Ποιότητα μιας συζήτησης

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πιστευετε οτι η ποιότητα (το "επίπεδο") μιας συζήτησης, είτε σε ένα φόρουμ, είτε στην καθημερινή ζωή, καθορίζεται απο το θέμα της ή απο τον τρόπο με τον οποίο εξελίσσεται;
Προσωπικά πιστευω οτι το θέμα δεν παίζει κανένα ρόλο παρά μόνο ο τρόπος με τον οποίο αυτή εξελίσσεται. Πιστευω ακράδαντα οτι μπορεί κανείς να συζητήσει για το πιο ανούσιο, το πιο "χυδαίο", το πιο ταμπού, το πιο χαζό θέμα με τέτοιο τρόπο που η συζήτηση να έχει και επίπεδο και ποιότητα.
Ωστόσο συναντώ καθημερινά ανθρώπους που πιστευουν το αντίθετο. Που μια συζήτηση πχ για σεξ είναι καταδικασμένη να είναι χαμηλής ποιότητας και επιπέδου. Κατ'αναλογία, όταν αυτοί οι άνθρωποι βρίσκονται στο διαδίκτυο, υποτιμούν αμέσως μια συζήτηση απο τον τίτλο της, χωρίς να τη διαβάσουν καν για να δουν πως εξελίσσεται. Θεωρούν ένα φόρουμ κατώτερης ποιότητας αν περιέχει θέματα για πχ σεξ, προσδίδοντας σε ένα τέτοιο θέμα πολλές φορές τον γνωστό απαξιωτικό χαρακτηρισμό που είναι ομώνυμος με γνωστό γυναικείο περιοδικό. Τον ίδιο χαρακτηρισμό αποδίδουν και σε μια συζήτηση με θέμα το σεξ σε μια real life παρέα.
Ποιά είναι η άποψη σας; Θα με ενδιέφερε να την ακούσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Μία συζήτηση είναι καταδικασμένη να ευτελιστεί από 2 λόγους!
Ο ένας είναι αν από τον τίτλο παραπέμπει σε παρανομία η σε πράξεις αντίθετες από το "περί δικαίου αίσθημα"!
Ο δεύτερος είναι από το επίπεδο των συνδιαλεγομένων!

Το σεξ είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα προς συζήτηση στα φορα(φορουμς) μιας και μάλλον είναι ταμπού στην real life!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σοβαρά; Λέτε ότι το σεξ είναι ταμπού; :hmm:

Δεν ξέρω, δεν το είχα ποτέ για τέτοιο. Τόσο με τους άντρες φίλους μου (να αναφέρει ότι δε διανοείται να μην απολαμβάνει η κοπέλα του το στοματικό που της κάνει, ενώ τρώμε πίτσα) όσο και με τις γυναίκες, δεν είχαμε ποτέ θέμα, να ανοίξουμε τέτοια κουβέντα.

Για μένα, ό,τι έχει υποβαθμίσει το επίπεδο μίας συζήτησης, είχε να κάνει με το χαρακτήρα ή τη συμπεριφορά των ατόμων.

Το ότι κάποιος δεν μπορεί να δει τη σοβατή πλευρά της, και την "ξεφτιλίζει" με χαζοχαρούμενα σχόλια.
Η εμπάθεια: "άσε ρε Γίδι, άσε με τους Ευρωπαίους σου, ούτε έναν καφέ δεν κερνάνε την κοπέλα" -λάιτ παράδειγμα. Αλλά έτσι υποβαθμίζεται η κουβέντα, και περί ελληνοτουρκικών σχέσεων, μουσουλμανισμού, κλπ κλπ...

Επίσης τα στερεότυπα.

