Το επίθετο των παιδιών

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
που τελικα πολυ πιθανο να οδηγησουν σε αυτο που καποια παιδια ανεφεραν χιουμοριστικα (με 4,8 55454 επιθετα)

Αναφέρθηκε πολλές φορές οτι δεν επιτρέπεται ένα παιδί να έχει πάνω απο 2 επίθετα.
Επίσης τίποτα δεν γίνεται στην τύχη, όσο λεπτομέρεια κι αν είναι. Για συγκεκριμένους λόγους υιοθετήθηκε παλιότερα και σιωπηρά διαιωνίζονται με το πρόσχημα της ασημαντότητας του ζητήματος. Επι του θέματος ανέφερε η Ισιλιελ κάποια πολύ σωστά επιχειρήματα οπότε δεν έχει νόημα να εξηγήσω ΓΙΑΤΙ το θεωρώ σημαντικό.
Ένα ακόμη παράδειγμα, λίγο τραβηγμένο, αλλά πιθανό:
Μια μητέρα παντρεύεται μικρή, κάνει ένα παιδί (έστω Α), του δίνει το επίθετο του άντρα της και μετά χωρίζει. Έπειτα παντρεύεται ξανά, κάνει άλλο ένα παιδί (έστω Β), στο οποίο δίνει το επίθετο του νέου της άντρα.
Σκηνικό 1: Ο Β δανείζεται κάποια στιγμή το αυτοκίνητο του Α. Τον σταματάει αστυνομικός. Πουθενά δεν φαίνεται οτι το αυτοκίνητο ανήκει στην οικογένεια. Τον πηγαίνει στην αστυνομία για κλοπή.
Σκηνικό Β: Οι γονείς έχουν πεθάνει. Ο Α παθαίνει ένα σοβαρό ατύχημα και επιτρέπονται μόνο συγγενείς πρώτου βαθμού να τον επισκεφθούν. Ο Β δεν θα μπορεί να αποδείξει με απλή επίδειξη ταυτότητας οτι είναι αδερφός ή γενικά κοντινός συγγενής του Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Αναφέρθηκε πολλές φορές οτι δεν επιτρέπεται ένα παιδί να έχει πάνω απο 2 επίθετα.
Επίσης τίποτα δεν γίνεται στην τύχη, όσο λεπτομέρεια κι αν είναι. Για συγκεκριμένους λόγους υιοθετήθηκε παλιότερα και σιωπηρά διαιωνίζονται με το πρόσχημα της ασημαντότητας του ζητήματος. Επι του θέματος ανέφερε η Ισιλιελ κάποια πολύ σωστά επιχειρήματα οπότε δεν έχει νόημα να εξηγήσω ΓΙΑΤΙ το θεωρώ σημαντικό.
Ένα ακόμη παράδειγμα, λίγο τραβηγμένο, αλλά πιθανό:
Μια μητέρα παντρεύεται μικρή, κάνει ένα παιδί (έστω Α), του δίνει το επίθετο του άντρα της και μετά χωρίζει. Έπειτα παντρεύεται ξανά, κάνει άλλο ένα παιδί (έστω Β), στο οποίο δίνει το επίθετο του νέου της άντρα.
Σκηνικό 1: Ο Β δανείζεται κάποια στιγμή το αυτοκίνητο του Α. Τον σταματάει αστυνομικός. Πουθενά δεν φαίνεται οτι το αυτοκίνητο ανήκει στην οικογένεια. Τον πηγαίνει στην αστυνομία για κλοπή.
Σκηνικό Β: Οι γονείς έχουν πεθάνει. Ο Α παθαίνει ένα σοβαρό ατύχημα και επιτρέπονται μόνο συγγενείς πρώτου βαθμού να τον επισκεφθούν. Ο Β δεν θα μπορεί να αποδείξει με απλή επίδειξη ταυτότητας οτι είναι αδερφός ή γενικά κοντινός συγγενής του Α.

Ενώ αν είναι πατέρας στη θέση της μητέρας και δώσει στα παιδιά του το όνομα της εκάστοτε γυναίκας του δεν είναι το ίδιο?


χαχαχαχαχα ε ρε που φτάνει τον άνθρωπο το πείσμα! Η μάλλον όχι,λάθος,τι κάνει στον άνθρωπο ο τρόπος με τον οποίο μεγ΄'αλωσε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα κατάλαβε επιτέλους οτι δεν ειμαι υπερ στο να παίρνουν τα παιδιά μόνο το επίθετο κανενός απο τους δύο γονείς!! Είμαι υπερ στο να παίρνουν και τα δύο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Και τα εγγόνια ποιά 2 από τα 4 να κρατήσουν?
Και γιατί να μην αλλάξει κάποιος το όνομά του στην ηλικία των 18 αφού μπορεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για τα παιδιά των παιδιών θα αποφασίσουν οι γονείς ποιό απο τα δικά τους θα τους δώσουν. Εγώ έχω ήδη αποφασίσει ποιό απο τα 2 επίθετα μου θα δώσω στα παιδιά μου.
Φυσικά και μπορεί να το αλλάξει στα 18, γιατί να το κάνει όμως; Δεν κατάλαβαίνω τι θες να πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Θέλω να πω,ποιος ο λόγος να μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες αφού τα ίδια τα παιδιά μπορούν να κάνουν αυτό που θέλουν στα 18 τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Θέλω να πω,ποιος ο λόγος να μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες αφού τα ίδια τα παιδιά μπορούν να κάνουν αυτό που θέλουν στα 18 τους!


