Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Προς το παρόν επειδή μένω μόνη, τις κάνω μόνη μου, ευτυχώς που δε ξέρω να μαγειρεύω δηλαδή και έτσι δεν έχω πολλά πιάτα.
Ελπίζω, όταν θα μένω με κάποιον να τις μοιραζόμαστε, και για να 'μαστε πιο ακριβείς, θα το απαιτήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ελπίζω, όταν θα μένω με κάποιον να τις μοιραζόμαστε, και για να 'μαστε πιο ακριβείς,θα το απαιτήσω.


Αν το απαιτήσεις το έχασες το παιχνίδι, άν απετήσεις ο άλλος πέρνει ανάποδες και δε κάνει τίποτα, ο σκοπός ειναι να το θέλει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν το απαιτήσεις το έχασες το παιχνίδι, άν απετήσεις ο άλλος πέρνει ανάποδες και δε κάνει τίποτα, ο σκοπός ειναι να το θέλει;)


σορρυ αλλά αυτό το σκεπτικό δεν το καταλαβαίνω
και δεν αναφέρομαι σε σένα φυσικά μάνια μου :)
Τι πάει να πει όμως το "έχασες το παιχνίδι"
Μα οι ΕΥΘΥΝΕΣ και οι ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ .... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!!!!
Οταν ζουν δυο ΑΝΘΡΩΠΟΙ που αγαπιουνται και που σέβονται ο ένας τον άλλον κάτω απ την ίδια στέγη .... ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ να βοηθουν μια κατασταση ώστε να έχουν περισσοτερο χρόνο ΜΑΖΙ!

Διαφωνώ με την λέξη "απαιτώ" αλλά όχι γιατί είναι εγωιστική αλλά γιατί εγώ δεν θα έμπαινα καν σε αυτη τη διαδικασία για κάτι το οποιο θεωρω ΔΕΔΟΜΕΝΟ και ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
σορρυ αλλά αυτό το σκεπτικό δεν το καταλαβαίνω
και δεν αναφέρομαι σε σένα φυσικά μάνια μου :)
Τι πάει να πει όμως το "έχασες το παιχνίδι"
Μα οι ΕΥΘΥΝΕΣ και οι ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ .... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!!!!
Οταν ζουν δυο ΑΝΘΡΩΠΟΙ που αγαπιουνται και που σέβονται ο ένας τον άλλον κάτω απ την ίδια στέγη .... ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ να βοηθουν μια κατασταση ώστε να έχουν περισσοτερο χρόνο ΜΑΖΙ!

Διαφωνώ με την λέξη "απαιτώ" αλλά όχι γιατί είναι εγωιστική αλλά γιατί εγώ δεν θα έμπαινα καν σε αυτη τη διαδικασία για κάτι το οποιο θεωρω ΔΕΔΟΜΕΝΟ και ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ.-
Ακριβώς εκεί είναι η ένσταση και η δική μου και της Μάνιας υποθέτω ΚουΕ.
Ολα αυτά που αναφέρεις είναι ορθά.
Βέβαια εγώ προσωπικά δεν θέλω κανένας να ανακατεύεται στις δουλειές του σπιτιού.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βέβαια εγώ προσωπικά δεν θέλω κανένας να ανακατεύεται στις δουλειές του σπιτιού.:)


δεν έχουν όλοι την ευχαίρια δυστυχώς να έχουν καθαρίστρια κάθε βδομάδα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:confused: :confused: :confused: :confused:
Ποιος μίλησε για καθαρίστρια;:confused: :confused: :confused:

εγώ :P
που προφανώς παραρμήνευσα τα γραφόμενα σου :P

αν δλδ δεν θες να ανακατεύεται ΚΑΝΕΝΑΣ όπως έγραψες στις δουλειές του σπιτιού... τότε πως θα γίνονται οι δουλειές?
Ή μήπως εννοούσες ότι σπίτι ΣΟΥ δεν θες να ανακατεύεται κανένας άλλος εκτός από σένα?
Γιατί δεν μιλάμε για εργένικο σπίτι που μια στα τόσα μπαίνει μέσα το άλλο μισό, αλλά για συγκατοίκιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
εγώ :P
που προφανώς παραρμήνευσα τα γραφόμενα σου :P

αν δλδ δεν θες να ανακατεύεται ΚΑΝΕΝΑΣ όπως έγραψες στις δουλειές του σπιτιού... τότε πως θα γίνονται οι δουλειές?
Ή μήπως εννοούσες ότι σπίτι ΣΟΥ δεν θες να ανακατεύεται κανένας άλλος εκτός από σένα?
Γιατί δεν μιλάμε για εργένικο σπίτι που μια στα τόσα μπαίνει μέσα το άλλο μισό, αλλά για συγκατοίκιση

