Είναι τελικά λύση η μετανάστευση;

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Βλεπω πως τα πραγματα πλεον στην ελλαδα πανε απο το κακο στο χειροτερο. Ανεργια, οικονομικη κριση, ο κοσμος πειναει και η εγκληματικοτητα εχει φτασει πλεον στο ζενιθ της.
Σκεφτομαι την μεταναστευση προς Αμερικη μερια. Καποιοι γνωστοι μου εχουν ηδη παει εκει για μια καλυτερη ζωη και νομιζω πως σιγα σιγα ηρθε και η σειρα μου.
Ποια η γνωμη σας? Υπαρχουν καλυτερες συνθηκες ζωης ή μπαααα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εκει ειναι που πεφτουν τα πραγματα..η Ευρωπη ειναι το μελλον..η αμερικη εχει χασει χωρις επιστροφη την παγκοσμια ηγεμονια της..μονο το δολλαριο δες που ειναι πολυ φτηνοτερο απο το ευρω..

για μενα ,τωρα ειδικαμεσα στην κριση ισως πρεπει να περιμενεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καταρχάς δεν μου αρέσει να βλέπω νέους με σκέψεις και λογικές «αυτοπαραίτησης» από την ζωή. Εμείς είμαστε η νέα γενιά που εφόσον θέλουμε, μπορούμε να αλλάξουμε την Ελληνική κοινωνία προς το καλύτερο διαγράφοντας το παρελθόν του «κομματικού» μας κράτους. Καλύτερα να προτείνουμε προοδευτικές λύσεις ως νέα γενιά (ως καθαρό μυαλό και μορφωμένες προσωπικότητες) και όχι να φυγοπονούμε μιζεριάζοντας στην ωφελιμιστική πραγματικότητα των στρατευμένων Ελληνικών ΜΜΕ. Δεν αντιλέγω ότι περνούμε μια δύσκολη χρονική περίοδο. Όμως το θέμα δεν είναι Ελληνικό μόνο. Η οικονομική κρίση είναι παγκοσμίου βεληνεκούς...και πόσο μάλλον στις ΗΠΑ, με 60.000.000 ανθρώπους χωρίς ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, οι οποίοι ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας. Οι δείκτες ανεργίας είναι τρομακτικοί (!) και δεν διαφημίζονται για να μην προκαλέσουν την παγκόσμια κοινή γνώμη. Αναφέρω ότι για παράδειγμα, σε ένα πιο σύγχρονο κράτος της Ε.Ε. όπως η Ολλανδία με βιομηχανίες όπως Volvo, Daf, Philips,...κ.α., οι απολύσεις του δημοσίου τομέα (π.χ. δημοτικών υπηρεσιών) αλλά και του ιδιωτικού (π.χ. Τράπεζες, Βιομηχανίες) είναι μαζικές, ενώ πολλοί οργανισμοί (δημόσιοι ή ιδιωτικοί) βάζουν λουκέτο αδιαφορώντας για το μέλλον των εργαζομένων τους (οι πηγές μου είναι αξιόπιστες λόγω συγγενικών δεσμών)...

η ζωή μας ανήκει και εμείς μπορούμε να την αλλάξουμε προσπερνώντας ψυχρά τους «κομματικούς» πατέρες-εταίρους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Σκεφτομαι την μεταναστευση προς Αμερικη μερια. ...

Μου φαίνεται σχεδόν απίστευτο, μετά από επίσκεψή μου στο site σου, να σκέφτεσαι για τόσο ...ρηχά νερά. Ακού, Αμερική! Δώσε, καλή μου και καμία πιο γόνιμη συμβουλή στην πάρτη σου! Την αξίζεις!