μέχρι τη στιγμή που θα γίνουν 18 θα τους έχουμε φορτώσει ένα όνομα που δεν θα θέλουν αλλά θα το έχουν συνηθίσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Θέλω να πω,ποιος ο λόγος να μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες αφού τα ίδια τα παιδιά μπορούν να κάνουν αυτό που θέλουν στα 18 τους!

Τα παιδιά δρουν σύμφωνα με τις αξίες που τους έχουν δώσει οι γονείς τους μετά τα 18 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Τα παιδιά δρουν σύμφωνα με τις αξίες που τους έχουν δώσει οι γονείς τους μετά τα 18 ;)
Αξίες...όχι όνομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αναφέρθηκε πολλές φορές οτι δεν επιτρέπεται ένα παιδί να έχει πάνω απο 2 επίθετα.
Επίσης τίποτα δεν γίνεται στην τύχη, όσο λεπτομέρεια κι αν είναι. Για συγκεκριμένους λόγους υιοθετήθηκε παλιότερα και σιωπηρά διαιωνίζονται με το πρόσχημα της ασημαντότητας του ζητήματος. Επι του θέματος ανέφερε η Ισιλιελ κάποια πολύ σωστά επιχειρήματα οπότε δεν έχει νόημα να εξηγήσω ΓΙΑΤΙ το θεωρώ σημαντικό.
Ένα ακόμη παράδειγμα, λίγο τραβηγμένο, αλλά πιθανό:
Μια μητέρα παντρεύεται μικρή, κάνει ένα παιδί (έστω Α), του δίνει το επίθετο του άντρα της και μετά χωρίζει. Έπειτα παντρεύεται ξανά, κάνει άλλο ένα παιδί (έστω Β), στο οποίο δίνει το επίθετο του νέου της άντρα.
Σκηνικό 1: Ο Β δανείζεται κάποια στιγμή το αυτοκίνητο του Α. Τον σταματάει αστυνομικός. Πουθενά δεν φαίνεται οτι το αυτοκίνητο ανήκει στην οικογένεια. Τον πηγαίνει στην αστυνομία για κλοπή.
Σκηνικό Β: Οι γονείς έχουν πεθάνει. Ο Α παθαίνει ένα σοβαρό ατύχημα και επιτρέπονται μόνο συγγενείς πρώτου βαθμού να τον επισκεφθούν. Ο Β δεν θα μπορεί να αποδείξει με απλή επίδειξη ταυτότητας οτι είναι αδερφός ή γενικά κοντινός συγγενής του Α.

Μα αμα δεν μπορει να εχει παραπανω απο δυο επιθετα, καποια στιμη οπως λες και εσυ παρακατω καποιος θα πρεπει να κανει μια επιλογη μεταξυ επιθετων. Επομενως μπορει να την κανει και αρχικα, αντι να μπει στη διαδικασια να του δωσει δυο επιθετα, χωρις νοημα!

Εννοεις οτι οι λογοι που υιοθετηθηκε παλαιοτερα ειναι λογοι εξουσιας των αντρων, κυριοτητας, κτλ; :worry: Μου ακουγεσαι σαν τους συνωμοσιολογους στις τηλεορασεις που ο,τι γινεται το φορτωνουν στους Εβραιους, τους Αμερικανους, κτλ! Σορρυ κιολας, αλλα με αυτη τη λογικη και εγω να πω οτι τα παιδια στα διαζυγια συνηθως καταληγουν να μενουν με τις μητερες τους, γιατι αυτο ειναι δακτυλος των γυναικων για να παρουν τα παιδια με το μερος τους και να γυρισουν εναντιον των πρωην αντρων τους! :P Μην παιρνουμε ενα γεγονος και το τροποποιουμε οπως συμφερει το επιχειρημα μας!

