Είναι τελικά λύση η μετανάστευση;

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αν περάσει το νομοσχέδιο για τους λαθρομετανάστες και πάρουν όλοι αυτοί που προβλέπεται να την πάρουν την Ελληνική ιθαγένεια, εμένα με βλέπω στα σίγουρα μετανάστη. Το πού θα δείξει. Πάντως πια η Ελλάδα δεν θα είναι πια η πατρίδα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Φυσικά μια τέτοια αντίληψη (της αποδοχής της ήττας και της εθελούσιας συσσωμάτωσης στο θλιβερό σύνολο) σε κάνει αυτομάτως το βλαβερό υποκείμενο για το οποίο μιλάμε...

Αυτή η αποθέωση του εφήμερου και η αποδοχή του σήμερα σαν μια παντοτινή και αιώνια πραγματικότητα είναι εκστατική.

Δε με προσβάλλεις, άλλωστε εγώ το παραδέχτηκα πρώτη.

Να με συγχωρείς αλλά εγώ το σήμερα θα ζήσω. Κι έχω την υποχρέωση προς τον εαυτό μου να το κάνω όσο γίνεται καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δε με προσβάλλεις, άλλωστε εγώ το παραδέχτηκα πρώτη.

Να με συγχωρείς αλλά εγώ το σήμερα θα ζήσω. Κι έχω την υποχρέωση προς τον εαυτό μου να το κάνω όσο γίνεται καλύτερο.

Και εγώ έχω την υποχρέωση να λυπάμαι για αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εσύ πάντως άμα φύγεις Jrot (αλήθεια κάτι ακρωνύμια J.R.O.T. έχουν σχέση με το username σου; Λέω εγώ τώρα...) κοίτα να κλείσεις πίσω την πόρτα. Α, και πάρε μαζί σου όλους αυτούς από το Αφγανιστάν και το Πακιστάν να κάνετε παρέα σε μια πιο «φιλόξενη» χώρα. Αν και μεταξύ μας, πιο «φιλόξενη» χώρα (δηλ. ξέφραγο αμπέλι) από την Ελλάδα δεν βρίσκεται εύκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ο JROT (just run ολ τουγκεδερ μαδερφακερς) έχει βίζα για 145 χώρες και την ικανότητα να χορηγεί και να αφαιρεί την ιθαγένεια από οποιονδήποτε. Η συμμορία του αποτελείται από 10 Πακιστανούς, 3 Αφγανούς και 5 παπαγάλους. Μετά την Ελλάδα (την οποία θα εξαφανίσει από το χάρτη σε 4 μήνες επόμενη αποστολή είναι η εξολόθρευση των κακών Βιετναμέζων. Χειλ Σόρος οι μελοθάνατοι σε χαιρετούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Η κασέτα εκτός από fast rewind και play έχει κι ένα κουμπί που λέγεται pause.

Μετά από μερικά χρόνια προβλέπω ότι θα ξαναγίνουμε μετανάστες όσοι Έλληνες αγαπούν ακόμα την πατρίδα τους. Θα βγάζουν περιοδικά στο εξωτερικό μπας και ξυπνήσουν όσοι Έλληνες θα έχουν απομείνει ακόμα στην Ελλάδα. Αυτή είναι η μοίρα του Ελληνισμού. Όπως έλεγε και ο Κ. Καραμανλής «έξω πάμε καλά»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως Βρετανοί φίλοι του ξαδερφού μου, δεν έχουν την ίδια άποψη για την αγορά εργασίας στην χώρα τους (Βρετανία). Ο Βρετανικός δημόσιος τομέας* ζητάει βιογραφικά με χίλια δυο μάστερ και εργασιακή εμπειρία. Από την άλλη κάπως ανάλογα συμβαίνει και στον ιδιωτικό τομέα, μόνο που εκεί κλείνουν πολλές βιομηχανίες μεσαίου μήκους ενώ οι μεγάλες απολύουν εν μια νυκτί, κόσμο! Οι Βρετανοί νέοι (πτυχιούχοι και μη) ψάχνουν για εργασία 8 ή άνω μήνες, χωρίς κάποιο άλλο εισόδημα (πέραν του «πατρικού», αν και ο Βρετανός γονιός δεν είναι Έλληνας καλός-μπαμπάκας). Και η κυβέρνηση εκεί ετοιμάζει φοροεπιδρομή και μείωση των κρατικών πακέτων (σε Cambridge,...κ.α. σούξουμουξου) και των «κοινωνικών» επιδομάτων πρόνοιας..υπό τις ευλογίες Μπράουν..Κλάφτα Χαράλαμπε...

