Τι αποκομίσατε από το στρατό;

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Μιας και μετά από 6 μήνες θητείας στον ελληνικό στρατό είδα τα πράγματα εκ των έσω και έχω μία καλύτερη άποψη πλέον για το θέμα της υποχρεωτικής θητείας ας την ξεδιπλώσω και εδώ...Δεν έχω ολοκληρώσει τη θητεία μου βέβαια αλλά έχω δει αρκετά νομίζω...

Ανήκω σε εκείνους που πιστεύουν πως η στρατιωτική θητεία δε θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική...
Δε δέχτηκα ποτέ και ούτε πρόκειται να δεχτώ στο μέλλον το επιχείρημα περί υπηρέτησης της πατρίδας...Να υπηρετήσω την πατρίδα μου (...αν και η έννοια της πατρίδας για εμένα προσωπικά έχει ξεφτίσει εδώ και χρόνια...) για ποιο λόγο;;;Για τη δωρεάν παιδεία (...θυμίζω τα φροντιστήρια στο λύκειο και τα ενοίκια στο πανεπιστήμιο...) που μου προσέφερε όπως άκουσα να λέγεται ως απάντηση στην προηγούμενη ερώτησή μου;;;
Όπως και το επιχείρημα της απόδοσης φόρου τιμής σε όλους εκείνους που θυσιάστηκαν για την ελευθερία των Ελλήνων...Τους ευγνομονώ για τις θυσίες τους αλλά μπορώ να τους τιμήσω και με άλλους τρόπους...

Γνώρισα κάποια μέρη της Ελλάδας που δεν είχα επισκεφτεί ποτέ (...όπως τη Σάμο...), κάποια άτομα με τα οποία γελάσαμε και συζητήσαμε πολύ και εκτίμησα πολλά από εκείνα που είχα πριν ξεκινήσει η θητεία...Την ελευθερία μου, τον ελεύθερο χρόνο μου, τους φίλους μου, τη δημοκρατία (...ελευθερία έκφρασης και επιλογής...)...Και άλλα που τώρα δε μου έρχονται στο μυαλό...Έζησα και κάποιες εμπειρίες που δε νομίζω να ξαναζήσω...Όπως οι βολές με το όπλο ή οι σκοπιές στο φυλάκιο μέσα σε ομίχλη, κρύο, βροχή και αέρα που σήκωνε τα πάντα...

Όσο για τα στελέχη νομίζω πως μοιράζονται σε τρεις ομάδες...Εκείνους που τους αρέσει ο στρατός και δίνουν πραγματικά την ψυχή τους για το στρατό (...ξέρετε πως λέγονται...) :D , εκείνους που η εξουσία που τους δίνει ο στρατός καθοδηγεί και τη συμπεριφορά τους και εκείνους που είναι στο στρατό απλά και μόνο για τα χρήματα και τη μονιμότητα του δημοσίου...Όλοι εκείνοι που ανήκουν στην πρώτη και την τρίτη ομάδα που ανέφερα με έκαναν να αισθάνομαι καλά εκεί μέσα...Ήταν περισσότερο φίλοι με τους στρατιώτες...Μη σας φαίνεται παράξενο...Ένας αξιωματικός στη Σάμο είναι ένα από τα πιο ωραία άτομα που έχω γνωρίσει...Τυπικός στη δουλειά του αλλά γιατί του αρέσει και όχι γιατί έχει (...όπως και να το κάνουμε...) κάποια εξουσία...Ποτέ ωστόσο δε θα φώναζε χωρίς λόγο...Όταν χαρακτηριστικά είχε προσέξει κάποιον στρατιώτη ότι είχε μεγαλύτερα από το προβλεπόμενο γένια απλά το παρατήρησε και του είπε να ξυριστεί...Κάποιος άλλος θα καταχαιρότανε που θα αναφωνούσε "Δέκα μέρες φυλακή."...Οι της δεύτερης ομάδας με έκαναν να αισθάνομαι αρκετά μειονεκτικά και μερικές φορές έλαβαν και άδικες κατ'εμέ αποφάσεις...

