Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Γνωριζετε τι ειναι οι χορτοφαγοι και σε ποιες κατηγορειες χωριζονται? εισαστε ή θα γινοσασταν ποτε χορτοφαγοι? γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμμ μπορώ να πω ότι τείνω αρκετά προς τη χορτοφαγία χωρίς ωστόσο να το επιδιώκω. Δηλαδή δεν τρώω σχεδόν ποτέ κόκκινο κρέας ή χοιρινό γιατί δεν μου αρέσει. Άντε το πολύ πολύ να φάω κόκκινο κρέας σε μορφή κιμα κι'αυτό σπάνια. Το μόνο κρέας που τρώω συχνά είναι το κοτόπουλο κια γενικά τα περισσότερα φαγητά που μου αρέσουν δεν έχουν μέσα κρέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Νομίζω υπάρχουν αυτοί που αποφεύγουν εντελώς το κρέας κι ο,τιδήποτε προέρχεται απο ζώα (ζωικό λίπος κτλ) στο στυλ της Φοίβης (βλέπετε Φιλαράκια έτσι;) κι αυτοί που αποφεύγουν μόνο το κόκκινο κρέας.Η χορτοφαγία ως άποψη αλλά και διατροφική λύση(αποτοξίνωση)ανήκει στα όσα προσπάθησα και εγκατέλειψα.Όχι γιατί λατρεύω τα κρεατικά αλλά φαγητά που περιέχουν κρέας πχ.παστίτσιο.Επίσης το θεωρούσα υποκρισία απο μέρους μου να μην τρώω ζώα αλλά να φοράω ζώα(δερμάτινες τσάντες,πορτοφολάκια,μπότες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Χμμμ μπορώ να πω ότι τείνω αρκετά προς τη χορτοφαγία χωρίς ωστόσο να το επιδιώκω. Δηλαδή δεν τρώω σχεδόν ποτέ κόκκινο κρέας ή χοιρινό γιατί δεν μου αρέσει. Άντε το πολύ πολύ να φάω κόκκινο κρέας σε μορφή κιμα κι'αυτό σπάνια. Το μόνο κρέας που τρώω συχνά είναι το κοτόπουλο κια γενικά τα περισσότερα φαγητά που μου αρέσουν δεν έχουν μέσα κρέας.
Συμφωνώ απόλυτα, μόνο που εγώ δε τρώω καθόλου το κοτόπουλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcelain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Είμαι χορτοφάγος, αν και καταναλώνω γάλα κτλ. (vegetarian δηλαδή και όχι vegan), λόγω [size=-1]πασιφιστικής [/size]ιδεολογίας, παρόλο που μου άρεσε αρκετά το κρέας (πολύ παλιά)... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Porcelain:
Είμαι χορτοφάγος, αν και καταναλώνω γάλα κτλ. (vegetarian δηλαδή και όχι vegan), λόγω [size=-1]πασιφιστικής [/size]ιδεολογίας, παρόλο που μου άρεσε αρκετά το κρέας (πολύ παλιά)... :P
ατομα σαν εσενα κυνηγαει αυτο το ποστ, θες να μας αναλυσεις λιγακι την πασιφιστικη ιδεολογια οπως λες? πιστευω πως πολλοι δεν ξερουμε ακριβως τι ειναι και πως ειναι αρκετα ενδιαφερον

ΥΓ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ: παρακαλω αντι να βαλετε καποιο λινκ γραψτε αυτο που ξερετε και πιστευετε εσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως το να είναι κανεις vegeterian/vegan στην Ελλάδα είναι αρκετά δύσκολο. Στην Αμερική έχουν υποκατάστατα για τα πάντα πχ για μπεικον, παγωτό, τυρί, μπιφτέκια, λουκάνικα και αυγά με αρκετά καλή γευση. Ειδικά το μπεικον απο σόγια προσωπικά το βρίσκω κλασεως ανώτερο απο το κανονικό, το οποίο δεν μου αρέσει κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω δεν ειμαι χορτοφαγος.... το αντιθετο μαλισταμ τροω ελαχιστες φιρικες τροφες. Και για πιον λογο να τροω μονο χωρταρικα; Κατσικα ειμαι; Ο ανθρωπος πρεπει να τρωει τα παντα. Απλα του κανει καλυτερο να τρωει μονο χορταρικα απο το να τρωει μονο κρεας. Η χορτοφαγια κανει καλο αμα ειναι στο στηλ νυστιας. Αν 2-3 φορες τον χρονω για εναν μηνα τρως μονο χορταρικα κανεις καλο στον εαυτο σου, αλλα δεν πρεπει να γινετε συνεχια αυτο. ο ανθροπως εχει αναγκι και το κρεας, αλλα οχι σε μεγαλες ποσοτιτες. Μην κοιτατε που εγω οπου δω κρεας δεν αφινω κοκαλακι και οπου δω χορταρικα αλλαζω κατευθινση

