Αναποφάσιστη ανάμεσα σε δύο σχέσεις, γνώμες και απόψεις.

mpaglamas

Νεοφερμένος

Ο mpaglamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πριν ενάμιση χρόνο γνώρισα μια κοπέλα που μου άρεσε πάρα πολύ. Μετά από κανένα χρόνο κατάφερα να την πείσω να βγεί μαζί μου. Τότε άρχισα να την γνωρίζω καλύτερα και μου άρεσε αφάνταστα, αλλά δεν ήταν όλα όπως τα περίμενα. Με το 1ο ραντεβού που βγήκα μαζί της, είδα ότι ήταν κλειστός χαρακτήρας και ότι είχε κάποια θέματα που την εμπόδιζαν να μου ανοιχτεί και να μου μιλήσει. Αλλά επειδή μου άρεσε πάρα πολύ δεν με απασχόλησε τίποτα και φρόντησα να μάθω τι τρέχει. Έτσι λοιπόν, έμαθα ότι η κοπέλα είχε μια σχέση 3 χρόνια με κάποιον (μετανάστη που σε κάποια φάση της ζωής του δεν μπορούσε να ανανεώση τα χαρτιά της παραμονής του και είναι τώρα χωρίς χαρτιά) και η κοπέλα έχει έντονα συναισθήματα για εκείνον. Βγήκα μαζί της σε μια φάση που είχαν κάποια προβλήματα και τους κρατούσαν μακριά, έτσι λοιπόν δημιουργήθηκε μεταξύ μας μια σχέση αλλά εκείνη ποτέ δεν έπαψε να ασχολείται με εκείνον, παρότι περνούσαμε μαζί πάρα πολύ καλά (αν και δεν είχε τελειώσει η ιστορία τους). Εκείνη πολλές φορές χανόταν ακόμα και όταν ήμασταν μαζί και ήθελε να γυρίσει πίσω σε εκείνον ενώ της είχε ζητήσει χρόνο γιατί δεν ήξερε τι ήθελε, μετά από ένα χρονικό διάστημα 5 μηνών έγινε μια συζήτηση μεταξύ τους η οποία κατέληξε πως πρέπει να χωρίσουν και έτσι για λίγο καιρό ησύχασα. Τότε εκείνη έπαψε πια να τρέχει από πίσω του και αποφάσισε να είμαστε μαζί και να ανακοινώσει στην παρέα της πως η παλιά σχέση έλαβε τέλος και πως έχει εμένα σαν αγόρι της. Και πάνω που το είχε πάρει απόφαση όπως είπαμε και πιο πρίν, ξαναεμφανίζεται εκείνος και της ζητάει μια 2η ευκαιρία να τα ξεχάσουν όλα και να ξεκινήσουν από την αρχή και πως μπορούν μαζί να τα καταφέρουν και ότι τώρα ξέρει τι θέλει.

Ενώ είμαστε μαζί τέσσερις μήνες της έχω δείξει ότι την θέλω πάρα πολύ, ότι θέλω να είμαστε μαζί και να ξεκινήσω μια ζωή μαζί της στην οποία θα μπορώ να της προσφέρω πράγματα που δεν θα μπορέσει ποτέ να έχει με εκείνον. Αυτά τα πράγματα είναι ότι δεν θα είχα πρόβλημα να κάνω παιδί μαζί της, ενώ με εκείνον είχε μείνει έγκυος και το έριξαν (ενώ το ήθελαν και οι 2, αλλά δεν υπήρχαν τα βασικά όπως σπίτι και λεφτά). Ότι αν είναι μαζί μου θα μπορεί να βλέπει την παρέα της, ενώ αν είναι μαζί του λόγω απόστασης και απασχόλησης δεν θα μπορεί να την βλέπει. Ακόμα θα μπορεί να ασχοληθεί μετα μαθήματα της και να μπορέσει να βελτιώσει τον τρόπο ζωής και την εκπαίδευσή της.

Αν μείνει με εκείνον θα πρέπει να βρεί μια δουλειά για να μπορούν να μειωθούν οι ώρες στους τις μισές (8 ώρες) για να μπορεί να αφοσιώνουν χρόνο μεταξύ τους και να είναι όπως πριν 3 χρόνια αχώριστοι και να συζούν όπως πριν. Αλλά το τίμημα για να μείνει μαζί του θα είναι να ¨θυσιάσει¨ τα ¨θέλω¨ της και να ζήσει ¨σαν¨ κυνηγημένη.

Το θέμα όμως είναι ότι αυτή την στιγμή που είναι μαζί μου σκέφτεται την πιθανότητα να γυρίσει σε εκείνον ακόμα και αν την έχει πληγώσει και την έχει κάνει πολλές φορές να πονέσει και την έχω δει να γίνεται κομμάτια γι'αυτόν και με στεναχωρεί και εμένα.