Μη φανταστείτε ότι ο στρατός είναι κάτι άλλο πέρα από ένα δημόσιο που λειτουργεί παράλληλα με το έταιρο δημόσιο...Απίστευτη γραφειοκρατεία και τα "μέσα" να δίνουν και να παίρνουν...Απλά αυτό το δημόσιο έχει διαφορετικούς κανόνες λειτουργείας, πιο αυστηρούς πιο αντιδημοκρατικούς...
Δεν υπάρχει δικαιοσύνη μέσα στο στρατό...Ούτε και λογική...Δεν είναι τυχαίο ότι "Εκεί που σταματά η λογική ξεκινάει ο στρατός"...

Ας έρθω και στους ΕΠΟΠ...Ή καλύτερα σε εκείνους που νομίζουν ότι ξαφνικά απέκτησαν εξουσία και έγιναν κάποιοι ενώ πριν δεν είχανε στον ήλιο μοίρα...Κύριοι προσγειωθείτε...Μη νομίζετε ότι επειδή πληρώνεστε με 1200 ευρώ το μήνα πιάσατε τον πάπα απ'τα @@@@@@@...Μάθετε πρώτα πόσο κάνει 4*16 χωρίς να χρειάζεται να χρησιμοποιήσετε το κινητό σας (...αυτό συνέβη πραγματικά...) και μετά ελάτε να μου πείτε ότι είστε ανώτεροι από μένα και γι'αυτό δε θα συμμετέχετε στο σκούπισμα του στρατοπέδου...

Ένα θέατρο είναι η θητεία...Μία παράσταση στην οποία πρέπει να είσαι όσο πιο καλός ηθοποιός μπορείς...Δυστυχώς ποτέ δεν ήθελα να ασχοληθώ με την υποκριτική...

Σημειώση από editors:
Υπάρχει και το θέμα "Υποχρεωτική Στράτευση: Η γνώμη σας…". Όποτε στη περίπτωση που επιθυμείτε να διαπραγματεύτειτε πάνω στο θέμα κατά πόσο είναι σωστό η στράτευση να είναι υποχρεωτική, παρακαλούμε χρησιμοποιήστε το σχετικό θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τι αποκομίσατε από το στρατό;

-Μύκητες.


copyright Νίκος, αδελφός Μποράτιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Τι αποκομίσατε από τον στρατό;



- 7 κιλά περισσότερο βάρος

- 1.000.000δρχ μείωση στον οικογενειακό προυπολογισμό

- 3.000.000δρχ χαμένα κέρδη

- 500 ένσημα λιγότερα

- καμιά 200αριά λιγότερες ερωτικές συνευρέσεις.

( τα βασικά )

Α,
και κανά 3χίλιαρο λιγότερες ώρες ύπνου.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χωρις να εχω κανει ακομα στρατο, και χωρις να αμφιβαλω για τα χαμενα εξοδα, την μειωση στον οικογενιακο προυπολογισμο κλπ, τα οπια ειναι φυσικα ενα σοβαρο θεμα, νομιζω οτι το νοημα του στρατου ειναι αλλου. Ισως οχι το τυπικο, η αυτο που υποστιριζουν και οι ιδιοι που υποστιριζουν την υποχρεωτικη στρατευση κλπ, στην τελικη ομως αυτο αποκομιζεις...

Φυσικα και δεν υπηρετεις την πατριδα για την παιδεια που (δεν) προσφερει (αυτην την περιοδο τουλαχιστων). Αλλωστε δεν την υπηρετεις απλα με το να εισαι φανταρος...
Το νοημα ειναι στις εμπειριες που αποκτας, στο να αντεχεις τον ψυχολογικο πολεμο που ασκειτε με χιλιους δυο τροπους οσο καιρο εισαι εκει μεσα, στο να μαθεις μια ζωη διαφορετικη απο την ανετη που εχουμε μαθει ολοι μας τοσα χρονια τωρα...
Απο οτι λενε δεν το καταλαβενεις οαν εισαι νεος, ουτε αφορου βγεις απο τον στρατο, αλλα αφοτου περασουν καπια χρονια... Ισως να ειναι ετσι.
Σαν ιδεα ομως εγω την κατανοω απο τωρα... Ισως αλλαξω γνωμη οταν μπω στον στρατο βεβαια... Σιγουρα το συνολο του στρατου τρωει χρονο και καταστρεφει την ζωη σου κατα την διαρκεια της θητειας, αλλα πιστευω οτι αυτα ειναι μαθηματα τα οπια πρεπει να περνουμε ολοι μας, αν και στην συνχρονη κοινονια ισως ειναι αχρηστα... Για αυτο εχει αλλαξει τοσο και ο στρατος τελευτεα, αλλα υπαρχει και τετια απαξιωση για τον στρατο.

