Δήλωση Χαλκιά

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Σερφάροντας, έπεσα πάνω στην εξής δήλωση της Φανής Χαλκιά (ολυμπονίκης στα 400 μ. το 2004). Θα ήθελα να δω πως τη σχολιάζει ο καθένας από εσάς. Here goes:

"Οι Ελληνες είμαστε γεννημένοι πρώτοι. Τα υπόλοιπα είναι για τους δεύτερους. Το αποδεικνύουμε εδώ και χιλιάδες χρόνια σε όλον τον κόσμο. Το έχουμε στα κύτταρα μας και είναι το μεγαλύτερο δώρο. Είναι κρίμα να το αμφισβητούμε. Οταν υπάρχει ελληνική ψυχή και πίστη στον Θεό, μπορείς να κατακτήσεις την κορυφή του κόσμου"

Και το σχόλιο του Αθηναϊκού Πρακτορείου Ειδήσεων από το οποίο και προέρχεται η είδηση: "Λέξεις βγαλμένες από το στόμα μίας 25χρονης αθλήτριας, που έστω και αν φαντάζει υπερβολικό, θα πρέπει να διδάσκονται στα σχολεία.."


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η απόδειξη οτι ο εθνικισμός καλά κρατεί. Ακου κει "ειναι στα κύτταρα μας"!! :lol:
Και καλα πές οτι αυτή ήταν συνεπαρμένη απο τη χαρά της νίκης της και είπε και μια βλακειούλα. Το Αθηναικό πρακτορείο Ειδήσεων όμως δεν δικαιολογείται με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αχα ο εθνικισμός σε όλο του το μεγαλείο. Δεν είναι κάκο να έχουμε εθνικιστές. Δεν λέω να μην υπάρχουν εθνικιστές, δεν κανούν κάποιο κάκο αλλά να μην γίνονται τόσο γνωστές οι δηλώσεις τους. Γιατί συχνά προκαλούν το γέλιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Και καλα πές οτι αυτή ήταν συνεπαρμένη απο τη χαρά της νίκης της και είπε και μια βλακειούλα. Το Αθηναικό πρακτορείο Ειδήσεων όμως δεν δικαιολογείται με τίποτα.
Αυτό ακριβώς... Συγχαρητήρια στο δημοσιογράφο για την αντικειμενική ενημέρωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
η Χαλκια ειπε μια μ@λ@κι@ και ο δημοσιογραφος μια ακομη μεγαλυτερη...ο καθενας για τον λογο του!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καλα, παρατραβιγμενω αλλα σε καπια συια εχει δικιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μπλά μπλά μπλά 8)....Ωραίες λέξεις, με έντονο το συγκινισιακό στοιχείο...Συγνώμη που εμένα απλά δεν με αγγίζουν 8)
Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
"Οι Ελληνες είμαστε γεννημένοι πρώτοι. Τα υπόλοιπα είναι για τους δεύτερους. Το αποδεικνύουμε εδώ και χιλιάδες χρόνια σε όλον τον κόσμο. Το έχουμε στα κύτταρα μας και είναι το μεγαλύτερο δώρο. Είναι κρίμα να το αμφισβητούμε. Οταν υπάρχει ελληνική ψυχή και πίστη στον Θεό, KAI MΠΟΛΙΚΗ ΝΤΟΠΑ μπορείς να κατακτήσεις την κορυφή του κόσμου"



"Λέξεις βγαλμένες από το στόμα μίας 25χρονης αθλήτριας, που έστω και αν φαντάζει υπερβολικό, θα πρέπει να διδάσκονται στα σχολεία.." Των δημοσιουπαλληλισκων[στην πλειοψηφια τους]που βαριουνται που ζουνε μπας και ζησουμε καμια νεα δοξα…

Ο Λιακοπουλος εχει καψει πολυ κοσμο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι:
"Οι Ελληνες είμαστε γεννημένοι πρώτοι. Τα υπόλοιπα είναι για τους δεύτερους. Το αποδεικνύουμε εδώ και χιλιάδες χρόνια σε όλον τον κόσμο. Το έχουμε στα κύτταρα μας και είναι το μεγαλύτερο δώρο. Είναι κρίμα να το αμφισβητούμε. Οταν υπάρχει ελληνική ψυχή και πίστη στον Θεό, KAIMΠΟΛΙΚΗ ΝΤΟΠΑ μπορείς να κατακτήσεις την κορυφή του κόσμου"
Χεχεχεχε, περίμενα να δω πότε θα αναφερθεί κανείς σε αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Καλα, παρατραβιγμενω αλλα σε καπια συια εχει δικιο
Πιστεύω πως αν κάποιος βγεί πρωτός κάπου σε ένα άθλημα έχει να κάνει πολύ με την τύχη, δηλαδή μπορεί να μην τύχει να υπάρχει κάποιος αντίπαλος που είναι με περισσότερη προπόνηση ώστε να τον ξεπεράσει. Αν κάποιος μπορεί να βγεί πρωτός σε ένα άθλημα έχει να κάνει με την προπόνηση και όχι με το πνεύμα πολιτισμό κτλ.
Αρά νομίζω ότι δεν υπάρχει δίκιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
εκπληκτικη μ****α-δήλωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mahmut

