Τα δημοσιεύματα του ξένου τύπου για την Ελλάδα

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
οι γερμανοι θυσιασαν το νομισμα τους για το ευρω το οποιο εμεις διασυρουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η επίθεση δεν στρέφεται ενάντια στις απατεωνικές κυβερνήσεις μας και η ανοργανωσιά μας, αλλά ενάντια στην ελληνική ταυτότητα γενικώς κι αορίστως. Εδώ φαίνεται λοιπόν ότι ο άνθρωπος δεν είχε κανένα σκοπό να γίνει ουσιαστικός, αλλά να προκαλέσει. Τα όποια ψήγματα αλήθειας που υπάρχουν, αποτελούν απλώς προσχήματα για την προώθηση της προπαγάνδας και του λαϊκισμού του.

συμφωνω απολυτως.πραγματικη κριτικη τη δεχομαστε γιατι την κανουμε και μεις οι ιδιοι..αλλα εμπαθεις κακοηθεις επιθεσεις οχι..

ευτυχως οι επισημες εφημεριδες της Γερμανιας κανανε ακομα και αυτοκριτικη για τις μιζες της Μιζενς προς την ελαδα και για τα στραβα της οικονομιας μας βεβαιως..
ομως ,το υφος του φοκους ,βγαινει και απο τη "σατυρα" του βιντεο.λοιπον η Ευρωπη αν θελουμε να ειμαστε μια οικογενεια θα πρεπει να υπαρχει καποιος σεβασμος..αλλιως το ονειρο της ενωμενης ευρωπης θα παει στο διαολο..

και επαναλαμβανω.. γιατι η Γαλλια δεν κανει τετοιες υπερβολικες αηθεις επιθεσεις?σκληρη οικονομικη κριτικη ναι,,αλλα οχι ρατσιστικα σχολια σαν το βιντεο που ειδαμε,και σαν το βρυσιδι που ειχε ριξει για τους Ελληνες ο Jeremy clarkson απο τη sun και εκπομπες...στην Αγγλια..
οι πολλες αλαζονιες και σνομπισμοι να κοπουνε για το καλο της ενωσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Όχι Φαντασμένε. Δεν είναι όλοι οι Γερμανοί ναζί! Υπάρχουν και οι αντιφασίστες...

Για να θυμηθούμε καλύτερα...

Τούτο το επιχείρημα δεν το καταλαβαίνω. Antifa = κίνημα κατά του φασισμού σε όλες του τις εκφάνσεις και αυτό πάει χέρι χέρι με το anti-nazi και με το anti-racism. Οπότε ένα μπάνερ υποστήριξης των Ισραηλινών είναι αρκετά συνεπές με όλα τούτα. Εσύ βεβαίως το ερμηνεύεις σαν απόδειξη του ότι το κίνημα υποκινείται από εβραϊκά συμφέροντα αλλά εγώ αναρωτιέμαι, όποιος ΔΕΝ είναι αντισημιτιστής και το δηλώνει, αυτομάτως είναι φερέφωνο της εβραϊκής άρχουσας τάξης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
οι γερμανοι θυσιασαν το νομισμα τους για το ευρω το οποιο εμεις διασυρουμε