Αλλα η πραγματικα καλυτερη τροφη ειναι το ψαρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Εγώ με το ζώρι τρώω τα λαχανικά
Προτιμώ το κρεας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
χωρίς κρέας δε ζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Εγώ με το ζώρι τρώω τα λαχανικά
Προτιμώ το κρεας

Τρώς και κουνέλι ? :confused: Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται ο οργανισμός να είναι εντάξει χωρίς να πάιρνει πρωτείνη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Εγω τρώω κι απ τα δυο! ....πολύ :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Παμφαγως, οχι που θα στεριθω το κρεας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Τρώς και κουνέλι ? :confused: Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται ο οργανισμός να είναι εντάξει χωρίς να πάιρνει πρωτείνη?

Παππούλη μου επιτέλους ήρθες:clapup:
ναι αμέ τρώω και κουνέλι, έχει ωραίο κρέας αλλά λίγο σπαστικά κοκκαλάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Παππούλη μου επιτέλους ήρθες:clapup:
ναι αμέ τρώω και κουνέλι, έχει ωραίο κρέας αλλά λίγο σπαστικά κοκκαλάκια

Κοιτα να δεις... εδω εγω καθαρα σαρκοφαγω και το κουνελι ειναι ενα απο τα λιγα που δεν τρωω και τρωει το κουνελι...Αμαν, χανομαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Παππούλη μου επιτέλους ήρθες:clapup:
ναι αμέ τρώω και κουνέλι, έχει ωραίο κρέας αλλά λίγο σπαστικά κοκκαλάκια

:inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: Γεια σου κουνελάκι μου!

Τα κοκκαλάκια απο το κουνέλι όντως είναι πολύ χάλια μικρά και πολυ ύπουλα. Σου τραυματίζουν τον λαιμό για πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Πστ, πστ! Συγνωμη αλλα τα κουνελια τρωνε κουνελια; Καπιο καινουργιο πραγμα ειναι αυτο η εγω ειμαι τρελος; Ειναι δυνατον να τρωνε τα κουνελια κουνελια; Κουνελια κανιβαλοι ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
κάποιοι νομίζω με πειράζουν και θα φέρω το μαστίγιο μου.

Γειά σου παππούλη μου τί κάνεισ??
Εμένα πάλι καλά ακόμα δνε με έχουν τραυματίσει τα κοκκαλα αλλα το ξεψυρίζω πολύ το φαγητό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Kaimaktsalan:
Πστ, πστ! Συγνωμη αλλα τα κουνελια τρωνε κουνελια; Καπιο καινουργιο πραγμα ειναι αυτο η εγω ειμαι τρελος; Ειναι δυνατον να τρωνε τα κουνελια κουνελια; Κουνελια κανιβαλοι ειναι;

Ειναι ειδική ράτσα απο κουνέλια! Λέγονται counelious makavrious και ζούμε στις βουνοκορφές τις Λατινοαμερικάνικης πλευράς της Σουιδίας. Κάποιες φορές χρησιμοποιούν εργαλεία για την ανέυρεση της τροφής τους όπως ξυλαράκια, βότσαλα και την τριαξονική μπουλτόζα TRQ-800 της Caterpillar. Το διαιτολόγιο τους περιλαμβάνει εκτός απο άλλα κουνέλια, βίσωνα, μάυρο ρινόκερο, και νεφρά γαλάζια φάλαινας πασπαλισμένα με αυγά γύπα. Το χρώμα που έχουν συνήθως είναι μεταλλικό vany blue της ΤΟΥΟΤΑ διπλά επιστρωμένο ενώ η μέθοδος αναπαραγωγής τους είναι το ανεμογκάστρη.
Απόσπασμα απο εκπομπή για μηχανές εσωτερικής καυσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Ειναι ειδική ράτσα απο κουνέλια! Λέγονται counelious makavrious και ζούμε στις βουνοκορφές τις Λατινοαμερικάνικης πλευράς της Σουιδίας. Κάποιες φορές χρησιμοποιούν εργαλεία για την ανέυρεση της τροφής τους όπως ξυλαράκια, βότσαλα και την τριαξονική μπουλτόζα TRQ-800 της Caterpillar. Το διαιτολόγιο τους περιλαμβάνει εκτός απο άλλα κουνέλια, βίσωνα, μάυρο ρινόκερο, και νεφρά γαλάζια φάλαινας πασπαλισμένα με αυγά γύπα. Το χρώμα που έχουν συνήθως είναι μεταλλικό vany blue της ΤΟΥΟΤΑ διπλά επιστρωμένο ενώ η μέθοδος αναπαραγωγής τους είναι το ανεμογκάστρη.
Απόσπασμα απο εκπομπή για μηχανές εσωτερικής καυσης!
:eek: :'( :'( χμ χμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top