• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Γρομπαλάκια

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά.Λοιπόν το θέμα έχει ως εξής.

Εδώ και δυο μέρες ο αδερφός μου έχει βγάλει κάτω από τη μασχάλη ένα γρόμπο αρκετά μεγάλο ,δεν μου είχε πει τίποτα ώσπου σήμερα το είδα τυχαία και τον πήρα με χίλια ζόρια να πάμε στον παθολόγο.Στην εξέταση πάνω ο γιατρός του βρήκε και ένα καρούμπαλο λιγο πιο πανω απο το μπούτι το οποίο δεν ήταν εμφανές , το βρήκε ύστερα από εξέταση με τα ακουστικά.

Φυσικά δεν του έδωσε φάρμακα ούτε έκανε διάγνωση ,αύριο θα πάμε να κάνει εξετάσεις αίματος και θα της πάω στο γιατρό να δούμε.

Μόλις γυρίσαμε σπίτι πήρα τηλέφωνο το γιατρό κρυφά από τον αδερφό μου να τον ρωτήσω αν κατάλαβε και τίποτα περισσότερο και απλά δεν ήθλελε να μιλήσει μπροστά στον αδερφό μου προτού βγουν οι εξετάσεις και σιγουρευτεί.Ο γιατρός μου είπε να μην πανικοβάλλομαι γιατί μπορεί να είναι και λοίμωξη.Τίποτα δεν είναι σίγουρο χωρίς τις εξετάσεις.

Μέχρι αύριο το απόγευμα όμως ο χρόνος μου φένεται ατελείωτος και δε μπορώ να κλείσω μάτι .Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έχει συμβεί ποτέ λοίμωξη και ποιά είναι τα συμπτώματα.Είχατε τέτοια γρομπαλάκια?

Επίσης ο καρκίνος μπορεί να είναι και κληρονομικός?

Ακόμη σε περίπτωση καρκίνου τα γρομπαλάκια εμφανίζονται στα ξαφνικά ή μεγαλώνουν σιγά σιγά?

Γενικά πες τε μου ο,τιδήποτε σχετικό μπορεί να γνωριζετε.
Μπορει να φενονται χαζες οι ερωτησεις μου αλλα ειμαι τοσο αναστατωμενη που δε μπορω να σκεφτω καθολου

Ευχαρθστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Φαντάζομαι οτι είναι ανάλογα με τη λοίμωξη, δεν έχουν όλες τα ίδια συμπτώματα, άλλωστε η λοίμωξη είναι πολύ γενική λέξη.
Πάντως, δυστυχώς ο καρκίνος είναι κληρονομικός, με την έννοια της προδιάθεσης όμως, όχι οτι ντε και καλα θα αποκτήσει καρκίνο ο άλλος. Η πιθανότητα είναι μικρή.
Πάντως αν και οι γνώσεις μου επι του θέματος είναι ελάχιστες, δεν νομίζω οτι πρέπει να φοβάσαι. Μάλλον για κάτι απλό μου ακούγεται.
Πάντως καλή τύχη στον αδερφό σου και εύχομαι τα αποτελέσματα να επιβεβαιώσουν την άποψη μου ότι δεν είναι τίποτα ανησυχητικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Ευχαριστώ Μichelle για την απάνηση σου Μ Α Κ Α Ρ Ι να εχεις δικιο ,ισως καταβαθος αυτο να χρειαζομουν με αυτο το ποστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ το ευχομαι!
Πάντως να ξέρεις ότι και στη χειρότερη των περιπτώσεων, δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα. Μια θεία μου είχε σοβαρή μορφή καρκίνου, ακολούθησε τις διαδικασίες, και τώρα είναι εδώ και χρόνια απόλυτα υγιής ;)
Εννοείται βέβαια ότι το καλύτερο θα ήταν να μην έχει κάτι τόσο σοβαρό, απλά να μην σκέφτεσαι ότι αν (χτύπα ξύλο) συμβεί αυτό είναι καταδικασμένος. Η επιστήμη έχει πλέον προχωρήσει αρκετά σε αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αχ βρε Michelle εχω την εντυπωση οτι οι διαφορες θεραπειες απλα παρατεινουν το αναποφευκτο,ας πουμε με τις θεραπείες αντι να πεθανεις ας πουμε σε νεα χρονο θα πεθανεις πχ σε 6 σε 7 σε 10 ,αναλογως.Ζεις με ενα ψυχικο μαρτυριο, το μαρτυριο της αγωνιας για το ποτε θα χτυπήσει ξανά και αν η επομενη φορα θα ειναι και η τελευτέα .Σε ζαλισα σορι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι δεν με ζάλισες γιατι καταλαβαίνω πως θα ένιωθα κ εγώ στη θέση σου.
Πάντως δεν συμφωνώ ότι απλά παρατείνεις τη ζωή. Εκτός αν την παρατείνεις τόσο που στο τέλος πεθάνεις φυσιολογικά! Αν τον προλάβεις σε πρώιμο στάδιο τότε πιστεύω ότι θεραπεύεσαι ολοκληρωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Και τρέμω και αν θα είμαι ικανή να τον στηρίξω κατάλληλα σε αυτή τη διαδικασία,να ειμαι ψύχραιμη όταν μπενοβγένουμε στα νοσοκμεία,να τον κάνω να γελάει κτλ, να είμαι εγώ η φωνή της λογικής στο κεφάλι του .Αλλά θα μου πεις η αγάπη σου δίνει τη δύναμη να πνίξεις τα συναισθληματα σου και να βοηθήσεις τον άνθρωπο σου με τον τρόπο που χρειάζεται.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εκτός αν την παρατείνεις τόσο που στο τέλος πεθάνεις φυσιολογικά!

