Κρητική ή Ποντιακή λύρα;

Κρητική ή Ποντιακή λύρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 30)
  • Ποντιακή Λύρα

    Ψήφοι: 5 16.7%
  • Κρητική Λύρα

    Ψήφοι: 17 56.7%
  • Μου αρέσουν εξίσου

    Ψήφοι: 3 10.0%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 5 16.7%

kounelaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Εγω ειμαι της αποψης λυρα να'ναι κι οτι να'ναι...Λατρευω τη λυρα μιας και ειναι συνδεδεμενη με τις παραδοσεις τση Κρητης.Αυτη συνοδευει καθε σεβντα:inlove:,καθε γλεντι,καθε πανηγυρι,καθε χαρα,γαμο,λυπη ή καημο,τα τραπεζια μαζι με το γαμοπιλαφο και ντυνει τοσο ομορφα τις Κρητικες μαντιναδες!:clapup:
Ωστοσω επειδη τεθηκε θεμα για το ποια λυρα εχει καλυτερο ακουσμα θα ηθελα πολυ να ακουσω τη γνωμη σας...


Ποντιακή Λύρα Vs Κρητική Λύρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Είμαι μισή Πόντια μισή Κρητικιά και αν και συνήθως υπερισχύει το πρώτο στοιχείο μπορώ να πω ότι προτιμώ τον ήχο της κρητικής. Ίσως γιατί έμαθα πρώτα κρητικούς χορούς, δε μπορώ να βρω άλλη εξήγηση. Βέβαια και στα δύο έχω ένα κατώφλι ανεκτικότητας, δε μπορώ να ακούσω πάρα πολλή ώρα λύρα κάτι κάνει *τινγκ* στα νεύρα μου :P Σε κάλυψα? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kounelaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Είμαι μισή Πόντια μισή Κρητικιά και αν και συνήθως υπερισχύει το πρώτο στοιχείο μπορώ να πω ότι προτιμώ τον ήχο της κρητικής. Ίσως γιατί έμαθα πρώτα κρητικούς χορούς, δε μπορώ να βρω άλλη εξήγηση. Βέβαια και στα δύο έχω ένα κατώφλι ανεκτικότητας, δε μπορώ να ακούσω πάρα πολλή ώρα λύρα κάτι κάνει *τινγκ* στα νεύρα μου :P Σε κάλυψα? :)
Ω ναι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Έχω μεγαλώσει με τους ήχους του βιολιού της Ανατολικής Κρήτης, και της κρητικής λύρας. Και τα δύο αυτά όργανα αποδίδουν υπέροχα όλη την πλούσια γκάμα των κρητικών (και γενικά νησιώτικων) τραγουδιών. Στην κρητική λύρα άνοιξαν δρόμους μεγάλοι Μάστορες, με διαφορετικό ύφος. Παράδειγμα από τους τελευταίους ο Κώστας Μουντάκης και ο Θανάσης Σκορδαλός, που σφράγισαν το παίξιμο, ο καθένας με το ύφος του. Αν προσέξετε τους σύγχρονους λυράρηδες, που είναι χιλιάδες, ανάμεσα στα δύο αυτά παιξίματα βαδίζουν.
Ο ήχος της ποντιακής λύρας μου φαίνεται λιγότερο πλούσιος, πιο μονότονος, από την κρητική. Πιο «κλειστός» αν με εννοείτε. Θα οφείλεται στη θεματολογία των ποντιακών τραγουδιών.
Αλλά αυτή είναι η άποψή μου, που είναι επηρεασμένη σαφώς υπέρ της κρητικής λύρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εδω υπερασπιτης της ποντιακης λυρας!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ψηφίζω Κρητική Λύρα καθώς μου αρέσουν καλύτερα οι Κρητικοι Χοροί και γενικά η Κρήτη.

(Δεν βρήκα άλλο επιχείρημα!)

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ψηφίζω Κρητική Λύρα καθώς μου αρέσουν καλύτερα οι Κρητικοι Χοροί και γενικά η Κρήτη.

(Δεν βρήκα άλλο επιχείρημα!)

:P

αν ειχες δοκιμασει ποντιακη κουζινα, το επιχειρημα θα εφτανε και θα περισσευε.:P







που σαι βρε γιαγιααα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
αν ειχες δοκιμασει ποντιακη κουζινα, το επιχειρημα θα εφτανε και θα περισσευε.:P







που σαι βρε γιαγιααα!:P


Γλυκιά μου Πόντια το τελευταίο τί είναι??????????:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Γλυκιά μου Πόντια το τελευταίο τί είναι??????????:D

Πιροσκί;; :hmm:

Δεν είμαι Πόντια, αλλά αυτό πρέπει να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πιροσκί;; :hmm:

Δεν είμαι Πόντια, αλλά αυτό πρέπει να ναι.