*δεν υπάρχει Βρετανικός ΑΣΕΠ

...δεν είναι προσωπική μου άποψη!

Να αναφέρω τι γίνεται στην Βρετανία στον τομέα μου (ειδική αγωγή), αναφέροντας το παράδειγμα των συμφοιτητών μου που έμειναν εκεί για εργασία (εγώ η "έξυπνη" έφυγα). Δεν υπάρχει ΑΣΕΠ, αλλά υπάρχουν θέσεις. Πηγαίνεις, περνάς συνέντευξη κι ύστερα από λίγο ξεκινάς την "δοκιμαστική" περίοδο η οποία κρατά κανά χρόνο (με μισθό 20.000 λίρες τον χρόνο) κι εν συνεχεία κανονικά με μισθό που ανεβαίνει αυτόματα 5.000 λίρες και κάθε χρόνο ανεβαίνει, ανεβαίνει. Συν τοις άλλοις οι δομές είναι οργανωμένες, κάνεις καλή και δημιουργική δουλειά, το σχολείο σου πληρώνει μετεκπαιδεύσεις και μαθήματα σε πανεπιστήμιο που παρακολουθώντας part-time μπορείς σε 3 χρόνια να φτάσεις σε επίπεδο μάστερ και λοιπά. Όλα αυτά με καθημερινότητα πολύ πιο φτηνή από εδώ (εκτός κι αν μένεις Λονδίνο. Αλλά για ποιό λόγο να μείνεις Λονδίνο όταν στις υπόλοιπες πόλεις δεν λείπει τίποτα σε αντίθεση με την αθηνοκεντρική Ελλάδα?).

Η οικονομική κρίση έχει επηρεάσει όλο τον πλανήτη. Αλλά το να δίνουμε το παράδειγμα κάποιων ξένων χωρών μακράν πιο αναπτυγμένων και να πούμε ''δεν είμαστε και τόσο άθλιο κράτος οπότε'' είναι ουτοπικό. Είμαστε σχεδόν τριτοκοσμική χώρα. Δεν μου αρέσει να το λέω, αλλά είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν περάσει το νομοσχέδιο για τους λαθρομετανάστες και πάρουν όλοι αυτοί που προβλέπεται να την πάρουν την Ελληνική ιθαγένεια, εμένα με βλέπω στα σίγουρα μετανάστη. Το πού θα δείξει. Πάντως πια η Ελλάδα δεν θα είναι πια η πατρίδα μου...

Συμβουλή: αν κάνεις το βήμα πήγαινε σε καμία χώρα της ανατολικής Ευρώπης, εκεί που οι μετανάστες δεν έχουν ξεκινήσει να πηγαίνουν και βλέπεις παντού καυκάσιους. Επειδή ΟΠΟΥ αλλού κι αν πας δεν θα ξεφύγεις από Πακιστανούς και Ινδούς. Η μόνη διαφορά είναι ότι εκεί δεν θα σου καθαρίζουν το αμάξι, αλλά θα είναι συνάδελφοί σου και πιθανώς αφεντικά σου, και δε νομίζω η ελληνική σου περηφάνεια να δεχτεί αυτή την ταπείνωση και σε βλέπω να γυρνάς τρέχοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Κι εγώ σ'αγαπάω underwater:D

Αλλά τί λέω! Γιατί να φύγω άλλωστε; Αφού ήδη θα έχω γίνει μετανάστης στον τόπο μου. Άλλωστε έτσι δεν γράφουν στους τοίχους αναρχικοί; «Όλοι είμαστε μετανάστες»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εσύ πάντως άμα φύγεις Jrot (αλήθεια κάτι ακρωνύμια J.R.O.T. έχουν σχέση με το username σου; Λέω εγώ τώρα...) κοίτα να κλείσεις πίσω την πόρτα. Α, και πάρε μαζί σου όλους αυτούς από το Αφγανιστάν και το Πακιστάν να κάνετε παρέα σε μια πιο «φιλόξενη» χώρα. Αν και μεταξύ μας, πιο «φιλόξενη» χώρα (δηλ. ξέφραγο αμπέλι) από την Ελλάδα δεν βρίσκεται εύκολα...

Kατι ακρωνυμια? Τι εννοεις σπαλικαρακο μου?