Δώστε μας την γνώμη σας την πιστεύετε γι'αυτήν την κατάσταση και πως πρέπει να γίνουν τα πράγματα. Να κυνηγήσει το αίσθημα ή να αφήσει τον χρόνο να περάσει και να προσπαθήσει να αποκτήσει αισθήματα για 'μένα με τον καιρό και τις στιγμές που θα ζήσουμε μαζί;;;;;

Υ.Γ. Είμαι 29, εκείνη 23 και εκείνος 25....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πολυπλοκα τα πραματα.
Ειναι βασικο να γινει απο ολους μας αντιληπτο πως δυο στους τριτους ποτε δε χωρα. Και στη δικη σας περιπτωση δε χωρας ή εσυ ή εκεινος. Μπορει κι εκεινη να μην μπορεσει να χωρεσει πουθενα τελικα, ανεξαρτητως χρονου που θα της παρει η ολη υποθεση.

Πολλες φορες, για να φερουμε τον αλλο περισσοτερο κοντα μας και για να τον κανουμε να ''κολλησει'', χρησιμοποιουμε τον εξαγορασμο, χωρις απαραιτητα αυτο να σημαινει πως ειναι κατι κακο.

Εσυ, σε αυτη τη σχεση, οπως φαινεται, εχεις δωσει περισσοτερο απο τον μισο σου εαυτο, εχεις μπει σε μια διαδικασια εξαγορασμου της κοπελας ( υποσχεση χρηματικης και συναισθηματικης ικανοποιησης και ενα επισης σημαντικο-> της προσφερεσαι για πατερας των παιδιων της - τι πιο ελκυστικο για μια γυναικα που μπορει να θελει να γινει μητερα συντομα- εκθετοντας τον εαυτο της σε κινδυνο(και τον δικο σου παραλληλα), αφου απ ο,τι μας ειπες, προκειται για πολυ νεα κοπελα που εχει ακομα καιρο ωστε να υλοποιησει τις σπουδες της. Ποσο μαλλον να αποκατασταθει επαγγελματικα - κατι που παιρνει χρονια σημερα- ειδικοτερα αν το κανει μονη της, χωρις το ''σπρωξιμο'' του ''μπαμπα'' ή του πιο εμπειρου και κατασταλαγμενου συντροφου- και φυσικα χωρις ακομα να εχει κανει την προσωπικη εσωτερικη της αναζητηση ως προς τι θελει και πως το θελει.)

Απο την αλλη, καθε λογικος ανθρωπος, αν ενιωθε εστω κι ελαχιστη απορριψη απο τον αλλο, θα αποχωρουσε. Ανηκεις στην κατηγορια των ερωτευμενων κυνηγων (το φυλο δεν εχει σημασια), διεκδικεις εναν ανθρωπο κι ας σου προσφερει ελαχιστα-ισως τιποτα τελικως- οσων θελεις.
Ειναι φανερο πως την θελεις. Και την θελεις και πολυ, αλλωστε 5 μηνες δεν ειναι λιγο. Αρκετο διαστημα ωστε να βαλεις τις σκεψεις σου σε ταξη ή να τις... ανακατεψεις ακομα περισσοτερο.

Την κοπελα δεν μπορω να την κρινω. Πρωτον γιατι δε γραφει εκεινη να δω πως μπορει να νιωθει. Δευτερευοντως, αν λαβω υποψην και παλι οσων ειπες, το κοριτσι ειναι ενα βημα μπρος, ενα πισω. Αν ηταν ερωτευμενη μαζι σου δε θα το σκεφτοταν κι ουτε θα πισωγυριζε (εστω και για λιγα λεπτα, εστω με την σκεψη). Και ο ερωτας δε φτανει για να κρατησει ενωμενο ενα ζευγαρι οπως προφανως στην περιπτωση της με τον προηγουμενο φιλο της (σε αντιθεση με την αγαπη που φτανει και παραφτανει και τα παντα τσακιζει).

Ειναι ''παρανοικο'' να συζητα μαζι σου τις πιθανοτητες να γυρισει στον προηγουμενο, κι ακομα πιο ''τρελο'' να την ακους, θελοντας την ακομα περισσοτερο. Καταννοω πως μια σχεση βασιζεται στην επικοινωνια, ομως οι συζητησεις με τετοιο θεμα, με παραπεμπουν κυριως σε συμβουλευτικο-φιλικο-παρηγορητικη σχεση, κι οχι ερωτικη...

Εσυ τι λες?

