Θα μονάζατε ποτέ για την εμπειρία;

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να είσαι δυστυχισμένος για να έχεις ανάγκη να απομονωθείς για λίγο. Μάλλον θα είναι θέμα χαρακτήρας …πώς τα βρίσκει ο καθένας…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Mα φυσικά, η ηρεμία δεν είναι μονοδιάστατη, έχει πολλές πτυχές.
Τώρα, αυτά που λες περί μοναξιάς και ηρεμίας, σίγουρα δεν αφορούν εμένα, μάλλον κάποιον άλλον θα εννοείς....:) :) :)


Κάτσε ρε πειρατή χωρίς παιδιά οικογένεια άγχοι και μόνο φιλους ουζάκια καφενεδάκια που λές τόσο καιρό δεν ειμαι ηρεμία; μήν μου πείς ότι εσύ έχεις άγχοι γιατι θα τρελαθώ, εσύ έχεις το χρόνο να δείς τον ουρανό να λάμπεί και τα λουλούδάκια να ανθήζουν που άλλοι δεν έχουν χρόνο να δούν ψηλά και πόσο μάλον να δούν λουλούδια μέσα στο κέντρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κάτσε ρε πειρατή χωρίς παιδιά οικογένεια άγχοι και μόνο φιλους ουζάκια καφενεδάκια που λές τόσο καιρό δεν ειμαι ηρεμία; μήν μου πείς ότι εσύ έχεις άγχοι γιατι θα τρελαθώ, εσύ έχεις το χρόνο να δείς τον ουρανό να λάμπεί και τα λουλούδάκια να ανθήζουν που άλλοι δεν έχουν χρόνο να δούν ψηλά και πόσο μάλον να δούν λουλούδια μέσα στο κέντρο
Ναι Μάνια μου, αλλά αυτό είναι επιλογή μου.
Οπως και επιλογή σου ήταν να παντρευτείς και να αποκτήσεις άγχος, οικογένεια και παιδια.
Ομως η ζωή μας δεν είναι μόνο αυτά. Εμπειρίες παίρνει κανείς από τη δουλειά του, από τους γύρω του, από παντού.
Δεν έχουν μόνο οι παντρεμένοι εμπειρίες.
Το θέμα όμως είναι, κατά πόσο κάποιος καταφέρνει να αντιπαρέρχεται όλα αυτά, να βρίσκει λύσεις για όλα, και όχι να έχει ένα πρόβλημα για κάθε λύση.:) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ναι Μάνια μου, αλλά αυτό είναι επιλογή μου.
Οπως και επιλογή σου ήταν να παντρευτείς και να αποκτήσεις άγχος, οικογένεια και παιδια.
Ομως η ζωή μας δεν είναι μόνο αυτά. Εμπειρίες παίρνει κανείς από τη δουλειά του, από τους γύρω του, από παντού.
Δεν έχουν μόνο οι παντρεμένοι εμπειρίες.
Το θέμα όμως είναι, κατά πόσο κάποιος καταφέρνει να αντιπαρέρχεται όλα αυτά, να βρίσκει λύσεις για όλα, και όχι να έχει ένα πρόβλημα για κάθε λύση.:) :) :)


Δεν μήλησα για τον γάμο γλυκιέ μου ψάξε να δείς πίσω, μήλησα εγώ για γάμο; όσο για αυτό που λές περί εμπειριών δεν μπορείς να πάς την θάλασσα και να βρέξεις μόνο χέρια πόδια και να βγείς πρέπει να μπείς ολόκληρός για να γευτείς την δροσιά να κολημπήσεις να κάνει βουτιά και να παίξεις με το νερό άλλιώς δεν λές ότι έκανε μπάνιο σε αυτήν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
......... μήν μου πείς ότι εσύ έχεις άγχοι γιατι θα τρελαθώ, εσύ έχεις το χρόνο να δείς τον ουρανό να λάμπεί και τα λουλούδάκια να ανθήζουν που άλλοι δεν έχουν χρόνο να δούν ψηλά και πόσο μάλον να δούν λουλούδια μέσα στο κέντρο

Συγνώμη για να καταλάβω....
Ευτυχισμένος από τη ζωή, είναι αυτός που έχει χρόνο να απολαύσει τη φύση? :confused: :confused: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Συγνώμη για να καταλάβω....
Ευτυχισμένος από τη ζωή, είναι αυτός που έχει χρόνο να απολαύσει τη φύση? :confused: :confused: :confused:


Οχι μηλούσαμε για την ηρεμία διάβασε και τα πιό πίσω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν μήλησα για τον γάμο γλυκιέ μου ψάξε να δείς πίσω, μήλησα εγώ για γάμο; όσο για αυτό που λές περί εμπειριών δεν μπορείς να πάς την θάλασσα και να βρέξεις μόνο χέρια πόδια και να βγείς πρέπει να μπείς ολόκληρός για να γευτείς την δροσιά να κολημπήσεις να κάνει βουτιά και να παίξεις με το νερό άλλιώς δεν λές ότι έκανε μπάνιο σε αυτήν;)
"Κάτσε ρε πειρατή χωρίς παιδιά οικογένεια άγχοι ..."
Τι εννοούσες τότε εδώ;:confused:

Στα υπογρμισμένα συμφωνώ απόλυτα, αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις οτι εγώ δεν τα κάνω όλα αυτά;:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
"Κάτσε ρε πειρατή χωρίς παιδιά οικογένεια άγχοι ..."
Τι εννοούσες τότε εδώ;:confused:

Στα υπογρμισμένα συμφωνώ απόλυτα, αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις οτι εγώ δεν τα κάνω όλα αυτά;:) :)


Οικογένεια δεν είναι απαρέτητο γάμος, δεν νομίζω ότι οικογένεια =γάμος πόσοι δηλαδή έχουν παιδιά συζούν και είναι οικογένεια;

Τι κάνεις ρε πειρατή; τι γίνετε όταν δεν ξέρεις τι θα πεί αγάπη; τι ειναι αγάπη; τι είναι παιδιά; τι είναι να έχεις μια σχέση και να μηράζεσε; εσύ τι μύραζείς; με ποιόν; ξέρεις τι συμαίνει να βλέπω και τους άλλους εκτώς απο τον εαυτό μου; σε ποιών έχεις να δώσεις την ΄ποίρα σου; και τι συμβουλή μπορείς να δώσεις σε κάποιον ερωτευμένο; σε κάποιον πιεσμένο; σε κάποιον που έχει προβλήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Μάνια μου, διάβασα όλο το θέμα και προσπαθώ να καταλάβω το συμπέρασμα της κουβέντας. Ο Πειρατής γράφει πως όλοι κρινόμαστε από τις επιλογές μας. Εσύ από την άλλη διαφωνείς (αν κατάλαβα καλά) λέγοντας ότι η ζωή είναι απρόβλεπτη. Και εδώ εγώ ερωτώ : Αν ο άνθρωπος που "παραιτείται" από τις δυσκολίες της ζωής (διότι η ζωή είναι δύσκολη ακόμα και για αυτούς που έχουν κάνει τις καλύτερες επιλογές) δεν θεωρείται δειλός, τότε πώς μπορείς να το χαρακτηρίσεις? Χτυπημένο από τη μοίρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οικογένεια δεν είναι απαρέτητο γάμος, δεν νομίζω ότι οικογένεια =γάμος πόσοι δηλαδή έχουν παιδιά συζούν και είναι οικογένεια;

Τι κάνεις ρε πειρατή; τι γίνετε όταν δεν ξέρεις τι θα πεί αγάπη; τι ειναι αγάπη; τι είναι παιδιά; τι είναι να έχεις μια σχέση και να μηράζεσε; εσύ τι μύραζείς; με ποιόν; ξέρεις τι συμαίνει να βλέπω και τους άλλους εκτώς απο τον εαυτό μου; σε ποιών έχεις να δώσεις την ΄ποίρα σου; και τι συμβουλή μπορείς να δώσεις σε κάποιον ερωτευμένο; σε κάποιον πιεσμένο; σε κάποιον που έχει προβλήματα;
Κατ΄αρχήν κάνεις ένα λάθος σε ότι αφορά εμένα. Εγώ δεν έχω πει οτι δεν αγαπάω, η οτι δεν έχω αγαπήσει. Εχω πει οτι δεν κάνω σχέσεις. Νομίζω οτι καταλαβαίνεις ποια είναι η διαφορά. Υπάρχουν παρα πολλοί άνθρωποι που τους υπεραγαπώ (πέρα από την οικογένειά μου) και αισθάνομαι ευτυχισμένος που τους έχω δίπλα μου τόσα πολλά χρόνια. Σε αυτούς τους ανθρώπους, έχω να δώσω πολλά, όπως και παίρνω από αυτούς πολλά, σε θέματα ανταλλαγής απόψεων και εμπειριών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Επειδή δεν μου αρέσει καθόλου να κρίνω της επιλογές των άλλον θα πω ότι ο πειρατής δεν έχει κανένα λογο να δικαιολογεί τις επιλογές του. Κακός κυλάει έτσι η συζήτηση.