Καταλαβαινεις το θεμα που συζηταμε ή σε καθε θεμα γραφεις για τους μεταναστες και το σορος?:hmm:

Τι σχεση εχουν οι μεταναστες με την εργασιακη κατασταση που αντιμετωπιζω στην χωρα μας? Εκτος αν η Ελλαδα εχει γεμιζει πακιστανους μηχανικους που μου παιρνουν τη δουλεια και δεν το εχω παρει χαμπαρι..

Υ.Γ. Στα θεματα εργασιας pitg κανει μπαμ οτι εισαι ακομα φοιτητης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/JROTC

να σου λυθεί και η απορία...

Εγώ απλώς σου είπα ότι αφού δεν σου αρέσει η Ελλάδα όπως είναι γιατί δεν φεύγεις. Και μάλιστα σε προέτρεψα να πάρεις και τους «προστατευομένους» σου. Πού είναι το περίεργο;

Στις άλλες χώρες έχει περισσότερες δουλειές άλλωστε για όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/JROTC

να σου λυθεί και η απορία...

Οοοοοχχχχιιιιιι..Με αποκαλυψες..Pitg σταματα τωρα την ερευνα πριν μπλεξεις ασχημα..

Εγώ απλώς σου είπα ότι αφού δεν σου αρέσει η Ελλάδα όπως είναι γιατί δεν φεύγεις. Και μάλιστα σε προέτρεψα να πάρεις και τους «προστατευομένους» σου. Πού είναι το περίεργο;

Στις άλλες χώρες έχει περισσότερες δουλειές άλλωστε για όλους!

Δλδ εσενα σου αρεσει η Ελλαδα οπως ειναι? Σου αρεσει που η ανεργια εχει χτηπησει κοκκινο,που ιδρυουν σχολες χωρις δικαιωματα, που για να μπορεσεις να ζησεις πρεπει να φυλας κατουρημενες ποδιες κλπ,κλπ..(σταματαω γιατι δεν υπαρχει τελιωμος..)

Και ναι δεν ηθελα να φυγω..γιατι εδω ειναι οι γονεις μου και οι φιλοι μου..

Και ειναι θλιβερο που αναγκαζομαστε νεοι ανθρωποι να σκεφτομαστε το φευγιο λογω του οτι δεν υπαρχει παρον και προοπτικες μελλοντος εδω,λογω του τροπου διακυβερνησης αυτης της χωρας απο τη χουντα τουλαχιστον και μετα..

Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι για την κατασταση που εχουμε φτασει την ευθυνη εχουν οι αναρχικοι και οι μεταναστες,ποιος ειμαι εγω να σου χαλασω το ονειρο?

Καληνυχτα pitg..Και οταν μεθαυριο βγεις στην εργασια και αντιμετωπισεις την κατασταση μην ξεχασεις να κραυγασεις:

ΕΞΩ ΟΙ ΞΕΝΟΙ..ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΡΧΙΚΟΥΣ..ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟ ΣΟΡΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δλδ εσενα σου αρεσει η Ελλαδα οπως ειναι? Σου αρεσει που η ανεργια εχει χτηπησει κοκκινο,που ιδρυουν σχολες χωρις δικαιωματα, που για να μπορεσεις να ζησεις πρεπει να φυλας κατουρημενες ποδιες κλπ,κλπ..(σταματαω γιατι δεν υπαρχει τελιωμος..)
Η Ελαδα εχει πολλα καλα...
μην ξεχνατε οτι ανηκει στα ανεπτυγμενα κρατη παγκοσμιως,,και τα μη ανεπτυγμενα ειναι το 70%....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο nPB είναι ονειροπόλος Himela...
...και γι' αυτό θα έχει τη μοίρα όλων των ονειροπόλων στην Ελλάδα: Την ανώμαλη προσγείωση...

Αυτή η αποθέωση του εφήμερου και η αποδοχή του σήμερα σαν μια παντοτινή και αιώνια πραγματικότητα είναι εκστατική.
Ναι, μόνο που τούτο το εφήμερο έχει αποδειχτεί πιο μακρόβιο από εμάς τους ίδιους, αφού επί δεκαετίες προσμένουμε να περάσει κι εκείνο είναι πάντα εδώ. Φοβάμαι μάλιστα πως θα είναι εδώ κι αφότου φύγουμε εμείς, οι εφήμεροι...

