Τα όρια του κράτους/νομοθεσίας στον Ρατσισμό/σεξισμό

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν είναι λίγες οι φορές που διαβάζω ως επιχειρήματα κατά π.χ. της ομοφοβιάς ότι η ελευθερία των ομοφυλοφίλων είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη. Σαφώς και συμφωνώ με αυτό, δηλαδή ότι είναι δικαίωμα και ότι πρέπει να είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο

Ωστόσο τελευταία άκουσα την άποψη ότι σε μια ελεύθερη κοινωνία ένας ομοφοβικός (ή ρατσιστής) πρέπει να έχει το δικαίωμα να εκφράσει τις απόψεις του (προκαταλήψεις) του και η παρέμβαση του κράτους έχει την ίδια επιρροή και σε αυτή την παρέμβαση (εννοούσε τα αποτελέσματα των μη ελευθέρων αγορών) . Και στην τελική αφήνοντας το κράτος να επιβάλει το πολιτικά ορθό και σε αυτή την περίπτωση του δίνουμε την "άδεια" να δώσει ένα πιο ευρύ φάσμα στο τι θεωρούμε δημόσιο χώρο (το privacy ξανά χτυπά; :P)

Είναι μια αρκετά ενδιαφέρουσα πτυχή (φαντάζεστε να μου επιβάλλονταν να συμπαθήσω τους σοσιαλιστές (στην Ελλάδα γνωστοί και ως αριστεροί) :P Χαχα! - Αστειάκι, πως κάνετε έτσι! ). Ωστόσο η προστασία των μειονοτήτων αν δεν πραγματοποιηθεί σε τέτοιο επίπεδο φοβάμαι ότι πολύ απλά δεν θα καταφέρουμε να τους προστατεύσουμε. Πότε στην ιστορία (αδύναμη) μειονότητα κατάφερε να προστατεύσει τον εαυτό της;

Εσείς πιστεύετε ότι κράτος πρέπει να επεμβαίνει στην ομοφοβία και στον ρατσισμό; Για παράδειγμα πρέπει να ασχοληθεί με την γρια που αρνείται να ενοικιάσει το διαμέρισμα σε gay ή μετανάστη; Σε αυτή την περίπτωση θεωρείτε ότι η υποθετική αυτή ηλικιωμένη εκφράζει απλά την ομοφοβία της;

Υ.γ.: Το θέμα δεν είναι γενικό θέμα περί ομοφοβίας και ρατσισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Για παράδειγμα πρέπει να ασχοληθεί με την γρια που αρνείται να ενοικιάσει το διαμέρισμα σε gay ή μετανάστη; Σε αυτή την περίπτωση θεωρείτε ότι η υποθετική αυτή ηλικιωμένη εκφράζει απλά την ομοφοβία της;

Αν το κράτος παρεμβαίνει σε τέτοια ζητήματα, τότε χωρίς να το καταλάβουμε η Δημοκρατία θα εξελιχθεί σε φασισμό. Η Δημοκρατία μπορεί να παρέμβει μέχρι έναν βαθμό στις προσωπικές επιλογές και πεποιθήσεις των πολιτών, ενώ ο φασισμός έχει μεγαλύτερες δυνατότητες παρεμβατικότητας. Οπότε σκέψου το αν θέλεις κάποια μέρα να παρεμβαίνει το κράτος σε τέτοιες προσωπικές επιλογές πολιτών, μήπως εκτός από αισιόδοξος καπιταλιστής, θα μπορούσες να είσαι εν δυνάμει φασίστας. Αμοιβαία τα αισθήματα για τους σοσια-ληστές πάντως, σ'αυτό συμφωνούμε. Προτιμώ τον αισιόδοξο καπιταλισμό από την τυχοδιωκτική σοσιαλφρένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Είναι μια αρκετά ενδιαφέρουσα πτυχή (φαντάζεστε να μου επιβάλλονταν να συμπαθήσω τους σοσιαλιστές (στην Ελλάδα γνωστοί και ως αριστεροί) :P Χαχα! - Αστειάκι, πως κάνετε έτσι! )
Βρε πρόβλημα με τους σοσιαλιστές. Θα σου γίνουν εμμονή στο τέλος να το θυμηθείς... :P