Καταρχάς δεν μου αρέσει να βλέπω νέους με σκέψεις και λογικές «αυτοπαραίτησης» από την ζωή. Εμείς είμαστε η νέα γενιά που εφόσον θέλουμε, μπορούμε να αλλάξουμε την Ελληνική κοινωνία προς το καλύτερο διαγράφοντας το παρελθόν του «κομματικού» μας κράτους. Καλύτερα να προτείνουμε προοδευτικές λύσεις ως νέα γενιά (ως καθαρό μυαλό και μορφωμένες προσωπικότητες) και όχι να φυγοπονούμε μιζεριάζοντας στην ωφελιμιστική πραγματικότητα των στρατευμένων Ελληνικών ΜΜΕ. Δεν αντιλέγω ότι περνούμε μια δύσκολη χρονική περίοδο. Όμως το θέμα δεν είναι Ελληνικό μόνο. Η οικονομική κρίση είναι παγκοσμίου βεληνεκούς...και πόσο μάλλον στις ΗΠΑ, με 60.000.000 ανθρώπους χωρίς ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, οι οποίοι ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας. Οι δείκτες ανεργίας είναι τρομακτικοί (!) και δεν διαφημίζονται για να μην προκαλέσουν την παγκόσμια κοινή γνώμη. Αναφέρω ότι για παράδειγμα, σε ένα πιο σύγχρονο κράτος της Ε.Ε. όπως η Ολλανδία με βιομηχανίες όπως Volvo, Daf, Philips,...κ.α., οι απολύσεις του δημοσίου τομέα (π.χ. δημοτικών υπηρεσιών) αλλά και του ιδιωτικού (π.χ. Τράπεζες, Βιομηχανίες) είναι μαζικές, ενώ πολλοί οργανισμοί (δημόσιοι ή ιδιωτικοί) βάζουν λουκέτο αδιαφορώντας για το μέλλον των εργαζομένων τους...

η ζωή μας ανήκει και εμείς μπορούμε να την αλλάξουμε προσπερνώντας ψυχρά τους «κομματικούς» πατέρες-εταίρους...

:redface:!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ολη η ζωη ειναι μπροστα μας..η κριση θα κρατησει 4-5 χρονια το πολυ..και μετα θα ερθει η ανοδος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Καταρχάς δεν μου αρέσει να βλέπω νέους με σκέψεις και λογικές «αυτοπαραίτησης» από την ζωή. Εμείς είμαστε η νέα γενιά που εφόσον θέλουμε, μπορούμε να αλλάξουμε την Ελληνική κοινωνία προς το καλύτερο διαγράφοντας το παρελθόν του «κομματικού» μας κράτους. Καλύτερα να προτείνουμε προοδευτικές λύσεις ως νέα γενιά (ως καθαρό μυαλό και μορφωμένες προσωπικότητες) και όχι να φυγοπονούμε μιζεριάζοντας στην ωφελιμιστική πραγματικότητα των στρατευμένων Ελληνικών ΜΜΕ.

Εγώ πάλι στη σκέψη αυτής της κοπέλας δε βλέπω καθόλου παραίτηση παρά αναζήτηση τρόπων σωτηρίας. Στην Αμερική που θα πάει σκέφτεται πάλι να δουλέψει όπως θα έκανε κι εδώ, ελπίζει όμως οτι δε θα δουλεύει για 3 κι 60 όπως εδώ, με τις άθλιες συνθήκες στους μισθούς, την υγεία και τις συντάξεις. Το να μείνουμε εδώ να φτιάξουμε τον κόσμο πολύ ουτοπικό μου ακούγεται με τα πολιτικά δεδομένα του δικομματισμού, της μίζας, του ό,τι φάμε κι ό,τι πιούμε κι ό,τι αρπάξει ο τέτοιος μας. Βλέπεις εσύ κάποια λύση; Όσο δεν αλλάζει η νοοτροπία του Έλληνα (που την έχω κι εγώ, δεν το αρνούμαι) δε θα αλλάξει κάτι. Μόνο ο Κωστάκης θα γίνει Γιωργάκης κι αυτός Δημητράκης. Και πολύ ψυχρά αν το δεις, μια ζωή έχουμε και οφείλουμε να προσπαθήσουμε να την κάνουμε όσο γίνεται καλύτερη. Με το να μείνει αυτή η κοπέλα, εγώ, εσύ και κάποιοι άλλοι στη χώρα αυτή, πες μου τι θα κερδίσουμε; Τι θα αλλάξουμε;