Αλλά γενικά, σπάνιο πράγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Νομίζω είναι αυτονόητο ότι η ποιότητα των συνομιλητών και η προσωπικότητά τους αντανακλά το επίπεδο της συζήτησης. Παρόλα αυτά σαν άνθρωπος έχω απέχθεια στην σοβαροφάνεια. Ας πούμε δεν μου δείχνει επίπεδο μια συζήτηση για το σεξ χωρίς καθόλου χιούμορ και υπεραναλυτικό στυλάκι. Συγκεκριμένα αισθάνομαι ότι μια διαδικασία πρακτικά πιο απλή από μαθηματικά Ά Δημοτικού έχει αναλυθεί τόσο πολύ, με αποτέλεσμα να γεμίζει άγχος κι ανασφάλεια πολύ κόσμο. Και γι'αυτό τα χοντροειδή αστεία. Είναι μια προσπάθεια κάλυψης ανασφαλειών και φόβων.:/:

Πέρα από το θέμα του σεξ, κι εγώ απεχθάνομαι τα στερεότυπα, ανεξάρτητα αν είμαι θύμα τους ώρες-ώρες. Επίσης δεν μπορώ να συζητήσω με άτομα που μου δίνουν την αίσθηση του απόλυτου. Έχει τύχει να αντιπαθήσω άτομα από μικρά περιστατικά που μου έδειξαν απόλυτες απόψεις (τον φίλο της κολλητής μου ας πούμε:/: ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Συμφωνώ με το Γίδι. Δε νομίζω οτι σήμερα υπάρχει κανένα θέμα που να θεωρείτε ταμπού, ή τουλαχιστον δεν μου έχει συμβεί ποτέ. Με τις παρέες μας συζητάμε τα πάντα και δε νομίζω οτι κάνουμε κάτι το ξεχωριστό ή διαφορετικό. Βέβαια αν το επίπεδο των συνομιλητών ή συμμετοχόντων είναι χαμηλό, κατά κανόνα η κουβέντα θα βαλτώσει.
Αλλωστε, άμα είσα βλάκας στο βουνό, θα έισαι και στη θάλασσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παιδιά δεν αναφέρομαι σε θέματα ταμπού, αλλά σε θέματα που θεωρούνται εν γένει μη σοβαρά, ασχέτως αν είναι ταμπού ή όχι. Αλήθεια πόσοι απο εσάς δεν θεωρούν μια συζήτηση για το σεξ κατώτερης ποιότητας και επιπέδου απο μια συζήτηση για πολιτική; Προσωπικά δεν έχω συναντήσει και πολλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα, κάτσε λίγο...
Αν συγκρίνουμε σεξ και πολιτική... και τα δύο ΠΟΛΥ σημαντικά είναι, και στα δύο θα 'θελα οι σοβαρές φράσεις να είναι πιο πολλές από τους χλευασμούς και τα αστειάκια.

Μία συζήτηση για τη γκαρνταρόμπα της Έφης Θώδη ή τις σεξουαλικές προτιμήσεις κάποιου σταρ, ε, οκ, δεν απαιτεί κάποια μόρφωση ή πνευματικό επίπεδο. Σε αντίθεση με σεξ, πολιτική, κοινωνία, κλπ.

Αλλά κι αυτό μέρος της ζωής είναι.

Για μένα, πχ, ξεφτιλίζει τη συζήτηση το να μιλάω εγώ για τα καλά των προσπαθειών ελληνοτουρκικής φιλίας και να πετάγεται ένας Γερμανός ότι "μα καλά ίδιοι είστε, απλά το Döner είναι άλλο κρέας!"... και πάλι παίζει το ύφος ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι όμως, πιστευω οτι ΑΚΟΜΑ και για τη γκαρνταρόμπα της Έφης Θώδη θα μπορούσε να συζητήσει κανείς με επίπεδο και ποιότητα, απλά είναι πολύ δυσκολότερο απ'ότι για άλλα θέματα. Όχι όμως ανέφικτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα μιλήσει κι ο καθηγητής πανεπιστημίου για την Έφη Θώδη!! Ο θείος μου μού έλεγε για την Πάνια και πίστεψέ με, θεωρείται άνθρωπος επιπέδου.

Το θέμα είναι να μπορείς να μιλήσεις και για τα άλλα.