Προτιμώ τον όρο μισαλλόδοξος μιας και εμπεριέχει τις διάφορες εκφάνσεις του ρατσισμού (σεξισμός,ομοφοβία,ξενοφοβία κ.α.) Το ζήτημα με τα όρια καταστολής της μισαλλοδοξίας είναι ενδιαφέρον και φλέγον σε μια κοινωνία. Αυτό που θες να πεις νομίζω είναι μέχρι που έχει δικαίωμα να επεμβαίνει ο νόμος. Η δικιά μου θέση είναι ότι η δικαιοσύνη αρχικά πρέπει να επεμβαίνει όταν η μισαλλοδοξία μεταφέρεται από τον ιδιωτικό στο δημόσιο λόγο. Π.χ. αν η γριά δεν θέλει να νοικιάσει το σπίτι της στους ομοφυλόφιλους είναι δικό της θέμα, αν και είνα μια ηθικά απαράδεκτη πράξη αφορά, μόνο τις αντιτιθέμενες πλευρές (γριά-gay) και στην τελική είναι δικαίωμα της να μην θέλει. Αν αυτή η γριά όμως βγαίνει στα κανάλια ή γενικότερα, αρχίζει δημόσια να επεξηγεί την άρνηση της με δικαιολογία την ομοφυλοφιλία και την παρακμή που φέρνει αυτή στην κοινωνία θεωρώντας τους gay διαβολικά όντα, όταν δηλαδή προσπαθεί να καλλιεργήσει την μισαλλοδοξία, πρέπει να διώκεται. Το ίδιο συμβαίνει και με ένα συτγγραφέα, ο οποίος δημοσιοποιεί επιθετικές (στα όρια της εξαφάνισης) προς άλλους πολιτισμούς, εθνότητες κτλ αντιλήψεις. Ως προς το σεξισμό εξαιτίας των αλυσίδων αιώνων, δεν μπορώ να σου βρω πως είναι δυνατό το κράτος να επέμβει μιας και υποδόρια η κατωτερότητα των γυναικών στην αντίληψη του πληθυσμού είναι παρούσα.

Τώρα ως προς την προσπάθεια του κράτους να επέμβει με σκοπό την προσπάθεια "διαφώτισης" εδώ τα πράγματα δυσκολεύουν. Μπορεί το κράτος να λειτουργεί σαν όχημα εξυπηρέτησης κάποιον ιδανικών; Είναι σωστό δηλαδή να χρησιμοποιείται για την προώθηση κάποιων συμφερόντων ή ιδεολογιών; Αυτό βέβαια, γίνεται συνέχεια αν το εξετάσεις εμπειρικά και θα προτιμούσα να γίνεται και σε αυτή την περίπτωση, θα έρθει όμως ένας συντηρητικός και θα σου πει γιατί να θεωρείται κακό η προώθηση του εθνικισμού; Καλά βλακείες θα λέει αλλά τι να κάνουμε είναι και αυτό ένα επιχείρημα. Πάντως είμαι υπέρ μιας περισσότερο ενεργης συμμετοχής του κράτους πέρα από την νομοθεσία (εκπαίδευση, ΜΜΕ, κτλ).

Υ.Γ. Είναι προσωπική άποψη. Είναι καλό να μην διώκονται υπερβολικά αυτά τα κοπρόσκυλα που μισούν τα άντερα τους EB γιατί στο τέλος αισθάνονται ήρωες και θεωρούν τους εαυτούς τους θύματα, ριζοσπαστικοποιούνται περισσότερο και δημιουργούν πόλωση στην κοινωνία. Ανοχή, μέχρι βέβαια να προκαλέσουν ζημία στο σύνολο οπότε πρέπει και να τιμωρούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
απόσπασμα από το βιβλίο "Η τελευταία μαύρη γάτα" του Ευγένιου Τριβιζά
" Όλα είναι τόσο ήρεμα...., τόσο γαλήνια..., τόσο ειρηνικά...
Πως είναι δυνατόν να συνέβησαν όλα αυτά που συνέβησαν, αναρωτιέμαι, και προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι ποτέ δεν μπορεί, δεν πρόκειται να συμβεί πάλι κάτι τέτοιο.
Στο βάθος της καρδιάς μου, ξέρω ότι εδώ στο νησί μας, όπως κι αλλού, οι γάτες ξεχνάνε, οι άνθρωποι ξεχνάνε και η τρέλα δεν θέλει πολύ να φουντώσει πάλι, φτου ξανά κι απ΄την αρχή....."