Αν θυμάμαι καλά μιλάμε για την ανάγκη να μονάζουμε…σαν εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια μου, διάβασα όλο το θέμα και προσπαθώ να καταλάβω το συμπέρασμα της κουβέντας. Ο Πειρατής γράφει πως όλοι κρινόμαστε από τις επιλογές μας. Εσύ από την άλλη διαφωνείς (αν κατάλαβα καλά) λέγοντας ότι η ζωή είναι απρόβλεπτη. Και εδώ εγώ ερωτώ : Αν ο άνθρωπος που "παραιτείται" από τις δυσκολίες της ζωής (διότι η ζωή είναι δύσκολη ακόμα και για αυτούς που έχουν κάνει τις καλύτερες επιλογές) δεν θεωρείται δειλός, τότε πώς μπορείς να το χαρακτηρίσεις? Χτυπημένο από τη μοίρα?


Δεν διαφώνησα για τις επιλογές διαφώνησα στην στάση του πειρατή γύρο απο τους ανθρώπους που έχουν προβλήματα, ναι ειναι επιλογή σου να εισαι μόνος ή με παρέα άλλα δεν μπορείς να κρίνεις το άγχως των ανθρώπων σαν επιλογή, άν δεν δουλέψεις σε μια σκληρή δουλειά, άν δεν παλέψεις πώς θα επιβιώσεις; μπορεί ο πειρατής να έχει σπουδάσει άλλοι όμως όχι και όχι δεν λέω διλούς αυτούς που δεν μπορούν να αντιμετοποισουν το άγχος απλά χαλαρούς τίποτα παραπάνω δεν κρίνω ούτε καταδικάζω αυτούς που ζούνε με ηρεμία απλά αυτό που αποφέυγεις επιδή το φοβάσε ή δεν ξέρω γιατί μην κρίνεις αυτούς που το ζούν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Επειδή δεν μου αρέσει καθόλου να κρίνω της επιλογές των άλλον θα πω ότι ο πειρατής δεν έχει κανένα λογο να δικαιολογεί τις επιλογές του. Κακός κυλάει έτσι η συζήτηση.

Αν θυμάμαι καλά μιλάμε για την ανάγκη να μονάζουμε…σαν εμπειρία.

+1

Δεν διαφώνησα για τις επιλογές διαφώνησα στην στάση του πειρατή γύρο απο τους ανθρώπους που έχουν προβλήματα, ναι ειναι επιλογή σου να εισαι μόνος ή με παρέα άλλα δεν μπορείς να κρίνεις το άγχως των ανθρώπων σαν επιλογή, άν δεν δουλέψεις σε μια σκληρή δουλειά, άν δεν παλέψεις πώς θα επιβιώσεις; μπορεί ο πειρατής να έχει σπουδάσει άλλοι όμως όχι και όχι δεν λέω διλούς αυτούς που δεν μπορούν να αντιμετοποισουν το άγχος απλά χαλαρούς τίποτα παραπάνω δεν κρίνω ούτε καταδικάζω αυτούς που ζούνε με ηρεμία απλά αυτό που αποφέυγεις επιδή το φοβάσε ή δεν ξέρω γιατί μην κρίνεις αυτούς που το ζούν;)

Μάνια μου, δεν ξέρεις τι έχει κάνει ο Πειρατής στη ζωή του. Και στο φινάλε έχει το δικαίωμα να έχει όποια άποψη θέλει. Ναι; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σταματάω εδώ για ένα λόγο δεν καταλαβένει κανένας απο εδώ τι ενοώ και πώς το λέω, άν δεν καταλαβένετε τότε λυπάμε....

Ρουμάνα δεν θέλησα να κρίνω ή να κάνω τον πειρατή να δικαιολογιθεί για τις επιλογές του, και ούτε με ενδιαφέρει. Πρέπει όμως να μην είμαστε απόλυτοι για κάτι που μπορεί να μην έχουμε ζήσει, και μηλάω στην τρομερή πίεση που σε κάνει να θές να φίγεις και να ηρεμήσεις απο την καθημερινότητα.
Πειρατή άστο και ξέρεις γιατί; γιατί όταν δεν καταλαβένεις ή δεν θέλεις να καταλάβεις του άλλους πώς νοιώθουν τότε δεν χρηάζετε να συνε΄χίσουμε μια κουβέντα.....