Απλά αν μιλάμε για τη Θώδη, θα εκνευριστώ λιγότερο αν το ρίξουμε στο χαβαλέ, απ' ό,τι πχ για το γάμο ομοφυλοφίλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γίδι δεν μιλάω για τους ανθρώπους που συμμετέχουν σε μια τέτοια συζήτηση αλλά για το επίπεδο της ίδιας της συζήτησης. Το να μιλάει ένας καθγητής πανεπιστημίου για το Χ θέμα με στιλάκι χαβαλέ δεν σημαίνει οτι είναι και η συζήτηση ποιοτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε διαφωνώ, κι εγώ ήμουν έτοιμη να γράψω ότι ας μην κολλάμε στο ποιος μιλάει...

Αλλά η δική μου γνώμη είναι ότι αν πέντε άνθρωποι πάνε να μιλήσουν για το γάμο των ομοφυλοφίλων κι αρχίσουν κακιούλες για τον τρόπο που κάνουν σεξ, το πώς θα μεγαλώνουν το παιδί, κλπ... χωρίς να έχει αναφερθεί κάτι ουσιαστικό και με σεβασμό στην ειδική αυτή περίπτωση...
Ε, η κουβέντα δεν έχει επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι όμως, πιστευω οτι ΑΚΟΜΑ και για τη γκαρνταρόμπα της Έφης Θώδη θα μπορούσε να συζητήσει κανείς με επίπεδο και ποιότητα, απλά είναι πολύ δυσκολότερο απ'ότι για άλλα θέματα. Όχι όμως ανέφικτο.

Δηλαδή τι ποιοτικό θα μπορούσες να πεις γι'αυτό το θέμα;:worry: Μερικά θέματα είναι νομίζω αποκλειστικά για χαβαλέ, κι αυτό δεν είναι κακό. Η διαφοροποίηση έρχεται με την ποιότητα του χιούμορ ή τις διαφορετικές προεκτάσεις που μπορεί να πάρει μια συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σίγουρα, όλες οι συζητήσεις μπορούν να γίνουν σε υψηλό επίπεδο. Πολλές φορές όμως, το επίπεδο χαμηλώνει συμπαρασύρωντας μαζί του και τους συμμετάσχοντες. Πόσο σοβαρά δηλαδή μπορεί κάποιος να μιλήσει για την γκαρνταρόμπα της Θώδη; Κι αν κάποιος πιστεύει οτι μπορεί να το κάνει σοβαρά, τότε εγώ θα προτιμήσω να μην συμμετέχω.
Οσο για τα θέματα που σχετίζονται με το σεξ, θεωρώ αυτονόητο οτι είναι σοβαρές συζητήσεις, και δεν έχω κανένα ταμπού, ίσως βέβαια να είναι και λόγω επαγγέλματος, αλλά όσο θυμάμαι, πάντα ήμουν άνετος και χαλαρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εχώ πάντως βλέπω ότι τα 7 παραπάνω ποστς αναφέρονται στην γκαρνταρόμπα της Έφης Θώδη. [smilie=1,13,36]



Λοιπόν, είμαι και εγώ της άποψης ότι η ποιότητα μιας συζήτησης καθορίζεται από τους συνομιλητές της κι όχι από το ίδιο το θέμα. Γιατί όσο σοβαρά μπορεί μία Χ παρέα να συζητήσει επί παραδείγματι για τον στοματικό έρωτα άλλο τόσο μία Ψ παρέα μπορεί να κάνει μία συζήτηση με θέμα "γιατί η Αμερική είναι εκεί που είναι, κτλ" εντελώς "χαβαλετζίδικο". [smilie=1,7,37]

Εξαρτάται τόσο από το επίπεδο των συνομιλητών, αλλά και από τη διάθεσή τους να κάνουν σοβαρή κουβέντα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τι site ε-στέκι είναι από μόνο του απάντηση αν η συζήτηση για οποιοδήποτε θέμα μπορεί να έχει επίπεδο. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει έστω και ένα θέμα όπου η συζήτηση να έχασε το επίπεδο… δεν παίζει ρόλο το τι λέμε αλλά πώς το λέμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Για μένα η ποιότητα δεν καθορίζετε σε σοβαρούς ανθρώπους ή απο σπουδαγμένους ή απο έμπειτους ανθρώπους γιατί υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που μπορεί να τα έχουν άλλα η ποιοτητα να λείπει, ρόλο μεγάλο παίζει όπως είπαν και κάποιοι εδώ το πόσο θέλεις να πάρεις σοβαρά το θέμα και πόσο στην πλάκα, ακόμα και για το πιό σοβαρό θέμα να ειναι και έρχετε ο άλλος και ξεκατινιάζετε επιδή διαφωνεί.

