Μετά τον θάνατο, τι;

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το σκέφτομαι σχεδόν όλη μέρα το αν θα απαντούσα σε αυτό το θέμα....
Ο λόγος?
Φοβάμαι τις αντιδράσεις σας και ότι θα με πάρετε με τα γιαούρτια :P

Τέλος πάντων.... σας παρακαλώ να μην έχουν λήξει και να είναι με χαμηλά λιπαρά γιατί βρίσκομαι σε δίαιτα :P

Ναι, πιστεύω ότι υπάρχει κάτι μετά τον θάνατο.... (όχι όμως ο παράδεισος)
Ναι, πιστεύω ότι η ψυχή μας είναι ενέργεια και δεν χάνεται....
Ναι, πιστεύω ότι η ψυχή μας ζει πολλές ζωές και κάθε φορά έρχεται να μάθει κι άλλα πράγματα μέχρι να τελειοποιηθεί και να ενωθεί με αυτό που οι περισσότεροι λέμε Θεό
Ναι, ξέρω ότι είναι κάτι που πιθανά θα γελάσετε και ίσως και χλευάσετε
Ναι, ξέρω ότι κάποιοι θα πουν ότι όλο αυτό το σκεπτικό είναι ένα όμορφο παραμύθι για να ηρεμούμε την καρδιά μας και το μυαλό μας στην ιδέα του θανάτου
Ναι, έχω πεθάνει και έχω γυρίσει και ας μη με πιστέψει κανένας.....

Δε σκοπεύω να προσπαθήσω να πείσω κανέναν για κάτι διαφορετικό απ ότι ήδη πιστεύει....
Κάποια πράγματα είναι μέσα στον καθένα και ο καθένας μας ξέρει καλύτερα τι είναι αυτό που νοιώθει.....
Ακόμα και αν χρειάζεται κάποιος να νοιώθει ότι δεν υπάρχει τίποτα περισσότερο από αυτή τη ζωή που ζούμε για να είναι ήρεμος, και αυτό είναι καλό....
Η ζωή ναι είναι μικρή.... μόνο που δεν τελειώνει εδώ η ψυχή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ :
Το σκέφτομαι σχεδόν όλη μέρα το αν θα απαντούσα σε αυτό το θέμα....
Ο λόγος?
Φοβάμαι τις αντιδράσεις σας και ότι θα με πάρετε με τα γιαούρτια  :P

Τέλος πάντων.... σας παρακαλώ να μην έχουν λήξει και να είναι με χαμηλά λιπαρά γιατί βρίσκομαι σε δίαιτα  :P

Ναι, πιστεύω ότι υπάρχει κάτι μετά τον θάνατο.... (όχι όμως ο παράδεισος)
Ναι, πιστεύω ότι η ψυχή μας είναι ενέργεια και δεν χάνεται....
Ναι, πιστεύω ότι η ψυχή μας ζει πολλές ζωές και κάθε φορά έρχεται να μάθει κι άλλα πράγματα μέχρι να τελειοποιηθεί και να ενωθεί με αυτό που οι περισσότεροι λέμε Θεό
Ναι, ξέρω ότι είναι κάτι που πιθανά θα γελάσετε και ίσως και χλευάσετε
Ναι, ξέρω ότι κάποιοι θα πουν ότι όλο αυτό το σκεπτικό είναι ένα όμορφο παραμύθι για να ηρεμούμε την καρδιά μας και το μυαλό μας στην ιδέα του θανάτου
Ναι, έχω πεθάνει και έχω γυρίσει και ας μη με πιστέψει κανένας.....

Δε σκοπεύω να προσπαθήσω να πείσω κανέναν για κάτι διαφορετικό απ ότι ήδη πιστεύει....
Κάποια πράγματα είναι μέσα στον καθένα και ο καθένας μας ξέρει καλύτερα τι είναι αυτό που νοιώθει.....
Ακόμα και αν χρειάζεται κάποιος να νοιώθει ότι δεν υπάρχει τίποτα περισσότερο από αυτή τη ζωή που ζούμε για να είναι ήρεμος, και αυτό είναι καλό....
Η ζωή ναι είναι μικρή.... μόνο που δεν τελειώνει εδώ η ψυχή....