Στο βιβλίο θα αναγνωρίσουμε πολλούς άλλους μικρούς ήρωες της καθημερινότητας μας.....
Τους ρατσιστές που δεν είναι ρατσιστές αλλά "φταίει αυτός που είναι μαύρος".
Τους πολιτικούς που υιοθετούν το διωγμό των γατιών γιατι "αντί να μαυρίσουν εμάς, θα τα βάλουν με τις μαύρες γάτες".
Τους λίγους που αντιστέκονται στη γατοκτόνο υστερία και λιντσάρονται σαν "εχθροί του λαού"....έγραψε ο Αντώνης Ξαγάς

Γεγονός είναι ότι όταν χαλάει κάποια ισορροπία , ειδικά όταν είναι εύθραυστη, όλα και όλοι όσοι συμμετέχουν σε αυτή αναστατώνονται...... υπό συνθήκες όλοι είμαστε μικροί ή μεγάλοι ρατσιστές....κάποιοι για τους τσιγγάνους, κάποιοι άλλοι για τους αλβανούς, κάποιοι για τα ζώα, κάποιοι για τους αλλοδαπούς.....
η νομοθεσία από την άλλη πλευρά και το κράτος πρέπει να προστατευει κάθε πολίτη και κυρίως αυτόν που λαμβάνει ελληνική παιδεία..
οφείλει να λειτουργεί με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορεί να αφομοιώνονται οι "ξένοι" [ότι θεωρεί ο καθένας μας "ξενο" ή "περίεργο"]....


από την ιστοσελίδα το κείμενο που ακολουθεί
https://antisofistes.blogspot.com/2009/06/blog-post.html
Το θέμα της διαβίωσης ομάδων ξένων λαών στην χώρα μας δεν είναι κάτι το καινούργιο. Από πολύ παλιά έχουμε τους τσιγγάνους για παράδειγμα. Όμως γιατί οι άνθρωποι αυτοί δεν αφομοιώθηκαν στην κοινωνία μας και εξακολουθούν πεισματωδώς να αποτελούν ξένο σώμα; Επειδή η ομάδα αυτή δεν επιθυμεί να ενταχθεί στο κοινωνικό σύνολο, τόσο απλό. Έχουμε από την άλλη ανθρώπους που ζουν πολύ λίγα χρόνια στην Ελλάδα (Ισπανούς, Γερμανούς, Γάλλους, Άγγλους) αλλά παρόλα αυτά έχουν ήδη ενταχθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό, σχεδόν πλήρως. Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στους Ευρωπαίους και στους τσιγγάνους; Η πιο σημαντική είναι η επιθυμία του ίδιου του ανθρώπου για προσαρμογή στην νέα του πατρίδα.

Συνεπώς λοιπόν βλέπουμε ότι η προσαρμογή ενός ανθρώπου ή μίας ομάδας ανθρώπων στο κοινωνικό σύνολο εξαρτάται κυρίως από το κατά πόσον υπάρχει θέληση από τους ίδους τους ξένους να αφομοιωθούν. Είναι προφανές ότι εάν κάποιος δεν θέλει να αφομοιωθεί, τότε δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να κάνει η κοινωνία που τον φιλοξενεί ώστε να τον αφομοιώσει. Πιστεύω ότι συμφωνούμε λοιπόν ότι υπάρχουν λαοί που, λόγω της κουλτούρας τους (και άλλων παραγόντων), αφομοιώνονται σε μία ξένη κοινωνία ευκολότερα και άλλοι που αφομοιώνονται δυσκολότερα ή και καθόλου. Το γεγονός αυτό είναι μία πραγματικότητα που δεν αμφισβητείται. Υπάρχουν βέβαια κάποιοι ελαφρόμυαλοι που θα χαρακτηρίσουν την λογική αυτή φασιστική, ρατσιστική, κτλ. Τι να περιμένει όμως κανείς από ανθρώπους οι οποίοι στερούνται κάθε ίχνους λογικής σκέψεως;