Τα επιθετα εισηλθαν στην κοινωνια λογω της αναγκης διαχωρισμου των ατομων σε μια μεγαλη κοινωνια, εφοσον δεν αρκουσαν πλεον τα ονοματα. Για λογους ευκολιας και επειδη πιο γνωστοι ηταν οι αντρες σε μια κοινωνια ή/και τα επαγγελματα τους, "δημιουργηθηκαν" ετσι τα επωνυμα: Πχ "Παπαδιαμαντη, Σιδερα", κτλ. Ακομα και αν με τα σημερινα δεδομενα ηταν σεξιστικη η κινηση τοτε, δεν σημαινει οτι πχ πρεπει να βγαλουμε καινουργια επωνυμα ολοι με τεχνητο τροπο, πχ "Γιωργος ΧΨ12345", για να μην προσβαλλουμε τις γυναικες!

Επισης, για το παραδειγμα σου: Φαντασου ομως να δινει σε ολα τα παιδια της και τα δυο επωνυμα (του εκαστοτε αντρα της, και το δικο της) Μετα, βασει της δικης σου λογικης, θα μπορει να μπει το παιδι του Α στο σπιτι του Β (που θα ανηκει εξ ημισειας και στους δυο) και να κανει ο,τι θελει (πχ να παρει ο,τι θελει) και οι αστυνομικοι να μην τον συλλαβουν, παροτι κατα το ημισυ το σπιτι ανηκει σε εναν πρακτικα ασχετο! Αμα ειναι να βγαλουμε ακραια παραδειγματα, καπου θα μαγκωσουν ολες οι θεωριες. Το θεμα ειναι στις συνηθισμενες περιπτωσεις να μας εξυπηρετουν. ;)


Τα παιδιά δρουν σύμφωνα με τις αξίες που τους έχουν δώσει οι γονείς τους μετά τα 18 ;)


:/: Ε; Τι εννοεις; Ποιες αξιες εμπεριεχονται στα επωνυμα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα αμα δεν μπορει να εχει παραπανω απο δυο επιθετα, καποια στιμη οπως λες και εσυ παρακατω καποιος θα πρεπει να κανει μια επιλογη μεταξυ επιθετων. Επομενως μπορει να την κανει και αρχικα, αντι να μπει στη διαδικασια να του δωσει δυο επιθετα, χωρις νοημα!

Την επιλογή των επιθέτων θα την κάνει για τα παιδιά του, δεν θα αλλάξει και ο ίδιος επίθετο! Οπότε και εκείνος θα φαίνεται εύκολα οτι είναι γιός/κόρη των γονιών του (και των δύο) και το ίδιο θα ισχύει για το παιδί του.

Και η εξήγηση που δίνεις εσύ, εξίσου σεξιστική μου φαίνεται. Βέβαια δεν έφταιγαν οι άνδρες τότε για αυτό (ούτε υπονοώ οτι έφταιγαν), αυτό που λέω είναι οτι είναι κατάλοιπο μιας σεξιστικής κοινωνίας.

Αυτό με το σπίτι δεν το κατάλαβα. Αναφέρεσαι στους Α και Β του δικού μου παραδείγματος ή σε άλλους; Γιατί στο δικό μου παράδειγμα είναι ετεροθαλή αδέρφια, όχι άσχετοι.

Θέλω να πω,ποιος ο λόγος να μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες αφού τα ίδια τα παιδιά μπορούν να κάνουν αυτό που θέλουν στα 18 τους!

Διότι τότε θα σκεφτούν οτι αν αλλάξουν θα "πικραθεί" ο πατέρας τους, οπότε θα προτιμήσουν να μην το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Την επιλογή των επιθέτων θα την κάνει για τα παιδιά του, δεν θα αλλάξει και ο ίδιος επίθετο! Οπότε και εκείνος θα φαίνεται εύκολα οτι είναι γιός/κόρη των γονιών του (και των δύο) και το ίδιο θα ισχύει για το παιδί του.

Και η εξήγηση που δίνεις εσύ, εξίσου σεξιστική μου φαίνεται. Βέβαια δεν έφταιγαν οι άνδρες τότε για αυτό (ούτε υπονοώ οτι έφταιγαν), αυτό που λέω είναι οτι είναι κατάλοιπο μιας σεξιστικής κοινωνίας.

Αυτό με το σπίτι δεν το κατάλαβα. Αναφέρεσαι στους Α και Β του δικού μου παραδείγματος ή σε άλλους; Γιατί στο δικό μου παράδειγμα είναι ετεροθαλή αδέρφια, όχι άσχετοι.



Διότι τότε θα σκεφτούν οτι αν αλλάξουν θα "πικραθεί" ο πατέρας τους, οπότε θα προτιμήσουν να μην το κάνουν.

* Μα αυτο λεω: καποια στιγμη καποιος γονιος θα αποφασισει να δωσει καποιο (σιγουρα οχι ολα δηλαδη) απο τα επιθετα στα παιδια του. Αντι να γινεται αυτο σε καθε μια απο χ γενιες, ας αποφασιζουν σε καθε γενια οι γονεις ποιο απο τα δυο επωνυμα ειναι πιο "σωστο" να κρατησουν. Simple!

