Είναι τελικά λύση η μετανάστευση;

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Tι να αποκαλυψω? Αφου τα αποκαλυψες ολα εσυ..:P

Μονο το 6 δεν βρηκες τι σημαινει..Σου δινω tip: Εχει σχεση με εβραικη θρησκεια και Σορος..

Υ.Γ.Ειμαστε οφ τοπικ..Το θεμα ειναι η μεταναστευση..

Το 6 μου φέρνει κάτι στο μυαλό. Άλλωστε το 6 έχει έναν συγκεκριμένο συμβολισμό στην Εβραϊκή θρησκεία.

Ν' απαντήσω λοιπόν εγώ, στο μέγα αυτό ζήτημα που ετέθη: Τον Johnny Rotten τον έχεις ακουστά Πέτρο;

Και μια διευκρινιστική ερώτηση: Όταν λες "προεπαναστατική περίοδο", εννοείς πριν απ' τη δικτατορία, δηλαδή ως επανάσταση εννοείς τη χούντα; Πάντως εμένα μια εξορία στο Παρίσι θα μ' έφτιαχνε πιστεύω...:clapup:

Τον Johnny Rotten δεν τον γνωρίζω. Αλλά κάποιες συμπτώσεις δεν μου «κάθονται» πολύ καλά. Και στο κάτω-κάτω ακόμα κι αν ισχύουν αυτά τα ακρωνύμια που βρήκα στο ίντερνετ, δεν περιμένω να το παραδεχθεί. Αυτοί που πρέπει να το δουν το είδαν. Η καχυποψία μου και η συνωμοσιολογία μου βέβαια έχει βαρέσει κόκκινο αλλά έχω φροντίσει να προσαρμοστώ στις μεθόδους που χρησιμοποιούν κι αυτοί. Πού είναι το περίεργο;

Πάντως όταν αναφέρομαι σε προεπαναστατική περίοδο, δεν αναφέρομαι φυσικά στην χούντα και το ξέρεις πολύ καλά. Αλλά μ'αρέσει το χιούμορ σου:D

Τέλος πάντων, για να μην βγει το μήνυμα εκτός θέματος (πάγια τακτική μου:P), λέω ότι θα ήμουν διατεθειμένος να φύγω κάποια χρόνια από την Ελλάδα για να σπουδάσω και να αποκτήσω κάποια κατάρτιση, ίσως και για κάποια εργασιακή εμπειρία (αν και στον δικό μου χώρο δεν παίζει και πολύ ρόλο να δουλέψεις στο εξωτερικό) και μετά θα γυρνούσα στην Ελλάδα (ελπίζοντας φυσικά ότι δεν θα έχουν γίνει όλα όσα δρομολογούνται να γίνουν) να συνεχίσω την επαγγελματική μου πορεία και την υπόλοιπη ζωή. Γνωρίζω ότι υπάρχει ανοργανωσιά, πολλές δυσκολίες, αλλά άλλο να είσαι ανοργάνωτος στην πατρίδα σου και άλλο οργανωμένος σε ξένο τόπο. Αν βέβαια, και το επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά, εξακολουθεί η Ελλάδα να είναι πατρίδα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Το 6 μου φέρνει κάτι στο μυαλό. Άλλωστε το 6 έχει έναν συγκεκριμένο συμβολισμό στην Εβραϊκή θρησκεία.
Ε ναι , λοιπόν νομίζω ήρθε η ώρα να τον ξεσκεπάσω



Ο jrot6



Είναι ο 666, o Αντίχριστος το έχει πει και η Λουκά σε συνέντευξή της στον Ψινάκη .
Είναι το Θηρίο που έχει την κωδική ονομασία .......Σταύρος.
Το ʽπιασατε το υπονοούμενο έτσι ?