Μετά από μερικά χρόνια προβλέπω ότι θα ξαναγίνουμε μετανάστες όσοι Έλληνες αγαπούν ακόμα την πατρίδα τους. Θα βγάζουν περιοδικά στο εξωτερικό μπας και ξυπνήσουν όσοι Έλληνες θα έχουν απομείνει ακόμα στην Ελλάδα. Αυτή είναι η μοίρα του Ελληνισμού. Όπως έλεγε και ο Κ. Καραμανλής «έξω πάμε καλά»
Ααααχ, εάν ήταν να με τιμωρούσε ο καλός θεούλης για τα φρικτά κι επαναλαμβανόμενα αμαρτήματά μου, ας με καταριόταν με μια εξορία στο Παρίσι, όπως τον Καραμανλή ή τη Μελίνα...

Να έκανα κι εγώ αντίσταση στα καφέ της Μονμάρτης...:hehe: Αλλά πού τέτοια τύχη. Ο θεός έφτιαξε την Ελλάδα για να τιμωρεί τους αμαρτωλούς...

Αφιερωμένο σε όλους τους συμμετέχοντες στο θέμα, από τον θυμόσοφο Ρασούλη:


Εκείνος που δεν ξέρει και δεν αγαπά
και στην Αθήνα μέσα ζει στην ξενιτιά φίλε Πέτρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Όσο δεν αποκαλύπτεις τί σημαίνουν τα αρχικά του ονόματός σου εγώ φαντάζομαι διάφορα τινα. Πες μας επιτέλους τί σημαίνει αυτό το όνομα να μην νομίζω εγώ διάφορα.

Δεν είπα ότι φταίνε οι ξένοι και οι αναρχικοί για την κατάσταση που υπάρχει. Αν και έχουν βάλει το χεράκι τους. Είπα ότι και για τους δύο η μόνιμη μετανάστευση στις φυσικές πατρίδες του ίσως ήταν η καλύτερη λύση. Και γι'αυτούς και για την χώρα.

Κι ένα ωραίο αρθράκι για σένα Jrot. Θα το συζητήσουμε σε άλλο θέμα που θα ανοίξω.

Chaos, δεν θα είναι ίδια η κατάσταση τώρα σε σχέση με την χούντα. Πιο πολύ ίσως θα μοιάζει με την προεπαναστατική περίοδο. Δεν πάνε καλά τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Όσο δεν αποκαλύπτεις τί σημαίνουν τα αρχικά του ονόματός σου εγώ φαντάζομαι διάφορα τινα. Πες μας επιτέλους τί σημαίνει αυτό το όνομα να μην νομίζω εγώ διάφορα.

Tι να αποκαλυψω? Αφου τα αποκαλυψες ολα εσυ..:P

Μονο το 6 δεν βρηκες τι σημαινει..Σου δινω tip: Εχει σχεση με εβραικη θρησκεια και Σορος..

Υ.Γ.Ειμαστε οφ τοπικ..Το θεμα ειναι η μεταναστευση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όσο δεν αποκαλύπτεις τί σημαίνουν τα αρχικά του ονόματός σου εγώ φαντάζομαι διάφορα τινα. Πες μας επιτέλους τί σημαίνει αυτό το όνομα να μην νομίζω εγώ διάφορα.

Chaos, δεν θα είναι ίδια η κατάσταση τώρα σε σχέση με την χούντα. Πιο πολύ ίσως θα μοιάζει με την προεπαναστατική περίοδο. Δεν πάνε καλά τα πράγματα.

Ν' απαντήσω λοιπόν εγώ, στο μέγα αυτό ζήτημα που ετέθη: Τον Johnny Rotten τον έχεις ακουστά Πέτρο;

Και μια διευκρινιστική ερώτηση: Όταν λες "προεπαναστατική περίοδο", εννοείς πριν απ' τη δικτατορία, δηλαδή ως επανάσταση εννοείς τη χούντα; Πάντως εμένα μια εξορία στο Παρίσι θα μ' έφτιαχνε πιστεύω...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....Το θεμα ειναι η μεταναστευση..

...και είναι Το Πρόβλημα, τελικά, κι όχι, η λύση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Ποια η γνωμη σας?


Τελείωσε με τις σπουδές σου
και μετά φύγε.


Υπαρχουν καλυτερες συνθηκες ζωης ή μπαααα?



Απ'όσα γνωρίζω,
η Αυστραλία είναι η καλλίτερη των
περιπτώσεων.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
...δεν επιτρέπω να με αποκαλείτε ονειροπόλο...

άντε και έχουμε αργήσει χρόνια τώρα (γιοι και κόρες 30 χρόνια βολεμμένων κρατικοδίαιτων)....για την μεγάλη μαζική μετανάστευση στο εξωτερικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top