Ξέρω εκ των προτέρων οτι δε θα αρέσουν οι απόψεις μου. Ξέρω τα επιχειρήματά σας: αν όλοι κοιτούσανε τον εαυτούλη τους θα ήμασταν ακόμα στο ζυγό των Τούρκων κι άλλα ωραία. Τα ξέρω όλα αυτά και λυπάμαι που δεν έχω τη δύναμη να γίνω τόσο αλτρουίστρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Με την λογική του «με το να μείνει αυτή η κοπέλα, εγώ, εσύ και κάποιοι άλλοι στη χώρα αυτή, πες μου τι θα κερδίσουμε; Τι θα αλλάξουμε;» θα πάμε και πάμε κατά διαόλου. Ο Κωστάκης θα γίνει Γιωργάκης κι αυτός Δημητράκης υπάρχουν όσο υπάρχουν άνθρωποι που είναι ατομικιστές και κοινωνικά νωχελικοί. Τα δεδομένα του «δικομματισμού, της μίζας, του ό,τι φάμε κι ό,τι πιούμε κι ό,τι αρπάξει ο τέτοιος μας» αλλάζουν με λίγη καλή θέληση και ύπαρξη στόχων από την νέα γενιά που προς το παρόν την ενδιαφέρει μόνο η κατ' επίφασιν ερωτική ζωή, η φραπεδούμπα και ο εαυτούλης της...και γαία πυρί μιχθήτω! Μια κοινωνική μη καναπεδική-μη φορουμφιακή επανάσταση μπορεί να αλλάξει την «κομματική» χώρα μας.

Έχεις προσωπική άποψη από την αγορά εργασίας και την εργασιακή-κοινωνική καθημερινότητα των ΗΠΑ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
την νέα γενιά που προς το παρόν την ενδιαφέρει μόνο η κατ' επίφασιν ερωτική ζωή, η φραπεδούμπα και ο εαυτούλης της...και γαία πυρί μιχθήτω!

Διαφωνώ όσο και να θέλουν κάποιοι να περάσουν πως οι νέοι δεν ενδιαφέρονται για τίποτα, δεν πρέπει οι υπόλοιποι να το χάφτουμε αμάσητο.Αποτελεί την μεγαλύτερη εγχωρια προπαγάνδα και συνέβη και στη δικη μου γενιά και στην προηγούμενη κι όσο το συντηρούμε θα συμβαίνει.Βλέπεις όταν απαξιώνεις το μέλλον ενός τόπου, την ελπίδα του,γιατί αυτό είναι οι νέοι μιας χώρας, τότε τον χειραγωγείς πιο εύκολα.Επιλεκτικά λοιπόν προβάλλεται μια μικρή μερίδα ως το αντιπροσωπευτικό κομμάτι της νεολαίας,μιας νεολαίας "αποχαυνωμένης" κολλημένης στην οθόνη ενός υπολογιστή,αμορφωτής,απο τους οποίους οι μισοι θέλουν να γίνουν μοντέλα και οι άλλοι μισοί τραγουδιστές, τα ίδια κάνανε και σε μας με άξονα το ποδοσφαιρό.
Όμως εγώ δεν βλέπω μόνο αυτούς τους νέους γύρω μου,βλέπω παιδιά με αγωνία για το αύριο,παιδιά που αμφισβητούν και κριτικάρουν,παιδιά οπως η κοπέλα που ξεκινησε το θέμα που αναρωτιέται αν θα πρέπει να αφήσει την πατρίδα της για να εξασφαλίσει κατι καλύτερο, ενώ όλοι αυτοί που την έκαναν να σκεφτεται έτσι δεν έχουν την ελάχιστη τσίπα να μπουνε σε ενα καράβι και να πανε στο διαολο αφήνοντας μας κι εμάς στην ησυχία μας να περισσώσουμε ό,τι απέμεινε.
Κι ένα τλτ καλώς πρόσθεσε κάποιος ότι μέσα στα επόμενα 4-5 χρόνια θα έχει κάπως ξεκαθαρίσει το τοπίο,η παγκόσμια κρίση θα δημιουργήσει ένα νέο κύμα μεταναστευσης,απο που και προς που δεν ξέρω, σίγουρα οχι στις ΗΠΑ που δεν αποτελούν πια την χώρα της ευκαιρίας.Προσωπικά είχα σκεφτεί πως αν επέλεγα αυτήν την στιγμή να φύγω θα διαλεγα την Νορβηγία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μια κοινωνική μη καναπεδική-μη φορουμφιακή επανάσταση μπορεί να αλλάξει την «κομματική» χώρα μας.
Καλά όλα αυτά, όμως για τι είδους επανάστασης μιλάς; Να κάψουμε και πάλι τα πάντα για να εκτονωθούμε, ή μήπως σκέπτεσαι τίποτε καλύτερο απ' αυτό;