* Μα ειπα οτι μπορει να σου φανει σεξιστικη. Αλλα ακομα και να εγινε για σεξιστικους σκοπους (θεωρω οτι εγινει για πρακτικους λογους), δεν νομιζω οτι παραμενει σεξιστικο. Απλα χρηστικο. Το να καθομαστε να το αναλυουμε απλα του προσδιδει ενα νοημα που δεν εχει πλεον (ή και δεν ειχε ποτε, δεν θα μαλωσουμε για αυτο)

* Υπαρχουν ο Α, ο Β, και η Γ. Η Γ παντρευεται πρωτα τον Α και κανει τον Α1, και μετα τον Β και κανει τον Β1. Αν και ο Β1 και ο Α1 εχουν και τα δυο επωνυμα, τοτε πχ ο Β1 μπορει πχ να μπει στο σπιτι του Α, και ο Α1 στου Β (εφοσον και τα δυο σπιτι ειναι συνιδιοκτησια με την Γ)

Ελπιζω να καταλαβες. Αν οχι (πες το μεν), δεν το αναλυω (δε), γιατι απλα το εφερα ως ενα περιεργο και απιθανο αντιπαραδειγμα στο δικο σου.

Υ.Γ: Για αυτο που απαντας στου Ειλικρινη. Σε καθε περιπτωση παντως, στο χερι τους ειναι. Αν αποφασισουν να μην το αλλαξουν, παλι αποφαση τους θα ειναι, οποτε δικαιωμα τους. Αν θεωρησουν οτι ειναι πιο σημαντικη η "ευτυχια" του πατερα τους, τοτε καλα εκανε ο πατερας τους και τους το εδωσε αρχικα! Αν οχι, ας το αλλαξουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
* Μα αυτο λεω: καποια στιγμη καποιος γονιος θα αποφασισει να δωσει καποιο (σιγουρα οχι ολα δηλαδη) απο τα επιθετα στα παιδια του. Αντι να γινεται αυτο σε καθε μια απο χ γενιες, ας αποφασιζουν σε καθε γενια οι γονεις ποιο απο τα δυο επωνυμα ειναι πιο "σωστο" να κρατησουν. Simple!
Ναι, αλλά έτσι δεν θα φαίνεται οτι είναι τέκνο των γονιών του ενώ στην περίπτωση των δύο επιθέτων το πολύ πολύ να μην φαίνεται για τα εγγόνια που ούτως ή άλλως δεν μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο.
* Μα ειπα οτι μπορει να σου φανει σεξιστικη. Αλλα ακομα και να εγινε για σεξιστικους σκοπους (θεωρω οτι εγινει για πρακτικους λογους), δεν νομιζω οτι παραμενει σεξιστικο. Απλα χρηστικο. Το να καθομαστε να το αναλυουμε απλα του προσδιδει ενα νοημα που δεν εχει πλεον (ή και δεν ειχε ποτε, δεν θα μαλωσουμε για αυτο)
Μα οι πρακτικοί λόγοι ήταν απόρροια της σεξιστικής κοινωνίας! Ήταν πιο πρακτικό, διότι οι άντρες ήταν πιο γνωστοί διότι η κοινωνία ήταν σεξιστική!
* Υπαρχουν ο Α, ο Β, και η Γ. Η Γ παντρευεται πρωτα τον Α και κανει τον Α1, και μετα τον Β και κανει τον Β1. Αν και ο Β1 και ο Α1 εχουν και τα δυο επωνυμα, τοτε πχ ο Β1 μπορει πχ να μπει στο σπιτι του Α, και ο Α1 στου Β (εφοσον και τα δυο σπιτι ειναι συνιδιοκτησια με την Γ)

Ελπιζω να καταλαβες. Αν οχι (πες το μεν), δεν το αναλυω (δε), γιατι απλα το εφερα ως ενα περιεργο και απιθανο αντιπαραδειγμα στο δικο σου.
Ελπίζω να κατάλαβα τώρα. Στην περίπτωση αυτή, δεν κρίνονται τα πράγματα "βεβιασμένα" και γρήγορα, όπως πχ με την προσαγωγή στο αστυνομικό τμήμα λόγω κλοπής αυτοκινήτου (που θα ξεμπλεξει μεν αλλά θα έχει ταλαιπωρηθεί). Στην περίπτωση που αναφέρεις, και άσχετος να ήταν εντελώς (δλδ να είχε διαφορετικό επίθετο), πάλι η ίδια ακριβώς διαδικασία θα ακολουθείτο, μήνυση.
Υ.Γ: Για αυτο που απαντας στου Ειλικρινη. Σε καθε περιπτωση παντως, στο χερι τους ειναι. Αν αποφασισουν να μην το αλλαξουν, παλι αποφαση τους θα ειναι, οποτε δικαιωμα τους. Αν θεωρησουν οτι ειναι πιο σημαντικη η "ευτυχια" του πατερα τους, τοτε καλα εκανε ο πατερας τους και τους το εδωσε αρχικα! Αν οχι, ας το αλλαξουν!
Μα άλλο να αλλάζεις κάτι και άλλο να το έχεις εξαρχής! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην πάρουν και τα δύο. Όσο ανούσιο σας φαίνεται εσάς το να ασχολείστε με το ποιανού θα πάρουν, τόσο ανούσιο μου φαίνεται εμένα να βαριέστε να κάνετε μια απλή δήλωση που μόνο θετικά έχει για το παιδί. Διότι δεν είδα κανένα αρνητικό ουσιαστικά, πέρα απο το "βαριέμαι, είναι ανούσιο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ναι, αλλά έτσι δεν θα φαίνεται οτι είναι τέκνο των γονιών του ενώ στην περίπτωση των δύο επιθέτων το πολύ πολύ να μην φαίνεται για τα εγγόνια που ούτως ή άλλως δεν μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο.