Έτσι ?
Και το ομοιοκατάληκτο με το Σορος !
Έτσι ?
Είναι φανερή πλέον η πλεκτάνη που στήθηκε στις πλάτες μας και χαίρομαι που βγήκαν όλα στην επιφάνεια .:mad:



Τέλος μετά λύπης μου θέλω να σας ενημερώσω , πως μου τηλεφώνησε το Τζώρτζ , ο Σόρος ντε , και μου είπε επί λέξη
" Αμ βέρυ βέρυ …..εμμ, πως το λέτε εσείς εδώ γιατί ξεχνάω πως το λέμε εμείς εκεί …. Ωωωου ! γες χολοσκασμένος μπικόζ
με κατηγορούνε αδίκως !
Μα ντεν πειράζει , εγώ αγαπάω Ελλάδα και γκρικ μιουζικ , συρτάκι, μουζζάκα γι αυτό και σας αφιερώνω ένα τραγουδάκι που σκάρωσα

Σό(ω)ρο με είπες μια βραδιά
Χωρίς καμιάν αιτία
Όμως του Σόρου η καρδιάαααααααα
Δεν σας κρατάει κακίααααααααα .

Γουιθ μένι μένι λαβ και τα σέβη μου στον πρωθυπουργό σας κ. Βγενόπουλο !

Τσίαρς ! "

:P

Τέλος έχω να δηλώσω πως εγώ τουλάχιστον θα μεταναστεύσω , λυπάμαι που το λέω και όχι δεν είναι
οικονομικοί οι λόγοι , ίρωτας είναι η αιτία , σχώρα με Πέτρε , ηγάπησα σφόδρα , η καρδιά τα φταίει όλα
αυτή η ρημάδα η καρδιά
Σνιφ !
Είπα να φύγω μακριά να ζήσω μʼ άλλη αγάπη μα σαν θυμάμαι την παλιά
Θέλω να πάρω χάπι


:P
................................................................................................................................................................................


Λοιπόοον ... Πέρα από την πλάκα και τις εμμονές του καλού μου Πέτρου , κι επειδή μέχρι τώρα μόνο διαπιστώσεις
κάνουμε , αλήθεια έχει σκεφτεί κανείς από εσάς την ... εσωτερική μετανάστευση ?
Εννοώ τα χωριά , κωμοπόλεις κλπ .
Ναι ξέρω , δεν υπάρχει ούτε κουνούπι πετούμενο εκεί , αλλά αν , λέω αν κάναμε ολ τουγκέδερ τη κίνηση
μήπως κάτι γινόταν ?
Θέτοντας φυσικά σε άλλες βάσεις το τρόπο ζωης μας , διασκεδάσης μας , εργασίας κλπ
Όσα άτομα έχω δει να μεταναστεύουν σε χωριά , να γίνονται αγρότες , να ασχολούνται
με βιολογικές καλλιέργειες κλπ , ειλικρινά παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν αυτό που διαπίστωσα
είναι πως το χαμόγελο επανήλθε στα χείλη τους και φυσικά ξέχασαν την έννοια : άγχος - χρόνος που δεν φτάνει :
σημειώσατε φρίκη !

Τεςπα ! Ξέρω θα διαφωνήσετε και δεν θα έχετε και άδικο όμως ...

κάποιος ονομάστηκε εδώ μέσα ονειροπόλος , βάλτε κι εμένα στο κλαμπ να γίνουμε ...πολλές !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι τώρα δεν ανέφερα πουθενά τον Σόρος:P