Έχω σκεφτεί πολλές φορές να φύγω από την Ελλάδα. Όσο σκέφτομαι πως με τις σπουδές μου θα είχα σίγουρα καλύτερη αντιμετώπιση απ' την απαξίωση της γνώσης που έχω γνωρίσει σ' όλη μου τη ζωή, με τους μέτριους και τους τεμπέληδες να προωθούνται πάντοτε και τους άξιους να καταποντίζονται, επίσης όσο σκέφτομαι ότι σ' ένα ευρωπαϊκό κράτος για την ίδια εργασία θα έπαιρνα τα τριπλάσια έως τετραπλάσια χρήματα και θα έβρισκα τα ίδια προϊόντα περίπου 30% φτηνότερα στα εκεί super market, με πιάνουν τάσεις φυγής. Μάλλον όμως είναι αργά για μένα, αφού υπάρχουν πολλά που με δένουν πια εδώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μα αμα θελει να παει καπου καλυτερα,γιατι να παει στην Αμερικη και οχι στην Ευρωπη?
που ειναι και κοντυτερα για οταν καλυτερεψουν τα πραγματα στην Ελλαδα?
εγω διαφωνω με την Αμερικη ως προορισμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
το να φύγετε είναι ο πιο εύκολος δρόμος...

...η δυσκολία είναι να οργανωθούμε εμείς οι νέοι «με αγωνία για το αύριο,παιδιά που αμφισβητούν και κριτικάρουν» και να αλλάξουμε το τοπίο, όχι με τρομοκρατικές μεθόδους! δηλ., εγώ σαν νέος φοιτητής και εν γένει επιστήμονας, που κάνω όνειρα και προγραμματίζω την υπόλοιπη ζωή μου, στην χώρα μου (αυτή με τα αρνητικά μόνο όπως λέτε), ενώ έχω χίλιες δυο άλλες καλύτερες επιλογές ζωής, είμαι τρελός ή μαζοχιστής; ε; :hmm:δηλ., ποιος σας εξασφαλίζει ότι έξω μοιράζουν μανούλια εξ' ουρανού; εσας τους «προβληματισμένους και ανήσυχους-δυσαρεστημένους» από την Ελλάδα περίμεναν για να στελεχώσουν οι Δυτικοευρωπαϊοι ή οι Αμερικάνοι το σύστημά τους (ιδιωτικό και δημόσιο); ε;

...καλύτερα ας προτείνουμε τρόπους εξόδου της χώρας από την παρούσα κρίση. Ας βοηθήσουμε σαν νέοι και ανήσυχοι (και όχι ατομικιστές-ήσυχοι) για ένα καλύτερο αύριο της χώρας μας, μακρυά από ταμπέλες και υποσχεσιολογία...ας μην βάζουμε την ουρά κάτω από τα σκέλια και αποποιούμαστε ευθυνών (όταν κάθε 4 χρόνια χειροκροτάμε και ψηφίζουμε).

Ο Ομπάμιας ή ο Μπουσς την έφτιαξε την Αμερική όπως θέλουμε να είναι; με τις πολλές δουλειές, με τους παχυλούς μισθούς; με τα όλα ωραία και καλά; ε;

...και εγώ έχω σκεφτεί πολλές φορές την μετανάστευση ως εύκολη λύση στην παρούσα σίψη, αλλά δεν ξέρω αν είναι η σωστή λύση! Με την λογική σας πρέπει μεγάλο μέρος του δυσαρεστημένου Ελληνικού λαού να πάρει τον δρόμο της μετανάστευσης. Και οι ξένες χώρες γιατί να μας δεχθούν; Έχουμε υπογράψει συμβόλαια σωτηρίας της κατάντιάς μας; ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
το να φύγετε είναι ο πιο εύκολος δρόμος...

...η δυσκολία είναι να οργανωθούμε εμείς οι νέοι «με αγωνία για το αύριο,παιδιά που αμφισβητούν και κριτικάρουν» και να αλλάξουμε το τοπίο, όχι με τρομοκρατικές μεθόδους! δηλ., εγώ σαν νέος φοιτητής και εν γένει επιστήμονας, που κάνω όνειρα και προγραμματίζω την υπόλοιπη ζωή μου, στην χώρα μου (αυτή με τα αρνητικά μόνο όπως λέτε), ενώ έχω χίλιες δυο άλλες καλύτερες επιλογές ζωής, είμαι τρελός ή μαζοχιστής; ε; :hmm:δηλ., ποιος σας εξασφαλίζει ότι έξω μοιράζουν μανούλια εξ' ουρανού; εσας τους «προβληματισμένους και ανήσυχους-δυσαρεστημένους» από την Ελλάδα περίμεναν για να στελεχώσουν οι Δυτικοευρωπαϊοι ή οι Αμερικάνοι το σύστημά τους (ιδιωτικό και δημόσιο); ε;

