Το επίθετο των παιδιών

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είστε παραδοσιακοί και θέλετε τα παιδιά σας να πάρουν το επίθετο του πατέρα ή προτιμάτε να πάρουν και της μητέρας; Θα δίνατε ποτέ στα παιδιά σας μόνο το επίθετο της μητέρας; Εσείς (αν είστε προφανώς κάτω απο 24, μιας και πριν το 83 δεν γινόταν) ποιανού το επίθετο έχετε; Γιατί ενώ εδώ και 24 χρόνια υπάρχει ο νόμος που επιτρέπει να πάρουν τα παιδιά το επίθετο και των δύο τα ζευγάρια τον αγνοούν και τους δίνουν μόνο το επίθετο του πατέρα; Δεν νιώθει άσχημα η μητέρα που το παιδί της δεν έχει (και) το δικό της επίθετο; Ειδικά δεδομένου οτι πλέον το κρατάει και μετά το γάμο. Μήπως απλά μέσα στον έρωτα που υπάρχει πριν το γάμο απλώς αμελούν το ζήτημα και δεν τους πολυνοιάζει τότε (μιας και πρέπει να το δηλώσεις πριν το γάμο);
Προσωπικά έχω και τα δύο επίθετα και χαίρομαι ιδιαίτερα γι'αυτό (άλλωστε της μητέρας μου είναι πιο όμορφο και στην πράξη πλέον αυτό χρησιμοποιώ περισσότερο) και το ίδιο θα κάνω με το παιδί μου, επ'ουδενί δεν θα δεχόμουν να έχει μόνο το επίθετο του πατέρα και απορώ με την αναλγησία των περισσότερων γυναικών για το θέμα... Στην τελική δίνεις και μεγαλύτερη ελευθερία επιλογών στο παιδί σου έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εγω εχω του μπαμπα μου. Και το παιδι μου του μπαμπα του θα παρει.
Ειμαι παραδοσιακη γυναικα εγω.

Επισης: Σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν προκειται να του δωσω και τα δυο επιθετα. Ολοκληρος σιδηροδρομος, για να κανει την ζωη του πιο δυσκολη. Αρρωστημενο. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
εν υπάρχει περίπτωση το παιδί μου να πάρει το όνομα του πατέρα του!:devil: :P
εννοείται ότι θα πάρει και το δικό μου επίθετο.
στο κάτω κάτω το δικό μου επιθετο είναι και ωραίο και εξωτικό
καμία σχέση με τα π.χ παπαδόπουλος, ανααστασίου, αναστασόπουλος, :P . παπαδάκη και πολλά άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ έχω και το επίθετο της μητέρας μου και το επίθετο του πατέρα μου. Ναι, θα ήθελα να δώσω στο παιδί μου και το δικό μου (ένα προφανώς από τα δύο, μην το παρακάνουμε!). Πάντως και απ'ότι θυμάμαι και από το σχολείο σχεδόν κανείς άλλος δεν είχε 2 επώνυμα (μόνο άλλη μια κοπέλα στο λύκειο). Δεν με ενοχλεί και δεν με αρρωσταίνει καθόλου, μια χαρά αισθάνομαι και πολύ περίφανη για τους γονείς μου που το σκέφτηκαν και που δεν είχαν πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Eμένα ΜΙΣΕΛ μου, να πω την αλήθεια, δε με νοιάζει το επίθετο...Εγώ νομίζω ότι θα ήταν πιο καίριο θέμα(ΝΑΙ ΑΚΟΜΑΑΑ), να ανοίξουμε ένα θρεντ για το μικρό όνομα των παιδιών....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
επειδή τα πέρασα πάρα πολύ προσφατα, αποφάσισα να πάρει του άντρα το επώνυμο (είναι και πολύ ομορφούλι, θα του πηγαίνει:P). Και αυτό διότι έχω και τον αδερφό μου για να συνεχίσει το όνομα. Αν είχα μια αδερφή, ίσως έβαζα και το δικό μου (μικρούλι είναι, δισύλλαβο, δε θα γινόταν σιδηρόδρομος, που λέει και το διαβολίνο). Αλλά έτσι κι αλλιώς, το κράτησα εγώ και θα το κρατώ επάξια, αμέ αμέ αμέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγω εχω του μπαμπα μου. Και το παιδι μου του μπαμπα του θα παρει.
Ειμαι παραδοσιακη γυναικα εγω.