Χμμμ...Νομίζω πως το πιροσκί δεν είναι ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αυτο λεγεται οτία, αυτακια δηλαδη. ειναι γλυκο αλλα τηγανητο... απο τις αγαπημενες μου λιχουδιες που φτιαχνει η γιαγια ειδικα σε γλεντια γαμων :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
αυτο λεγεται οτία, αυτακια δηλαδη. ειναι γλυκο αλλα τηγανητο... απο τις αγαπημενες μου λιχουδιες που φτιαχνει η γιαγια ειδικα σε γλεντια γαμων :P

εμ καλα το μυρίστηκα ότι πρόκειται για γλυκιά...αμαρτία!Να παμε βρε παιδιά τότε σε παραδοσιακό ποντιακό γάμο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
αυτο λεγεται οτία, αυτακια δηλαδη. ειναι γλυκο αλλα τηγανητο... απο τις αγαπημενες μου λιχουδιες που φτιαχνει η γιαγια ειδικα σε γλεντια γαμων :P

Ναι είναι τέλεια!!!!!

Τώρα κατάλαβα ποια είναι... Γιάμιιιιι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Κορίτσια, μήπως να μετονομάσουμε το θέμα σε κρητική ή ποντιακή κουζίνα;;; :tongue:

:P

Κρητική λύρα για μένα, γιατί προτιμώ γενικά τα παραδοσιακά κρητικά τραγούδια σε σχέση με τα ποντιακά! Είναι πιο... ξεσηκωτικά!:clapping:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ την Αγγλική λίρα πάντως, είναι ακόμη πιό ξεσηκωτική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kounelaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Ελατε να φατε γαμοπιλαφο και παραδοσιακα απακια!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ελατε να φατε γαμοπιλαφο :clapup:
Mετά χαράς, αλλά τι διαφορά έχει από το γνωστό....πιλάφι; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εγώ με την σειρά μου προτιμώ την Ποντιακή λύρα. Ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι έχει πιο ανατολίτικο άκουσμα. Η Πόλη, η Μικρά Ασία και ο Πόντος είναι τόποι που αγγίζουν τα όρια του μυθικού. Είναι θα λέγαμε κάτι περισσότερο από συγκεκριμένα μέρη. Είναι τα χαμένα «Ηλύσια πεδία» του Ελληνισμού. Γι'αυτό και η Ποντιακή λύρα στην καρδιά μου έχει το προβάδισμα από την Κρητική

Σ.σ.: Το γαμοπίλαφο είναι πιλάφι το οποίο φτιάχνεται με ζουμί από χοντρό κρέας (συνήθως προβατίνα) και ρύζι με λεμόνι. Τώρα για την τεχνική του, κοίτα εδώ. Γαμοπίλαφο λέγεται επειδή φτιάχνεται στους γάμους

Ενημερωτικά πάντως, στην περιοχή της Πάτρας πάντως το αντίστοιχο «γαμοπίλαφο» είναι πάλι χοντρό κρέας με κριθαράκι στο φούρνο (δηλαδή γκιουβέτσι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ουτε Ποντιακη ουτε Κρητικη.
Καμια απο τις δυο.
Η δημοσκοπηση θα επρεπε να περιλαμβανει και μια επιλογη που να λεει ""Καποιο αλλο μουσικα οργανο""
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ουτε Ποντιακη ουτε Κρητικη.
Καμια απο τις δυο.
Η δημοσκοπηση θα επρεπε να περιλαμβανει και μια επιλογη που να λεει ""Καποιο αλλο μουσικα οργανο""

Μα εδώ βρε Audit, συζητάμε ανάμεσα σε δύο χαρακτηριστικά όργανα της Ελληνικής μουσικής τα οποία ανήκουν στην ίδια συνομοταξία (είναι δηλαδή είδη λύρας) και έχουν ένα χαρακτηριστικό άκουσμα το οποίο αν και είναι πολύ διαφορετικό, έχει κοινά στοιχεία ώστε να μπορούμε να τα συγκρίνουμε. Αν θες, από την άλλη μπορείς κάλλιστα να ανοίξεις ένα θέμα γενικά για τα μουσικά όργανα. Δεν σε εμποδίζει κάποιος:)

Σ.σ.: Αναρωτιέμαι πάντως ποιός έβαλε αρνητική ψήφο στο μήνυμά μου. Και θα ήμουν πολύ περίεργος να μάθω και τον λόγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top