Περιεκτικότατη όσο και εύγλωττη η επισήμανσή σου, φίλε Εποτ! Δύσκολα καταληπτή όμως σε μία κοινωνία σαν τη δική μας...Μου θύμισες μάλιστα ένα προσωπικό μου σχετικό περιστατικό. Το Καλοκάιρι 1976 ήταν που για πρώτη φορά πήγα στη (Δυτ.) Γερμανία, επίσκεψη στους μετανάστες γονείς μου. Μία ημέρα λοιπόν βρέθηκα σε κάποιο σούπερ μάρκετ και ψώνισα πράγματα αξίας 9,99 μάρκων. Πληρώνω στη φροϊλάιν Χέλγκα 10 μάρκα και κάνω να φύγω αφήνοντάς τα ρέστα του 1 πφένιχ, με την ίδια υποτίμηση που και σήμερα συνήθως δεν παίρνω το 0,01 ?. Πριν φθάσω στην έξοδο ακούω μία τσιρίδα γυναικεία και αμέσως με μπαγλαρώνουν ο Φριτς και ο Χανς της ασφάλειας του καταστήματος. Έρχεται σε λίγο η πολιτσάι και με κουβαλάνε στο Δημαρχείο, όπου ειδοποιούν να 'ρθει κι ο πατέρας μου, έντρομος και καταρκωμένος.( Φοβήθηκε, βασικά, για πολιτικούς λόγους, επειδή γνώριζε τις "αριστερές προτιμήσεις" μου). Για να μην τα πολυλογώ: Είχα "υποτιμήσει απρόκλητα και ιταμά" το εθνικό νόμισμά τους. Ευτυχώς ο πατέρας μου σκέφτηκε το συνήθειο των Ελλήνων να δίνουν μποουρμπουάρ! Έτσι, μου το συγχώρησαν, αλλά για πρώτη και τελευταία φορά. Την επόμενη, θα αντιμετώπιζα το Δικαστήριο, αρμόδιο για τα "οικονομικά εγκλήματα", με πιθανή ποινή: ή φυλάκιση ή χρηματικό πρόστιμο και απέλαση!

Τούτο το επιχείρημα δεν το καταλαβαίνω. Antifa = κίνημα κατά του φασισμού σε όλες του τις εκφάνσεις και αυτό πάει χέρι χέρι με το anti-nazi και με το anti-racism. Οπότε ένα μπάνερ υποστήριξης των Ισραηλινών είναι αρκετά συνεπές με όλα τούτα.

Αγαπητή μου Ελένη, δυσκολεύομαι κι εγώ να καταλάβω τούτο: που έγκειται η συνέπεια; Τη σήμερον δηλαδή οι "Ισραηλινοί" (εννοώ τους κρατικώς εντεταλμένους!) δεν είναι, και φασίστες και αλά ναζί και εξόχως ρατσιστές;

Εσύ βεβαίως το ερμηνεύεις σαν απόδειξη του ότι το κίνημα υποκινείται από εβραϊκά συμφέροντα αλλά εγώ αναρωτιέμαι, όποιος ΔΕΝ είναι αντισημιτιστής και το δηλώνει, αυτομάτως είναι φερέφωνο της εβραϊκής άρχουσας τάξης;
Ναι, αν είναι ταυτόχρονα και Σιωνιστής. Διότι Σημίτες είναι και οι Άραβες...

ΥΓ: Άσε που είναι αμφίβολης επιστημονικότητας -ιστορικότητας, η ύπαρξη "σημιτικής ράτσας"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πριν φθάσω στην έξοδο ακούω μία τσιρίδα γυναικεία και αμέσως με μπαγλαρώνουν ο Φριτς και ο Χανς της ασφάλειας του καταστήματος. Έρχεται σε λίγο η πολιτσάι και με κουβαλάνε στο Δημαρχείο, όπου ειδοποιούν να 'ρθει κι ο πατέρας μου, έντρομος και καταρκωμένος.( Φοβήθηκε, βασικά, για πολιτικούς λόγους, επειδή γνώριζε τις "αριστερές προτιμήσεις" μου). Για να μην τα πολυλογώ: Είχα "υποτιμήσει απρόκλητα και ιταμά" το εθνικό νόμισμά τους. Ευτυχώς ο πατέρας μου σκέφτηκε το συνήθειο των Ελλήνων να δίνουν μποουρμπουάρ! Έτσι, μου το συγχώρησαν, αλλά για πρώτη και τελευταία φορά. Την επόμενη, θα αντιμετώπιζα το Δικαστήριο, αρμόδιο για τα "οικονομικά εγκλήματα", με πιθανή ποινή: ή φυλάκιση ή χρηματικό πρόστιμο και απέλαση!
και αυτο το θεωρεις νορμαλ?δεν πανε να κανουνε καμια ψυχαναλυση λεω γω?
τα λεφτα ειναι για τους ανθρωπους ,οχι αναποδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οι γερμανοι θυσιασαν το νομισμα τους για το ευρω το οποιο εμεις διασυρουμε