Καγιράκι ειπα μπράβο στον πειρατή που ειναι ευτυχισμένος και επίσεις ότι καλά κάνει που είναι δεν αρνήθηκα ή έκρινα τις επιλογές του αρνητικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν διαφώνησα για τις επιλογές διαφώνησα στην στάση του πειρατή γύρο απο τους ανθρώπους που έχουν προβλήματα, ναι ειναι επιλογή σου να εισαι μόνος ή με παρέα άλλα δεν μπορείς να κρίνεις το άγχως των ανθρώπων σαν επιλογή, άν δεν δουλέψεις σε μια σκληρή δουλειά, άν δεν παλέψεις πώς θα επιβιώσεις; μπορεί ο πειρατής να έχει σπουδάσει άλλοι όμως όχι και όχι δεν λέω διλούς αυτούς που δεν μπορούν να αντιμετοποισουν το άγχος απλά χαλαρούς τίποτα παραπάνω δεν κρίνω ούτε καταδικάζω αυτούς που ζούνε με ηρεμία απλά αυτό που αποφέυγεις επιδή το φοβάσε ή δεν ξέρω γιατί μην κρίνεις αυτούς που το ζούν;)
Οφείλω να κάνω κάποιες διευκρινήσεις για να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους. Πιστεύω οτι η Μάνια απλά έχει παρεξηγήσει λίγο αυτά που λέω.
Μάνια, δουλέυω από τα 15 μου σε καφετέριες, πιτσαρίες, ξενοδοχεία, ψαροταβέρνες, μπουζούκια, εργοστάσια, καράβια και οτι άλλο μπορείς να φανταστείς, εκτός από οικοδομή. Μόνο αυτό δεν έχω κάνει.
Στα 17 μου έφυγα από το σπίτι, επειδή ήθελα να μένω μόνος με τους φίλους μου και να έχω όση ανεξαρτησία ήθελα.
Σπούδασα αρχικά στα ΤΕΙ στη σχολή Ιατρικών εργαστηρίων, και μετα στο Πανεπιστήμιο Ιατρική στην Πάτρα. Αυτή τη στιγμή τελειώνω την ειδικότητα της χειρουργικής, και περιμένω να ξεκινήσω ένα διδακτορικό στην Παιδοχειρουργική.
Ταυτόχρονα διδάσκω σε ΤΕΕ Ανατομία-φυσιολογία, παθολογία και χειρουργική, ως αναπληρωτής τα τελευταία 8 χρόνια.
Μέχρι που ξεκίνησα να διδάσκω στο σχολείο, δούλευα ακόμα σε διάφορα μαγαζιά σαν αυτά που σου είπα παραπάνω, ακόμα και όσο σπούδαζα, ακόμα και όσο υπηρετούσα στο στρατό.
Λες να μην έχω εμπειρίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Το τι έχει κάνει και το τι δεν έχει κάνει ο Πειρατής στη ζωή του, δεν με αφορά όπως δεν θα έπρεπε να αφορά κανέναν μας. Οι επιλογές του καθενός μας είναι άκρως προσωπικές και δεν χαρακτηριζόμαστε από αυτές, τουλάχιστον ΟΧΙ εδώ μέσα (e-steki).
Επανέρχομαι στο θέμα του μοναχισμού, και επαναλαμβάνω ότι θεωρώ (ως πρώτη εικόνα και χωρίς ιδιαίτερη σκέψη) δειλό, κάποιον που αποφασίζει λόγω των προβλημάτων της καθημερινότητας, να μονάσει. Δυνατός είναι εκείνος που μένει στην μάχη και παλεύει να βγει "ζωντανός" και όχι εκείνος που λουφάζει πίσω από μια δικαιολογία (και στην παρούσα συζήτηση είναι η υπέρτατη αγάπη προς τον Θεό).
Αυτοί που θεωρούν τους εαυτούς τους μη ικανούς να αντέξουν το άγχος και την πίεση (και δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την πόλη ή το χωριό) θα πρέπει να βρούν τρόπους να βελτιώσουν τα περιθώριά τους και τις αντοχές τους και όχι να σηκώνουν άσπρες σημαίες παραίτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mara

Πολύ δραστήριο μέλος

Η mara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ και δεν το έχω σκεφτεί και ποτέ.