Έπίσεις για μένα ποιοτητα είναι όχι ο τρόπος που τα λές άλλα η άποψη σου, υπάρχουν χιλίαδες παιδιά που ειναι κάθε καριδιάς καρίδι άλλα αυτά που λένε με όποιο τρόπο το λένε έχουν επίπεδο συζήτησης. Δεν λέω ότι υπάρχει και το αντίθετο;)

Δεν υπάρχει θέμα επιπέδου και θέμα κακόγουστιάς και ξεκατινιάσματος, πιστέυω ότι όλες οι συζητήσεις ειναι το ίδιο σοβαρά άπλά κατακρίνοντε πρίν κάν συζητηθούν ή διαβαστει έστω το θέμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θεωρώ πως οποιαδήποτε συζήτηση μπορεί να είναι επιπέδου, άσχετα με το θέμα το οποίο πραγματεύεται. Φυσικά κάποια θέματα είναι by default θέματα μόνο για χαβαλε, αλλά και πάλι αυτό δεν σημαίνει πως πέφτει το επίπεδο της κουβέντας.

Βέβαια δεν ξέρω αν κάποιος έδωσε ορισμό της ποιότικης συζήτησης (διάβασα πολύ γρήγορα τα προηγούμενα), αλλά για μένα οποιαδήποτε συζήτηση δεν ενέχει βρισιές, μειωτικούς χαρακτηρισμούς για τους άλλους συνομιλητές, απαξιωτικές εκφράσεις, φωνές, άρνηση να ακουστεί κάποιου η γνώμη και γενικά δυσάρεστο κλίμα είναι συζήτηση που μπορεί να χαρακτηριστεί ποιοτική, ακόμα κι αν το θέμα της είναι "ελαφρύ" ή αστείο. :)

Και φυσικά είναι θέμα ανθρώπων κι όχι μόρφωσης. Η καλλιέργεια βοηθάει κι αυτή, ως γνωστόν, δεν την αποκτάς μόνο στα Πανεπιστήμια (και ούτε καν εκεί αν δεν θες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και ποιός σου είπε ότι δεν μπορείς να πεις σοβαρά πράγματα μέσα από το χιούμορ?

Μπορείς. Αλλά έχει και το χιούμορ ποιότητες και ίσως έχει και αντίστοιχους αποδέκτες.
Άλλο χιούμορ αντέχει ο καθένας μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Πιστευετε οτι η ποιότητα (το "επίπεδο") μιας συζήτησης, είτε σε ένα φόρουμ, είτε στην καθημερινή ζωή, καθορίζεται απο το θέμα της ή απο τον τρόπο με τον οποίο εξελίσσεται;
Προσωπικά πιστευω οτι το θέμα δεν παίζει κανένα ρόλο παρά μόνο ο τρόπος με τον οποίο αυτή εξελίσσεται. Πιστευω ακράδαντα οτι μπορεί κανείς να συζητήσει για το πιο ανούσιο, το πιο "χυδαίο", το πιο ταμπού, το πιο χαζό θέμα με τέτοιο τρόπο που η συζήτηση να έχει και επίπεδο και ποιότητα.
Ωστόσο συναντώ καθημερινά ανθρώπους που πιστευουν το αντίθετο. Που μια συζήτηση πχ για σεξ είναι καταδικασμένη να είναι χαμηλής ποιότητας και επιπέδου. Κατ'αναλογία, όταν αυτοί οι άνθρωποι βρίσκονται στο διαδίκτυο, υποτιμούν αμέσως μια συζήτηση απο τον τίτλο της, χωρίς να τη διαβάσουν καν για να δουν πως εξελίσσεται. Θεωρούν ένα φόρουμ κατώτερης ποιότητας αν περιέχει θέματα για πχ σεξ, προσδίδοντας σε ένα τέτοιο θέμα πολλές φορές τον γνωστό απαξιωτικό χαρακτηρισμό που είναι ομώνυμος με γνωστό γυναικείο περιοδικό. Τον ίδιο χαρακτηρισμό αποδίδουν και σε μια συζήτηση με θέμα το σεξ σε μια real life παρέα.
Ποιά είναι η άποψη σας; Θα με ενδιέφερε να την ακούσω. :)

