Θα κάνατε ελεύθερη σχέση με τον/την πρώην σας;

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Όχι και πάλι όχι...
Άν με είχε χωρίσει αυτός, τότε θα κινδύνευα να πληγωθώ περισότερο.
Άν τον είχα χωρίσει εγώ, τότε δεν θα τον ήθελα και μετά.
Άν είχαμε χωρίσει γιατί το θέλαμε και οι δύο, τότε ποιός ο λόγος; Περσινά ξινά σταφύλια :)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αν η ελεύθερη σχέση αυτή είναι αμέσως μετά το χωρισμό, δεν είναι ελεύθερη, σίγουρα όχι από συναισθηματική άποψη. Κάτι τέτοια τα βλέπω σα μία φυγόπονη παράταση της σχέσης και του να δεις επιτέλους την πραγματικότητα.

Αν απλά προκύψει μία τέτοια σχέση κάποια στιγμή... δεν ξέρω, απλά θα μου φανεί περίεργο να είναι ο πρώην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georges5773

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
αμα ειναι ωραια γιατι οχι???θα την εχεις και θα σε εχει σαν ρεζερβα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
αμα ειναι ωραια γιατι οχι???θα την εχεις και θα σε εχει σαν ρεζερβα.....

Συγνώμη αλλά αυτό τώρα είναι καλό; Εγώ με τίποτα δε θα ήθελα να με έχει ο άλλος σαν ρεζέρβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά αυτό τώρα είναι καλό; Εγώ με τίποτα δε θα ήθελα να με έχει ο άλλος σαν ρεζέρβα.
Θα ήθελες όμως να έχεις τον άλλο για δική σου ρεζέρβα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πλακα-πλακα αν το σκεφτεις κανεις, η ελευθερη σχεση ειναι κατι σαν ρεζερβα....
"Οποτε ξεμενω, υπαρχει καποιος αλλος στη γωνια...." (δεν ειναι προσωπικη αποψη, το φαινομενο σχολιαζω...να μην παρεξηγηθω!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Θα ήθελες όμως να έχεις τον άλλο για δική σου ρεζέρβα; :P

Προσωπικά όχι. Δε με καλύπτει κάτι τέτοιο και θεωρώ πολύ ψυχοφθόρο να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Αν ήθελα οπωσδήποτε να έχω μία ελέυθερη σχέση αυτή δε θα ήταν με πρώην μου γιατί γνωρίζω ότι θα ένιωθα ξανά πράγματα για εκείνον και αυτό μόνο καλό δεν είναι όταν η σχέση έχει τελειώσει.

Πλακα-πλακα αν το σκεφτεις κανεις, η ελευθερη σχεση ειναι κατι σαν ρεζερβα....
"Οποτε ξεμενω, υπαρχει καποιος αλλος στη γωνια...." (δεν ειναι προσωπικη αποψη, το φαινομενο σχολιαζω...να μην παρεξηγηθω!)
Δεν έχεις άδικο Νεράιδα μου... Απλά δε θα ήθελα με τίποτα να με έχει ο άλλος σαν ρεζέρβα γι αυτό και δε θα επέλεγα μία ελέυθερη σχέση. Δεν είμαι για τέτοια πράγματα εγώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Το έχω κάνει. Θυμάμαι εγώ το είχα ζητήσει, ήταν κάτι που νόμιζα ότι θα με καλύπτει αλλά τελικά δεν ήταν αυτό που ζητούσα. Το όλο σκηνικό κράτησε 2 μήνες και μετά διακόψαμε. Απλά ήταν μια εμπειρία που δεν την μετάνιωσα αλλά δεν θα το ξαναέκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
To θέμα γενικά είναι δίκοπο μαχαίρι...
Αν και θα πω το κλασσικό δεν ξέρω.....

Πιστεύω ότι αν θα το έκανα-προσωπικά- δεν θα ήταν λόγω έλλειψη σεξ αλλά γιατί καταβάθος θα πίστευα ότι μας δίνω χρόνο μήπως αλλάξει κάτι και είμαστε ξανά ζευγάρι... Δηλαδή παρηγοριά στον άρρωστο κι ένας επιπλέον συμβιβασμός μήπως και...και στο μυαλό μου - αν και αισιόδοξη γενικά :P- νομίζω ότι σπάνια γυρνάει ο τροχός και βρίσκεσαι εκεί που πραγματικά θες όταν ζεις τέτοιες καταστάσεις :)

Το βλέπω δύσκολο να έχουν τελειώσει τα πάντα...κι από συναισθηματικής πλευράς και να έχω την όρεξη ή την ευχαρίστηση ακόμα και να τον φιλήσω πόσο μάλλον να πάω ξανά μαζί του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anonumos

Νεοφερμένος

Ο anonumos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εγω ουτε να τη δω δε θελω τη πρωην μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InnerSilence