Τέλος πάντως, Μελιώ, θα συμφωνήσω με το 2ο μέρος του μηνύματός σου. Το τερατούργημα που λέγεται Αθήνα πρέπει σταδιακά να εξανθρωπισθεί σαν πόλη. Όπως πολύ σωστά είπες, θα πρέπει να δοθούν κίνητρα σε όλο και περισσότερο κόσμο να μεταναστεύσει από την Αθήνα και να επιστρέψει στους τόπους καταγωγής του να αναπτυχθεί και ο αγροτικός παράγοντας να γίνουν ανταγωνιστικά τα προϊόντα μας. Πρώτα όμως πρέπει να ξεκαθαρίσουμε το όραμα που έχουμε για την χώρα. Και θα πρεπεί να σκεφτούμε την δημιουργία και την παραγωγικότητα προκειμένου να πατήσουμε στα δικά μας πόδια και να έρχονται να μεταναστεύουν στην Ελλάδα άνθρωποι προκειμένου να κερδίσουμε κι εμείς, να κερδίσουν κι αυτοί. Φυσικά να μεταναστεύοσουν οι υγιείς δυνάμεις των χωρών και όχι έποικοι όπως τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Για να κανω αισθητη την παρουσια μου στο θεμα που ανοιξα εγω θα απαντησω γενικως σε ολους σας.
Μετα την παροδο της χουντας, και την επιστροφη της "δημοκρατιας" αυτης που ηθελαν να μας πουλησουν και οπως συνεχιζουν να μας πουλανε μεχρι και σημερα με εικονικη αναπτυξη, εικονικη ευημερια, εικονικες θεσεις εργασιας, εικονικες παροχες, ηρθε η ωρα τους!!
Ολοι οι ανευθυνο-υπευθυνοι, οι καπιλευτες των ονειρων μας, αυτοι που μας εριξαν την χαριστικη κλοτσια για να πεσουμε στο γκρεμο μεχρι και αυτη τη στιγμη χαιρουν πολλων προνομιων, κι εμεις ειμαστε αναγκασμενοι να επιβιωνουμε με ψιχουλα.
Αυτοι με ακριβα τζιπακια με φιμε τζαμια και ωραιες γκομενες, και ενα σωρο "αναψυκτηρια"( ;) ) Και ολα αυτα πληρωμενα με τα λευτα του μακακα του ελληνα.
Για ποιο λογο λοιπον εγω να μεινω εδω? Για να βγαλω εγω το φιδι απο την τρυπα? ΄Η να τους βοηθω να παιρνουν καλα εις βαρος μου?
ΕΔΩ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ "ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ" ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΓΓΙΖΕΙ!!! Εγω ενα απλο ανθρωπακι τι θα τους κανω?
Και οσοι σπευσουν να με επικρινουν για τα λεγομενα μου, ας κοιταξουν λιγακι γυρω τους και θα καταλαβουν πως δεν υπαρχει διεξοδος ουτε γυρισμος απο την κατρακυλα μας.
Οσο για τις επαναστατικες ιδεες και τις φιλελευθερες σκεψεις καλες ειναι αλλα ζουμε στην ΕΛΛΑΔΑ!!! ΗΕLLOOOOOO!!!!
Δεν ξερω τι μας χρειαζεται για να ισιωσουμε αλλα και δεν με ενδιαφερει για να ειμαι ειλικρινης! Ο καθενας μας πλεον--υπο αυτες τις συνθηκες που οι λιγοι μας αναγκασαν να ζησουμε--εχει γινει ατομικιστης=παρτακιας! Ειδαλλως δεν επιβιωνεις...
Προς το παρον ας κατσουμε πανω στο δαχτυλακι της Αφροδιτης μας--οπως δημοσιευσαν οι Γερμανοι "οι φιλοι μας"--μεχρι ΝΑ...οργανωθουμε και ΝΑ επαναστατησουμε για ενα "καλυτερο αυριο"!!!!

Για εμενα η μεταναστευση ειναι η λυση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τον Johnny Rotten δεν τον γνωρίζω. Αλλά κάποιες συμπτώσεις δεν μου «κάθονται» πολύ καλά. Και στο κάτω-κάτω ακόμα κι αν ισχύουν αυτά τα ακρωνύμια που βρήκα στο ίντερνετ, δεν περιμένω να το παραδεχθεί. Αυτοί που πρέπει να το δουν το είδαν. Η καχυποψία μου και η συνωμοσιολογία μου βέβαια έχει βαρέσει κόκκινο αλλά έχω φροντίσει να προσαρμοστώ στις μεθόδους που χρησιμοποιούν κι αυτοί. Πού είναι το περίεργο;

Αφού βρε πουλάκι μου ξέρεις να χρησιμοποιείς το γούγλη για να ψάχνεις και να βρίσκεις, ψάξε βρες και τον Johnny Rotten, να τον γνωρίσεις. (...κι από βδομάδα, θα σε εξετάσουμε γραπτώς!!):hehe:



Ζητώ συγγνώμη για το off-topic. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
...και αν και στο πολυπόθητο (!) δυτικοευρωπαϊκό εξωτερικό (Ε.Ε. και ΗΠΑ) τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα ονειρευόμαστε ή/και θέλουμε, να είναι σε τομείς όπως η καθημερινή ζωή, η εργασιακή πραγματικότητα, το φοροάρμεγμα...κτλ, τότε τι κάνουμε; επιστροφή; ή θα πεθάνουμε στα ξένα; ε; :hmm:

(μια απλή ερώτηση έθεσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ολα στη ζωη ειναι ρισκο! Αν δεν ρισκαρεις δεν πας μπροστα. Μενεις στασιμος!
Αλλα για να παρεις την αποφαση να μεταναστευσεις, δεν θα πρεπει να εισαι και κανας ασχετος. Πρεπει να εχεις και καποιες ακρες εκει που θα πας!
Γνωμη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
ναι όντως είναι ωραίο να κάνεις μια τρύπα στο νερό...

και εγώ έχω πολλές άκρες στο εξωτερικό, αλλά αν δεν τα ζήσεις εσύ προσωπικά τα πράγματα στην ξένη χώρα...η κουβέντα δεν έχει νόημα...άλλο να τα ακούς και άλλο να τα γεύεσαι 365 μέρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το 6 μου φέρνει κάτι στο μυαλό. Άλλωστε το 6 έχει έναν συγκεκριμένο συμβολισμό στην Εβραϊκή θρησκεία.
Το έξι είναι ο αριθμός που συμβολίζει το κάλος, αφού η έκτη Σεφίρα της Ιερής Καμπάλα είναι το Τίφαρετ, που σημαίνει Ομορφιά.


Πάντως όταν αναφέρομαι σε προεπαναστατική περίοδο, δεν αναφέρομαι φυσικά στην χούντα και το ξέρεις πολύ καλά. Αλλά μ'αρέσει το χιούμορ σου:D
Παράξενο, γιατί οι εξορίες στο Παρίσι συνέβησαν κατά την περίοδο της Χούντας, εκτός από αυτήν του Καραμανλή η οποία χρονολογείται από την προδικτατορική περίοδο. Εσύ σε πια προεπαναστατική περίοδο αναφερόσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Νόμιζα Chaos ότι είχες καταλάβει τί εννοούσα και έκανες πλάκα.

Τέλος πάντων, δεν μίλησα για εξορίες, μίλησα για τους ανθρώπους οι οποίοι πριν την επανάσταση του '21 και κατά την διάρκεια αυτής, γυρνούσαν στην Ευρώπη προσπαθώντας να πείσουν τους Ευρωπαίους να βοηθήσουν τους Έλληνες στον αγώνα τους. Κάτι ανάλογο πιστεύει ότι θα γίνει αν πάρουν την ελληνική ιθαγένεια όλοι αυτοί οι μετανάστες. Θα δραστηριοποιούνται πολλοί στο εξωτερικό να πείσουν για την απο-ισλαμοποίηση της Ελλάδας που θα γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Παιδια? Και πειτε οτι τελικα φευγω για Καναδα, πρεπει να εχω τελιωσει μια σχολη απο εδω ή αρκει και το χαρτι Λυκειου? Και εκτος αυτου, δεν εχω καποιο γνωστο εκει ωστε να μου εξασφαλισει καποια δουλεια! Πως θα βρω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Παιδια? Και πειτε οτι τελικα φευγω για Καναδα, πρεπει να εχω τελιωσει μια σχολη απο εδω ή αρκει και το χαρτι Λυκειου? Και εκτος αυτου, δεν εχω καποιο γνωστο εκει ωστε να μου εξασφαλισει καποια δουλεια! Πως θα βρω?

θα πρεπει να επικοινωνησεις με καποιο προξενειο ή πρεσβεια του καναδα. Δε χρειαζεσαι ειδικευση για να μπεις στην χωρα. Γνωριζω πολλα ατομα που μολις τελειωσαν το λυκειο στη χωρα τους ηρθαν εδω και επιασαν δουλεια και δεν εχουν κανενα προβλημα. Νομιζω ομως πως αν δεν εχεις χρηματα για να φυγεις απο την ελλαδα, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να επικοινωνησεις με πρεσβεια/προξενειο για να σε καθοδηγησουν για δουλεια και οτι αλλο χρειαζεσαι. Ειναι πολυ πιθανο να σου βρουν δουλεια απο το προξενειο/πρεσβεια και οταν ερθεις να δουλεψεις την επομενη μερα.