Κλασσικη αντιληψη απελευθερωμενου προοδευτικου της συμφορας
Μια ζωη γενικολογια, ξενολατρεια και ανθελληνισμος "εμεις ολοι οι κακοι Ελληνες φταιμε για ολα και οχι οι καλαγαθοι ξενοι"

Οι Ελληνες πολιτικοι τρωνε με χρυσα κουταλια και κανουν τι μεγαλυτερες λαμογιες και οχι "εμεις"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Κλασσικη αντιληψη απελευθερωμενου προοδευτικου της συμφορας
Μια ζωη γενικολογια, ξενολατρεια και ανθελληνισμος "εμεις ολοι οι κακοι Ελληνες φταιμε για ολα και οχι οι καλαγαθοι ξενοι"

Οι Ελληνες πολιτικοι τρωνε με χρυσα κουταλια και κανουν τι μεγαλυτερες λαμογιες και οχι "εμεις"

Χωρίς να θέλω να στο παίξω έξυπνη ή τίποτα σχετικό, απλά επειδή αυτό τυχαίνει να είναι το αντικείμενο σπουδών μου, σου λέω οτι αυτό που λέει ο Επότε είναι 100% αλήθεια. :/: Αν υπάρχει ένας λόγος που δημιουργήθηκε η Ευρωπαϊκή Ένωση αυτός ήταν το οτι έπρεπε με κάποιον τρόπο να γίνει ένας συνασπισμός κρατών που θα έχει από κοντά την Γερμανία και εκείνη δεν θα ξαναείχε την αυτονόμηση που είχε στο παρελθόν και που μας οδήγησε στους δύο παγκόσμιους. Γιατί όμως η Γερμανία να θυσιάσει την πολιτική της αυτοκυριαρχία; Πολύ απλά για να αποκτήσει ξανα την υπόσταση που είχε στο παρελθόν καθώς μετά το τέλος του β' παγκοσμίου πολέμου την είχαν εντελώς ξεκομμένη από τα πράγματα. Δεν ήταν όμως σε θέση να μην διαπραγμάτευεται...και για να γίνει τελικά η νομισματική ένωση, το πιστεύεις δεν το πιστεύεις, η Γερμανία όντως θυσίασε την σταθερότητα του μάρκου. Για αυτό και οι παραχωρήσεις στο σύστημα πυλώνων, και η βιασύνη για εμβάθυνση και επιτάχυνση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αυτό που λες Μάρα-Κουταμάρα μπορεί να είναι σωστό (εγώ δεν γνωρίζω περισσότερα επί του ζητήματος) αλλά αυτό αποδεικνύει περίτρανα ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση πρώτον δεν δημιουργήθηκε από υγιή κίνητρα ένωσης των Ευρωπαϊκών χωρών αλλά από ωφελιμιστικούς υπολογισμούς κάποιων ισχυρών κρατών και δεύτερων, ότι εφ' όσον έχει δημιουργηθεί με αυτήν την διαδικασία είναι ζήτημα χρόνου το πότε θα διαλυθεί γιατί από αυτά που λες συνάγεται σιωπηλά ότι αν η Γερμανία επανέρθει στην πρότερη ισχυρή κατάστασή της, δεν το έχει σε τίποτα να σηκωθεί να φύγει από την Ευρωπαϊκή Ένωση...