...καλύτερα ας προτείνουμε τρόπους εξόδου της χώρας από την παρούσα κρίση. Ας βοηθήσουμε σαν νέοι και ανήσυχοι (και όχι ατομικιστές-ήσυχοι) για ένα καλύτερο αύριο της χώρας μας, μακρυά από ταμπέλες και υποσχεσιολογία...ας μην βάζουμε την ουρά κάτω από τα σκέλια και αποποιούμαστε ευθυνών (όταν κάθε 4 χρόνια χειροκροτάμε και ψηφίζουμε).

Ο Ομπάμιας ή ο Μπουσς την έφτιαξε την Αμερική όπως θέλουμε να είναι; με τις πολλές δουλειές, με τους παχυλούς μισθούς; με τα όλα ωραία και καλά; ε;

...και εγώ έχω σκεφτεί πολλές φορές την μετανάστευση ως εύκολη λύση στην παρούσα σίψη, αλλά δεν ξέρω αν είναι η σωστή λύση! Με την λογική σας πρέπει μεγάλο μέρος του δυσαρεστημένου Ελληνικού λαού να πάρει τον δρόμο της μετανάστευσης. Και οι ξένες χώρες γιατί να μας δεχθούν; Έχουμε υπογράψει συμβόλαια σωτηρίας της κατάντιάς μας; ε;

Φιλε nPb εχεις δικαιο οσον αφορα το τι σταση πρεπει να εχουμε οι ελληνες απο εδω και περα μπας και καποτε κατι αλλαξει στην μπανανια μας..

Ομως οταν :
Ειμαι παλι στην ανεργια
Εχω ελαχιστοτατες πιθανοτητες να βρω γρηγορα δουλεια(και γρηγορα εννοω σε 2-3 μηνες)
Δεν κινειται τιποτα στην αγορα και δεν υπαρχουν καθολου αγγελιες και οταν εχω δει οτι περσι που ειχε περισοτερες αγγελιες εκανα 6 μηνες να βρω δουλεια..
Το πιθανοτερο ειναι να βρω μια δουλεια που θα πληρωνομαι ψιχουλα,δεν θα εχω κανεναν απολυτως εργασιακο δικαιωμα και θα κινδυνευω ανα πασα ωρα και στιγμη να με ειδοποιησουν παλι μια Τεταρη οτι την Παρασκευη τελιωνει η συνεργασια μας..

Πως να κανω ονειρα και να προγραμματισω τη ζωη μου? Ουτε σε δικο μου σπιτι δεν μπορω να παω να μεινω..Για οικογενεια και παιδια δεν το συζηταμε καν..

Οχι οτι στην Ευρωπη εχει απειρες θεσεις και ολοι μας περιμενουν..Αλλα για μενα αξιζει η προσπαθεια να βρω κατι σε μια χωρα που θα με σεβονται σαν εργαζομενο..Μαλλον δεν ειναι θεμα αν αξιζει η οχι..Ειναι πλεον μονοδρομος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πάντως Βρετανοί φίλοι του ξαδερφού μου, δεν έχουν την ίδια άποψη για την αγορά εργασίας στην χώρα τους (Βρετανία). Ο Βρετανικός δημόσιος τομέας* ζητάει βιογραφικά με χίλια δυο μάστερ και εργασιακή εμπειρία. Από την άλλη κάπως ανάλογα συμβαίνει και στον ιδιωτικό τομέα, μόνο που εκεί κλείνουν πολλές βιομηχανίες μεσαίου μήκους ενώ οι μεγάλες απολύουν εν μια νυκτί, κόσμο! Οι Βρετανοί νέοι (πτυχιούχοι και μη) ψάχνουν για εργασία 8 ή άνω μήνες, χωρίς κάποιο άλλο εισόδημα (πέραν του «πατρικού», αν και ο Βρετανός γονιός δεν είναι Έλληνας καλός-μπαμπάκας). Και η κυβέρνηση εκεί ετοιμάζει φοροεπιδρομή και μείωση των κρατικών πακέτων (σε Cambridge,...κ.α. σούξουμουξου) και των «κοινωνικών» επιδομάτων πρόνοιας..υπό τις ευλογίες Μπράουν..Κλάφτα Χαράλαμπε...