Αυτό ακριβώς εννοούσα, και το σπίτι μου μπορεί να είναι εργένικο, όμως σχεδόν κάθε μέρα είναι γεμάτο, αφού συνήθως εδώ μαζευόμαστε και τρώμε, πίνουμε.......
Και δεν είναι μόνο ένα σπίτι απλά, έιναι 122 τ.μ. και άλλα 400 τ.μ. κήπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς εννοούσα, και το σπίτι μου μπορεί να είναι εργένικο, όμως σχεδόν κάθε μέρα είναι γεμάτο, αφού συνήθως εδώ μαζευόμαστε και τρώμε, πίνουμε.......
Και δεν είναι μόνο ένα σπίτι απλά, έιναι 122 τ.μ. και άλλα 400 τ.μ. κήπος.

ναι αλλά είναι άλλο πράγμα αυτό...
κι εγώ δεν θέλω οι επισκέπτες μου, όσο φίλοι κι αν είναι, να ανακατεύονται στα πόδια μου και στις δουλειές μου. Είναι το σπίτι ΜΟΥ.
Αυτό όμως δεν ισχύει για τον σύντροφο μου που μοιραζόμαστε ένα χωρο και αυτοματως ο χώρος αυτός από σπίτι ΜΟΥ γίνεται σπίτι ΜΑΣ.

Πως θα γίνει δλδ... στο σπιτι ΜΑΣ θα κάνω μόνο εγώ δουλειές? Γράφει πουθενα στο κουτελο μ@λ@κ@ς? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πάλι δεν με κατάλαβες.
Εννοώ οτι και να είχα σύντροφο, δεν θα ήθελα να ανακατεύεται στις δουλειές.
Ελπίζω να έγινε κατανοητό τώρα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πάλι δεν με κατάλαβες.
Εννοώ οτι και να είχα σύντροφο, δεν θα ήθελα να ανακατεύεται στις δουλειές.
Ελπίζω να έγινε κατανοητό τώρα......


Τι να σου κάνω που παντρεύτηκα ήδη :P
Τελικά είσαι όντως περιζήτητος γαμπρός :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
To είπαν κι άλλες αυτό......
και πήραν δρόμο...:D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
σορρυ αλλά αυτό το σκεπτικό δεν το καταλαβαίνω
και δεν αναφέρομαι σε σένα φυσικά μάνια μου :)
Τι πάει να πει όμως το "έχασες το παιχνίδι"
Μα οι ΕΥΘΥΝΕΣ και οι ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ .... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!!!!
Οταν ζουν δυο ΑΝΘΡΩΠΟΙ που αγαπιουνται και που σέβονται ο ένας τον άλλον κάτω απ την ίδια στέγη .... ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ να βοηθουν μια κατασταση ώστε να έχουν περισσοτερο χρόνο ΜΑΖΙ!

Διαφωνώ με την λέξη "απαιτώ" αλλά όχι γιατί είναι εγωιστική αλλά γιατί εγώ δεν θα έμπαινα καν σε αυτη τη διαδικασία για κάτι το οποιο θεωρω ΔΕΔΟΜΕΝΟ και ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ.-


Καμάρι μου η έκφραση το λέει δεν ειπα ότι οι ευθήνες και οι υποχρεώσεις ειναι παιχνίδι, ενωω ότι χάνεις αυτό που επιθυμείς και που ενοειτε ότι πρέπει να γίνετε επιδή ο άλλος μπορεί να δουλέψει αντίστροφα, ειμαι της άποψης ότι πρέπει να μειράζοντε οι δουλειες και αυτό κάνω και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καμάρι μου η έκφραση το λέει δεν ειπα ότι οι ευθήνες και οι υποχρεώσεις ειναι παιχνίδι, ενωω ότι χάνεις αυτό που επιθυμείς και που ενοειτε ότι πρέπει να γίνετε επιδή ο άλλος μπορεί να δουλέψει αντίστροφα, ειμαι της άποψης ότι πρέπει να μειράζοντε οι δουλειες και αυτό κάνω και εγώ.


δεκτόν μάνια μου! δεκτόν! :)
εγω αναφέρομαι σε όσους το κάνουν με ύπουλο τρόπο... με πλάγιο....
αυτα που έλεγαν οι παλιοι... "θα τον/την στρωσω με τον τροπο μου"
απλα΄δεν τα δεχομαι αυτα τα πλαγια κόλπα... τα παιχνίδια... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
δεκτόν μάνια μου! δεκτόν! :)
εγω αναφέρομαι σε όσους το κάνουν με ύπουλο τρόπο... με πλάγιο....
αυτα που έλεγαν οι παλιοι... "θα τον/την στρωσω με τον τροπο μου"
απλα΄δεν τα δεχομαι αυτα τα πλαγια κόλπα... τα παιχνίδια... ;)