(παραπομπη 1, θα χρειαστει μετα) Δηλαδη εσενα το να ειμαστε ο Κωστας Παπαδοπουλος Μυτακιδης, και εσυ η Ελενη Αννα Κωνσταντινιδου Μαρκακη και να βγαλουμε το παιδι μας (ναι ναι, μολις καναμε παιδι!) ενα απο:

Γιαννη Παπαδοπουλο
Γιαννη Μυτακιδη
Γιαννη Παπαδοπουλο-Μυτακιδη
Γιαννη Παπαδοπουλο - Κωνσταντινιδη
Γιαννη Παπαδοπουλο - Μαρκακη
Γιαννη Μυτακιδη - Κωνσταντινιδη
Γιαννη Μυτακιδη - Μαρκακη
Γιαννη Μαρκακη
Γιαννη Κωνσταντινιδη
(ξεχασα κατι; )

δεν σου φαινεται χαζο;;;;
Το να κανουμε και δευτερο παιδι και να λεγονται:
Γιαννη Παπαδοπουλο - Μαρκακη
και Μαρια Μυτακιδη - Κωνσταντινιδου

φυσιολογικο και αυτο; :worry:

Μα οι πρακτικοί λόγοι ήταν απόρροια της σεξιστικής κοινωνίας! Ήταν πιο πρακτικό, διότι οι άντρες ήταν πιο γνωστοί διότι η κοινωνία ήταν σεξιστική!

Ναι αλλα ηταν πιο πρακτικο! Τι να εκαναν δηλαδη; Να σκεφτονταν να το βγαλουμε και με το επωνυμο της μητερας για να ταλαιπωρουμαστε να τα θυμομαστε ή να το εβγαζαν μονο με το επωνυμο της μανας για να μην καταλαβαιναν ποιος ειναι;;

Ελπίζω να κατάλαβα τώρα. Στην περίπτωση αυτή, δεν κρίνονται τα πράγματα "βεβιασμένα" και γρήγορα, όπως πχ με την προσαγωγή στο αστυνομικό τμήμα λόγω κλοπής αυτοκινήτου (που θα ξεμπλεξει μεν αλλά θα έχει ταλαιπωρηθεί). Στην περίπτωση που αναφέρεις, και άσχετος να ήταν εντελώς (δλδ να είχε διαφορετικό επίθετο), πάλι η ίδια ακριβώς διαδικασία θα ακολουθείτο, μήνυση.

Μα που θα ηταν το παραξενο; Συγγνωμη κυριε αστυφυλακα, το σπιτι δεν ειναι των "Α,Γ"; "Εγω ειμαι Γ, αρα το σπιτι ειναι της οικογενειας μου" (και συνεχιζει να ληστευει το μισο σπιτι του Α :P )

Μα άλλο να αλλάζεις κάτι και άλλο να το έχεις εξαρχής! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην πάρουν και τα δύο. Όσο ανούσιο σας φαίνεται εσάς το να ασχολείστε με το ποιανού θα πάρουν, τόσο ανούσιο μου φαίνεται εμένα να βαριέστε να κάνετε μια απλή δήλωση που μόνο θετικά έχει για το παιδί. Διότι δεν είδα κανένα αρνητικό ουσιαστικά, πέρα απο το "βαριέμαι, είναι ανούσιο".

Δες την παραπομπη 1. Απλα, ειναι ηλιθιο και ανουσιο. Προτιμαω χιλιες φορες να παρει το ονομα της γυναικας μου, παρα να εχω ενα παδι με δυο επωνυμα γιατι εγω εχω φεμινιστικο προβλημα.