Αν, απ' την άλλη όμως, τα ισχυρά κράτη θέλουν μια πραγματικά ισχυρή Ευρωπαϊκή Ένωση, θα πρέπει να κάνουν αναγκαστικά κάποιες παραχωρήσεις έναντι των ασθενεστέρων χωρών εφ'όσον έχουν δεχθεί αυτοβούλως (έστω και αναγκασμένοι από τις υπάρχουσες συνθήκες) να προσχωρήσουν σε ένα τέτοιο συνασπισμό. Ας μας πουν τουλάχιστον την αλήθεια για το τί θέλουν πραγματικά να γίνει και τί είναι διατεθειμένοι να κάνουν να μην είμαστε κι εμείς στο σκοτάδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Αυτό που λες Μάρα-Κουταμάρα μπορεί να είναι σωστό (εγώ δεν γνωρίζω περισσότερα επί του ζητήματος) αλλά αυτό αποδεικνύει περίτρανα ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση πρώτον δεν δημιουργήθηκε από υγιή κίνητρα ένωσης των Ευρωπαϊκών χωρών αλλά από ωφελιμιστικούς υπολογισμούς κάποιων ισχυρών κρατών

Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου όσο δεν φαντάζεσαι...δεν νομίζω οτι το αμφισβητεί κανείς.

και δεύτερων, ότι εφ' όσον έχει δημιουργηθεί με αυτήν την διαδικασία είναι ζήτημα χρόνου το πότε θα διαλυθεί γιατί από αυτά που λες συνάγεται σιωπηλά ότι αν η Γερμανία επανέρθει στην πρότερη ισχυρή κατάστασή της, δεν το έχει σε τίποτα να σηκωθεί να φύγει από την Ευρωπαϊκή Ένωση...
H Γερμανία θέλει και είναι στην Ε.Ε γιατί με αυτόν τον τρόπο θεμελιώνει και πολιτική θέση και οικονομική δύναμη...ας μην κοροϊδευόμαστε, αν οι Γαλλο-Γερμανοί δεν ήθελαν και δεν είχαν να κερδίσουν κάτι δεν θα ήταν στην Ε.Ε -το ίδιο ακριβώς ισχύει και με εμάς, δεν μας εκμεταλλεύονται, δεν μας ανάγκασαν να μπούμε, έχουμε να πάρουμε πράγματα.

Τώρα για το άλλο που λες, δεν είμαι και πολύ σίγουρη. Καμμιά φορά τα συμφέροντα είναι ισχυρότερος δεσμός από τις αγνές προθέσεις...μια ευρωπαϊκή ένωση βασισμένη σε εντελώς ανθρωπιστικά κίνητρα δεν θα άντεχε περισσότερο, imho.