H καλή επιρροή - ποτέ δεν την είδα σαν κακή 8) - περιέγραψε όλα αυτά που πιστεύω...Δεν έχω να προσθέσω τίποτα επιπλέον! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Η ζωή μας διδάσκει ότι τα πάντα σε αυτόν τον πλανήτη ανακυκλώνονται και τίποτα δεν πάει χαμένο, οπότε λογικά φαντάζομαι ότι κάτι παρόμοιο πρέπει να συμβαίνει και με τις ψυχές. Σαν σκέψη βέβαια μου φαίνεται too much, και δεν μπορεί να το χωρέσει το μυαλό μου ότι πεθαίνοντας και φεύγοντας από αυτό το σώμα, θα βρεθώ στο σώμα ενός μωρού που μόλις συλλήφθηκε από την μαμά του.... Ξέρω γω.... Μου κάνει κάπως ψέμα, αλλά και από την άλλη δεν νομίζω ότι όλα χάνονται με τον θάνατο. Κάτι πρέπει να παίζεται εκεί πάνω..... Πάντως όχι, δεν μπορώ να πιστέψω σε παράδεισο και κόλαση, και σε όλα αυτά τα τόσο απλοϊκά σενάρια της εκκλησίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen :
Η ζωή μας διδάσκει ότι τα πάντα σε αυτόν τον πλανήτη ανακυκλώνονται και τίποτα δεν πάει χαμένο
Ερώτηση...
Πως μας το διδάσκει αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone :
Ερώτηση...
Πως μας το διδάσκει αυτο;
Θα σου απαντήσω εγώ πολύ απλοικά και please μην με κράξεις.Μέσα απο την διατροφική αλυσίδα(άσχετο με το τι γίνεται η ψυχή μετά το θάνατο).Το μικρό σκουληκάκι τρώγεται απο το μεγάλο,το μεγάλο απο ένα ζωάκι,το ζωάκι απο τον άνθρωπο κι όλα όταν πεθαίνουν αποσυντίθεται απο τα σκουληκάκια.Και κάποιος που ξέρει Βιολογία ας με βοηθήσει γιατί έτσι παιδικά και γελοία τα έχω στο μυαλό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone :
Ερώτηση...
Πως μας το διδάσκει αυτο;

Μπορείς να σκεφτείς οποιαδήποτε πράξη της φύσης που αφήνει κάτι να πάει χαμένο? Ακόμα και από την αναπαραγωγή του μικρότερου ανθού, εξαρτάται η ζωή ενός ζώου, εκ του οποίου προκύπτει τροφή για τον άνθρωπο, ο οποίος καταλήγει να γίνει χώμα για την αναπαραγωγή του μικρού ανθού που ανέφερα στην αρχή. Αυτό εννοώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen :
Μπορείς να σκεφτείς οποιαδήποτε πράξη της φύσης που αφήνει κάτι να πάει χαμένο? Ακόμα και από την αναπαραγωγή του μικρότερου ανθού, εξαρτάται η ζωή ενός ζώου, εκ του οποίου προκύπτει τροφή για τον άνθρωπο, ο οποίος καταλήγει να γίνει χώμα για την αναπαραγωγή του μικρού ανθού που ανέφερα στην αρχή. Αυτό εννοώ....
Το πέτυχα αυτό που εννοούσες έτσι;Απλά εσύ το εξέφρασες καλύτερα.Τι ήθελα να γράψω για σκουληκάκια και μα**κίες,ξεφτιλίστικα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμμ σώστα, δεν το είχα σκεφτεί έτσι , ας συνεχίσουμε το θέμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Το πέτυχα αυτό που εννοούσες έτσι;Απλά εσύ το εξέφρασες καλύτερα.Τι ήθελα να γράψω για σκουληκάκια και μα**κίες,ξεφτιλίστικα :redface:

Σιγά καλέ που ξεφτιλήστηκες ένα παράδειγμα έδωσες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Το πέτυχα αυτό που εννοούσες έτσι;Απλά εσύ το εξέφρασες καλύτερα.Τι ήθελα να γράψω για σκουληκάκια και μα**κίες,ξεφτιλίστικα :redface:

Μια χαρά το περιέγραψες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny :

Σιγά καλέ που ξεφτιλήστηκες ένα παράδειγμα έδωσες ;)
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen :
Μια χαρά το περιέγραψες....
Έβγαλα πάλι το παιδί που κρύβω μέσα μου :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Σαν σκέψη βέβαια μου φαίνεται too much, και δεν μπορεί να το χωρέσει το μυαλό μου ότι πεθαίνοντας και φεύγοντας από αυτό το σώμα, θα βρεθώ στο σώμα ενός μωρού που μόλις συλλήφθηκε από την μαμά του.... Ξέρω γω.... Μου κάνει κάπως ψέμα, αλλά και από την άλλη δεν νομίζω ότι όλα χάνονται με τον θάνατο. Κάτι πρέπει να παίζεται εκεί πάνω.....
Για εμένα οι ψυχές απλώς σβήνουν, δεν πιστεύω στην μεταψύχωση. Η ψυχή για εμένα είναι η δύναμη που κινεί την ύλη και έχει να κάνει άμεσα σχέση με την προσωπικότητα/χαρακτήρα του ανθρώπου και μιας και πιστεύω ότι σε αυτό οτ θέμα ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός , για αυτό δεν πιστεύω στην μεταψύχωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mahmut