Υπαρχει βεβαια και η αλλη η πλευρα, η οπια δεν εχει παψει να υπαρχει... Ειναι μια υπερβολικη δοση της σαπιλας της κοινωνιας. Ολα εκει μεσα ειναι μαζεμενα στο 10πλασιο, και ετσι αντιμετωπιζεις πιο ψυχρεμα καθε σαπιο μερος της κοινωνιας οταν βγεις σε αυτην (υποτιθετε πας φανταρος στα 18, προτου ξεκινισεις δουλειες, δημοσιες υπηρεσιες κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Είναι κολλέγιο.

Έεεε οχι ότι είναι κολλέγιο!Μην τρελαθούμε!Αλλά καλύτερα να μην ανοίξουμε το θέμα του στρατού γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
φυσικα και ειναι κολεγιο, μαθαινεις πως να εισαι (πιο) ευθυνοφοβος, τεμπελης, λουφαδορος και αχρηστος.

επισις μαθαινεις πως να διασκεδαζεις κλανοντας, και ολες αυτες τις καταπληκτικες ιστοριες του στρατου στις οποιες ο γιωργος, ο μπαμπης και ο σακης εκαναν κατι καταπληκτικο (την επεσαν σε γκομενες αλλα ηταν πουτανες η τι σκατα) τις οποιες μοιραζονται συνεχεια ξανα και ξανα ad nauseum
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
φυσικα και ειναι κολεγιο, μαθαινεις πως να εισαι (πιο) ευθυνοφοβος, τεμπελης, λουφαδορος και αχρηστος.

επισις μαθαινεις πως να διασκεδαζεις κλανοντας, και ολες αυτες τις καταπληκτικες ιστοριες του στρατου στις οποιες ο γιωργος, ο μπαμπης και ο σακης εκαναν κατι καταπληκτικο (την επεσαν σε γκομενες αλλα ηταν πουτανες η τι σκατα) τις οποιες μοιραζονται συνεχεια ξανα και ξανα ad nauseum

δοκιμασα να παω στρατο, με εδιωξαν

μην αγχωνεσαι για το γιο σου θα γινει ΑΝΤΡΑΣ τωρα που θα παει στρατο

Όμως, η βασική εκπαίδευση προσφέρει στον άντρα μια εμπειρία παρόμοια με την Εκπαίδευση της Ο

Ευκαιρίες για Gay BDSM εμπειρίες παρουσιάζονται σπανιότατα κατά τη διάρκεια της ζωής μας. :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Συνολικά ο στρατός υπήρξε για μένα θετική εμπειρία, ως προς τα κάτωθι:

α) Έμαθα να σβήνω φωτιές, αφού εκπαιδεύτηκα ως πυροσβέστης. Έμαθα να χειρίζομαι και (παρανόμως φυσικά) να οδηγώ πυροσβεστικό όχημα. Πότε θα μου δινόταν τέτοια ευκαιρία;
β) Είχα τη χαρά να δω από κοντά τα υπέροχα μαχητικά τζετ (καύλαααα) και να γνωρίσω από κοντά τους τρομερά αξιόλογους, στην πλειοψηφία τους, πιλότους τους.
γ) Έμαθα απ' έξω κι ανακατωτά πώς λειτουργεί το Ελληνικό δημόσιο. Επίσης, έμαθα ακριβώς το λόγο για τον οποίο δεν θέλησα ποτέ μετά να προσληφθώ σ' αυτό.:sick::mpliaks:
δ) Έκανα 4 μήνες διακοπές στην όμορφη Κρήτη το καλοκαίρι, με τα έξοδα του ελληνικού δημοσίου και μάλιστα χωρίς να βάλω βύσμα (είδες ο τρελός;;)). Μέγκλα! Τέτοιο μαύρισμα δεν έχω κάνει ποτέ μου. Μέχρι και greek kamaki έκανα για πρώτη φορά στη ζωή μου 8). Ποτέ μετέπειτα δεν είχα την οικονομική άνεση να απολαύσω τις ομορφιές της Κρήτης...
ε) Έμαθα ότι ο κάθε καραβανάς, όπως και οι σκοπιές κι οι αγκαρίες τους, είναι πολύ λίγοι για να καταρακώσουν ή να καταπατήσουν την προσωπικότητά ενός ανθρώπου, εφόσον διαθέτει τέτοια φυσικά.
στ) Έμαθα πως ο πόλεμος είναι παντού γύρω μας και πως μερικές φορές μπορεί και να τον κερδίσεις.
ζ) Είχα την ευκαρία να δω πώς λειτουργεί το βύσμα, υποκλέπτοντας τηλεπικοινωνίες, η ρεμούλα, η απάτη κι όλα εκείνα που υφαίνουν τον λεγόμενο "κοινωνικό ιστό" αυτής της χώρας. Έτσι, έκτοτε τίποτε δεν με εκπλήσσει.
η) Είχα την ευκαιρία να διαπιστώσω ιδίοις όμασιν τα τεράστια ποσοστά αναλφαβητισμού που έχουμε στην Κρήτη.
θ) Πέρασα για πρώτη φορά δύο χρόνια μακριά απ' τη μαμά μου.:redface:
ι) Έμαθα πόσο φοβάται ο μέσος άνθρωπος την παράνοια. Αρκεί ένα μικρό σπρώξιμο...:devil:
ια) Έμαθα πως αντέχω περισσότερο απ' όσο νόμιζα, ως μοναχογιός αστικής οικογένειας.
ιβ) Έμαθα να προσαρμόζομαι σε ανάποδες καταστάσεις, πράγμα σημαντικό για μένα που δεν είχα φύγει ποτέ μου μακριά απ' το σπίτι.
ιγ) Έμαθα να μη χάνω τον ύπνο μου όταν με ξυπνάνε για οποιοδήποτε λόγο.
ιδ) Το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ και το πλέον χρήσιμο πράγμα που έμαθα στο στρατό, το οποίο χρησιμοποίησα στον πολιτικό μου βίο, ήταν μια μαγική λέξη, την οποία όταν επικαλεστείς, όλοι κάθονται σαν τις κότες: Ευθύνη! Μόνο για τη μαγική αυτή επίκληση, άξιζε τον κόπο να πάω στρατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

helga

Νεοφερμένος

Η helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Συνολικά ο στρατός υπήρξε για μένα θετική εμπειρία, ως προς τα κάτωθι:

α) Έμαθα να σβήνω φωτιές, αφού εκπαιδεύτηκα ως πυροσβέστης. Έμαθα να χειρίζομαι και (παρανόμως φυσικά) να οδηγώ πυροσβεστικό όχημα. Πότε θα μου δινόταν τέτοια ευκαιρία;
β) Είχα τη χαρά να δω από κοντά τα υπέροχα μαχητικά τζετ (καύλαααα) και να γνωρίσω από κοντά τους τρομερά αξιόλογους, στην πλειοψηφία τους, πιλότους τους.
γ) Έμαθα απ' έξω κι ανακατωτά πώς λειτουργεί το Ελληνικό δημόσιο. Επίσης, έμαθα ακριβώς το λόγο για τον οποίο δεν θέλησα ποτέ μετά να προσληφθώ σ' αυτό.:sick::mpliaks:
δ) Έκανα 4 μήνες διακοπές στην όμορφη Κρήτη το καλοκαίρι, με τα έξοδα του ελληνικού δημοσίου και μάλιστα χωρίς να βάλω βύσμα (είδες ο τρελός;;)). Μέγκλα! Τέτοιο μαύρισμα δεν έχω κάνει ποτέ μου. Μέχρι και greek kamaki έκανα για πρώτη φορά στη ζωή μου 8). Ποτέ μετέπειτα δεν είχα την οικονομική άνεση να απολαύσω τις ομορφιές της Κρήτης...
ε) Έμαθα ότι ο κάθε καραβανάς, όπως και οι σκοπιές κι οι αγκαρίες τους, είναι πολύ λίγοι για να καταρακώσουν ή να καταπατήσουν την προσωπικότητά ενός ανθρώπου, εφόσον διαθέτει τέτοια φυσικά.
στ) Έμαθα πως ο πόλεμος είναι παντού γύρω μας και πως μερικές φορές μπορεί και να τον κερδίσεις.
ζ) Είχα την ευκαρία να δω πώς λειτουργεί το βύσμα, υποκλέπτοντας τηλεπικοινωνίες, η ρεμούλα, η απάτη κι όλα εκείνα που υφαίνουν τον λεγόμενο "κοινωνικό ιστό" αυτής της χώρας. Έτσι, έκτοτε τίποτε δεν με εκπλήσσει.
η) Είχα την ευκαιρία να διαπιστώσω ιδίοις όμασιν τα τεράστια ποσοστά αναλφαβητισμού που έχουμε στην Κρήτη.
θ) Πέρασα για πρώτη φορά δύο χρόνια μακριά απ' τη μαμά μου.:redface:
ι) Έμαθα πόσο φοβάται ο μέσος άνθρωπος την παράνοια. Αρκεί ένα μικρό σπρώξιμο...:devil:
ια) Έμαθα πως αντέχω περισσότερο απ' όσο νόμιζα, ως μοναχογιός αστικής οικογένειας.
ιβ) Έμαθα να προσαρμόζομαι σε ανάποδες καταστάσεις, πράγμα σημαντικό για μένα που δεν είχα φύγει ποτέ μου μακριά απ' το σπίτι.
ιγ) Έμαθα να μη χάνω τον ύπνο μου όταν με ξυπνάνε για οποιοδήποτε λόγο.
ιδ) Το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ και το πλέον χρήσιμο πράγμα που έμαθα στο στρατό, το οποίο χρησιμοποίησα στον πολιτικό μου βίο, ήταν μια μαγική λέξη, την οποία όταν επικαλεστείς, όλοι κάθονται σαν τις κότες: Ευθύνη! Μόνο για τη μαγική αυτή επίκληση, άξιζε τον κόπο να πάω στρατό.

Δυστυχώς για μένα, εκείνη την εποχή, ενώ περνούσα υπέροχα, ακροβατώντας στο κατώφλι της παράνοιας, εγώ γκρίνιαζα ανυπόφορα. Δεν είχε τύχει ακόμη τότε να δουλέψω σ' εργοστάσιο. Εκεί να δω τους ανυπότακτους και τους ιδεολόγους...


Aυτό εννοούσα΄λέγοντας ότι απο παντού μπορούμε να κερδίσουμε εάν έχουμε τα μάτια μας ανοιχτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Taxydromos

Νεοφερμένος

Ο Taxydromos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δε το κρύβω ότι έμαθα πολλά πράγματα πόσο μάλλον πειθαρχία αλλά και αντιλήφθηκα ότι υπήρχε μεγάλος κομπλεξισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Απολυτως τιποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Απολυτως τιποτα..


τώρα είσαι άδικος

δεν σας χαρίζουνε το στρατιωτικό παντελόνι στο τέλος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
τώρα είσαι άδικος

δεν σας χαρίζουνε το στρατιωτικό παντελόνι στο τέλος ;