Πολλα παιζουν τον ρολο τους σχετικα με την αποφαση σου. Θα μπορουσα να σου πω αφου την θελεις τοσο πολυ, να κανεις υπομονη και να περιμενεις κοντα της, μεχρι να παρει τις τελικες της αποφασεις, να την ακους και να την παρηγορεις.
Θα μπορουσα επισης να σου πω να την παρατησεις και να βρεις καποια που θα σε ζοριζει λιγοτερο ή που τουλαχιστον θα σε ζοριζει ευχαριστα κι οχι με βαριες σκεψεις και ανησυχιες.
Δε θα προτεινω τιποτε απο τα δυο(αρκει να τα εχεις στα υποψην) με την επιφυλαξη πως δε σε γνωριζω και δεν μπορω να ξερω τι θα σου εκανε περισσοτερο καλο.

Θα ελεγα ομως κατι που κανει καλο σε ολες μα ολες ανεξαιρετως τις ανθρωπινες σχεσεις,ανεξαρτητως ηλικιας, ανεξαρτητως βιωματων, ανεξαρτητως φυλου, χαρακτηρα, περιβαλλοντος... ο χρονος και η ελευθερια.

Να δωσεις χρονο σε εσενα (πνευματικα και συναισθηματικα) να σκεφτεις και να φιλοσοφησεις την ιστορια σου, να εχει κι εκεινη τον χρονο να νιωθει (το πιο βασικο, ακομα κι αν βρισκεται ''σε σχεση'' μεσενα) ελευθερη και να αφησετε τον καιρο να δειξει, χωρις ζορια και πιεση, συζητησεις για το τιποτα και το πολυ, τι ειναι τελικα καλο και για τους δυο.
Ειστε φορτισμενοι και οι δυο, οχι αθελα κανενος, και ο μονος τροπος να προσπεραστει η φορτιση.. ειναι η ''ξεκουραση'' και η ελευθερια σε κινησεις και σκεψεις.

Θα ηθελα να αφιερωσεις περισσοτερο χρονο σκεπτομενος τις δικες σου αποκλειστικα επιθυμιες, σχετικα μ' αυτη τη σχεση. Οι απαντησεις θα ερθουν μονες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Θα σταθώ κυρίως στα παρακάτω:

Ενώ είμαστε μαζί τέσσερις μήνες της έχω δείξει ότι την θέλω πάρα πολύ, ότι θέλω να είμαστε μαζί και να ξεκινήσω μια ζωή μαζί της στην οποία θα μπορώ να της προσφέρω πράγματα που δεν θα μπορέσει ποτέ να έχει με εκείνον. Αυτά τα πράγματα είναι ότι δεν θα είχα πρόβλημα να κάνω παιδί μαζί της, ενώ με εκείνον είχε μείνει έγκυος και το έριξαν (ενώ το ήθελαν και οι 2, αλλά δεν υπήρχαν τα βασικά όπως σπίτι και λεφτά). Ότι αν είναι μαζί μου θα μπορεί να βλέπει την παρέα της, ενώ αν είναι μαζί του λόγω απόστασης και απασχόλησης δεν θα μπορεί να την βλέπει. Ακόμα θα μπορεί να ασχοληθεί μετα μαθήματα της και να μπορέσει να βελτιώσει τον τρόπο ζωής και την εκπαίδευσή της.

Αν μείνει με εκείνον θα πρέπει να βρεί μια δουλειά για να μπορούν να μειωθούν οι ώρες στους τις μισές (8 ώρες) για να μπορεί να αφοσιώνουν χρόνο μεταξύ τους και να είναι όπως πριν 3 χρόνια αχώριστοι και να συζούν όπως πριν. Αλλά το τίμημα για να μείνει μαζί του θα είναι να ¨θυσιάσει¨ τα ¨θέλω¨ της και να ζήσει ¨σαν¨ κυνηγημένη.

Μου φαίνεται λίγο μπακαλίστικο όλο αυτό...
Να ζυγίζουμε τα υπερ και τα κατά...
Όχι ότι δεν συμβαίνει....αλλά να...στην δική μου ζυγαριά αυτό που υπερτερεί είναι τι νιώθω εγώ...
Το ναι...μεν αλλά...μου δείχνει ότι η κοπέλα δεν θέλει κανέναν αρκετά ή δεν την εκφράζει κανένας στο βαθμό που θα ήθελε...ή δεν της δίνει την ασφάλεια που θέλει κλπ.

Επίσης δεν πιστεύω σε τιμήματα όταν είσαι με κάποιον που αγαπάς, ούτε σε "θυσίες"...αλλά σε επιλογές και συμβιβασμούς για να προχωρήσει σωστά η σχέση....

Το θέμα όμως είναι ότι αυτή την στιγμή που είναι μαζί μου σκέφτεται την πιθανότητα να γυρίσει σε εκείνον ακόμα και αν την έχει πληγώσει και την έχει κάνει πολλές φορές να πονέσει και την έχω δει να γίνεται κομμάτια γι'αυτόν και με στεναχωρεί και εμένα.