Αν, απ' την άλλη όμως, τα ισχυρά κράτη θέλουν μια πραγματικά ισχυρή Ευρωπαϊκή Ένωση, θα πρέπει να κάνουν αναγκαστικά κάποιες παραχωρήσεις έναντι των ασθενεστέρων χωρών εφ'όσον έχουν δεχθεί αυτοβούλως (έστω και αναγκασμένοι από τις υπάρχουσες συνθήκες) να προσχωρήσουν σε ένα τέτοιο συνασπισμό. Ας μας πουν τουλάχιστον την αλήθεια για το τί θέλουν πραγματικά να γίνει και τί είναι διατεθειμένοι να κάνουν να μην είμαστε κι εμείς στο σκοτάδι.
Yπάρχουν τρόποι και τρόποι για να βοηθήσουν. Ήδη έχουν ανακοινώσει πολιτική στήριξη (που στο φινάλε φινάλε είναι και τζάμπα :P) για να δουν πως θα αντιδράσουν οι αγορές. Αν αυτό δεν πιάσει, αναγκαστικά θα βάλουν κάποια στιγμή το χέρι στην τσέπη. Όπως και να 'χει, μην περιμένετε να βγουν αύριο και να πουν, σας χαρίζουμε τόσα γιατί είμαστε λάααρτζ και ξεχρεώσαμε... Θα πρέπει να δείξουμε καλή θέληση, να δουν οτι έχουμε διάθεση να συμμορφωθούμε, να φανεί αυτό στα δημοσιονομικά μας και μετά αν είναι θα μας δώσουν. Θέμα ψυχολογίας είναι πλέον, καθαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να στο παίξω έξυπνη ή τίποτα σχετικό, απλά επειδή αυτό τυχαίνει να είναι το αντικείμενο σπουδών μου, σου λέω οτι αυτό που λέει ο Επότε είναι 100% αλήθεια. :/: Αν υπάρχει ένας λόγος που δημιουργήθηκε η Ευρωπαϊκή Ένωση αυτός ήταν το οτι έπρεπε με κάποιον τρόπο να γίνει ένας συνασπισμός κρατών που θα έχει από κοντά την Γερμανία και εκείνη δεν θα ξαναείχε την αυτονόμηση που είχε στο παρελθόν και που μας οδήγησε στους δύο παγκόσμιους. Γιατί όμως η Γερμανία να θυσιάσει την πολιτική της αυτοκυριαρχία; Πολύ απλά για να αποκτήσει ξανα την υπόσταση που είχε στο παρελθόν καθώς μετά το τέλος του β' παγκοσμίου πολέμου την είχαν εντελώς ξεκομμένη από τα πράγματα. Δεν ήταν όμως σε θέση να μην διαπραγμάτευεται...και για να γίνει τελικά η νομισματική ένωση, το πιστεύεις δεν το πιστεύεις, η Γερμανία όντως θυσίασε την σταθερότητα του μάρκου. Για αυτό και οι παραχωρήσεις στο σύστημα πυλώνων, και η βιασύνη για εμβάθυνση και επιτάχυνση...
Αυτό που υπογραμμίζω παραπάνω, μου θύμισε κάτι που είχα διαβάσει πριν από κάποια χρόνια: Η ΕυρωπαΪκή Ένωση στην ουσία προσπαθεί να επιτύχει στην πράξη με "ειρηνικά", δηλαδή πολιτικοοικονομικά, μέσα το γεωπολιτικό όραμα του Χίτλερ, αφού στην πραγματικότητα η περιοχή που καταλαμβάνει σήμερα η ενωμένη Ευρώπη, είναι ουσιαστικά και η περιοχή την οποία ήθελε να καταλάβει ο Χίτλερ, προκειμένου να πετύχει την παγκόσμια κυριαρχία. Με την Τουρκία ως συνδεδεμένο-"υποψήφιο μέλος" (όπως τότε σε "αλληθωρίσουζα ουδετερότητα) και τις πρώην Γιουγκοσλαβικές Δημοκρατίες μαζί με την Αλβανία να περιμένουν στην ουρά, ο σημερινός χάρτης της Ευρώπης μοιάζει αρκετά με τον χάρτη των Γερμανικών κτήσεων του Β' Π.Π. Ο μόνος άλλωστε λόγος για το γεγονός ότι οι Ευρωπαίοι εταίροι μας έκαναν τα στραβά μάτια στις λογιστικές αλχημείες της κυβέρνησης Σημίτη και αποδέχτηκαν τα αποτελέσματα της "δημιουργικής λογιστικής" της, ήταν η γεωπολιτική σημασία της χώρας μας κι όχι το γεγονός ότι μας αγαπούν ή ότι είναι τόσο αφελείς όσο νομίζουμε.

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι πίσω από την Ε.Ε. υποκρύπτεται ναζιστική ιδεολογία. Απλώς το κυρίαρχο γεωπολιτικό δόγμα που υφίσταται σήμερα, προβλέπει ότι όποιος κατέχει το μεγαλύτερο ενιαίο κομμάτι στεριάς στον πλανήτη (Ευρασία), μαζί με τις κύριες εξόδους στις θερμές θάλασσες (Κων/πολη, Θεσ/νίκη), όπως και τους κύριους εμπορικούς δρόμους (πχ Βαλκάνια), κυριαρχεί απόλυτα στον ανταγωνισμό.

Η παρτίδα τελειώνει με την ένταξη της Ρωσίας στην Ε.Ε., γεγονός που θα πρέπει να μας θυμίσει για ποιο λόγο ο Χίτλερ, αλλά και ο Μ. Ναπολέων διακύβευσαν τις μέχρι τότε κτήσεις τους, προκειμένου να προσπαθήσουν να καταλάβουν τη Ρωσία. Οι επεμβάσεις των Αμερικανών στα Βαλκάνια, στο Ιράκ και στο Αφγανιστάν, είχε ως σκοπό να παρακωλύσει τούτη την ολοκλήρωση, η οποία εάν συμβεί θα εκθρονίσει τις ΗΠΑ από κυρίαρχη υπερδύναμη, καταλαμβάνοντας δύο βασικούς εμπορικούς κόμβους, ελέγχοντας την παραγωγή πετρελαίου και επίσης τον κύριο γεωπολιτικό κόμβο της Κων/πολης.