A ναι ξεχασα το παντελονι που ειχε μεγεθος για ατομο 1.90/140 κιλα..:P

Το πεταξα την μερα της απολυσης,οποτε το ξεχασα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τι αποκομίσατε από το στρατό;
Μία ελαφρά δυσκοιλιότητα αλλά τη ξεπέρασα γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Είχα κάνει σχέση μια φορά με ένα που ήταν στρατό και 99% αποκόμισα κέρατα ταράνδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ο στρατός, τι καλά που πέρασα αυτούς τους 8 μήνες, ένα μήνα κέντρο, 4 μήνες Έβρο και 3 μήνες Αθήνα.
Αμέτρητες γνωριμίες με ανθρώπους που σε καμία περίπτωση δε θα προσπαθούσα να γνωρίσω, συναναστροφές με καραβανάδες που ήταν ανάξιοι να γίνουν ακόμη και δωρητές οργάνων, καθημερινό πρωινό ξύπνημα με άσκοπες αναφορές, βρωμιά, ανοησία, τρίωρες σκοπιές με το όπλο αγκαζέ όξω από ντουβάρια, παρουσιάστε, αρμ, επ ώμου αρμ, προΣΟΧΗ, ημίΑΝΑΠΑΥΣΗ.
Γιατί δε φοράς το τζόκεη καλά;
Γιατί δε φοράς σφιχτά την εξάρτηση;
Που είναι το παγούρι σου;
Σφουγγάρισε το να λάμψει!
Ψαρά!!!
Θαλαμοφύλακας με σπαστό ύπνο.
Γόπινγκ.
Γιατί δεν είναι τέντα το κρεβάτι σου; Αεροδρόμιο πρέπει να είναι στρατιώτη! Α Ε Ρ Ο Δ Ρ Ο Μ Ι Ο

Βάρα προσοχή ρε! Τέντα ρε ψαρά.
Δε λάμπουν τα άρβυλα ρε.

Προσοχή ρε.
Σημαία ρε, βάρα προσοχή.
Πατρίς Θρησκεία Οικογένεια.

ΣΤΡ (ΣΩΜΑ) ΜΠΟΡΑΤ ΤΑΔΕ ΕΣΟ ΤΑΔΕ ΕΤΟΣ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΥΡΙΕ ΑΠΟΤΕΤΟΙΕ ΜΟΥ Η ΚΛΙΝΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΠΡΟΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ

40 βαθμούς κελσίου το καλοκαίρι -8 βαθμούς κελσίου το χειμώνα. Κουνούπια.

Όλοι μαζι: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΞΑΚΟΥΣΤΗ ΤΟΥ ΑΛΞΑΝΔΡΟΥ Η ΧΩΡΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ

Τι είσαι εσύ; Τι δουλειά κάνεις; Επιστήμονας είσαι; Μου κάνεις. Κάνε τις χέστρες.
Ξύσε το στρατιώτη, με το νύχι, με το νύχι.







3 ώρες στο στρατό είναι πάρα πολύ.



εξτραδάκι:
Ορκίζομαι να φυλάττω πίστιν εις την Πατρίδα.
Υπακοήν εις το Σύνταγμα, τους Νόμους και τα Ψηφίσματα του Κράτους.
Υποταγήν εις τους ανωτέρους μου,
να εκτελώ προθύμως και άνευ αντιλογίας τας διαταγας των.
Να υπερασπίζω, με πίστιν και αφοσίωσιν,
μέχρι της τελευταίας ρανίδος του αίματός μου, τας Σημαίας.
Να μην τας εγκαταλείπω, μηδέ να αποχωρίζομαι ποτέ απ'αυτών.
Να φυλάττω δε ακριβώς τους Στρατιωτικούς Νόμους,
και να διάγω εν γένει ως πιστός και φιλότιμος Στρατιώτης.

Αυτό το των δεν ακούστηκε ποτέ των σε καμία ορκομωσία. Όλα τα γκαβάδια τους λέγανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πριν πάει κάποιος στο στρατό αντιπαθεί την όλη διαδικασία. Μετά απλώς την σιχαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
κιλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.


Παράτα το στρατό το προβατοποιείο
Και ας μας έχουνε για το τρελλοκομείο
Για μια χαζή πατρίδα οπλίζουν τους λαούς
Δεν κάνει η ιεραρχία για τους αναρχικούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
η αλήθεια ειναι οτι ο ελληνικός στρατός εχει μείνει πολυ πισω, και δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες της σύγχρονης εποχής.
ειναι ενα δυσκίνητο στράτευμα γεμάτο με γιωταδες που κανουν αγγαρεία, ή αντιρρησίες συνείδησης που αρνούνται να καθαρίσουν τουαλέτες απο άποψη..

πρέπει να γινει 100% επαγγελματικός, με 1 μηνα υποχρεωτική βασική εκπαίδευση σε οσους πολίτες γίνονται 18. και οι οποίοι θα βρίσκονται σε ξεχωριστά στρατόπεδα απο αυτά των μονίμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top