κρατάω αυτή τη φράση σου που είναι η μόνη που με έκανε να χαμογελάσω σήμερα και θα κοιμηθώ κανένα δίωρο.

Θα ενημερώσω το απόγεμα για νεώτερα.

Και πάλι ευχαριστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Βρε plain μην σε πιάνει πανικός χωρίς να ξέρεις τι έιναι. Μπορεί απλά να είναι καμια φλεγμονή η και κάτι άλλο. Μην το σκέφτεσαι και άσε να μάθεις απο τον γιατρό τι είναι. Τα περισσότερα πράγματα αντιμετωπίζονται. Υπομονή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Αχ βρε Michelle εχω την εντυπωση οτι οι διαφορες θεραπειες απλα παρατεινουν το αναποφευκτο,ας πουμε με τις θεραπείες αντι να πεθανεις ας πουμε σε νεα χρονο θα πεθανεις πχ σε 6 σε 7 σε 10 ,αναλογως.Ζεις με ενα ψυχικο μαρτυριο, το μαρτυριο της αγωνιας για το ποτε θα χτυπήσει ξανά και αν η επομενη φορα θα ειναι και η τελευτέα .Σε ζαλισα σορι :)
Ναι δεν διαφωνώ αλλά η θεραπείες μπορούν σε κάνουν κάποιο να ζήσει μεχρί να βρεθεί η οριστική θεραπεία.

Αν και προσωπικά πιστεύω αλλά και σου εύχομαι ότι δεν είναι κάτι σοβαρό πιστεύω ότι καλλίτερα να μην πανικοβάλλεσε πριν βγούν οι εξετάσεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βρε παιδιά μην πανικοβάλλεστε πριν βγουν οι εξετάσεις...Ακόμα και καρκίνος να είναι, δεν σημαίνει ότι δεν θεραπεύεται...Άλλωστε χωρίζεται σε καλοήθης και κακοήθης!Κοπέλα μου έγω η ίδια έχω περάσει από αυτό το στάδιο και ξέρω πως είναι...Απλά μην προδικάζεις κάτι...αν είναι ή όχι θα φανεί!Τέσπα...αυτό το θέμα με τους γρόμπους το έχω ζήσει χιλιάδες φορές με πολύ αγαπημένα πρόσωπα....και όλα είναι τώρα υγιή (και είχαν καρκίνο)

Τέλος ο καρκίνος θεωρείται κληρονομικός αλλά πάντα ως προδιάθεση...Είναι μια αρρώστια που την γεννά το ίδιο σου το σώμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Τελικά plain τί έγινε ο αδερφός σου??