Και τίθεται λοιπόν το εξής λογικό ερώτημα: Εμείς προτιμάμε να έρχονται στην χώρα μας μετανάστες από λαούς που θα αφομοιωθούν στην κοινωνία μας ή από λαούς που δεν θα αφομοιωθούν; Δεν χρειάζεται να έχει κανείς και πολύ μυαλό στο κεφάλι του για να καταλάβει ποιάν από τις δύο αυτές ομάδες προτιμάμε. Γιατί λοιπόν, εφόσον συμφωνούμε με τα παραπάνω (πιστεύω ότι συμφωνούμε) να μην φροντίσουμε να πάρουμε κάποια μέτρα προς αυτήν την κατεύθυνση; Για να μην μας αποκαλέσουν κάποιοι ανόητοι ρατσιστές; Δεν πρέπει να φροντίσουμε για το καλό της κοινωνίας μας; Δεν πρέπει κάποια στιγμή να αρχίσουμε να λειτουργούμε βάσει της λογικής και όχι της βλακείας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι το κράτος θα έπρεπε να κάνει κάτι για τις εκφράσεις ρατσισμού ή σεξισμού, εκτός βέβαια αν αυτές πλήττουν την αξιοπρέπεια ή τη σωματική ακεραιότητα κάποιου. Δηλαδή προσπαθώντας να εξαλειφθεί ο ρατσισμός, μην καταντήσει το ίδιο το κράτος ρατσιστικό απέναντι στους ρατσιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ζήτημα πρώτο. veni συγνώμη αλλά τί σχέση έχει αυτό με το ερώτημα του EB ; Ο ΕΒ ρώτησε με άλλα λόγια πόσο παρεμβατικό πρέπει να'ναι το κράτος σε υποθέσεις ρατσισμού και έδωσε το παράδειγμα της γριάς που για τους δικούς της λόγους αρνείται να νοικιάσει το σπίτι της σε έναν gay. Η γριά αυτή για μένα είναι τελείως καμμένη, ωστόσο θα έπρεπε ή δεν θα έπρεπε το κράτος να παρεμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις και να υποχρεώνει τη γριά να νοικιάζει το σπίτι της σε κάποιον που για τους δικούς της λόγους δεν θέλει ; Ζήτημα δεύτερο. Γιατί έχετε τόσο πρόβλημα αλήθεια με τα δημοψηφίσματα ; Εγώ καρατζαφερικός δεν είμαι, ίσα ίσα πιστεύω ότι κόμματα σαν το ΛΑΟΣ και οι εκπρόσωποί του, κάτι Βελόπουλοι και άλλοι, προσβάλλουν τη νοημοσύνη και την αισθητική και το χω γράψει κι αλλού επανηλειμένα, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα για την ανάγκη δημοφηφισμάτων έχει δίκιο, είτε πρόκειται για το μεταναστευτικό είτε για άλλα ζητήματα - που προσοχή ! ΔΙΧΑΖΟΥΝ τον λαό και προκαλούν μίση ικανά να βγάλουν στο δρόμο τους πολίτες διχασμένους όπως με διαδηλώσεις, πορείες και αντιδιαδηλώσεις - αντιπορείες. Τα δημοψηφίσματα είναι για τέτοιες περιπτωσεις εθνικού διχασμού και θυμίζω ότι με δημοψήφισμα διώξαμε τον βασιλιά. Ζήτημα τρίτο .Πιστεύετε ότι ζείτε σε άμεση ή έμμεση Δημοκρατία ; Γιατί εμένα η σχεδόν ολοκληρωτική απουσία δημοψηφισμάτων σ'αυτό το κράτος σε σύγκριση με άλλα κράτη της Ευρώπης, μου φαίνεται απαράδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ζήτημα πρώτο. veni συγνώμη αλλά τί σχέση έχει αυτό με το ερώτημα του EB ; Ο ΕΒ ρώτησε με άλλα λόγια πόσο παρεμβατικό πρέπει να'ναι το κράτος σε υποθέσεις ρατσισμού και έδωσε το παράδειγμα της γριάς που για τους δικούς της λόγους αρνείται να νοικιάσει το σπίτι της σε έναν gay. Η γριά αυτή για μένα είναι τελείως καμμένη, ωστόσο θα έπρεπε ή δεν θα έπρεπε το κράτος να παρεμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις και να υποχρεώνει τη γριά να νοικιάζει το σπίτι της σε κάποιον που για τους δικούς της λόγους δεν θέλει ; Ζήτημα δεύτερο. Γιατί έχετε τόσο πρόβλημα αλήθεια με τα δημοψηφίσματα ; Εγώ καρατζαφερικός δεν είμαι, ίσα ίσα πιστεύω ότι κόμματα σαν το ΛΑΟΣ και οι εκπρόσωποί του, κάτι Βελόπουλοι και άλλοι, προσβάλλουν τη νοημοσύνη και την αισθητική και το χω γράψει κι αλλού επανηλειμένα, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα για την ανάγκη δημοφηφισμάτων έχει δίκιο, είτε πρόκειται για το μεταναστευτικό είτε για άλλα ζητήματα - που προσοχή ! ΔΙΧΑΖΟΥΝ τον λαό και προκαλούν μίση ικανά να βγάλουν στο δρόμο τους πολίτες διχασμένους όπως με διαδηλώσεις, πορείες και αντιδιαδηλώσεις - αντιπορείες. Τα δημοψηφίσματα είναι για τέτοιες περιπτωσεις εθνικού διχασμού και θυμίζω ότι με δημοψήφισμα διώξαμε τον βασιλιά. Ζήτημα τρίτο .Πιστεύετε ότι ζείτε σε άμεση ή έμμεση Δημοκρατία ; Γιατί εμένα η σχεδόν ολοκληρωτική απουσία δημοψηφισμάτων σ'αυτό το κράτος σε σύγκριση με άλλα κράτη της Ευρώπης, μου φαίνεται απαράδεκτη.

