O Σατανισμός στη μουσική ροκ - ντοκιμαντέρ

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.


Axatak "Shock Rock" 1984. Κάποια χρόνια αργότερα ο τραγουδιστής έφυγε και έκανε ένα ντοκυμαντέρ για τον "σατανισμό" στην ροκ και μεταλ σκηνή.



Shock Rock


Σειρά βίντεο για το ντοκυμαντερ του : part 1
R.I.P. "Andy" 1993 -cancer-.

Κι έτσι άσχετο, πάρτε και Εξόριστους
https://www.youtube.com/watch?v=-lHXxNicdkw

Σημείωση editor: Η συζήτηση προήλθε από το thread Metal Music Only.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ιστορια οι σειρινες της ροκ...!
Πεθανε αυτος απο καρκινο;... Δεν το ηξερα...! Για αυτο μαλλον θα εκανε τετια στροφη ξαφνικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Το πιστεύω κι εγώ. ΧΑχαχαχα τις σειρήνες της ροκ τώρα να μας τις δείχνουν στο σχολείο κι εγώ να είμαι 13-14 και να σημειώνω συγκροτήματα και να πετάγομαι να λέω : "ΑΑΑ ο Halford! Αααα WASP! ΑαΑαΑαα Manowar!" και να με αγριοκοιτάει η θεολόγος που το έδειχνε στην ώρα της χαχαχα, έποος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και λιγα λες...
Εμεις μας την εβαλε ο θεολογος στην πρωτη λυκειου, 15-16 χρονων, να τραγουδαμε τα τραγουδια, να λεμε μεταξυ μας (ακουγε και ο θεολογος δλδ) οτι αυτα δεν ειναι τιποτα, που να δει τους mayhem να πετανε κεφαλια χοιρων και διαφορα αλλα τετια... Ειχε φρικαρει ο καΐμενος ο θεολογος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ο καρκίνος θα δικαιολογούσε πράγματι μία στροφή προς τα μέσα και προς τα πάνω μόνο που το είδος της στροφής στην προκειμένη περίπτωση είναι ανάλογο του νοητικού επιπέδου. Επρόκειτο για έναν συγκροτηματία αρκετά επιπόλαιο και easily amused που θαμπωνόταν με το παραμικρό. Η ιδιοσυγκρασία του καλώς ή κακώς καθόρισε και τη μεταστροφή του, ήτο εξαιρετικά ευάλωτος σε εξίσου εύληπτες χριστιανόπληκτες φανφάρες και δεν εκπλήσσει που προτίμησε την εύκολη λύση παρά να εντρυφήσει σε κατιτίς που θα αποτελούσε μεγαλύτερη πρόκληση (πάρτε κάποια ανατολική πνευματικότητα παραδείγματος χάρη). Σκέφτομαι πως αν ζούσε σήμερα και έβλεπε το Zeitgeist θα νόμιζε ότι αυτή τη φορά ανακάλυψε για τα καλά την Αλήθεια και θα το γυρνούσε στον κομμουνισμό ξέρω 'γω :P

Όπως και να 'χει, ελπίζω η πίστη του στην προσωπική του μυθολογία να του έδωσε δύναμη τις δύσκολες ώρες πριν αποχωρήσει εξαιτίας της αρρώστιας αλλά αυτή η ηθικολογία του ελέους δεν παύει να μου δίνει στα νεύρα:

And if it gives you solace
Then pray for me in silence
Just please save your pity
And seek redemption for yourself
(John Arch)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top