ε΄λπίζω να μην είναι τίποτα και απλά να είναι κάποια φλεγμονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
έβγαλα κι εγώ ένα γρομπαλάκι πρόσφατα, νταξ καλοήθες ήταν :). άλλη μία ουλή στο χιλιοβασανισμένο κορμί μου :D. καλή τύχη με το αζέρφι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας παιδιά.Χαίρομαι που υπάρχουν τόσα άτομα που θεωρούν τον καρκίνο θεραπεύσιμο.

Νέα: οι εξετάσεις του IKA βγήκαν και ήταν αρνητικές για λοίμωξη .Την Τετάρτη θα βγουν και οι εξετάσεις του Νοσοκομείου που όπως μου είπε ο γιατρός είναι και οι πιο σημαντικές.Πάντως από χθες μέχρι σήμερα ο γρομπος κάτω από τη μασχάλη μίκρυνε αισθητά !!Αυτό υποθέτω είναι καλό σημάδι δηλαδή αν ήταν όγκος δε θα μίκραινε από μόνος του, έτσι δεν είναι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
έβγαλα κι εγώ ένα γρομπαλάκι πρόσφατα, νταξ καλοήθες ήταν :). άλλη μία ουλή στο χιλιοβασανισμένο κορμί μου :D. καλή τύχη με το αζέρφι σου.

To αν είναι καλοήθες κατευθείαν το μαθαίνεις ;Και σε σένα εύχομαι να είναι η τελευταία ουλή στο χιλιοβασανισμένο σου κορμί και να βασανίζεται πλέον μόνο με άλλους τρόπους ;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Μακάρι να είναι καλά ο αδερφός σου και να μας πεις όταν μπορέσεις τα νέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ ki εσένα Jifrit :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας παιδιά.Χαίρομαι που υπάρχουν τόσα άτομα που θεωρούν τον καρκίνο θεραπεύσιμο.

Νέα: οι εξετάσεις του IKA βγήκαν και ήταν αρνητικές για λοίμωξη .Την Τετάρτη θα βγουν και οι εξετάσεις του Νοσοκομείου που όπως μου είπε ο γιατρός είναι και οι πιο σημαντικές.Πάντως από χθες μέχρι σήμερα ο γρομπος κάτω από τη μασχάλη μίκρυνε αισθητά !!Αυτό υποθέτω είναι καλό σημάδι δηλαδή αν ήταν όγκος δε θα μίκραινε από μόνος του, έτσι δεν είναι ;

Καμία φλεγμονη θα είναι και θα υποχωρεί τώρα. Μην τρελένεσαι βρε plain. Αν ήταν όγκος δεν υποχωρεί, κάθε άλλο. Καλό είναι πάντως να κρατάμε την ψυχραιμία μας. Εγώ είδα γρομπαλάκια μέσα στον λαιμό μου και ανχώθηκα αρκετα. Ο γιατρός μου είπε ότι έιναι φαρυγγητιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
plain τελικά ο αδερφός σου είναι οκ έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Plain, μην αγχώνεσαι ειδικά αφού το "γρομπαλακι" έχει μικρύνει πολύ! Είχα βγάλει και εγώ κάποια στιγμή στην μασχάλη και πήγα πανικόβλητη σε μια ξαδέρφη μου ογκολόγο και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα, το βγάζουν συχνά κυρίως οι γυναίκεσ από το ξύρισμα και τα αποσμητικά roll on γιατί γυρνάνε τις τρίχες προς τα μέσα και κάνουν μικρές κύστες που με λίγη υπομονή φεύγουν σύντομα. Υποθέτω ότι ο αδερφός σου δεν ξυρίζει τις μασχάλες, αλλά μπορεί να εγινε κάτι ανάλογο από κάποι άλλη αιτία. Μην αγχώνεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Ρε παιδιά μην τρελένεστε ο καρκίνος δεν είναι κληρονομικός και αυτή η προδιάθεση που λέτε δεν έχει να κάνει με θέμα γονιδίων αλλά με θέμα περιβάλλοντος. Δηλαδή αν ένας εμφανίσει καρκίνο το παιδί του λέμε ότι έχει προδιάθεση για καρκίνο επειδή είναι παιδί του και κάνει "πάνω-κάτω" την ίδια ζωή με το γονιό του. Ο καρκίνος έχει να κάνει με τις μεταλλάξεις του DNA η οποίες προκαλούντε από περιβαλλοντικούς παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top