εαυτο σου η να νιωσεις πως η προσπαθεια σου ητανε ματαια.[βλεπε gilie που ειχε αναλογη εμπειρια].Μη τα βλεπουμε τα πραγματα ονειρικα, ειναι πολυσυνθετο ζητημα και καλο ειναι, αν δεν ειμαστε ανεξαρτητοι και εμπειροι αρκετα να ζηταμε βοηθεια απο την οικογενεια μας και καποιον επιστημονα αν ειναι δυνατον πριν βοηθησουμε καποιον που το εχει αναγκη. Επισης, επειδη αρκετα συχνα οι τοξικομανεις συνδεονται με παρανομιες [φαυλος κυκλος]δε μπορουμε να λεμε ευκολα θα τον ακολουθησω σε οτι κανει για βοηθεια, γιατι αν μπλεχτεις ο ιδιος, δε μπορεις να βοηθησεις κανεναν και στο τελος δεν κανεις τιποτα.


edited by yiannis: Στις επίμαχες λέξει πρέπει να μπαίνουν ***!:)Thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Εγώ θα το βοηθούσα με οποιονδήποτε τρόπο θα μπορούσα (χωρίς καθόλου βία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από billthevampire:
Εγώ θα το βοηθούσα με οποιονδήποτε τρόπο θα μπορούσα (χωρίς καθόλου βία).
Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω δεν είναι πάντα και τόσο εύκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Αν πρόκειται για το παιδί σου τότε μπορείς να κάνεις τα αδύνατα δυνατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από billthevampire:
Αν πρόκειται για το παιδί σου τότε μπορείς να κάνεις τα αδύνατα δυνατά.
Μπορεις να προσπαθήσεις για τα αδύνατα δυνατά αυτό δεν σημαίνει οτι θα τα καταφέρεις :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Αν θέλεις να κάνεις κάτι όσο αδύνατο και να είναι υπάρχει πάντα μια περίπτωση να τα καταφέρεις. Ή εκτός και είναι Xfiles
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από billthevampire:
Αν θέλεις να κάνεις κάτι όσο αδύνατο και να είναι υπάρχει πάντα μια περίπτωση να τα καταφέρεις. Ή εκτός και είναι Xfiles


μια περίπτωση να τα καταφέρεις και πολλές περιπτώσεις να μην τα καταφέρεις...
μην ξεχνάμε ότι το παιδί έχει και τη δική του προσωπικότητα και δεν κάνει πάντα αυτό που θέλουμε ακόμα και αν είναι εξ ορισμού το "σωστό" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Εγώ πάλι είμαι διαφορετικής άποψης... θα χρησιμοποιούσα κάθε μέσω για να του δώσω να καταλάβει τι παει να κάνει. Στην περίπτωση που πάλι ΔΕΝ και βια θα ασκούσα και τα πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι χρησιμοποιούσε κάποιος σε τέτοια περίπτωση βία, το πιο πιθανόν είναι το παιδί να έφευγε από το σπίτι... Τουλάχιστον εγώ αν ήμουν το παίδι αυτό θα έκανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Και εγώ αν είμουν ο πατέρας σου δεν υπήρχε περίπτωση να μου ξεφύγεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PowerZ

Νεοφερμένος

Η PowerZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
αχμ επειδη εχω περασει απο αυτη την κατασταση των ναρκωτικων μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι η βια φερνει καταστροφικα αποτελεσματα.
το καλυτερο για μενα ειναι να πιασεις το παιδι σου με ηρεμο τροπο και να του εξειγησεις ποσο σοβαρο ειναι το θεμα..προσπαθησε να γινεις φιλος μαζι του να το πλησιασεις και να το εχεις απο κοντα με την καλη εννοια.πολλα διορθωνοντε οταν το παιδι καταλαβει και προπαντος νειωσει οτι εχει καποιους ανθρωπους διπλα του τον στηριζουν και τον νοιαζοντε πραγματικα:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top