Σήμερα γνωρίζουμε ότι ο πόλεμος δεν διεξάγεται μόνο με όπλα, αλλά και με οικονομικά μέσα, ωστόσο παραμένει το ίδιο σκληρός. Ίσως με βάση τα παραπάνω θα μπορούσαμε να δούμε την σημερινή κατάσταση της χώρας μας ως αποτέλεσμα πολέμου, στον οποίο έχουμε ηττηθεί. Άλλωστε οι συνέπειες επί της εθνικής κυριαρχίας δεν διαφέρουν και πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
βασικα το εχει Εβραιος μεγαλοεκδοτης ,που εχει σχεση και με παγκοσμια οικονομικα-αμερικανικα συμφεροντα κλπ
βασικα αντιπολιτευεται τη μερκελ..
Έτσι εξηγείται η τόσο λεπτομερής ανάλυση της, κατα την δική τους αντίληψη, πραγματικότητας.
Διαβάζοντας το άρθρο μου διμιουργήθηκαν απορίες.
Είναι δυνατόν ένας ή και μιά ομάδα δημοσιογράφων να καλύψει σε τόσο μεγάλο κοινωνικό φάσμα ένα τέτοιο άρθρο;
Λίγο δύσκολο το βλέπω.
Άρα κάποιος άλλος ο οποίος έχει συμφέρον να προκαλέσει την Ελληνική αντίδραση μπορεί να είναι ο αίτιος. Ίσως και να είναι πληρωμένο το άρθρο απο τρίτη πηγή. Άς πούμε κερδοσκόπους ή ακόμα και απο κάποιο κράτος που στην παρούσα φάση που βρίσκεται η Ευρώπη να εξυπηρετούνται οι στόχοι του απο την ανακίνηση τέτοιου σοβαρού θέματος. Αναγκαία προϋπόθεση είναι η γνώση της Ελληνικής πραγματικότητας και αυτό δέν είναι θέμα που το πιάνεις σε μερικές μέρες ή εβδομάδες.
Όπως και να έχει το θέμα εκείνο που πέτυχε είναι κατα την άποψή μου, να ταράξει τα νερά και να προκαλέσει σοβαρές αντιδράσεις.
Το θέμα είναι υπακτό, εκείνο που μένει είναι να τοποθετηθούν οι Ελληνικές κυβερνήσεις και να το ξεκαθαρίσουν.
Έχουμε το δικαίωμα στην διεκδίκηση ή όχι;
Μήπως οι πολιτικοί μας το έθαψαν με άγνωστα για τον λαό ανταλλάγματα;
Ο χρόνος θα δίξει άν έχει μπεί στο συρτάρι ή όχι.
Οι εξελίξεις αναμένονται και με πολύ ενδειαφέρον μάλιστα.

Διαίρει και βασίλευε. Μιά παλιά και αλάνθαστη συνταγή για τους μυημένους στην κατεύθυνση της κοινής γνώμης.

Άς αναλάβει η Μέρκελ την ισχυροποίηση της οικονομίας της Ευρώπης.
Άς γίνει κράτος η Ευρώπη και να πάψει να είναι οικονομική κοινότητα.
Τότε ίσως αρχίσει το τούνελ να έχει λίγο φώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως για ένα πράγμα πρέπει να παραδεχτούμε τις ΗΠΑ.
Τόσες διαφορετικές κουλτούρες και εθνικότητες κάτω από την ίδια "ομπρέλα" και τα πάνε περίφημα όσο αφορά της μεταξύ τους διενέξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πάντως για ένα πράγμα πρέπει να παραδεχτούμε τις ΗΠΑ.
Τόσες διαφορετικές κουλτούρες και εθνικότητες κάτω από την ίδια "ομπρέλα" και τα πάνε περίφημα όσο αφορά της μεταξύ τους διενέξεις!