Νεοφερμένος

Η InnerSilence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση. Το παρελθόν είναι παρελθόν. Δεν έχει νόημα να γυρίζεις πίσω για κανένα λόγο, εκτός πια αν είσαι τόσο ηττοπαθής ώστε να μην θες να προχωρήσεις στη ζωή σου... Πιστεύω είναι ένδειξη αδυναμίας, να το κάνει κάποιος αυτό ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

susceptible

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο susceptible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
κατι τετοιο πιστευω ζητανε αρκετοι απ τις πρωην τους!
απλα δεν ξερω πως θα ηταν στην πραγματικοτητα,αν και η πρωην εκανε παραλληλα και με αλλους κατι..:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
oh yeah...!

why not?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Περίεργη ερώτηση. Και γιατί λέω περιέργη. Γιατί δε μας έχει ξεκαθαριστεί το είδος της σχέσης που προυπήρχε και τα τωρινά συναισθήματα.

Αν οι δυο τους τα έχουν "βρεί", είδαν πως δεν τους πάει η δεσμευση και δε τα βρισκουν εκει τελικα παρα την προσπαθεια και προτίμησαν το κρεβάτι, γιατί τους πάει καλύτερα, γιατί οχι? Φυσικα. Αυτο τους καλυπτει, τα χουν βρει, ειναι ικανοποιημενοι, νιωθουν ισορροπια, γιατι οχι λοιπον?
Ειναι αριστο για την ψυχικη υγεια το ατομο να ειναι σεξουαλικα ικανοποιημενο. Και φυσικα δεν ψαχνουν ολοι οι ανθρωποι τη καλη σχεση, ψαχνουν και το καλο κρεβατι. Βασικο. Τι να την κανεις την καλη σχεση (επικοινωνια) χωρις καλο κρεβατι?εχουμε φιλους για καλες σχεσεις.

Αν σε αντίθετη περίπτωση η σχέση αυτή η μόνο σεξουαλική τους φθείρει, ή εστω εναν απο τους δυο (συνήθως αν εχει επιπτωση στον έναν εχει και στον αλλο) και ζητα καποιος περισσοτερα τελικα,εστω και υποσυνειδητα, το βρισκω κουτο εως και ναι.... καταντια.(Εκει ειναι σεξουαλικα.. κακοποιημενο το ατομο) Κι εκει ψαχνεις να βρεις αυτο που σε καλυπτει, περα απο παρελθον. Δεν ειναι δυσκολο να φυγεις απο το παρελθον οταν δεν το κυνηγας. Το ιδιο μπορει να σε καταδιωκει,(αν πχ σου ζητα ο πρωην να εχετε σχεσεις ερωτικες) αλλα οσοι το αγνοουν ηθεληματικα, περνουν σε καλυτερα μονοπατια κι εξερευνουν παντα κατι νεο.

Οποτε στο θεμα αυτο, οσες απαντησεις ληφθουν, ειναι οχι μονο υποκειμενικες αλλα μεχρι στιγμης δεν εχουμε επαρκη στοιχεια για τις λαβουμε υποψην.. στα σοβαρα.(εννοω πως η ερωτηση δεν ειναι σωστα τοποθετημενη και ο καθενας που θα απαντησει για να δωσει πληρη απαντηση και γνωμη θα πρεπει να δωσει μερικα στοιχεια για το υποβαθρο, ετσι ωστε ο θεματοθετης κι οσοι ενδιαφερονται να παρουν γνωμες να εχουν μια πληρη εικονα)

Σε αυτες τις ερωτησεις δεν υπαρχει σωστο η λαθος, θα εκανα ή δε θα έκανα. Υπαρχει θα εκανα σε αυτη τη περιπτωση, δε θα εκανα σε αυτη τη περιπτωση. Δε λειτουργουμε ολοι το ιδιο σε ολες μας τις σχεσεις γιατι παντοτε εχουμε να κανουμε με διαφορετικους ανθρωπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

helga

Νεοφερμένος

Η helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
χμμμμμμ ... ω ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Eλεύθερη όχι, κανονική μόνο πλήρη σχέση. Αν ήθελα ελεύθερη πήγαινα και με πόρνες. Δεν μου αρέσουν οι "ελεύθερες αγάπες" και δεν πιστεύω στην ελευθερία της αγάπης ούτε σε όλα αυτά τα κουφά που γράφονται και λέγονται ότι η αγάπη πρέπει να μοιράζεται για να δικαιολογήσουμε πολυγαμικά σχήματα, βίτσια κλπ. Η αγάπη είναι πίστη, αφοσοίωση, δέσμευση 2 24 επί 7 (2 άνθρωποι, 24 ώρες, 7 ημέρες), συμπόνοια του άλλου, έλλειψη εγωισμού, επικοινωνία (που σημαίνει και ανοιχτά τηλέφωνα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Eλεύθερη όχι, κανονική μόνο πλήρη σχέση. Αν ήθελα ελεύθερη πήγαινα και με πόρνες. Δεν μου αρέσουν οι "ελεύθερες αγάπες" και δεν πιστεύω στην ελευθερία της αγάπης ούτε σε όλα αυτά τα κουφά που γράφονται και λέγονται ότι η αγάπη πρέπει να μοιράζεται για να δικαιολογήσουμε πολυγαμικά σχήματα, βίτσια κλπ. Η αγάπη είναι πίστη, αφοσοίωση, δέσμευση 2 24 επί 7 (2 άνθρωποι, 24 ώρες, 7 ημέρες), συμπόνοια του άλλου, έλλειψη εγωισμού, επικοινωνία (που σημαίνει και ανοιχτά τηλέφωνα).