Επισης: Σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν προκειται να του δωσω και τα δυο επιθετα. Ολοκληρος σιδηροδρομος, για να κανει την ζωη του πιο δυσκολη. Αρρωστημενο. :worry:
Σιγά τη δυσκολία. Εγώ πάντως δεν αντιμετώπισα καμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Επισης: Σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν προκειται να του δωσω και τα δυο επιθετα. Ολοκληρος σιδηροδρομος, για να κανει την ζωη του πιο δυσκολη. Αρρωστημενο. :worry:

Σε αυτό έχεις ένα μεγάλο ΡΟΙΝΤ! Και γω βαριέμαι να γράφω το δικό μου,...σιγά μην του έδινα και δύο...σιγά...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω παντως το εχω συζητησει με τον καλο μου υποθετικα παντα, και αν μεινουμε Ελλαδα θα παρει το δικο μου, αν μεινουμε Αγγλια το δικο του.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Εγω παντως το εχω συζητησει με τον καλο μου υποθετικα παντα, και αν μεινουμε Ελλαδα θα παρει το δικο μου, αν μεινουμε Αγγλια το δικο του.:P

Και αν πηγενοέρχεσται θα πάρει και τα δύο ?
Θα τον πιάσουν για τρομοκράτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως και απ'ότι θυμάμαι και από το σχολείο σχεδόν κανείς άλλος δεν είχε 2 επώνυμα (μόνο άλλη μια κοπέλα στο λύκειο). Δεν με ενοχλεί και δεν με αρρωσταίνει καθόλου, μια χαρά αισθάνομαι και πολύ περίφανη για τους γονείς μου που το σκέφτηκαν και που δεν είχαν πρόβλημα.

Κι εγώ η μοναδική ήμουν. Μόνο στο πανεπιστήμιο είδα κι άλλα άτομα που είχαν δύο. Και εγώ το ίδιο αισθάνομαι για τους γονείς μου και ειδικά για τη μητέρα μου (γιατί όπως και να το κάνουμε, λίγο δύσκολο να νοιαστεί γι'αυτό ο πατέρας, η μητέρα πρέπει να το πει).
Πάντως απορώ πως είναι δυνατόν οι περισσότερες να μην νοιάζεστε ή να έχετε προαποφασίσει να πάρει του συζύγου. Με την ίδια λογική, γιατί να μην πάρει το δικό σας; Κι αν νομίζετε οτι τον άντρα σας δεν τον νοιάζει επίσης, για δοκιμάστε να τον ρωτήσετε πως θα του φαινόταν να πάρει το παιδί μόνο το δικό σας. Εμείς γιατί δεχόμαστε κάτι που για αυτούς είναι αδιανόητο;

Εγω παντως το εχω συζητησει με τον καλο μου υποθετικα παντα, και αν μεινουμε Ελλαδα θα παρει το δικο μου, αν μεινουμε Αγγλια το δικο του.:P
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεστε! Πολύ λογικό και βολικό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Πάντως απορώ πως είναι δυνατόν οι περισσότερες να μην νοιάζεστε ή να έχετε προαποφασίσει να πάρει του συζύγου.
Κοίτα να δεις, να στο πω απλά.
Με είχε φάει μια σκασίλα τι επίθετο θα έχει το παιδί, μιλάμε κατουριόμουν πάνω μου τα βράδια:P

Φανταστείτε να είμασταν Ισπανοί ή καλύτερα, το παιδί να έπαιρνε και από τους δυο γονείς το επίθετο. Και φανταστείτε αυτό να ίσχυε 2-3 γενιές πιο πριν.
Οπότε: 2 επίθετα ο παππούς, 2 η γιαγιά: 4 η μάνα και ο πατέρας. 8 τα παιδιά.όχι ανταστείτε το:P



ψ. στο σημείο αυτό θα ήθελα το κουεδίνι να μας αποκαλύψει ποιο από τα δύο επίθετα δηλώσανε στην άδεια γάμου. ξέρω τι λέω:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όταν πήγαμε να υπογράψουμε τα χαρτιά δεν το είχαμε σκεφτεί καν (παρόλο που εγώ ήμουν ήδη έγκυος). Όταν μας ρώτησαν λοιπόν είπαμε με μια φωνή "και τα δύο" και τότε μας έπιασε ο παπάς και άρχισε τα "σιδηρόδρομος μετά από μερικέ γενιές" και "δεν είναι πρακτικό" κτλ, κτλ και είπαμε να πάρει του μπαμπά. (EDIT: Απλά πετάχτηκα εγώ πρώτη και είπα "ας πάρει το δικό σου". Ξέρω πως τότε που ακόμα αγαπιόμασταν κι εκείνος το ίδιο θα είχε κάνει αν είχε προλάβει...)
Τώρα που ζει μαζί μου και τον μπαμπά τον βλέπει ...ποτέ, τι να σας πω...ίσως καλύτερα να είχε το δικό μου αλλά βασικά λίγο με νοιάζει και νομίζω λίγη σημασία έχει τελικά.
Αυτή τη στιγμή το επίθετο είναι το μόνο που έχει από το μπαμπά της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το περι σιδηρόδρομου το θεωρώ αστείο επιχείρημα. Όταν το παιδί παντρευτεί θα διαλέξει ένα απο τα δύο ΜΟΝΟ ΤΟΥ, οπότε πάλι το παιδί του δύο θα έχει. Πχ εγώ θα διαλέξω της μητέρας μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο μεγάλο θέμα το επίθετο.:hmm: Κι αν πάρει του ενός τι έγινε? Κιαν πάρει και των 2 πάλι τι έγινε? Γιατί σας φαίνεται κάτι σημαντικό? Τι σας στερεί? Προσωπικά καθόλου δεν με ενδιαφέρει (και για να είμαι ειλικρινής χαίρομαι που δεν πήρα της μαμάς μου - χάλια σας λέω). Και αυτό που θα ήταν σωστό θα ήταν να επιλέξει το παιδί ποιο επίθετο θέλει....αλλά αυτό δεν γίνεται...