Νομίζω Παναγιώτη ότι συγκρίνεις τελείως ανόμοια πράγματα! Όλοι αυτοί ποι πήγαν στην Αμερική ήσαν ευθύς εξαρχής μετανάστες. Δεν είχαν ρίζες σ'αυτήν την χώρα. Οι μόνοι που ήσαν γηγενείς, οι Ινδιάνοι, έχουν διωχθεί τόσο πολύ που τείνουν να εκλείψουν. Στην Ευρώπη που το κάθε έθνος έχει τόσους αιώνες ιστορίας πίσω του, δεν είναι το ίδιο. Δεν νομίζω ότι πρέπει να είναι πολύ ευφυής κάποιος για να το αντιληφθεί αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως για ένα πράγμα πρέπει να παραδεχτούμε τις ΗΠΑ.
Τόσες διαφορετικές κουλτούρες και εθνικότητες κάτω από την ίδια "ομπρέλα" και τα πάνε περίφημα όσο αφορά της μεταξύ τους διενέξεις!

Όχι και περίφημα. Ή μάλλον όχι πάντα... Συν το ότι όντως, όλοι νέοι ήταν σε αυτή τη γη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι πίσω από την Ε.Ε. υποκρύπτεται ναζιστική ιδεολογία. Απλώς το κυρίαρχο γεωπολιτικό δόγμα που υφίσταται σήμερα, προβλέπει ότι όποιος κατέχει το μεγαλύτερο ενιαίο κομμάτι στεριάς στον πλανήτη (Ευρασία), μαζί με τις κύριες εξόδους στις θερμές θάλασσες (Κων/πολη, Θεσ/νίκη), όπως και τους κύριους εμπορικούς δρόμους (πχ Βαλκάνια), κυριαρχεί απόλυτα στον ανταγωνισμό.

Η παρτίδα τελειώνει με την ένταξη της Ρωσίας στην Ε.Ε., γεγονός που θα πρέπει να μας θυμίσει για ποιο λόγο ο Χίτλερ, αλλά και ο Μ. Ναπολέων διακύβευσαν τις μέχρι τότε κτήσεις τους, προκειμένου να προσπαθήσουν να καταλάβουν τη Ρωσία. Οι επεμβάσεις των Αμερικανών στα Βαλκάνια, στο Ιράκ και στο Αφγανιστάν, είχε ως σκοπό να παρακωλύσει τούτη την ολοκλήρωση, η οποία εάν συμβεί θα εκθρονίσει τις ΗΠΑ από κυρίαρχη υπερδύναμη, καταλαμβάνοντας δύο βασικούς εμπορικούς κόμβους, ελέγχοντας την παραγωγή πετρελαίου και επίσης τον κύριο γεωπολιτικό κόμβο της Κων/πολης.
σωστα..για μενα η επομενη υπερδυναμη μπορει να ειναι η Ευρωπη μαζι με τη Ρωσσια..κατι που η αμερικη και ο ρουφιανος η αγγλια με τον Γιωργακη ,και τους Τουρκους προσπαθουν να σταματησουν αλλα δεν γινεται πια..

οταν γινει και ο Ευρωστρατος θα εχει τελειωσει το παιχνιδι..ετσι θα μειωθουνε και τα εξοπλιστικα εξοδα..


Τόσες διαφορετικές κουλτούρες και εθνικότητες κάτω από την ίδια "ομπρέλα" και τα πάνε περίφημα όσο αφορά της μεταξύ τους διενέξεις!
η μεγαλυτερη εγκληματικοτητα στον κοσμο ειναι στην αεμρικη..τα γκετο μαυρων που ειναι ειναι ασυγκριτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πάντως για ένα πράγμα πρέπει να παραδεχτούμε τις ΗΠΑ.
Τόσες διαφορετικές κουλτούρες και εθνικότητες κάτω από την ίδια "ομπρέλα" και τα πάνε περίφημα όσο αφορά της μεταξύ τους διενέξεις!
Οταν για εμάς τοποθετούνται με ένα κατεβατό, απορώ γιατί φίλε μου Παναγιώτη τόσο Λακωνικά και εγκωμιαστικά παραδέχεσαι μιά πλαστή εικόνα.