Να σου πω και κατι αλλο που θεωρω σημαντικο. Αν εχεις σκοπο να σπουδασεις τοτε ισως δυσκολευτεις στην αρχη γιατι τα διδακτρα ειναι αρκετα. Σου δινει βοηθεια ομως το κρατος και μπορεις πχ να δουλευεις 4 μηνες το καλοκαιρι full time και part time τους υπολοιπους 8 μηνες για να βγαζεις τα εξοδα σου. Οι περισσοτεροι ετσι κανουν (μεταναστες και μη).

Οπως και να 'χει, πιστευω πως το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να επικοινωνησεις με την πρεσβεια/προξενειο. Θα σου δωσουν πληροφοριες για τα παντα και θα σου λυσουν ολες τις αποριες σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου!! Ειναι πολυτιμη και ενθαρυντικη συναμα!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αγνωστούπολη.


Διασταύρωση φίντοντίντο και ραταπλαν.

Παρασκευή, 5 Μαρτίου 2010, 4.45 μ.μ.


Από ΙΧ που έχει διπλοπαρκάρει επί της ραταπλάν,
αμέσως μετά το φανάρι, κατεβαίνει ένας άντρας γύρω στα 30
και μπαίνει βιαστικά στο γωνιακό περίπτερο / μίνι μάρκετ.

«Το dvd με τη Τζούλια το έχεις;».

«Μου ʽφυγαν όλα!
Έχω παραγγείλει και θα έχω αύριο».

«Όχι ρε γαμώτο…»


Είναι τελικά λύση να γίνεις πορν γκερλ εν αγνοία.
Γλυτώνεις και τα αεροπορικά (μια περιουσία).
Αποταμιεύεις κιόλας σε χαλεπούς καιρούς, έτσι; :redface:

Που να τρέχεις τώρα στις Αμερικές,
γίνε κι εσύ φουτάνα σαν μερικές (ριμες.com)


υγ. και μπάϊδεγουέϊ, το τζουλιοντβντ κυκλοφορεί φρεε στο διαδίκτυο.
Τ
Ζ
Α
Μ
Π
Ε

Να βγάλω λινκ ή να μη βγάλω; :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Νόμιζα Chaos ότι είχες καταλάβει τί εννοούσα και έκανες πλάκα.

Τέλος πάντων, δεν μίλησα για εξορίες, μίλησα για τους ανθρώπους οι οποίοι πριν την επανάσταση του '21 και κατά την διάρκεια αυτής, γυρνούσαν στην Ευρώπη προσπαθώντας να πείσουν τους Ευρωπαίους να βοηθήσουν τους Έλληνες στον αγώνα τους. Κάτι ανάλογο πιστεύει ότι θα γίνει αν πάρουν την ελληνική ιθαγένεια όλοι αυτοί οι μετανάστες. Θα δραστηριοποιούνται πολλοί στο εξωτερικό να πείσουν για την απο-ισλαμοποίηση της Ελλάδας που θα γίνεται...

Α, αυτήν την επανάσταση εννοούσες. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε πιάσω, είσαι πάντοτε μια ιστορική περίοδο οπισθοδρομικότερος εμού (τώρα όντως κάνω χιούμορ...):clapup:

Δεν κατάλαβα πάντως. Θα πάνε στο εξωτερικό να ζητήσουν να διώξουν τους μουσουλμάνους, όταν η ίδια η ελληνική κοινωνία θα τους έχει αποδεχτεί; Γιατί εάν δεν τους έχει αποδεχτεί, πώς μπορεί να ισλαμοποιηθεί; Υπονοείς μήπως ότι μέσω του σχεδίου για τις αθρόες ελληνοποιήσεις, θα γεμίσουμε έποικους εξ ανατολών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Α, αυτήν την επανάσταση εννοούσες. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε πιάσω, είσαι πάντοτε μια ιστορική περίοδο οπισθοδρομικότερος εμού (τώρα όντως κάνω χιούμορ...):clapup:

Δεν κατάλαβα πάντως. Θα πάνε στο εξωτερικό να ζητήσουν να διώξουν τους μουσουλμάνους, όταν η ίδια η ελληνική κοινωνία θα τους έχει αποδεχτεί; Γιατί εάν δεν τους έχει αποδεχτεί, πώς μπορεί να ισλαμοποιηθεί; Υπονοείς μήπως ότι μέσω του σχεδίου για τις αθρόες ελληνοποιήσεις, θα γεμίσουμε έποικους εξ ανατολών;

Δεν το υπονοώ, το λέω ευθέως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Α, αυτήν την επανάσταση εννοούσες. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε πιάσω, είσαι πάντοτε μια ιστορική περίοδο οπισθοδρομικότερος εμού (τώρα όντως κάνω χιούμορ...):clapup:

Δεν κατάλαβα πάντως. Θα πάνε στο εξωτερικό να ζητήσουν να διώξουν τους μουσουλμάνους, όταν η ίδια η ελληνική κοινωνία θα τους έχει αποδεχτεί; Γιατί εάν δεν τους έχει αποδεχτεί, πώς μπορεί να ισλαμοποιηθεί; Υπονοείς μήπως ότι μέσω του σχεδίου για τις αθρόες ελληνοποιήσεις, θα γεμίσουμε έποικους εξ ανατολών;

Η Πόλη πχ αλώθηκε, όχι από τους Οσμανίδες, αλλά από τους εξισλαμισθέντες Μικρασιάτες, φίλοι μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
εκει ειναι που πεφτουν τα πραγματα..

'Αντε συμφωνούμε και σε κάτι. Πράγματι παντού σου πέφτει πλέον την σήμερον ημέρα. 'Ενα παγκοσμιοποιημένο ντεκα@@ έγινε ο πλανήτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εγω βασικα ψαχνω σαν τρελος τροπο να βρω δουλεια στο εξωτερικο..Ψαχνω βασικα αρχικα για το Βερολινο..Ημουν εκει 2 εβδομαδες και επαθα πλακα με την ποιοτητα ζωης που απολαμβανουν οι Βερολινεζοι..Τελεια μ.μ.ε.,ποδηλατα και σκυλια στο μετρο,παρασκευες-σαββατα το μετρο ολο το βραδυ ανοιχτο,τελειο δικτυο ποδηλατοδρομων σχεδον σε ολη την τεραστια αυτη πολη,τεραστια παρκα σε καθε γειτονια στην οποια μολις κανει ανοιξη κατα μαιο αρχιζουν να πλημυριζουν καθημερινα απο κοσμο που αραζει στα γρασιδια,τελεια μπαρακια με ακριβοτερη μεγαλη βαρελισια μπυρα στα 2.90 και καιπιρινια στα 4,5..

Και γυρισα εδω πισω..Στην πολη που δεν μπορω να παω πουθενα με το ποδηλατο,που εχει μονιμα μποτιλιαρισμα με κορνες και μπινελικια,που ο καθε οδηγος ειναι τρελαμενος και ετοιμος για ξυλο,εχει το λιγοτερο πρασινο αν κατοικο στην ευρωπη (να και μια πρωτια:mad:),στα μμε γινεται της σουλτανας,τα κτιρια-εκτρωματα ειναι το ενα πανω στο αλλο,που η φθηνοτερη μεγαλη βαρελισια και ας ειναι αμστελ ειναι στα 5 ευρω και η καιπιρινια στα 9(Που τα μισα ποτα ειναι μπομπες) κλπ κλπ (θα μπορουσα να γραφω πολλα χρονια για αυτη τη χωρα..)

Ειναι να μην θελω να φυγω?

Παντως εβγαλα το συμπερασμα οτι το γερμανικο κρατος γενικα δινει πολλες παροχες στους πολιτες..Σε αντιθεση με το ελληνικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Γιατί δεν έμεινες Γερμανία; :)
Γιατί όλοι οι μεγάλοι Έλληνες επιστήμονες του εξωτερικού και οι απλοί μετανάστες που τους «έφαγε» η ξενιτιά...θέλουν να επιστρέψουν κάποια στιγμή στο Ελλαδιστάν και να ζήσουν το υπόλοιπο της ζωής εκεί; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top