Πραγματικά δηλαδή το συζητάτε μαζί;
Το τι θα κάνει και με ποιον θα είναι;
Και πραγματικά πως αντέχεις αυτή την κατάσταση;
Σου αξίζει τέτοιος πόνος; :confused:

Δώστε μας την γνώμη σας την πιστεύετε γι'αυτήν την κατάσταση και πως πρέπει να γίνουν τα πράγματα. Να κυνηγήσει το αίσθημα ή να αφήσει τον χρόνο να περάσει και να προσπαθήσει να αποκτήσει αισθήματα για 'μένα με τον καιρό και τις στιγμές που θα ζήσουμε μαζί;;;;;

Υ.Γ. Είμαι 29, εκείνη 23 και εκείνος 25....

Το μόνο πράγμα που έχω μάθει είναι ότι όταν προσπαθείς να νιώσεις για κάποιον κάτι...δεν...
Δεν είναι διακόπτης που το ανοίγεις και το σβήνεις...
Γνωρίζεστε ήδη αρκετό καιρό για να ξέρει πως νιώθει για εσένα και πως νιώθει για το άλλο πρόσωπο....

Φιλική συμβουλή ν1: Απομακρύνσου και βάλε την λογική
Φιλική συμβουλή ν2: Αν δεν μπορείς να κάνεις το 1...τότε ζήσ'το και όπου σε βγάλει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Που ακριβως ειναι το πολυπλοκο του θεματος?!:confused:

Απλα ειναι τα πραγματα...
Η κοπελα τον αλλο θελει, με αυτον ειναι ερωτευμενη, οπως και εσυ εισαι με εκεινη.
Το θεμα ειναι εσυ τι θες...
Πως μπορεις να δινεις τοσα πολλα και να παιρνεις τοσα λιγα?
Πως μπορεις να εισαι με καποια που στην ουσια για αλλον χτυπαει η καρδια της?
Γιατι ικανοποιεισαι με καποιες στιγμες χαρουμενες που σου χαριζει (μπαλωματα λεγονται), ενω η ψυχη της ειναι δοσμενη αλλου?
Για ποιο λογο να μην εισαι με καποια που θα ειναι τοσο ερωτευμενη οσο κι εσυ?

Ξεκαθαρισε μεσα σου τι θελεις για τον εαυτο σου, τι σου αξιζει και πραξε αναλογως...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Και τι ακριβώς περιμένεις είπαμε , για να σηκώσεις …. σκόνη φεύγοντας ???






Μήπως ο μετανάστης αποκτήσει σπίτι ?
Εντάξει μωρέ , τότε πάρε εσύ μεζονέτα ..




Τιιιιιιιιιιιιιιιιι ????
Πήρε ο μετανάστης μεζονετα με πισίνα ?????????
Ουυυυυυυυυυυυυυυυ
Καλά τα λέει ο Καρατζαφίρερ μας τρώνε τις δουλειές οι βρωμίλοι μας παίρνουν και τις γυναίκες :mad:





Αυτάααα !!





Τι λέγαμε ???




Α ! ναι !




Λέγαμε λοιπόν ......
πως θα πεις ότι σε ειρωνεύομαι αλλά εγώ θα σου πω πως απλώς σου ρίχνω μια σκουντιά μπας
και πάρεις γραμμή πως αυτό που ρωτάς δεν λέγεται έρωτας , μήτε αγάπη , ούτε πάθος , ούτε καν απωθημένο !
Λέγεται αγοραπωλησία , και μάλλον απʼ ότι καταλαβαίνω η δική σου προσφρορά δεν είναι και η καλύτερη .
Μήπως πρέπει να ανεβάσεις την ταρίφα ?

Όοοχι ,μη νομίσεις πως πάλι σε ειρωνεύομαι ( ίσως λίγο ) όταν λέω ταρίφα εννοώ την ταρίφα στο χρηματιστήριο της αξιοπρέπειάς σου .


Ακόμα εκεί είσαι ?
Όπως θα φεύγεις μη κλείσεις την πόρτα , ας την ανοιχτή , όχι για σένα
Για το μετανάστη !

Και που ʽσαι …
Στην επόμενη πόρτα που θα βρεις ανοιχτή για να μπεις , μην ακουμπήσεις στο τραπεζάκι δίπλα στο κινητό και τα λοιπά περιουσιακά σου στοιχεία , άσε τον άλλον να σε δεχτεί ( αν θέλει ) και να σε αγαπήσει ( επίσης αν θέλει ) γι αυτό που είσαι
Κι όχι για αυτά που «έχεις»

Καλή πορεία !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.