Υ.Γ: Με εναν πιο χαζο δευτερο λογο, για να μην κοροιδευουν το παιδι μου στο σχολειο που διαφερει απο τα υπολοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
(παραπομπη 1, θα χρειαστει μετα) Δηλαδη εσενα το να ειμαστε ο Κωστας Παπαδοπουλος Μυτακιδης, και εσυ η Ελενη Αννα Κωνσταντινιδου Μαρκακη και να βγαλουμε το παιδι μας (ναι ναι, μολις καναμε παιδι!) ενα απο:

Γιαννη Παπαδοπουλο
Γιαννη Μυτακιδη
Γιαννη Παπαδοπουλο-Μυτακιδη
Γιαννη Παπαδοπουλο - Κωνσταντινιδη
Γιαννη Παπαδοπουλο - Μαρκακη
Γιαννη Μυτακιδη - Κωνσταντινιδη
Γιαννη Μυτακιδη - Μαρκακη
Γιαννη Μαρκακη
Γιαννη Κωνσταντινιδη
(ξεχασα κατι; )

δεν σου φαινεται χαζο;;;;
Το να κανουμε και δευτερο παιδι και να λεγονται:
Γιαννη Παπαδοπουλο - Μαρκακη
και Μαρια Μυτακιδη - Κωνσταντινιδου

φυσιολογικο και αυτο; :worry:
Μα η δήλωση γίνεται ΠΡΙΝ το γάμο, όχι για κάθε παιδί! Μετά το γάμο, όσα τέκνα αποκτηθούν παίρνουν το ίδιο επίθετο, όποιο κι αν είναι αυτό!
Ναι αλλα ηταν πιο πρακτικο! Τι να εκαναν δηλαδη; Να σκεφτονταν να το βγαλουμε και με το επωνυμο της μητερας για να ταλαιπωρουμαστε να τα θυμομαστε ή να το εβγαζαν μονο με το επωνυμο της μανας για να μην καταλαβαιναν ποιος ειναι;;
Μα δεν κατακρίνω αυτούς που το υιοθέτησαν ΤΟΤΕ, κατακρίνω αυτούς που εξακολουθούν να το υιοθετούν και σήμερα παρ'οτι έχουν αλλάξει τα πράγματα επειδή "αυτό ξέρουν, αυτό εμπιστευονται, έτσι έμαθαν, έτσι έγινε και σε αυτούς"!
Μα που θα ηταν το παραξενο; Συγγνωμη κυριε αστυφυλακα, το σπιτι δεν ειναι των "Α,Γ"; "Εγω ειμαι Γ, αρα το σπιτι ειναι της οικογενειας μου" (και συνεχιζει να ληστευει το μισο σπιτι του Α :P )
Το ίδιο δεν θα μπορούσε να γίνει και σε κανονικά αδέρφια που ούτως ή αλλως έχουν το ίδιο επώνυμο;
Δες την παραπομπη 1. Απλα, ειναι ηλιθιο και ανουσιο. Προτιμαω χιλιες φορες να παρει το ονομα της γυναικας μου, παρα να εχω ενα παδι με δυο επωνυμα γιατι εγω εχω φεμινιστικο προβλημα.
Απο πότε είναι φεμινιστικό πρόβλημα η δικαιοσύνη και η μεγαλύτερη ελευθερία επιλογών του παιδιού;
Υ.Γ: Με εναν πιο χαζο δευτερο λογο, για να μην κοροιδευουν το παιδι μου στο σχολειο που διαφερει απο τα υπολοιπα.
Εμένα πάντως δεν με κοροίδεψαν ποτέ για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Γιατι εχω την εντυπωση οτι ειτε οντως δεν καταλαβες το νοημα αυτων που ειπα ειτε απλα δεν απαντησες βασει του νοηματος αλλα "γυρω' απο αυτο; :redface: Anyway:

Μα η δήλωση γίνεται ΠΡΙΝ το γάμο, όχι για κάθε παιδί! Μετά το γάμο, όσα τέκνα αποκτηθούν παίρνουν το ίδιο επίθετο, όποιο κι αν είναι αυτό!


Ok, δεν το ηξερα αυτπ. Παραμενει παντως οτι απλα για να ονομασεις το παιδι σου μπορεις να εχεις (πριν το γαμο) 9 αν τις μετρησα σωστα, επιλογες. Για κατι το οποιο απλα θα το προσδιοριζει. Εμενα μου φαινεται χαζο. Εσενα προφανως οχι.


Μα δεν κατακρίνω αυτούς που το υιοθέτησαν ΤΟΤΕ, κατακρίνω αυτούς που εξακολουθούν να το υιοθετούν και σήμερα παρ'οτι έχουν αλλάξει τα πράγματα επειδή "αυτό ξέρουν, αυτό εμπιστευονται, έτσι έμαθαν, έτσι έγινε και σε αυτούς"!
Συμφωνοι. Αλλα αφου ετσι αρχισε, και ειχε πρακτικο νοημα, και αφου δεν κανει κακο, ποιο το νοημα να αλλαξει; Επειδη αν το εξετασουμε σημερα με την τωρινη μας ματια, θα μας φανει σεξιστικο; Τοτε, αν ειναι ετσι, σου ειπα, να καταργησουμε και τα "κανονικα" επωνυμα μας, και να τα κανουμε κωδικα. Αλλιως θα μας πηγαινουν πισω στις πραγματικες ασχολιες (ή χαρακτηρισμους για) των αρρενων προγονων μας (αντι και των δυο φυλων). και αυτο σεξιστικο ειναι.