Όλες αυτές οι εθνικότητες όταν πρόκειται για την Αμερική δηλώνουν και πολύ καλά κάνουν, ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
S Korea child 'starves as parents raise virtual baby'
https://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/8551122.stm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Σύμφωνα με εδώ το κείμενο που κυκλοφορεί ευρέως τελευταία [και που πόσταρα και η ίδια χωρίς να το διπλοτσεκάρω]
αποτελεί μια πολύ άσχημη κριτική της Ελλάδας από την οπτική γωνία ενός Γερμανού τουρίστα, που απηύδησε από την εξυπηρέτηση που είχε στα μαγαζιά, από τους δημόσιους υπάλληλους στα μουσεία αλλά και τους Έλληνες οδηγούς στους δρόμους. Το κείμενο είναι γραμμένο από τον Klaus Bötig και δημοσιευμένο στο site του Focus online στην κατηγορία Reiseführer- δηλαδή ταξιδιωτικών οδηγών!
Σύμφωνα με το εν λόγω άρθρο το κείμενο που 'συνόδευε' τη 'μεταλλαγμένη' Αφροδίτη της Μήλου
είναι το ακόλουθο:
στα γερμανικά
στα ελληνικά
Όχι και τόσο παράλογο ε? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Πράγματι οι σημερινοί Έλληνες δεν πρέπει να έχουν καμιά πλέον συγγένεια με εκείνους που κατοικούσαν στην χώρα στην αρχαιότητα και δημιούργησαν αυτόν τον καταπληκτικό πολιτισμό. Σε ένα νότιο άκρο της Πελοποννήσου, στη χερσόνησο της Μάνης μπορεί να ζουν οι τελευταίοι «πραγματικοί» Έλληνες, έτσι όπως οι τελευταίοι «πραγματικοί» Κέλτες έχουν εγκατασταθεί στην Ιρλανδία και οι τελευταίοι «πραγματικοί» Αιγύπτιοι είναι οι Κόπτες. Και τι γίνεται με τους τελευταίους «πραγματικούς» πρόγονους των Γερμανών [Germanen]? Αχ, ας το αφήσουμε το θέμα καλύτερα.
:D:D:D

Η κατάπτωση έχει τελειώσει σήμερα, η παρακμή είναι αντιθέτως πανταχού παρούσα. Δεν βρίσκεται όμως ολόκληρη η περιοχή της Μεσογείου, η Ιταλία παραδείγματος χάρη, σε μια αντίστοιχη κατάσταση; Κατά ένα μέρος μόνο. Οι Ιταλοί είναι τουλάχιστον ακόμα στην κορυφή της υφηλίου σε θέματα μόδας και πάνω από όλα στην κουζίνα. Ελληνική μόδα; Ελληνικό ντιζάιν; Δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτε. Και όσοι έχουν υψηλές γαστριμαργικές απαιτήσεις αποφεύγουν για τα καλά την ελληνική κουζίνα.

εγω παλι δεν αλλαζω την ελληνικη κουζινα με τα ωμα κρεατα της γαλλικης και τα ξενερωτα γευματα της γερμανιας. η ελλαδα ξεχασε να αναεφερει ειναι απο τις λιγες χωρες που παραγουν ελαιολαδο και μαλιστα το καλυτερης ποιοτης σε ολη τη μεσσογειο.

... Μια βασική διαφορά μεταξύ πολιτισμού και βαρβαρότητας για τους αρχαίους Έλληνες ήταν ότι οι βάρβαροι πίναν μπύρα. Σήμερα είναι μάλλον οι βάρβαροι αυτοί που πίνουν ελληνικό κρασί.

ποπο ξινιλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top