Που πάτε και μπλέκεται
ρε παιδιά.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
καλα σου λενε τα παιδια. καθεσαι σαν θεατης και βλεπεις την κατασταση και περιμενεις να αποφασισει μια αυτη μια αυτος τι θα γινει.. αμ οι γυναικες δυστυχως καθως ειπαμε πολλες φορες ειναι μαζοχες και δεν αρεσκοντε να τους φερεσαι με τοση καλοσυνη. βλεπεις με τον αλλο παρολο που περασε τα μοιρια χιλια και τα περνα ειναι κολλημενη γιατι τον αγαπαει. αυτο ειναι ολιγον τι μαζοχισμος αλλα αν υπηρχε λογικη σ'αυτα τα θεματα δεν θα τα συζητουσαμε τωρα.

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να αποσυρθεις για λιγο να δεις και συ τα πραγματα πιο αντικειμενικα και πιο αποστασιοποιημενα και να την αφησεις να δει τι θελει. μαζι σου να ειναι μονο αν πραγματικα το θελει οχι γιατι την βολευει τη δεδομενη στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
αμ οι γυναικες δυστυχως καθως ειπαμε πολλες φορες ειναι μαζοχες και δεν αρεσκοντε να τους φερεσαι με τοση καλοσυνη. βλεπεις με τον αλλο παρολο που περασε τα μοιρια χιλια και τα περνα ειναι κολλημενη γιατι τον αγαπαει. αυτο ειναι ολιγον τι μαζοχισμος αλλα αν υπηρχε λογικη σ'αυτα τα θεματα δεν θα τα συζητουσαμε τωρα.

Ερωτευμενη ειναι με αλλον, αυτο δε σημαινει οτι δεν αναγνωριζει την καλοσυνη εκεινου και οτι δεν της αρεσει, απλα τη θελει απο αλλον.
Ο ερωτας δεν εκλογικευεται...δεν υπαρχει "γιατι ετσι και οχι αλλιως".
Κι οποιος νομιζει οτι μπορει να υπαρχει λογικη στον ερωτα του, τοτε δεν ειναι
πραγματικα ερωτεμενος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
βρε αυτο ειπα αλλα οπως παντα μια επεξηγηση και απο σας ειναι παντα χρησιμη ..:redface:
το να ειναι καποιος καλος μαζι σου δεν σημαινει ντε και καλα οτι πρεπει να τον αγαπησεις ή να τον ερωτευτεις. πολλα ειναι τα παραδειγματα που ενω βασανιζεται καποιος σε μια σχεση ειναι εκει και το παλευει γιατι πολυ απλα αγαπησε οσο και αν στους αλλους φαινεται παραλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starlight

Νεοφερμένος

Η starlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ρε παιδια τι λετε? πρεπει να ξεκαθαρισει αν πραγματικα οντωσ την θελει...και ρε συ αγορι μου εισαι ερωτευμενοσ τ καταλαβαινω αλλα απο τι γραφεισ συμπεραινω οτι αυτη ειναι ερςτευμενη φουλ μαζι του...μεχρι και παιδι πηγαν να φερουν στ κοσμο...

και εδω ερχεται η συμβουλη:
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ Τ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ. ΤΗΝ ΑΓΑΠΑΣ ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΜΑΖΙ Η ΟΧΙ.ΑΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙ Τ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ Ν ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑ Ν ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΛΑ Μ ΟΠΟΙΟΝ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ.ΑΚΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΨΑΞ ΤΟ ΒΑΘΙΑ Τ ΘΕΜΑ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...

ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΝΑ Σ ΣΥΜΒΕΙ
ΕΛΠΙΖΩ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΈΣ ΜΟΥ Ν ΠΙΑΣΟΥΝ ΤΟΠΟ

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Διαβάζοντας το πρώτο ποστ παρατηρώ οτι πουθενά δε λες τι συναισθήματα έχει αυτή η κοπέλα για σένα.

εκείνη έπαψε πια να τρέχει από πίσω του και αποφάσισε να είμαστε μαζί και να ανακοινώσει στην παρέα της πως η παλιά σχέση έλαβε τέλος και πως έχει εμένα σαν αγόρι της.

Διεκπεραιωτικά δηλαδή πιο πολύ. Δεν ανακοίνωσε οτι χώρισε και τώρα αγαπάει εσένα, παρά οτι χώρισε κι εσύ είσαι ο επόμενος - αυτός που θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις το χωρισμό κοινώς. Εσύ δεν το άκουσες, όμως στις φίλες της αυτό είπε. "Καλό παιδί ο Μπαγλαμάς μωρέ, με αγαπάει, με θέλει, τι να κάνω κι εγώ, εφόσον ο άλλος με χώρισε, ας κρατήσω αυτόν να δούμε πού θα πάει" Υποθέσεις κάνω έτσι;

Σ' όλο το υπόλοιπο ποστ περιγράφεις την προσφορά που είσαι διατεθειμένος να κάνεις. Λόγος για τα συναισθήματα της κοπέλας πάλι. Θεωρώ λογικό βέβαια όταν βρίσκεσαι αναποφάσιστος σε δύο σχέσεις ή ανθρώπους να καταγράφεις - έστω νοερά - τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα. Αλλά προσμετράς και τα συναισθήματα, εκτός αν είσαι τόσο απελπισμένη να παντρευτείς για να ξεφύγεις ας πούμε από κάτι που εκεί μετράς μόνο το συμφέρον.