Το ίδιο δεν θα μπορούσε να γίνει και σε κανονικά αδέρφια που ούτως ή αλλως έχουν το ίδιο επώνυμο;

Τοτε ποιο θα ηταν το νοημα; Να εκλεβε το σπιτι των δυο γονιων του; Ενω στην δικη μου περιπτωση θα εκλεβε το σπιτι ενος αγνωστου για αυτον (του δευτερου συζυγου της μητερας του)

Απο πότε είναι φεμινιστικό πρόβλημα η δικαιοσύνη και η μεγαλύτερη ελευθερία επιλογών του παιδιού;

Απο την εποχη περιπου που εγινε προβλημα δικαιοσυνης και ελευθεριας επιλογων ενος ατομου, το επωνυμο του...Απο ποτε. ;) Ειλικρινα, μου φαινεται παραξενο το να λες οτι ειναι προβλημα διακιοσυνης και ελευθεριας επιλογων κατι τοσο ασημαντο...

Εμένα πάντως δεν με κοροίδεψαν ποτέ για αυτό.

Εσενα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατι εχω την εντυπωση οτι ειτε οντως δεν καταλαβες το νοημα αυτων που ειπα ειτε απλα δεν απαντησες βασει του νοηματος αλλα "γυρω' απο αυτο; :redface: Anyway:
Ίσως γιατί δεν ήσουν αρκετά ξεκάθαρος σε αυτό που έλεγες (εικάζω). Δεν απαντώ ποτέ σε υπονοούμενα, διότι όσες φορές το έχω κάνει μπορεί ο άλλος να πει οτι "ααα δεν εννοούσα αυτό, απο που προκύπτει" αντί να απαντήσει επι της ουσίας. Οπότε αν πιστευεις οτι σε κάτι δεν πήρες απάντηση, πες το ευθέως (δεν λέω οτι δεν μίλησες ευθέως, απλά μετά απο ένα good night's sleep δεν θυμάμαι και τι έγραψες) :)
Ok, δεν το ηξερα αυτπ. Παραμενει παντως οτι απλα για να ονομασεις το παιδι σου μπορεις να εχεις (πριν το γαμο) 9 αν τις μετρησα σωστα, επιλογες. Για κατι το οποιο απλα θα το προσδιοριζει. Εμενα μου φαινεται χαζο. Εσενα προφανως οχι.
Και ακόμα περισσότερες αν έχουν και οι δύο γονείς 2 επίθετα. Ωστόσο παραβλέπεις κάτι: Ένας άνθρωπος, μέχρι να κάνει παιδιά έχει τόοοσα χρόνια μπροστά του, στα οποία σχεδόν πάντα έχει διαμορφώσει μια προτίμηση όσον αφορά το ποιό επίθετο του αρέσει περισσότερο. Εδώ αν διαβάσεις το θέμα θα δεις οτι μερικοί είπαν "της μητέρας μου μου αρέσει περισσότερο/δεν μου αρέσει" παρ'ότι έχουν μόνο ένα επίθετο. Και πιστευεις οτι δεν έχει μπει σε αυτό το δίλημμα κάποιος που επισήμως έχει και τα δύο; Οπότε τελικώς, οι επιλογές είναι δύο μόνο: Με ποιά σειρά θα μπουν. Που αυτό, ε είναι όντως ανούσιο.
Συμφωνοι. Αλλα αφου ετσι αρχισε, και ειχε πρακτικο νοημα, και αφου δεν κανει κακο, ποιο το νοημα να αλλαξει; Επειδη αν το εξετασουμε σημερα με την τωρινη μας ματια, θα μας φανει σεξιστικο; Τοτε, αν ειναι ετσι, σου ειπα, να καταργησουμε και τα "κανονικα" επωνυμα μας, και να τα κανουμε κωδικα. Αλλιως θα μας πηγαινουν πισω στις πραγματικες ασχολιες (ή χαρακτηρισμους για) των αρρενων προγονων μας (αντι και των δυο φυλων). και αυτο σεξιστικο ειναι.
Διότι το να το γυρίσουμε σε "κωδικά επίθετα" έχει πολλά πρακτικά προβλήματα (απομνημόνευσης κλπ). Αντιθέτως το μόνο πρόβλημα των δύο επιθέτων είναι η βαρεμάρα των μελλόνυμφων.
Τοτε ποιο θα ηταν το νοημα; Να εκλεβε το σπιτι των δυο γονιων του; Ενω στην δικη μου περιπτωση θα εκλεβε το σπιτι ενος αγνωστου για αυτον (του δευτερου συζυγου της μητερας του)
Μάλλον δεν έχω καταλάβει ακόμα το παράδειγμα. Εγώ νόμιζα οτι εννοούσες οτι θα έκλεβε το σπίτι του ετεροθαλούς αδερφού του. Του δεύτερου άντρα της μητέρας του γιατί; Ούτε ένα κοινό επίθετο δεν θα είχαν.
Απο την εποχη περιπου που εγινε προβλημα δικαιοσυνης και ελευθεριας επιλογων ενος ατομου, το επωνυμο του...Απο ποτε. ;) Ειλικρινα, μου φαινεται παραξενο το να λες οτι ειναι προβλημα διακιοσυνης και ελευθεριας επιλογων κατι τοσο ασημαντο...
Το ασήμαντο και το σημαντικό τελικά είναι τελείως υποκειμενικό θέμα. Πάντως και με το σύντροφο μου που το έχω συζητήσει το θεωρεί εξίσου σημαντικό με μένα. Είναι κι αυτός "υστερικός φεμινιστής με κόμπλεξ κατωτερότητας"; :P
Ω μα πίστεψε με, ΕΙΔΙΚΑ σε εμένα αν έστω και ένα παιδάκι το είχε σκεφτεί σαν λόγο κοροιδίας, θα με είχαν ταράξει στο δούλεμα και γι'αυτό. Αφού δεν κοροίδεψαν εμένα για τα δύο μου επίθετα, είμαι βέβαιη οτι δεν θα κοροιδέψουν κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Είστε παραδοσιακοί και θέλετε τα παιδιά σας να πάρουν το επίθετο του πατέρα ή προτιμάτε να πάρουν και της μητέρας; Θα δίνατε ποτέ στα παιδιά σας μόνο το επίθετο της μητέρας;
Προσωπικά έχω και τα δύο επίθετα και χαίρομαι ιδιαίτερα γι'αυτό (άλλωστε της μητέρας μου είναι πιο όμορφο και στην πράξη πλέον αυτό χρησιμοποιώ περισσότερο) και το ίδιο θα κάνω με το παιδί μου, επ'ουδενί δεν θα δεχόμουν να έχει μόνο το επίθετο του πατέρα και απορώ με την αναλγησία των περισσότερων γυναικών για το θέμα... Στην τελική δίνεις και μεγαλύτερη ελευθερία επιλογών στο παιδί σου έτσι...

