Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Φανταστείτε τη σκηνή: κάθονται όλοι στο σαλόνι, με τα παπούτσια (που ούτε στο κατάστημα, πριν τα αγοράσεις δεν είναι καθαρά) και ένα μωράκι μπουσουλάει στο πάτωμα και κάθε τόσο βάζει πράγματα ή τα χεράκια του στο στόμα του. Δεν είναι θέμα καθαριότητας. Είναι θέμα υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Φανταστείτε τη σκηνή: κάθονται όλοι στο σαλόνι, με τα παπούτσια (που ούτε στο κατάστημα, πριν τα αγοράσεις δεν είναι καθαρά) και ένα μωράκι μπουσουλάει στο πάτωμα και κάθε τόσο βάζει πράγματα ή τα χεράκια του στο στόμα του. Δεν είναι θέμα καθαριότητας. Είναι θέμα υγείας.

αντιθετα, καλο θα κανει στο μωρακι να εκτεθει σε λιγα μικροβια παραπανω για να αναπτυξει σωστα το ανοσοποιητικο του συστημα (προσφατη ερευνα εδειξε οτι ατομα που μεγαλωσαν σε καθαρο περιβαλλον ειχαν αυξημενες πιθανοτητες να παρουσιασουν καρδιαγγειακα προβληματα στο μελλον σε σχεση με ατομα που μεγαλωσαν μεσα σε ακαθαρσιες παρεα με χοιρους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
αντιθετα, καλο θα κανει στο μωρακι να εκτεθει σε λιγα μικροβια παραπανω για να αναπτυξει σωστα το ανοσοποιητικο του συστημα (προσφατη ερευνα εδειξε οτι ατομα που μεγαλωσαν σε καθαρο περιβαλλον ειχαν αυξημενες πιθανοτητες να παρουσιασουν καρδιαγγειακα προβληματα στο μελλον σε σχεση με ατομα που μεγαλωσαν μεσα σε ακαθαρσιες παρεα με χοιρους).

ναι ε...; και πως μπορεί κάποιος να ρισκάρει και όσον αφορά ένα βρέφος, οτί θα του κάνει καλό, λουτρά μέσα σε μικρόβια..., εκτός και αν αναλύσουμε το dna του και δούμε οτί είναι ένα σκληροπυρηνικό μωρό....
ωραίες είναι όλες αυτές οι έρευνες..., αλλά και σε περιπτώσεις μπορούν να καταστρέψουν μια ζωή....
ίσως πρέπει να το δούμε το θέμα κυκλικά..., όσον αυτό που αφορά το βγάλσιμο των παπουτσιών, εγώ συμφωνώ απόλυτα..., δε μπορεί να πατάμε κάθε είδους ακαθαρσίες και να γεμίζουμε τα χαλιά με αυτά..., είναι απλή λογική....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ναι ε...; και πως μπορεί κάποιος να ρισκάρει και όσον αφορά ένα βρέφος, οτί θα του κάνει καλό, λουτρά μέσα σε μικρόβια..., εκτός και αν αναλύσουμε το dna του και δούμε οτί είναι ένα σκληροπυρηνικό μωρό....
ωραίες είναι όλες αυτές οι έρευνες..., αλλά και σε περιπτώσεις μπορούν να καταστρέψουν μια ζωή....
ίσως πρέπει να το δούμε το θέμα κυκλικά..., όσον αυτό που αφορά το βγάλσιμο των παπουτσιών, εγώ συμφωνώ απόλυτα..., δε μπορεί να πατάμε κάθε είδους ακαθαρσίες και να γεμίζουμε τα χαλιά με αυτά..., είναι απλή λογική....

δεν ξερω κανενα μωρο που να πεθανε επειδη μπουσουλησε σε ενα πατωμα οπου οι επισκεπτες φορουσαν τα παπουτσια τους. Ρωτα και την γιαγια σου πως μεγαλωσε. Δε νομιζω να μεγαλωσε σε συνθηκες "γυαλας". Προσωπικα στο σπιτι μου ποτε δεν βγαζαμε τα παπουτσια εξω και οπως βλεπεις ειμαι ακομα εδω και μιλαω μαζι σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
ποιος μίλησε για θάνατο...; απλά αν κάποιος πατήσει σκατά, θα γεμίσει το χαλί σου..., δεν είναι καλύτερα να τα αφήσει έξω από το σπίτι...; το να βγάλεις τα παπούτσια σου, είναι απλά ένας κανόνας υγειινής, ηθικής και λογικής....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ρε παιδια αν πατήσει κάποιος ακαθαρσίες εξαιτίας της μυρωδιας και μόνο τα βγάζει και τα καθαρίζει...