Πάντως αυτή η φεμινιστική μανία να αντιστρέψουμε τα πάντα, μα τα πάντα με εκνευρίζει αφάνταστα. ΚΑι δεν μιλάω για πράγματα αυτονόητα που έχουν να κάνουν με την ποιοτητα ζωής και των 2 (πχ μοιρασμα δουλειών κλπ), αλλά για πράγματα κατα τη γνώμη μου ανούσια (το επίθετο του παιδιού). Αλλά και από την άλλη δεν είδα να φωνάζουν για πράγματα ουσιαστικά (όταν ακούσω να ζητάνε να πηγαίνουμε και στο στρατό, εκεί θα τα έχω δει όλα!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Νο οffence αλλά θεωρώ το επίθετο του παιδιού μου όχι και τόσο σημαντικό θέμα... αλλά πράγματα με νοιάζουν και όχι αν θα είναι του αντρός μου ή το δικό μου... Δεν έπαθα και τίποτα που δεν πήρα και της μητέρας μου... άλλωστε έχοντας δύο βαφτιστικά ονόματα δεν θα άντεχα να είχα και δύο επίθετα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Mάλλον εσύ στριμώχτηκες Μισέλ, δεν έδωσες απάντηση.
Αν το παιδί σου που θα έχει 2 επίθετα παντρευτεί, και ο/η σύντροφός του έχει άλλα 2, το εγγόνι σου θα έχει 4.......:) :) :)

Απλά για να ξέρετε ο νόμος δεν επιτρέπει στο παιδί να έχει πάνω από δύο επίθετα. :)

Κατά τα άλλα εγώ έχω επίσης δύο επίθετα, απλά γιατί ο μπαμπάς μου έχει επίσης δυο - το ένα είναι πολυ κλασσικό και σιδηρόδρομος, το άλλο είναι απλά ..γελοίο! :D Δεν ξέρω τι θα έκανα αν έκανα ποτέ παιδί, αλλά μάλλον θα ήθελα να πάρει το επίθετο του πατέρα της γιατί α) λίγη σημασία έχει το επίθετο ή το όνομα δηλ, β) εμένα το ένα όπως είπα είναι εντελώς κλασσικό και συνηθισμένο και το άλλο ..άστο καλύτερα! :D

Και γενικά.. δεν ξέρω, δεν νομίζω πως θα ήθελα να έχει το δικό μου επίθετο..

ΥΓ: Μόλις τώρα πρόσεξα το "πατέρα της" που έγραψα ασυναίσθητα.. :redface::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όσες δεν το θεωρείτε σημαντικό, ρωτήστε τον άντρα/σύντροφο σας πως του φαίνεται να πάρουν τα παιδιά σας μόνο το δικό σας.
Το θέμα είναι και συμβολικό.
Youki, το να πάρει το παιδί και τα δύο απο που κι ως που είναι "αντιστροφή των πάντων"; Αντιστροφή ίσως να ήταν να πάρει της μητέρας. Να πάρει και των δύο είναι απλά δικαιοσύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Σιγά τη δυσκολία. Εγώ πάντως δεν αντιμετώπισα καμία.

Εσυ εισαι εξαιρεση.

Πάντως απορώ πως είναι δυνατόν οι περισσότερες να μην νοιάζεστε ή να έχετε προαποφασίσει να πάρει του συζύγου. Με την ίδια λογική, γιατί να μην πάρει το δικό σας; Κι αν νομίζετε οτι τον άντρα σας δεν τον νοιάζει επίσης, για δοκιμάστε να τον ρωτήσετε πως θα του φαινόταν να πάρει το παιδί μόνο το δικό σας. Εμείς γιατί δεχόμαστε κάτι που για αυτούς είναι αδιανόητο;

Εγω εχω ηδη απαντησει. Ειμαι παραδοσιακη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top