*δεν υπάρχει Βρετανικός ΑΣΕΠ

...δεν είναι προσωπική μου άποψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι αγγλοσαξωνικες χωρες τωρα πεφτουν-βυθιζονται..δεν πας σε ενα καραβι οταν παει κάαατωω....

Ή ελλαδα ή σε μια αλλη χωρα της ευρωπης εκτός Αγγλίας.Η Γερμανια ,Γαλλια πχ εχουν ηδη βασικα βγι απο την κριση και εχουν αναπτυξη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ολη η ζωη ειναι μπροστα μας..η κριση θα κρατησει 4-5 χρονια το πολυ..και μετα θα ερθει η ανοδος...

απλά δεν θα έχουμε πλέον σπίτι να την χαρούμε στην τηλεόραση :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Βλεπω πως τα πραγματα πλεον στην ελλαδα πανε απο το κακο στο χειροτερο. Ανεργια, οικονομικη κριση, ο κοσμος πειναει και η εγκληματικοτητα εχει φτασει πλεον στο ζενιθ της.
Σκεφτομαι την μεταναστευση προς Αμερικη μερια. Καποιοι γνωστοι μου εχουν ηδη παει εκει για μια καλυτερη ζωη και νομιζω πως σιγα σιγα ηρθε και η σειρα μου.
Ποια η γνωμη σας? Υπαρχουν καλυτερες συνθηκες ζωης ή μπαααα?

εγω παντως εφυγα (δεν μεταναστευσα ομως γιατι εχω την υπηκοοτητα) απο τα 17 μου στον καναδα γιατι ειχα σιχαθει την διαφθορα, την αδικια και τον πικροχολο κοσμο. Δεν μετανιωσα ουτε μια φορα για την αποφαση μου. Εδω ζω καλυτερα, ειμαι πιο ευτυχισμενη και δεν νιωθω αβεβαιοτητα για το μελλον μου.
Αν νομιζεις οτι μπορεις να φυγεις κανε το χωρις 2η σκεψη. Πιστευω πως ειναι καλυτερα να ερθεις καναδα παρα να πας αμερικη. Εδω η ανεργια ειναι σε πιο χαμηλα επιπεδα, η οικονομια αντεχει ακομα, η ιατρικη περιθαλψη ειναι αριστη και παραμενει κρατικη, η παιδεια ειναι επισης πολυ καλη, οι μισθοι καλοι, η ποιοτητα ζωης τελεια και γενικα ολα ειναι πολυ καλα. Το μονο που με ενοχλει ειναι η βροχη :) Αν νομιζεις πως ζουμε στους παγους, δεν ισχυει κατι τετοιο. Αν θελεις κλιμα παρομοιο με αυτο της ελλαδας μπορεις να πας στην βικτωρια ή στο βανκουβερ (το μονο αρνητικο στο βανκουβερ ειναι οτι η αγορα ακινητου κοστιζει πολλα, οπως και η ενοικιαση). Αν δεν σε πειραζει το κρυο και τα χιονια για 4-5 μηνες, τοτε πηγαινε montreal, calgary, edmonton, ή toronto. Εκει τα καλοκαιρια ειναι παρα πολυ ζεστα και τον χειμωνα θα μπορεις να πηγαινεις για λιγες μερες στο μεξικο ή στην κουβα για διακοπες. Η ποιοτητα ζωης, κυριως στο μοντρεαλ ειναι καλυτερη απο τον υπολοιπο καναδα γιατι συνδιαζει και ευρωπαικη κουλτουρα. Επισης εκει οπως και στον υπολοιπο καναδα πλην του βανκουβερ, οι τιμες ειναι πιο χαμηλες σχεδον στα παντα.