ουτε και εμείς τα βγάζαμε τα παπούτσια, αλλά η μαμά μου καθαριζε και σκούπιζε αρκετα συχνά. εννοειται πως στο δωμάτιο του μωρού δεν μπαίνεις με παπουτσια αλλά όχι και σε όλο το σπίτι... είναι υπερβολικό

όσες οικογένειες ξέρω που έχουν παιδιά και τα έχουν μέσα σε μια καθαρή γυάλα- σπίτι, όλο το χειμώνα τρέχουν σε γιατρούς γιατί τα παιδιά είναι συνέχεια άρρωστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ποιος μίλησε για θάνατο...; απλά αν κάποιος πατήσει σκατά, θα γεμίσει το χαλί σου..., δεν είναι καλύτερα να τα αφήσει έξω από το σπίτι...;


όποιος νύχτα περπατεί , λάσπες και χαλιά πατεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Συγγνωμη, τιθεται τωρα θεμα για το εαν τα υποδηματα μας ειναι πιο βρωμικα απο τις παντοφλες?!
Δλδ τι πιστευεις ακριβως? Πως φοραει ο κοσμος τις παντοφλες και σουλατσαρει στους δρομους?!
Και νομιζω, οτι ειναι προφανες, πως στην περιπτωση που σου ζητηθει να βγαλεις τα παπουτσια σου, θα εχουν φροντισει το δαπεδο να ειναι καθαρο.
βεβαιως μη ξεχνάμε πως δεν είναι καθόλου καλό για την υγεία των ποδιών μας να φοράμε ξένες παντόφλές (μυκητιάσεις ποδιών, νυχιών κ.α.) αν ο κάτοχος της παντόφλας έχει ονυχομυκητίαση και δεν κάνει θεραπεία υτός που θα την βάλει και θα κολλήσει θέλει θεραπεία τουλάχιστον 7-10 μηνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αν ειναι δυνατον....!!!Μονο σε εξαιρετικες περιπτώσεις βρώμας, μπίχλας και δυσωδείας....
Σιγα μην λεω σε οποιον ερχεται σπιτι μου βγαλε τα παπουτσια αλλιως δεν μπαινεις?!

Ειναι εξωφρενικο...

Δεν θα μου αρεσε να μου το κανουν...και δεν το κανω...


:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Kαι γιατί να βγάλει μόνο τα παπούτσια του; Nα βγάλει και τα....ρούχα του, μπορεί να κάθησε κάπου που υπήρχαν μικρόβια και μετά να μπουσουλήσει το....μωρό στον καναπέ, και...και...και.....ΝΑΙ!
Θα υπάρχουν στολές αποστειρωμένες (σε διάφορους χρωματισμούς εννοείται) που θα φοράνε οι καλεσμένοι, και πριν περάσουν στο σαλόνι θα πρέπει να πλένουν τα χέρια τους με ειδικό αντισηπτικό!
Αν παρ όλα αυτά, υπάρχουν υπόνοιες....μόλυνσης του πληθυσμού που...μπουσουλάει, θα λάβουμε πιό δραστικά μέτρα!!(καραντίνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Kαι γιατί να βγάλει μόνο τα παπούτσια του; Nα βγάλει και τα....ρούχα του,
Αν έχει την κορμοστασιά του Σάκη, ας μείνει και γυμνός :redface: Εμείς δεν παρεξηγούμε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.



Τι να πάθουν τα παιδιά
ρε παιδιά;

Από το μόνο που κινδυνεύουν
είναι η μαμουχαλίαση των γονιών τους.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ainigma

Νεοφερμένος

Ο ainigma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Βάζω στοίχημα ότι αυτοί που φανατικά υποστηρίζουν να βγάζουμε τα παπούτσια μας όταν μπαίνουμε στο σπίτι είναι ζώδιο Παρθένος :) Το είχα τραβήξει αυτό το ζόρι όταν κάποιο φεγγάρι είχα σχέση με Παρθένο... δύσκολη κατάσταση, ξέχασες να πάρεις τσιγάρα, βάλε βγάλε παπούτσια, ξέχασες οτιδήποτε και πρέπει να πεταχτείς έξω για 2 λεπτά, βάλε βγάλε παπούτσια... κι αν φοράς αρβύλες ακόμα πιο δύσκολο.