Λυπάμαι που θα γίνω σκληρή, αλλά θεωρώ οτι σκόπιμα δε μίλησες για τα συναισθήματα της κοπέλας - απλά δεν υπήρχαν. Για εκείνη ο κόσμος της είναι ο άλλος. Εσύ ήσουν το δεκανίκι που βαστούσε αυτούς τους μήνες για να μην πέσει που έχασε τον άλλον. Και διερωτώμαι - αν και μάλλον ξέρω την απάντηση: εσύ πώς μπορείς να την αγαπάς τόσο πολύ από τη στιγμή που εκείνη δε σε αγαπάει (και τόσο); Σου αρέσει να πονάς; Δεν ειρωνεύομαι, το έχω κι εγώ αυτό το δράμα μέσα μου. Η πιο απλή απάντηση βέβαια είναι "δεν είναι ο έρωτας παιδί της λογικής". Το δέχομαι.

Αυτό που εκτιμώ είναι οτι ήταν ξεκάθαρη μαζί σου από την αρχή. Δηλαδή σου έδειξε το πηγάδι που θα σε ρίξει και μετά σε έριξε, σου είπε "να, το βλέπεις το πηγάδι; Εδώ θα σε ρίξω". Δεν είσαι κι άμοιρος ευθυνών, δε θέλω να σου χαϊδέψω τα αυτιά. Το σίγουρο είναι οτι κι οι δύο κάτι κερδίσατε από αυτή τη σχέση: αυτή το δεκανίκι που είπαμε κι εσύ μια εν δυνάμει αγάπη - ή μάλλον μια αδύναμη αγάπη. Δεν μπορείς να τα έχεις κι όλα σε αυτή τη ζωή. Ή μήπως μπορείς;...

Θυμώνω μετά μαζί της για δύο λόγους - τον έναν τον καταλαβαίνω, τον άλλον όχι. Πρώτος λόγος: που σκέφτεται να ξαναγυρίσει σε αυτόν. Είπαμε, δεν είναι ο έρωτας παιδί της λογικής. Της αρέσει κι αυτηνής να πονάει. Join the club. Δεύτερος λόγος: που σου λέει οτι θέλει να γυρίσει σε αυτόν. Ξέρεις καμιά φορά οι άνθρωποι με το άλλοθι της ειλικρίνειας γίνονται πολύ σκληροί. Είπαμε να είσαι ειλικρινής βρε κοπελιά, μην τον ξεκάνεις όμως και τελείως τον άνθρωπο!

Τι θα σε συμβούλευα να κάνεις: να φύγεις μακριά. Δε θες να ζεις με ημίμετρα, δε θες να ξέρεις οτι αυτή που αγαπάς αγαπάει άλλον. Ακόμα κι αν παντρευτείτε και κάνετε παιδιά το μυαλό της θα είναι εκεί. Και το απωθημένο είναι άσχημο πράγμα. Ξέρω οτι είναι δύσκολο να φύγεις. Αποφάσισε οτι θα πονέσεις - εσύ θα αποφασίσεις για πόσο. Αν μείνεις, θα πονέσεις πολύ και για πολύ. Αν φύγεις, θα πονέσεις πολύ αλλά για λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω να την κλέψεις..κ άσε τον άλλον να την ψάχνει!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starlight

Νεοφερμένος

Η starlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Είναι κι αυτός ένας τρόπος... χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Taxydromos

Νεοφερμένος

Ο Taxydromos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Φίλε μου η Αγάπη δεν είναι <πουλί> για να τη φυλακίσεις σε ένα κλουβί άνοιξε την πόρτα να πετάξει και αν πραγματικά ενδιαφέρετε για σένα θα ξαναγυρίσει κοντά σου ...Αν όχι τουλάχιστον επειδή την Αγαπάς πρέπει να σεβαστείς την ελευθερία της να αποφασίσει να φύγει απο σένα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Δώστε μας την γνώμη σας την πιστεύετε γι'αυτήν την κατάσταση και πως πρέπει να γίνουν τα πράγματα. Να κυνηγήσει το αίσθημα ή να αφήσει τον χρόνο να περάσει και να προσπαθήσει να αποκτήσει αισθήματα για 'μένα με τον καιρό και τις στιγμές που θα ζήσουμε μαζί;;;;;