Επιπλεον θα τολμησω να διαφωνησω με την αποψη οτι πρεπει να κατσω στην πατριδα μου για την βγαλω απο το αδιεξοδο. Για μενα πατριδα μου ειναι οπου με σεβονται, οπου με βοηθουν να παω μπροστα, οπου με στηριζουν. Οχι οπου με αδικουν, οπου με κλεβουν και οπου προσπαθουν να με διαλυσουν. Για ποιο λογο να μεινω σε ενα μερος οπου για να βρω δουλεια δεν μετρανε τα προσοντα μου αλλα οι γνωριμιες μου; Για ποιο λογο να κατσω να δουλευω σαν σκυλι για μερικα ψιχουλα και καποιοι ευνοημενοι να κανουν μεγαλη ζωη; Οταν με διωχνει η ιδια μου η χωρα για ποιο λογο να κατσω να την βοηθησω; Πραγματικα λυπαμαι πολυ για αυτα που περναει τωρα η ελλαδα, αλλα συγγνωμη, δεν ειμαι εγω αυτη που εφερε την χωρα σε αυτο το σημειο και δεν ειμαι εγω αυτη που θα την ξελασπωσει. Δεν θα κατσω να χτισω την χωρα οπως εκαναν οι παπουδες μου για να την διαλυσουν οι νεωτεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η αδελφη μου εζησε -για το μεταπτυχιακο της -4 χρονια στο βανκουβερ του καναδα,και παρολο που θα μπορουσε να πιασει δουλεια ακομα και ως καθηγητρια σε πανεπιστημια εκει..γυρισε Ελλαδα..δεν αντεχε την βροχη και γενικα τη χαμηλοτερη ποιοτητα σε αρκετα θεματα σε σχεση με την Ελλαδα... με τοση βροχη,παραλιγο να παθει καταθλιψη..

τωρα ειναι εδω και παρολο που λεει συχνα ποσο ωραιος ηταν ο καναδας ,δεν ξαναφυγε...

εγω πηγα το 2004 σε ενα θειο στο Μοντρεαλ για 10 μερες μονο και σκεφτομουν να μεινω μονιμα με την οικογενεια μου..και καλα που δεν το καναμε για μενα...

ως ευρωπαιοι υπηκοοι μπορουμε να παμε και να δουλεψουμε οπου θελουμε στην ΕΕ,και με την απελευθερωση των υπηρεσιων τωρα ειναι ακομα και πιο ευκολο..

γιατι να πας εκτός Ευρωπης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
και εγω στο βανκουβερ ειμαι (7.5 χρονια) και δεν εχω παθει ακομα καταθλιψη απο την βροχη. Αν εισαι καταλληλα ντυμενος ξεχνας την βροχη. Δεν βρεχει και ολο τον χρονο! Το καλοκαιρι ειναι τελειος ο καιρος! Εγω παντως την λατρευω αυτη τη πολη και δεν βρισκω χαμηλοτερη ποιοτητα σε κανενα θεμα σε σχεση με την ελλαδα οπως αναφερεις. Αντιθετα μαλιστα, δεν θελω να φυγω απο εδω ακομα και να με πληρωσουν. Αλλωστε και στην πιο χαλια μερα σου μια βολτα στο seawall σου φτιαχνει την διαθεση.

Το να πας 10 μερες στο μοντρεαλ δεν αρκει για να κρινεις μια πολη :)

Εμας τους ελληνες περιμενουν οι ευρωπαιοι... Η ανεργια στην ευρωπη χτυπαει κοκκινο. Να σου θυμισω επισης οτι ο καιρος δεν ειναι ηλιολουστος στην βορεια/κεντρικη ευρωπη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Με την λογική του «με το να μείνει αυτή η κοπέλα, εγώ, εσύ και κάποιοι άλλοι στη χώρα αυτή, πες μου τι θα κερδίσουμε; Τι θα αλλάξουμε;» θα πάμε και πάμε κατά διαόλου. Ο Κωστάκης θα γίνει Γιωργάκης κι αυτός Δημητράκης υπάρχουν όσο υπάρχουν άνθρωποι που είναι ατομικιστές και κοινωνικά νωχελικοί. Τα δεδομένα του «δικομματισμού, της μίζας, του ό,τι φάμε κι ό,τι πιούμε κι ό,τι αρπάξει ο τέτοιος μας» αλλάζουν με λίγη καλή θέληση και ύπαρξη στόχων από την νέα γενιά που προς το παρόν την ενδιαφέρει μόνο η κατ' επίφασιν ερωτική ζωή, η φραπεδούμπα και ο εαυτούλης της...και γαία πυρί μιχθήτω! Μια κοινωνική μη καναπεδική-μη φορουμφιακή επανάσταση μπορεί να αλλάξει την «κομματική» χώρα μας.