Αδύνατον δηλ, θα δαγκώσω κανέναν εκεί μέσα! :P


άμα δεν ταιριάζαμε, δεν θα συμπεθεριάζαμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οφείλω να κάνω κάποιες διευκρινήσεις για να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους. Πιστεύω οτι η Μάνια απλά έχει παρεξηγήσει λίγο αυτά που λέω.
Μάνια, δουλέυω από τα 15 μου σε καφετέριες, πιτσαρίες, ξενοδοχεία, ψαροταβέρνες, μπουζούκια, εργοστάσια, καράβια και οτι άλλο μπορείς να φανταστείς, εκτός από οικοδομή. Μόνο αυτό δεν έχω κάνει.
Στα 17 μου έφυγα από το σπίτι, επειδή ήθελα να μένω μόνος με τους φίλους μου και να έχω όση ανεξαρτησία ήθελα.
Σπούδασα αρχικά στα ΤΕΙ στη σχολή Ιατρικών εργαστηρίων, και μετα στο Πανεπιστήμιο Ιατρική στην Πάτρα. Αυτή τη στιγμή τελειώνω την ειδικότητα της χειρουργικής, και περιμένω να ξεκινήσω ένα διδακτορικό στην Παιδοχειρουργική.
Ταυτόχρονα διδάσκω σε ΤΕΕ Ανατομία-φυσιολογία, παθολογία και χειρουργική, ως αναπληρωτής τα τελευταία 8 χρόνια.
Μέχρι που ξεκίνησα να διδάσκω στο σχολείο, δούλευα ακόμα σε διάφορα μαγαζιά σαν αυτά που σου είπα παραπάνω, ακόμα και όσο σπούδαζα, ακόμα και όσο υπηρετούσα στο στρατό.
Λες να μην έχω εμπειρίες;

Μπράβο σου συγχαριτήρια, άλλα δεν σου ζήτησα να μου πείς τι έκανες, προ ενώς λεπτού ειπα ότι δεν καταλαβένετε τι λέω, όταν δεν μπορείς να συνενοηθείς ή να καταλάβεις τα λόγια μου τότε δεν συνεχίζω.-

Κάτι δεν κατάλαβα και θα μας το διευκρινήσει ο δόκτορας μηλάμε να πάς για όσο πάει ή να μήνεις για πάντα εκεί; μηλάς για αυτούς που θέλουν να ελευθερώσουν το μυαλό τους ή αυτούς που την κάνουν με έλαφρά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Κάτι δεν κατάλαβα και θα μας το διευκρινήσει ο δόκτορας μηλάμε να πάς για όσο πάει ή να μήνεις για πάντα εκεί; μηλάς για αυτούς που θέλουν να ελευθερώσουν το μυαλό τους ή αυτούς που την κάνουν με έλαφρά; :hmm:

Ο μοναχισμός δεν έχει ημερομηνία λήξης. Ή μονάζεις ή δεν μονάζεις.

Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σας έχει περάσει ποτέ από το νου να πάτε να ζήσετε σε ένα μοναστήρι, ανεξάρτητα αν είναι για καθολικούς ή ορθόδοξους ή βουδιστές, έτσι μόνο για την εμπειρία ? Δεν είμαι ιδιαίτερα πιστός, ούτε ασπάζομαι δογματικά κάποια θρησκεία, αλλά τελευταία μου αρέσει πολύ η ιδέα μιας δοκιμασίας μέσα σε απόλυτη απομόνωση. Δεν θέλω να ξεφύγω από κάτι, απλά έχω την ανάγκη να αποσυρθώ σε ένα ιερό τόπο, έστω και προσωρινά για να έχω την εμπειρία. Μπορεί να γελάσετε, αλλά το μόνο που φοβάμαι είναι αυτά που ακούω για σεξουαλικές παρενοχλήσεις μέσα σε μοναστήρια (γιατί αν είναι να πάω φυσικά δεν θα με αφήσουν να πάω σε ένα μοναστήρι γυναικών όπου και να με παρενοχλούσαν δεν θα είχα πρόβλημα :D). ΜΙΛΑΩ ΣΟΒΑΡΑ ΟΜΩΣ, ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.

Νομίζω ότι τα σκούρα βοηθάνε λίγο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top