Υ.Γ. Είμαι 29, εκείνη 23 και εκείνος 25....
Φίλε μπαγλαμά, μιά και ζητάτε γνώμες, θα σας πω κι εγώ τη δική μου, και στο τέλος αφού μελετήσετε τον χάρτη γνωμοδοτήσεων, αποφασίζετε από κοινού τι πορεία θα χαράξετε, να μπείτε σε άλλους...."παραλλήλους" για να βρείτε την (πολυπόθητη) ευτυχία** ! :confused:
Προτείνω λοιπόν, όχι βιαστικές κινήσεις... Μείνετε σε φάση αναμονής, διότι έχω την αίσθηση ότι ο κεντρικός ήρωας της υπόθεσης, η 23άχρονη δεν θα αργήσει να γνωρίσει και...τρίτο πρόσωπο, που θα παίξει κι αυτό (παράλληλα) με τη σειρά του, σημαντικό ρόλο στη ζωή σας!!!!!!!! :hmm:
Εάν μάλιστα αυτός, τυγχάνει να έχει σχέση με άλλες δύο κοπέλες, και ταλανίζεται από παρόμοια διλήμματα, ήρθε το γλυκό κι έδεσε!!!!!!!! ;)
Μπορείτε κάλλιστα να γίνετε όλοι μαζί μια (όμορφη) παρέα, δεν είναι απαραίτητο να χωρίσουν άνθρωποι, να πονέσουν οι καρδιές και να μείνει φαρμάκι στα χείλη.... :(
Όπως αναφέρθηκε (σωστά) παραπάνω ότι η αγάπη δεν είναι....πουλί, επαυξάνω λέγοντας ότι επίσης δεν είναι ....ούτε καν αγροτεμάχιο, να πάρει ο καθένα το κομμάτι του και να την κάνει! :eek:

Όλοι μαζί λοιπόν, και ευτυχισμένοι! Μια ζωή την έχουμε :D
 
**Δεν πιστεύω να ονομάζεται Ευτυχία η κοπέλα, ε; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
O θεματοθετης... εχαθη... και θα μου αρεσε αν εβλεπα ενα σημαδι ζωης...παρολαυτα εχει μαζευτει αρκετο υλικο για σκεψη και reflexion που λεν και οι Γαλλοι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpaglamas

Νεοφερμένος

Ο mpaglamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις συμβουλες σας παιδια,απλα θελω να επισυμανω οτι η κοπελα για να ειναι μαζι μου κατι δυνατο αισθανετε
για μενα και συναιχιζει να ειναι μαζι μου και τις εχω πει οτι αν θελει να παει με αυτον οτι θα το καταλαβω και δεν θα δημιουργισω κανενα προβλημα απλα οτι θα χασει εμενα με μια τετοια επιλογη και το σημαντικο ειναι οτι ειναι μονο με μενα και οχι με αυτον και αυτο μετραει παρα πολυ για μενα γιατι ετσι βλεπω οτι της αρεσει να ειναι μαζι μου και οτι αισθανετε αρκετα και για μενα για να επιλεγει να συναιχιζει μαζι μου και οτι δεν ειναι μονο αυτα που μπορς να της προσφερω αλλα πολλα παραπανω και επειδη την θελω σαν τρελος της εχω μια γλυκια εκπληξη για αυριο στις 14 φλεβαρη εκτος απο την εξοδο που θα κανουμε αυτην την μερα των ερωτευμενων και πιστευω οτι θα ειμαστε μαζι και οτι με το περασμα του χρονου αυτος 8α χα8ει γιατι απλα πιστευω οτι ειναι μια καψουρα...

O θεματοθετης... εχαθη... και θα μου αρεσε αν εβλεπα ενα σημαδι ζωης...παρολαυτα εχει μαζευτει αρκετο υλικο για σκεψη και reflexion που λεν και οι Γαλλοι...:)

εδω ειμαι,απλα λογο εργασιας,φιλων και τις κοπελας που αναφερω ο χρονος ειναι περιορισμενος και
δεν προλαβαινω να κανω ποστ αλλα μπαινω και διαβαζω τα σχολια σας... :D