Δεν ειναι τοσο απλη η "διαγνωση", καθως υπαρχουν πολλες μεταβλητες στο θεμα που θετεις. Πχ In real life, η ποιοτητα της συζητησης συνηθως εχει αντιστροφη σχεση με τον αριθμο των ατομων που συμμετεχουν σε αυτην. Οσο και να θελουν & να μπορουν 10 ατομα να κανουν σοβαρη συζητηση, ολο και καποια βαβουρα θα γινει, καποιος δεν θα ακουει, καποιος θα πει & ενα αστειακι...και καταλαβαινεις! Στα φορα παλι, αυτο δεν ισχυει, γιατι αν θες προσπερνας καποια μηνυματα, και μενεις παραπανω σε αλλα, ενω παραλληλα το Moderation ομαλοποιει τυχον αντιπερισπασμους!

Παραγοντας θεμα: Δεν μπορω να πω οτι δεν παιζει ρολο το θεμα. Σιγουρα οχι τοσο σημαντικο οσο οι συμμετεχοντες, αλλα σιγουρα δεν ειναι αδιαφορο. Ενα θεμα, οπως αυτο που ανεφερες για τη θωδη ισως εχει καποια στοιχεια που να οδηγουν σε σοβαρη συζητηση (πχ "Δες ποσα λεφτα παιρνουν ακομα και κατι τετοιοι τραγουδιστες...Ειναι σκανδαλο, κτλ") αλλα δεν μπορει να "τραβηξει" για πολυ με επιπεδο. Ειτε θα σταματησει μετα απο καποια posts ή θα το γυρισουν τα μελη στην πλακα.

Υποπεριπτωση σεξ: Οι συζητησεις για το σεξ, νομιζω ειναι πιο λειτουργικες και ουσιωδεις στα φορα, παρα στην πραγματικη ζωη. Ο καθενας πισω απο την ανωνυμια του διαδικτυου ξεπερνα τις οποιες αναστολες του και μιλαει πιο ελευθερα, σε αντιθεση με την πραγματικη ζωη. Επισης ειναι πιο ευκολο να ανοιχτεις για καποιο "ευαισθητο" θεμα σου σε πολλα "αγνωστα" ατομα, παρα σε μια παρεα 5-6 ατομων στην πραγματικοτητα. Ειδικα σε αυτο το φορουμ, οπου για να δεις-γραψεις στην περιοχη "Σεξ" πρεπει να εισαι μελος, αρα μειωεται η πιθανοτητα να ερθει καποιος ασχετος για trolling.

Για το αν μπορει να πει κανεις κατι σοβαρο μεσω χιουμορ: Θεωρω οτι τα παντα μπορουν να ειδωθουν & να ειπωθουν μεσω του χιουμορ, αρκει αυτος που εκφραζεται να εχει συναισθηση του τι λεει, σε ποιον το λεει, και τι χιουμορ εχει. Το χιουμορ εχει πολλες διαφορετικες εκφανσεις, πολλα διαφορετικα επιπεδα ποιοτητας, αλλα και ωμοτητας. Οπως εχει πει ο Sir Peter Ustinov "Comedy is simply a funny way of being serious." ;)

Υ.Γ: Και για να μην το ξεχασω: Επισης, εχω παρατηρησει (ορθως ή οχι δεν ξερω) οτι στις περισσοτερες συζητησεις στα φορα, πολλοι συμμετεχοντες εχουν μια μανια να κινουνται στα ορια του να προκαλουν τους mods να τους λογοκρινουν, μη σεβομενοι κανονες του φορουμ ή αλλα μελη (ή και τα δυο! :P ), ενω επισης συχνα πυκνα πετιουνται υπονοουμενα προς διαφορους αποδεκτες, με μονη τελικη επιπτωση, να πεφτει το επιπεδο της συζητησης...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top