Συμφωνώ απόλυτα τουλάχιστον μόνο με το "πεφωτισμένον" κομμάτι της παράθεσής σου. Εξού και το +1 που πήρες. Τέτοιου είδους κεκαλυμμένα κλισεδάκια με εκνευρίζουν αφάνταστα. Όμως, για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, θα πρέπει να διασφαλίσουμε ότι αυτό που λες δεν θα φτάσει και στο άλλο άκρο, να ζητάμε δηλαδή να μάθουμε από τον άλλο τι ώρα πήγε τουαλέτα, αν έφαγε για βράδυ και αν αναπνέει ακόμα την ώρα που μας μιλάει. Δε λέω ότι το υποννοείς ή οτι το κάνεις. Απλά θέλω να το βάλω στην εξίσωση για να είμαστε ορθοί.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα τουλάχιστον μόνο με το "πεφωτισμένον" κομμάτι της παράθεσής σου. Εξού και το +1 που πήρες. Τέτοιου είδους κεκαλυμμένα κλισεδάκια με εκνευρίζουν αφάνταστα. Όμως, για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, θα πρέπει να διασφαλίσουμε ότι αυτό που λες δεν θα φτάσει και στο άλλο άκρο, να ζητάμε δηλαδή να μάθουμε από τον άλλο τι ώρα πήγε τουαλέτα, αν έφαγε για βράδυ και αν αναπνέει ακόμα την ώρα που μας μιλάει. Δε λέω ότι το υποννοείς ή οτι το κάνεις. Απλά θέλω να το βάλω στην εξίσωση για να είμαστε ορθοί.:)

είναι κι αυτός ένας τρόπος ζωής, όπως το να είσαι στρατιωτικός, ιερέας, χίπης, γκοθάς ή μαφιόζος, άμα το τραβάει ο οργανισμός και των δυο είναι μια χαρά, έχει και πλάκα :D


Βγαίνω τώρα για 4 ώρες περίπου. Ενημερώνω το στέκι να φάει αν δεν γυρίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
είναι κι αυτός ένας τρόπος ζωής, όπως το να είσαι στρατιωτικός, ιερέας, χίπης, γκοθάς ή μαφιόζος, άμα το τραβάει ο οργανισμός και των δυο είναι μια χαρά, έχει και πλάκα :D


Βγαίνω τώρα για 4 ώρες περίπου. Ενημερώνω το στέκι να φάει αν δεν γυρίσω.

Ίσως <<μια χαρά>> για τους ίδιους, για τους υπολοίπους όμως; Και για πόσο διάστημα θα είναι <<μια χαρά;>> Είναι υγιές να είσαι τόσο προσκολλημένος στον άλλο και κρεμασμένος από πάνω του και να είστε αχώριστοι; Αναρωτιέμαι για πόσο θα μπορούσε να λειτουργήσει αυτό...

υ.γ.1 δεν έχω επιθετική διάθεση, εκφράζω τις αμφιβολίες μου :)

υ.γ.2 Αχ, βγες, θα προσπαθήσω να το αντέξω :( :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ίσως <<μια χαρά>> για τους ίδιους, για τους υπολοίπους όμως;
Μεταξύ τους κάνουνε "ελεύθερη σχέση", όχι με όλον τον υπόλοιπο κόσμο. So, who cares for the others? :)

Και για πόσο διάστημα θα είναι <<μια χαρά;>> Είναι υγιές να είσαι τόσο προσκολλημένος στον άλλο και κρεμασμένος από πάνω του και να είστε αχώριστοι; Αναρωτιέμαι για πόσο θα μπορούσε να λειτουργήσει αυτό...
Θα λειτουργήσει μέχρι να ξενερώσει ένας εκ των δύο με την όλη κατάσταση.

Γενικά άμα γουστάρουν κι οι δύο γιατί να μη το κάνουν; Χίλιες είκοσι τέσσερις (1024) φορές να κάνεις αυτό που σου λέει η καρδιά σου, παρά να μείνεις με το "απωθημένο". Αν στο τέλος πληγωθείς θα μάθεις απ' τα λάθη σου και δεν θα θες να το ξανακάνεις. Αν μείνεις με το απωθημένο, πιθανώς να το κουβαλάς και για πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top