Νεοφερμένος

Ο Mahmut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γλωσσολόγος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αίσχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Ok, τα λόγια είναι υπερβολικά. Η Φανη Χαλκιά πιστεύω πως δικαιολογείται καθώς βρισκόταν σε κατάσταση ενθουσιασμού και εθνικής υπερηφάνιας [αν και το παρακανε ειδικά με το ''τα υπόλοιπα είναι για τους δεύτερου''].Αλλά το Αθηναικό Πρακτορείου Ειδήσεων... αίσχος... ακου εκεί σε σχολεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Καλα η Χαλκιά δεν μας έχει γεμίσει και μετάλλια 1 πήρε οπότε τι κάθεται και μιλάει για ότι είμαστε πάντα πρώτοι? Όσο αφορά τον δημοσιογράφο φοβερές απόψεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσαν πολύ οι προσεγγίσεις και των 2 αν και ο δημοσιογράφος ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ (άσχετα αν μου άρεσαν τα όσα είπε) Θα διαφωνήσω όμως σε ενα σημείο με τη φίλτατη Χαλκιά. Δεν είμαστε γεννημένοι πρώτοι ούτε μας ανήκει δικαιωματικά η πρωτιά επειδή λεγόμαστε Έλληνες. Απλά ως Αρχαίοι ΗΜΑΣΤΑΝ πρώτοι και αν στρώσουμε τα πισινά μας και βάλουμε μυαλό, θα ξαναγίνουμε όπως οι Αρχαίοι...

Τα καλά κόποις κτώνται! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Τα καλά κόποις κτώνται! :)
Κανείς δεν είπε το αντίθετο αλλά ότι βγήκε πρώτη δεν έχει να κάνει ότι είναι ελληνίδα ούτε ότι προγόνοι της είχαν ένα Χ πολιτισμό. Έχει να κάνει το ότι δεν υπήρξε κανείς που να έχει κάνει περισσότερο κόπο από αυτήν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Εμένα μου άρεσαν πολύ οι προσεγγίσεις και των 2 αν και ο δημοσιογράφος ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ (άσχετα αν μου άρεσαν τα όσα είπε) Θα διαφωνήσω όμως σε ενα σημείο με τη φίλτατη Χαλκιά. Δεν είμαστε γεννημένοι πρώτοι ούτε μας ανήκει δικαιωματικά η πρωτιά επειδή λεγόμαστε Έλληνες. Απλά ως Αρχαίοι ΗΜΑΣΤΑΝ πρώτοι και αν στρώσουμε τα πισινά μας και βάλουμε μυαλό, θα ξαναγίνουμε όπως οι Αρχαίοι...

Τα καλά κόποις κτώνται! :)

Aυτο ενωουσα και εγω οταν ειπα οτι ειναι παρατραβιγμενο αλλα εχει ενα δικεο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
επιπλεον μη ξεχναμε τοι εχει αλλη βαρητητα να το πει καποιος στο σπιτι του, αλλη να το πει καποιος στο φορουμ και αλλη να το δηλωσει δημοσιως, επεισης αλλα βαρητητα εχει να το πω εγω και αλλη η Χαλκια ή ο οποισδηποτε ολυμπιονηκης μας γιατι εκεινους τους θαυμαζουν πολλα πιτσιρικια και θα πρεπει να ναι ιδιετερα προσεκτικοι οταν κανουν δηλωσεις (ενω εμενα με θαυμαζει μονο η ξαδελφουλα μου και αυτο δεν ειναι συγουρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
παιδια με συγχωρήτε αλλά εγώ θα συμφωνίσω απόλυτα με την Χαλκιά και κάποιοι ας με θεωρήσουν εθνικηστή! Καθόλου μαλακiα και καθόλου μαλακiούλα δεν μου φάνικαν τα λόγια της. Απλά ίσως κάποιοι προσπαθούν απο λεπτομέριες να διμηουργήσουν θέμα και να γκρινιάξουν ακόμα μια φορα. Το μετάλιο της ήταν μια επιτυχία που μέχρι πριν απο μερικά χρόνια κανένας μας ούτε καν θα το φαντάζονταν. Ποιό ήταν δηλαδή το κακό? Το οτι εδώ και χιλιάδες χρόνια υπήρξαμε πρωτοπόροι σε κάποια θέματα το αμφισβητεί κανείς? Δεν υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά που διαφοροποιούν τους λαούς? κι εμείς έχουμε μερικά και ενα απο αυτά είναι (ισως λανθασμένα τις περισσότερες φορες) οτι πιστευουμε οτι είμαστε οι καλύτεροι και μπορούμε να πιάσουμε κορυφή.
Νομίζω πως δεν πιάσατε το νόημα της δήλωσης αυτής... τουλάχιστων αυτό που εγώ κατάλαβα... οτι δίνει ενα μήνυμα αισιοδοξίας, ότι με πιστη και δουλειά όλα γίνονται! και αυτό για εμένα ΝΑΙ πρέπει να περνάει και στα σχολεία!!!

ps. Θα συμφωνίσω με τα λόγια του valder
Δεν είμαστε γεννημένοι πρώτοι ούτε μας ανήκει δικαιωματικά η πρωτιά επειδή λεγόμαστε Έλληνες. Απλά ως Αρχαίοι ΗΜΑΣΤΑΝ πρώτοι και αν στρώσουμε τα πισινά μας και βάλουμε μυαλό, θα ξαναγίνουμε όπως οι Αρχαίοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Μα, αν στρώσει τα "πισινά" του ο καθείς μπορεί να φτάσει στην κορυφή. Δε χρειάζονται ούτε γονίδια ανωτερότητας, ούτε πράσινα άλογα.
Η δήλωση αυτή της Χαλκιά υπονοεί ότι ο Έλληνας έχει a priori ένα πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων λαών κάτι που είναι προφανώς ρατσιστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top