όταν παραθέτω απόψεις δεν σημαίνει ότι τις υιοθετώ, αλλά αναφέρονται στο να προσφέρουν περισσότερα στοιχεία σε κάποιο θέμα.....το να απαντήσουμε στεγνα αν μπορει το κράτος να παρεμβαινει στο ρατσισμό ή στο ομοφοβικό άτομο σημαίνει ότι έχουμε απαλείψει - αποκλείσει όλες τις επαγωγικές συνθήκες που το καθορίζουν ή το προκαλούν ή το διεγείρουν.......
μπορούμε απλά να λέμε ναι ή όχι, προσφέρει όμως αυτό κάτι στο διάλογο;;;;;;
τι προκαλεί στη κυρία της μεγάλης ηλικίας που εσύ ευκόλως αποκαλείς γριά την ομοφοβία της;;;; ίσως η εποχή που μεγάλωσε, ίσως η θρησκεία ή η ίδια η τηλεόραση ή απλά κάποιοι που τις έχουν πιπιλίσει τα μυαλά για το τι θα πρέπει να φοβάται;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
όταν παραθέτω απόψεις δεν σημαίνει ότι τις υιοθετώ, αλλά αναφέρονται στο να προσφέρουν περισσότερα στοιχεία σε κάποιο θέμα.....το να απαντήσουμε στεγνα αν μπορει το κράτος να παρεμβαινει στο ρατσισμό ή στο ομοφοβικό άτομο σημαίνει ότι έχουμε απαλείψει - αποκλείσει όλες τις επαγωγικές συνθήκες που το καθορίζουν ή το προκαλούν ή το διεγείρουν.......
μπορούμε απλά να λέμε ναι ή όχι, προσφέρει όμως αυτό κάτι στο διάλογο;;;;;;
τι προκαλεί στη κυρία της μεγάλης ηλικίας που εσύ ευκόλως αποκαλείς γριά την ομοφοβία της;;;; ίσως η εποχή που μεγάλωσε, ίσως η θρησκεία ή η ίδια η τηλεόραση ή απλά κάποιοι που τις έχουν πιπιλίσει τα μυαλά για το τι θα πρέπει να φοβάται;;;;;;;;