Τότε τα λέγανε κουέ μου τώρα οι άντρες ειναι πιο καλοί άπο τότε που τους έλεγάν η γυναίκα στο σπίτι και οι άντρες στον καναπέ, αυτοί που το κάνουν σήμερα τρώνε πόδι μην σου πώ παντόφλα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εγω κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού…και είμαι ολίγο υποχόντρια …άρα…έχω πολλές δουλειές…:P
Το μόνο που ζητώ στους υπόλοιπους είναι να σέβονται τον κόπο μου. Με αυτό τον τρόπο με βοηθάνε παρα πολύ και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι…


Καλό είναι να συμμετέχουν όλοι, και να έχουν όλοι ευθύνη, όμως δεν είναι πάντα δυνατών…όταν ο άντρας λείπει τις περισσότερες ώρες στη δουλειά, όταν τα παιδιά έχουν διαβάσματα…είναι λίγο πιο δύσκολο…:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantazis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
το καλύτερο είναι για τις δουλειές του σπιτιού κατά την γνώμη μου να συμμετέχουν και οι δύο ......

π.χ. μια οικογένεια στα 35 περίπου με δυο παιδιά μικρά στην οποία εργάζονται και οι δύο και επιστρέφουν την ίδια ώρα περίπου στο σπίτι ...........

1. τα πάντα τα κάνει η γυναίκα .......

κάποια στιγμή θα .. τα παίξει και θα αρχίσει η γκρίνια και ο τσακωμός
όλα εγώ τα κάνω ..εσύ αραχτός κλπ

ωραία ζωή...

2. τα πάντα τα κάνει ο άνδρας ......;;;;; πως είπατε ....

3.μισά μισά στο περίπου ... π.χ. ο άνδρας τους λογαριασμούς ,τα ψώνια , τα παιδιά , λίγο το σπίτι ....

ίσως το καλύτερο έτσι ώστε να μην γέρνει ...μονόπατα ...η βάρκα ..

χρειάζεται ωριμότητα και αίσθημα ευθύνης .....

4. πληρώνουμε ..... και όλα τα κάνουν άλλοι ....

σίγουρα το καλύτερο αν ...ρέει το χρήμα....



:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
...καταλήγω στο συμπέρασμα ότι καλύτερα είναι όταν ο καθένας κάνει ότι μπορεί για να βοηθήσει στο σπίτι. και αν υπάρχει θέληση να βοηθήσει... όλα γίνονται...:)

Αυτό που είναι κατακριτέο είναι η συμπεριφορά του τύπου «Εγω είμαι άντρας, φέρνω τα λεφτά, η γυναίκα καθαρίζει το σπίτι και μεγαλώνει τα παιδιά…»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
...καταλήγω στο συμπέρασμα ότι καλύτερα είναι όταν ο καθένας κάνει ότι μπορεί για να βοηθήσει στο σπίτι. και αν υπάρχει θέληση να βοηθήσει... όλα γίνονται...:)

Αυτό που είναι κατακριτέο είναι η συμπεριφορά του τύπου «Εγω είμαι άντρας, φέρνω τα λεφτά, η γυναίκα καθαρίζει το σπίτι και μεγαλώνει τα παιδιά…»
Δεν συμφωνώ. Όταν η γυναίκα δεν δουλεύει (ή και το αντίστροφο φυσικά, όταν ο άντρας δεν δουλεύει και δουλεύει μόνο η γυναίκα) τότε πρέπει να κάνει μόνη της τις δουλειές του σπιτιού. Ε μην τα θέλουμε και όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantazis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
ένα παράδειγμα....

η σύζυγος έχει τελειώσει πολυτεχνείο , με όνειρα για καριέρα κλπ....

αν μείνει στο σπίτι 10-15 χρόνια να σφουγγαρίζει και να ...τα παιδιά ......τα όνειρά της σε ποιόν καιάδα θα τα έχει πετάξει ...;

οτιδήποτε και να έχει τελειώσει ....

ξέρουμε τι σημαίνει σήμερα ...που και τα δυο φύλλα και πολύ σωστά έχουν ή μάλλον πιστεύουμε ότι έχουν τα ίδια δικαιώματα να καταδικάζουμε κάποιον σε κατ΄οίκον εγκλεισμό ...

έχει δοκιμάσει κάποιος κάθε μέρα να ψωνίζει , να μαγειρεύει , να πλένει , να σιδερώνει , να σφουγγαρίζει, να διαβάζει τα παιδιά , να τα διαιτητεύει , να δέχεται τα πάντα και ο άλλος να είναι ..αραχτός

έπειτα πως να είναι σε καλή κατάσταση κάποια που όλη την μέρα ...παιδεύεται ..

το χειρότερο είναι ότι δεν έρχεται σε επικοινωνία με τον έξω κόσμο .....

.............................

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top