Νεοφερμένος

Ο Mahmut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γλωσσολόγος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως όσοι πολεμήσαμε σκληρά πάμε στον παράδεισο και εκεί τρέχουν ποτάμια γάλα και υπάρχουν και τα Uri του παραδείσου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mahmut:
Εγώ πιστεύω πως όσοι πολεμήσαμε σκληρά πάμε στον παράδεισο και εκεί τρέχουν ποτάμια γάλα και υπάρχουν και τα Uri του παραδείσου. :)
Πιστεύω ότι το "εισιτήριο" για το παράδεισο διαφέρει από θρησκεία σε θρησκεία και έχει να κάνει με τα πιστεύον τις θρησκείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Πιστεύω ότι το "εισιτήριο" για το παράδεισο διαφέρει από θρησκεία σε θρησκεία και έχει να κάνει με τα πιστεύον τις θρησκείας.
Υπάρχει όμως ένα κοινό σημείο,αν είσαι καλός και ενάρετος και ζεις σύμφωνα μα τα όσα κυρήττει η εκάστοτε θρησκεία θα ανταμοιφθείς πηγαίνοντας στον παράδεισο,νιρβάνα ή ερχόμενος στην επόμενη ζωή ως κάτι πολύ σπουδαίο.Η κεντρική ιδέα παραμένει ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Υπάρχει όμως ένα κοινό σημείο,αν είσαι καλός και ενάρετος και ζεις σύμφωνα μα τα όσα κυρήττει η εκάστοτε θρησκεία θα ανταμοιφθείς πηγαίνοντας στον παράδεισο,νιρβάνα ή ερχόμενος στην επόμενη ζωή ως κάτι πολύ σπουδαίο.Η κεντρική ιδέα παραμένει ίδια.
Συμφωνώ ότι η κεντρική ιδέα παραμένει ίδια αλλά η κεντρική ιδέα για εμένα είναι κάνε ότι σου λέει η θρησκεία. Πιστεύω ότι χρησιμοποιούν τον παράδεισο έμμεσα να υποχρεώσουν τους πιστούς να κάνουν ότι τους ζητήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Συμφωνώ ότι η κεντρική ιδέα παραμένει ίδια αλλά η κεντρική ιδέα για εμένα είναι κάνε ότι σου λέει η θρησκεία. Πιστεύω ότι χρησιμοποιούν τον παράδεισο έμμεσα να υποχρεώσουν τους πιστούς να κάνουν ότι τους ζητήσουν.

Εμ...αυτό ακριβώς γράφω με άλλα λόγια.....Τον τελευταίο καιρό έχω ένα πρόβλημα να γίνω κατανοητή απο όλους(αυτό μου το χάρισμα λείπει διακοπές σε αντίθεση με το σώμα μου που πήζει στην Αθήνα).Εκφράσεις μου όπως: είναι δική μου η θέση παρκινγκ,δεν θέλω να δουλέψω υπερωρίες,δεν έχω όρεξη να βγω μεταφράζονται σε: μπορώ να αφήσω το αμάξι μου εδώ και να πεταχτώ για μια δουλίτσα,θα καθήσεις μέχρι τις 8 να τυπώσεις θεωρημένο,θα πεταχτούμε ως το Λαγονήσι που είναι το κουκλι ο μπάρμαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Τον τελευταίο καιρό έχω ένα πρόβλημα να γίνω κατανοητή απο όλους(αυτό μου το χάρισμα λείπει διακοπές σε αντίθεση με το σώμα μου που πήζει στην Αθήνα)

Βρε κοπέλα μου δεν ακολουθείς το χάρισμά σου στις διακοπές ; 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Βρε κοπέλα μου δεν ακολουθείς το χάρισμά σου στις διακοπές ; 8)

Τώρα εσύ ή προσπαθείς να με διώξεις διακριτικά απο το φόρουμ ή μου λες κάτι που ήδη ξέρω ότι θελω κι άλλες κι άλλες ατελειώτες διακοπές.....ότι απο τα δύο κι αν κάνεις υπομονή 12 και σήμερα έμειναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Τώρα εσύ ή προσπαθείς να με διώξεις διακριτικά απο το φόρουμ ή μου λες κάτι που ήδη ξέρω ότι θελω κι άλλες κι άλλες ατελειώτες διακοπές.....ότι απο τα δύο κι αν κάνεις υπομονή 12 και σήμερα έμειναν.

χαχαχαχαχα...το 2ο εννοείται..δεν είμαι τόσοοοοο κακιά βρε 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top