Ακόμα πιο δύσκολο είναι όταν δεν μένεις σε διαμέρισμα ορόφου κλπ, αλλά σε μονοκατοικία με κήπο και μπαινοβγαίνεις συνέχεια για να ταΐσεις το σκύλο, να καλλιεργήσεις τα λάχανα, να λιαστείς το καλοκαιίρι κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Το να είναι το ζώδιο τους ο λόγος της υστερίας με τα μικρόβια δε σου φαίνεται κάπως παράλογο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αυτοί που το ζητούν από τους επισκέπτες τους ίσως θέλουν να τους κάνουν να νιώσουν και πιο άνετα,εκτός από το θέμα των μικροβίων που έχει μια βάση αλλά δε μπορεί να είναι πειστικό επιχείρημα...τουλάχιστον έτσι νομίζω.Και δεν πιστεύω ότι θα σου πουν πολλοί ''βγάλε τα παπούτσια σου αλλιώς φύγε''...απλά θα στο προτείνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
είχα μείνει στην Γερμανία γύρω στα 4 χρόνια..., κάθε σπίτι, έχει μερικά ζευγάρια παντόφλες για τους επισκέπτες..., οι επισκέπτες βγάζουν τα παπούτσια τους, φοράνε τα παντοφλίνια και κυκλοφορούν έτσι, μέσα στο σπίτι..., πού είναι το περίεργο; εννοείται οτί στο κάτω μέρος των παπουτσιών, συγκεντρώνεται ένας εκπληκτικά μεγάλος αριθμός μικροβίων και βακτηρίων..., οπότε ποιος ο λόγος να τα μεταφέρουμε μέσα στο σπίτι, αφού με αυτόν τον απλό τρόπο διατηρούμε τον εσωτερικό χώρο καθαρό και ασφαλή για τα μικρά παιδιά..., πού είναι το περίεργο και δυσκολονόητο πράγμα για εμάς τους Έλληνες...; πριν μετακομίσω στην Γερμανία, ούτε εγώ έβγαζα τα παπούτσια σε επίσκεψη σε κάποιο σπίτι..., αλλά κατάλαβα οτί αυτό είναι πιο σωστό..., από το να περιφερόμαστε μέσα στο σπίτι με τα παπούτσια..., δηλαδή τί θα πάθεις αν βγάλεις τα παπούτσια και φορέσεις παντόφλες...; θα σου πέσει η ψυχολογία; έλεος στην ξεροκεφαλιά του Έλληνα, που τα ξέρει όλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ainigma

Νεοφερμένος

Ο ainigma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το να είναι το ζώδιο τους ο λόγος της υστερίας με τα μικρόβια δε σου φαίνεται κάπως παράλογο?

Δε μου φαίνεται παράλογο γιατί κάθε ζώδιο έχει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του. Οι Παρθένοι έχουν κόλλημα μιλάμε χοντρό με την καθαριότητα, την υγιεινή και τη λεπτομέρεια. Δε θα το έλεγα υστερία, εκτός από σπάνιες περιπτώσεις, αλλά κόλλημα απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
τί σκάλωμα τρώτε με τα ζώδια :hmm:; και που κολλάνε αυτά με το θέμα...; αντί να πείτε την γνώμη σας, μιλάνε τα ζώδια για σας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ainigma

Νεοφερμένος

Ο ainigma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
τί σκάλωμα τρώτε με τα ζώδια :hmm:; και που κολλάνε αυτά με το θέμα...; αντί να πείτε την γνώμη σας, μιλάνε τα ζώδια για σας....

Δεν τρώμε κανένα σκάλωμα, παρατηρήσεις κάνουμε, η δική μου ήταν αυτή κατά τη διάρκεια των σχέσεών μου με Παρθένους γενικά και όχι μόνο στη σχέση. Κι επειδή από μια κουβέντα μπορούν να βγουν πολλά συμπεράσματα ωφέλιμα για όλους, πέταξα και το μπαλάκι της έρευνας, να δούμε αν ισχύει τελικά αυτά που λένε τα ζώδια για τους Παρθένους. Αν απαντήσετε εσείς οι θερμοί υπερασπιστές της "γυάλας" και βρεθεί ότι οι 9 στους 10 υπερασπιστές είναι Παρθένοι, τότε θα έχουμε όφελος ότι σε αυτό το σημείο τα ζώδια λένε και καμιά αλήθεια που και που. Αλλά και 8 και 7 να βρεθεί πάλι θα υπάρχει ένα όφελος στην έρευνα, αλλά δεν είναι ανάγκη τώρα να το συζητήσουμε εδώ, μιας και είστε και σχολαστικοί ως προς το εύρος της τροπής που μπορεί να πάρει μια συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Έλεος...είμαι ακατάστατη και είμαι Παρθένος!!! :redface:
Λες να φταίει το ωροσκόπιό μου; :hmm::P

Οντοπικ...
Δεν έχω ζητήσει ποτέ να βγάλουν τα παπούτσια τους...
Βασικά είμαι της άποψης ότι οκ...σκούπα, σφουγγάρισμα και μια χαρά θα καθαριστεί....

Τα παπούτσια στο σπίτι μου τα βγάζουν οι κολλητοί/ες για να απλωθούν πιο άνετα στους καναπέδες...
Το ίδιο κάνω κι εγώ στο σπίτι τους...
Είναι θέμα οικειότητας βασικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top