Φίλε μπαγλαμά, μιά και ζητάτε γνώμες, θα σας πω κι εγώ τη δική μου, και στο τέλος αφού μελετήσετε τον χάρτη γνωμοδοτήσεων, αποφασίζετε από κοινού τι πορεία θα χαράξετε, να μπείτε σε άλλους...."παραλλήλους" για να βρείτε την (πολυπόθητη) ευτυχία** ! :confused:
Προτείνω λοιπόν, όχι βιαστικές κινήσεις... Μείνετε σε φάση αναμονής, διότι έχω την αίσθηση ότι ο κεντρικός ήρωας της υπόθεσης, η 23άχρονη δεν θα αργήσει να γνωρίσει και...τρίτο πρόσωπο, που θα παίξει κι αυτό (παράλληλα) με τη σειρά του, σημαντικό ρόλο στη ζωή σας!!!!!!!! :hmm:
Εάν μάλιστα αυτός, τυγχάνει να έχει σχέση με άλλες δύο κοπέλες, και ταλανίζεται από παρόμοια διλήμματα, ήρθε το γλυκό κι έδεσε!!!!!!!! ;)
Μπορείτε κάλλιστα να γίνετε όλοι μαζί μια (όμορφη) παρέα, δεν είναι απαραίτητο να χωρίσουν άνθρωποι, να πονέσουν οι καρδιές και να μείνει φαρμάκι στα χείλη.... :(
Όπως αναφέρθηκε (σωστά) παραπάνω ότι η αγάπη δεν είναι....πουλί, επαυξάνω λέγοντας ότι επίσης δεν είναι ....ούτε καν αγροτεμάχιο, να πάρει ο καθένα το κομμάτι του και να την κάνει! :eek:

Όλοι μαζί λοιπόν, και ευτυχισμένοι! Μια ζωή την έχουμε :D
 
**Δεν πιστεύω να ονομάζεται Ευτυχία η κοπέλα, ε; :whistle:

ωραιος:P...ετσι ολοι μαζι μια παρεα:D...:clapup::clapup::clapup:
υ.γ.οχι δεν την λενε Ευτυχια:whistle:...:P

συγνωμη που δεν απανταω στον καθενα ξεχωριστα αλλα ο χρονος ειναι περιορισμενος
αλλα σας ευχαριστω για τα σχολια σας και να ξερετε πως τα διαβαζω ολα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πραγματικα αυτο που σιχαινομαι ειναι τα ατομα που δεν ξερουν τι θελουν η που τα θελουν ολα λες και οι υπολοιποι ανθρωποι ειναι αντικειμενα για συλλογη...

Τον γκομενο Α η τον γκομενο Β ??
η
Γκομενο Α και Β και Γ ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Πραγματικα αυτο που σιχαινομαι ειναι τα ατομα που δεν ξερουν τι θελουν η που τα θελουν ολα λες και οι υπολοιποι ανθρωποι ειναι αντικειμενα για συλλογη...

Δε διαφωνώ αλλά να θυμάσαι πως όπου υπάρχει ένας θύτης υπάρχει και το αντίστοιχο θύμα - που έχει επιτρέψει στον εαυτό του να γίνει θύμα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

περαστική

Νεοφερμένος

Η περαστική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είναι πολύ νωρίς για να διαλέξει η κοπέλα με ποιόν θέλει να μείνει τελικά.
Είναι νωρίς και άδικο να πρέπει να διαλέξει τώρα.
Η κοπέλα δεν πρέπει να κάνει σεξ με κανέναν.
Μέχρι να περάσει ο καιρός και να είναι 1000% σίγουρη για το με ποιόν θα μείνει τελικά.
Αν κάποιος από τους άντρες δεν μπορεί να αντέξει να μη κάνει σεξ
τότε μπορεί ελεύθερα να βρει κάποια άλλη κοπέλα.
Είναι επιβαλλόμενο να υπάρξει χρόνος ώστε να μπορεί η κοπέλα να κρίνει και να κατασταλάξει σε έναν από τους δύο.
Όλα τα εμπλεκόμενα άτομα σε αυτή την ιστορία οφείλουν να έχουν στην καρδιά τους ένα και μόνο 1 άτομο.
Χρειάζεται χρόνος για να γίνει αυτό.
Η κοπέλα είναι 23 χρονών, είναι νωρίς για να κρίνει.
Οφείλει να έχει τον χρόνο της.
Όποιος από τους δυο σας βαριέται να περιμένει τότε μπρεί να αποχωρήσει.
Σκοπός είναι να σχηματιστεί ένα ζευγάρι όπου και οι δύο θα έχουν μέσα στην καρδιά τους τον σύντροφό τους και ΚΑΝΕΝΑΝ άλλον.
Ένα τέτοιος σκοπός δεν είναι δυνατόν να επιτευχθεί βιαστικά, χρειάζεται χρόνος!
Το σεξ περιπλέκει τα πράγματα, δεν τα διευκολύνει.
Εσείς μιλάτε για παιδιά, κλπ.
Τα πράγματα πρέπει να γίνουν σωστά, χωρίς πιέσεις και βιασύνες, με ελευθερία σκέψεων και κινήσεων.
Συμφωνώ απόλυτα με την πρώτη απάντηση στην σελίδα 1.

Αυτή ήταν η γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top