hey δεν την αποκάλεσα εγώ ΓΡΙΑ αλλά ο Exposed. Και ο fanta εμέσως πλην σαφώς την αποκάλεσε κοπρόσκυλο που μισεί τους πάντες. Φυσικά προσφέρυν στο διάλογο πέρα από ένα απλό ναι ή όχι τα επιχειρήματα. Εγώ το τεκμηρίωσα και έγραψα ότι στην προσπάθεια των φιλελεύθεροσοσιαλιστών (ΠΑΣΟΚ) να μας πείσουν πόσο δημοκράτες είναι και να αρπάξουν και μερικές ψήφους παραπάνω, ελοχεύει ο κίνδυνος να γίνουν χωρίς να το καταλάβουν οι ίδιοι φασίστες, και πίστεψε με ο Καρατζαφύρερ με κάτι τέτοια τρίβει τα χέρια του. Σκεφτείτε μήπως με τέτοιες ακρότητες κουβαλάμε νερό στο μύλο του κάθε φασίστα.Σκεφτείτε τα αυτά, τα άκρα ποτέ δεν οφέλησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Αμοιβαία τα αισθήματα για τους σοσια-ληστές πάντως, σ'αυτό συμφωνούμε. Προτιμώ τον αισιόδοξο καπιταλισμό από την τυχοδιωκτική σοσιαλφρένεια.

...

...(φαντάζεστε να μου επιβάλλονταν να συμπαθήσω τους σοσιαλιστές (στην Ελλάδα γνωστοί και ως αριστεροί) :P Χαχα! - Αστειάκι, πως κάνετε έτσι! ). ....

Σας τιμάει πάντως που ομολογείτε ευθαρσώς τον ...τομαρισμό σας!

Υγ: Καλά, βρε, πλάκα σας έκανα κι εγώ! Μη μου θυμώνετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
hey δεν την αποκάλεσα εγώ ΓΡΙΑ αλλά ο Exposed. Και ο fanta εμέσως πλην σαφώς την αποκάλεσε κοπρόσκυλο που μισεί τους πάντες. .
όταν ήσουν μικρός......στο σχολείο σε φαντάζομαι να λες κυρία δεν φταίω εγώ ο γιαννακης το έκανε ....μαρτυριάρη DrStrangelove.........
ρατσιστικα συμπεριφερθηκες απέναντι στον Exposed και τον fanta........:P:P

όλο αυτό μου θύμησε τον κουλό διάλογο ακροατή με τον "ελληνοφρένεια" στο ραδιοφωνο του σκαϊ
ο ακροατής : "ρε συ ισχυει ότι ο καρατζαφέρης ήταν στην αστυνομια με κουκούλα και αλυσοδεμένος με χειροπέδες;;;;"
"ο ελληνοφρένειας": αληθεύει αλλα την φορούσε για να δείχνει..... :P:P

καλά τα λέω κατα βάθος όλοι κρυβουμε ένα μικρό ή μεγάλο ρατσιστή μέσα μας........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σας τιμάει πάντως που ομολογείτε ευθαρσώς τον ...τομαρισμό σας!

Πότε γνώρισες σοσιαλισμό στην Ελλάδα Νωέα ; Πες μας κι εμάς στους μικρότερους να το μάθουμε, κι αν τον ζήσαμε και είδαμε ότι είναι καλύτερος από τον καπιταλισμό εγώ θα υπογράψω αποκήρυξη των πιστεύω μου ως άλλος αριστερός στη Μακρόνησο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Το κράτος ενεργεί με βάση το Σύνταγμα και τους Νόμους που υπάρχουν.
Μιλάμε για γραπτά, άψυχα και σαφή κείμενα που σκοπό έχουν να συντονίσουν τη διαβίωση όλων τον πολιτών ώστε να επιτευχθεί η συμβίωση.

Είναι αδύνατον (και δε δημιουργήθηκε γι' αυτό) ο νόμος να προστάζει τους ανθρώπους να σκεφτούν διαφορετικά σε μία κοινωνία.
Μπορεί στο σπίτι μου να ακούω Αλβανός και να αρχίσω να βρίζω ασύστολα.
Αυτό δεν απασχολεί τον δικαστή.
Αυτό είναι η δική μου πεποίθηση και αφορά εμένα.
Παρ' όλα αυτά αν αρχίσω και πετάω καδρόνια στους Αλβανούς (και τους κάθε Αλβανούς) τότε έχει δικαίωμα ο εισαγγελέας να επέμβει.