Λόγια λόγια λόγια! Δε βλέπω να προτείνεις τίποτα. Τι επανάσταση θες; Να βγούμε να τα σπάσουμε πάλι όλα; Άλλαξε κάτι; Η επανάσταση του προπέρσινου Δεκεμβρίου έφερε κάποιο αποτέλεσμα; Για ποια επανάσταση μιλάς; Αφού όλοι κοιτάνε την πάρτη τους - να βολευτούνε στο δημόσιο, να κλέψουν την εφορία, να κάνουν την κομπίνα τους. Και ξέρεις κάτι; Καλά κάνουν. Έχουμε μία ζωή, δεν έχουμε πολλές να πούμε, ας βοηθήσω εγώ σε αυτήν και στην επόμενη θα ανταμειφθώ.

...η δυσκολία είναι να οργανωθούμε εμείς οι νέοι «με αγωνία για το αύριο,παιδιά που αμφισβητούν και κριτικάρουν» και να αλλάξουμε το τοπίο, όχι με τρομοκρατικές μεθόδους!

Με ποιες μεθόδους λοιπόν; Πρότεινε να σε δούμε.

Ειμαι παλι στην ανεργια
Εχω ελαχιστοτατες πιθανοτητες να βρω γρηγορα δουλεια(και γρηγορα εννοω σε 2-3 μηνες)
Δεν κινειται τιποτα στην αγορα και δεν υπαρχουν καθολου αγγελιες και οταν εχω δει οτι περσι που ειχε περισοτερες αγγελιες εκανα 6 μηνες να βρω δουλεια..
Το πιθανοτερο ειναι να βρω μια δουλεια που θα πληρωνομαι ψιχουλα,δεν θα εχω κανεναν απολυτως εργασιακο δικαιωμα και θα κινδυνευω ανα πασα ωρα και στιγμη να με ειδοποιησουν παλι μια Τεταρη οτι την Παρασκευη τελιωνει η συνεργασια μας..

Πως να κανω ονειρα και να προγραμματισω τη ζωη μου? Ουτε σε δικο μου σπιτι δεν μπορω να παω να μεινω..Για οικογενεια και παιδια δεν το συζηταμε καν..

Αυτή είναι η πραγματικότητα. Πώς μπορείς να πείσεις αυτόν τον νέο άνθρωπο που δεν έχει να φάει οτι πρέπει να κάνει τη θυσία να οργανωθεί για να διορθώσει την κατάσταση; Τη δική του ζωή ποιος θα τη διορθώσει; Οι θεωρίες;

Μπουχτίσαμε από θεωρίες. Μπουχτίσαμε πραγματικά. Πράξεις θέλω να δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Λόγια λόγια λόγια! Δε βλέπω να προτείνεις τίποτα. Τι επανάσταση θες;

Ο nPB είναι ονειροπόλος Himela...

Ξέρεις, πιστεύει ότι οι άνθρωποι έχουν την καλή θέληση να αλλάξουν πρώτα τους εαυτούς τους και μετά να αλλάξει και η κοινωνία. Βλέπεις, δεν έχει καταλάβει ότι για τους θανάτους σε νοσοκομεία ασθενών επειδή υπάρχει έλλειψη ιατρών, τα ατυχήματα στους δρόμους λόγω των θανατηφόρων δρόμων, της ανασφάλειας εξαιτίας της ανεργίας εξαιτίας ανορθολογικών τρόπων κατανομής της εργασίας δεν ευθύνεται κανείς άλλος εκτός από τον ίδιο τον Έλληνα ο οποίος είναι δέσμιος της ανατολίτικης κληρονομιάς του και ο οποίος πιστεύει ότι

Αφού όλοι κοιτάνε την πάρτη τους - να βολευτούνε στο δημόσιο, να κλέψουν την εφορία, να κάνουν την κομπίνα τους. Και ξέρεις κάτι; Καλά κάνουν. Έχουμε μία ζωή, δεν έχουμε πολλές να πούμε,

Φυσικά μια τέτοια αντίληψη (της αποδοχής της ήττας και της εθελούσιας συσσωμάτωσης στο θλιβερό σύνολο) σε κάνει αυτομάτως το βλαβερό υποκείμενο για το οποίο μιλάμε...

Αυτή η αποθέωση του εφήμερου και η αποδοχή του σήμερα σαν μια παντοτινή και αιώνια πραγματικότητα είναι εκστατική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top