Xρόνια πολλά σε όλους. Η Michelle έχει πολύ προχωρημένες θέσεις, γι'αυτό μου αρέσει. Συμφωνώ μαζί σου M. Αν και άντρας θέλω να έχει δυο επίθετα το παιδί μου. Η μητέρα μου έχει υπέροχο επωνυμο, και φορτώθηκα το πολύ κοινότυπο του πατέρα μου χωρίς να με ρωτήσει κανείς. Γι'αυτό δεν θα κάνω το ίδιο με τα παιδιά μου... 'Εχω κάνει ακόμα κάτι πιο εκκεντρικό. Για ένα διάστημα χρησιμοποιούσα ανεπίσημα δυο επώνυμα, ένα το δικό μου και ένα της γυναίκας που αγαπούσα και λάτρευα για να της δείξω ότι ανήκω σε αυτήν ή ότι είμαστε ένα συστηνόμουν με αυτό σε όλους. Αυτό σας φαίνεται πολύ ''αδελφίστικο'' ίσως, αλλά ήμουν πολύ περήφανος τότε και πολύ άντρας. Απλά είμαι αθεράπευτος φεμινιστής με την καλή έννοια (ναι ναι υπάρχει και καλή έννοια του φεμινισμού) και λάτρης του γυναικείου φύλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ti υπέροχο αυτό που έκανες Dr Strangelove!! Και καθόλου "αδερφίστικο" (τι απαίσια λέξη) δεν μου φάνηκε :)
Χαίρομαι που υπάρχουν και τέτοιοι άντρες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ti υπέροχο αυτό που έκανες Dr Strangelove!! Και καθόλου "αδερφίστικο" (τι απαίσια λέξη) δεν μου φάνηκε :)
Χαίρομαι που υπάρχουν και τέτοιοι άντρες :)

Χωρίσαμε γιατί δεν ήταν στο χέρι μας πριν χρόνια. 'Ηταν η μόνη γυναίκα που δεν έχω ξεχάσει ποτέ. 'Οποτε την θυμάμαι βουρκώνω, άλλοι με λένε μικρό παιδί, άλλοι με λένε λιγότερο άντρα, αλλά δεν με πειράζει. Μακάρι κάποτε να έφευγε όλος αυτός ο πόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top