Τέλος επειδή ανοίχθηκε και μία πολιτική παρένθεση, πολλές φορές τίθενται σοβαρά ζητήματα και από τις μειοψηφίες που δεν είναι αποδεκτές.
Π.χ. το μεταναστευτικό πάει και έρχεται τα τελευταία χρόνια λόγω του Λά.Ο.Σ.
Το ότι διαφωνώ με αυτά που λέει ο Καρατζαφύρερ δε σημαίνει ότι το μεταναστευτικό δεν είναι ένα θέμα που μας απασχολεί...
Πόσο μάλλον τώρα με το θέμα της ιθαγένειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πότε γνώρισες σοσιαλισμό στην Ελλάδα Νωέα ; Πες μας κι εμάς στους μικρότερους να το μάθουμε, κι αν τον ζήσαμε και είδαμε ότι είναι καλύτερος από τον καπιταλισμό εγώ θα υπογράψω αποκήρυξη των πιστεύω μου ως άλλος αριστερός στη Μακρόνησο.

Στην Ελλάδα γνωρίσαμε όλοι σοσιαλησμό. Αλλά και στ' άλλα μέρη, απλά διέφερε το χρώμα του "η". Επειδή όμως δεν γνωρίσαμε σοσιαλισμό με σωστή ορθογραφία, δε σημαίνει πως στον υπαρκτό αντίποδά του( καπιταλισμό) η αλήθεια είναι πιο θελκτική! Πάντως δεν διανοούμε πως στο σοσιαλισμό, όποτε κι αν επιτευχθεί, θα μπορεί να επιζεί η ομοφοβία, ο ρατσισμός και κάθε άλλη απάνθρωπη εκδοχή της φιλαυτίας ή του ιδεολογικοποιημένου εγωκεντρισμού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δεν είναι λίγες οι φορές που διαβάζω ως επιχειρήματα κατά π.χ. της ομοφοβιάς ότι η ελευθερία των ομοφυλοφίλων είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη. Σαφώς και συμφωνώ με αυτό, δηλαδή ότι είναι δικαίωμα και ότι πρέπει να είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο

Ωστόσο τελευταία άκουσα την άποψη ότι σε μια ελεύθερη κοινωνία ένας ομοφοβικός (ή ρατσιστής) πρέπει να έχει το δικαίωμα να εκφράσει τις απόψεις του (προκαταλήψεις) του και η παρέμβαση του κράτους έχει την ίδια επιρροή και σε αυτή την παρέμβαση (εννοούσε τα αποτελέσματα των μη ελευθέρων αγορών) . Και στην τελική αφήνοντας το κράτος να επιβάλει το πολιτικά ορθό και σε αυτή την περίπτωση του δίνουμε την "άδεια" να δώσει ένα πιο ευρύ φάσμα στο τι θεωρούμε δημόσιο χώρο (το privacy ξανά χτυπά; :P)

Είναι μια αρκετά ενδιαφέρουσα πτυχή (φαντάζεστε να μου επιβάλλονταν να συμπαθήσω τους σοσιαλιστές (στην Ελλάδα γνωστοί και ως αριστεροί) :P Χαχα! - Αστειάκι, πως κάνετε έτσι! ). Ωστόσο η προστασία των μειονοτήτων αν δεν πραγματοποιηθεί σε τέτοιο επίπεδο φοβάμαι ότι πολύ απλά δεν θα καταφέρουμε να τους προστατεύσουμε. Πότε στην ιστορία (αδύναμη) μειονότητα κατάφερε να προστατεύσει τον εαυτό της;

Εσείς πιστεύετε ότι κράτος πρέπει να επεμβαίνει στην ομοφοβία και στον ρατσισμό; Για παράδειγμα πρέπει να ασχοληθεί με την γρια που αρνείται να ενοικιάσει το διαμέρισμα σε gay ή μετανάστη; Σε αυτή την περίπτωση θεωρείτε ότι η υποθετική αυτή ηλικιωμένη εκφράζει απλά την ομοφοβία της;

Υ.γ.: Το θέμα δεν είναι γενικό θέμα περί ομοφοβίας και ρατσισμού.

Κάθε έκφραση άποψης είναι επιτρεπτή και σεβαστή από τη στιγμή που δεν θίγει τα δικαιώματα κάποιου άλλου πολίτη ή ομάδας.
Το κράτος καλό θα είναι να μη μπει στη διαδικασία της επιβολής του πολιτικώς ορθού γιατί από εκεί μέχρι το κυνήγι μαγισσών η απόσταση είναι απίστευτα μικρή...
Η δημόσια έκφραση μιας θέσης ή μιας αντίθεσης από μεμονωμένους πολίτες ή ομάδες θα πρέπει να προστατεύεται στο βαθμό που δεν πλήττει με κάποιο τρόπο άλλους πολίτες ή ομάδες. Άλλωστε το κράτος δεν έχει ως αποστολή να κάνει τον χωροφύλακα στις απόψεις των ανθρώπων, παρά μόνο να φροντίζει την εκπαίδευση τους κατά τρόπον ώστε να μπορούν να αποδοκιμάσουν κάθε εκδήλωση που δεν συνάδει με τις θεμελιώδες αρχές τις ανεκτικότητας, της αποδοχής και του σεβασμού της διαφορετικότητας όταν αυτή δεν προσβάλλει κανέναν.
Μέχρι να το πετύχει αυτό, δηλ. για όσες γενεές χρειαστεί, οφείλει να τηρεί στάση ουδετερότητας και να νομοθετεί υπέρ των δικαιωμάτων που θεωρεί βασικά χωρίς ωστόσο να αποδύεται σε διωγμό των αντίθετων απόψεων.

Στη σφαίρα του ιδιωτικού τα πράγματα είναι πιο απλά. Η γιαγιά του παραδείγματος μπορεί να αρνηθεί να νοικιάσει το διαμέρισμα εξίσου σε έναν ομοφυλόφυλο όπως και σε ένα ζευγάρι με παιδιά γιατί φοβάται μην της το χαλάσουν. Δεν θίγεται κάποιο βασικό ανθρώπινο δικαίωμα καθώς υπάρχει πάντα η επιλογή της επόμενης προσπάθειας κάπου αλλού.
Δυστυχώς δεν έχω καταλήξει στο τί πιστεύω ότι θα έπρεπε να ισχύει στην αγορά εργασίας π.χ.
Δηλ. κατά πόσο ένας εργοδότης έχει το δικαίωμα να επιλέγει τους υπαλλήλους του ακόμα και βάσει αυτού του χαρακτηριστικού ή ακόμα της θρησκείας, ή του αν καπνίζουν ή όχι. Κατά πόσο δηλαδή το κράτος μπορεί να παρέμβει σε αμιγώς ιδιωτική πρωτοβουλία και να θέσει "κοινωνικά" κριτήρια και όρια.
Η ανθρωπότητα άλλωστε δεν έχει αποδείξει ακόμα ότι μπορεί να δημιουργήσει ένα κράτος που να μην εκμαυλιστεί το ίδιο από την εξουσία που απολαμβάνει και να μη διολισθήσει σ' ένα "Θαυμαστό καινούριο κόσμο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Η ανθρωπότητα άλλωστε δεν έχει αποδείξει ακόμα ότι μπορεί να δημιουργήσει ένα κράτος που να μην εκμαυλιστεί το ίδιο από την εξουσία που απολαμβάνει και να μη διολισθήσει σ' ένα "Θαυμαστό καινούριο κόσμο"...

Θα προτιμούσα πάντως μία ανθρωπότητα, που θα μπορούσε να αποδείξει, ότι μπορεί να υπάρξει και χωρίς κράτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Κάτι με το οποίο δε συμφωνούμε δεν το κάνει αυτόματα και λάθος. Αν ήταν έτσι, πού πάει η δημοκρατία; Η ελευθερία λόγου; Λογοκρισία στις απόψεις μας; Πραγματικά θα ήθελα να δω πώς αυτό θα μπορούσε να γίνει εφικτό στην πράξη. Εκτός αν γυρίσουμε στη χούντα. But I didn't see that coming...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top